CflKISlTLUK Gemeente moet opir uw bidden om profetie "1 o™i Ledental van N.C.B.O. tot 41.277 gegroeid Eert u'oord voor vandaan JÉLP zLWm Anglicaanse kerk zoekt een vast inkomen Chefarine 4 Kanttekening Chr. Geref. predikant wil godsdienstonderwijs geven Dr. H. Berkhof over een Bijbelse gave WWf In het kleine blad „Vuur" dat het onderschrift draagt een „maandblad voor opwekking" te zijn. wijdt dr. H. Berkhof een beschouwing aan de gave der profetie. Wij geven zijn artikel hier in verkorte vorm weer: spraakgebruik, te verstaan: het doorgeven van de wil Gods. zoals die aan een bepaald mens krach tens bijzondere verlichting met de Heilige Geest duidelijk is gewor den. Men onderscheidt in de wil Gods wel een wil des besluits en een wil des bevels. De profetie kan op beide be trekking hebben. Ze kan dus ook over de toekomst gaan. Jammer genoeg heeft het element van toe komst-voorspellen in het gewone spraakgebruik de andere en we zenlijker elementen verdrongen. Daar moeten we weer g De profeet spreekt en toekomst, van gericht i nade, van gehoorzaamheid wachting. Hij onthult, troost, 1 De J.een, maar betrokken op de situatie van een bepaalde gemeente of enkeling (in Israël: een geheel volk). het daar gebeurde uit als ver vulling van de profetie van Joël. De eindtijd Is immers met de verheerlijking van Christus aan gebroken. De Geest, voorheen een gave aan enkelingen, wordt nu een publieke zaak. Ouden en jon gen. mannen en vrouwen wor den er in betrokken. En de pro fetie is één der centrale, zo niet de centrale gave van de Geest. Daarmee is niet gezegd, dat al len haar ontvangen. In Handelin gen worden bepaalde profeten met name genoemd: Barnabas, Judas, Silas, Agabus, de dochters van Philippus. Ook Paulus zegt: 12 direct daarop zegt hij: .Streeft naar de hoogste gaven", waar mee hij blijkens 14 1 bedoelt: „vooral naar het profeteren". Wij zullen het dus zo moeten zien: de gave der profetie is principieel voor elk gelovige toe gankelijk. Hij wordt dan ook op geroepen om er naar te streven. In dit verband is belangrijk, dat in de brieven zulk een nauw ver band wordt gelegd tussen profetie en gebed (1 Cor. 11 4. 14: 13-19, 1 Thess. 5 17-20). De gave der profetie is blijk baar verbonden mèt en vrucht van een innig gebedsleven, dat het oor der ziel scherpt om de stem van God in het heden te horen. Zo is het ook weer be grijpelijk, dat Paulus er rustig van uit gaat dat niet allen de gave der profetic bezitten, daar deze kennelijk alleen in een vol groeid verkeer met de Here ge schonken wordt. terugliep en de speelruimte voor valse profeten groter werd door gebrek aan onderscheidings vermogen in de gemeente, ont stond er een toenemende aarze ling rondom deze gave des Gees- tes. Rondom 100 n.C. is dat pro ces al in volle gang. Een eeuw later had de Kerk de ervaring met het Montanisme achter de rug en wist ze dus, hoe profeten en profetessen met een beroep op de gaven des Gees- tes kunnen ontsporen. Het wordt dan helemaal stil rondom de pro fetie. Typerend voor de houding der Kerk in alle volgende eeu wen zijn de zegge en schrijve twee zinnen die Calvijn in de In stitutie (IV, 3, 4) aan het profe tenambt wijdt. De eerste zin ziet ook op de apostelen en evangelisten. (C. spreekt daar over Ef. 4 11) en luidt: ,,De andere drie ambten heeft de Heer bij het begin van Zijn Rijk opgewekt; en Hij roept ze ook bij tijd en wijle op. naar gelang de noodzaak der tijden het vereist". En de tweede zin luidt: ..Pro feten noemt hij niet alle willekeu rige uitleggers van de goddelijke wil, mair hen die uitmunten door een uitzonderlijke openbaring; zul- ken bestaan nu in het geheel niet meer of ze zijn minder