Bedrijfsleven krijgt te weinig vertrouwen Nieuwe wagens uit Engeland Strijd om ploegenarbeid in bakkerij bedrijf Verkoop van vers brood vóór tien uur? A,R. partij is bereid tot samenwerking VICTORIA WATER Loyaliteit der P.v.d.A. SANA- TOGEN Kinderen zorgden voor 25.000 kinderbijbels 11 DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 Verdeeld advies van S.E.R. (Van onze sociaal-economische redactie) TTET IS een algemeen erkend feit, dat de sociale positie van de arbeiders werkzaam in de broodbakkerij belangrijk ongunstiger is dan de positie van de arbeiders in de overige sectoren van het bedrijfsleven. Vooral heeft dit betrekking op de arbeidstijden, waartoe veelal ook enkele nachtelijke uren behoren. Hoe hierin verbetering gebracht zou kunnen worden? Het is een vraag, die wel heel moeilijk te beantwoorden lijkt. De Sociaal-Economische Raad heeft gepoogd er een antwoord op te geven in een advies aan de staatssecretaris van sociale zaken. Maar we vermoeden, dat dit advies de situatie voor de staatssecretaris niet duidelijker heeft gemaakt. In grote lijnen zijn er twee standpunten uit de bus gekomen. Een standpunt, dat duidelijk de sporen draagt van de opvattingen van het grootbedrijf en een tweede standpunt, dat sterk overeenkomt met de hou ding van het klein- en middenbedrijf. De arbeidstijden voor de bakkerij zijn vastgelegd in paragraaf 4 van hoofdstuk 4 van de Arbeidswet van 1919, de zogenaamde Bakkerij Para graaf. Op 2 november 1955 verzocht de toenmalige staatssecretaris aan de S.E.R. om advies over een eventuele wijziging van de wettelijke arbeids tijden voor de bakkerij. De S.E.R. heeft er vier jaar over gedaan en het advies draagt dan ook duidelijk de sporen van de moeilijkheden- waar mee de totstandkoming is gepaard Huidige situatie Voor de bakkerij gelden thans de vol gende wettelijke bepalingen: de bakkers gezellen mogen arbeid verrichten tussen 5 en 20 uur, behalve op zaterdagen en een tiental bijzondere dagen. Het werk mag dan om vier uur beginnen. Op nor male dagen mag er ten hoogste acht uur gewerkt worden en op zaterdagen ll uur. Bij voorarbeid, toegestaan voor bedrijven met zes of meer gezellen, mag in de week om 3 uur en op zaterdag om l uur wor den begonnen voor het stoken van de oven. Overigens gelden de normale regels van de arbeidswet. De patroon mag ook. normaal werken van 5 tot 20 uur. 's Zaterdags mag hij om 3 uur beginnen en bij voorarbeid in de week om 3 uur en op zaterdag om 1 uur. Voor het stoken van de oven mag hij zondagsarbeid verrichten. Vers of opgewarmd brood mag niet voor 9 uur uit de bakkerij worden vervoerd en niet voor 10 uur worden verkocht (verse kadetje). De commissie van de S.E.R., die het advies heeft ontworpen stond onder voor zitterschap van de heer J. A. Berger. Lid waren de heren A. A. Boersma, prof. dr. A. I, Diepenhorst, J. Hurkmans, P. Koning, C. Koppert, J. Lageveen, prof. mr. M. G. Levenbach, C. J. van Mastrigt, drs. J. F. van Netten, J. Nieman, prof. dr. C. F. Scheffer, C. J. Scheep, J. van Soelen, F. Verkade, S. Vermaat, dr. J. P. I. van der Wilde en L. Witte. De overgrote meerderheid van de raad acht het standpunt van het grootbedrijf aanvaardbaar, dat ploegenarbeid met periodieke nachtarbeid wordt ingevoerd. Er zal dan afwisselend nacht- en dag- arbeid verricht kunnen worden, terwijl thans permanent gedeeltelijk nachtarbeid noodzakelijk is. Er zal bovendien een betere bezettingsgraad van het sterk ge mechaniseerde, moderne broodbakkerij- bedrijf worden verkregen, indien ten minste een vergroting van de omzet wordt behaald. Enkele leden van de raad willen de technische uitvoering van de ploegenar beid geheel aan de bedrijven overlaten. Een aantal leden, waaronder de werk nemersvertegenwoordigers staan echter op een drieploegenstelsel. Een tweeploe- genstelsel wordt afgewezen, omdat er dan nog