Jliettwe GTirorant Kamer maakt het regering niet al te moeilijk Premier Macmillan: de lente komt nu in zicht... Stilte in het basiskamp J. ten Heuvelhof voorzitter van de N.C.B.O. ANGLIA MET NIEUWE LIJN LONDENS JONGETJE LIGT HALF UUR TUSSEN RAILS VAN ONDERGRONDSE AIba wordt niet verder vervolgd CHROESJTSJEF IN PEKING: Y.N. niet volwaardig zonder China Tyfoon „Vera" vestigt triest record In november eonferentie landingsrechten K.L.M. Geen antwoord aan rebellen Electra stort lieer33 doelen WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58036 Veertigste jaargang no. 11680 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stttntwasticfj k gljebleoen tnyn bert in tegenspeel" (Zie pagina 7) Algemene politieke beschouwingen Zelfs kritiek van P. v. d. A. was nog gematigd (Van onze parlementsredactie.) DE QUAY heeft het gisteren in waar een begin werd gemaakt met de algemene politieke beschou wingen, niet erg moeilijk gehad. Uit de redevoeringen van de fractie leiders Romme (kath. v.), Oud (lib.), Bruins Slot (a.r.) en Tilanus (c.h.) bleek, dat het vertrouwen van de regeringspartijen in dit kabinet, on danks de recente moeilijkheden met het loonbeleid, ongeschokt is ge bleven. De kritiek van de socialistische fractieleider mr. Burger was fel, ongezouten en vaak sarcastisch, maar al met al toch gematigder dan men had durven hopen. Het feit, dat de heer Burger een opmerkelijk groot ge deelte van zijn rede wijdde aan de Lauwerszee-kwestie (hij dreigde ter zake zelfs met een motie), deed prof. Romme ironisch opmerken, dat waar deze kwestie blijkbaar hèt hoogtepunt van de oppositie vormt, zulks kan worden opgevat als een demonstratie van algemene gematigdheid van de kant der P.v.d.A. Mr. Burger maakte overigens van zijn gezindheid jegens prof. De Quay c.s. geen geheim toen hij aan het einde van zijn betoog uit riep: „Dit kabinet is politiek sterk, maar moreel zwak in de ogen van het Nederlandse volk". K.V.P.-leider Romme meende het be leid, zoals de regering het zich voorneemt te voeren, het best te kunnen karakteri seren met de woorden „Continuïteit met accentverschuiving". De voorzitter van de liberale fractie, prof. Oud, merkte op, dat dit kabinet bezig is de lijn om te buigen in de richting van een grotere vrij heid voor de maatschappelijke krachten. De heer Oud zei de hoop nog niet te hebben verloren, dat de socialisten in Nederland op den duur ook oog zullen De Nederlandse christelijke bond van overheidspersoneel heeft vanmorgen op de algemene vergadering in de Rivièra- hal te Rotterdam, de heer J. ten Heuvel hof gekozen tot bondsvoorzitter. De heer Ten Heuvelhof is wethouder van sooiale zaken in Leidschendam. Hij is sinds januari 1947 bezoldigd pen ningmeester van de bond. Hij is voorts penningmeester van de Internationale fe deratie van overheidspersoneel en bekleedt voorts tal van andere functies, waaronder secretaris van de raad van commissaris sen van de levensverzekeringmaatschappij U.B.O. Er werden bij de derde stemming 175 stemmen op hem uitgebracht. De heer L. van der Weide te Den Haag. eveneens kandidaat, kreeg 243 stemmen. In hoeverre de functies van bondsvoor zitter en wethouder van Leidschendam gezamenlijk vervuld zullen kunnen wor den, zal op verzoek van de nieuwe bonds voorzitter nog nader door het hoofdbe stuur worden uitgezocht- Naar de heer Kapinga opmerkte zullen daarbij de bondfebelangen moeten preva leren. De heer Ten Heuvelhof is veertig jaar. Voordat hij bij de bond in dienst trad was hij ambtenaar bij 'het maatschap pelijk hulpbetoon te Rotterdam. De scheidende voorzitter van de bond, feliciteerde de heer Ten Heuvelhof