Hieume GTu nraiit Premier Chroesjtsjef prijst Eisenhower Rood-China viert tiende verjaardag Aan voorwaarde voor topgesprek voldaan FERHAT ABBAS WIL MET FRANKRIJK PRATEN Dr. Banki toch beschoten? Kunstmaan maakt foto van aarde Actiecomité Lauwerszee bij minister Korthals Mr. Scliolten vernietigt besluit van N.T.S. Droogterecord van september Minister Luns confereert met Christian Herter DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- c Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11679 Directie: F. DIE MEE Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantoasUcft is gbcbleuco triyn hert ia te^^enspoet" P. KAPENGA afscheid Zie pagina 5 Nu al voor ZOMER 1960 Zie pagina b OPEN gevangenis Zie pagina 9 Nieuws voor de VISSERIJ Zie pagina 9 IKE: IJS BEGINT TE SMELTEN Ike nodigt leiders van staalstaking uit voor gesprek President Eisenhower heeft de leiders van beide partijen in de staalstaking verzocht morgen met hem samen te ko men om te pogen een einde te maken aan het oonflict, dat thans 76 dagen James Hagerty, perschef van het Witte Huis, verklaarde dat de President de leiders bijeengeroepen heeft „om er bij beide partijen op aan te dringen vrije collectieve onderhandelingen te hervat ten ten einde in het belang van de natie tot een regeling van het geschil +e bomen." ZO AVO achter besluit van V.N. over Laos De raad van de Zuidoostaziatische ver dragsorganisatie (ZOAVO) heeft gisteren in Washington over Laos gesproken en verklaard, dat de acht leden zich zullen houden aan htm verplichtingen, inclusief de verdediging van Laos. Het besluit van de Veiligheidsraad der V.N., om een missie naar Laos te zenden, werd door de raad volledig gesteund. Naar verluidt waren de afgevaardigden het erover eens, dat de een of andere vorm van „aanwezigheid der Ver. Na ties" in Laos, na vertrek van de V.N.- commissie, de voorkeur verdient boven aanwezigheid van de ZOAVO. Dit zou er op neerkomen dat de ZOAVO in reserve blijft. Indonesië wijzigt zijn tactiek in de strijd tegen Nederland om Nederlands Nieuw- Guinea, aldus meldt Ass. Press uit Dja karta. De minister van voorlichting Ma- ladi heeft na een langdurige kabinets- zitting medegedeeld, dat een commissie zal worden benoemd om de Indonesische eisen op dit punt te bevorderen. De com missie staat rechtstreeks onder Sukarno- TAE VERKLARINGEN die president Eisenhower en premier Chroesjtsjef gisteren hebben afgelegd in Washington en in Moskou wijzen er volgens diplomatieke waarnemers op dat hun besprekingen in Camp David beter zijn verlopen dan men had durven hopen. In Londen is men van mening dat, als de huidige stemming behouden kan blijven, de wereld wellicht aan het begin van een nieuw tijdperk staat, waarin de koude oorlog zal worden beëindigd. De waarnemers baseren hun optimisme op de volgende feiten: 1. President Eisenhower zei gisteren op een speciale persconferentie, dat Ber lijn niet langer door Rusland wordt bedreigd en dat aan de voorwaarden die hij zelf voor het houden van topconferentie heeft gesteld, door Chroesjtsjef is voldaan. 2. Tijdens deze persconferentie liet de Amerikaanse president zich gunstig over Chroesjtsjef uit en noemde hem een dynamische en buitengewone per soonlijkheid. 3. In het sportpaleis van Moskou, waar Chroesjtsjef een objectief verslag over zijn reis uitbracht, is de massa-bijeen komst een Russisch-Amerikaanse vriendschapsdemonstratie geworden. 4. Chroesjtsjef prees tijdens deze bijeen komst Eisenhowers politieke wijsheid en moed. Hij zei, niet aan het oprecht verlangen naar de vrede van de Ame rikaanse president te twijfelen. 