een groot aantal ongunstige uren overblijft, waarin gewerkt moet worden en de dag- en nachtdiensten zouden el kaar dan te snel opvolgen. Bij het drie ploegenstelsel behoeft de individuele ar beider slechts één week. van de drie in de nacht te werken. De dagploeg zal dus tweemaal zo groot moeten zijn als de nachtploeg. Alleen aan bedrijven, die over voldoende dagproduktie beschikken, zou mogen worden toegestaan tot ploe genarbeid over te gaan. Bij wijze van overgangsmaatregel zouden twee ploe gen aanvaardbaar zijn. Uur van verkoop Ploegenarbeid zal het mogel(jk maken met de verkoop van vers brood reeds om 8 uur of nog vroeger te beginnen. De figuur van de bakker-bezorger zou kun nen verdwijnen en ook zou de distributie op grote schaal gemotoriseerd kunnen worden. De vervroeging van de verkoop dient naar de mening van de meerderheid van de raad echter niet schoksgewijze te ge schieden, zodat de bedrijven zich aan kunnen passen aan de nieuwe bedrijfs structuur. Gedacht wordt aan een ver- kooptjjd van 9 uur gedurende de eerst volgende vijf jaren. Enkele leden willen nog wel naar half tien gaan, omdat deze tijd ook haalbaar is voor Kei kleinbedrijf, dat niet in ploegen werkt. Sprekend over de moeilijke positie, waarin het kleinbedrijf zou komen, wordt door de meerderheid van de raad ge suggereerd, dat het kleinbedrijf zijn grootbrood kan betrekken van het groot bedrijf. Het kleinbedrijf zou zich dan toe kunnen leggen op de produktie van klein- brood, speciaal brood en banketbakkerij- produkten. De zogenaamde „slapende bakker" zou voorts het kleinbedrijf de mogelijkheid bieden om met behoud van hetzelfde beginuur de aanvang van het bakproces te vervroegen. Maar bovendien acht men in betrekkelijk kleine bedrij ven het ploegenstelsel eveneens uitvoer baar. Scherp zal er op moeten worden toegezien, dat vervroeging van het koopuur in de bedrijven, die niet in ploe gen werken, niet gaat betekenen, dat de sociale positie van de werknemers wordt verslechterd. Zondagsarbeid zal ooit niet toegestaan moeten zijn. Het ploegenstelsel zal alleen tot ver laging van de broodprijs leiden, indien een maximale produktie-omvang per be drijf wordt bereikt. Hierin ligt dus een prikkel voor de individuele bedrijven om het komen tot omzetvergroting. Om ongewenste concurrentieverhou dingen te voorkomen zou er in geval van broodoorlogen een mogelijkheid van over leg met het ministerie van economische zaken moeten zijn, welk ministerie dan ook de broodprijzen vaststelt. Geen ploegen Sterk afwijkend is de opvatting van een klein deel van de raad (o.m. midden stand), dat ploegenarbeid in de voorge stelde vorm resoluut afwijst en daarmee steun geeft aan het standpunt van het midden- en kleinbedrijf. Dit' deel van de raad meent, dat bij de beoordeling van de economische gevolgen van een ploe genstelsel uitgegaan moet worden van een constante produktie-omvang. De in voering heeft geen verschuiving in de afzet tot gevolg en voorts is de vraag naar arbeidskrachten de grote factor, waardoor de produktiekosten van het grootbedrijf onder de huidige omstandig heden zullen stijgen. De besparing op de distributiekosten zal zo weer verloren. BU de Invoering van ploegenarbeid in het grootbedrijf en vervroeging van het verkoopuur, zou het midden- en klein bedrijf het werk een a twee uur 'vroeger moeten beginnen, Dit is sociaal onaan vaardbaar, zodat het midden- en klein bedrijf zich dan niet zal kunnen hand haven. Behalve de invoering van ploegenstelsel wordt daarom ook de vroeging van het verkoopuur afgewezen. Ook bij handhaving van dit uur acht ploegenarbeid nog onaanvaardbaar, dat de grote bedrijven dan druk zullen blijven uitoefenen tot vroeger bezorgen en afleveren. Bovendien zal het streven de bakkersarbeid tot dagarbeid te maken worden doorkruist. Genoemde leden de raad willen streven naar een i