Twent van Raaphorst, mentor Katwijks Rijnmond van Theorie en Praktijk Hillegom heeft financiële zorgen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 WAANNEER EEN ZEKERE A. Loosjes Pz. in 1805 zijn Katwijks Zomer- togtje publiceert een tochtje per door vier zwarte paarden ge trokken open rijtuig, dat langs grote omwegen van Leiden naar Katwijk voerde beschrijft hij, hoe men bij de nadering van Wassenaar-Den Deijl aan de rechterzijde het landgoed Raaphorst ontwaart. „Deze Hofstede. is al sedert vele eeuwen beroemd. Ongetwijfeld, volgens de stelling van velen, het oud Ridderlijk Stamhuis van het geslacht Raaphorst". Ten tijde van Loosjes werd waar het geslacht van de heren van Raaphorst was uitgestorven de hofstede bewoond door de heer mr. Adriaan Pieter Twent, heer van Raaphorst en (het eiland) Roosenburg. De schrijver van het Zomertogtje vermeldt als één van de verdiensten van de toenmalige bewoner van de hofstede „zijne zoo onvermoeide en veeljarige werkzaam heden, om het ras der inlandsche schapen te verbeteren, door die met het Spaansche te vermengen. Uitmuntend slaagt hij in zijn pogingen; en hoe- velen zijn hem in die zoo lofwaardige verbetering van onze inlandsche wolle nagevolgd Behalve zijn verdiensten op het gebied van de schapenfokkerij kunnen wij ook nog op andere wijzen. Want deze heer Twent hij was op 5 febr. 1745 geboren te Delft en beschouwde de hofstede onder Wassenaar als zijn buitenverblijf, terwijl hij zijn domicilie had in Den Haag had van jongs af aan grote interesse aan de dag gelegd voor alles wat met de waterstaatkundige toestand van ons land te maken had, immers hij schrijft zelf: daar ik daaenboven van myne jeugd altoos gelegenheid heb gehad, de stran den aan den Hoek van Holland en aan den Zanddyk by ter Heyde, dagelyks met alle tyden en gelegenheden naar te gaan Plicht Klei Die waterstaatkundige en waterbouw kundige belangstelling bleef echter niet een privilege van zijn jeugd, getuige de zinsneden: „..daar ik als meede-Com- missaris van het Nieuwe Diep haven van Den Helder), van den beginne af 1782) tot het Jaar 1795 toe, de werken aldaar had bygewoond en gezien, daar ik ook de zeer groote werken te Oostende tegens de Zee, zoo wel als de verbaazende sluizen aldaar in den Jaare 1775 gezien had; ook de stranden langs de Zee van digit aan Nieuwpoort tot Duinkerken, en de werken en sluizen had nagegaan; daar ik my daaenboven altoos tot een groot genoegen gesteld had, kundige Lieden in dat vak te raad- pleegen; en daar Ik de importante sluizen te Gouda en te Gorkum; ook veele andere van minder belang, by hunne formeering heb gezien en altoos lust heb gehad om die werken naar te gaan, zoo heb ik, zonder my te vermeeten van groote theoratische of practicaale kunde te be zitten, het my evenwel tot een pligt ge rekend, myne opmerkingen en bevindin gen, (van welke waarde ook) over deeze belangryke zaak voortedraagen en aan beter oordeel te onderwerpen." Deze enkele zinsnede, ontleend aan een hierna te noemen geschrift van zijn hand, leert ons derhalve de heer Twent van Raaphorst kennen als een liefhebber van de waterbouwkunde met een welhaast onverzadigbare be langstelling. Maarh(j was zich bewust een amateur te zyn en te bl(Jven. ondanks zijn verworven uit gebreide kennis van zaken, die boven dien de grenzen van deze verkregen kunde en kennis zelf heel goed ken de: h(j miste de zo belangrijke theo retische kennis en wist zich ook in de praktijk tekort te schieten. Deze zelfkennis en bescheidenheid tekenen hem als een hoogstaand man. Tooh was hij niet helemaal van prak tische ervaring gespeend gebleven, want op het terrein van zijn buitengoed onder Wassenaar nam hij waterbouwkundige proeven op kleine schaal: „Op een Bui tengoed, daar ik des Zomers myn vorblyf houde te Wassenaar, heb ik in het voor leden Jaar 1801) meerendeels tot het neemen van een proef in het welzand, daar geen den minsten anderen grond by te vinden was, in een Sloot boven op de oppervlakte des Lands, niet wyder dan 30 voet 9.30 meter), Schutdeuren laa- ten maken Hij ontdekte, dat een In het welzand aangebrachte kleilaag lang® de voet van een houten dam wand, deze een maximale diohtheid bezorgde, alsmede, dat het gelijk was lekkage door de baarden onder de slagdrempel van de schutdeuren zelfs bij een plotselinge krachtige toevloed water geheel te voorkomen. De schrijver van de „Bedenkingen er anmerkingen" stelt de