Universiteit trekt diacones senhuis in Hoe Leiden gaat feesten NIEUWE LETDSCHE COURANT Agenda voor Leiden Woensdag Waaggebouw, 3 uur: repetitie Koraal- muziek 3 oktober. Turk, 8 uurLeidse Assurantieclub. lezing van A. L. Demenint over bedrijfs- Geregracht, 8 uurstraatprediking Baptisten Gemeente. OEGSTGEEST, gemeentehuis, 7.30 uur: raadsvergadering. Prinses Beatrix kleuterschool, Heren singel 28, 8 uur: jaarvergadering Vereni ging voor christelijk kleuteronderwijs. Donderdag Pieterskerk, 8 uur: feestelijke wij dingsure van de chr. zangvereniging Ex Animo ter gelegenheid van de opening der 3-oktober-feesten. Spr. ds. D. J. Vos- sers, Herv. pred.,, zang van Ex Animo e.. medewerking van Theo Oloff, viool, en Adriaan Blankenstein, orgel. Het Gulden Vlies, 4 uur tot half 6: receptie ter gelegenheid van gouden ju bileum van de N.V. De Leidsche Cou- Vrydag Half 8: Grote Taptoe. Zaterdag Leiden viert feest. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apotheken wordt tot en met donderdag waargenomen door de Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, telef. 23553. FILMS REX, De zwarte baretten (14 jaar), 2.30, 7.15 9.15 i TRIANON, Al Capone (18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino, Een akker voor God (18 jaar), 2,30, 7 en 9.15 uur. LUXOR, Het dagboek van Anne Frank (alle leeftijden), 2.30 en 8 uur. LIDO, De Indische graftempel (18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen Breestraat 95, 10 tot 17 uur: expositie edelsmeedkunst (tot en met 5 oktober). De Lakenhal; Kring van Tekenaars (tot en met 5 oktober). Museum van olkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Ra penburg 7" elke dag geopend van ha,l 10 tot Cialf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburgeli dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot uur (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elite dag geopend van 2 tot 5 uur. Gravesteen, Pieterskerkboi 6, juri disch studiecentrum, elke dag te bezich tigen tussen 9 en 12.30- en 2 tot 6 uui (liefst in de vakanties), concierge: Kort- makerrteeg 16a. Geologisch en mineralogisch Garenmarkt lb: elke dag geopend 10 tot 12 en van 2 tot 4 uu Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg tb, elke dag geopend van 9 tot 12 en van l tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal leenafdelmg, geopend van half 10 tot hall 6, op zaterdag 5 uu Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag vai tot 5.30 en van 7 tot 9 uur dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zater- 10 t t 5.30 1 Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdagen vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer". Pesthuislaan 7elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstr 1 elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. (Deze opgaven gelden niet voor zon en feestdagen). Reeds eergisteren speelde ditzelfde or kest dit werk tijdens een jeugdconcert te Leiden en we moeten bekennen dat de inhoud ervan ons nu toch niet zo mee viel. Ondanks de fraaie narpsolo van Margot FlipseBroeders, bleef alles nogal Stedelijke firma s showden Leidse huisvrouwen sagen de allernieuwste mode Toch ook wel -onderling Feestelijk K. en O.-concert in Stadsgehoorsaal HET IS DIT jaar het 15de seizoen dat de Leidse Volksuniversiteit K. en O- organiseert en het was dus niet vreemd dat dit eerste zgn. popu laire concert gisteravond met Griegs Huldigingsmars begon. Groots is dit werk eigenlijk niet, maar het vertolkte wel iets van de jubileumstemming die K. en O- in dit seizoen op passende wijze tot uitdrukking wil brengen. De orkestleden hadden even tijd nodig zich hierbij aan te sluiten, doch dit viel dankzij de vaart van de mars niet zo op. Trouwens de musici moesten zich hierna snel omschakelen, want Wagenaars symfonische gedicht Saul en David vertolkt eerder een wereld van tragiek en waanzin dan van feestvreugde al het mogelijke er iets van te maken en haar spel verdiende stellig grote bewon dering wegens de virtuose en trefzekere, wat forse pianistiek. Het orkest