5. De gunstige dingen, die Chroesjtsjef over Amerika vertelde en ook de schaduwzijden van het bezoek aan Amerika, zijn in de gehele Russische pers gepubliceerd. Op zijn persconferentie deelde presi dent Eisenhower verder mee, dat er voor de abnormale toestand van Berlijn een regeling moet worden gevonden, die voor alle partijen aanvaardbaar is en dan in het bijzonder voor de Westduitsers. Toen de President de vraag werd ge steld of het Westen zich bij dé nieuwe onderhandelingen over Berlijn aan de zelfde beginselen zal vasthouden, ant woordde Eisenhower, dat hij op dit ogen blik niets kon garanderen. Hij kon niet zeggen wat vbor soort oplossing uiteinde lijk aanvaardbaar zou blijken. Om een eventuele ongerustheid in Bonn Zelfbeschikking moet echter voorop staan TAE voorlopige Algerijnse regering van Ferhat Abbas wil met Frankrijk praten over vrede in Al gerije en zelfbeschikking voor dit land. Gistermiddag heeft Ferhat Ab bas dit in Tunis medegedeeld. De toon van Ferhat Abbas, die vorig jaar zonder meer de „vrede der dappe ren" van president De Gaulle verwierp, is aanmerkelijk milder geworden. Toch lijken de mogelijkheden dat besprekingen tussen de regering in ballingschap en Frankrijk zuil enworden geopend, niet Frankrijk heeft steeds geweigerd deze regering te erkennen. De Gaulle heeft dit vorige week in zijn rede over Algerije op nieuw duidelijk laten merken. Hij noemde de rebellenleiders een groep ambitieuze agitatoren, die hij niet het voorrecht wil de verlenen over de toekomst van Algeriji te debatteren. Ferhat Abbas verklaarde gisteren dat de vrede in Algerije niet kan worden her steld zonder instemming van het bevrij- 1 dingsfront. Zijn regering wil echter niets wat tot vrede kan leiden, verwaarlozen. De Roermondse zenuwarts dr. Banki. die in een Oostberlijns ziekenhuis ver pleegd wordt, schijnt inderdaad wegens schotwonden te worden verpleegd. Zijn secretaresse, die met hem naar Duitsland i is gegaan, wil op zijn herstel wachten voor zij naar Nederland terugkeert. Dr. Banki is in vrijheid, dus niet zoals men wel had verondersteld, ontvoerd wegens zijn bemoeiingen met Hongaarse vluchte lingen. De bedoeling is, dat hij zo spoedig mogelijk naar Roermond terug gaat. Tibet als agendapunt voorgesteld in V.N. Ierland en Malakka hebben voorge steld de kwestie-Tdbet te laten bespre ken door de Algemene Vergadering vat de Verenigde Naties. Zij zullen een re solutie indienen, waarin de schending van de fundamentele menselijke rechten door China wordt betreurd en het recht van onafhankelijke volken op eerbiedi ging van hun cultuur, een rechtvaardige behandeling en besoh .-«• ning tegen bruiiiken wordt bevestigd. Abbas wees erop, dat hij aan de idee zelfbeschikking voor het Algerijnse volk ivilde vasthouden. Verder verklaarde hij zich tegen elk< verdeling van Algerije. Frankrijks aan ipraken op de oliebronnen in de Sahar; kunnen niet tot eigendomsrecht worden verklaard, stelde hij. Ook zal het Alge rijnse volk niet vrij over zijn toekomst kunnen beschikken onder de druk vliegtuigen, tanks en kanonnen. Kort nadat het communiqué van Ferhat Abbas de Franse hoofdstad had bereikt, heeft De Gaulle premier Dcbré bij zich ontboden. Er wordt geen officiële Franse ie verwacht voordat De Gaulle en zijn adviseurs de ingewikkelde volzin- van de verklaring zorgvuldig hebben bestudeerd. over deze verklaring van de President weg te nemen, heeft perschef Hagerty verzekerd, dat de vrijheid van het West- berlijnse volk natuurlijk niet zal worden opgegeven of dat de geallieerden hun rechten zullen prijsgeven. President Eisenhower dankte het Amerikaanse volk voor zijn goede hou ding ty'dens het bezoek van de Rus sische premier. Als de Russische leider nu een beter begrip heeft voor de hou ding van het Amerikaanse volk tegen over internationale kwesties en in het bijzonder voor zijn verlangens naa vrede, dan is dit aan het volk zelf te danken. Nogmaals legde Eisenhower er de druk