zeven meter diepte en niets gevonden Kies nü voor jaren een matras HOORT WOORT EN WEER WOORT" Mysteries rond Wormer „gat" \rWi\ maast richts landbouwbeleid Griekse vuur verboden Kamer vraagt toezegging voor Lauwerszee AljpinG 5- WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 PETRUS REGOUT zou trots zijrt Landin gsrech ten K.L.M. aan de westkust te her openen, o.m. het volgende: De situatie is voor de K.L.M. maai ook voor ons land hoogst onbevredigend De Amerikaanse theorie van „evenwich tige verdeling van economische voor delen' op het gebied van de luchtvaart houdt met name voor ons land, interna tionaal vervoerder bij traditie en „par excellence", grote gevaren in. Het is dui delijk, dat het niet een evenwichtige ver deling van economische, maar van poli rieke voordelen is, welke de Amerikaanse luchtvaartpolitiek in dit opzicht tot nu toe heeft beheerst. Minister Luns heeft tijdens zijn recent bezoek aan de Ver. Staten opnieuw de kwestie van de K.L.M.- lijn op Los Angeles besproken. Onze ambassadeur, mr. Van Royen, heeft overeenkomstig de mogelijkheid, die t tikel 12 van het verdrag van 1957 la, en gezien ons uitdrukkelijk voorbehoud bij liet sluiten van dit verdrag he besprekingen met de A kaan. ■egering gevraagd. De Am regering kan hieruit afleiden, dat deze aangelegenheid onze regering inderdaad „hoog" zit. Sterker nog: deze nationale zaak zit ons allen zeer hoog. Wij voelen de weigering van 1957 al- een daad van benepen luchtvaartprotec tionisme en een willekeurige discrimi natie tegenover een zeer bevriende natie En dit als uitvloeisel van een „lobby" een druk op de Amerikaanse regering Wij kunnen ons hier niet voorstellen, dat de regering van een land, d de willei rijheid ming Vragen van Kamerlid over dr. Banki De heer J. M. Peters (kath. v.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minis ters van justitie, van binnenlandse zaken en van buitenlandse zaken gevraagd of zij kunnen mededelen, of de verdwijning van de Roermondse zenuwarts dr. Banki geacht kan worden in verband te staan met zijn activiteiten ten gunste van de Hongaarse politieke vluchtelingen of met zijn politieke houding in het alge meen en of zij kunnen mededelen, of zijn verblijfplaats bekend is, of er ge weld tegen hem gebruikt werd en wel ke eventuele maatregelen er werden of zullen worden genomen om hem te beschermen? (Van onze speciale verslaggever.) NOG NIETS GEVONDEN", klonk het gisteravond in de huizen van Wormer, waar de mysteries rond het gevonden „gat" de laatste tien dagen uit-en-te na zijn besproken. En elke inwoner van het dorp, die langs het land van boer Jongert was gefietst en daar even was afgestapt om het maandag begonnen graafwerk in ogenschouw te nemen, kon er nog een heleboel bijvertellen. „Ze zijn al bijna op zeven meter", zal er ongetwij feld zijn gezegd. „Heb je die enorme bergen veen gezien?.Er ligt zeker al zo'n vijfhonderd kuub. In Wormer, een typisch, langgerekt Noordhollands dorp met brede vaarten en diepe sloten, is de landelijke rust sinds zeventien september volkomen verstoord. Het was in het eerste uur van die dag, dat de burge- meesterse, mevrouw Loggers, plotseling wakker schrok van „een gierende fluittoon, die over het huis heentrok". Tezelfdertijd deed de even verder wonende mevrouw Hekelaar eenzelfde ervaring op, terwijl de waarne mingen van mevrouw Sierhuis evenmin kunnen worden misverstaan. „Ik hoorde een fluittoon", zei ze, „en ik zag een vurig, rood lichtschijnsel op het behangLater nam dit in sterkte af, maar toen ik m'n bed uit sprong en naar het raam liep, was er niets meer te zienEen auto of een vliegtuig heb ik beslist niet gehoord Boer Jongert deed daarop een ontdek king, die bepaald opzienbarend was. Bij het „wallen" van zijn land, twee dagen later, vond hij, op nog geen honderd