Een woord voor vandaagj phnirrri g li/ Kanttekening Geref. kerken blijven lid van Nederlandse Zendingsraad Proeve nieuwe psalmberijming nog niet vrijgegeven irUTHMut. Geref. convent moet meer getuigend optreden IV ^4?s Christus Zijn brief schrijft aan de gemeente van Smyrna j l^k I I I I I IW. stelt de Heiland zich voor als „De eerste en de laatste, die ^Sri P P W "P 'P dood geweest is en levend geworden." Deze woorden passen helemaal in deze brief. De gemeente zal moeten lijden; zij zal verzocht worden; de verdrukking zal tien dagen duren. En dan zegt de Heiland „Wees getrouw." Maar de volgende woorden (Openbaringen 2:11) zijn heel merkwaardig. Christus zegt niet: „Want Ik zal u verlossen", maar: „Wees getrouw tot de dood." De gelovigen van Smyrna zouden geen aardse verlossing t beleven. Integendeel, Smyrna zou een martelaars-gemeente I worden. Maar daarom zal juist de opgestane Heiland haarl kracht en steun zijn. Hij, die zelf is opgestaan, zal hen del kroon des levens geven. De dood is niet de toekomst maar del levenskroon. Die troost is er voor ons nog. Ondanks alle aardse verlos-\ singen, die Christus ons in Zijn genade geeft, moeten wij allen sterven. Maar Hij wil niet dat wij de dood zien als het |y| 7 alSemene stemmen heeft einde, maar als de verlossing, de volkomen bevrijding vanI generale synode van de Satans macht. Maar die verlossing is er alleen voor hen die Seref°rmeerde kerken besloten HULPVERLENING ALS SAMENWERKING ANNEER wij daartoe redenen zagen, hebben wij nimmer ge- hier gebieden, die, door welke zaken ook, in ontwikkeling zijn ach- aarzeld het wetenschappelijk orgaan tergebleven. Waarbij, door de snel le welvaartsontplooiing elders, de achterstand alleen maar groter dreigt tiviteit op te wekken, een activiteit te worden. Groter indien wij althans overwinnen. Wie overwinnen? Niet wij in onze eigen kracht, maar zij die zich aan Christus hebben overgegeven en in Zijn overwinning staan. Generale synode Geref. kerken Beslissingen over Psalter-H aster gehandhaafd (Van een onzer .verslaggevers) TN besloten zittingen heeft de gene rale synode van de gereformeerde kerken de rapporten behandeld van de deputaten voor de psalmberij ming. van de Interkerkelijke Stich ting voor de Psalmberijming, van vele stukken betreffende het psalter-1949 (Hasper), van de aan de synode aan geboden Proeve van berijming van 110 psalmen en van andere stukken be treffende deze aangelegenheid. De synode overwoog, dat het het allergrootste belang geacht moet worden zo enigszins mogelijk te ko men tot een psalmberijming, die de instemming heeft van de verschillen de kerken van gereformeerde oor sprong. alsook zo mogelijk van ande re protestantse kerken in Nederland. In de gereedgekomen Proeve wordt veel goeds geboden, zodat de v zetting van deze arbeid alleszins J antwoord is. Natuurlijk moeten de bezwaren tegen vorm en inhoud de Proeve onderzocht worden voorgelegd aan de interkerkelijke werkcommissie. die bereid is om alle ernstige bezwaren volledig kening te houden. De synode achtte het wenselijk om vóórdat deze bundel in de ere dienst zal worden beproefd, de reeds uitgeoefende of nog uit te brengen kritiek zoveel mogelijk te verwerken en de totstandkoming van een volle dige Proeve af te wachten. Wat het Psalter-1949 aangaat, meen de de synode dat de plaatselijke ker ken over de gang van zaken met dat Psalter (aanvankelijk aanbevolen maar later terzijde gesteld) voldoende op de hoogte zijn gebracht. In de bij de sy node over genoemde zaak ingekomen stukken zijn geen nieuwe elementen naar voren gebracht, die reden kunnen geven om op de genomen beslissingen terug te komen. Beproef de Proeve In de besluiten betreffende de psalm berijming lezen wij, dat het verzoek van de deputaten om de Proeve in de eredienst te beproeven, niet