zicht baar". In beide zinnen blijft toch gelukkig een kier open naar een nieuwe actualiteit van de profetie. TNE Kerk rekent niet meer op de gave der profetie. Maar daarmee is gelukkig niet gezegd, dal God in zijn trouw haar niet schenkt. Om bij de laatste eeu wen te blijven: wij zien hoe de reformatoren, Pascal, Zinnen- dorf, Hamann. Kierkegaard, de Blumhardts en vele anderen de gave der profetie bezaten tot een zegen voor hele gebieden en pe- En zou ,.de noodzaak der tij den" niet juist nu de profetie tot een dringende noodzakelijk heid maken? Ook nu zijn er pro feten in ons midden voor kleiner en groter kring. Maar hun werk wordt verijdeld, omdat ze niet worden opgemerkt. De gemeente rekent niet op deze gave, ze bidt er niet om, ze laat er geen ruim te voor in liturgie en kerkelijk leven. Als ze haar ontvangt, gaat ze er slordig mee om. kap selt ze haar in in een ..richting", waagt ze niet te oordelen tussen ware en valse profetie. En de profeet waagt zelf nau welijks in zijn gave te geloven en durft haar vaak alleen als een individuele christelijke mening aan te bieden. Dit alles wreekt zich, doordat we nu over de weg des geloofs door de moderne tijd zo diep verdeeld zijn en diep gaande discussies moeten voeren over ,.het probleem der toepas sing", waardoor alles nog onhel derder wordt. En als surrogaat van de profetie treden dan op: planning, bureaucratie, organisa tie. kerkelijke strategie. De eerste stap zal moeten zijn het gebed der gemeente om het Geestelijk gezag, waar zich dat in haar midden voordooet, te mogen herkennen en erkennen. Maar dat gebed gaat dwars te gen ons Nederlandse kerkelijke vlees in. Als het echter gemeend zou zijn en dus verhoord zou worden, zou ons kerkelijk leven door nieuwe eenwordingen en scheidingen totaal veranderen. Prot. chr. fracties zeggen steun toe aan wensen en verlangens (Van Na de openingsrede van de heer P. Kapinga, kwam gistermiddag op het tweejaarlijkse congres van de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel dat gehouden wordt in de tiwierahal te Rotterdam, als tweede agendapunt aan de orde. de „Operatie P.K.", een propaganda- actie, die gevoerd werd onder lei ding van het hoofdbestuurslid de heer H. 't Lam. Sinds april van dit jaar werden in totaal bijna 2300 nieuwe leden inge schreven, de afschrijvingen bedroegen echter ook niet minder dan 1717 le den. De totale leoenwinst was 580. Hiervan werden 336 gewonnen dankzij de „Operatie P.K." De stad en de provincie Groningen leverden 160 nieuwe leden. De secre taris van de afdeling Groningen, de heer M. Schouten, tevens hoofdbe stuurslid, deed hiervan mededeling. Symbolisch werden de nieuwe leden aan het hoofdbestuur aangeboden, in de vorm van 160 cm Groninger koek; een koek van 124 cm voor de voor zitter en een van 36 cm voor de pro pagandaleider, de heer 't Lam. Hier voor hadden gezorgd het bestuurslid van de afdeling Leek, de heer S. Heyst en de secretaris van de afde- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Pesse, Dr. (toez.): A. J. de Bue. vicaris te Rotterdam; te Scherpenisse: P. Posthouwer te Gouds waard. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Vriezenveen: G. van der Giessen te Tzum; te Bovensmilde: F. J. van der Wal te Erica. Bedankt voor Landsmeer: K. Snoey te Dinteloord. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Meliskerke: J. W. Kers ten te 's Gravenhaee Advertentie Nieuwe methode: vrijwillige bijdragen De Anglicaanse Kerk is op zoek naar een vast inkomen. Na uren lange beraadslagingen is de finan ciële commissie met het voorstel gekomen om nieuwe methoden aan te wenden om het geld bijeen te brengen. Volgens de nieuwe methode zullen de leden persoon lijk gevraagd worden jaarlijks een vaste vrijwillige bijdrage te geven. Dit voorstel wordt in een brochure uiteengezet. Tot nu toe was de Engelse kerk eigenlijk volkomen afhankelijk van collectes, bijzondere bijdragen bij het avond maal, van legaten, rentes op kapitaal en van inkomsten uit grondbezit In de brochure wordt de plaatselijke gemeenten voorgesteld om een groep Advertentie Dr. Eduard Hubert Hermans, die be noemd is tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven in de huid- en geslachts ziekten ten behoeve van de stichting „Klinisch Hoger Onderwijs" te Rotter- i Bi] pijn, orup oi „Una dam, zal op maandag 19 oktober a.s. labial dat U *eir m»i zijn ambt aanvaarden. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! 20lab'.t.O.BO.Voordaligegazincvarpakking 100labl.f.3.60 I denburg. bijeen te brengen, die beslist, geen vooraanstaande plaats in de kerk behoeven in te némen, maar wel een bepaalde invloed-: en aanzien genieten, die er op uit. zullen gaan om de Anglicaanse gezinnen een voor een te bezoeken. Er zal nog niet eens gezocht worden naar trouwe kerkgangers voor des»ctJ® de kerk wil ook de randkerkelijken bij deze actie inschakelen in de hoop dat zij door een dergelijke "tieJJB een plaats krijgen in de kerkelijke familie- Deze groep mannen zullen volgens bepaald plan alle gezinnen bezoeken om hen te vregen een vaïte vrtjwi"'" bijdrage te geven. Zij zullen da uiteen moeten zetten dat het nood zakelijk wordt, dat de kerk eindelijk eens weet waar zij financieel staat. De kerk wil er de nadruk op leggen dat zij niet opeens materialistisch is gewor den en dat deze actie geen uiting van een nieuwe kerkelijke bureau cratie- Met nadruk stelt de brochure vast dat het geven een geestelijke taak van de christen is. De mannen, die de bezoeken zullen moeten afleggen, zullen vooraf een gezellige maaltijd bij elkaar komen. Volgens de brochure moet de kerkeraad de rekening betalen. Jaarvergadering Centrale Bond De Centrale Bond voor de inwendige zending en het christelijk maatschappe lijk werk hoopt haar jaarlijkse algeme ne ledenvergadering dit jaar in Utrecht te beleggen en wel op vrijdag 16 ok tober 1959. De voorzitter van de bond, dr. A. A. van Rhijn, hoopt een openings rede uit te spreken over ..De plaats van i christelijk maatschappelijk werk", ter- wijl prof. dr. Mönnich zal spreken over I „Dienst op weg". De vergadering begint I om twee uur 's middags en wordt ge houden in het Jaarbcursrestaurant, Vre- V Sonning-prijs v dr. Schweitzer oor melo, Wagenborgen en Veenendaal. De voorzitter van de Rotterdamse af deling, de heer J. Worst, bood het hoofdbestuur een gift aan van 1000 ten bate van de vakantie-oorden. In zeer hartelijke bewoordingen sprak de heer J. U. Schilthuis, wet houder van de gemeente Rotterdam, namens het gemeentebestuur het congres toe. Hij dankte de heer Kapinga, nu deze als voorzitter gaat vertrekken, voor het goede In de dagen van het Nieuwe Testament was het gebruikelijk dat de schrijver niet eindigt met zijn naam, maar zichzelf in de brief eerst voorstelt. Als Christus de zeven gemeenten schrijft volgt hij dezelfde gewoonte. In iedere brief openbaart Hij zich echter weer op een andere manier. In de brief aan Efeze is Hij degene die de zeven sterren in zijn rechterhand houdt en tussen de zeven gouden kandelaren wandelt. Deze beeldspraak wijst op de gemeente. Christus is degene die tussen de gemeenten wandelt, die de Heer is van Zijn kerk en zich niet ergens in de hemel afsluit, maar dage lijks bezig is met de problemen, moeilijkheden en zegeningen van de gemeenten op aarde. Hij wandelt tussen die gemeenten. Geen