nozem (van vorig* week) en jullie reacties B.B. niet, maar verder alles wat geen „boe" roept invasie ie, 6 Juni 1944 Bibliotheek %LUU<wl, Vluchtelingen PUZZEL VAN DE WEEK ER UIT GELICHT m m A i 1 A* A A A W A mm f i A 1 Os® na! ZONDAGSBLAD VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 De Amerikaan Hal Boyle, die als redacteur is ver- bonden aan The HET LEVEN Associated Press heeft voor.zijn landgenoten een aantal regels opgesteld, die hen moeten helpen bij het beant woorden van de vraag wie in Europa in aanmerking komen voor het ontvangen van een fooi en hoe groot die fooi dan moet zijn. Vele mensen, die reizen maken, zo schrijft hij, zeggen, dat hun reis wordt vergald omdat ze niet precies weten hoe ze met die fooien-geverij aan moeten. Er zijn er, die beweren: ik wil niemand tekort doen, maar ik wil ook niet bankroet thuiskomen. Maar dat soort mensen, aldus Boyle, doet beter niet op reis te gaan. Het beste is, laat zij rustig thuisblijven en een betrouwbaar padvindertje In dienst nemen, dat zorgvuldig hun geld telt. Want het geven van fooien mag in geen geval een beproeving zijn, en dat hoeft ook niet, want als je het goed doet is het zelfs een zeer opwindend spel. Het eerste probleem is natuurlijk nog steeds volgens Boyle wie een fooi moeten hebben. De algemene regel is in Europa dezelfde als in de Verenigde Staten: je geeft een fooi aan iedereen, die iets tegen 'je zegt en geen familie van je is. Maar er zijn enkele uitzonderingen en niets is vervelender en beschamender dan verkeerde lieden een fooi toe te stoppen. Uitzonderingen Gelukkig voor de gemoedsrust van de pasbeginnende reiziger zijn die uitzonderingen gemak kelijk te Ieren. Hier zijn ze: in Engeland geef je iedereen een fooi behalve de suppoosten ln de musea en de manschappen van de wacht voor Buckingham Pa lace. In Frankrijk geef je fooi en aan suppoosten in de musea, maar niet aan Brigitte Bardot, aan leden van de Academie Francaise en aan gendarmen, die bezig zijn iemand te arres teren, want die hebben hun han den al vol, in Zwitserland geef je fooi aan alles wat in je buurt komt, maar geen bel om de hals draagt en geen „boe" roept, in Duitsland geef je fooi aan ieder een, die „ja" zegt. Zegt iemand „jee" tegen je, dan kun je het laten, want dan is hij waar schijnlijk een Amerikaans sol daat in burger, in Italië bestaan geen uitzonderingen. Je geeft fooi aan alles wat zich beweegt. dan elke stuiver, die de man in zijn zak heeft eruit vliegt. Hij zal gewoonlijk tevreden zijn met de helft van wat je bezit. Tien portefeuilles Je kunt het beste dit doen. Je koopt tien goedkope, papieren por tefeuilles en je verdeelt daarover alle geld. dat je die dag aan fooi en kunt uitgeven. Is het ogenblik gekomen, dat je een fooi moet ge ven, dan vis je een van die din gen uit je zak en overhandigt het aan de fooigerechtigde. Hij zal de portefeuille zorgvuldig doorsnuffe len. er precies de helft uithalen en haar dan met een glimlach te ruggeven. En als je er een foto van je lieve oude moeder in stopt neemt hij misschien zelfs met een kwart genoegen. De fooi. die hij op die manier krijgt, kan meer of minder zijn dan hij verwachtte, maar de man zal in elk geval tevreden zijn en denken, dat je een fidele vent bent Dat is dan het geheim van geslaagd