vangsuur van 7 uur. Op het ogenblik dit reeds op 6 uur gesteld kunnen worden, waarbij dan de patroon om 5 uur met de voorarbeid zou kunnen beginnen, voorarbeid in de grote bedrijven zoi handhaafd kunnen worden, zoals deze thans is. Het kleinbedrijf zal er steeds r streven zijn produktie over de gehele dag te verdelen, waardoor ook de technische apparatuur meer efficiënt wordt gebruikt. De moderne verpakking, welke het brood enkele dagen „vers" houdt, biedt hier ook mogelijkheden. Het verkoopuur uur moeten blijven en de tijd v rijden ter aflevering zou op half tien gesteld kunnen worden. Op zaterdag zou de verkoop om 9 uur kunnen beginnen. Het aantal werknemers, dat bij deze verbeteringen betrokken zou zijn, wordt zeer groot genoemd, daarbij zal enkel bedrijfstype schoksgewijze i: nadelige concurrentiepositie worden ge drongen. Voorts dient volgens dit deel van de raad bedacht te worden, dat ook zonder nachtarbeid ploegenstelsels ii aantal bedrijven ingevoerd kunnen den, op den duur zal men dan tot vol- lige dagarbeid komen.. Door de hier gestelde regeling meent dit deel v raad de eerste stappen in deze richting te kunnen zetten. KWART MILJOEN JEUGDSPAARDERS IN ZILVERVLOOT Vandaag is het een jaar geleden dat in Nederland het door de overheid ge premieerde jeugdsparen werd ingevoerd Aan het „ideaal spaarplan de Zilver vloot" nemen thans ongeveer een kwamt miljoen jongeren deel. Op 30 juni be droeg het totaal spaartegoed van de deel- imers meeds meer dan 36 miljoen gld. Het grootste deel van de spaarders 3 pet), behoort tot de leeftijdsgroep un 16 tot 21 jaar. In deze groep span- ;n de 17-j-arigen met 1 pet. van het totaal de kroon. Het gemiddelde be per spaarder verschilt hier en daar. De meest spaarzame jongelui spaargemiddelde f 195) wonen in Fries land, Groningen, Zeeland en Overijssel ninst spaarzamen (gemiddeld f 145) :n in Limburg en Noord-Brabant, t ministerie van algemene zaken is va arde ring over de bemiddeling die het bedrijfsleven biedt aan jeugdig per soneel dat aan de Zilveractie deelneemt Er zijn zelfs bedrijven, die aan Zilver- vlootspaarders een geldelijke bijdrage Minder ontwikkelde gebieden Anti-Revolutionaire Partij heeft een rapport uitgebracht en openbaar gemaakt over het onderwerp Sa menwerking met minder-ontwikkel- de gebieden Het rapport werd voor bereid door de buitenlandse com missie van dit college, waarvoor als rapporteur optrad mr. L. J. van der Burg. Uit de inleiding van het rapport blijkt, dat bewust is gekozen voor de aan duiding samenwerking. Een steeds weerkerende gedachte is dan ook, dat hulpverlening zich niet slechts veelal in samenwerking voltrekt, doch dat zij ook daarop moet zijn gericht en wel in in het bijzonder op samenwerking van gelijkberechtigde partners, waarvan het hulpontvangende land steeds meer op eigen benen zal moeten kunnen staan. Na een uitvoerig overzicht van activi teiten op het gebied van samenwer king en hulpverlening, zoals deze zich de afgelopen jaren hebben ontwikkeld, wordt aandacht besteed aan de motie ven, die tot samenwerking en hulpver lening moeten leiden. Morele economi sche en politieke motieven worden ge noemd, welke alle echter zijn terug te voeren op een religieuze grondnoei samengevat in het goddelijk gebod liefde tot God en de naaste. Een volgend hoofdstuk somt een aantal algemene eisen op, waaraan sai werking en hulpverlening moeten vol doen, o.a. nauwe aansluiting aan kun nen en mentaliteit van de bevolking, op elkaar afstemmen van de verschil lende maatregelen tot hulpverlening, bevordering van zelfstandigheid, grote aandacht voor „investeringen in i sen" (opleidingen enz.), voorkeur leningen tegen lage rente boven sc kingen of leningen tegen voorwaarden die bezwarend worden. Het rapport spreekt zich uit voor grote uitbreiding der multilaterale hulpver lening. Vervolgens wordt