ingewilligd kon worden om redenen in de overwe gingen genoemd. Wel dringt de synode er bij de gemeenten ernstig op aan om ernstig kennis van de Proeve te nemen en deze ook zij het buiten de eredienst zingend te beproeven. De gemeenten worden opgewekt om opmerkingen, die tot verbetering van de Proeve kunnen leiden, in te zenden bij de deputaten. Er zullen nieuwe deputaten benoemd worden, waaronder tenminste één musicoloog. Deze deputaten zullen zitting nemen in de Interkerkelijke Commissie voor een nieuwe Psalmberijming, mat zullen ook alle aandacht moeten be steden aan kritiek op de Proeve en aan de berijmingen van drs. Joh. Luykenaar Francken en ds. L. W. Muns. Drie deputaten worden aange wezen om zitting te nemen in de In terkerkelijke Stichting Psalmberij ming. Deputaten voor de psalmberijming zullen voorts kennis moeten nemen van de brochure ,,De Proeve beproefd", die uitgegeven is door de Stichting tot ver betering van het Psalmgezang (welke het Psalter-1949 voorstaat). Aan allen, die de synode hebben zocht om terug te komen op de kwes tie rondom het Psalter-1949 zal bericht worden, dat het geschil door de uit spraak van de arbitters is beslecht en dat de synode daar niet op terug komt. Zowel in formeel als in moreel opzicht is door de uitspraak vai arbiters aan de Stichting Geestelijke Liederen (ds. Hasper) recht gedaan. Aan hen, die de synode hebben ge vraagd opnieuw de medewerking te zoeken van de Stichting tot verbete ring van het Psalmgezang, wordt mee gedeeld dat in het stadium, waarin d« geref. kerken nu zijn, en waarin zi; haar oordeel moeten geven over de Proeve van berijming van 110 psalmen, éérst moet worden afgewacht, waartoe de toetsing van de Proeve in deze kerken leidt. Advertentie PEANUT BUTTER (Pindakaas) rflk aan vitaminen 'nbron van kracht en gezondheid. De fijnste pindakaas komt va» Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te 's Heer-Arendskerke: W. C. Jacobs te Reitsum. Aangenomen naar Rotterdam-C. (vak. wijlen J. H. F. Engel) J. Pronk te Boskoop. Beroepbaar Ds. S. v. d. Linde, woon achtig Rembrandtkade 142 te Deventer voorheen predikant bij de prot. kerk van Bandung en thans belast met de geeste lijke verzorging van uit Indonesië gere- patrieerden in Overijssel en de Achter hoek is door de Generale Synode beroep- ir verklaard. GEREFORMEERDE KERKEN i proefschrift, getiteld; Een lsotopenderi- prof. dr. L. Seekles. om lid te blijven van de Neder landse Zendingsraad, indien deze besluiten mocht om als „mede werkende raad" deel te nemen aan de te vormen Commissie voor Wereldzending en Evangelisatie van de Wereldraad van Kerken. Deze commissie neemt de plaats in van de Internationale Zen dingsraad, tot nog toe een zelf standig orgaan, waarbij vele na tionale zendingsraden, ook de N.Z.R., aangesloten zijn. De eenparigheid, waarmee dit besluit is genomen, zal velen onbegrijpelijk voorkomen, omdat er tijdens de vorige besprekingen van dit voorstel grote verdeeldheid in de synode heerste. Lijnrecht tegenover elkaar stonden prof. dr. J. H. Bavinck (met de zen dingsmensen) en prof. dr. K. Dijk. De laatste betoogde dat elke toenadering tot de Wereldraad, in welke vorm ook, voor hem onaanvaardbaar was. Er is toen besloten om deze zaak in kleiner verband nog eens te bezien, waarbij de rapporterende commissie, de zendingsdeputaten en enkele synodele den, o.a. prof Dijk de twee standpun ten zouden ..doorspreken". Als gevolg van dit overleg ontstond een gewijzigd voorstel, waarin ook amendementen van de synodeleden ds. M. Kamper te Wier den en ds. G. Y. Vellenga te Apeldoorn verwerkt waren. Bij de hernieuwde behandeling van een en ander lichtte de rapporteur, ds. A. Mout te Kollum. de voorstellen toe. Het is niet zo. dat de geref. kerken via een achterdeurtje toch lid worden van de Wereldraad van Kerken, hetgeen