min Op elk gebied ontmoeten dier elkaar mens en KRONIEK In stille Haagse straat wordt veel gedaan NUTROMA Tapijtkever zoekt beter gesitueerden op RIVELLA Kenau had vier kinderen Zwaardere verantwoordelijkheid voor de gezagvoerders Museum „Schokland op Kamper grond SR.TIS1K«atU«.»mm£Xfe»iU«-».r«r. s Franco-Span je j n De heer Burger heeft in zijn rede »u| tijdens de algemene politii wing en opvallend lang stil het Spanje van generaal F\ mogelijk, dat een gebrek aan verdere oppositionele brandstof hem hiertoe be woog. Maar overdreven was het wel. En in zijn strekking bepaald extreem. N moet gezegd worden, dat de heer Burgi gVfti niet heeft nagelaten de noodzaaic vc en zijn trouw aan het Atlantisch hond- 1 Ja| genootschap in ondubbelzinnigi Hi dingen te uiten. Iets wat ons overigens en d 'n 9een enkel opzicht verbaast. Maar wat beweegt hem dan om zulke dreigen- erlit de taal te spreken op het moment, dat, moj buiten ons om en zonder socialistische h Wl protesten, de Ver. Staten Spanje in westerse verdedigingssysteem betrekke terCi Wat beweegt hem om op een zo nadruk- ondi kelijke manier te betogen, dat hij het in i_ zijn ogen meest belangrijke le ,i-i/ hrpnn Directeur G. Nieuwenhuijsen: xil brengen 'li—w relatief duidelijk klei n i vaarden? Het betoog v »hi Uekt de verhoudingen '.r kvjaad te aa n de heer Burgi opzichtig scheef i gaai '.iever dan dat te doen spreken loop uit, dat de heer Burger spoedig inthult slechts de rol te hebb pelen van een dreigende Zwi Iie niet echt is. (De TijdDe Maasbode) (Advertentie) evo ,s( i Rheumatisch? >t 0i Stram van lijf en leden? ouej 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen, is ook voor U de remedie, 'e 3u zult verbaasd zijn als U ondervindt sona Wat Kruschen ook voor U kan doen. Bi n 74 gin liever vandaag dan morgen c He! bloedzuiverende Kruschen Kuur en nteigauw naarmate Uw bloed vrij komt van wat nu Uw pijnen veroorzaakt, voelt ge U een ander mens worden: teki jeugdiger, vief en weer blij 'ffij Weghypnotiseren Bors *„i van wratten Twec Schotse doktoren hebben bekend- '■j. gemaakt, dart zij bij -neigen mensen wrat- heoiten lletoben wegigohypnotise ertdDirt suc- p cesvolle experiment wend vandaag in hert medische tijdschrift The Lancet besöhre- ve ven door de doktoren A. H. C, Sinclajir- s Oieben, die verbonden is aan de universi- ^•.fjteirt van Abendeen en Derek Chalmers Valla van het koninklijk ziekenhuis te Atoer- bel(deen. en j De patiënten wenden onder hypnose ge- ome braclvt en hun wend getzegd, dart de wrat- gifeu aan de zijde van hun 'lichaam, die hert ergst was aangetast, binnenkort zouden j verdwijnen. Binnen enkele dagen, aldus ^zin|de beide doktoren, wanen bij negen van j 0de patiënten de wratten aan de „behan- en jd-eltfe" zij.de van hun lidhaam weg. Die sreaaan de anclere zijde waren onveranderd 'gebleven. trat| Sinclair-Gieben en Chalmers merkten op, dat wratten in de regel worden toe geschreven aan een soort virus. „Indien de oorzaak inderdaad een virus is", ailidus ide doktoren, moeten wij concluderen, lat hypnose op de een of andere wijze kan beschermen tegen watldat hyj n Jlichaam BETERE AANSLUITING MET ZEELAND i njj Zondag 4 oktober treedt de winter- 'dienstregeling van de N.S. in. j vit Ter verkrijging van een betere verbin- jevtfding op zon- en feestdagen met Zeeland licHzal trein 1113 in Den Haag (vertrek 7.29) en n'et. zoals voorheen het ge- euaV£d was, in Rotterdam. naai" in 'ERELDDIERENDAG? Druk! Ontzettend druk! Al voor de vakantie begint de drukte. Periodieken vragen artikelen. Daarnaast vraagt de organisatie scherpe aandacht. Dan nog de propagandabijeenkomsten. Van