meter achter de burgemeesterswoning, een vijfkantjg, loodrecht naar beneden gaand gat met een middellijn van onge veer een halve meter. Kennelijk met zeer grote kracht had zich daar een voorwerp in de grond geboord, dat overigens geen krater of andere bodembeschadigingen had veroorzaakt en dat, op twee meter diepte, in een nog groter gat was uitge- worden, daar alle voortekenen in di richting wijzen. Als eerste argument v ren ze aan, dat de naam van de dragli machinist Geluk is. Het tweede argum het vinden namelijk van een hoefijzer de put, is volgens hen al even steekhou dend, terwijl het opdiepen van een groot aantal scherven uit de Karolingische tijd ook veelbetekenend moet zijn. Anders dan de vorige week heeft bur gemeester Loggers zich in een angstval lig stilzwijgen gehuld. Ook de heer Drent en zijn mannen willen niet praten, alhoe wel ze toegeven volgens een bepaalde theorie te werken, m.a.w.: een vermoe den hebben wat de oorzaak der myste rieuze gaten is. Te constateren valt in ieder geval, dat er geen bijzondere veilig heidsmaatregelen getroffen zijn, zoals terreinafzetting of ontruiming. Iedereen, die genoeg gezag heeft, wordt bij de put toegelaten, evenals alle mensen, di< op welke wijze dan ook, bij betrokken zijn. Kan uit een en ander de conclusie t den getrokken, dat men naar een v werp zoekt, dat bekend is en dat, ierd. Toer de burgemeester Gevestigd in 2200 postkantoren Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK I' Ti t had tdekt, doch dit in alle stilte met puin d opgevuld, luidde hij de alarmklok, e een legertje van pers-, radio- en tele- siemensen uit binnen- en buitenland ar Wormer deed opmarcheren. Ook ?ldde zich een dame uit Bloemendaal, ongeveer ten tijde dat het eerste gat iet zijn ontstaan, 's nachts een vurige bol met een even vurige staart in de lucht had waargenomen, toen ze met haar jacht in de nabijgelegen Nauernasche Vaa lag. Het decor voor een perfect mystei was hiermee opgezet. Voor burgemeest Loggers waren er genoeg aanwijzingen om de Dienst Hulpverlt nisterie van binnenl. zaken in te scha kelen; de inwoners van Wormer hadden stof te over om Loeniks, Spoetniks, Ex plorers en kometen bij de kof of raketwapens van binnen- of buiten landse luchtstrijdkrachten. Gisteren woonden we de tweede dag der graafwerkzaamheden bij, die de „bommenploeg" van de heer H. A. Drent op een diepte van bijna zeven meter bracht. Een heistelling, een dragline, waterpomp en een stalen driepoot lier alles was als bij een bouwput n gezet. Slechts twee meter van de water kant was een acht meter lange dam- wand geslagen en zeker twintig mensen zwoegden en pleeterden in het inkt zwarte veen, dat hap bij hap uit de zeven meter lange en zeven meter brede kuil kwam. Op de bodem was slechts wat modderwater te zien met in het midden steeds weer opborrelende luchtbellen, die uit het oorspronkelijke, door het werp geslagen gat kwamen. „Als we verder willen," zei adjudant Sietsma, die op het weiland de bekende, blauwe bordjes „Verboden Toegang" had laten plaat: een nieuwe damwand worden geslagen.... Na deze laag veen krijgen we klei, dan klei gemengd met zand en ten slotte, 01 twintig meter diepte, een zandplaat, di« zo hard als beton moet zijn Of er ook verder zou worden gegraven gisteravond nog niet bekend, of Ook het moderne Maastrichts aar dewerk wordt hier volgens de nieuwste methoden gemaakt. Vakkundige ontwerpers garanderen een verantwoorde vormgeving en een decoratief kleurenspel. De technische outillage staat borg voor kwaliteitsproducten. Het is waardewerk waarop Petrus Regout trots zou zijn. Let op deze merken, dan heeft U een goed product. AARDEWERK en dan natuurlijk van de N.V. SPHINX-CERAMIQUE V/H PETRUS REGOUT, MAASTRICHT Kamer maakt liet regering niet te moeilijk (Vervolg van pagina 1) a.r.