zij niet hebben gewild. De dienaangaande genomen besluiten ter synode van Zwol- le (1946) worden niet aangetast. De geref. kerken blijven liid van de Ned'. Zendingsraad, omdat zij dan bij de tot standkoming der Commissie Wereld zending en Evangelisatie de mogelijk heid hebben een schriftuurlijk geluid te laten doorklinken, wanneer dat nodig is. En aangezien de organisatie van deze commissie weldra aan de orde komt. kunnen de geref. kerken willen zij een woordje meespreken haar beslis sing niet opschorten. Ook bij toetreding tot de Commissie W ereldzending (Van een onzer verslaggevers) Op dat laatste wees ds. A. C. van Nood te Velsen. die opmerkte dat het bloedend hart bij prof. Dijk overbodig is. Als er harten moeten bloeden, dan is dat juist bij de zendingsmensen want de thans ontworpen voorstellen zijn met zoveel voorbehouden omringd, dat aan vaarding daarvan door de Wereldraad zeer de vraag zal zijn. Ds. B. Wentsel te Ridderkerk, lid van de Ned. Zendingsraad namens de geref. kerken, sprak zijn blijdschap uit over de nu gedane voorstellen. Ook werder. in het geheel geen wijzigingen meer aangebracht en zonder één tegenstem verklaarde de synode zich ermee accoord. De praeses, ds. C. van der Woude te Leeuwarden, verheugde zich over dit eenparig besluit, juist omdat de meningen zo uiteenliepen. Het besluit, in de aanhef van dit ver slag genoemd, wordt gevolgd door een „mits", waarvan, wij de letterlijke tekst hier overnemen. Het lidmaatschap van de N.Z.R. wordt gehandhaafd mits a) bij de oprichting van de Commissie voor Wereldzending en Evangelisatie al leen een zodanige verhouding tot de We reldraad van Kerken tot stand komt. dat het beleid van de Commissie voor We reldzending en Evangelisatie, evenals tot dusver dat van de Internationale Zen dingsraad. louter en alleen zal oepaald worden door de nationale zendingsraden. die leden van deze commissie (zullen) b> in de nieuwe situatie gehandhaafd blijven de voorwaarden, door de generale synode te Zwolle (1946) in de toenmalige situatie gesteld ten opzichte van de In ternationale Zendingsraad 11 dat onzerzijds niet meegewerkt wordt aan een eenheid van belijden, die in strijd zou zijn met de eigen belijdenis der gereformeerde kerken; 2) dat het zendingswerk alleen mag zijn het brengen van het evangelie van Gods genade m Jezus Christus naar de Heilige Schriften en dat daarnaar de samenwerkende federatie ook heeft te handelen: 3)dat de Internationale Zendingsraad, in zijn conferenties geen boodschappen laat uitgaan, waartegen één of meer afgevaardigden principiële bezwaren hebben, en dat. indien dit onverhoopt wel mocht geschieden, de geref kerken zich de vrijheid voorbehouden daar tegen publiek te getuigen. Verder sprak de synode uit. dat dit be sluit uiteraard een voorlopig karakter draagt en eerst definitief zal worden. de Commissie voor Wereldzen ding en Evangelisatie is opgericht en in haar organisatie en doelstelling met het overeenstemming blijkt Deze uitspraak zo zegt de synode ten slotte örejudiceert in geen enkel opzicht iets ten opzichte van de aanslui ting der gereformeerde kerken bij de die dan tevens naar buiten i nen te blijken. Daarbij plachten wij aan dit colle ge ten voorbeeld voor te houden d« stimulerende en prikkelende werk- den zaamheden van soortgelijke institu- mogen ten, bij andere partijen met onze taak en roeping niet verstaan, chten het een goed ding, dat ze tijd deze taak en roeping veelal wel worden onderkend. Zou- al niet een bewijs de bevruchting die het publieke leven heeft ondergaan Centrum voor Staatkundige Vor ming van de Katholieke Volkspartij. Temeer verheugt het ons, thans mel en roeping, dan blijft er voor de westelijke wereld nog reden genoeg over om zich, ten overstaan van die college van advies der A.R. Partij over zulk een