enkele kerk heeft het recht bijzondere rechten op Hem te laten gelden. Christus staat niet achter de bisschoppelijke troon van Rome. Hij voelt zich niet in het bijzonder thuis in een bepaalde protestantse kerk. Hij wandelt tussen de gemeenten zoals een onderwijzer tussen de schoolbanken en prijst en oordeelt. Luisteren wij, of laten we Hem praten? Hij heeft een goed woord voor Sardis, een felle bestraffing voor Laodicea, wat zegt Hij ons? nu 41.277. De beste resultaten in ce propagan- De 84-jarige dr. Albert Sehtveiteer rta beree 7ta rSbJl.ndinsdag bij een plechtigheid te vlrwn.r'd^ê F^eln Staaf inK°Penhagen de Deense Sonning-prijs Verwoerd te Ermelo, J. Staal te yan 100 000 kronen (ongeveer 50.000 Ameisfoort en A. deWilde te Zeist. ffUjd(sn) gekregen voor zijn ziekenhuis- Zij kregen een gratis verblijf van k - Frans-Equatoriaal-Afrika. veertien dagen in een van de vakan- i tiebungalows van de bond aangeb"- in tegenwoordigheid van premier Han- »n werd hem de prijs in de universiteit an de hoofdstad overhandigd. De deken an de theologische faculteit, prof. Soe- »n Holm, noemde dr. Schweitzer •elkomstrede „een heilige, een rr zijn gehele leven liefde en waarheid heeft gediend, doch op zijn eigen wijze". Premier Hansen biedt dr. Schweitzer in de avond op het kasteel Christians- borg een diner aan, waarbij hij hem bedrag van 50.000 kronen een van de opbrengst van de vertoningen van een film over zijn werk in Afrika ter hand zal stellen. ONDERWIJS Benoemd bij het ulo: aan de Chr. Ulo-school te Arnhem: W. Dijkstra te Delfzijl, L. Schaap te Arnhem, en M. de Groot te Ede; aan de Herv. Zuider ulo te Rotterdam: E. Vonder te Rotter- Benoemd tot onderwijzer aan de Ge- ref. School te Oldebroek: B. de Boer te Kamperveen; aan de Chr. Lagere School te Uithuizermeeden: Th. Meru- ma te Zandeweer; aan de C. T. Stark- school te Hengelo. O.; ds. L. Slofstra, ds. F. E. Huizinga en G. van Dalen; aan de V.g.l.o.-school te Oldebroek: P. Koelewijn te Amersfoort; aan de Chr. Nat. School te 2e Exloërmond: K. S. Potgieter te Haren; aan de Chr. Nat. School te Oude Pekela: J. Springer te Siddeburen, tijd.R Boers te Oude- Pekela en (tijd B. Andringa te Onst- wedde aan de dr. H. Bavinck-school te Delft: W. A. Wijnands te Wageningen; aan de Rehoboth-school te Bolsward: P. de Boer te Groningen; aan de dr. H. Bavinck-school te Haarlem; G. Leef- lang te Haarlem; aan de School met de Bijbel te Goudriaan: G. J. Los te Lunteren; aan de Herv. school te IJmui- den: J. van Buysbergen te Busssum en A. E. Oord te Gaast; aan de Chr. Nat School te Buitenpost: A. Nicolai te Was- kemeer, Fr.; aan de Da Costa-school te Den Haag; B. Baak te Den Haag; aan de Christ. Nat. School te Wanswerd aan de Streek; T. Busstra te Twijzelerheide; de Christ. Nat. School te Sibculo: ONGERUSTHEID IN DE PERS hebben en riep clementie in voor de trage verwezenlijking J" moeilijke zaak welke de merit-ra- in de s gemeente i Politieke steun Het C-H.-Tweede Kamerlid, de heer Beernink, die tevens sprak namens de A.R. en C.H.-fracties in de Eer ste Kamer, wist de vergadering en kele malen een hartelijk applaus te ontlokken. Hij verklaarde, dat het tijd wordt, de wijze van overleg tus- overheid en organisaties te ver beteren. Hij betreurde het, dat hier over steeds ook nog in de Kamer ge sproken moet worden. Dit moest over bodig zijn. Hij zegde toe dat de fracties in het politieke vlak haar best zullen doen om de wensen en verlangens van de N.C.B.O. te verwezenlijken, omdat 8t De salariëring vart het overheidsper soneel zal niet het sluitstuk mogen ijn en de dupe mögen worden van aaii uc wi4ioi de vrijere loonvorming. Bezien zal j fT teT* HorsHeAlmelo; aan