was niet steeds slagvaardig in de begeleiding. Het is een grote stap van Weber naar Gersh win, wiens Rhapsody in Blue na de pauzt op het programma stond. De strijd om Gershwin moge dan wel zijn geluwd, een halfslachtig w vinden we deze Rhapsody toch wel. Het Is geen vlees en een vis. deze symfoni sche aankleding van simpele jazzmelo- dieën. Misschien had men het indertijd beter kunnen laten bij de oorspronke lijke pianoversie of de versie met kc begeleiding van Whiteman. De pianiste Annie d'Arco speelde tech nisch heel knap en Flipse en zijn m (onder wie enige saxofonisten) ontbrak het stellig niet aan geestdrift en a: passingsvermogen, maar het bleef a onwerkelijk en daardoor kwam des duidelijker, naar ons gevoel althans, n. voren dat dit samengaan van jazz-ele- menten en symfonische traditie geen eenheid is geworden. De wijze waarop meesters als Ravel of Strawinsky jazz-elementen, vooral ritmische .hebben verwerkt in hun stijl, is veel overtuigender dan dit pogen van een zonder twijfel zeer begaafd man als Gershwin zeker was. De pianiste oogstte overigens een enthousiast applaus en ontving fraaie bloemen. Van hier keerden we weer terug naar het knusse Europa van de vorige eeuw met Tsjaikofsky's Notenkrakersuite. Hierin voelden Flipse en zijn orkest zich beslist veel zekerder, het werd het beste deel van het programma. Daai over was en Flipse zijn erkentelijkheid voor het Leidse enthousiasme wilde to nen, volgde een toegift: Joh. Strauss' „An der schonen blauen Donau", een zonderling slot van een zonderling pro gramma. Dat hierop opnieuw langdurig bijval volgde, spreekt welhaast vanzelf. Wij spreken evenwel de hoop uit ,dat volgende keer het programma iets 1 waardevolle elementen en stijl zal gen bevatten. TSJAIKOFSKY knusse Europa vlak en machteloos en dat was stellig niet te wijten aan de uitvoering, want Eduard Flipse dirigeerde met overtuiging. Wage naars kracht lag veeleer op ander terrein rische. Webers Konzertstück in f hoort men tegenwoordig zelden meer; muzikaal ls dit virtuose werkje bepaald ook wel wat verouderd. Na het beginthema, dat veel schijnt te beloven, verloopt alles in bril jant passagewerk en ten slotte in een vrij triviale finale. De Franse pianiste Annie d'Arco deed het I>ia- e Witte Singel te Leiden verkocht aan het rijk. Het is te verwachten, dat dit in 1962 of uiterlijk in 1963 zal worden verlaten; de bouw van het nieuwe huis aan de Houtlaan vordert ge stadig. Het is wel zeker, dat in het oude huis, dat na de ontruiming uiteraard igrijpende verbouwing zal moeten ondergaan, een universitaire telling wordt ondergebracht. Er is al gedacht aan het rijksher barium, dat nu aan de Nonnensteeg niet alleen over te weinig, maar ook deels over ondoelmatige ruimte be schikt. Een beslissing schijnt daar echter nog niet definitief over te genomen. Het spreekt vanzelf, dat prof. Lam en zijn medewerkers alles zullen aanwenden om deze ver huizing mogelijk te maken. Gaat het rijksherbarium werkelijk de Nonnensteeg verlaten, dan komt daar meer plaats voor het bota nisch laboratorium. Huisvrouwen, afdeling Leiden, bood haar leden een goed verzorgde mode show aan in de bovenzaal van Het Gul den Vlies. Een groot aantal huisvrouwen was aanwezig en kennelijk met genoe gen. De voorzitster, mevrouw Hageman, sprak het openingswoord en memoreer de vooral hel heel eigen karakter, dat deze middagen langzamerhand krijgen, mede door een zeven jaar lange samen werking met dezelfde firma's: 't Bont huis, Nieuwe Rijn 54 met bontjassen stola's en jurken; maison Van den Broek, Lage Rijndijk 55 met mantelkos- tuuins en mantels, en de firma Messcher, Breestraat, met hoeden, shawls en hand schoenen. De show begon toen vijf huisvrouw- mannequiins, in de maten 40 tot 46. hun kapsels in de ligne eigne en make-up, verzorgd door de firma Blom, Steenstraat 57, kwamen voorstellen. Ook hier vonden we van de nieuwe mode de grote kragen, knopen en de tuniekjaponnen. Vooral afkledende mo dellen, b.v. no. 9 een blauw kamgaren matting japon met drie grote knopen op de rok. Een mantelkostuum