sluizen van Delf land, lozend op de rivier de Maas op 8 en op ruim 22 km van de Maas mond aan zee, als voorbeeld. Als het daar goed functioneert, dan kan het bij Kat wijk ook, en nog beter! Twent toont zich voorstander van kolksluizen, en hi; betoogt o.m. met behulp van boven gemelde proefneming dat men he gehele werk in klei kan begraven, als gevaar stelt in de zandgrond; i hij laat nnet na erop te wijzen, hoe ook en in Duinkerken, Calais en Greve- lingen gebouwd zijn in loopzand. „De plaats waar de Sluizen te maa- ken en het canaal te graaven zoude zyn, het zy het nuttig en mogelyk ge oordeeld wierd, te Catwyk aan Zee, daar het Mallegat, omtrent veertig roeden ca 150 meter) van strand, nog ligt, of dat men de gelegenheid heter oordeelde Noordwaards op, iaar te vooren het plan was; ook de wyze op welke de Sluizen en derzel- fondeering gemaakt zouden moe ten worden, met de behoorlyke voor- :orgen, als meede de breedte van het binnen Canaal met de dyken daar langs, en de schutdeuren of Sluizen ten Zuidoosten van het Canaal ter meerdere zekerheid, en om een boe zem te formeer en, dit alles te be- oaalen, zoude vermetelheid van my :yn. Dit is het werk van zoodanigen welkers studie en werk dit is." Ook hier blijkt de bescheidenheid van de schrijver. Hij heeft zich in zijn ge- lohrift ook bezig gehouden met de flnan- hering van dit kostbare plan, en becijfert de waardevermeerdering van Rijnland ten gevolge van de uitvoering op 8 miljoen; hij voert aan, dat het bouwland, dat "s winters watervrij blijft, hoger profijt zal opleveren; dat het watervrij blijven van hooilanden en weilanden een belang rijk financieel voordeel oplevert, en dat door het watervrij blijven er meer tijd beschikbaar komt en dus minder mensen nodig zullen zijn voor da landbouwbe- werkingen Men kan dus door een ver hoging van de polderlasten het hele plan financieren; het betaalt zichzelf! En Twent besluit zijn betoog: „..be vindt men in het algemeen dat dit pro ject nuttig is. dan is 't te hoopen, al- voorens iets anders te onderneemen, en deeze uitwatering, het zy dan zoo als hier voorgesteld wordt, of by een ver beterd plan, ter uitvoer zal gebragt worden". Dat deze verwachting niet ijdel ia ge bleken, hopen wij in een volgend artikel te laten zien. W. A. POORT KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Morgenavond half acht spreekt de heer G. Schipaanboord, Leiden, in hel gebouw aan de Remisestraat voor de Ge reformeerde Gemeente. WUkgemeente Zuidwest Morgenavond kwart voor acht verga dert de Hervormde wijkgemeente Zuid west in het wijkgebouw bij de Oude Kerk. Ds Offeringa spreekt over „De weg van Abraham"; Geref. Bond Morgenavond 8 uur spreekt ds. J. van Rootselaar, Delft, in de kapel voor de plaatselijke afdeling van de Geref. Bond. Hoog en laag water Donderdag: hoog water 2 12 en 14.33 uur; laag water 10.22 en 22.37 uur. Spreekbeurt Morgenavond half acht hoopt dr. Steen blok uit Gouda te spreken voor de Ge reformeerde Gemeente in Nederland gebouw Casa Cara. Advertentie P. VISSER Visserij golfjes Tweedaags bezoek van Anton Dohrn aan IJmuiden TNE WESTDUITSE visserij-onderzoekingstrawler Anton Dohrn be- kend van de succesvolle exploratiereizen in de Noordelijke Atlantic zal begin oktober een tweedaags bezoek aan IJmuiden brengen. De sa menwerking tussen de Nederlandse en Westduitse visserijbiologen wordt hiermee nog eens onderstreept; op de eerste dag, maandag 12 oktober, brengen de Duitse biologen en opvarenden van de A. D. een bezoek aan het rijksinstituut voor visserijonderzoek te IJmuiden en zal gesproken worden over de ervaringen tijdens de laatste haringreizen op de Noordzee, 's Avonds is er een ontvangst aan boord van de trawler voor Nederlandse visserij-autoriteiten. Op de tweede dag van het bezoek 131 voor werden aan land gebracht 1000 kis- oktober trekt men er per autobus op ten vis, meest haring, uit. Er wordt in Enkhuizen een bezoek De trawler IJm 9 Haarlem was present aan het Zuiderzeemuseum gebracht en in van een op 17 september begonnen reis de polders doet men het oude haringstad- met 300 kleine kisten haring en 1300 kis- KATWIJK A. D. RIJN Ds. en mevrouw De Valk recipieerden Gistermiddag en -avond werd ter ge legenheid van het 25-jarig predikants jubileum van ds. H. de Valk, Gerefor meerd predikant alhier, een zeer druk bezochte receptie gehouden in de zaal achter de Gereformeerde kerk. Een groot aantal gemeenteleden