alle mogelijke verenigingen door het gehele land komen aanvragen- Van begin september tot december spreek ik elke dag één- of tweemaal. Dit alles zegt de heer G. Nieuwenhuijsen, directeur van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, als wij hem treffen in zijn woonkamer gelegen in het buis waarin ook het hoofdkantoor van Dieren bescherming is gevestigd en bovendien de hoofdinspecteur K. Visser met zijn gezin woont. Een bolwerk van Dierenbescherming. Dit grote huis staat in de Prinses Mariestraat, een stille straat in Den Haag, waarin nog iets heerst van de dromerige sfeer die kenmerkend was voor het Haegje van de 19de eeuw. WE Maar achter de muren van perceel Prinses Mariestraat 40 droomt men niet. Daar is een aantal mensen con stant bezig met werk in het belang van het dier. Overal, vervolgt de heer Nieuwen huijsen, legt men grote belangstelling voor de dierenbescherming aan de dag. Voor allerlei organisaties treed ik als spreker op: Christenvrouwen- bond, Plattelandsvrouwen, Boeren- en tuindersbonden, jeugdverenigingen, gevangenissen en kerken. In de meeste gevallen is de zaal zo vol als met haringen. Die toenemende belangstelling schrijf ik toe aan het feit, dat er geen gebied is, waar mens en dier elkaar niet ont moeten. Dit gaat men meer en meei ontdekken. Het begint al met de huis dieren. Dan dtf boeren en ga eens na welke produklen de mens al niet aar het dier heeft te danken Wij waarderen dJiit eohrter niet. De mens onderschat of overschat het dli no eten het dier „op waarde leren schat- en". Het dier is de miens toegewijd. .Toewijden" betekent in hert Hebreeuws: de handen vullen. Waarmee vult het dier al nieit handen: met geld,, trouw, vriendschap. moeten de mensen hun maat staven, die zij voor het dier aanleggen, Zij moeten het dier dienen naar de bijbelse maatstaf, omdat het een le vend schepsel is. In die soort dienen zïit :n geweldige voldoening. Dierenbescherming richt zich in haar strijd naar twee fronten. Het eerste is de ruwheid, onverschilligheid en on wetendheid ten opzichte van hert dier. Het tiweede front wordt gevormd tegen degenen die overgevoelig zijn voor die- De strijd hiertegen is hert moeilijkst omdart zich hierbij sympathieke personen bevinden, die van goede wil zijn, doch niet hebben begrepen dart een dier dier wil blijven en niet ais een mens behan deld wil worden, aldus de heer Nieuwen huijsen. Een dier is tevreden met zichzelf. Hij heeft geen bijoogmerken, maar voldoet onbewust aan zijn opgedragen taak. Tus- 1 twee haakjes: iets wat men van de ms niet kan zeggen: Aan de mensen de. taak ons het onbaatzuchtige ver trouwen van heit dier waardig te maken. Veel veranderd is al veel ten goede veranderd, constateert de heer Nieuwenhuijsen en t in dit verband het prachtige velen van de 4000 leerkrachten in ons land verrichten. Met dr beelden toont hij aan, van hoe grote betekenis het dier in de opvoeding een kind is. Dit standpunt wordt gedeeld door de Koningin, die eens zei, dat die ren bij de opvoeding onontbeerlijk zijl De heer Nieuwenhuijsen betreurt het evenwel, dat de gedachte van dieren bescherming nog niet voldoende is door- gdrongen tot voorgangers, hoewel het dier in de bijbel toch talloze malen wordt genoemd. W'ie hiervan meer wil afweten kan bij Dierenbescherming het boekje „Hert dier in het licht van de bijbel en in het duister van de praktijk" aanvragen. Zonder sentimenteel te zijn. heeft heer Nieuwenhuysen zijn leven in dienst van het dier gesteld. Hoe, hebben wij hem gevraagd, is hij hiertoe gekomen. En hij vertelde: Ik heb in mijn leven twee „stempels" gekregen. De ene kreeg ik, toen