de School moeten worden of eventuele loon- met de Bijbel te Rheden: J A. IJssel- aatregelen ook niet terugwerkende dijk te Arnhem: aan de Christ. Nat. kracht ingevoerd moeten worden, al- School met de Bijbel te Grafhorst: J. dus de heer Beernink. Junte te Nunspeet; aan de Dr. F. Th. de Visserschool te Utrecht-Noord: H F. van de Wetering te Oldebroek; aai de School met de Bijbel te Den Dolder S. van Oostveen te Maarssen; aan d< School met de Bijbel te Steenderen; J Matser te Oosterbeek; aan de School met de Bijbel te Zuidland: J. W. Berk- huizen te Voorschoten; aan de Groen van Prinstererschool te Dordrecht: T van Oosten te Wassenaar: aan de Christ, school te De Heurne Dinxperlo: W. J Bruil te Doetinchem. Nieuw geluid in Papendreeht Nadat zowel de hervormde ge meente als de gereformeerde kerk van Papendreeht afwijzend beschikt hadden op een verzoek wan het gemeentebestuur om op de openbare scholen hunnent wege godsdienstonderwijs te ge ven, heeft het gemeentebestuur een dergelijk verzoek gericht tot de christelijke gereformeerde kerk van Papendreeht. De kerkeraad van deze kerk heeft het gemeentebestuur nu bericht, dat zijn predikant, ds. G. L. Buys, geen prin cipiële bezwaren heeft om aan dit verzoek te voldoen. Dit houdt echter KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE Sven Eriksson en zijn gezin (zijn vrouw Elteabet en de dochtertjes Marit, Elin en Ragnhild) bewo nen de tuinderij Charlottendaal, een groot buiten goed, waaraan ook een tehuis voor bejaarde dames is verbonden. Daar in dat Zweedse stadje komen de twee weeskinderen Karl en Krister op zekere dag hun diensten aanbieden en na enkele jaren zijn deze twee jongens opgenomen als leden van de familie. De meisjes mogen nu met hun ouders mee naar het Midzomerfeest, dat gevierd wordt In de tuinkolonie, waar oom Emil. de tweelingbroer van Sven Eriksson, woont met tante Oliva. 12 Intussen, Midzomeravond vierden zij altijd te za- men met hun oom en tante. Op die dag was tante ook beter geluimd dan anders. - Niemand kwam namelijk zelfs maar haar hekje binnen, dus behoefde zij niet bang te zijn dat haar bezittingen bevlekt of vernield zouden worden. De Kolonisten en de familieleden en vrienden, die zij hadden uitgenodigd, kwamen altijd bijeen op de ron de open ruimte in het midden van het terrein. Daar verrees de Meipaal, daar werd de koffie geschonken aan lange witte tafels, die onder de manden en scha len met lekkere broodjes, koekjes en taarten bijna bezweken én daar werd later gedanst en ge speeld tot laat in de nacht. De Kolonisten van den Eikberg waren er bijzonder op gesteld, dat het netjes toeging op hun Midzo merfeest. Allen waren lid van dezelfde geheelonthou dersvereniging. Eens, toen Ragnhild zo klein was dat JE ANIMA OTERDAHL Buiten waait de zomerwind zij i het i Toen het dansen rond de Meipaal begon, werden zij grof. vloekten en brulden en maakten de kleine meisjes aan 't schrikken door hen mee te trekken en me' hen rond te dansen. Oom Emil en een paar andere sterke mannen gelukte het ten slotte hen er uit te zetten terwijl enige jongens de politie ginger, halen. Tante Oliva was heel boos geweest, dat herin nerde Marit zich nog. en zij had gezegd dat het een schande was, dat iets dergelijks op hun terrein kon voorkomen. Maar Elin was zo bang geweest, dat zij gehuild had,; en vader en moeder waren dan ook al heel gauw met de kinderen weggegaan. Nog lange tijd daarna kwam het voor dat Elin 's nachts wakker werd, nat van angstzweet en luid huilend. Dan droomde zij van die vrede-verstoorders. Daarna hadden zij drie keer het Midzomerfeest in vreugde en rust gevierd. De kinderen vonden het een