stilgestaan bij vragen rondom publieke en parti culiere hulp. Meer dan statelijke of in- terstatelijke hulp ooit zal kunnen bie den zo zegt het rapport zal par ticuliere hulp ruimte geven voor war me menselijke bewogenheid, voor da den ook zonder schijn van politiek ge- VICTORIA - WATER IS EEN NATUUR-PRODUCT. DE MEEST GEVRAAGDE TAFELDRANK. win. Dit mag er evenwel niet toe lei- len de publieke taak te onderschatten. Met name met het oog op de Bevorde ring van de particuliere kapitaal stroom, pleit het rapport voor de op stelling van een „code voor internatio nale investeringen", die een omschrij ving zou moeten geven van rechten cn plichten van investeerders én van de landen waar de gelden worden geïn vesteerd, om aldus bij te dragen tot een gunstig klimaat. Het rapport constateert de mogelijkheid van conflicten tussen zending en mis sie enerzijds en de Nederlandse Orga nisatie voor Internationale Bijstand (N.O.V.I.B.) anderzijds. Gesteld wordt echter, dat het niet noodzakelijk is dat zulke conflicten zich voordoen en dat naast zending of missie ook de NOVIB de blijvende steun van christenen ver- Het kleine sigaartje van grote klasse C.N.V-voorzitter over loonvorming (Van onze sociaal-econom. redactie.) Wie geen vertrouwen schenkt, ontvangt ook geen vertrou- ven!". Deze waarschuwing heeft de voorzitter van het G.N.V., de heer C. van Mastrigt, gisteren geuit met betrekking tot de wijze waarop de overheid de vrijere loonvorming hanteert. De overheid heeft zich bereid getoond neer vrijheid te geven inzake de loon orming, maar is tegelijkertijd blijkbaar vreselijk bang voor misbruik van die vrijheid, aldus' de heer Van Mastrigt in hoofdbes een toespraak tot de algemene vergadc- te een hi van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel die in Rotterdam is ge- nouden. De huidige gang van zaken op loongebied geeft naar zijn inzicht het ■oei dat de overheid onvoldoende ver heeft in het bedrijfsleven. Met betrekking tot de salarisposïtie nn het overheidspersoneel zeide CNV aorait'ter dat de vrijere loonvorming ,et ten koste mag gaan van bepaalde prgoeperin.gen, die in moeilijke positie een opzaohte van de produktiviteitseis verkeren. Het is in strijd met de bedoe- .ingen van de christelijke vakbeweging .ndien men zou menen, dat een positip- erbetering van het Overheidspersoneel .ingesteld kan worden totdat iedereen .•an die vrijere loonvorming heeft gepro fiteerd. De heer Van Mastrigt deed een be roep op het christelijke overheidsper- ioneel het werk van de ciïrfsteltjlCë vak beweging in wereldperspectief te gaan Miljoenen mensen in de wereld og niet eens toe aan een verde- an de armoede, laat staan van de welvaart. De CNV-voorzitter wees op de taak van de christelijke vak beweging, die mee moet helpen miljoc- verlossen uit de slavernij van de honger en zal moeten trachten te oorkomen dat deze miljoenen onder de dictatuur van het communisme worden gevoerd. Functiespreiding algemene vergadering van de N.C.B.O. heeft zich gisteren en vandag onder meer bezig gehouden met de raag of een bezoldigd vakbondsbestuur- [er naast zijn functie nog ééri of meer andere openbare fiincties kan bekleden De kwestie kwam al aan de orde toen penningmeester van de bond, de heer J. ten Heuvelhof, die voorts we'- houder te Leidsèhendam is, tót bonds voorzitter werd gekozen. Het hoofdbe- werd gemachtigd te onderzoeken of de nieuwe voorzitter beide functies tegelijk zal kunnen bekleden, hoewel enkele afgevaardigden nog tijdens het congres hierover een uitspraak verlang- Ook bij de behandeling van de afde- lingsvoorstellen kwam de zaak in het geding. Een voorstel van de afdeling Harderwijk om bij statutenwijziging het uitoefenen van een nevenfunctie te on derwerpen aan de goedkeuring van een beoordelingscommissie, die op voor- Ambtenaren niet de dupe laten worden zich in een pre-advies