op, dat hij slechts besprekingen had gevoerd met Chroesjtsjef. Er was geen sprake van onderhandelingen. Niettemin, zei Eisenhower, is op Camp David iets van het ijs van de koude oorlog gesmol- „Vriendschap" In het Moskouse sportpaleis, waar Chroesjtsjef zijn verslag uitbracht, werd hij met applaus begroet. En nog luider klonk het applaus, toen de premier zijn rede beëindigde met: ,Lang leve de vriendschap tussen Rusland en Amerika. „De Ameri kaanse zaakgelastigde, Edward Freers, stond aan zijn rechterhand. Aan het eind van zijn rede pakte Chroesjtsjef de hand van Freers en stak die in de lucht. Toch stelde Chroesjtsjef alles niet te optimistisch voor. „Alleen een politieke blinde zou kunnen zeggen, dat na e enkel bezoek aan de Verenigd^ Staten het zien van een paar steden alle vraag stukken tussen Rusland en Amerika zijn opgelost", zei Chroesjtsjef. Chroesjtsjef was met gemengde gevoe lens op reis gegaan wegens de campagne, die eèn deel van de Amerikaanse pers tegen hem voerde. Vooral had hij zich geërgerd aan de rede, die vice-president Nixon aan. de vooravond van zijn be zoek had gehouden. Verder vertelde de Russische premier, dat voor zijn auto geregeld een andere auto had gereden, waarop geschreven stond hem beleefd te groeten, maar te applaudisseren. Cabot Lodge had hem later desgevraagd meegedeeld, dat die auto niet officieel was en niemand wist wat daar achter zat. Later was de auto verdwenen en toen was de ontvangst har telijker geworden. Ook bracht Chroesjtsjef verslag uit over de onvriendelijkheden, die hij Los Angeles te verduren had en over dreigement, dat hij meteen weer zou trekken. De volgende morgen was sfeer volkomen anders geweest. Hij i niet langer de gevangene in zijn auto of treincoupé, maar kon vrij lopen en handen van de Amerikanen schudden. in de Amerikaanse scheprad- satelliet gebouwde camera heeft 14 augustus op ongeveer 30.000 kilo meter van de aarde een groot deel van Midden-Amerika gefotografeerd. De zeer ruwe foto werd doorge seind naar de aarde en opgevangen door een Amerikaans station op Hawaii vergde heel wat deskundigheid de schim op de juiste plaats op de globe te projecteren Vijftien zakken vol handtekeningen i onzer verslaggevers) van de z keer en waterstaat lagen vanmorgen vijftien jute zakken. Op elke zak stond een letter en samen vormden zij de woorden „Aksje Lauwerszee". Aan de ene zijde van de tafel zaten een dame en vijfti enheren, alleen afkom stig uit Friesland. Aan de andere kant zaten de vice-ministerpresident. öe heer H. A. Korthals, minister van verkeer en waterstaat, en de secreta ris-generaal van dit ministerie, mr A. H. C. Gieben. De Friezen waren naar het ministerie aan het Haagse Binnenhof gekomen om een petitionnement, waarin zij de afslui ting van de Lauwerszee vragen, aan de minister aan te bieden. Bij monde van de voorzitter van het actiecomité, de heer P. v. d. Mark uit Sneek, werden de wensen duidelijk ge maakt. „Er is in Friesland ernstige ongerust heid ontstaan over het uitblijven van de ministeriële toestemming om over te gaan tot inpoldering en drooglegging van de Lauwerszee. Het blijkt dat op de be groting voor I960 weer geen geld is uit getrokken voor de verwezenlijking van de plannen, die reeds zeer lang Maar zijn. Gp advies van de Raad van de Friese beweging is daarop onlangs de mede werking gevraagd van alle landbouw organisaties, vrouwenverenigingen, poli tieke partijen en jongerenorganisaties van alle richtingen. Er is een verklaring opgesteld, die ter ondertekening aan de gehele Friese bevolking boven de 21 jaar aangeboden. De inhoud van deze petitie is: De Lauwerszee moet dicht. Er moeten snel doeltreffende maatregelen geno men worden. Het gevaar voor over belasting van de dijken in het noor den, het gevaar van