kwam ds. en mevr. De Valk de hand drukken. Met de vol- ïnen was ook de jeugd niet achter gebleven. In de middagreceptie kwam tot twee maal toe een groepschool- en zondags- schoolkinderen de jubilerende predikant en diens echtgenote feliciteren en zij zon gen enkele verzen van Ere zij aan God de Vader en Dankt, dankt nu allen God. Tijdens de avondreceptie was het de iudere jeugd, die zich aandiende, name lijk die van de meisjes- en jongelings- vereniging. Deze boden een serie foto's 1 van de oude en de nieuwe pastorie het kerkgebouw, zowel het exterieur als het interieur. In de middaguren merk ten wij onder velen op de oud-burge meester van Valkenburg, de heer A. C. de Wilde, en 's avonds een afvaardiging van het bestuur van het protestants mil" tair tehuis „Michiel Adriaenszoon d Ruyter", waarvan ds. De Valk voorzitter is. De afvaardiging bestond uit de heren D. C. O Boekhoven, A. van den Berg Valkenburg en E. van Wensveen, verge zeld van de vlootpredikant ds. C. R. H ter Haar Romenij; voorts een vertegen, woordiger van de beroepsschepelingen- vereniging V.B.Z. Postzegelclub Morgenavond 8 uur komt in het pro testants militair tehuis de postzegelclub De v^otpredikant van het vliegkamp Valkenburg ds- C. R. H. ter Haar Romeny, die een deputatie van het protestants militair tehuis bege leidde, wenst ds. H. de Valk en diens vrouw geluk. Foto D. Kruyt Hecht je De Rijp aan. In de avond oktober vertrekt de trawler IJmuiden naar zee, om het visserij onder- 1 de 13e uit Nu ziult u natuurlijk willen weten, waarom mijnheer Twent dit project liet uitvoeren. Welnu, de in ons vorige ar tikel vanmelde rapporten, memoriën en adviezen hadden het project van een stel uitwateringssluizen nabij Katwijk aan Zee. in het brandpunt van zijn belangstel ling gebracht. En in het kader van het winnen der meningen voor een zodanig plan, wilde Twent zoveel mogelijk bij voorbaat alle te berde te brengen bezwa ren ontzenuwen. Hij wilde zo weinig mogelijk aan het toeval overlaten; in deze gedachtengang past het van te voren nemen van proeven als bovenvermeld: zij dienden, om zijn betoog zo hecht mo gelijk te maken. Dat betoog dan zag in 1802 het licht „in 's Graavenhaage, by de Weduwe Wynants", onder de titel „Bedenkingen en aanmerkingen over den waterstaat van Rhynland en over eene uitwatering te Catwyk". Daarin begint Twent drie midde len op te noemen ter verbetering van de waterstaatkundige toestand van Rijnlands boezem: a. „vermeerde ring van Sluizen op de plaatsen daar nu Rhynland uitwaterd" (voorname lijk nabij Halfweg); b. het aanleggen van een hoogen Boezem, die door het opmaalen van zeker getal Molens, den gewoonen Boezem afmaaiende, meerder gelegenheid tot uitwatering op het Ye zouden hebben; c. En een uitwatering te Catwyk aan Zee." Het eerste middel verwerpt hij, als zijnde onvoldoende, terwijl de daarbij nodig geachte verhoging van het boezem- peil uiterst kostbaar en niet zonder ge vaar zou zijn. Het tweede middel acht hij evenzeer onvoldoende, terwijl hij wijst op de „onmaatige groote kosten van aan- En zo borduurt Twent ten slotte voort op het ontwerp van 1537 van Maarten Cornells®, de oorzaken van het verval van het Mallegat en de oorzaken van het tot op dat ogenblik niet herstellen va een uitwatering bij Katwijk aan Zee Opmerkelijk ie daarbij, dat Twent ve: meldt, dat in 1708 de duikers, ..welken I 1571 ter proeve gelegd waren, tot voo: koming van schade voor de Pinken, u ïen grond gewonden" werden, ,,en men bevond daar nog in een gedeelte van een Schuit aan een yzeren ketting". zoek voort te zetten. Voorbode Engelse wal? In Engeland houdt men zich al druk bezig met de Engelse walvisserij op ha ring. Bij de komende volle maan kan de isserij daar los branden. In Britse vis serijkringen wordt alles op alles gezet, om reeds eerder aan de slag te gaan. De onderzoekingstrawlers Sir Lancelot en Platessa en de speciaal gecharterde drifter Fortitude uit Yarmouth zullen de de jacht naar de scholen haring op de En gelse wal eerstdaags openen. In Neder landse kringen wordt betwijfeld of er reeds voor volle maan haring op de wal kan worden gevangen. Niet eerder dan na 16 of 17 oktober, aldus schippers. Interessante lezingen Opnieuw hebben de visserij-inspectie en het rijksinstituut voor visserijonder zoek te IJmuiden, een reeks zeer interes sante lezingen voor de Nederlandse vis sers en leerlingen van visserijscholen samengesteld. De