tegen had verklaard. De afdeling acht te het gevaar niet denkbeeldig dat het bondswerk in het gedrang komt, wan neer de functionaris er nog een tweede functie op na houdt en de meerderheid van de afgevaardigden dacht er net zo over, want het pre-advies van het hoofd bestuur werd met 256 tegen 197 stem men verworpen. In het pre-advies was gesteld dat het hoofdbestuur het beste ttan beoordelen of in bepaalde gevallen een dergelijke combinatie van functies gewenst oi ongewenst is. Voorzitter Kapinga zegde toe dat op de volgende algemene vergadering een voorstel zal worden ingediend tot instel ling van een door de afdelang Hardei- wijk begeerde beoordelingscommissie Of de nieuwe bondsvoorzitter zijn beide functies zal kunnen behouden zal even wel nog door het hoofdbestuur beslist moeten worderi, zo bleek uit deze me dedeling," "ómdat bbvendiën_de'~ sfaTutën-"" vijziging nog koninklijk goedgekeurd /ient te Vandai irden. el van de afdeling Venlo aan de orde, aann de algemene vergadering ge daagd werd zich uit te spreken over de aag of het juist is dat CN V-bestuur ders zitting hebben in de Tweede Kamer. Aan behandeling van dit voorstel kwam men gisteren niet meer toe. Het hoofd bestuur verwees in zijn pre-advies deze vraag naar het CNV zelve, omdat naar zijn oordeel deze kwestie niet de NCBO De afgevaardigden kozen met meer derheid van stemmen de heren J. Gle- rum te Utrecht, voorzitter van de groeps raad lagere organen, P. van Driel, bur gemeester van Huizen, en B. Wester te Leeuwarden, voorzitter van de bonds- afdeling aldaar, als onbezoldigde hoofd bestuursleden. (Vervolg van pagina 5) redelijk bestaan voor hen, die in de land bouw werken, wordt gewaarborgd. De re gering moet zich hierover nog eens ern stig bezinnen. Dat was ook dc wens van de beide protestants-christelijke fractie leiders, de heren Bruins Slot en Tilanus, De laatste toonde zich zelfs „bijzonder onbevredigd" door de uitlatingen van de De a-r. fractie-voorzitter drong er op aan, dat de regering nog vóór de handeling van de landbouwbegroLn-g in overleg met het Landbouwschap tot een bevredigende oplossing inzake hel ga- rantiebeleid zal komen. In zijn dupliek zei prof. De Quay, dat de vaststelling van de garantieprijzen voor het volgend jaar ze ker niet buiten de georganiseerde land bouw om zal geschieden. De datum voor een gesprek tussen minister Marijnen en het Landbouwschap over de uitwerking van het garantieprijsbeleld is reeds vast- Afgezien dan van het landbouwbeleid waren er weinig punten in het antwoord van prof- De Quay, waarop de heren Rom- me, Oud, Bruins Slot niet waren voldaan. „Met de doelstellingen van het regerings beleid, zoals de minister-president dat aan het slot van zijn rede heeft uiteengezet, voelen de liberalen zich gelukkig", aldus prof. Oud. ijns inziens doet het er wei nig toe of dit beleid nu christelijk-sociaal kan worden genoemd of niet. Het belang rijkste is, dat mensen, die een christelijk- sociaal beleid voorstaan, en mensen, die zich liberaal noemen, nu dichter bij elkaar blijken te staan dan zij vroeger hadden gemeend. Prof. De Quay verklaarde in zijn dupliek ten slotte, dat het kabinet liet is geschokt door de opmerkingen van de oppositie. De regering heeft de indruk, dat zij op een ruime steun vanuit de Ka mer mag rekenen. f 200.000 IN ANDERHALF JAAR (Van onze speciale verslaggever) IN HET gereformeerde zendings centrum te Baarn werd gisteren in een stijlvolle plechtigheid de vijf- Dr. Albert Schweitzer, de- be kende zendeling-arts uit Lamba- -reneheeft- d-ezer dagen- in- Ko penhagen de zgn. Deense Nobel prijs 1959 ontvangen. De prijs bedraagt ongeveer 55.000 gulden en wordt toegekend door de Son- ning Foundation. Op de foto: de heer G. J. Sonning, dr. Schweitzer en prof. Carl Iver- sen, hoofd van de universiteit van Kopenhagen. (Van onze verkeersredacteur.) De