llkuivc ster\)t(Èöurant Washington heeft geen hoge verwachtingen DC-7 verongelukt: 53 doden penseel Gesprek tussen Ike en Chroesjtsjef Ontwapeningsplan kan toetssteen zijn Philipsmotor krijgt kans bij ruimtevaart Toestel ontploft na de start van vliegveld bij Bordeaux Ernstig conflict in DE LIER Wethouder gaat heen om burgemeester Karei Doormail overvoer vissersboot: vijf doden ernstige brand in jongensdorp Aanslag op Ceylonse premier V.S. brengen wijziging in ruimteprogram VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 BUREAUb Sleenstraai ó't Directie, Redactie, Abonnementen- éD Advertentie-afdeling TeL 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Directie: F DlEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi Is qhebltvtn oign facrt in tcgljonspoer Veertigste jaargang no. 11676 FESTIVAL in Warschau (Zie pagina 5) Nieuwe VERKEERSBORDEN (Zie pagina 13) TN WASHINGTON zijn de verwachtingen van de besprekingen tussen ■*- Eisenhower en Chroesjtsjef, die vandaag in Camp David zijn begonnen, niet erg hoog gespannen. De Amerikaanse president heeft reeds gezegd, niet te verwachten dat de Russische premier met redelijke compromissen voor de dag zal komen inzake de kwestie-Berlijn en andere moeilijke problemen. Eisenhower heeft gisteren met zijn voornaamste medewerkers geconfe reerd over alle vraagstukken van de koude oorlog, die tijdens de be sprekingen in Camp David aan de orde zullen komen. Gestreefd zal worden naar het vinden van oplossingen, die kunnen leiden tot verminde ring van de internationale spanningen. De verklaringen van Chroesjtsjef duiden er echter op, dat hij zal optreden als leider van het wereldcommU' nisme en dus zal trachten, van een machtspositie uit te redeneren. In Washington is men van oor' deel, dat alleen al het besluit van beide staatslieden, elkaar over en weer te bezoeken, de spanning rond om Berlijn heeft doen afnemen. "E'EN PROJECT van de technici van -Lj Philips, dat later is overgedaan aan de Amerikaanse fabrieken Alli son en General Motors, heeft er toe geleid, dat men thans de beschikking heeft over een nieuwe motor, die zo wel voor ruimtevaart als voor bijv. radio's geschikt is. Het project be treft een zg. uitwendige verbrandings motor, die gevoed kan worden door zonnewarmte, kernenergie of chemi sche brandstof. De proeven, die er tot nu toe mee zijn genonien, zijn bevre digend verlopen. Bij Philips was men reeds voor de oorlog bezig met de ontwikkeling de motor, die er toe leidde, dat mei der meer bij de watersnoodramp hem kon gebruiken, zij het dan toen nog traditionele brandstof. De motor zoals Allison en General Motors die verder hebben ontwikkeld, in staat gebleken een radiotoestel n uit zonlicht geproduceerde energie voeden. Hij wekt stroom op door tv wisselstroomdynamo's, die elk een snel heid van twaalfduizend omwentelinger per minuut hebben. Men verwacht in een later stadium de motor ook dienstig te kunnen maken de ruimtevaart door eventuele satellieten ervan te voorzien, zodat deze zondi menselijke tussenkomst energie kunnen ontvangen. Behalve hieraan zal echter ook aan dacht worden geschonken aan andere ge bruiksdoeleinden. Men denkt aan stof zuigers, radio's, huishoudelijke apparaten en aan industriële toepassing. Hierbij gaat men er van uit, dat kernenergie, zonnewarmte of wat anders moet wor den omgezet in elektrische energie. Men gelooft voorts, dat de bedoe lingen van de Rus duidelijker zullen worden, als hij met Eisenhower zal spreken over zijn plan voor ont wapening. - De Amerikaanse regering beziet dit plan met ernst en scepticisme. Maar de twijfel zal ongetwijfeld voor een groot deel worden weggenomen, als de Rus zich bereid toont, te onderhandelen over systeem van toezicht, dat het Wes- zoals' bekend als onontbeerlijk be schouwt voor de uitvoering van.een der gelijk plan. Zoals gemeld heeft Adlai Stevenson verklaard, te