lezingen zullen winterseizoen 1959—1960 worden gehou den voor plaatselijke visserijverenigin- en voor visserijscholen. Voor de Katwjjkse visserljschool den op 12 november uitsluitend films ge draaid, maar op maandag 16 januari houdt drs. J. Zijlstra een lezing haringvisserij bulten de Noordzee. Ir. H. F. de Jonge spreekt op 4 februari te Kat wijk aan Zee voor de visserijschool. Dan is het onderwerp Motor bij de vis. De elektronische hulpapparaten voor de vis serij bomen op 22 februari ter sprake, de heer J. Hummel spreekt. De vijfde avond betreft een lezing over de mogelijkheden voor de voortstuwings installaties van trawlers, die zal worden gehouden door de heer J. F. de Veen. In al deze gevallen worden de bijeenkom sten geregeld door de directeur van de 'isscrijschool te Katwijk aan Zee. De Katwijkse vereniging van Schipper- eigenaren verzorgt op 30 december een bijeenkomst in het gebouw De Vuurbaak, die handelt over Motor bij de vis. Spreker H. F. de Jonge. Ook de Katwijkse rederijvereniging De Vuurbaak verzorgt een bijeenkomst. Deze wordt op 7 janu ari in hetzelfde gebouw gehouden. Dan spreekt dr. P. Korringa over de overbe- vissing van de Noordzee, belicht aan de hand van de cijfers voor de tongvisserij ten vis, meest haring en makreel. Voorts de Sch 171 Cornelis Vrolijk binnen en lange reis, die op de 12de begon aar de westkust leidde. Er werden 384 kantjes gelost, 50 kisten makreel K) kisten haring. De Kw 117 Mare Liberum zorgde v 675 kisten vis, meest makreel en haring voorts 100 stuks kabeljauw. Hiervoor ging het schip op 16 september De Sch 27 Onderneming II loste 800 kis- haring van een op 15 september aanvaarde reis. Gisteren op zee Goed weer, maar middelmatige vang sten. Dat waren de voornaamste meldin- de trawlerschippers, die met hun bemanningen op haring, als van de schip pers die op de 59ste breedtegraad op v se vis trawlen. Om de Noord werd 3 150 tot 200 manden schelvis, makreel haring gevangen. De trawlers meldden trekken van 30 tot 70 manden vis. De Job Gouda deed trekken van 30 manden, de Medan trekken van 40, de Toronto trek ken van 60 en de Golfstroom Kw 4 trek ken van 70 manden, meest schelvis. De haringtrawlervisserij is evenals de drijfnetvisserij slecht. Op 't Zand werd nog gevist voor 20 tot 60 kantjes per dag, terwijl de trawlvisserij bij de Silverpit van 20 tot 90 kantjes opleverde. En vandaag binnen Voor de woensdagmarkt werd geen al te grote drukte verwacht. De Sch 153 On derneming IV van de rederij Vrolijk ver scheen van de westkust aan de afslag met 300 kisten haring en 400 kantjes. Ook de Sch 261 Onderneming I moet sto mende zijn, maar dti schip heeft een de- de zender en nog geen markt dag gemeld. Voorts verschenen vanmorgen aan de hal de VI 121 Willem met 550 kisten ver haring. 10 schelvis en 5 kabeljauw. Van de oudste boten (Kw 80 van 17 sep tember, IJm 36 van 19 september er 10. IJm 34 en IJm 57 van 21 september) erden ook enige schepen verwacht ir de woensdag- of donderdagmaikt. Haarlemse beurs Op de Haarlemse beurs in het Krelage- huis toonde de gebroeders Van der Aar uit Heemstede een zalmkleurige Topmix zaailing, alsmede een éénkleurige, oran jerode anemoonbloemige, niet groot van stuk, maar met een fraaie kleur. Ook K Maarse Dz. jr uit Aalsmeer was weer met een flinke collectie aanwezig. D. Bruide gom uit Baarn verscheen met een aan tal minder bekende grootheden en W. de Ruyter uit Oegstgeest toonde nogmaals De Ruyters Sensation en de zalmkleurige Orly. Het bijgoed was vrij ruim vertegen woordigd. P. Drost uit Lisse liet goed op gemaakt gemengde Sparaxis zien. De bol letjes worden in een aantrekkelijke pakking aan de liefhebbers geleverd. Er was voor de tijd van het jaar nog een prima gladiool, de witte Wembley, forse van kralen en pitten geteelde bloemen Jonkman-Hulsebosch uit Sassenheim de inzender van. VOORSCHOTEN J ubileumprogramma van het Nut de film „Wie is mijn naaste?" enige films vervaardigd door Ted de Wit; 26 maart optreden van de Nutstoneel- groep Leidschendam. Het departement Voorschoten van ,,'t Nut" heeft voor het jubileum-seizoen een aantrekkelijk programma samengesteld. Dit jaar wordt het 90-jarig bestaan her dacht op een speciale feestavond, waar- an de eigen toneelgroep meewerkt en •el op zaterdag 7 november. De Nuts- avonden worden alle gehouden in hel Cultureel Centrum, behalve die van za terdag 16 januari, als in Leiden het 175- jarig bestaan wordt