fooien geven je maakt er een aardig spelletje van. Nog- Handpalm maals. aldus Hal Boyle van The Associated Press. De veiligste weg in alle landen is een fooi te deponeren in elke band, die je wordt toegestoken met de palm naar boven gekeerd. Dat heeft soms consequenties, want kortgeleden hield in Parijs een Amerikaans toerist zijn hand palm naar boven gekeerd om te voelen of het regende en voor hij zijn hand weer in zijn zak kon steken, hadden andere Amerikaan se toeristen die hem abusievelijk voor een inboorling hielden, er acht dollar en twaalf cents in ge deponeerd. Er was zelfs een Ca nadese stuiver bij zijn recette. Grootte De volgende vraag is: hoeveel fooi moet je geven? Wel. dat hangt af van het andere vraagje: hoeveel heb je? Het is onjuist en onbillijk te denken, schrijft Boyle nog steeds, dat iedere Europeaan erop uit is je te beroven of dat hij iedere Amerikaan als een miljonair be schouwt. Waarschijnlijker is, dat hij je beziet als een gokautomaat. Hij is redelijk. Hij verwacht he lemaal niet. dat hij elke keer als hij een muntje in een gokauto maat gooit, een prijs heeft en zo verwacht hij ook niet. dat in iede re toerist voor wie hij iets doet. een belletje gaat rinkelen en dat gesteld. Deze bibliotheek werd gericht op initiatief van het lid van Gedeputeerde Staten van Zee land mr. G. A. Fokker, die nooit zal hebben kunnen bevroeden welk een verdienstelijk werk hij daarmee verrichtte. De biblio theek had in korte tijd al een grote naam door de kostbare boekwerken, die zij bezat. Op 17 mei 1940 viel het kostbare boe kenbezit aan een bombardement ten offer Tal van onvervangba re boekwerken gingen verloren of werden zwaar beschadigd. Na de oorlog werd alles onder nomen om het boekenbezit weer op peil te brengen. En dank zij de grote medewerking, van tal van particulieren ontvangen, is dit wonderwel gelukt. Op het ogenblik telt de bibliotheek meer dan 110.000 nummers met ruim 160.000 banden. Het aantal Zelan- dica bedraagt ongeveer 20.000 Bij de Uitgeversmaatschappij „West-Friesland" te Hoorn is het boek van Georges Blond „Le Débarqucment". dat in Frankrijk in een aantal van ruim 100.000 exemplaren werd verkocht, van de hand van M. Mok in Neder landse vertaling verschenen. De Nederlandse titel luidt: Invasie. 6 juni 1944, en dat is een gevaar lijke titel, want de mogelijkheid bestaat, dat u nu zegt: Alweer dc invasie. Ja, alweer de invasie. Maar over de invasie, die op 6 juni 1944 de hele wereld in beroe ring braoht. kan niet genoeg worden geschreven, want het ge hele Westen heeft er zijn bevrij ding aan te danken. Eén man droeg voor de invasie de verantwoordelijkheid: Dwight D. Eisenhower, de grote generaal, die zijn beslissing nam in het be sef, dat het Westen niet langer op het einde van de strijd kon wachten. Zijn tegenspeler was Hitier. de leider van het Nazi- Duitsland, die meende, dat hij de invasie kon keren Georges Blond heeft, aan de hand van documen ten en officiële verslagen, de ge heimzinnige voorbereidingen tot de grootste militaire actie aller tijden en de steeds falende tegen zetten van de Duitse generale staf, zeer uitvoerig besproken. Eisenhower, Montgomery, Brad ley, Patton, Rommel, Von Rund- stedt, om enkele namen te noe men, krijgen in Georges Blond's boek gestalte. Men