nieuwste uitvoering van de Hillman „Minx" is de eerste, lichte en in massa geproduceerde, Brit se personenwagen, die beschikbaar komt met als extra een vol-automatische transmissie. Het toegepaste systeem is bekend onder de naam „Easydrive", ontwor pen door S. Smith Sons Ltd. en ontwikkeld in sa menwerking met technici van de Rootes Group. In- plaats van de conventionele frictiekoppelingen of de hydraulische koppel-omvormers, is gebruik gemaakt van twee magnetische poeder-koppelingen. Als grond principe springt het „stollen" van magnetisch poeder naar voren, met behulp van een magnetisch veld, waar door een directe koppeling tussen motor en eindaan- drijving wordt verkregen. BehaiLve de mogelijkheid van een motor van 78 inplaabs van een vol-automatische over- 73 pk gekregen en tevens een brenigiinig heeft de nieuwe hogere comipnessi-evehhoudlmg „Manx" enkele defcailverbete- Als gevoLg van dit verhoogde ringen gekregen, Hientoe be- prestatievermogen zijn schijf- horen een krachtiger motor remmen op de voorwielen toe- 56,5 i.p.v, 52,5 pk een gepast, waardoor de spoor- hiogere en bredere voorruit, breedte vergroot diende te grotere remmen, een nieuw worden. De wegil-Lgigimg en de fcleurenonifaw-erp en een keu- staibiMteit profiteren hier ze bussen een sfcuurschaiketllryg uiteraard van. en een schalkeiiheflboom uit de De grotere voorruit ten slot- vloer bij de niet-automatische te geeft ruim twintig procent modellen. meer uitzicht en verschaft de Ook de Sunbeam Rapier, een wagen, mede door toepassing ander „paard" uit de stail van van nieuwe en moderne Rootes. heeft veranderingen chroomstrips, een slankere en ondergaan. De nieuwe Mark lage lijn III Rapier, die voor 1960 op De Rover Company is uit- de markt is gebracht, heeft gekomen met twee nieuwe modellen met hogere vermo gens en betere beremmingen. Het zijn de Rover „80", die ontworpen is als opvolger van de „60" en „75", en de Rover „100", dlie in de plaats komt van de „90" en „105". Tezamen rtiet de in 1958 uitgebrachte Rover „3 liter" zullen beide auto's de personenwagienserde van Rover voor 1960 comple teren. Zowel de .,80" als de ,.100" en „Cresta" modellen. Het achteruitzloht van beide wa gens is aanzienlijk verbeterd door een uat één stuk bestaan de. rondomlopende achterruit, mogelijk gemaakt door een ander ontwerp van het dak paneel waardoor de twee sohamierraampjes aan de ach terzijde konden vervallen. Ter verbetering van de koe ling is een grotere radliateur aangebracht, terwijil de vemti- van een thermostaat bediend wordt en gelijkmatige, gecon troleerde warmte aan het in terieur geeft, ongeacht de temperatuur van de buiten lucht; de motor of het water. De mechanische details zijn ongewijzigd gebleven, met uit zondering van een versterking van ca ross er ie en motorsteu- nen en een luchtfiltier ter ver betering van de automatische choke. zijn in uiterlijk en algemene constructie gelijk, met inbe grip van de op de voorwielen aangebrachte schijfremmen. Het verschil iiigt alleen in de krachtbronnen. De ,,80" heeft een 214 liter, vtieroiliinder mo tor van 77 pk; de „100" bezit zes cilinders en een 2,6 liter motor. VAUXHALL Belangrijke verfraaiingen en verfijningen zijn aangebracht in de 1960 Vaiuxhall ,,Velox" lateur vooralen is van een spe ciale luohtgel eider, die de luchtstroom directer op de motor conoemtreerd. Een diepere, horizontale grille van het sta-aftype loopt nu door bot in de voorspatbor den, waardoor de lijn aanzien lijk gracieuzer is geworden. Standaarduitvoering op de „Cresta" en exitra op de „Velox" modellen is een nieu we verse lucht en verwar mingseenheid, die door middel Een fabelachtige Rolls Royce verschijnt ook eerstdaags als de 1960-versie van de „Silver- Cloud". Zij heeft een 6,5 liter, V-8 motor, een elektrische stuurinrichting, ramen, welke elektrisch werken, een