ik een jongetje was. Ik deed met mijn moeder boodschappen. Terwijl zij in een winkel was, stond ik buiten uit te kijken naar de omnibus. Op een gegeven ogenblik zei een vrouw tegen mij: Jongen, houd jij diirt pakje even Ik had het pakje al in mijn handen, keek ernaar en voelde dart er Iets bewoog. Toen ik omkeek, was de vrouw ver dwenen. In het pakje zateen baby. Mijn moeder bracht dit kind naar een instelling waar het goed bezorgd was. tegen moeder: Als ik groot ben. neem ik het op voor de kinderen. Het tweede stempel kreeg ik óók in ijjn jongensjaren, vervolgt de heer Nieuwenhuijsen. Toen moeder mjj eens uit school had gehaald, zagen wij dat hond dodelijk werd aangereden. De die dit deed, reed door. Bjj het stervende dier staande, zei mijn moeder alleen maar: Ach, achDit trof mjj zo, dat ik haar zei: Als ik groot ben, sem ik het voor de dieren op. Een vriend van mij, die van mijn voor- smen wist. zei later: Als je je met kinder- of dierenbescherming gaat be moeien, zit je altijd in de narigheid. Ik legde dttit probleem der vreemds. Zij zij op I in mijn moe- en iets heel Friese klok met de gewichten. Neem die zei zij. klok Maar als ik dat doe, blijft di toch stilstaan, antwoordde ik. Juist, moeder weer. Als je later bij de kinder- of dierenbescherming gaat, heb je .narig heid" te dragen. Doe je dart niet dan gaart het klokje stilstaan en dan kan God ook niet zien hoe laait het bij jou is Toen ik ouder was geworden, vertelde ik bij kennissen van mijn moeder, dfie aan Dierenbescherming verbonden wa ren, eens een kerstverhaal over dieren. De gastheer vroeg mij bij die gelegen heid of ik seoretaris van Dierenbescher ming wilde worden. Toen heb ik „ja" Geen onder onsje De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van dieren is sindsdien van karakter veranderd. Het is niet meer een onderonsje van dierenvrienden, maar een organisatie die een volksbeweging ver oorzaakte. Er zijn in het land 124 af delingen met totaal meer dan 75.000 leden, met een hoofdinspecteur, twee algemeen- inspecteurs en 43 afdelingsinspeoteure. De vereniging heeft 45 dierentehuizen, welk aantal nog zal worden uitgebreid. Er worden cursussen voor dieren- E-H.B.O. georganiseerd. Reeds zijn er enige honderden gediplomeerden, die een legitimatiebewijs hebben dart ook geldig is bij rampen en ongevallen. Br bestaat een Bescherming Bevolking Dieren, waar van de ieden bij rampen de status noodiwachiter krijgen. Over de gehele linie is Dierenbescherming door de heild erkend. Reikhalzend ziet men uit naar het totstandkomen van een Dierenwet. waarvoor het ontwerp enkele jaren geleden reeds bij de regering werd ingediend. Door de kabinetscrisis is de behandeling ervan op de achter grond geraakt. Als deze wet eens i: aangenomen, zal de basis waarop Die renbescherming werkt, nog breder worden. Dan ook zal eindelijk kunnen worden opgetreden tegen degenen die zich vergrijpen aan dieren doch door de mazen van de wet kunnen glippen. Dierenbescherming is beslist geen sentimenteel gedoe, zoals helaas nog elen denken. Wie goed nadenkt, ont dekt de waarheid: Dierenbescherming is mensenbeschaving. Dat velen dit op Dierendag (4 oktober) mogen zien Hij proeft hetZij weet het de veredelde koffiemelk van tlutricia. Gemakkelijk te bestrijden Volgens de plantenziektenkundige dienst te Wageningen is de lange warme zomer er waarschijnlijk de oorzaak van dat thans in Nederland meer tapijfckevers voorkomen dan normaal. Toch is er geen reden tot ongerustheid zegt de plantenziekten- kundige dienst. De beste van die eeiwoudüge bestrij- dinigismiLdldeilen is de wollen kleding uit te kloppen en