ziet ze, gebo gen over kaarten, de mógelijkhe- den^en de kansen wikkend en we- Alweer over de invasie? Ja, want tienduizenden gaven daar bij hun leven opdat voor mil joenen verdrukten de dag der vrijheid zou aanbreken. De strijd was zwaar en hij bereikte zijn hoogtepunt in de slag bij Falaise, die het einde betekende van de gevechten in Normandië. Het was een verschrikkelijk hoogte punt. Zelfs de piloten van ds R.A.F. waren onder de indruk van ihet schouwspel van ver woesting waar ze over heen vlogen. „De kanten van alle wegen waren letterlijk bezaaid met doden en brandende en ro kende wrakstukken". Eisenho wer schreef later: „Ik maakte te voet een tocht door de zóne. Het was een schouwspel, dat alleen een pen van Dante had kunnen beschrijven. Men kon honderden meters geen stap ver zetten zonder, letterlijk, over dode lichamen te lopen". Daar om dit boek Invasie, opdat het Westen de prijs voor de vrijheid nooit vergete. Leidens ontzet Behalve de Leidenaren aal er niemand in den lande bij heb ben stilgestaan, dat 3 oktober de dag is, waarop Leidens Ont zet wordt herdacht en gevierd. Het is in die van Leiden te eren, dat zij door alle wereld schokkende gebeurtenissen heen aan een traditie vasthouden. Het ontzet van Leiden heeft al tijd sterk tot de verbeelding van de Nederlanders gesproken, niet in het minst door de kloekmoedige houding van stadsbestuurders en inwoners, en zelfs in de jongste oorlog werd uit het beleg en de verdediging van de stad in 1575 nog de kracht geput om vol te houden en te hopen op een onver wachte uitkomst. Want het was in Nederland in het laatst van 1944 en in het begin van 1945 precies eender als in de dagen, die aan die derde oktober voorafgingen. De toekomst was donker, er was geen voedsel en geen hoop. ..Kraam vrouwen". zo zegt de geschied schrijven. „gingen door de straten van Leiden. Kraamvrouwen kre gen niet meer dan een vierde be schuit per dag. jonge kinderen werden met paardedarmen ge voed en hoevelen stierven er niet voordat ze het zonlicht iadden aanschouwd. Vond men een koolblad op de vuilnis hopen. het werd rauw opgegeten, door honden afgekloven botten werden door de jeugd uitgezogen, koolstronken verorberde men op de plaats zelf. De moeders, die hun kinderen zagen wegkwijnen werden naar dc mesthopen en af- valplaatsen gedreven, alles door zochten ze dan, maar uit schaam te voor dit onterend werk hadden ze de hulk van de mutsen over het gezicht getrokken". De uitkomst kwam in de nacht van zaterdag 2 op zondag 3 okto ber. Een weesjongen, Cornelis Jop- penszoon Is de eerste die het gro te nieuws, dat de Spanjaarden ge vlucht zijn, rondbazuinde. Men ging op onderzoek uit en het bleek, dat hij gelijk had. De stad was ontzet, er kwam weer voed sel. er kwam weer brood met ha ring en kaas. En daarom zal. zo lang Leiden bestaat door alle Lei- denaars op 3 oktober brood en ha ring worden gegeten. De Stichting Nederlands Comi té Vluchtelingenjaar 1959—1960 vraagt steun voor de Algerijnse vluchtelingen. Een voorziening in de allereerste behoeften is nood zakelijk. Het is een „energency case", dat geen uitstel gedoogt. „Sinds vier jaar vluchten dui zenden inwoners van Algerije, verjaagd door de oorlog, uit hun steden en dorpen Te voet, be laden met het weinige, dat ze, konden