met zijn verkiezing en wees op de zware en verantwoordelijke taak die daarmee op hem is gelegd. Hij deed een beroep op de vergadering de nieuwe voorzitter krachtig te steuenen bij diens taak die niet gemak kelijk zal zijn- Hij wenste hem kracht, wijsheid en geloof toe. Vertrouwen opgezegd in burgemeester Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Bergen (N.H.) gister avond een motie aangenomen, waarin de raad zijn afkeuring uitspreekt over het beleid van de burgemeester, dr. W Huygens. Deze had, als voorzitter van het stichtingsbestuur der schooltanö- verzorging, geld der gemeente aange wend voor financiering dezer stichting 1 zonder toestemming van de raad en voorts bij voortduring aan de gemeen teraad de juiste gegevens over de gang van zaken in de stichting onthouden. De raad besloot deze motie, die ingediend was door de heer E. J. van Rees Vel- linga (lib.) en mede ondertekend door de voorzitters van alle fracties, ter kennis te brengen van de commissaris der Koningin in de provincie Noordhol- Havenstaking dreigt in Verenigde Staten Het ziet er naar uit, dat te middernacht ln alle havens van de Atlantische e: Golfkust van de Verenigde Staten havenstaking zal beginnen, benzij e het laatste ogenblik nog een regeling wordt getroffen met de Internationale bond van havenarbeiders. Het contract met de bond loopt op dat tijdstip af de bond volgt gewoonlijk de tactiek „geen contract, geen wenk". Water op de bon Voor de hoog gelegen delen van de Duitse stad Siegen is waterrantsoenering ingevoerd. Er werden bonkaarten uitge reikt nadat een bijna geheel droge z co goed als alle waterreservoirs uitgeput had. De kaarten zijn goed voor een mer drinkwater per dag per gezin. krijgen voor de vruchten, die een derge lijke ontwikkeling afwerpt. De fractie leider der anti-revolutionairen, dr. J. A H. J. S. Bruins Slot, wees er nog eens op, dat dit-kabinet een extra-parlementaii 'karakter heeft, zodat er geen binding van de fracties aan het regeringsprogi is. Het kabinet wil naar zijn daden be oordeeld worden en het hoopt daarbij op een vruchtbare samenwerking met de gering. De a.r. waren in mei jl. tot dergelijke samenwerking bereid en zij zijn dit nog. De bejaarde leider der c.h.-fractie dr. H. W. Tilanus (hij wordt' binnenkort 75 jaar) wilde eveneens de daden het kabinet afwachten, maar wel wenste hij reeds nu uit te spreken, dat de troon rede en de overige regeringsstukken op hem en zijn fractiegenoten een vertrou wenwekkende indruk hebben gemaakt. De voorzitters van de kleine Kamer fracties, de heren ds. P. Zandt (s.g.), P. de Groot (comm.) en ds. ds. N. van dei Veen (pac. soc.) lieten een geheel ander geluid horen. Beide laatstgenoemden ga ven elkaar niets toe in het afkraken van het defensiebeleid en de buitenlandse po- litiek van de regering. Ds. Zandt keerde zich op principiële gronden tegen het re geringsbeleid, dat z.i. het verval in ons volksleven in de hand werkt (Loterijwet). Loonpolitiek Uiteraard is deze middag door vrijwel alle fractieleiders de invoering van de vrijere loonvorming (en de daarmee ge- d gaande moeilijkheden) ter sprake acht. De heer Burger sprak daarover louter in afwijzende zin. Hij kwalificeer de het nieuwe loonbeleid als een „handi cap-race", waarbij de zwakste het altijd aflegt". Door de jongste uitleggingen van staatssecretaris Roolvink verkeert ons land omtrent de vrijere loonvorming op nieuw in het ongewisse. Aan de geleide loonpolitiek kwamen nooit zoveel minis ters te pas als nu bij het nieuwe loonbe- beleid. Dit duidt er o.m. op, dat de re gering angst heeft voor de consequenties van dit beleid, temeer