van de prettigste dingen op de mörgen van de Midzomerdag naar de kolonie te mogen gaan met armen vol witte en rode pioenen voor de Meipaal. De pioenen deden het zo goed in de grote kransen die aan de Meipaal kwamen te hangen, vond vader, en vader had volop pioenen. De kinderen moesten de bloemen aan tante Oliva brengen en zij was dan ook heel vergenoegd, wanneer zij naar de open plek kwam, waar de Meipaal door moeders en kin deren werd versierd, en zij kon daar de prachtige bloemen overhandigen. Ze zijn uit de tuin van mijn zwager, zeide zij. maar het klonk alsof zij zei: zij zijn uit mijn tuin. En niets versiert de Meipaal zo mooi als die grote mooie pioenen. En de kinderen bleven helpen en alles was zo prettig en vrolijk. En zo was het ook deze Midzomerdag gegaan: zij hadden gegeten en daarna hadden allen hun mooiste zomerkleren aangetrokken. Jammer genoeg werden de twee jongens nooit meegevraagd, maar daar was nu eenmaal niets aan te doen. Zij moes ten zich zo goed mogelijk vermaken, en zij wisten altijd wel raad. Maar op het ogenblik dat zij klaar waren om weg te gaan, en vader reeds de sleutel in het slot omdraaide, ging het hek open, en hun oude tante stapte de tuin binnen. Zij konden nauwelijks hun ogen geloven, want vaders oude tante was tegenwoordig zó zwakjes, dat zij bijna nooit meer uitkwam, en het was een heel eind van haar huis tot bij hen bulten. Moeder liep haar vlug tegemoet, gaf haar een arm en deed haar plaats nemen op de bank onder de berk. Toen zij daar eenmaal zat, was het dui delijk te zien hoe zwakjes zij was. Heel haar lichaam beefde, en het oude hoofd wiegde heen en Wees niet boos op mij, kinderen, zei zij. Ik ben door zo'n schrik bevangen, dat ik niet anders kon doen dan naar jullie toe gaan. Geef mij wat water. Elisabet! Moeder nam de sleutel uit vaders hand, rende naar binnen en was in een oogwenk terug met een glas water. De oude tante dronk en na gedronken te hebben werd zij kalmer. Ga even weg kinderen, speel moeder. We moeten wat later gaan. De kinderen trokken zich wat terug, m spelen. De twi zij niet toe te gaan spelen. De twee jong- sten leunden tegen Marit aan en allen staarden on afgebroken naar het verrimpelde gezichtje onder het witte haar van hun oud-tante. De hoofddoek, want zij had nooit geleerd een hoed te dragen, was op haar schouders gegleden, en grote zweetdruppels stonden op haar voorhoofd. Vader boog zich over haar heen en klopte haar zachtjes op haar schouder. Waarom bent u zo verschrikt, tante? Wij zijn allemaal gezond en wel, en nu gaan wij het Mid zomerfeest vieren bij Emil en zijn vrouw, zodat de kinderen rond de Meipaal kunnen dansen (Wordt vervolgd) aldus de brief van de kerke raad. dat hij geen fundamenteel be zwaar heeft tegen de openbare lagere school. Dat de predikant toch bereid is gods dienstonderwijs op de openbare scholen te geven is. omdat hij met de kerke raad gelooft het evangelie te moeten uitdragen overal waar hij daartoe ge roepen wordt en voor zover hij daar toe in staat De kerkeraad schrijft verder, dat het hem tot verwondering, maar ook tot dankbaarheid stemt, dat ook de listische raadsfractie ditzelfde motief in de vergadefing van de gemeente raad aangevoerd heeft om godsdienst onderwijs op de openbare scholen te verkrijgen, zodat hij dus met deze fractie hetzelfde motief heeft. Een motief evenwel mag niet alleen met woorden uitgedrukt worden, maar moet tenslotte in daden worden gerealiseerd. Daartoe wil de kerke raad dan ook alle middelen aangrij pen. Hij zou graag zien, dat de cialistische fractie van haar kant zich daadwerkelijk achter deze middelen stelde en hij wekt de fractie dan ook dringend op