enige tijd iin de zon te han gen, vervolgens te verpakken in plastic zakken met wat dichloorbenzol. De kasten en andere „bevolkte" plaatsen kunnen worden bespoten met de gebruikelijke sectenbestrijdinigsmiddelen. Er moet re kening mee worden gehouden dat de damp van dachloorbenzol ongezond is. Dr. H. J. Hüok, hoofd van de afdeling biolo gie van het centraal laboratorium vam T-N.O.. deelt mede,, dart tapijrtkevers voor al de gastvrijheid" zoeken van de beter gesitueerden, waar hun larven voedsel vinden in gespijkerde tapijten en zich bij Graafwerk Wormer ligt voorlopig stil De damwand om het gat in het we: land te Wormer laat nu aan de onder kant zoveel water door, dart verder wer ken op het ogenblik niet meer mogelijk 's. Op het ministerie van binnenlandse aken beraadt men zich thans over de mogelijkheden het werk op een andere wijze voort te zetten. Zolang hierover nog geen beslissing is genomen zal het werk stil ligen. De burgemeester van Wormer, de heer A. Loggers, verwacht dat de graafwerkzaamheden niet voo begin van de volgende week kunnen den voortgezet. voorkeur nestelen onder die centrale warming. Dr. Hück zegt verder, dat d'e larve vam de tapij'bkever in Nederland veel meer voorkomt dan men meent dat zeker vijftig procent van de zo_ naamde mottenschade door deze larven :aakt. veel gepraat drink tsitideli dan andei4 107) Als jongen hebben we op school met gloeiende geestdrift ge luisterd naar de geschiedenis van Kenau Simonsdochter Hasselaar, die bü de belegering van Haarlem in 1572 en 1573 de gehate Spanjaarden van de wallen joeg. De wyze waarop deze vrouw de belegeraars van repliek diende, hing overigens geheel af van de manier waarop onze onderwijzer de verdediging der veste organiseerde en wist uit te beelden. Een rijk be gaafd verteller stelde Kenau aan het hoofd van ten minste 300 gewapende vrouwen en duwde haar een twee handig vestingzwaard in de knoestige deze furie de hoofden koppen die van de wortel werden ont daan. Een andere opvoeder, die deze versie misschien wel kende, doch haar te drastisch vond voor ons ontvankelijk ge moed, ging zachtzin niger te werk en liet Kenau alleen maar kokende olie op de bestormers gieten. Een even pro baat middel, dachten wij cn in onze fantasie niet minder bedreven dan die van de onderwijzer voegden wfj hier nog brandende pekkransen en andere blaartrekkende middelen aan toe. Bij alle verhalen die over Kenau worden verteld, dienen we te beden ken, dat zü moeder was van vier kin deren, die zo mogen wij veronder stellen net zo veel moederliefde gekregen zullen hebben als ieder on zer. Kenau Hasselaar is door popula riserende geschiedschrijvers dan ook ernstig mistekend en er is geen enkele reden aan te nemen dat zij dr dood- zaaiende dragonder Is geweest, waar voor wij haar in het dagelijks leven verslijten. Sedert 1571 was zij weduwe van de scheepsbouwer Nanning Ger- men dat zij, na de Insluiting van de stad door de Spanjaarden, hout heeft geleverd voor versterking van de fortificaties en aldus betrokken is ge weest bij de organisatie van de ver dediging van de wallen. Men kwam immers handen te kort en een ener gieke 46-jarige vrouw kon uiteraard het hare bijdragen. Het is voorts niet onmogelijk dat zij en eventueel ook andere vrouwen bij de bestorming op 31 januari 1573 de wacht heeft gehouden op de wallen. Maar van werkelijke deelneming aan de gevech ten wordt door geen enkele ooggetuige TOCH IS HET ZO! iets rmeld. Haa vrouwelijke strijd groep of haar daad werkelijke deelna me aan de strijd berusten dan ook geheel en al op fan tasie van latere schrijvers. Op welke wijze zij de stad vóór of