overstromingen mag geen winter meer voortduren. Bovendien moet er ruimte gecreëerd worden, in de eerste plaats voor de jonge boeren. Gisteravond om zes uur is de actie afgesloten. Het comité had op dat mo- 135.192 handtekeningen verzameld. Echter nog niet alles is binnen en men verwacht dat er nog enkele duizenden handtekeningen onder de verklaring bij zullen komen, aldus de heer Van der Mark. De woordvoerder van de Friezen deed voorts een dringend beroep op de rege ring, alsnog tot uitvoering van dé Lau- werszeeplannen over te gaan. Het petitionnement heeft het karakter van een protest, aldus de heer Van der Mark. Echter, dit protest is niet gericht tegen de persoon van enig minister. Het is "meer een ondersteuning van datgene, waar het dagelijks bestuur van de pro vincie reeds jarenlang voor pleit. Bovendien, zo verklaarde de woord voerder uit Sneek, het hele noorden zal van het zo vurig begeerde besluit profijt trekken. De gehele waterstaatkundige si tuatie dn het noorden in Friesland, Groningen en Drente zal er door verbe teren. Thans laat deze toestand nog veel Echter, de hoofdzaak is de veiligheid, Fotomonopolie ongedaan gemaakt Het besluit van de NTS het ANP exclusief recht te verlenen foto's te maken van de voorbereidingen en repetities van televisie-uitzendingen TN PEKING is vandaag de viering begonnen van de tiende verjaardag der communistische Chinese volksrepubliek. President Lioe Sjao-Tsji sprak een massavergadering toe in het nieuwe parlementsgebouw en deed hier bij een felle aanval op de Verenigde Staten „die nog steeds ons grondgebied op Formosa bezet houden". Lioe betoogde dat dit feit voor het Chinese volk beslist onaanvaardbaar is en dat de volksrepubliek Formosa, de Pescado- res-eilanden, Quemoy en Matsoe zal bevrijden. lof, las een boodschap van Chroesjtsjef voor, waarin hij de Chinese revolutie de belangrijkste historische gebeurtenis noemde sinds in Rusland het volk ii stand kwam. Met uitzondering van premier Chroes jtsjef die later komt waren vrijwel alle belangrijke figuren uit het wereld communisme aanwezig. De plaatsvervan gende Russische premier Michael Soes-, De tyfoon „Vera", die het Japanse eiland Hondo en omgeving teisterde, greep ook I het grote Engelse stoomschip 1 Changsha, dat met Australische toeristen op toeg was naar Yokohama. Het schip werd bij Nagoya op de kust gezet. China is snel bezig een wereldmacht te worden, aldus de boodschap, en het volk van de Sowjetunie zal de nauwe vriend schap met China nog hechter maken. De Chiuese president wees erop dat zijn land in tien jaar tijds de industriële produktie meer dan vertienvoudigd heeft en de landbouwproduktie met 150 percent heeft verhoogd. Cultuur, wetenschap en gezondheidsdiensten bloeien, aldus Lioe Sjao-Tsji, hoewel China nog reusachtige taken voor de boeg heeft. De toespraak van Lioe vormde het be gin van de grote feestelijkheden die Voor vervolg zie pagina 11 is door de staatssecretaris van O. K. W., mr. Y. Schol ten, ongedaan ge maakt. Ook heeft de staatssecretaris de beslissing van de NTS vernietigd het Weekblad voor t.v.-kijkers van het betrekken van de televisie-foto's van het ANP uit te sluiten. In zijn toelichting op zijn beschikking zegt de staatssecretaris, dat hij het groot belang acht, dat het publiek geschakeerd mogelijk kan worden v< gelicht over zo'n invloedrijk eatiemiddel als de televisie, waar de kosten uit gelden van de gemt schap worden betaald. Mr. Scholten vindt dat het heersen van orde en rust in de televlsiestudi een rechtmatig belang is. Maar het hein niet gebleken, (Jat dit belang uit sluitend wordt gediend door een extreme maatregel: het verlenen een monopolie aan een fotopersbureau. Bovendien heeft de N.T.S. geen enkele poging gedaan een regeling te treffen met de belanghebbende groep journalisten. In ieder geval bestaat niet de uiterste noodzaak, dat de vrijhejd van nieuws garing zodanig moet worden beperkt, dat de nieuwsvoorziening door middel van foto's een monopolistisch karaktei krijgt. Wat het Weekblad voor de t.v.