meenemen, komen ze in hele families, met vrouwen, kin deren en ouden van dagen, be schutting zoeken in Tunesië en Marokko. Ze hebben alles ver loren. Zodra ze de verschrik kingen van de oorlog ontkomen zijn, stoppen ze, in de nabijheid van de grens, waar het in de winter zeer koud is en waar 's zomers een hete woestijnwind waait. Een honderdvijftigdui zend vluchtelingen zijn dakloos. Mensen uit de hele wereld hiel pen hen reeds in de voorbije winter, maar nu zijn hun kleren in vodden veranderd en de de kens stuk. Ze hebben gebrek aan voedsel, de honger dreigt epide mieën als onvermijdelijk gevolg mee te brengen. Kinderen ster ven in grgten getale". „De ellende is zo groot, dat al leen de hulp van alle mensen het leed kan verzachten. Uw gaven worden graag cn bij voorkeur in de vorm van geld ontvangen op giro-nummer 19.59.60 ten name van de Stichting Nederlands Co mité Vluchtelingenjaar 19591960, onder bijvoeging Algerijnse vluch telingen. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 andere naam voor Turken, 7 stad en haven van het gifltanaat Oman. 13 dorp in N.-Brab. vormt met Alphen één gemeen te. 14 adellijke titel 16 stad in Algerië aan de Mlddell. zee, 17 lid woord (Fr.), 18 muzieknoot, 20 aarden- of metalen vaatwerk, 21 maanstand, 22 Nederlands gezag (afk.). 23 op enige plaats, 26 gem. in Gelderl., 28 oorzaak. 30 kleine drukletter, 31 voorzetsel, 33 koop man, 35 lidwoord. 36 jongensnaam. 38 deel van de mast. 39 muziek noot, 40 gem. in N.-Brab., 41 kledingstuk, 42 water in Limburg. 43 stronkje, 44 viervoetig dier, 45 sint (afk.), 46 meisjesnaam, 48 deel van het gelaat, 50 voegwoord. 51 soort van hert, 55 dam langs een water, 56 vreemde taal, 57 krijgsmacht. 59 laagvlakte in een berg land. 62 goedertierenheid, 64 voorvoegsel, 65 bijwoord, 66 speelgoed, 68 adellijke titel in Engeland (afk.). 69 railroad (afk.), 70 voedsel, 72 zuigbuis, 74 meer op de grens van de Ver Staten en Canada, 76 liniaal (Z.-Nederl.i, 77 gem. in N.H. Verticaal: 1 stad in Frankrijk. 2 opschik. 3 voornaamw,. 4 niet ver gezeld, 5 afnemend getij, 6 houten bakje, 7 insektje. 8 meisjesnaam, 9 staartster, 10 slede. 11 deel van het gebit. 12 gem. in N. Brab., 15 roodachtig, 19 niet dezelfde, 21 bekend Fr. schrijver voor de jeugd, 24 gewicht (afk.). 25 Ital. schilder, 26 dorp in N.-Brab, onder Vlijmen, 27 Royal Licence (afk.). 29 ontkenning 'Eng.), 30 de Griekse letter p, 32 bijb. figuur, 34 meisjesnaam. 35 dolmakende giftplant, 37 bedekt- bloeiende plant. 40 korte kous. 44 transport. 45 lans. 47 muziekinstru ment. 49 dichterbij komen, 51 de maangodin. 52 boom, 53 inhoudsmaat (afk 54 steenkolenwagen, gekoppeld aan de locomotief 56 inhouds maat 'afk i. 58 oude Eg. zonnegod. 60 hoekpijler. 61 vloeibaar b.eeste- voer. 63 telwoord, 66 kern. 67 puntig voorwerp. 71 landbouwwerktuig, 72 per expresse lafk.i. 73 scheikundig element (afk), 75 eerwaarde heer (afk Lat.) 10 kapel, 12 Dr, 13 Ne, 15 manie, 17 pot, 18 ork, 19 lis, 20 pro, 25 ra. 26 el, 28 entre. 29 ga. 31 avond. 32 ar, 33 kalis 34 aas. 36 mis. 37 Erp, 39 lot. 44 de, 46 lt, 48 kater. 50 Pieter. 51 ik, 52 at. 54 Arnold. 55 parel, 57 gom, 58 los. 60 esp. 61 mos. 63 peen. 67 70 p°-71 Ni-73 °-e- OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 komma, 6 beton, 11 pas, 12 Don. 14 bot. 16 A.P., 18 orgel. 