herdacht. Er zijn acht Voorschotense Nutsavon- an voor dit seizoen voorbereid, waarvan - twee in samenwerking met andere cul turele organisaties (o.a. de culturele c ie van de Hervormde jeugdraad) geven worden, daartoe in staat gesteld door het gemeentebestuur. De volgende avonden zijn voorbereid: 8 oktober Irak en Syrië, broeders en vijanden, causerie met kleurendia's, door de journaliste mevrouw A. van Zachten- Van Buuren; 7 november jubileumavond, herdenking van het 90-jarig bestaan van het Voor schotense Nut, opvoering van het blijspel „Kleine kinderen worden groot", in drie bedrijven, van Noel Langley, door de Nutstoneelgroep Voorschoten-, 9 december poppen-opera: het Neder lands Marionettentheater van Bert Brug- mans met de komische opera De barbier van Sevilla, muziek van het Orchestra Simfonica van Milaan-, 16 januari Cilly Wang, dansparodieën, deze voorstelling in de Schouwburg te Leiden, ter gelegenheid van de herden king van het 175-jarig bestaan van Maatschappij tot Nut van 't Algemeen; 6 februari toneelavond, hierover zijn nog onderhandelingen gaande met beroepstoneelgezelschap 29 februari concert, daartoe in staat ge steld door het gemeentebestuur van Voorschoten en in samenwerking met an dere culturele verenigingen, West-Neder lands Symfonie-orkest, o.l.v. Sam Swaap, met als solist Theo Olof, viool; 7 maart filmavond Ted de Wit, verto ning. in het kader van het vluchtelingen- NOORDWIJK Twee aanbestedingen Gistermorgen werd door burgemeester en wethouders in het openbaar ten ge meentehuize aanbesteed de reconstructie van een gedeelte van de Oude Zeeweg, over een lengte van ongeveer 400 meter, met bijbehorende en bijkomende werken, volgens 'n ontwerp van de dienst van ge meentewerken. Er waren 15 inschrijvers. Onder grote spanning werden de biljet- voorgelezen. Het laatste biljet was tevens het laagste en dit verschilde slechts 100 met het voorgaande. Hoogste was F. K. Orsel Leiden 63 988- Daarop volgden; fa. Bunschoten cn Zn Noordwijk 59 700, A. v. d. Voorde Amstelveen f 56 500, G. van Duyn Katwijk aan Zee f 55.444; Jac. Keevel Amsterdam 55.000. C. A. Langeveld Alphen aan den Rijn f 54.900, A. 't Hart Bussum 52.000, L Visschers Wegenbouw te Sassenheim 50 500( D. de Rooy Badhoevedorp eens 50-500, H J. Vessies IJmuiden 50-150. J. Stam Voorschoten 48- Gebr. Schouls N.V. Leiden 48-700, Hulsebosch Bloemendaal 48.200, J. Mens Lisse 48.100 en A. Th. Stuifzand 48-000 Een half uur later werd een tweede aanbesteding gehouden. Deze betrof het herbestraten van de Boschweg, het Want- veld, een gedeelte van de Oranje Nassau- Welnig maar duur Twee trawlers verschenen gisteren vandaag aan de IJmuidense afslag met verse haring van de westkust van Enge land. De vangsten bestonden uit slechts enkele honderden kisten, maar de haring van prima kwaliteit en werd uitste kend betaald. De kisten van 50 kg gingen vaft de hand voor 30 tot 40. Vanmor gen loste de Sch 153 westkustharing te IJmuiden. IJmuidense dlnsdagmarkt Voor de dinsdagmarkt stonden in de hallen bijna 7500 kisten vis, waarbij 850 schelvis. 450 wijting, 250 gul en kabel jauw. 300 koo'vis, 4000 verse haring, 300 kleine kisten haring, 1450 makreel. 200 diversen, 1100 stuks stijve kabeljauwen en 30 tong. Van de trawlervloot waren vijf sche pen binnen. De westkustharing leverde flink geld op, maar de overige soorten lagen toch ook niet al te laag in prijs: van 17 tot 20 voor de grove soort en van 13 tot 15 voor de kleine soort. Kabeljauw, grove schelvis 60 tot tong en witte .xoolvis gingen voor export van de hand. De middel en kleine schel vis werd door het binnenland afgenomen voor ƒ40 tot ƒ20 per kist. De trawler Kw 8 Deining was present om in IJmuiden van een op 17 september begonnen reis 20-100 te besommen. Hier- Theorie en Praktijk, de vereniging van oud-leerlingen van de rykstuinbouw- school te Lisse, kampt met ernstige financiële moeilijkheden, voornamelijk veroorzaakt door de voorlichtingskosten. Het bestuur zal op de 3 nov. te houden jaarvergadering voorstellen de contri butie te verhogen. Voorts verzocht men ons het postrekeningnummer van de ver eniging bekend te maken: 22.08.04. Het programma voor het komende sei zoen luidt als volgt: 13 oktober: dr. D. Horringa, economisch adviseur, spreekt over Seizoenarbeid (intensieve organi satie); 3 november: jaarvergadering, leider de heer F. W. Heringa 1 inschrijvers, namelijk achttien; Schouls en Verwater Rotterdam f 54 500, Hulsebosch Bloemendaal 51.400, F. K. Orsel Leiden 48.500, fa. H. Bun- Bunschoten en Zn eveneens 48500. Gebr den Elzen Noordw.hout 48 000. C. A. Langeveld Alphen a/d Rijn 47.900, J J. en J. H. de Vos Rotterdam 47-890, Jac. Keevel Amsterdam 46-000, J- L. H. van Denzen Noorwijkerhout 45-860, D. de Rooy Badhoevedorp 45 500. Visschers Wegenbouw Sassenheim 44 750, J. Stam Voorschoten 44-240, A. 