belangrijk onderwerp bieden het Westen? Dat als „samenwerking met minder-ont wikkelde gebieden", rapport waarmee me: kan komen, zoals wel, Hoe zien die minder ontwikkelde ge- toch ook wel een punt dat onze aandacht is een verdient, al paste het misschien de dag minder in dit rapport. De snellé voortschrijding in de ont- i te mogen aannemen, met méér wikkeling der communicatiemoge- werkzaamheden van dit college het geval zal zijn. Het rapport is voorbereid door wat genoemd wordt de vaste commissie lijkheden heeft er méé toe geleid, dat de bevolking van die gebieden heel vaak in aanraking komt met ipecten van het leven in de Wes- bovenstaande i te z Pracht handen Hamea-Gelei Niet veranderd Prof. dr. K. Dijk verklaarde in de discussie, dat hij ten opzichte van de verhouding tot de Wereldraad van Kerken in niets veranderd was. Het zou hem ook veel liever geweest zijn, wanneer de synode besloten had om nee te zeggen tegen deze verandering van organisatievorm. „Toch ben ik met de voorstellen meegegaan"zei de hoogleraar, „want we staan voor een voldongen feit. Twee jaar geleden, op de synode te Assen, had men al een afwijzend standpunt moeten innemen, want daarna is di Ned. Zendingsraad begonnen om d< nieuwe organisatievorm voor te berei den. Zouden we nu nog weigeren, dan betekende dit, dat onze zending ontzaglijke moeilijkheden werd ge bracht. Bij het kiezen tussen twee kwaden was het thans ingediende stel het beste, dus geef ik mijn stem, al doe ik het met een bloedend hart." Prof. Dijk achtte het gelukkig, dat het woord „integratie" uit de voorstellen verdwenen, en dat men nu sprak ..medewerkende raad"- Bovendien werd in de voorstellen de bepaling opgenomen, dat beslissingen in de Commissie Wereld zending alléén dienen te berusten bij het college, dat vroeger Internationale Zen dingsraad was. al zullen in de Commissie óók leden van de Wereldraad zitting heb ben. Op die manier leek dit alles prof. Dijk wel veilig, want zakelijk verandert niets. Christ.-gerefsynode opnieuw bijeen Moet art. 36 NGB voor buitenlandse aangelegenheden telijke landen, waarvan ook moet inhouden dat haar samen- kenmerkend zijn. stelling in de rapporten die zij voor bereidt niet wordt vermeld. Nu nemen wij slechts de Om het maar zonder omwegen te zeggen: hel gevaar is niet denkbeel dig, dat velen in de minder ontwik- wij gaarne ken. Het is rapporteur, mr. L. J. van der Burg, kelde gebieden de Westelijke wereld gaan vereenzelvigen met Holly wood. Want Hollywood is het wat pport geworden, dat sjj te zien krijgen, Hollywood en al in brede kringen bestudering ver- wat daarmee verband houdt. Holly- dient. Wij hopen op een ruime ver spreiding, binnen de partij waarin het is uitgebracht, maar ook daar buiten. Het verdient het om het on derwerp zelf, en ook om de aan pak die het daaraan gegeven heeft. Dit rapport Iaat nu eens met recht zien, hoe men als christen heeft te staan in deze tijd ten overstaan van de wereld waarin men zich ge plaatst weet. Het is een wereld, die meer is aangewezen op Een ontdekking! Met één Van Nelle's theebuiltje, groot formaat, zet je een héle pot heerlijke thee! Vliegensvlug! Gemakkelijk! Proper! Geurige krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland zo ,in trek" is! Bestel vandaag nog: VAN NELLE's Afternoontheebuiltjes (groot formaat) geheel vernieuwd werden (Van een onzer redacteuren) j "PlE christelijk gereformeerde U synode, die gistermorgen haar zittingen hervatte, heeft vrijwel de gehele dag besteed aan bespreking over de verhou ding tot andere kerken. De syno de stuurde een telegram aan de generale synode van de Gerefor meerde Gemeenten, die ook gis teren opnieuw bijeen is gekomen. Zij groette haar hartelijk en deed een dringend beroep op de Geref Gemeenten om gezien de nood der tijden en de gescheurdheid van de