-kijkers betreft, zegt de staatssecretaris, dat de vrijheid van nieuwsgaring wordt beperkt door een discrimineren de uitsluiting van een of meer pers organen. Het uitsluiten van een bepaald persorgaan voor het verkrijgen van fo to's kan immers de persvrijheid aan- Een besluit tot uitsluiting van een be paald persorgaan zou weliswaar ge rechtvaardigd kunnen zijn bijvoorbeeld als het orgaan rechten van de N.T.S. of de omroepverenigingen zou schen-den. Maar van dit laatste is niets gebleken. Evenmin bestaat enige andere redelijki grond voor de uitsluiting. Ten slotte heeft mr. Scholten de NTS in overweging gegeven oro de omroepverenigingen in overleg te treden met de besturen van de Neder landse vereniging van fotojournalisten, De Nederlandse dagbladpers en het ANP om een meer aanvaardbare regeling te vinden. Bij deze regeling moet het be lang van de NTS en van de omroep verenigingen bij de goede gang van za ken in de studio's en het algemeen be lang voldoende in aanmerking worden genomen. zo vervolgde de heer Van der Mark. Op veiligheid heeft de bevolking van het' noorden een onvervreemdbaar recht. Laat men daarom spoedig besluiten over te gaan tot uitvoering van de plannen, zo verzocht hij. Nadat hem de handtekeningen waren overhandigd, antwoordde minister Kort hals de Friezen. Hij maakte duidelijk dat men absoluut geen vergeten hoeken in ons land wenste te hebben en dat zeker het noorden niet zo'n hoek moest worden. Het is uw goed recht voor de structuur verbetering van uw gebied op te komen, maar u moet oog hebben voor de vele plannen die nog ter uitvoering liggen en voor de vele moeilijkheden die overal in den lande daaraan verbonden zijn- De veiligheid is een kwestie, die bulten kijf is, aldus de minister. De vraag is ech ter: Hoe realiseren we die veiligheid? Het is mijn plicht om een standpunt te bepalen ten aanzien van die vele problemen en plannen, die hier op het ministerie liggen- Uw plannen hebben vanaf het begin onze aandacht gehad. Echter, wij konden nog geen beslissing nemen, maar u kunt er van verzekerd zijn dat zo spoedig mogelijk een beslissing genomen zal worden, want vooral de veiligheid van heel onze bevol king ligt ons zeer na aan het hart, aldus minister Korthals. Noordoostpolder verstrekt 400 ton veevoer Op royale wijze wordt gehoor gegeven aan de oproep van de drie centrale land bouworganisaties om hulp te bieden aan de boeren in de door de droogte getrof fen gebieden. Vooral de boeren op de hoger gelegen zandgronden zijn door de afgelopen zonmaanden zwaar gedupeerd. De oogst die zij van de verschroeide ak kers haalden, was slecht. De koperge- kleurde weilanden konden geen voedsel meer verstrekken aan de koeien. Daarom hebben de organisaties vooral aangedrongen op de verstrekking van veevoer, zoals bietenloof, stro en hooi. De boeren van de Noordoostpolder heb ben al getoond dat hun hart op de rechte plaats zit. Meer dan 400 ton voeder heb ben zij reeds toegezegd aan de provin ciale voedselcommissaris van Overijssel. Deze hoeveelheid werd binnen twee da gen geboekt. Naar het zich laat aanzien, zal de stroom toezeggingen nog aanhou- De ergste gevallen worden het eerst ge holpen. De omgeving van Hardenberg wordt tot de zwaarst getroffen gebieden gerekend. Gisteravond arriveerde daar het eerste transport: twee vrachtatuo's beladen met bietenkoppen. De provinciale voedselcommissaris belast zich met de distribuëring. M enheeft voor de hulp verlening als maatstaf aangenomen de bedrijven welke ongeveer vier vijf