20 pa. 21 polder. 22 in tern. 23 et, 24 kr„ 26 es, 27 o.i., 28 eng, 30 aal, 32 ark. 34 An, 35 A.M.. 37 er. 38 al, 40 pats, 4> ivoor, 42 slot, 43 sr, 44 D.S., 45 pl, 47 lt. 49 Epe, 51 Ida, 53 tas, 56 Ag. 58 L.K., 59 te, 61 ma, 62 Toledo, 64 sonoor, 65 em. 66 sneep. 69 Se, 70 pen, 72 den. 73 olm. 75 norit. 76 neder. Verticaal: 2 op, 3 Malden, 4 m.s., 5 loge, 7 eb, 8 toeter, 9 Ot, 74 me. INZENDINGEN Inzondingen worden vóór donder dag a.s op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing" Er zijn drie orijzen: een van 5.— en twee van 2,50. Wat ik al had gedacht, is gebeurd. Nu al (en zo je weet wordt deze rubriek aan het begin van de week al gemaakt) heb ik reacties binnen op het vorige keer door J. E. Baaij geschreven stuk over: „Nozems, een oplosbaar probleem?" Nu denk ik, dat er zo in de loop van de week wel meer brieven over dit on derwerp binnen zullen komen, maar toch wil ik deze eerste reacties al mee nemen. Wat mij overigens even is opgevallen: ondanks het feit, dat ik zelf geen onderwerp meer opgeef, komen de onderwerpen op deze manier eigenlijk vau- zelf naar voren. Maar goed, hier dan eerst een en ander uit de brief van R. K., van wie ik jullie alleen maar kan vertellen, dat hij (of zij?) 16 jaar is. want verder stond er niets bij. Als kop heb ik er maar boven gezet: Er ontbreekt iets Ook deze schrijver heeft het er over, dat er de laatste tijd veel gesproken wordt èn te lezen valt over het nozemvraagstuk 't Schijnt mode te zijn; van alle kanten wordt het bekekener wordt gewikt en gewogen, maar tot een oplossing komt men nier. Wanneer we nu dit alles lezen, krijgen we toch sterk de indruk, dat in al die wcorden en in al dat geschrijf iets ont breekt. een iets, dat misschien net de oplossing zou kunnen zijn voor het probleem. Twee kanten de het hem eens. dat aandacht trekken zeker niet af te keuren is. Maar men moet dit aan twee kanten bekijken: aandacht trek ken. akkoord, maar teveel aan dacht op zich gevestigd zien, is verkeerd. De nozem gaat er zich interessant door voelen en de gevolgen ken je: ondanks straffen en dreigementen gaat hij op dezelfde voet voort. Steng en onverbiddelijk in grijpen hebben daarnaast in de praktijk al bewezen, dat dit meestal een averechtse uitwer king heeft. Er is echter één belangrijk ding (zo gaat R K verder), dal ontbreekt en dat ik eigen lijk ook nog nergens heb ont dekt En dat is Liefde. De liefde ontbreekt, de liefde ook Zo m**r een vaas bloemen voor juist deze jeugd. En dit geldt niet alleen voor de oude ren, maar zeker ook voor de „gewone teenager" ten opzichte van dit ontwrichte opgroeiende leven. Taak Op ons jonge mensen rust de taak de nozem te leren hoe hij ook op een andere manier de aandacht kan trekken, bijv. door zich in te spannen, iets te berei ken. Al meent Baaij nu, dat het in deze tijd met dit „bereiken" maar zó, zó staat, voorbeelden uit de praktijk hebben toch be wezen en bewijzen nog. dat men door krachtsinspanning en het zich stellen van een doel. we zenlijk wel iets bereiken kan. En nu zou ik tot slot alle niet- nozems willen toeroepen: laten we toch niet nalaten te probe ren de nozem weer in het nor male spoor te krijgen. Geef hem wat liefde cn wat begrip, maar heb vooral de durf ze hun God terug te gevon, ik zeg