gereformeerde gezindte nu officieel vertegenwoordigers te benoemen in het Gereformeer de Convent. Dit Convent verschillende kerken en de Gereformeer de Bond in de Ned. Herv. Kerk elkaar ontmoeten is nog in oprichting. De Christelijke Gereformeerde en de Gere formeerde Kerken hebben officiële ver tegenwoordigers aangewezen, terwijl le den van de Geref. Gemeenten en de Ge ref. Kerken (vrijgemaakt), privé de besprekingen deel nemen. Er leefde in de synode een sterk langen om dit convent niet slechts zien als een gesprekscentrum. Velen wilden het meer naar buiten laten tre den om een gezamenlijk gereformeerd getuigenis te laten horen. Ds. J. H. Ve- lema wees er op dat dit nu nog vrij wel onmogelijk is omdat van de acht tien leden slechts acht officieel door kerk zijn aangewezen; de anderen spre ken puur privé. Toch drong de synode er op aan niet alleen het bespreken van de be staande dogmatische en confessionele verschillen, maar ook hetgeen samenge daan kan worden dingen Jullie moet er niet heengaan, zei de oude tan te. Luister Sven en Elisabet, ga er niet heen.... Vader en moeder keken elkaar aan over het wie gende hoofd van het oudje heen, als dachten zij: zij is niet helemaal meer in orde. Toen ging moe der op de bank zitten en nam haar handen m de U begrijpt toch wel, tante, dat dit een echt pretje is voor de kinderen. Zij spreken over niets anders al dagen lang. Maar als u wil, dan blijf ik thuis. We zullen koffie zetten en lekkere thuis ge bakken koekjes heb ik, en _dan blijven wij hier saampjes koffie drinken derer JEANVA OTERDAHL Buiten waait de zomerwind i Sven zorgt voor de kin stormweer. of een andere kunnen begrijpen dat ongeluk heeft. Maar i daar aan. Sven, je bent er altijd wel bij gevaren door naar mij te luisteren en het zal jullie berou wen, als je nu niet luistert. Vader en moeder keken elkaar verbijsterd aan. Het arme oudje was bepaald kinds geworden. Maar weet u dan niet meer tante, dat Emil en ik ginds voor hen moeten spelen, zei de tuinbaas. Dat hebben we nu al vele jaren gedaan en wat zou men er wel van denken, als ik niet kwam, nu zij vast op mij rekenen? Dat kan mij niet scheien, antwoordde de oude vrouw koppig. Ik heb met mijn oude benen die lan ge weg afgelegd om je te zeggen dat je thuis moet blijven, jongen, en nu blijf je thuis, als je wil dat je geen kwaad zal overkomen. Het scheen alsof de oude tante vergeten was. dat haar neef de leeftijd van veertig jaar was genaderd. Zij sprak tot hem, alsof hij een aapje van zes of zeven jaar was. Als er kwestie van was zich op zwak ijs te begeven, zei vader tot moeder over het hoofd van het oudje heen. of het meer over te steken bij aghalzerij. dan zou ik ij een voorgevoel van een dit geval is daar toch geen Je kunt hier geen rekening mee hou- moest het naar toe! En hij streek het oudje eens over de schouders. Nu moet ons plan tooh maar doorgaan tante, zei hij. U blijft hier bij Elisabet en zij geeft u lek kere koffie en u blijft zolang als u wil. Dan laat Elisabet even een taxi komen brengt u thuis en dan komt zij daarna ook op het feest. Het oudje zweeg, als hoorde zij zijn woorden niet Het scheen alsof zij weg was in haar gedach ten. Zij merkte niet eens dat de kinderen op een afstand negen, een beetje verschrikt over het gebeur de. voordat zij vader achterna liepen naar het hek. Zij keerden zich een paar maal om en zagen de oude tante alleen onder de berk zitten, kleintjes en ineengedoken. Moeder was binnen om voor het kof- fieblaadje te zorgen. Sven Eriksson droeg zijn vioolkist onder de ene arm en hield Ragnhild aan de hand. De beide an deren liepen ieder aan een kant. Trek jullie je dit nu niet aan, zeide hij. Tante zal wel opknappen na een paar kopjes koffie, en jullie weet, hoe prettig zij het vindt in een auto te rijden. Zijn stem klonk blij