perfect werkend ventilatiesysteem en vele andere gerieflijkheden De prijs is voor velen beslist niet gerieflijk, daar deze 4095 Pound Sterling of iets minder dan 44.000 gulden gaat bedra gen, om over de toeslag aan belastingen nog maar te zwij- entwintigduizendste kinderbijbel in het Indonesisch overhandigd. Het met een oorkonde versierde exem plaar betekende een mijlpaal in de actie, welke op de christelijke scholen in Nederland wordt gevoerd, ten dienste van de protestantse kerken in Indonesië. In totaal hebben de be werkte scholieren thans een bedrag van tweehonderdduizend gulden bij eengebracht, daar elke kinderbijbel acht gulden kost. Anderhalf jaar ge leden werd deze zo gelukkig gekozen zendingsinzameling. ingesteld en het ligt in de bedoeling er voorlopig mee door te gaan. De School met den Bijbel te Barn ©veld, waarvan enkele lee.rlingen gistermiddag de vijfentwintigduizendste kinderbijbel in de Indonesische taal aan de directeur van het gereformeerde Zendingscentrum, ds B. Richters, overhandigde, had waarlijk topprestatie geleverd. De 253 scholieren van deze christelijke onderwijsinstelling hadden namelijk een bedrag van 2008 gul den ingezameld, of wel precies genoeg voor de aankoop van 251 kinderbijbels. De prestatie wordt nog groter, als men be denkt, dat juist de afgelopen zondag een nieuw gereformeerd kerkgebouw te Bar- n eve ld is geopend. Op de offerzin der ouders waren dus reeds zeer dringende beroepen gedaan- De voorzitter van de zendingscommissie te Barneveld, de heer J. W. v. d. Linden, gewaagde hiervan, evenals het hoofd der school, de heer A. de Jong. De zendings opdracht wA-d door beide heren nog eens onderstreept en ook het feit, dat er verug- de zowel als dankbaarheid was voor de krachtsinspanning, welke door de Bar- neveldse scholieren tot meerdere glorie van Gods Koninkrijk is verricht Voor de talrijke aanwezigen, onder wie zich dr. W. dc Jong, zendingsarts te Ma kassar. bevond, zomede ds- A. de Bruin, tot voor kort bfl de Lcctuurdienst te Dja karta werkzaam, ds. P. J. Lnyendijk. tot voor kort docent aan dc Theologische School op Soemba en dc Javaanse theo logische student Dibyosochardo. werd toen een tableautje opgevoerd, waarin de overhandiging van het jubileum-exem plaar centraal werd gesteld- Medewerking werd verleend door enkele tientallen leer lingen van de school van de heer De Jong, onder wie een anatal in nationale kleding Bestoken Ambonese kinderen uit het in de gemeente Barneveld liggende kamp „De Biezen". In zijn slotwoord dankte ds. Richters de kinderen hartelijk voor de relatief zeer grote gift, welke zij het endingscen.tr um hadden doen toekomen. Voor de aankoop van kinderbijbels, welke zowel voor het godsdienstonderricht van scholieren als voor dat van volwassenen worden ge bruikt, waren in het hele land wat men sen in touw, van wie sommigen zich grote opofferingen getroosten. Er waren giften binnengekomen van één tot twintigdui zend gulden, er waren jongens en meisjes geweest, die al hun vakantie-verdiensten hadden gestort en hij sprak zelfs van een stel kinderen, dat een maand lang van boterham-beleg had afgezien om het Zen dingscentrum wat geld te kunnen over maken. Ook de ouders hadden zich voor deze zendingszaak ingespannen en span den zich er nog voor in. Ds. Richters las nog een telegram voor an de directeur van de Lectuurdiensl te Djakarta, prof. dr. Verk-uyl. „Namens de De N.V. Landbouwmij. Oud Djember te Deventer, de N.V. Culturmij. Djelboek te 's-Gravenhage en de Besoeki Tabakmij. te Amsterdam del enmede dat zij tegen de Deutsch—Indonesische Tabak-Handel- gesellschaft te Bremen een vordering hebben ingesteld tot afgifte van de tabak hunner ondernemingen. Zij zullen hun rechten tegen elke verkrijgen handhaven en waarschuwen daarom mogelijke gega digden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11