-fractieleider weer er, sprekend de landbouwlonen, voorts op, dat de regering in het begin als eis had ge steld, dat die lonen eerst bij afloop van mogen worden herzien. Voor de 'aarvoor de exspiratiedatum na 1 april valt, mag 1 april als datum wor- ngehouden. Nu blijkt echter, dat de regering voor de c.a.o.'s die een latere ïxspiratiedatum hebben, voor de produk- ïiviteitsstijging van een (latere datuni venst uit te gaan. De a.r. menen, dat hier tprake is van een discriminatie, die niet n overeenstemming is met de vastge stelde spelregels. e V.V.D.-fractieleider, prof. Oud, had 11e begrip voor, dat de overgang naar de vrijere loonvorming hier en daar met moeilijkheden gepaard gaat. De overgang naar de grotere vrijheid in de loonpo litiek is niet eenvoudig, temeer daar de omstandigheden niet zo erg gelukkig zijn. Daarom dient een en ander zich geleide lijk te ontwikkelen. Overheidstoezicht in het beginstadium is onmisbaar en moet zelfs straf zijn. Aan de andere kant dient Van bezorgdheid over het door r ter Marijnen aangekondigde landbouw beleid hebben in het Kamerdebat vooral de heren Oud, Bruins Slot en Tilam blijk gegeven. De heer Oud sprak van ee „brok die de V.V.D. zwaar op de maag ligt". Hij achtte hernieuwde bezinning op het aangekondigde garantiebeleid be slist noodzakelijk. Met de plannen va nister Marijnen kunnen de liberalen zich allerminst in alle opzichten verenigen, omdat zij menen, dat de werkers in land bouw en veeteelt aan te grote risico's worden blootgesteld. Het voornemen van de regering om de garantieprijzen minder sterk te binden aan de berekende kostprijzen heeft ook in a.r. kring ongerustheid gewekt, omd; er een element van onzekerheid in c landbouw door wordt geïntroduceerd, verklaarde dr. Bruins Slot. De regerir aldus de a.r. fractieleider, wil vrij zij om over de hele linie van de kostprijze af te wijken, maar ligt hier het subje tieve inzicht, misschien zelfs de willi keur, hier niet op de loer? Dr. Bruir Slot drong er daarom bij de regering op aan, dat de minister van landbouw l het komend overleg met het Landbou' schap alsnog poogt op dit punt tot een b vredigende regeling te komen. Ook de heer Tilanus was niet zondi de 'erleg ln deze put, die midden in een weiland gegraven is, rust het mysterie van het Wormer „gat". Rijk ■el burf Dre betei „bommenopri ting der werkzaamheden tie van geld, daar de put betekenis van het woord Loggers als wensten zich i. De voort; i de letterlijke zinkput be- zijn. Enkele duizenden gulden 105) Niet alleen de Byzantijnen, maar ook de Arabieren en Mongolen hebben het Griekse vuur gekend en het, waar dit te pas kwam, tegen hun vijanden gebruikt. Zelfs na de bloeitijd van de Arabische kuituur hebben Arabische zeevaarders dit verschrikkelijke wapen nog gebruikt tegen zeerovers, althans tegen dege nen die op dat moment in hün ogen zeerovers waren. En zij gebruikten het tevens als zij zelf het beroep van zeerover eens gingen uitoefenen. Nog in de 17de eeuw wendde de sultan van Atjeh de olie van Noord-Sumatra voor dit doel aan. Vatten we alles, wat omtrent het gebruik van het Griekse vuur be kend is geworden samen, dan blijkt dit oorlogswapen dus ongeveer 1000 jaar lang, t.w. vanaf de 7de tot de 17de eeuw, een rol te hebben gespeeld. En het verspreidings gebied liep van de kusten van Noord- Afrika tot diep in Mongolië. Gelet op deze geweldige afstand in tijd en ruimte, rijst onmiddellijk de vraag, waarom dit oorlogstuig in het Westen nooit opgang heeft gemaakt. Wanneer het bekend is geweest aan Byzantij nen, Arabieren en Mongolen, zijn de westerse landen ook in de gelegen heid geweest er van kennis te nemen. We weten, dat de kruisvaarders her haaldelijk als bondgenoten van de Byzantijnen zijn opgetreden en dat zij met het Griekse vuur in aanraking zijn gekomen. Bovendien