nu „de stakingen als paddestoelen uit de grond rijzen". Er is slechts sprake van formele, niet van reële vrijheid. De regering verschuift, waar mogelijk, de lasten naar de consu- Het voornaamste bezwaar van de so cialistische fractieleider tegen de mil joenennota was, dat deze, ondanks de bijzonder gunstige omstandigheden, ge nerlei perspectief opent voor de toe komst. De gemeenschap moet, ten koste van de minder-draagkraclitigen, wijken voor de ondernemersbelangen. De kos ten van de ziekteverzekering voor be jaarden worden slinks afgewenteld van de algemene lasten naar de A.O.W. De melkprijs schijnt nog meer te moeten stijgen dan aanvankelijk was geraamd. De indexcijfers voor levensonderhodu stijgen onrustbarend. De regering maakt niet duidelijk, wat zij daartegen denkt te doen. Haar beleid is dubbelslachtig: uiterste waakzaamheid, uiterste zelfbe. heersing aan de ene kant om economi sche overspanning te voorkomen, ander zijds onbeheerste prijsstijgingen, afschaf fing van subsidies, onafgeroomde huur verhoging en vrijgave van wat reeds was bestemd voor het op peil houden van de woningvoorraad. (Zie vervolg op pagina 5) Gisteravond heeft mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften, de (libe ral e) tweede voorzitter van de Tweede Kamer, de hamer gehanteerd, daar dr. Kortenhorst de avondvergaderingen niet pleegt bij te wonen, 's Middags had ze wel even een apartje met de grijze Kamerpresident, waarbij wel enkele wijze raadgevingen gewisseld zullen zijn. Dr. Kor- tenhorst had te harer ere een prachtige orchidee op het presidentiële bureau laten zettenDe liberale fractieleider prof. Oud moest gister avond nog even wennen aan de aanwezigheid van een vrouw op de voorzitterszetel. Hij sprak zijn fractiegenote verschillende keren toe als „mijnheer de voorzitter". Hij had echter bij voorbaat zijn excuses voor vergissingen van dit soort aangeboden. Verkiezingsslag in Schotland ZOWEL premier Macmillan als da socialistische partijleider Gaitskell hebben gisteren hun ver kiezingscampagne verlegd naar Schotland Op een kilometer afstand van elkaar hielden zij hun toespra ken- Macmillan zei in Glasgow dat ha een lange winter (de koude oor- (Van onze verkeersredacteur) Dit is de nieuwe Ford Anglia, die vandaag in Dagenham is geïntroduceerd onder de even trotse als veelzeggende slagzin: ,,'s werelds grootste kleine wagen". De auto is van een sportieve en gracieuze lijn, die o.m, verkregen is door de sierlijke grille, de lage motorkap en de achterover helten.de achter ruit, die als de voornaamste stijlvernieuwing geldt. De twee deuren zijn verder ongewoon breed en in de vloer bevindt zich een versnellingshendel van het pook-type, die vier standen vooruit en een stand achteruit bedient (drie van de vier versnellingen vooruit zijn volledig gesynchroniseerd). De 997 cc, viercilinder kopklepmotor is geheel nieuw ontworpen en heeft een bijzonder zuinig brandstofverbruik. Volgens de fabrikant is voor elke zeventien kilometer slechts een liter benzine nodig, terwijl het vermogen 41 pk. bij vijfduizend omw./min. bedraagt. De maximum-snelheid ligt volgens op gave in de buurt van 115 km/uur. Met de nieuwe Anglia, die in Nederland alleen in de zgn. luxe uitvoering verkrijgbaar is en die, inclusief dë verwarming, 5765 gaat kosten, heeft Ford Dagenham het zijne bijgedragen in de strijd om de markt van kleine wagens met middelmatig vermogen. De auto moet o.m. als een concurrent worden gezien van de Volkswagen, de DKW Junior en de Renault Dauphine. log) nu eindelijk de lente op komst isHij eiste voor zichmin of meer de eer op, het ijs van de koude oorlog te