en rustig, zoals altijd, en de gedrukte stemming van de kinderen verdween. Het was dan ook een buitengewoon mooie dag. warm misschien, maar met een heldere he mel en schitterende zonneschijn. Toen zij de Eik- berg-kolonie naderden, zagen zij hoe de Meipaal zich als een mast verhief boven al de kleine, kleuri ge huisjes. Zij waren er dus niet bij geweest toen de paal werd opgesteld, zoals anders altijd het ge val was geweest. Dat was jammer, maar daar was niets aan te doen. De kransen bewogen licht in de wind. en men zag duidelijk tussen het groen de rode en witte pioe nen van thuis. Van alle vlaggestokken waaiden vlag gen en wimpels, die vrolijk (ladderden in de zon, en op een grote afstand hoorden zij al het vrolijke ge roezemoes van groten en kleinen. Men was reeds begonnen met koffie drinken toen zij aankwamen, maar vader baande zich door de menigte heen en het gelukte hem wood betekent veelal voor deze r sen de confrontatie met het Westen, en men behoeft zich niet te verba zen, dat het resultaat bij deze men sen veelal is verwondering en ver achting. Totdat zij tegenover deze uitingen van Westerse „cultuur" even weerloos komen te staan als met miljoenen in het Westen zelf het geval geworden Is. Het rapport van de A.R. Partij gaat over de sociale en economi- betrokkenheid van mens tot sche hulp, zoals deze aan de min- mens. Het is een kleiner wordende der ontwikkelde gebieden geboden wereld, kleiner door de al gemak- moet worden. Met grote dankbaar- keiijker en sneller verbindingen, en heid wordt melding gemaakt van minder dan ooit is het ons toege- hetgeen wordt verricht door zen verplichtingen ding en missie. Deze sociale en eco- sie op vele sectoren van het publieke leven tot haar recht te laten komen en gezamenlijk getuigend op te treden. WITTE RAAF Vervolgens kwam de verhouding tot de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) aan de orde. Door een brief van de ker- keraad van de christ. geref. kerk van Eindhoven aan de verschillende kerkera den over samensprekingen met de vrijgemaakten" kwam de verhouding tot deze kerken bijzonder in de publie ke belangstelling te staan. In Eindhoven schenen uitvoerige samensprekingen de kerken werkelijk dichter bij elkaar te brengen. Toch is Eindhoven geen „Almelo" ge worden, want uit een enquête van de putaten is gebleken dat van de 101 ker keraden er slechts 36 samensprekingen hebben gehouden. Meer dan 20 ant woordden dat de verhoudingen plaatselijk slechter waren geworden. Slechts een drietal kerkeraden kon positief zeggen dat de samensprekingen geleid hadden tot een beter begrip. Eindhoven is dus een soort van „witte raaf" gebleven. Landelijk zijn de besprekingen weer begonnen, deelden de deputaten voor de samensprekingen mede. Men is ech ter nog maar twee maal bijeen ge weest en het is dan ook nog veel te vroeg om al iets over het welslagen van de besprekingen te zeggen. Ze zul len worden voortgezet. NIEUW CONTACT Van de generale synode van de Ge reformeerde Kerken, die te Utrecht bijeen is, was een schrijven binnen gekomen over de terzijde stelling van de Vervangingsformule. Ter vergadering werd het voorstel gebo ren om de deputaten voor de een heid op te dragen weer opnieuw con tact op te nemen met de Gerefor meerde deputaten. Het ziet er dus naar uit, dat het gesprek, dat drie jaar lang onderbroken is geweest op nieuw zal worden hervat. NIEUW ART. 36? Door een ander schrijven van de ge nerale synode van de Geref. Kerken over artikel 36 van de Ned. Geloofsbe lijdenis ontspon zich er een gesprek over de waarde van dit artikel voor het hedendaagse geloofsleven. De deputaten hadden de gereformeerde synode reeds een voorlopige antwoord gegeven, maar wilden graag nog een definitief woord van de synode laten horen. Alle prae-adviseurs waren van me ning dat dit