heeft Mar cus de Griek destijds de gegevens over het Griekse vuur vastgelegd in TOCH IS HET ZO! een werk, dat de opwekkende titel droeg „Boek over de vuren om de vijand te verbranden". Desondanks is het Griekse vuur in de wereld van het Westen nimmer gebruikt. Waar- Het antwoord op deze vraag is een van de weinige lichtpunten in de meer dan barbaarse geschiedenis van de oorlogvoering: het Westen, of laten we liever zeggen, de Christelijke wereld, wilde destijds van een derge lijk afschuwelijk oorlogsmiddel niets weten! Daarmee wil niet gezegd zijn, dat de oorlogvoering in onze streken zich op zachtzinnige vriendelijke wijze voltrok, noch willen we ont kennen, dat in de middeleeuwen be legerden elkaar kokende olie over goten, of met bran dende pek, en dat zij elkaar met brandende pijlen bestookten. Maar de afschuwelijke mogelijkheden die het Griekse vuur htte men zó in strijd met alle menselijke gevoelens, dat men tot dat middel niet wilde overgaan. Dat blijkt uit de beslissing die op het Tweede Lateraanse Concilie van 1139 viel, toen de jonge Christelijke beschaving het gebruik van dit on menselijke oorlogstuig kort én goed verboden heeft. Een monumentaal besluit, dat de gewetensvolle Chris tenheid uit die dagen tot glorieuze eer strekt! Dat vrouwen het soldatenhandwerk beoefenen wordt in het algemeen als minder eervol aangezien. Daarover een volgende keer. nu al ingestoken zij 't door het i niet door de gemeente Wormer! en de beslissing om door te gaan, moest, naar de eerste burger liet door schemeren, uit Den Haag komen. Boer Jongert had maar 't liefst dat er verder gegraven werd, ook al zou dit be tekenen, dat z'n hele land werd omge ploegd. Hij had z'n koeien al achter een afrastering gezet en hij achtte zich aan de gemeenschap verplicht alle medewer king tot oplossing van het raadsel te geven. Een onbekende had hem inmid dels al een geschenk toegezonden in de vorm van een kleine speelgoed-raket. „Van het maanmannetje" luidde de woor den op het begeleidend briefje Gelukskenners waren ook al aan het werk geweest. Hun stelling is, dat de moeite der gravers zeker beloond zal dan ook, niet explosief is? Heeft nachtjager soms een raket „verloren is er op de raketbaan in de Eierlandse Polder op Texel,i^jpis gegaan? Noch de burgemeester, noch de heer Drent wensen op deze vragen in te g De Nederlandse luchtmacht ontkent der. dat er in de nacht van de zeven de september gevlogen is, terwijl op Texel in maanden geen raketproever houden zijn. Een stuk van een komeet dan of meteoriet? Ook deze stelling wordt onder graven en wel door de omstandigheid, dat er twee gaten in de drassige bodem Wormer geslagen zijn op twee ge verschillende tijdstippen. „Hoort woort en weer woort", luidt de wapenspreuk van de gemeente Wormer en het schijnt, dat burgemeester Loggei niet tot verloochening hiervan wil ove gaan. Het „woort" heeft hij al gehoord, in tientallen versies, in ontelbare specu laties. Het „weer woort" kan alleen dooi de put worden gesproken, als deze ten minste ooit zijn mysterie prijs zal geven. (Van onze parlementsredactie) Van verschillende kanten is er giste: tijdens de algemene politieke beschouw gen in de Tweede Kamer bij de regering op aangedrongen, de werkzaamheden tol afsluiting van de Lauwerszee spoedig tei hand te nemen. Het waren met name de fractieleiders Burger (soc). Bruins Slot (a.r.) en Tilanus (c.h.), die er gist hun teleurstelling over uitspraken, troonrede en begrotingsstukken over deze belangrijke aangelegenheid het stilzwij gen bewaren. Mr. Burger verlangde van de regering een zo duidelijke toezegging met betrekking tot het Lauwer,szee-pro- ject, dat een motie achterwege kan blij ven. Dr. Bruins Slot meende, dat er de Lauwerszee alleen al uit een oogpunt van veiligheid iets moet gebeuren. Hij pleitte voor