hebben laten smelten. Gaitskell hield zich in zijn verkiezings rede vooral bezig met de binnenlandse politiek. Hij heeft zich reeds eerder uit gelaten ten gunste van Chroesjtsjefs ont wapeningsvoorstel. Gaitskell beloofde de Schotten, indien Labour aan de regering komt lichte industrieën naar Schotland te zullen overplaatsen om de economische basis te verbreden. Schotland is voor beide partijen een fel begeerde verkiezingsprijs. In dit gehele land hebben zich deze keer slechts vijf nationalisten kandidaat gesteld en men geeft hen geen van allen veel kans een zetel te verove ren. De Schotse nationalistische be weging is vooral door de liberalen veel wind uit de zeilen genomen. De liberalen hebben namelyk beloofd te zullen streven naar een afzonderlijk parlement voor Schotland in de geest van het Noord-Ierse parlement. Labour schijnt in Schotland aanzien lijk meer aanhangers te hebben dan de conservatieven. De Schotten zijn van oordeel dat de conservatieve regering niet voldoende heeft gedaan om de eco nomische toestand te verbeteren Het aantal werklozen in Schotland is aanzien lijk hoger dan in het andere gedeelte vai^ Groot-Britannië. Churchill De 84-jarige sir Winston Churchill, weer kandidaat voor een zetel in het Lager huis, sprak gisteren op een verkiezings- Du ,UNCAN Hamniltoin-Martin, twee jarig zoontje van een R.A.F.- officier, heeft gisteren een half uur tussen de rails van de Londense on dergrondse gelegen. Met een zwaar gekwetst rechterbeentje is het jon getje naar een ziekenhuis gebracht. Niemand weet nog hoe Duncan uit de razendsnelle trein in dc donkere tun nelgang is terecht gekomen. Er werd Groot alarm in donkere tunnel direct alarm geslagen, alle treinen stonden stil. De passagiers dachten dat de elektri citeit was uitgeschakeld. Zij hadden wel een jongetje horen huilen, maar meenden dat het kereltje in een an der compartiment zat. Het ventje gil de: „Mammie, laait me er uit!" Spoormannen met lantaarns zochtén de rails af. Na een half uur vonden zij Duncan, onder dë modder tussen twee rijtuigen liggen. Een man wrong zich op de spoorbaan en haalde het ventje tevoorschijn. „Hij is in orde", riep hij en droeg Duncan een kilometer door de tunnel naar het Swiss Cottage station. Er wordt ëen onderzoek ingesteld hoe het kereltje de trein tijdens de rit heeft kunnen verlaten. bijéénkomst ovër de internationale poli tiek. Hij adviseerde de kiezers op 8 ok tober Macmillan te stemmen, aangezien deze en de conservatieve partij Engeland de beste kans bieden op het bereiken van de vrede en gerechtigheid. Het kiesdis trict Woodford, waar de bejaarde staats man gisteren sprak, heeft hem al ge durende 35 jaar met een grote meerder heid als afgevaardigde in het parlement gekozen. Het 19-jarige Italiaans meisje Alba Sbrighi, dat een nozem, die haar lastig viel, met een mes heeft neergestoken, zal niet verder gerechtelijk vervolgd worden. De rechter heeft verklaard, dat ze uit zelfverdediging heeft gehandeld. Enige tijd geleden ontmoette Aliba vijf jongens, toen ze dn de buurt van het dorp Bracciano wandelde. De knapen grepen haar beet. Altoa pakte een mes uit haar tas en sloeg er wiild mee om zich heen. De 16-jarige Benedetto Er- genti werd getroffen en overleed later aan bloedverlies. Zijn vier vrienden waren gevlucht. Het was niet de eerste keer, dat de jongens Alba lastig vielen. AiLba werd drie dagen vastgehouden De meeste Italiaanse bladen juicht*" haar als eën heldin toe. NIEUWE AMBASSADEURS IN RIO EN TEHERAN Binnenkort zijn de benoemingen te ver wachten van dr. H. J. Levelt, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister, directeur