't Hart Bussum 43.800, J. Mens Lisse 41.800, H. J. Ves- IJmuiden 39-800. P. v. d. Hout Smit IJmuiden, 39-010, J. Vega Am sterdam 37.200 en C. Vlieland Wassenaar 32.455- Bij beide aanbestedingen werd de r ming niet bekendgemaakt en de gunning aangehouden Blijf voor 't land Wedstrijduitslag: met de buks: A. Egmond, 45 pnt., eerste klasse; J Groot, 43 pnt., tweede klasse en M. de Jong, 37 punten, derde klasse. Met K. S. O.: W. Stafleu, 59 pnt. ste klasse, en J. van den Hoonaard, 58 pnt., tweede klasse. Christen-vrouwenbond De plaatselijke afdeling van de N. C. V. B. in Noordwijk-Binnen vergadert vrijdagavond 8 uur in het jeugdgebouw Pickéstraat 64. De heer T. Hopman, Gouda spreekt. Vogellust Volgende week woensdagavond 8 uur spreekt pater Reijnmondt, Leiden, in Ons Gebouw voor de vereniging Vogellust. Schaakvereniging In de eerste groep was Braggaar jr sterker dan v. d. Kooy, Sluiter won spoe- P. Segaar, N. Segaar rassend van Waasdorp en laatstgenoem- e won in een nadelige stand van Maat. Van Schaik had moeite met M. Segaar, iaar kon bijtijds door eeuwig schaak ;mise afdwingen; Van Os w zwakke zet van P. Segaar e een scherp spel van Smit. De tweede groep leverde ouw winst op tegen R. Vermet, Van der Braggaar sr. won van R Vermet, Van der Werf en Kuneke deelden; Hulleman stond al spoedig een stuk achter loor van Boxman; Braggaar sr. won van Van Boekei en Kouwenhoven en Rens- wouw konden niet verder komen dan Groep I: Van OsP Segaar 10, Waas dorp—N Segaar o—l, Sluiter—Smit 1—0, Braggaar jr.—Van der Kooy l—0, Slui ter—P Segaar 0—1. Van, Schaik—M Se gaar Vz—Vi. Groep II; Kouwenhoven—Renswouw Vi—x/t, R Vermet—Renswouw 0—1. Rens wouw—Boxman 1—0, Braggaar sr—R Vermet 1—0, Van der Werf—Kuneke Vz—Vt. Hulleman—Boxman o—l. Brag gaar sr.Van Boekei l—0- Groep III: Anker—Van Boekei 01. Hulleman—Van der Marei 10- Groep IV; C de Water—A v d Zwet 1_0, W Maat—J Thierry Vê, Maat jr— De Water l—0. Thierry—Koetser 0—1. HornemanNoort 10. VOORHOUT De herziening van het uitbreidingsplan In de laatstgehouden gemeenteraads vergadering ging de raad akkoord met ervherziening van het uitbreidingsplan, te.gelende de bestemming van gronder idom de bebouwde kom. Hieraan ont lenen wij het volgende. De herziening betekent enerzijds een rergroting van het gebied, bestemd vooi systematische dorpsuitbreiding, ander- :ijds behelst ze enkele detailwijzigin- ren. De vergroting van het gebied is net name te vinden aan de noordwest- :ijde van de Herenstraat. Deze woonwijk s uitsluitend bestemd voor ééngezins woningen en enkele bijzondere gebou wen. Ten noordwesten van de Juliana- aan nabij de Dinsdagsewetering kom* ren viertal blokjes met woningen voor neer gezinnen. Uitbreiding van de bebouwing is even eens aangegeven op grond tussen de Dinsdagsewetering en de Leidsevaart Teneinde de bouw van een tweetal brug gen te voorkomen, wordt de Dinsdagse wetering van de Schoolbrug in de He renstraat tot aan de uitmonding in de Leidsevaart'gedempt en vervangen dooT veel kortere verbinding met de Leid. •aart, ongeveeT 100 meter ten noorden de Nagelbrug. Op het land RIJISSBURG Smidstraat liet bestuur alleen in lege zaal over allerlei praten De buurverenlging „Smidstraat" heeft ;en respectabel aantal leden: 120- Van deze allen verschenen er gisteravond, buiten de bestuursleden, welgeteld acht op de jaarvergadering, die In de Smid- straatschool werd gehouden. En dit ter- wyl de voorzitter, de heer W. Prins, gis teren de gehele dag druk doende Is ge weest met alle leden persoonlijk op te wekken de vergadering te bezoeken. In dit licht bezien, spreekt het wel vanzelf, dat de voorzitter in zijn openingswoord moest gewagen van een zeer teleurstel lende opkomst. HU zag hierin een beves tiging van zyn in de loop der jaren ge groeide mening, dat het overgrote deel der leden alleen maar belangstelling heeft voor de feestavond en voor de rest het bestuur het werk laat opknappen. Wel staat men onmlddellyk klaar met kritiek, als b.v. op de Oranjefeesten geen straatversiering