afsluiting inplaats van inpol dering. Wanneer de Lauwerszee eer :luitdijk krijgt, wordt een maatregel ge troffen die uit veiligheidsoverwegingen nodig is en die de mogelijkheid open houdt om t.z.t. te beslissen of men al dan niet wil inpolderen. De heer Tilanus wees erop, dat hij reeds in mei van dit jaar op het grote belang van een spoedige be slissing inzake de Lauwerszee had gedrongen. Mr. Burger trok de zaak voornamelijk in het politieke vlak. Hij zei, dat dc gering, door op de begroting geen voor de Lauwerszee uit te trekken, de veiligheid van de inwoners der noordi lijke provincies riskeert. Getracht moe worden de regering terug te brengen va haar heilloze standpunt, dat de beschei ming tegen het water in ons laag gelege land moet worden opgeofferd aan finar ciële belangen. Ook in Zeeland heerst or gerustheid. Vooral aan de Westersohelde blijkt niets van de zorg voor de men: volstrekt essentieel is. Tapijtkever in Arnhem De intussen berucht geworden tapijt kever is nu ook in Arnhem gesignaleerd. Het eerst is het Overrijnse stadsdeel Mal- bugen door de plaag getroffen. Thans blijkt echter ook dat de kever in andere delen van de stad wordt gesignaleerd daar ook reeds een vrij grote schade heeft aangericht. Natuurlijke glans voor Uw haar natuurlijk -haarcrème veel decreteren. Di V.V.D.-leider keurde vroegtijdige publi caties over loonbesprekingen af. Ze ko men zijns inziens de sfeer van het overleg allerminst ten goede. De heer Tilanus (c.h.) erkencie, dat de geleide loonpoli tiek ook zijn goede kanten heeft gehad, b,v. voor de landarbeiders, wier lonen in het kader van het vorige loonbeleid meer in overeenstemming zijn gebracht met die van de industriële arbeiders. Overi gens was ook de c.h. fractieleider van oordeel, dat de verantwoordelijkheid voor het loonbeleid nu van de centrale over heid naar het georganiseerde bedrijfs leven moet worden verschoven. Controle is daarbij vooral in het aanvangstadium noodzakelijk, Het prijsbeleid is voor de c.h. reden tot enige zorg. Als de prijzen blijven stijgen, moet de overheid ingrij- De K.V.P.-fractieleider prof. Romme dis- tancieerde zich van deze negatieve uitla tingen door de regering nadrukkelijk hul de te brengen voor haar troonrede en miljoenennota. Met name de troonrede on derscheidt zich, door een grotere even wichtigheid, gunstig van haar voorgan gers. Sprekend over de vrijere loonvor ming vroeg de K.V.P.-leider zich echter af, of de ruimte, die aanwezig is voor de doorvoering van de vrijere loonpolitiek niet enigszins overschat is. Hij betreurde het voorts, dat men thans in het politieke milieu verder dan ooit verwijderd te zijn van de eensgezindheid, die in de Sociaal Economische Raad bestond over het toekomstige loonbeleid. Een ongekend felle uitval deed prof. Romme naar de socialistische partijkrant Het Vrije Volk, dat in de afgelopen weken niets onbeproefd heeft gelaten het loonbeleid van de regering bij zijn lezers in discrediet te brengen. Het Vrije Volk, aldus prof. Romme, speelt een ge vaarlijk vals spel. Enerzijds werpt bet zich op als tegenstander van de gediffe- icerde lonen, maar anderzijds toont het zich volledig bereid die lonen op te stuwen in de richting van een puur vrije loonvorming. Eigenlijk is dit blad stander van uniforme lonen, maar toch heeft het geen enkel bezwaar tegen -uitschietende lonen (zoals i metaal-sector). Het presenteert dit alles die alle grenzen te buiten gaat. Het blaast de moeilijkheden, die zich uiteraard bij de invoerini loonpolitiek voordoen,, schrikkelijk op. Ze misbruikt die lijkheden als staatkundig trekpaard eigen karretje. Neen, de K.V.P.