Europa ten departemente van buitenlandse zaken, tot ambassadeur te Teheran en van E. J. baron Lewe var Aduard, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, hoofd der directie bilaterale samenwerking van het m" terie van economische zaken, tot ambas sadeur te Rio de Janeiro. Kleuter verdronken. Gisteren is j vijver in het Staatsliedenkwartier te Zutphen de tweejarige Ronald Scholten verdronken. Ike gaf afspraak over Berlijn precies weer PARTIJLEIDER Mao Tse-Toeng en andere Chinese groten waren vanmorgen op het vliegveld Peking aanwezig om premier Chroesjtsjef van Rusland te ver welkomen. De Russische regerings leider is, zoals gemeld, naar Peking gereisd voor de viering van de tien de verjaardag der communistische volksrepubliek. Op het vliegveld hield Chroesjtsjef eer rede, waarin hij zei, dat de Chinese volks republiek de haar toekomende plaats ir de Verenigde Naties dient in te nemer en dat zal, ongeacht het verzet der reac tionaire krachten, dan ook gebeuren. De volk'enorganisatie is, aldus Chroesjtsjef, geen volwaardig instrument, wanneer een grote mogendheid als communistisch China, er niet in vertegenwoordigd is. „ik h§b in mijn toespraak tot de Algemene Vergadering opgeroepen tot verwijdering van de kliek van Tsjang Kai-Tsjek uit de V.N.", aldus Chroesjtsjef. Zijn bezoek aan de Verenigde Staten noemde de Russische premier nuttig. Het heeft bijgedragen tot verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. „Wij moeten alles doen wat in ons vermogen ligt om een beter internationaal klimaat Geef mij maar... VIRGINIA N O, 1 CIGARETTES- Japan heeft de rampzaligste wervel storm uit zijn geschiedenis meegemaakt. Het directoraat van politie heeft vandaag meegedeeld dat 3174 doden zijn geteld als gevolg van de wervelstorm „Vera". Tot dusver hield de tyfoon „Muroto", die in 1934 3066 slachtoffers vergde, het trieste record. Verdér worden 1776 personen vermist en er bestaat slechts weinig hoop dat zich onder de vermisten nog overlevenden be vinden. Als de communicatiemiddelen zijn hersteld, zo vreest men, zal het dodencijfèr nog hoger oplopen. Het aantal gewonden bedraagt 9419. De materiële schade wordt geschat op bijna een miljard gulden. Grote gebieden met te velde staande gewassen, schepen, zeeweringen, dorpen en steden werden vernield of zwaar beschadigd door de vloedgolf die door de wervelstorm teweeg was gebracht. Vier dagen na de storm is men koorts achtig bezig om de duizenden die op daken en andere hooggelegen punten toe vlucht hadden gezocht, in veiligheid te brengen. In Nagoya, de op twee na grootste stad van Japan, zijn ten minste duizend doden geteld. In openbare gebouwen liggen rijen slachtoffers die nog geïdentificeerd moeten worden. De stad heeft met spoed om meer artsen en verpleegsters ge vraagd daar thans een nieuw gevaar dreigt dysenterie en tyfus. Resultaat besprekingen mr. Luns DE NEDERLANDSE en Ameri kaanse regering zullen in no vember onderhandelingen voeren over de landingsrechten van de KLM aan de Amerikaanse west kust. Dit heeft de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns meegedeeld. Mi nister Luns voerde gisteren in Washington besprekingen met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Douglas Dillon. Eerder op de ddg sprak mr. Luns ook met zijn Amerikaanse collega Hei-ter. Behalve over de K.LM, heeft mr. Luns ook gesproken over de NA.V.O. en "de Europese integratie. Onderminister Dil lon was het volkomen eens met de Ne derlandse minister, dat een politieke ver deeldheid in Europa moet worden voor komen en dat alles moet worden gedaan om een akkoord te bereiken tussen de zes van