om medewerking te ver lenen, dat alle daarvoor in aanmer king komende kinderen van deze mid delen ook gebruik kunnen maken. Ten slotte wordt gezegd, dat over de manier van haar medewerking de ker keraad eens gaarne met de fractie zou spreken. De hervormde gemeente en de gerefor meerde kerk van Papendreeht heb ben destijds afwijzend op het verzoek beschikt, op grond van de overwe ging, dat ouders die godsdienstonder wijs voor hun kinderen wens kinderen bijzonder onderwijs laten volgen. Advertentie TN de wereld van de Nederlandse de foto's. Aan de vrijheid tot nieuws- pers is dezer dagen ongerustheid vergaring staat een monopolievor- ontstaan over een besluit van de Ne- ming, als nu door de N.T.S. beoogd, derlandse Televisie-Stichting, waar- duidelijk in de weg. bij aan het Algemeen Nederlands Ons tweede bezwaar richt zich te- Persbureau een alleenrecht werd ge- gen het A.N.P. Wij achten het te- geven tot het maken van foto's. leurstellend. dat het zich tot deze De staatssecretaris van onderwijs, monopoliepositie heeft laten lenen, kunsten en wetenschappen, het ken- Hoe is van het A.N.P, de structuur? nelijk niet eens met deze gang van Het is een stichting, waarvan de le- zaken, heeft inmiddels het besluit den dezelfde zijn als de Nederlandse ongedaan gemaakt. Gebleven is nu dagbladondernemingen. Het is in het de teleurstelling, omdat het nemen leven geroepen, omdat die dagblad van dit besluit mogelijk is gebleken, ondernemingen geen moeite hadden Ook wij achten het genomen besluit, om te onderkennen dat zij haar func- om hierna nog te noemen redenen, tie alleen zouden kunnen vervullen weinig gelukkig. Waarbij wij één indien zij op het gebied van de ding willen vooropstellen. In tal van nieuwswerving tot een wekere samen- perscommentaren wordt het besluit werking kwamen. In het kader van in verband gebracht met het om- flje samenwerking heeft het A.N.P. roep- en televisiebestel zoals wij dit gestalte gekregen, ten onzent kennen. Er worden in De taak van het A.N.P. bestaat nu die commentaren weer bittere ver- hieruit, dat het de dagbladonderne- wijten gericht tot wat men dan mingen dient met de verschaffing pleegt te noemen „de verzuiling". van nieuws, zoals die dagbladonder- Wij voor ons zien het verband niet. nemingen dat wel elk afzonderlijk Bij elk omroep- en televisiebestel eVengoed mogen verwerven, wat kunnen minder juiste besluiten val- haar evenwel niet altijd doenlijk is. len, óók bij een bestel zoals wij dat Het a.N.P. is dus een vorm van bij ons kennen. Gemaakte fouten gemeenschappelijke nieuwswerving, behoeven nog niets uitstaande te me^ dien verstande intussen dat iëde- hebben met de aanwezigheid van re dagbladonderneming zich daar- welk stelsel ook. mee piet in het minst het recht ont- Dit willen wij wel zeggen: wij voor zegd wil hebben om zelf nieuwswer- ons achten, zeker voor een land als vend werkzaam te zijn, op welk ter- het onze met zijn rijke verscheiden- rein zij dit maar wenst, heid aan diep ingrijpende levensbe- Wat is er nu in het onderhavige geval schouwingen, een omroep- en tele- gebeurd? In strijd met zijn struc- visiebestel zoals wij dit bezitten al- tuur en opzet heeft het A.N.P. zich le5zins verkieslijk. Zulks verhindert nu in een bepaald gebied van nieuws- ons echter niet om het eens te zijn werving een monopoliepositie laten met diegenen die tegen bovenbe- aanleunen, daarmee genoegen ne- doeld besluit ernstige bedenkingen mend met het onvermijdelijk gevolg meenden te moeten hebben. dat de kranten zelf in dat bepaalde Wat rijn onze bedenkingen? Wel al- gebied niet meer actief zouden kun- lereerst dat het besluit, waarbij dus nen zijn. aan het