na de inneming door de Spanjaarden heeft verlaten, is niet bekend. Na 1574 heeft zij gedurende enige jaren het vvaagmcestcrschap te Arncmuiden be kleed en zjj is in Haarlem terugge keerd toen de stad weer in handen van de prlnsgezlnden was. Tot haar dood heeft zjj handel In hout gedre ven om in haar levensonderhoud te voorzien. Zij was een energieke zakenvrouw, maar een echte Kenau, zoals wij dat thans verstaan, is zij nimmer geweest. Zo heeft ook Plinius een verkeerde /oorstelling van de bewoners van het noorden van ons land gegeven. i volgende keer. Nieuwe luchtvaartwet in werking (Van onze speciale verslaggever.) 1VTA de Verenigde Staten en Groot-' -L Brittannië heeft Nederland thans ook een Luchtvaartwet, die voor de komende vijfentwintig jaar is opgesteld, rekening houdt met het begin van het straal- en rakettijd perk en aangepast is aan de voor de internationale luchtvaart geldende technische en operationele voor schriften (Annexen bij het Verdrag van Chicago van 1944). De nieuwe wet, die reeds op 15 januari 1958 door H.M de Koningin is onderte kend, is met ingang van 1 oktober 1959 van kracht geworden. Het wachten was op de vastlegging van een aantal algemene maatregelen, waarvan het Luchtverkeersregle- ment (regels betreffende de veilig heid en de regelmaat van het lucht verkeer) en de Regeling Toezicht Luchtvaart (luchtwaardigheid, be wijzen van bevoegdheid, etc) de voornaamste zijn. De Luchtvaartwet, een raamwet, die op grotere eenvoud is afgesteld, zomede op snelheid van beslissing door delegatie, be zit enkele bijzondere kenmerken in gelijking met de oude luchtvaartwet geving. De belangrijkste hiervan zij: j. Een bewijs van luchtwaardigheid voor het toestel en een bewijs bevoegdheid voor de piloot zijn op zich zelf en in combinatie met elkaar tegen woordig niet meer voldoende. Bij e' tuele complicaties dient aangetoond worden, dat de piloot fit is geweest, andere woorden: van een voldoende nachtrust heeft genoten en zich niet excessen heeft te buiten gegaan. Het stel moet verder ten tijde van de vlucht in een staat van luchtwaardigheid keren, wat betekent dat de gezagvoerder niet mag vliegen, als hij weet dat er iets aan de machine mankeert. O- Sportvliegers dienen gebruik te ma ken van aangewezen luchtvaartter reinen, wat dus inhoudt dat het starten van of het landen op particuliere terrei nen verboden is. o. Zweefvliegers vallen onder de nieu we bepalingenhelikopter-piloten en ballonvaardërs echter niet. A. Gestreefd wordt naar het brengen van eenheid in de landings- en stal- lingsgelden op vliegvelden, r". Op voorwaarde, dat er eenheid is in de passage- en vrachttarieven, welke voor het geregeld luchtverkeer gelden, zal het ongeregelde luchtverkeer niet meer van vergunningen afhankelijk zijn. De buitenlandse bewijzen van lucht waardigheid en bevoegdheid zijn ge lijkgesteld met die, welke in Nederland zijn uitgegeven. n. De mogelijkheid is geopend voor het verkrijgen van Nederlandse registra- tieletters voor een in het buitenland ge huurd verkeersvliegtuig, dat tijdelijk door een Nederlandse luchtvaartonderne ming geëxploiteerd wordt, g. Passagiers van luchtvaartmaatschap pijen op geregelde luchtlijnen mogen thans u;t het vliegtuig, waarin ze zich bevinden, foto's maken van het Neder landse landschap. 