-leider had geen woorden voor het „akelige vai twee walletjes eten", waaraan redactii directie van Het Vrije Volk zich be zondigen. Prof. Romme wenste liever de ontwikkeling van de nieuwe loonpolitiek rustig af te wachten. Bezinning op de taken van regering en College van Rijks bemiddelaars ten aanzien van de loon- orming vond hij intussen noodzakelijk. Een dergelijke afwachtende houding achtte hij ook ten opzichte van het aan gekondigde landbouwbeleid gerechtvaar digd. Op andere punten verwachtte hij echter een duidelijke uitspraak van de regering. Wat zijn b.v. de gevolgen van t-voltooien van de Beatrix-mijn? at het met de verkorting van de diensttijd? Waarom is niet in de naam het departement van binnenlandse zaken tot uitdrukking gebracht, dat ook betreffende Nieuw-Guinea er onder ressorteren?- Is het regeringsstand punt ten opzichte van de Europese ver kiezingen ongewijzigd? Resumerend kon Prof. Romme zeggen, dat het weliswaar nog te vroeg is om met betrekking tot Marijnen. Hij meende, d; der de kleine bedrijven slachtoffers zul len^ vallen als de plannen doorgaan. Kerkenbouw e.d. De fractieleiders hebben, zoals gewoon lijk in hun betogen, een groot aantal uit eenlopende onderwerpen ter sprake ge bracht. Zo vroeg de heer Tilanus o.m. of de regering nu reeds zover gevorderd is met de bestudering van het vraagstuk van de kerkenbouwsubsidiëring, dat spoe dig een wetsontwerp over deze materie kan worden verwacht. Het betreft hier een zaak, die toch wel enige spoed ver eist. Dr. Bruins Slot vroeg aandacht voor het probleem van de optimale school grootte. Massale v.h.m.o.-scholen van zo'n 800 tot 1000 leerlingen achtte hij kortweg verwerpelijk, omdat er dan van goed menselijk contact niets terecht komt. Te leurgesteld was de a.r. fractieleider irts over de passage in de Troonrede t betrekking tot de herziening van vennootschapsrecht. De regering wil staatscommissie op dit vraagstuk la- studeren, maar het antwoord van die imissie kan geheel negatief komen te luiden. Daarmee zou deze urgente zaak nog geen stap \'erder zijn gekomen. Het dan ook beter zijn geweest wan de regering er van zou zijn uitge- dat die herziening van het ven nootschapsrecht er in ieder geval moet Evenals de heer Burger meende dr. Bruins Slot, dat rond de opheffing van de huUrblokkering een onzuivere er rechtvaardige situatie is ontstaan. Daar om drong hij aan op de spoedige indie ning van een wetsontwerp, dat die onzui- verheid en onrechtvaardigheid te niet doet. Tegen het feit, dat er 2500 woning wetwoningen minder zullen worden ge bouwd, maakte dr. Bruins Slot geen be zwaar, mits vaststaat dat voldoende wo ningen in de goedkope sector zullen wor den gebouwd. Ook de c.h. fractieleider Tilanus meende, dat bijzondere zorg moet worden besteed aan de sector arbeiders woningen en goedkope middenstandswo ningen. Franco-Span je Er is tijdens het debat van gisteren veel aandacht besteed aan vraagstukken van buitenlandse politiek. Zo werd door ver schillende fractieleiders gesproken over de toelating van Spanje tot de NAVO, over de Europese verkiezingen, het fi nancieel beheer bij de E.G.K.S. en de andere Europese gemeenschappen, de hulp aan achtergebleven gebieden e.d. Zeer de aandacht trok de felle wijze, waarop de socialistische fractieleider, mr. Burger, zich keerde tegen de voorge nomen toelating van Spanje tot de NAVO. De heer Burger meende, dat een dergelijke maatregel niet formeel, maar wel naar de geest een doodsteek zou zijn voor de NAVO en een aantasting van de militaire kracht van de vrije wereld. Met fascisten als bondgenoten kan onze vrij heid niet naar behoren worden verde digd. De regering mag geen medeverant woordelijkheid aanvaarden voor de toe lating van Spanje. Het is al erg genoeg, dat dit land toegelaten is tot de O.E.E.S. De K.V.P.