geloven dat het mogelijk tot overeenstemming te komen ovei systeem van toezicht op een ontwa pening, die in fasen wordt uitgevoerd Chroesjtsjef is gisteren in Washington teruggekeerd. Hij kwam (te laat) uit Pittsburg in Pennsylvania, waar bij door de bevolking vriendelijk bejegend De vertegenwoordigers van de Morgen in ons ZONDAGSBLAD TAE Koninklijke Luchtvaart Maat- •*-' schappij onze nationale trots bestaat veertig jaar. Een onzer redacteuren heeft op de m het Zondagsblad, dat haal van de K.L.M. Op pagina 2 vindt u weer de rubrieken „Het leven bont en bondig" en „Ruimte voor jullie". Blad Zij bevat deze we eik een verhaal over het leven ven een Nederlandse vrouw, als echtge note van een Spanjaard in een Spaanse provinciestad. Op de pagina „Geestelijk Le ven" is o.m. een artikel opge nomen. dat werd geschreven naar aanleiding van twee brieven, dlie werden ontvangen uit Oost-Duits- In het Cultureel Venster be schrijft dr. Révész-Alexanider het leven en werk van de grote schil der El Greco. Chrissemeuje is bijna 110 jaar Volgende weck vrijdag 2 oktober hoopt Chrissemeuje Baks, die officieel Christina Karnebeek-Baks heet, haar 110e verjaardag te vieren. Zij woont in de buurtschap Hol tershoek bij Eibergen in de Gelderse Ach terhoek. Mevrouw Karnebeek-Baks is de oudste inwoonster Van ons land- Ze geniet nog een uitstekende gezondheid, al loopt ze enigs-zins gebogen. In haar woning beweegt ze zich nog vrij rond, zij het kalm aan. doch buiten komt ze nog slechts zelden Van de buitenwereld neemt Chris.®*- meuje de laatste jaren weinig notitie meer Ook praat zij weinig met, hen, die ha»r komen bezoeken. In het voorjaar van 1958 is zij enige tijd ziek geweest, maar sindsdien is 7° geheel hersteld. In Apeldoorn heeft gisteren de oudste ingezetene, de weduwe H- G. van der Gronden-Hogewen haar 102e verjaar dag gevierd. De grootste verrassing werd haar bereid toen zij bezoek kreeg v-a-n Hp op een na oudste ingezetene van de sp- meente, de 101-jarige Geertje Hoekert uit Uddel. Amerikaanse regering waren opgelucht over deze ontvangst, de laatste voordat het gesprek met Eisenhower zou begin nen. Zij zijn er erg op gesteld, dat de Russische premier goed gehumeurd met Eisenhower aan de conferentietafel plaats zal nemen. Vanmiddag gebruikte Chroesjtsjef de lunch bij de Amerikaanse minis ter Herter, nadat hij vanochtend zich had voorbereid op de bespre kingen niet Eisenhower, Zondag geeft hij een persconferentie in Washington en voor zijn vertrek naar Moskou houdt hij nog een toe spraak voor de televisie. Bende verdiende goed aan verkoop van baby's In New Y-ork zijn vandaag zes personen gearresteerd, die vo-ligens de autoriteiten behoorden tot een bende welke per jaar voor meer dan een miljoen dollar zaken deed met het verhandelen van baby's op de zwarte markt, het zwendelen met leningen en loterijen. De baby's leverden soms drie- -tot vijf duizend dollar op. In een van de gevallen werd een baby van vijf weken voor twee duizend dollar aan een echtpaar ver- kooht. Een schoonheidssalon deed dienst als hoofdkwartier van de bende. Het gedrang van fotografen en persmensen in de maistuin van Roswel Garst in Coon Rapids, lowa, was zo groot, dat de Russische bezoeker, premier Chroesjtsjef, met zijn gastheer en met Henry Cabot Lodge, permanent vertegenwoordiger van de V.S. bij de Ver. Naties (links) een goed heenkomen tussen de rails zochten. EEN VIERMOTORIGE DC-7 van de Franse luchtvaartmaatschappij T.A.I. is gisteravond laat ontploft kort na de start van het vliegveld Bordeaux-Merignac en stortte brandend neer. Van de 65 inzittenden 56 passagiers en een bemanning van negen koppen kwamen er 53 om het leven. De twaalf overlevenden, onder wie drie kinderen, zijn onder gebracht in ziekenhuizen te Bordeaux. De Dc-7 was van Parijs, via Bor deaux, op weg naar de Ivoorkust en de Soedan. Kort na het opstijgen