9- In het Luchtverkeersreglement zijn regels opgenomen voor militaire luchtvaartuigen, wat op zichzelf een grote zeldzaamheid is. Op verzoek van de IC AO. te Montreal, de internationale organisatie, welke zich met de regeling van het luchtverkeer bezig houdt, wordt van de nieuwe wet een Engelse vertaling gereed gemaakt, welke ten voorbeeld voor andere Janden moet diénen. De Rijksluchtvaartdienst heeft bovendien verzoeken gekregen van Griekenland, Italië, Ceylon, Oostenrijk en Japan om de tekst van de wet met alle I bijlagen te mogen ontvangen. Het kleine tapijtkevertje links boven brengt de zo vraatzuch tige larven voort, die het op onze garderobe en dergelijke voorzien hebben. Daaronder het iets grotere bont- of pels kevertje, wier larven eveneens grote schade kunnen aanrichten. De streepjes naast elk diertje geven de werkelijke grootte aan. Zieke schenkt ogen - al voor zijn dood aan blinden Een 45-jiarige Itailiaan, Fertiele, die geen twee maanden meer te leven heeft, wil' zijn ogen reeds voor zijn dood afstaan aan twee bLinde kinderen, schrijft het Ro- „Ik wil dit doen vóór mijn dood, omdait ik de kinderen diie met mijn ogen zullen zien, wil kennen", zed hij. F edele, die vader van zes kinderen is, heeft een in- sbituiurt bezocht om de kinderen dlie zijn ogen zullen krijgen, unit te zoeken. De dokters hebben hem gevraagd een aantal kinderen aan te wijzen waaruit zij de twee kunnen kiezen, die medisch het meest geschikt zijn voor de hoornvlies- transplantatie. A. R. de Kwaadsteniet gestorven TTET IS MET GEVOELENS van het 1-®- meest oprechte leedwezen, dat wij nelding moeten maken van het over- 'ijden in de leeftijd van 58 jaar van onze bijzonder geachte collega A. R. de Kwaadsteniet Van hem geldt, dat hij zich in opmerkelijke toewijding en trouw heeft laten verteren door de ijver voor de zaak die hem lief was. Die zaak was de christelijke politiek, gevoerd ten bate van het land, van het gewest, niet het minst ook van de stad zijner inwoning: Rotterdam, de stad waarvan hij zich een trots burger wist en van welker raad hij jarenlang met ere deel heeft uitgemaakt. Nu hij is heengegaan, zal het velen onzer te pijnlijker bewust zijn geworden, hoe zij hem en met hem een al te kleine kring van getrouwen, altijd weer het werk hebben laten doen, dat ten slotte te zwaar moest worden, zelfs voor iemand van zijn forse.gestalte en met zijn brede schouders. Reeds enkele jaren geleden kon een waarschuwing niet uitblijven. Hij heeft haar ter harte genomen, naar onze in druk meer voor de zijnen, die hem zo lief waren, dan voor zichzelf. Maar het werk bleef zich opdringen, enhet moest gedaan worden. De Kwaadsteniet zorgde ervoor, dat het gedaan werd. Het is nog slechts enkele maanden ge leden dat antirevolutionair Rotterdam de kans heeft aangegrepen van diepe en hartelijke waardering te laten blijken voor al hetgeen hij, aan groots en kleins, had verricht voor de partij, waarnaar de voorletters van zijn naam als het ware een nimmer aflatende heenwijs vormden. Reeds de vermelding van functies, door hem bekleed, moet met respect vervul- Aan het begin van dit jaar was hij niet minder dan een kwart eeuw secreta ris van de Centrale A.R. kiesvereniging te Rotterdam. Wat aan deze functie al leen reeds moest vastzitten, in het bij zonder bij de nadering van verkiezingen voor land, gewest en vooral ge meente, kan men zowat in de verte bevroeden. In feite is het altijd meer dan een buitenstaander geneigd is te ver moeden. Dan was er, gedurende twaalf jaar, zijn lidmaatschap van de Provinciale Staten van zijn gewest, en, gedurende nu meer dan tien jaren, zijn lidmaatschap van de Rotterdamse raad, beide weer functies, door hem met de toewijding vervuld die hem in alles kenmerkte. Het schoolwezen behoorde tot de zaken die meer in het bijzonder zijn belangstel ling hadden. Zelf voorzitter van een schoolbestuur, had heel het onderwijs, zoals het in een bonte gevarieerdheid binnen zijn stad