van siek model had een witte moutonkraag, de stof ervan was mohair in de kleuren zwart-blauw turkoois en grijs. In de bontoolilectie waren twee nieuwtjes: di nerts-marter en de Chinese bisam, beddi prachtig verwerkt. De hoeden leken apart gemodelleerd, gemaakt en meest v "oor ieder hoofd varen alle hand- n bever-melusine. Avondshow Avonds toonde 't Bonthuis, zij het gewijzigd, deze collectie opnieuw, :r in samenwerking met bovengenoem de firma's, uitgezonderd de hoeden, shawls en handschoenen, die nu werden verzorgd door de firma Donné, Haar lemmerstraat 63. De hoeden waren nu meest gemaakt van fluweel, vilt en ve lours in de modetinten, vooral beige en naturel: 't Bonthuis toonde ons een soort yemen-bont maar soepeler van valling met de nameri Dankali en Dahla twee laatsten zult u de komende tijd vee Iziien dragen. Ook nerts, vroeger allerduurste soort, is ons nader gekom< in de nerts-marter en de nerts-murmel, weliswaar imitaties, maar zeer de moei- Dr. J. 1 Hutspot-wandeltocht De traditionele Leidse-Hutspot-Wandel tocht, die nog altijd populair is, wordt zaterdag 10 oktober gehouden; de delsportvereniging Zwieten uit Zoeter- woude heeft zich met de organisatie be last. Start: Romanuszaal achter de Har- tebrugkerk aan de Mare van 2 uur al tot 3.30 uur. Zowel voor elke individuele wandelaar als voor de groep zijn er prij zen. Het inschrijfgeld is f 1, met uit zondering van militairen en kinderen tot zestien jaar, die drie kwartjes moe ten betalen. Men kan zich laten inschrij ven: Hoge Rijndijk 357, post Leiderdorp; Resedastraat 19 en Levendaal 175b te Leiden en in Alphen aan den Rijn Her man Gorterstraat 1. Geef de optocht zaterdag ruim baan De burgemeester van Leiden verzoekt allen tijdens de 3-oktober-optocht het middengedeelte der straten vrij te laten, niet met de optocht mee te lopen, alle belemmeringen uit de weg te ruimen en doet voorts een dringend beroep op ieder om ter voorkoming van ongelukken, niet met serpentines, vuurwerk en confetti te werpen en in het belang van de goede orde op alle wegen en bruggen rechts Winter dienst M. en K. Verandering tussen Aalsmeer en Leiden Met ingang van zondag 4 oktober a.s. wordt een nieuwe dienstregeling van Maarse en Kroon van kracht, de wintcr- dienst 1959. Lijn 2 AalsmeerLeiden: a. Van de bestaande uurdienst van Aals meer naar Leiden zijn enige tijden voor fcussengelegen haltes gewijzigd in ver band waarmede de aankomsttijd in Lei den 3 minuten later is gesteld, op 12 minuten voor ieder geheel huur De tijden van vertrek en aankoms de bestaande dienst van Leiden Aalsmeer blijven ongewijzigd; b- De belangrijkste verandering op deze lijn beslaat uit de invoeging van uurdienst van Roelofarendsveen r Leiden op zodanige wijze, dat de; plaatsen een half uur dienst ontstaat in combinatie met de bestaande dienst AalsmeerLeidei Deze nieuwe tussendienst verzorgt de volgende 3 verbindingen: 1. Roelofarendsveen Noord—Leiden v.v 2. Roelofarendsveen Noord Roelof arendsveen Zuid v.v. uurdienst; 3. Roelofarendsveen NoordNieuwe We tering Ringvaart v.v. gedeeltelijk uur-, gedeeltelijk 2-uurdienst- Passagiers van Roelofarendsveen-Zuid kunnen elk uur zonder overstappen via de Provinciale weg rechtstreeks naar Lei den reizen, ij dienen evenwel terug te keren met de uurdienst LeidenAalsmeer, welke in Roelofarendsveen Noord directe aansluiting heeft naar Roelofarendsveen Zuid. Van Leiden naar Nieuwe Wetering blijft de verbinding rechtstreeks, doch passagiers van Nieuwe Wetering naar Lei den moeten nü in Roelofarendsveen Noord overstappen. Lijn 4 Alphen a. d. RjjnAmsterdam: Met uitzondering van de dienst om 23.52 uur Alphen a. d Rijn worden de vertrek tijden van alle ritten uit Alphen a- d. Rijn en van-de Kruisweg bij Woubrugge af met 3 minuten vervroegd tot respec tievelijk 17 ieder geheel {Adv et Dames -en herenrijwielen 89 Fa. DUSOSWA LEIDEN Een geur vol romantiek en met een betoverend eigen karakter Een unieke creatie van het Wereldhuis "4711 In opdracht van G.S. Gemeente Leiden moest voor '59 bezuinigingen aanbrengen Eindbeeld