A.N.P. een alleenrecht tot Geen wonder dat dit bi brede sec- het maken van foto's werd verleend, toren van de wereld der Nederland een monopolie in het leven riep. Nu se pers verwondering heeft gewekt, zijn wij in het algemeen reeds hui- in het bijzonder in do sector der verig voor monopolies. Wij zijn er journalistiek zelve, die in deze be- dubbel en driedubbel huiverig voor, sluitvorming trouwens niet is ge- wanneer het een monopolie is op kend geworden. een zo belangrijk terrein als van pers De lezer zal willen begrijpen, dat en voorlichting. deze zaak van principieel belang is. Men heeft nu gezegd: de N.T.S. Stel dat morgen een minister zou moet toch zelf weten, wie zij in haar zeggen: ik vind de bezoeken van gebouwen en op haar terreinen toe- journalisten aan mijn departement laat? Dat geldt intussen maar in zeer maar lastig; ik wil in het vervolg die betrekkelijke zin. Want ook de over- mensen weren en zal wel met één heid heeft zo het een en ander te persbureau volstaan. Het zou voor de maken met de N.T.S., en zij draagt vrije pers een onaanvaardbare situa- op haar beurt mee de verantwoorde- tie opleveren. lijkheid voor de besluiten die de Deze zelfde situatie zou nu bij de N.T.S. neemt. Dit komt hierin uit, N.T.S. zijn ontstaan, indien de staats- dat de overheid elk besluit van de secretaris, de onaanvaardbaarheid N.T.S. ongedaan kan maken. In dit erkennend, het reeds genomen be- geval dus heeft zij van dit recht ge- sluit niet ongedaan had gemaakt, bruik gemaakt, zulks- op gronden Wij spraken hierboven van de on- ontleend aan het algemeen belang. gerustheid en teleurstelling, door en Ons eerste bezwaar gold dus de mo- rondom het besluit van de N.T.S. nopolievorming op het terrein van gewekt. Over de reacties die het pers en voorlichting. In onze tijd is heeft veroorzaakt, voorzover zij van een wezenlijk element van de vrij- principieel gehalte waren en niet heid, zonder welke de pers haar door onzuivere sentimenten ingege- belangrijke arbeid niet kan verrich- ven, zal men zich moeten verheu- ten, de vrijheid tot het vergaren van gen. Want het betreft hier metter- nieuws. Tot dat nieuws behoren in daad zaken van hoog principieel be de journalistiek van onze tijd ook lang. CHROESJTSJEF IN PEKING is met de betrekkingen tussen de oorlog geen ramp zou vinden, omdat Sinds het ontstaan van de Chinese overleven. volksrepubliek in 1949 is de rivaliteit We hebben er, vóórdat Chroesjtsjef steeds groter geworden, en vooral naar de Verenigde Staten was ge- na het overlijden van Stalin is zij reisd, reeds op gewezen, dat de Chi- sterker aan de dag getreden. communistische leiders niet in- h de communistische wereld te aan vaarden, en bewijst slechts lippen dienst aan de leidende rol van de Russische communistische partij. mier, omdat zij vreesden, dat deze bewust aanstuurde op het verbeteren van de betrekkingen met de Ver enigde Staten. het regiem van Stalin alles In het vallend weinig aandacht besteed zouden overnemen. Stalin heeft i rood China heeft men E geheim van gemaakt, dat Chroesjtsjef in de officiële redevoe- hij een dergelijke ontwikkeling als een groot gevaar beschouwde, óók de Sowjetuni ringen ter gelegenheid van de vie ring van het tienjarig bestaan van de Chinese volksrepubliek volkomen Niettemin slaagde Mao Tse Toeng doodgezwegen, erin, het gehele Chinese vasteland te Nu vertoeft de Russische premier Verenigde Staten heeft gedaan, en In de redevoering, welke hij van- Nu, na tien jaar, is het duidelijk, daag heeft gehouden, heeft hij niet dit land en de Verenigde Staten zo dacht aan zal schenken, groot mogelijk te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2