Koningin bij jubileum van Landbouwcomité Dietrich Fischer-Dieskau hier de grote man ook Resultaten bij Van Wijk en Heringa positief Eerste verkeersbrigadiertjes KATWIJK AAN ZEE te NIEUWE LEIDSCFIE COURANT 4 WOENSDAG 23 SEPTEMBER. 1939 EDINBURGH FESTIVAL 1959 Prachtige opvoering van Bergs opera Wozzeck HET TWEEDE GEDEELTE van het Festiva zich door de nadruk die op de zangkunst i het Festival te Edinburgh kenmerkt i alles wat daarmee ver want is valt Dit wil zeker niet zeggen, dat er geen orkest- of kamercon certen gegeven worden, doch het zwaartepunt ligt nu in het vocale gebied. Men had kunnen verwachten, dat er in dit Handel-jaar een speciale her denking van de meester zou plaats vinden, doch deze bleef uit. Inplaats daarvan trof men een programma ter nagedachtenis aan de vorig jaar overleden componist Vaughan Williams aan. Ook werd Purcells 300e geboortedag herdacht met een charmante sonate voor twee violen en continuo, hoewel er toch nog enige aandacht aan Handel werd-be steed in de vorm van een trio-sonate voor fluit, hobo en klavecimbel, waarbij Ray mond Leppard zich ontpopte als een ge routineerd klavecinist, uitstekend gese condeerd door Richard Adeney, fluit en Peter Graeme, hobo. Dat men minder gelukkig was geweest met de keuze van de zangeres in dit recital, de sopraan Jennifer Vyvyan, bleek al bij de eerste noten van Handels cantae „Tra le fiamme" De irritante gebaren daarge laten, mag men van een zangeres ver wachten, dat ze gevoel heeft voor haar tekst en geen halve frases „laat vallen" uit pure slordigheid. De stem zit boven dien vast; mogelijkheden heeft Jennifer Vyvyan zeker, maar strenge zelfcontrole is dringend gewenst Van IRMGARD SEEFRIED, die in een recital met minder bekende liedoren, o.m. van Hindemith en Pfitzner, optrad, zou men hetzelfde kunnen zeggen, doch om totaal andere redenen; wetend, dat het cabarel-achtige genre haar buitengewoon vlot afgaat is zij wel eens geneigd, het te veel in deze richting te zoeken. Haar stem heeft evenwel in het middenregis- ter gewonnen en we zullen 't waarschijn lijk aan een lichte indispositie toe moeten schrijven, dat de hoge noten niet altijd gaaf wilden komen. Zij had zich n.l. DIETRICH FISCHER-DI. dager en werking met Dietrich Fischer- Dieskau een recital gaf van het Spani- sches Liederbuch van Hugo Wolf. Beide malen werd Irmgard Seefried begeleid door Erik Werba, terwijl Gerald Moore bij het tweede recital Fischer-Dieskau accompagneerde. Van Irmgard Seefrieds aandeel noemen we, uit de eerste helft van het programma (Geistliclie Lieder) „Ach, des Knaben Augen" en „Müh'voll komm'ich", uit het tweede deel seid Ihr es". Dietrich Fischer-Dieskau De bariton Dietrich Fischer-Dieskau een bekende figuur in het Edinburgh Festival; dit jaar trad hij hier v vijfde maal op, in twee recitals samenwerking met de Lucerne Festival Strings. Over het Wolf-recital scli wij hierboven reeds, men kan er slechts aan toevoegen, dat Fischer-Dieskaus aandeel constant op hetzelfde hoge tistieke peil stond. Het is moeilijk te gen, wat men bij deze 34-jarige bar het meest bewonderen moet: zijn vol maakte stembeheersing, zijn diep gevoel voor de voordracht of het raffinement, waarmee niet slechts elk lied, doch elke maat behandeld wordt. Dit maakt ook, dat men een recital zoals „Die schone Mullerin". dat al sinds enige jaren als grammofoonopname bestaat, toch met be langstelling bijwoont, wetend, dat Fi scher-Dieskau, nooit tevreden met het bereikte resultaat, nieuwe klankschake ringen gevonden zal hebben en dat zijn