gevonden wordt, zijn indacht. Maar niet minder gedenken wij hem in oprechte dankbaarheid voor zijn aan- -1 in de beoefening der christelijke rnalistiek. Ook in het perswezen was het, dat hij in het begin van dit jaar een eeuw werkzaam was geweest: als Rotterdams redacteur van het dagblad „De Standaard", na de oorlog, waarin hij zich door zijn moed en indvastigheid onderscheidde, hetgeen hem op een verblijf in Sint-Michielsgestel Buchen walde kwam te staan als de chef van de Rotterdamse redactie van dagblad „Trouw". Ons is bekend, hoezeer zij hem genegen waren die het voorrecht hadden aan zijn krant onder en rondom hem te mogen werken. Zelf was hij, naast zijn liefde voor de politiek, een journalist in hart en nieren. Wars als hij was van elke oppervlakkig heid, heeft hij de jaren door het bewijs geleverd, hoe zeer ook de journalistiek kan worden op een wijze die voor verantwoordelijkheid ge tuigt. deze man, deze sjouwer, is heen gegaan. Hij is getrouw geweest tot het einde, en als een getrouwe is hij opge roepen. Er is een leegte. Een leegte in de kring der zijnen, want bij al zijn ar beid was hij in zijn gezin een centrale plaats blijven innemen, mede doordat hij de zijnen gemaakt had tot deelgenoot hem aan arbeid in Gods Konink rijk lief was. Een leegte ook in de kring van zijn vrienden, die hem de laatste jaren had den gadegeslagen, niet zonder zorg om reesden en om wat nu werke lijkheid is geworden. Er is een leegte. Maar zij laat zich allen met de dankbare herinnering aan hem, tot wiens vrienden gerekend te orden wij ons een ere achtten. Er is ook het werk, dat God die em riep hem nu van de schouders genomen heeft, opdat het door anderen zou worden overgenomen. Moge het ge daan worden met dezelfde liefde en toe wijding. De begrafenis is bepaald op dinsdag 6 oktober om half 3 op de begraafplaats „Oud-Kralingen" te Rotterdam. Studenten gelasten verhuizing J^OVIETEN van de theologische hogeschool (Oudestraat) in Kampen hebben gisternacht hert mu seum „Schokland" naar de IJsselstad I DEZE AANBIEDING GELDT T/M 31 DECEMBER 1959 I verplaatst. De oudere jaarsstudenten waren op duistere gronden van me ning, dat het museum in Kampen thuis hoorde. En daarom gaven zij de novieten opdracht voor de ver huizing zorg te dragen. Zo gaat dat in de groentijd, ook aan een theolo gische hogeschool. In het nachtelijk denker zijn de groe nen met een grote vrachtwagen naar Sohokland gereden. De aankomende stu- denten wachtten tot de directeur van het museum, de heer G. van der Heiden, r.aar bed was gegaan. Daarna sloegen de novieten hun slag. Zij maakten het zich zelf niet gemakkelijk door te beginnen met een paar zware ankers uit te gra ven, die nauwelijks te tillen waren Maar de jongens kregen de gevaarten in Kam pen met het bord „Museum Schokland". Op de plaats van dit bord hadden zij een ander bord gezet met het opschrift in keurige gothisohe letters: „Museum Schokland met ingang van heden over geplaatst naar Kampen. Te beziichtigen van een tot vijf uur voor nette mensen." De nette studenten zelf hebben de an kers nog de smalle trap van hun socië teit opgesleurd en een wacht voor de deur geplaatst, want zij waren bang voor tegenmaatregelen van de Schok- landers. Ten slotte hebben de Kamper studen ten in deze zaak een principieel stand punt ingenomen en de volgende verkla- ing afgelegd: Wij vinden, dat Kampen, 'aar zoveel nakomelingen van de Schok kers wonen, recht heeft op het museum. Schokland kan de ankers terugkrijgen, als we het bewijs hebben, dat het mu- principieel werkelijk in Kampen thuishoort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5