zal aan zeer redelijke eisen beantwoorden De bestaande onzekerheid omtrent de uitkeringen, die de gemeente uit het ge meentefonds zal ontvangen, is er de voor naamste oorzaak van dat B. en W. de raad de laatste jaren een begroting heb ben moeten aanbieden, waarin speciaal ngen i deze a nog v ingrijpende wijzigingen vatbaar Ter gelegenheid van de aanbieding van de begroting voor 1960 hebben zij reeds uiteengezet, dat de raming van de bedoel de uitkeringen voor het dienstjaar 1959 aan een belangrijke herziening kon wor den onderworpen. Deze was voornamelijk het gevolg van een besluit van de minis ters van Binnenlandse Zaken en van Fi nanciën van 13/15 april 1959 tot verhoging van het basisbedrag van de algemene uit kering uit het gemeentefonds met ingang van 1958. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het tekort van de begroting voor 1959 aanvankelijk 2.400.000 bedroeg en dal door de genoemde verhoging van de'uit keringen uit het gemeentefonds slechts een verbetering van de begrotingspositie met 730.801 kon worden verkregen, dan zou, zonder dat er andere wijzigingen de begroting zouden worden aangebracht, toch nog het belangrijke bedrag 1.669.199 als ongedekt overblijven. Wel staat vast, dat de Regering zich op het standpunt stelt, dat de nieuwe regeling omtrent de financiële verhou ding met ingang van 1959 in werkinj moet treden, doch dat wil geenszins zeg gen, dat de uitkeringen krachtens dezi nieuwe regeling zodanig hoger zullen zijn. dat daardoor het totale bedrag v< 1.669.199 zou worden gedekt. B. en 5 zouden vanzelfsprekend gaarne hebbi gezien, dat ook de financiële consequen ties van de genoemde wijziging van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten nauwkeurig in hun bereke ningen omtrent de verwachtingen ten aan- zien van de lopende dienst zouden kun nen worden opgenomen, doch dit is nu eenmaal niet het geval. Uit besprekingen, welke in de afgelopen maanden verscheidene malen met verte genwoordigers van Gedeputeerde Staten zijn gevoerd, is gebleken, dat het door dit college nodig werd geacht, dat Leiden door verlaging van uitgav ging van inkomsten streeft mindering van het bedrag ad 1.669.199, 77e iard. Het sprookje, dat zwaardere vrou wen niet bij de confectie terecht kun nen, werd grondig uit de wereld ge holpen door de mannequin maat 46 die ons toonde: een zijden jacyard ja pon, een aangesloten tweed mantel en een brocaat avondjapon. En wist u dat het ocelot bontjasje was ge maakt van geschoren lam en daarna bedrukt? Voor reclassering in Leiden f 4949,55 De collecte voor de reclassering heeft in Leiden opgebracht 4949,55. De op brengst van de huls-aan-huis collecte be droeg 3683,34, van de straatoollecte 1266,21. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Mama Johanna Alida dr van L. Korpershoek en M. J. van der Velde; Jenneke dr van J. W. Hek- kelman en E. A. Lorenz; Marjolelne Geertruida Maria dr van M. de Vries en W. L. Boon; Piet zn van P. van Ommen en P. van den Haak; Elisa beth Philomena Seholastioa Theresia Maria dr van P. J. Otto en E. M. van Beelen; Hendrik Johan zn van J. A. Snaterse en J. J. Nieuwensteim; An- tonius Simon Maria zn van M. A. de Vroomen en M. A. W. van der Salm; Jeannette dr van U. Heins en P. M Dolmans. OVERLEDEN: E. de Boer, 57 jr, man; C. van den Berg, 89 jr, weduwe van J. Hoogerduijn. Opbrengst bazaar De bazaar van het Leger des Heils te Leiden heeft netto ruim 500 opge bracht. Nu morgenavond de drie-oktoberfeesten beginnen met het wijdingsuur van Ex Animo in de Pieterskerk, geven wij hier puntsgewijs het volledige feestprogramma. DONDERDAG PIETERSKERK, 8 uur: feestelijke wijdingsure van Ex Animo. Spreker: ds. D .J. Voss'ers. Medewerkenden Theo Olof, viool, Adr. Blankenstein, orgel en koren. VRIJDAG Half 8: GROTE TAPTOE. SCHUTTERSVELD, 8 uur: opening Lunapark. ZATERDAG BORDES STADHUIS, 7 uur: réveille door Politiemuziek. WAAGGEBOUW, 7.30 uur: uitdeling van haring en wittebrood. VAN DER WERFPARK, 8 uur: koraalmuziek. BREESTRAAT, 9.30 LEVENDAAL, 8.30 i KOOILAAN, 8.30 uu ZEEMANLAAN, 9.15 