en feestverlichting wor den aangebracht, terwUl zelfs volkomen ongegronde geruchten de ronde hebben gedaan, als zou de vereniging voor een financieel bankroet staan. De heer Prins meende dat de leden niet alleen het recht, doch ook de plicht heb ben te weten hoe de vereniging er voor staat. Het bestuur overweegt dan ook an de feestavond een deel te reserveren oor huishoudelijke besprekingen. De secretaris, de heer J. de Mooy, meldde in zijn jaarverslag, dat het hoog te punt van het verenigingsjaar de feest avond in Vliethof was. In verband met de werkzaamheden aan het bejaarden tehuis kon dit jaar geen feestverlichting worden aangebracht, wat mede veroor zaakt werd door de hogere eisen, die de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden aan het materiaal stelden. De penningmeester, de heer Joh. van der Zwam, verwees alle geruchten als zou de buurtvereniging „Smidstraat" er financieel niet te best voorstaan naar het rijk der fabelen, door een batig saldo van 571.81 te melden. Bij de bestuursver kiezing werd de heer Joh. van der Zwam herkozen, terwijl voor de heer P. van Doorn, niet herkiesbaar, de heer G. Kralt werd gekozen. Aangezien het huidige verlichtingsma teriaal niet meer aan de S.L.F.-eisen vol doet, zullen nieuwe leidingen, fittingen en lampjes moet enworden gekocht. Hoe wel dit vele honderden guldens gaat kos ten, is het bestuur van mening dat vol gend jaar de Smidstraat weer in feest tooi (inclusief verlichting) zal moeten worden gestoken. De benodigde gelden hoopt men bijeen te krijgen door een goed voorbereide col lecte onder de leden en een grootscheepse verloting op de feestavond, die op 20 oktober In Vliethof zal worden gehouden. In zijn slotwoord stak de voorzitter een pluim op de (denkbeeldige) hoed van bestuurslid W. van der Mey, die op eigen initiatief met behulp van enkele be stuursleden te elfder ure aan de voor avond van de oranjefeesten een erepoort met verlichting aan de ingang van de Smidstraat oprichtte, zodat de straat toch og een feestelijke indruk maakte. Spreekbeurt Vrijdagavond acht uur hoopt ds. P. P. J. Monster uit Gouda te spreken voor de afdeling van de Gereformeerde Bond in achter dé christelijke gereformeer de kerk. VALKENBVRG Veilig Verkeer afdeling Valkenburg van het Ver bond voor Veilig Verkeer zal ook in het 11 zaal De r de Her- -ngen. een culturele avond worden gehouden. Het ligt in de bedoeling daarvoor de Koninklijke Militaire Kapel uit te nodigen. Jubileum Morgen hoopt de heer P. Cardol, kas sier bij de Twentsche Bank te Hillegom, zijn veertigjarig arbeidsjubileum te vie- Slnt Nlcolaas De Hillegomse winkeliers zijn bijeen geweest om de Sinterklaasplannen te be spreken. Men wil een extra-goede lichting tot stand brengen. Men hoopt 1 drie meter hoge lichtmasten te kunnen soonlijkheidsvorming; 13 november: prof. J. P. H. van der Want spreekt over Virus en luizen; 11 december: jaarlijkse studie dag. Mr. Nederveen spreekt over: Bui tenlandse handel, ir. Kraaienga over: Me teorologische invloeden, drs. A. F- Hartog over Aaltjes problemen; 22 december: dr. J. Wasscher, rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer, zal spreken over: Bloemenpro- duktie en afzet van bloemen; 20 januari 1960, een bijeenkomst, waarop een nader te bepalen onderwerp zal worden behan deld; 16 februari, over Kostprijsbere kening; 8 april, Simon de Waart over Griekenland; Er komt geen balavond meer. Wel zal Per" plaatsen rondom de oude pomp, t 1 het eind van de Brouwerlaan en in de Hoofd- Damraen De wedstrijd Hillegom—Sportief (IJ muiden) is door de damclub Hillegom met 11—9 gewonnen. De uitslag: J. v. d. Loo (Hillegom)— P C. Bals (Sportief) 2—0; J. van Horick— J Jansen 1—1J. v. d. KroftC Lodile, 20; L. v. d. Reep—J. Visser 1—1; W Roest—W. Post 1—1; W. Persoon—H Nieuwenhuis 11; J WeijersP Smr 1; S. LemmersH. Veldman 02; Th Bot—H. Visser 0—2, G. v. d. Voet—J. v d. Wal 2—0. SASSENHEIM Tentoonstelling Gistermiddag heeft de afdeling Sa heim van de Nederlandse bond van Plat telandsvrouwen haar seizoen geopend met een kleine tentoonstelling van hand werken in het jeugdhuis aan de Juliana- Fancy-fair De speeltuinvereniging „Beatrix" zal 29. 