koeien bezitten, het eerst te voorzien van hulpvoer. Of deze norm verhoogd zal worden, hangt af van de toezeggingen die zullen volgen. Er is ook medewerking van de handel. Velen stellen hun vrachtwagen ter be schikking. Onderzoek aanvaring Belgisch vaartuig Het Belgische parlementslid R. de Kinder heeft de minister van buiten landse zaken verzocht langs diploma tieke weg een onderzoek in te stellen naar de vraag, wie verantwoordelijk is geweest bij het overvaren van het Bel gische vissersscheepje Frans-Elza, door het Nederlandse vliegdekschdp Karei Doorman. In zijn brief schrijft dit Belgische parlementslid, dat „bepaalde verklarin gen van de commandant van de Karël Doorman, moeilijk aanvaardbaar schij- Soldaat op wacht verongelukt Gistermiddag is iin Grave door een ongeluk de 20-jaiige dienstplichtige sol daat F. A. M. van Bree door een schot uit een geweer om het leven gekomen. De soldaat, die was ingedeeld bij de staf en stafcompagnie van de 12e ge vechtsgroep (stoottroepen), maakte deel uit van de wacht en stond op post bij een bunker. Ow kwart over één werd een schot gehoord, dat bij nader onder zoek gelost bleek uit het geweer van de soldaat Van Bree, die levenloos op zijn post werd aangetroffen. De Koninklijke marechaussee, die de kwestie in onderzoek heeft .veronderstelt een ongeluk. De omgekomen soldaat was afkomstig uit Heeze (N.B.) (Van onze weerkundige medewerker) De septembermaand heeft het zoals nu al wel vaststaat, het klaar weten te spe len een droogterecord op haar naam te brengen. Ook in Zuid-Holland viel deze maand niet meer dan 2 a 3 mm regen (nor maal 66 mm) hetgeen in de laatste hon derd jaar niet is voorgekomen. Opnieuw is er een hogedrukgebied aanwezig, waar door de beide laatste septemberdagen zonnig en in de middag ook vrij to zijn. Hierdoor zal ook het aantal uren nesefiyn in deze maand, dichtbij het cord van 192S komen, toen in De Bilt 231 uren in het zonnetje werden gezet. De genkansen blijven de eerstkomende dagen uiterst klein. Als de mensen van Oude Pekela en omgeving kijken of ze water zien branden, kijken ze heel ge woon, want het water brandt er ook. In het Hoofddiep drijven n.l. dikke koeken, ontstaan door fa- briéksafval. Daarin ontwikkelt zich een goed brandbaar gas. Eén lucifertje is voldoende, en de lieve jeugd is daar goed van op de hoogteDat het spelletje ge vaar oplevert voor gemeerde schepen, is blijkbaar vers twee.... Zonnig De Bilt verwacht tot morgen avond: Droog en zonnig weer. Tijdelijk vrjj krachtige wind tussen oost en zuidoost. De zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opge- zzr~ maakt om 11.15 uurj. Woensdag 29 september on op 6-35, onder 18.25, maan op 2.44 onder 16.55. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De B-.it Twente Eindh Zd -Limb Londen6" W 'INISTER LUNS voert vandaag in Washington onderhandelingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Herter, staatssecretaris Dillon en waarnemend staatssecretaris Livingston. Gisteren sprak de Nederlandse bewindsman een half uur met de Amerikaanse onderminister Murphy Na afloop weigerde mr. Luns mee te delen welke onderwerpen tijdens zijn gesprek met Murphy aan de orde warén geweest. Zijn bezoeken zouden een normaal karakter dragen. De minister is gewoon dergelijke bezoeken af te leggen wanneer hij in Washington vertoeft. Mr. Luns deelde wel mee dat gisteren niet is gesproken over de landingsrechten voor de K.L.M. aan de Amerikaanse westkust. Hij is echter wel voornemens dit vraagstuk opnieuw bij de Amerikaanse regering aanhangig te maken. Nederland heeft via zijn ambassade reeds verzocht spoedig besprekingen over de landings rechten te beginnen. Men verwaoht dat dit in de loop van november zal gebeuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1