opzette lijk ook hun God, voor Wie het nozemvraagstuk zeker geen on oplosbaar probleem is". Tot zover dan deze positieve schrijver. En na een korte kreet van. Hans Spiering (15) lyceist en uit Den Haag, die zegt: „De no zem is de mens, die naar begrip en gezelligheid verlangt!" laat ik ook nog een paar regels vol gen uit een stukje van Annie van der Wijngaard (bibliotheek assistente uit Den Haag). Ook wij En tussen di vraagstukken en de problemen zomaar een vaas bloemen. Een gewone, helemaal geen abstrac te, simpele vaas bloemen. Ada Benting (20 en uit Coevorden) maakte dit plaatje. Een vraag, die wellicht (of mede) de oorzaak kan zijn van het negativisme, dat ook de nozem kenschetst. Nic. van Dom melen (17 en uit Rotterdam) stelde die vraag. Waarom Waarom leven wij? werken wij? strijden wij? Waarom verloven wij? huwen wij? Waarom is er oorlog? haat? nijd'' Waarom? Is er dan niemand die het antwoord geeft? niemand. die weet: Waarom? Mensen worden geboren Geeft dan niemand het ant woord op het „WAAROM?" NIC. VAN DOMMELEN. Zij schrijft o.m.: „Het lijkt al zo lang geleden, dat we aan de hand van vader meehuppelden. Meestal vonden we hem wel aardig- En moeder? Is ook zij nog niet steeds dezelfde? Toch zeggen we kwasi „M'n ouwelui". En we laten ze alleen en in de kou staan. Hun liefde slaat ka pot op onze huid. die barst van negativisme. Best. vindt het maar overdreven, maar soms zou je erom kunnen huilen om dat je niet durft, omdat je ge woon geen kind van je ouders durft te zijn. Ja. ook wij, schijnheilige, brave nozems!" Daar laat ik het dan bij. Misschien praten we er volgen de week nog even over, dat hangt af van de post, die ik nog verwacht en van jullie mening over deze eerste „kersverse" reacties. We zien wel, lees in dit verband ook even de paar re gels onder het kopje „Vóór de de 12e". Vóór de 12e We zitten er nog midden in (in het nozemvraagstuk bedoel ik) en ik heb er geen idee van hoe lang de nozem nog onze aandacht zal hebben. Wie er echter niet* voor voelt op welke manier dan ook (ver halen, beschouwingen, gedich ten, foto's of tekeningen) hier over ook iets te zeggen, iaat dit hem of haar er dan niet van weerhouden iets anders te sturen. En al dat andere zie ik dan weer met de gebruike lijke verwachting vóór de 12e oktober tegemoet, waarbij ik, al even gebruikelijk, de aan dacht vraag voor „Ruimte voor jullie" ergens op de enveloppe. accountant en uit Rotterdam) maakte het. Een fatamorgana, of....? Ik had hem gisteravond voor het eerst ontmoet, i hij lachte me grijnzend aan, f zijn blik was leeg. Zijn adem stonk naar drank, hij hield van nozembendes, en van donker Amsterdam. zei hij. J Zijn stem klonk wreed Zijn handen, getekend door het geld, grepen naar mij, zoals zij reeds naar zovelen gegrepen hadden. Ik gilde, maar niemand kwam te hulp Ik moest met een bromfiels gaan flaneren, zei hij. En weer greep die hand, die afschuwelijke hand, In radeloze angst, balde ik mijn vuisten en gaf hem plotseling een vuistslag. Een hysterisch gejammer weerklonk en ebde weg in de avondnevel. Ik keek verwilderd om mij heen en zag hem nergens meer. Even later, hoorde ik in de stille avondschemering een zacht fluisterende stem zeggen: „Jij hebt de Tijd. the modern Life, vermoord, maar wij zullen wraak