VIJF MEI-LAAN, 10 DE LAKENHAL, 10 tot 12 CHR. GEREF. KERK, 10 i militaire mars en défilé, behendigheidswedstrijd v poppenspel, poppenspel. tentoonstelling, herdenkingsdienst. automobilisten. GEREF. GEMEENTE (Nieuwe Rijn), 10 uur: herdenkingsdienst. GEREF. GEMEENTE IN NEDERLAND (H. Rijndijk 24), 10 uur: herdenkingsdienst. PIETERSKERK, 10.30 uur: herdenkingsdienst. Om 1 uur: HISTORISCHE OPTOCHT. GEREF, GEMEENTE IN NEDERLAND (H. Rijndijk 24), 3.30 u.: herdenkingsdienst. SCHOUWBURG, 7.30 uur: voorstelling met Johan Kaart. WIJKGEBOUW LEVENDAAL, 8 uur: feestavond Leidse Chr. Oranjevereniging. STADSGEHOORZAAL, 8 uur: feestvoorstelling Drie-October-vereeniging. SCHUTTERSVELD, 11 uur: vuurwerk. nog dekking i worden ge- Uiteraard hebben B. en W. met de op- erkingen van de zijde van Gedeputeerde taten ernstig rekening gehouden bij de bepaling van hun beleid voor 1959, Dit beleid hadden zij trouwens reeds in be langrijke mate gericht naar de opvattin gen, die bij de Regering ten aanzien van het beheer der overheidsfinanciën leven. Dit heeft ertoe geleid, dat men in de af gelopen maanden van het lopende dienst jaar bij het doen van uitgaven grote voor- ichtigheid heeft betracht. Berekeningen omtrent het verloop van het dienstjaar 1959 leveren voldoende grond voor de verwachting, dat verschil lende inkomsten hoger zullen zijn dan in de oorspronkelijke begroting mocht wor den aangenomen. Voorts hebben B. en W. ook de uitgaafposten nog eens aan een nader onderzoek onderworpen. In het ge heel is het mogelijk gebleken het bedrag, waarvoor uiteindelijk nog dekking moet worden gevonden, te verlagen tot 508.072. Dit bedrag is lager dan B. en W. bij de aanbieding van de begroting voor 1960 hebben medegedeeld, doordat, sedert het tijdstip, waarop die becijferingen werden gemaakt, een nog duidelijker beeld is ver kregen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat als gevolg van de genoemde wijziging van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, nog enige verbetering van de begrotingsposi tie mag worden verwacht, is de conclusie gerechtvaardigd, dat het eindbeeld over 1959 aan zeer redelijke eisen zal beant woorden. B. en W. hebben de indruk, dat met '"achtneming van de thans voorgestelde —ijzigingen goedkeuring van de begro ting r 1959 mag worden verwacht. Tweede modeshow van V. en D. in Leiden V. en D. toonde ons in de sfeer- volle lunchroom, voor de tweede keer in dit seizoen, een wintercol lectie. Ook deze keer waren de kleuren grijs, bruin, lila, paars, groen en wit-zwart en vogue, meest grove stoffen, veel bontgar neringen en de hoeden gemaakt van langharige weefsels of fluweel. Het strijkje van de heer Dehue en het commentaar van mej. Van Weerd waren de onmisbare gezel lige noten in het geheel. Aller harten stal de nylon gewatteerde duster in geel en wit met wijde mouw, waarvan de strakke boord en ook het kraagje met witte kant-batist waren afgezet. Eens anders dan anders was de rechte olijfgroene rok. Deze had 5 op- stiksels, maar verder geen split of plooi. Ski- en sportkleding was present door een rode pantalon met zwart vestje waarop een %-jack met capuchon, de laatste uitgevoerd in rood en groen ge ruite duffel. Geen mohair-bouclé maar wol-bouclé werd gebruikt voor een brui ne japon met geestig afstaande kraag. De ouderen onder de dames, voor wie. het nu echt nip meer nódig is zich steeds in het stemmige zwart te verto nen, kregen speciale aandacht. Waarom eens niet zo'n zwart-witte tweed in ruit of visgraat? Ronder dan rond moet volgens de nieuwe mode de ichpuderlijn zijn en dat vonden we terug uède jasje met laag inge- i het gre sette mou Af t ^u.cis gevalletje. Bontgarneringen van de jassen en mantelkostuums waren van persianer, mouton en mouflon. Bij de pastelkleurige poplin regenjassen wa ren afknoopbare nylon bontkragen, die de regen niet opnemen. Het slotnummer van de show, cocktail toiletten en de bruid, was zeer geslaagd. De bruid ging in wolken tule en kant, de rok vóór kort, achter lang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3