-leider prof. Romme begreep deze emotionele uitval van de heer Bur ger niet. Hij herinnerde eraan, dat de vrije wereld in de tweede wereldoorlog Duitsland heeft bestreden met behulp van de Sovjet-Unie. Franco-Spanje trouwens al lang in de westerse verde diging ingeschakeld krachtens bilaterale verdragen met de Verenigde Staten. Voor de heer Burger c.s. is dit nooit aan leiding geweest om te protesteren, laat staan de dienst aan de NAVO op te zeggen. Ook de heer Tilanus wees hier op. De het kabinet te spreken van een „eigen gezicht", maar dat de officiële regerings stukken toch een gevoel van tevreden heid hebben gewekt. De a.r.-fractieleider dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot heeft in zijn rede met klem ingedrongen op de spoedige indiening n een wetsontwerp tot overdracht van bevoegdheden betreffende de loonvor- i aan het georganiseerde bedrijfs- i. Dit ts de beste manier om strub belingen, zoals die zich in de afgelopen weken hebben voorgedaan, te voorko- Dr. Bruins Slot zou graag van de ster-president vernemen welke de i geweest, die de regering heeft ge speeld bij de totstandkoming van de c.a.o.'s. die tot die strubbelingen nnn- leiding hebben gegeven. Een duidelijke verklaring op dit punt zou bij de a.r. de vrees kunnen ivegnemen, dat de over heidsbemoeiing met de loonpolitiek ver der gaat dan strikt noodzakelijk is. De a.r. zouden graag zien, dat het prak tisch beleid, dat de regering nu voert, er reeds duidelijk op wijst, dat de ver antwoordelijkheid voor de loonpolitiek bij het bedrijfsleven behoort te liggen. met grote voorzichtigheid en nuchterheid moeten worden bezien. Men kan ze niet zonder meer als propaganda van de hand wijzen, gelijk minister Luns heeft gedaan (dr. Tilanus noemde diens naam niet). Prof. Romme verklaarde echter, dat zijn fractie niet aan vreedzame co- existentie met de Sowjetunie wenst te geloven. Het bezoek van prinses Beatrix aan de Verenigde Staten achtte dr. Ti lanus een winstpunt voor Nederland. Evenals prof. Romme bleek hij geschokt te zijn door het rapport van een eenmans- rekenkamer over de financiële gang van zaken bij de E.G.K.S. De verkwisting, die zich daar, blijkens het rapport, heeft voorgedaan, achtte dr. Tilanus schade lijk voor de Europese geest onder de be volking. De S.G.P.-leider ds. P. Zandt wees zo wel de binnenlandse als de buitenlandse politiek van de regering af. Hij distan tieerde zich met nadruk van de Verenig de Naties en de E.E.G. Verder protesteer de hij tegen het feit, dat tal van personen door de staat gedwongen worden contri butie te betalen aan instellingen, waar zij nooit om hebben gevraagd. Aan het slot van zijn rede deed ds. Zandt een dringend beroep op de regering zich in haar beleid té richten naar Gods Woord, pdat ons volk niet verder afglijdt naar laterialisme en stofvergoding. Vermelding verdient ten slotte, dat ver schillende fractieleiders er bij de rege- ig op hebben aangedrongen de vermin- ring van de begrotingspost voor ach- •gebleven gebieden met 3 miljoen gedaan te maken. bmnenvering vanaf I 79.* schuimrubber vanaf f 122?° Niet goed rond Bestedingsbeperking kostte liet NVV bijna 24.000 leden „In de jaren 1957 en 1958 heeft het N.V.V. voor de eerste maal na de twee de wereldoorlog een aanzienlijk ledenver lies moeten boeken. Het netto verlies bedroeg bijna 24.000 leden." Dit zeide de vice-voorzitter van het vakverbond, drs. D. Roemers, vandaag op het con gres van zijn organisatie, dat in Utrecht wordt gehouden. Hij weet het verlies aan het feit, dat „het N.V.V. het niet verantwoord achtte zich in 1957 aan de verantwoordelijkheid voor de maatrege len tot bestedingsbeperking te onttrek- '^en." Sinds 1 januari heeft men overi- ens 5800 nieuwe leden gezoekt, waar oor men op een ledental van 482.400 Bjj schietoefeningen is gisteren op het ïrrein van het artillerieschietkamp te )ldebroek een heidebrand ontstaan, difl W hectaren hei heeft gefcosfc

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5