hoorde men op het vliegveld de knal van een ontploffing. Als een grote vuurbal stortte het toestel daarop in een bos, ongeveer vier kilometer van het vliegveld neer. Onmiddellijk spoedd-en zich reddings ploegen vrachtauto's vol soldaten van de luchtmacht naar de plaats van het ongeluk. Het bleek dat het toestel zich een weg van ongeveer honderd meter door het bos had gebaand en im stukken uiteen was gevallen. De redders kondén de wrakstukken niet direct nade: Drama bij Helgoland Hr Ms. vliegdekschip Karei Door- lan,heeft vannacht in de Noord zee, ten noorden van Delfzijl en zuidwesten van Helgoland een gische vissersboot overvaren. De vijf opvarenden zijn alle vermist. De Karei Doorman was met de tor pedoboot jager Drenthe en de onder zeeboot Zwaardvis op weg naar Ham burg toen het ongeluk gebeurde. Het aamgevaren soheepje was de 71 ton metende vissersboot Frans Elza uit Oostende. De wrakstukken dreven rond op de plaats van het ongeluk, maar van de vijf bemanningsleden kom men niets ontdekken. De commandant van de Karei Door man gaf direct opdracht om naar over levenden te zoeken. Aan dit werk deden ook de twee andere Nederlandse marine schepen mee, evenals een Westduitse reddingboot, Westduitse marinevaartui gen en schepen van andere naties, Ook werden er helikopters ingeschakeld. Toen dit alles niets opleverde hebben de Nederlandse schepen hun reis volgd, behalve de Drenthe, die overlevenden bleef zoeken. Over de juiste toedracht van de i Op rijkswerf |lstei De marine was gisteren oojc al fortuinlijk. Op de rijkswerf in Den Hel der voer namelijk Hr. Ms. fregat Koi tenaer op de onderzeeër Tijgerhaai, die teide een onderhoudsbeurt ondergingen. Bij het beproeven van de motoren van de Kortenaer is waarschijnlijk een fout begaan, waardoor het schip vaart kreeg en de Tijgerhaai raakte. Een bankwer- 1 ker raakte te water, evenals enig gereed schap. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. De schade schijnt mee te vallen en spoedig verholpen te kunnen zijn,' zodat het vaarprogratmma van de marine niet in gevaar komt. De Tijger haai kreeg een beschadiging aan een stabilisatieroer, de Kortenaer een gaatje PEN VRIJ ERNSTIGE brand heeft gisteren gewoed in het jongens- gesticht De Heibloem onder de ge meente Heijthuizen, thans genaamd liet- jongensdorp De Widdonck waarin een honderdtal kinderen verblijven. Een der broeders ontdekte rond half één het vuur in een der stallen van de boerderij en maakte direct alarm. He' vuur tastte de achterzijde van de pei- soneelsverblijven aan en de daar gele gen magazijnen van de ambachtsschool. Boven de stallen van de boerderij la gen 200 a 300 balen hooi geborgen, die verleren gingen, alsmede enige land bouwmachines en een kalf. Ook de daar ondergebrachte admini stratie der boerderijen ging in vlammen op. De brandweren van Meijel en Heijt huizen bestreden het vuur en moeöten ruim duizend 'meter slang uitleggen om water te betrekken van de in de buurt gelegen parochie De Heibloem, waar men over waterleiding beschikt. Aan vankelijk had men te kampen met ern stig gebrek aan druk op de leiding, tot dat het pompstation Be eg den ingreep In de onder de personeelsverblijven gelegen kelders lag ongeveer tien ton kolen geborgen, die eveneens door het vuur werden aangetast. De broeders konden met gebruikmaking van scbuim- Dit is het merkwaardige mo del van een door de Engelse W estland-vliegtuigf abrieken voorgestelde helikopter, welke is ontstaan uit de twee be staande prototypen van de Westminster-helikopter. De wentelwiek kan op drie ma nieren worden gebruikt, nl. als luchtkraan, als transportvlieg tuig voor korte afstanden en voor het vervoer van speciaal I vervaardigde laadbakken van het model dat op de foto onder de helikopter is bevestigd. TVE HEER Jac. van der Lely, die enige weken gelèden was geko zen tot wethouder van De Lier, heeft deze functie