interpretatie tot in de kleinste details uit gebalanceerd is. Er zijn slechts zeer wei nige zangers, die op zo overtuigende wij ze zowel cantates van Bach, liederen var Schubert en Wolf als werken van he opera-repertoire vertolken kunnen. De Lucerne Festival Strings, die d< Bach-cantate ,,Ich will den Kreuzstab gerne tragen" begeleidden, hadden blijk baar een andere opvatting van Bach da Fischer-Dieskau; neigt de voordracht va Dietrich Fischer-Dieskau naar het bewo gene, men zou haast zeggen romantische, het ensemble bleef zeer correct, strak spelen en scheen van deze stijfheid moeilijk te kunnen loskomen, ook in de andere werken van het programma. Men gevoelde, met goede vakmusici te maken te hebben, doch node miste mei warmbloedigheid. Deze kwam pas laatstgespeelde werk, Bachs beroemde dubbelconcert, waarin Wolfgang Schnei derhan en Rudolf Baumgartner, leidei van he. ensemble, solieerdcn. Het luide applaus dat hierop volgde had een enigs zins zonderlinge toegift ten gevolge; de voor orkest bewerkte finale uit de viool sonate no 4 in D van Handel. Bergs opera Wozzeck De grote gebeurtenis op opera-gebied was de uitvoering van Alban Bergs „Wozzeck", naar het onvoltooide drama van Georg Büchner, waarvan wij in Ne derland in het afgelopen seizoen een toneeluitvoering beleefden. Wozzeck is het symbool voor de kleine man, die in de hoek zit, waar de slagen vallen en Erik Saeden, die deze rol even goed zong als speelde, wist de tragiek van deze man geheel waar te maken. Charmant, verleidelijk en berouwvol was de uitste kend gezongen Marie van Elisabeth Söderström; vooral de scène voor haar dood, bij de vijver, was huiveringwek kend goed-, ontroerend was ook het lezen van de passages in de Bijbel, al« zij zich schuldig voelt vanwege haar overspel de tamboer-majoor. De satanische dokter, die Wozzeck als een interessant geval beschouwt, waardoor hij beroemd heid kan verwerven stond levend vooi n de gedaante van Arne Tyrèn er de blode kapitein, die slechts om zijr eigen leven bekommerd is, kreeg een bui tengewone interpretatie van Sven Erik Vikström. Alle medewerkenden hier te en zou onmogelijk zijn, lMen wij e volstaan te zeggen, dat er geeh enkele rol matig bezet was, alles stond ;n buitengewoon hoog niveau. Hier bij sloten de decors van Sven Eri uitstekend aan; het was verbazingwek kend, te zien, wat er met enkele schaarse middelen gesuggereerd werd. Bij het horen van deze uitvoering realiseert men :h, hoezeer Berg nog een componist van ze eigen tijd is; zijn moraal is niet ver huld in onduidelijke symboliek, zoals ten dele met „Aniara" het geval is, zijn or kestratie is zijn tijd (hij begon aan de compositie in 1914) ver vooruit geweest. Zeer suggestief is b v. de dans in de hér berg, waar een strijkje op het toneel een totaal eigen muziek speelt, dwars tegen de maat van het grote orkest in. Er is heel wat voorbereiding nodig, eer een >t deze partituur realiseren kan, >m alle hulde aan het Zweedse or kest o.l.v. Sixten Ehrling, voor de voor beeldige uitvoering. De regie van Göran Gentele was eveneens in de puntjes; op zo klein podium een dergelijk feest als dat in de herberg vlot en natuurlijk te laten verlopen is waarlijk geen s ire; en dit is maar één voorbeeld. Wat triest stak de, n.b. in het Zweeds gezongen „Ballo in Maschera" hierbij af: de décors waren beter dan de uitvoering. was ten dele te wijten aan het trage tempo, doch vooral aan het onmatige ge schreeuw (van gezang kon men niet spre ken). Fausto Cleva, die bij „Rigoletto" de irigeerstok hanteerde, wist een