nemen, wij, trouwe volgelingen van de Tijdgeest". Nu ben ik bang. niet van de Tijdgeest. want die heb ik gedood. maar voor die miljoenen volgelingen. die niij omringen en belagen dag in dag uit.... ARIE DE KRAAY Een vriend van deze „diohter", namelijk A. Voois (ook 17 en ook Rotterdam) maakte deze tekening bij het vers. Zijnde een paar opmerkingen naar aanleiding van verschillen de binnengekomen brieven. NOG EVEN Een paar gedichten gekregen met in het „begeleidend schryven" de opmerking: heeft nog iet* van mij. Dat klopt. Kees van der V. (Rotterdam) en KI. H. (Krimpen aan den IJssel), en het feil. dal je een en ander tol nu toe niet hebt teruggekregen is een zekere garao- publicatie t.z.t. Alleen kan ik i :cggen, Ook een getekende „nozem reactie" en die komt van Jitske Postema (18 jaar, verkoopster en uit Voorburg). Ook houd ik verzen van H. Ponsen (Den Haag). Cees van Dop (Rotterdam), Corrie de Haan (Rotterdam) en Piel Kos ter Middelharni* i nog even vast, evenals een tekening van Jannie van Zyderveld. NIET DE MAP IN Niet de map in, maar terug gaan daarentegen ccn gedicht van P. M. R. (Stellendam), werk van Jaap A. (Voorburg), Wout de G. (Rotterdam), Tonny Z. (Katwyk aan Zee>. van H. J. B. (Den Haag), Pieter W. L. (Schiedam) en Arend van D. (Vlaardingen). 't L(jkt wel een burgerlijke stand. Matcombinaties Misschien zijn geen combinaties zo talrijk als juist de matcombinaties. Geen wonder! Geen combinatie waarin de doelstelling van het schaken: het matzetten van de vijandelijke koning, zo direct, zo onverbloemd wordt na gestreefd. Vele schakers, in technisch opzet slechts weinig bedreven, in de fijnere kneep jes van het schaken in het geheel niet ge schoold, zitten niettemin achter het bord met één vast onwrikbaar voornemen: het matzetten van de koning van hun tegen stander. Er kome van wat komt, het kan niet schelen wat er voor het bereiken van dit doel (op-' geofferd moet worden, maar die vijandelijke koning moet en zal mat gaan' Zo kan men in de meest eenvoudige schaakkringen horen. Geen wonder dat men juist in de mat combinaties ook de meeste teleurstellingen aantreft en daarvoor behoeft men waar lijk niet alleen in het milieu van de huis-, tuin- of keukenschaker te kijken, Maar over die teleurstellingen zullen we het ditmaal niet hebben. Voor deze rubriek vier matcombinaties, waarvan de laatste wel zéér actueel is. Ze werd gespeeld in de 4e ronde van het Kandidatentoernooi te Bied, dat nog aan de gang is. 7 i i. 8 7 6 6 4 mm 8 M m m w w 2 m abcdefgh abcdefgh Oplossingen Wit aan zet won- Hoe? Hieronder volgen de oplossingen der op gaven uit onze rubriek van 19 september jl. 1. GroszerL. Schmid. 1 Pc6ü bxcfl 2. b7 Tb8 3. dxc6 Pe8 4. c5, Ld5 5. Lc4ü Lxc4 6 cxd6 Le6 7. d7 Lxd7 8. cxd7 en zwart gaf het op. 2. Burn—Showalter. 1. b3' 2. Lxb3° (Lbl!) axb2 3. Tdl! Pxe4i!' 4 fxe4 Lxe4 5. Pc3 Lg6 6. Pbl Tc8 7. Ke3 Tel en zwart won. Bijv. 8. Pa3 Txdl 9. Lxdl blD en het lopereindspel is voor zwart gewonnen. 3. GrobH. Johner. 1e5! 2. c3? e4 3. Tgl e3 4. Db6 Df2! 5. c6 Dxglfü 6. Kxgl Tdlt 7. Kh2 e2 8. c7 elD 9. Dc5 h4! 10. Df8t Kxf8_lï. c8Dt Kg7 en wit gaf het op. Correspondentie en oplosaingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde. GoudreineUtraat 125, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 18