artikel opnieuw in studie moet worden genomen. Dit artikel wortelt, zo werd gezegd, geheel in de oud-testamentische verhouding van kerk en staal. Het inzicht dat de over heid het evangelie met hel zwaard moet verdedigen wordt niet meer ver dedigd. Wij leven meer uit de gedach te van de vrije kerk in de vrije staal. De meeste sprekers meenden dan ook dat het niet voldoende is, om zo als de gereformeerde synode heeft Emil j gedaan alleen maar een zin uit dit tante Öliva te vinden. De kinderen hoorden hem j artikel te schrappen. Als liet werke- het verhaal vertellen van de oude tante. Toen be- I lijk in overeenstemming gebracht groette hij enige kennissen. Het was altijd <•-««—'- - - te zien, hoe de mensen opklaarden wanneer der ontmoetten. Er kwam zonneschijn op hun ge zichten als zij hem zagen. Zelfs tante Oliva's norse trekken helderden op, wanneer zij met haar zwa ger sprak. Dat was het allermerkwaardigste. Een ogenblik later zaten zij alle drie met een rijtje kinderen van gelijke leeftijd koffie te drinken met allerlei koekjes. Lekker smaakte het, maar toch hadden zij geen rust echt te genieten van alle lek kernijen. Pas toen ook Emil en vader bij de MeL paal stonden met de violen onder de kin. vonden zij dat de pret begon. Het midzomerfeest van de Eikberg-kolonie liep dan ook dit keer met een bijzondere vaart en vreug de van stapel, niet alleen doordat er twee zuike voortreffelijke speelmannen waren, maar ook omdat er onder de kolonisten zo'n uitnemende spelleider was. Dat was de leraar Uno Engblad, de vroegere onderwijzer van Karl en Krister. Hij was enige zo mers achtereen op Naas geweest en vol vuur voor al wat volksspelen en volksdansen was. Bovendien had hij een goede stem en een groot talent om de mensen vrolijk en maatvast te laten ronddansen en naar hartelust te laten zingen. (Wordt vervolgd) jegens haar te onttrekken. Daarover vindt men in dit rapport kostelijke opmerkingen. Zo heeft nomische hulp is dringende eis. Intussen zou het ons wat waard zijn, indien de wereld van het Wes- ons getroffen de opmerking te- ten, staande tegenover deze wereld vens de leidende gedachte dat de van minder ontwikkelde gebieden, hulpverlening gezien moet worden mèt hun verwachtingen en hun vra- als een uiting van samenwerking. Samenwerking tussen landen, hier in bestaande dat de één hulp ver leent, de ander hulp ontvangt. Sa menwerking daarmee ook van ge lijkberechtigde partners. Het rapport laat niet in het onze- reed? gen, de moed vatte tot zelfbezinning en tot zelfinkeer. Want is die wereld van het Westen voor de ontmoeting met die andere wereld, behalve sociaal en econo- sch ook geestelijk gesproken, ge- kere, dat de hulpverlening minder ontwikkelde gebieden een wereld nu niet nijpend probleem is. Het betreft BELANG EN EIGENBELANG Wachten echter kan die andere IJET is te vroeg om te zeggen, dat over West-Berlijn, maar over Ber- Chroesjtsjefs bezoek aan presi- lijn, dat als geheel een uitzonderings- dent Eisenhower reeds vruchten be- positie inneemt, en dat, volgens aan gint af te werpen. Eén zwaluw maakt het einde van de tweede wereldoor- verkiezingsstrijd staan. Eisenhower wil nu, dat defini- heeft aangekondigd, zal nog wel wat tlef een eind wordt gemaakt aan de nog niet, dat er reden is om aa: nemen, dat er een oplossing zal den gevonden voor de problemen, plegen, die aan deze crisis ten grondslag lig- Op de topconferentie gen. schijnlijk volgende maand al zal a Totdusver heeft Chroesjtsjef slechts den gehouden, zal blijken, of het de dreigementen teruggenomen, -die Chroesjtsjef ernst is met zijn stre- het Berlijnse vraagstuk sedert no- v®n naar ontspanning in de koude vember van het vorig jaar zulk explosief karakter hebben gegeven, zijn taktiek Van enige bereidheid om een defini- dreigementen tieve regeling te treffen, die