30 en 31 oktober haar jaarlijkse Fancy- fair in Het Bruine Paard houden. Dames zullen een rondgang maken om de goe deren die beschikbaar worden gesteld KOUDEKERK A. D. RIJN Herdenkingsdienst Vanavond half acht wordt in de Gere formeerde kerk een dienst gehouden, waarin ds. H. de Valk een gedachtenis rede hoopt uit te spreken. Nutsspaarbank Tot commissaris van de Nutsspaarbank alhier is benoemd de heer Q. Waverijn, ourgemeester van Koudekerk aan Rijn. OEGSTGEEST Gemeentevergadering Zondag wordt na de morgendienst een Gemeentevergadering gehouden de Gereformeerde Kerk. Er zal een dikant worden beroepen. Benoeming Bij beschikking van de staatssecreta ris van o. k. en w. is ingesteld eer gelingscommissie voor de staatsexamens voor de danskunst. Onze plaatsgenoot an Baaren is benoemd tot voorzitter. rnde s plooien. In de week van 21 tot 27 oktober heeft de landelijke verlichtingsactie plaats. De politie zal op enige posten wor den geassisteerd door bestuursleden van de afdeling en dan alle voertuigen aan controle onderwerpen. Ook zal wor den getracht in de loop van de winter opnieuw een bromfietscursus te geven. Opbrengst collecte De reclasseringscollecte heeft in deze gemeente 158.45 opgebracht. Spreekbeurt Morgenavond acht uur hoopt Vries ds. P. J. F. Lamens var een spreekbeurt te vervullen vc vormde Evangelisatie. WARMOND Woonruimtecommissie Tot lid van de commissie van ad vies bij de woonruimteverdeling zijn benoemd: mevrouw C. C. M. Meskers- Hendriks en de heren J. van Bledel, J. Breedijk, J. C. Nieuwveen en F. H. Wal raven. De heer P. J. van Rijn, de voorzit ter, keert niet meer in de commissie te rug. Volgens het huidige rouleersysteem zou hij vorig jaar al niet meer voor een herbenoeming in aanmerking zijn geko men. Zijn aanblijven ging op verzoek van het college van B. en W. Dat hij nu niet terugkeert, betekent niets ten nadele van zijn werk. Integendeel, men is erkente lijk voor zijn arbeid en men hoopt, dat de heer Van Rijn in de toekomst zich be schikbaar houdt. Veiliger verkeer Burgemeester en wethouders hebben de directeur-generaal van het verkeer verzocht aan de directie van de Neder landse Spoorwegen op te dragen de spoor wegovergang in Warmond zodanig te be veiligen. dat de knipperlichten automa tisch in werking worden gesteld door een op afstand aankomende trein. Spreekuur burgemeester Het spreekuur van de burgemeester is morgen niet van 10 tot 12, maar van 3 tot 4.30 1 LISSE Foto-avond In de filmzaal van het laboratorium voor bloembollenonderzoek vergaderde gisteravond de amateurfotografenclub Bloembollenstreek Ir. G. Kamerbeek gaf een toelichting op het winterprogramma. dat rekening houdt met beginners en ge vorderden. Vervolgens werden zelfgemaakte dia's vertoond van de Rotterdamse havens en van vakantietochten. Drs. Slootweg be sprak de opnamen. Rots van Edom Ds. R. Mietes. Hervormd predikant te Amsterdam, heeft gisteravond voor de afdeling Lisse van de Christenvrouwen bond gesproken over het onderwerp Gods vinger in de rots van Edom. God is een bevestiger van Zijn eens gespro ken woord. Over Tyrus en Sidon is de ondergang uitgeroepen en wie zoekt deze eens zo machtige steden, zal daar van niets meer terugvinden. De Romei nen hebben deze steden tot de fundamen ten toe afgebroken en zelfs het stof naar zee gedragen. Eenzelfde lot onderging het volk van Edom. Dit volk, voortgesproten uit Ezau. heeft zich tegen Israël verzet, gedreven door haat en hoogmoed. Het heeft God 'egenover zich gezien. In de rots van Edom slaat gegrift; God laat niet met zich spotten, wat de mens zaait zal hij Aan het begin van de avond had de presidente, mevrouw Pettinga, vooral de nieuwe leden en de gasten hartelijk ver welkomd. Jcugdbaldadigheid Gisteren hadden jongens de aardigheid om bij vishandel Baay een brandende lu cifer naar binnen te gooien die precies in de etalage terechtkwam en een partij papier vlam deed vatten. Men wist met eigen middelen het vuur te blussen. K.M.K. komt De Vereniging van oud-leerlingen der Rijkstuinbouwwinterschool „Theorie en Practijk", komt dit jaar voor de feest avond met een geheel ander programma voor de dag. Het bestuur heeft „beslag" kunnen leggen op de Koninklijke Militaire Kapel, die op 10 november a s. een con cert geeft in Treslong. Jonge Kerk Donderdagavond 1 oktober zal de afd. Lisse van de Jonge Kerk het seizoen be ginnen met een avond waarop ds. G. Pet tinga spreekt over „De getuigen van Je hova", 8 uur in Het Baken. Hervormde hobbyclub De heer Hoogstraten gaat met zijn hob byclub vanavond weer beginnen. Alle jongens van 11—14 jaar worden verwacht in Het Baken, 7 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6