de E.E.G. en de zeven van de kleine vrijhandelszone. Met minister Herter zou de Nederland se minister over Nieuw-Guinëa hebben gesproken. Gordon Mean, directeur van de Amerikaanse dienst voor zaken in het zuidwestelijk deel van de Grote Oceaan, nam tenminste aan de besprekingen tus sen Luns en Herter deel. Andere onderwerpen van gesprek wa ren de wereldvraagstukken, als de reis van Chroesjtsjef naar de Verenigde Staten en uitgesproken Amerikaans- Nederlandse belangen. te scheppen en het mogelijk te maken dat er vriendschap onder de volken heerst. De toestand moet zodanig worden dat de wereldvrede is verzekerd". In Moskou Chroesjtsjef had voor zijn vertrek reeds in Moskou verklaard, dat president Eisenhower hun afspraak over Berlijn zeer precies heeft weergegeven. Hij be vestigde dat geen tijdslimiet is gesteld voor onderhandelingen over de Berlljnse kwestie. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn gisteren de am bassadeurs van de NAVO-landen inge licht over de besprekingen tussen Eisen hower en Chroesjtsjef. Vandaag zou de permanente raad van de NAVO in Parijs de resultaten der conferentie bespreken. Premier Debrê: De Franse premier, Debré, heeft laten weten dat zijn regering niet officieel zal antwoorden op de verklaring van de Algerijnse regering in ballingschap over het plan van president De Gaulle. „De Franse regering erkent de rebellen niet als een Algerijnse regering. Zij heeft geen officiële missieven ontvangen en er is niemand om een antwoord aan te zen den", zei een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Parijs. In Tunis hebben de Algerijnse rebel lenleiders een beroep op de Verenigde Staten gedaan, hen te helpen bij de oplossing der problemen. Zij zeiden, bereid te zijn tot onderhandelingen met Frankrijk en daarbij concessies te willen doen, die mogelijk zelfs de ont binding der rebellenregering zouden kunnen inhouden. 0 Habib Bourguiba jr., de zoon van de Tunesische president, die lid is van de V.N.-commissie voor onderzoek in Laos, is gisteren plotseling uit Vien tiane naar Parijs vertrokken, waar hij Tunesisch ambassadeur is. Hij ver klaarde „dringende instructies" te hebben ontvangen, naar zijn stand plaats terug te keren. Een Amerikaans Hjnvllegtulg een Electra dat uit Houston in Texas op weg was naar New York, is maandag avond in de lucht ontploft en neergestort. Het is vrijwel zeker dat alle 33 inzitten den om het leven zijn gekomen. Brok stukken van het toestel kwamen op een boerderij bij de stad Wace (Texas) neer. Het vliegtuig was eigendom van de Braniff international airways, die negen Electra's heeft gekocht. Verplichte bloedproef 111 ie Belgische, maar ook buitenlandse auto mobilisten die in België zijn betrokken bij een verkeersongeval zijn voortaan verplacht de „bloedproef" te ondergaan, indien de pold'tne redenen aanwezig acht te veronderstellen, dat de bestuurder onder invloed van alcohol is. Reis van Chroesjtsjef kostte 150.000 dollar Het bezoek van Chroestsjef aan Amerika zal de Amerikaanse belasting betalers vermoededijik 150.000 dollar kos ten. De reis, die de grootste was, is ook de kostbaarste geweest van alle bezoe ken door een buitenlandse leider. Weinig verandering 0 De Bilt verwacht tot ïnor- f 1 genavond: Droog en zonnig weer. Matige, overdag t\jde- •jgf/i/lti. Hik krachtige wind tussen (f A lnL zuidoost en oost. Ongeveer fl 'Ir dezelfde temperaturen als van- daag. (Opgemaakt om 11.15 u.> Donderdag 1 oktober Zon op 6.39, onder 18-20: maan op 5.09 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Tankfor Illncher ZUrich

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1