het Westen aanvaardbaar is, is niets gebleken. In dit licht moet de opmerking Eisenhower worden gezien (gemaakt eindigen oorlog óf dat hij zal voortgaan met elkaar afwisselende i vriendelijke geba- -J (oor ren. nog Chroesjtsjef heeft nu een dringend beroep op de Chinese communisten gedaan mede te werken aan het be- t 1 r de koude oorlog. Dit regeling moet worden met Eisenhower heeft gevoerd. op zijn speciale persconferentie), „dat houdt rechtstreeks verband met de mali de abnormale toestand in besprekingen die hij in Camp David getr, maa kleit veel dr. D gevonden, die voor alle partijen i vaardbaar is, in het bijzonder de Westduitsers". De Russische premier heeft twee goe de redenen voor zijn beroep op Pe king. Voor het verwezenlijken van b „v,... Afgelopen weekend vond op het Ne- rd'g moet worden met het hedendaagse derlandse baptisten centrum „De va" inzicht, dan zal het geheel gewijzigd Vinkenhof" te Bosch en Duin (U) de moeten worden. zeer druk bezochte jaarlijkse lande. lijke Evangelisatie-conferentie plaats, belegd door de Evangelisatie-Studie- Commissie van de Unie van Baptis ten Gemeenten in Nederland. Ds. J. Bosma te Arnhem, voorzit ter van deze Commissie, kon uit zeer veel Gemeenten afgevaardigden ver welkomen en wees de aanwezigen op het Evangeliserend karekter, dat de Baptisten Gemeenten altijd de eeu wen door gekenmerkt heeft en dat in dit Evangelisatie-jaar van de Europe se Baptisten Federatie nog eens weer extra benadrukt wordt. West-Duitsland. Het is duidelijk, werking verleent, dat Eisenhower er geen ogenblik aan Een ander zeer belangrijk motief is, in fel denkt, de meer dan twee miljoen dat Chroesjtsjef nu het nog mo- Westberlijners op te offeren om een gelijk is de macht van de Chinese akkoord met de Sowjetunie mogelijk reus zoveel mogelijk wil inperken. gr0nc Het eigenbelang speelt ook hier dus gaan. een grote rol. nu ni ters 1 vroeg schijnbaar voorbijgaande contacten ge- 0o1 legd door publikaties en uitnodigingen, bover maar vooral zal het moeten gaan om Semo> de blijvende contacten in gezin, familie, voorz vriendenkring, buurt en werk zorgvul- en kc dig te hanteren. Ds. Bosma gaf verschil- lende wenken, hoe deze blijvende contac ten in evangelische zin gebruikt kunnen Baptisten spraken over practisch evangelisatie werk De synode besloot om een speciaal deputaatschap aan te stellen dat een diepgaande studie zal moeten maken over de vraag of dit artikel zal moeten worden gqwijzigd of niet. De gehele avond werd besteed aan de verhouding tot de buitenlandse kerken. Aangezien op bepaalde punten een groot aantal amendementen werden ingediend werden deze verwezen naar de com missie. die in de loop van morgen even tueel met gewijzigde voorstellen zal ko- Advertentie Goede nachtrust door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten kunnen voorbijgaande en blijvende, ook toevallige en doelbewuste contacten zijn. In het evangeliseren worden eerst Oecumenische diensten te Stampersgat (N.B.) Lei Gist het cl gezelli opgeri Gedurende de bietencampagne worden zondags in de cantine van de Coöpera- tieve suikerfabriek ..Dinteloord" te h L®1. Stampersgat ((Noord-Brabant) oecume- le s?! nische diensten georganiseerd voor de Haag schippers en hun gezinsleden, die met bregtsi hun schepen in de fabriekshaven voor M Ko> anker liggen. De eerste dienst werd R'dam. zondag gehouden. Zij werd bezocht door te Leii ongeveer honderd kerkgangers, waar- Zee. onder hervormden, gereformeerden, oud- p F x gereformeerden en christelijk gerefor- Gesl meerden. Ds. G. de Vries, chr. geref. de he~ predikant te "s-Gravendeel, ging in dez« ?.var?. dienst voor. Gedurende de komende zon-i /cc dag zal in deze kerkdiensten bij toer- schell" £gggj hervormd, gereformeerd of geechi

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2