weer neergelegd. In een verklaring hieromtrent heeft hij mee gedeeld. dat de leiding die van bur gemeester F. Nieborg uitgaat, van dien aard is, dat zij aanleiding werd tot grote moeilijkheden, waardoor de verantwoordelijkheid als wethouder niet te dragen is. De heer Van der Lely verklaarde voorts, als lid van Christelijk-historische unie het gezag zeer hoog te stellen. Daar om zou hij niet alles meedelen, aange zien dit het gezag zou kunnen schaden. Wel merkte hij op dat hij, Op Ceylon is vanmiddag de noodtoe stand afgekondigd, nadat vanmorgen lier Baridaranaike werd neergescho- Bandaranaike moest onmiddellijk een ziekenhuis worden gebracht spoedoperatie te ondergaan. Hjj in zjjn buik getroffen. Zjjn toestand is zorgwekkend. De 59-jarige premier drie dagen een reis naar Amerika, Engeland en West-Duitsland maken. aanslag had plaats toen Bandara- naike vanmorgen omstreeks tien uur op de veranda van zijn huis te Colombo ver scheen om, zoals gebruikelijk is, de tal rijke bezoekers te begroeten. Volgens ooggetuigen loste een man, gekleed als boeddhistische monnik, zes schoten. De premier was bewusteloos toen hem te hulp kwam. De dader werd na een kort gevecht door de politie overmeesterd. Hij ir gewond. De premier deed, toen hij bijgekomen, een beroep od zijn land- ten, medelijden te hebben met d< dader van de aanslag en wraakoefeningen achterwege te laten. Hij vond het echter toch noodzakelijk, de noodtoestand af te kondigen. Bandaranaike. die in Oxford heeft ge studeerd en dn Londen tot advocaat opgeleid, is als christen opgevoed. Toen n 1925 in Ceylon terugkeerde, m voltooiing van zijn studie, werd hij boed dhist. In 1956 werd Bandaranaike premier m :n grote overwinning van de linksge- oriënteerden, waardoor de regering var John Kotalawala h-et veld moest rui- ïiist het. Circa 800 m2 len is door het vuur verloren gegaan De .gebouwen en opstanden waren ver zekerd. De schade is aanzienlijk. Van de 130 jongens, die in het huis verblij ven, ondervond geen enkele enig let sel. Om half vier had de brandweer het vuur bedwongen. politicus heeft Bandaranaike de buiten landse politiek van Ceylon in overeen- itemming gebracht met die van het Azia tische neutraldstische blok. In juni kwam en eind aan zijn coalitieregering. Bandaranaike vormde toen een nieuwe regering uit leden van zijn'eigen Partij van de vrijheid. Tijdens zijn bewind zijn er moeilijk heden geweest tussen de Singalees spre kende boeddhistische meerderheid en de Tamil sprekende hindoe-minderheid. Vo rig jaar hebben zich ernstige ongeregeld heden bussen -beide groepen voorgedaan. De regering kondigde de noodtoestand af en riep de huiip in van de strijdkrachten om de orde te herstellen. Het Singalees is nu de officiële taal van het land. Advertentie ^KROON IMPERIAL" blieme kleurstelling r kwaliteit, 200 x 300 J A/O,- BULTHUIS BOTERMARKT 23 burgemeester een besluit van B. en W. naar buiten overbrengt op een zodanige wijze, dat het gezag van een wethouder bij een bepaalde bevolkingsgroep wordt aangetast, niet bereid is dit te aa-nvaar- Samenvattend gaf de. heer Van der Lely de volgende redenen voor zijn ont slag: 1) bezwaren tegen onvoldoende leiding van de burgemeester; 2) twee opeenvolgende gezagsondermijnende ac ties door de burgemeester tegen hem gericht; 3) het ontbreken van een basis van vertrouwen in het college, van B. en W. waardoor de noodzakelijke voor waarden voor een zakelijke samenwer king ontbreken en geen taakverdeling, gerioht op een doelbewust beleid, mo gelijk is. De heer J. T. H. N. van der Laar (kath v.) die als opvolger van de heer Van der Lely tot wethouder is gekozen, heeft deze benoeming in beraad gehouden. Commentaar De burgemeester van De Lier, die tevens secretaris is, de heer F. Nieborg, ver klaarde desgevraagd, dat naar zijn me ning de hele zaak draait om de uitnodi gingen, die hij wilde verzenden bij de opening van de openbare school. Op ver zoek van een raadslid van de VVD had hij aan de lijst van genodigden vier na men toegevoegd, waaronder die van twee schoolhoofden, bij wie de kinderen, die nu een eigen school kregen, op school waren geweest. In eerste instantie hadden deze niet op de lijst gestaan en daarom had hij bij de uitgaande post (diemede door een wethouder moet worden getekend omdat De Lier geen aparte gemeentese cretaris heeft) alsnog vier uitnodigingen gedaan, echter zonder dit tevoren te over leggen, menende dat hiertegen toch geen bezwaar zou bestaan. De wethouder wei gerde echter te tekenen en zijn collega J. van Dijk voelde er ook niets voor. De burgemeester had, zo vertelde hij, het raadslid, dat hem om uitbreiding van het aantal genodigden had verzocht, toen op gebeld en gezegd, dait de wethouders niet wilden tekenen. Ik meende dat ik daar mee niet onjuist handelde, aldus de heer Nieborg, die meende dat hij met deze verklaring moest volstaan tot eventueel de afgetreden wethouder met andere be schuldigingen zou komen. die hoog boven de bo men van het bos zichtbaar was. De overlevenden schijnen uit het toe stel te zijn geslingerd op het moment dat dit de grond raakte. De militairen vonden hen op ve-rschillende plaatsen in het bos. Alle andere inzittenden zaten in het vliegtuig opgesloten. Drie van de overledenen zijn Britten, de anderen Fransen. Ohze najaa is compleet. .INTERNATIONAL FASHION in coats and overcoats". Onze nieuwe jassencol lectie draagt een inter nationaal karakter. Moderne kleuren zjjn op frappante wijze toegepast. Wereldmerken als Ascot, Santega, Kynoch, Falcon en Shelter domineren in exclusieve velours, teddy, bouclé en „vooral" in Zonnige perioden De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Droog weer met zonnige pe- y-rioden, In de nacht hier en g-TI daar mist. Zwakke tot mati- ge wind tussen oost en zuid. "T Weinig verandering In tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 26 sept.; zon op 6.30, onder 18-32. Maan op onder 15.14. Nieuwe maan op 2 oktober. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur NA MISLUKT SCHOT OP DE MAAN "PEN AMERIKAANSE RAKET var •*-J het type Atlas-Able, die eer satelliet om de maan moest bren gen, is gisteren op de lanceerplaats Cape Canaveral ontploft. Het moet betwijfeld worden, of Amerika er na deze tegenvaller nog in zal sla gen in de eerste week van oktober, wanneer de maan het dichtst bij de aarde is een satelliet rond dit hemellichaam te schieten. In ieder geval heeft de mislukte lan cering bewerkstelligd, dat net gehele Amerikaanse program van ruimteproe- wordt herzien. De luchtmacht van de Ver. Staten wordt nu geheel met de lan ceringen belast. De ontploffing vond plaats kort voor. de start. Er sloegen vlammen onder uit de raket, waarna het ruim twintig meter hoge gevaarte in een vuurbal uiteen- klapte. Van de veertig man technisch personeel, dat zich in een bunker op ruim 50 meter afstand bevond, werd nie mand gewond. Wanneer men er niet in slaagt tussen 3 en 6 oktober een nieuwe raket af te schieten de maan is dan „slechts" 350 000 km van de aarde verwijderd zal men voor gelijke gunstige omstandig heden moeten wachten tot begin no vember. De herziening van het Amerikaanse ruimteprogram zal waarschijnlijk ook invloed hebben op de poging, in novem ber een ruimtevaartuig naar Venus te zenden. Deze proef had men aanvankelijk in juni willen nemen, maar de lancering werd toen uitgesteld. Het besluit van het Amerikaanse ministerie van defensie, om de lucht macht met de lancering te belasten, werd reeds verwacht. Een aanwijzing daartoe vormde de overdracht van het toezicht op de Jupiter een in tercontinentale raket die door het leger is gebouwd aan de lucht macht. Waarnemers wijzen erop, dat de rol van het leger bjj komende ongewis

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1