leven dige, sprankelende uitvoering hier' en, ondanks het niet zb buitènge- stemmenmateriaal dat hem dienste stond. was een goed pleitbezorger. Het kwintet in B van Brahms werd door hetzelfde ensemble op waardige wijze vertolkt, de klarinettist Gervase de Peyer mocht terecht grote bijval oogsten. Het Amadeus,-kwartet, dat hier nog twee Mozartprogramma's zal optreden, confronteerde ons met een schepping William Walton. Op zichzelf goed klin kend. is het toch enigszins epigonistisch, men vindt er zowel Beethoven als Fauré in terug. Het best geslaagd was het 3e deel. lento, waar de altviolist Peter Schidlof profijt trok van de goed ge schreven altviool-partij. Een imposante, onnavolgbare uitvoering kreeg het kwar tet in bee van Brahms; hoewel dit beslist niet Brahms' grootste werk is, klonk het subliem. Het uitgebreide programma in aan king genomen en constaterende, dat het niveau hier bijna uitsluitend boven het gemiddelde ligt, is men verbaasd te ver nemen, dat het Edinburgh Festival finan cieel een groot tekort oplevert, Wij hopen, dat de toekomst hierin verbetering zal brengen; doch moge niet het zo hoge peil en de originaliteit ten offer vallen commerciële overwegingen. A. i der VeenWiersma Blijkens een heden verschenen bericht een aanvrage gedaan tót opneming i de prijscourant van de Vereeniging oor den Effectenhandel van de gewone aandelen van Van Wijk en Heringa N.V. Leiden, en tot verwisseling van ge ne aandelen Lèidsche textielfabrie ken gebrs. Van Wijk en Co, N.V., Leiden, gewone aandelen Van Wijk en Herin ga N.V. Houders van gewone aandelen in de Leidsche textielfabrieken gebrs. Van Wijk en Co. kunnen hun aandelen ter isseling aanbieden met ingang van eptember (bij de Amsterdamsche B.ank en de Twentsche Bank) in een ge- nominaal bedrag aan gewone aande- A rnadeus-kwartel Het jonge Amicl-kwartet en het ook in Nederland zeer bekende Amadeus- kwartet zorgden voor uitstekende bijdra gen op het gebied van de kamermuziek. Het Amici-kwartet, dat in moest vallen het, vlak voor het Festival ontbon- New Edingburgh kwartet, had zich aak gesteld, hetzelfde programma te brengen. Zo maakten we kennis me belangwekkende kwartet op. 27 va: Turkse componist Adnan Saygun; het wordt gekenmerkt door een vage schap met Bartoks muziek (Bartok een vriend van Saygun) en Turkse invloeden waren, vooral in het ritme, duidelijk waarneembaar. Het is wel een de meest toegankelijke van de com- temporaine werken en het Amici-kwartet Begrafenis van ds. W. E. Gerritsma te Zoetermeer Gisteren weru onder grote belang stelling ds. W. E. Gerritsma te Zoeter meer naar zijn laatste rustplaats geleid. In de Geref. kerk ging een rouwdienst vooraf. Ds. W. van den Bos van Pijn- acker, die de dienst leidde, opende met het laten zingen van Ps. 89 19. Hij sprak over een bede om berustin; voor de verwanten en de broeders ei zusters van de Kerk, de zekerheid des geloofs, die ds. Gerritsma altijd heeft gekend en de Godsrust, die te wachten staat, want „zalig zijn de doden, die de Here sterven". Hierna sprak de heer J. Kalisvaart, vice-praeses van de kerkeraad te Zoeter meer. Hij haalde o.a. Psalm 121 .-2 aan; dit is het laatste vers, dat in tegenwoor digheid van ds. Gerritsma is gezongen. De eerste burger van Zoetermeer, J. Vernéde, zei tot de weduwe en Gemeente„Uw rouw is onze rouw Ds. P. van Strien sprak namens classis Delfland der Geref. Kerken, De Goede van Aalten, namens de v gere Gemeente van ds. Gerritsma, die hij in 1948 verliet. Nadat de predikanten Versluys van Geldermalsen en Donner van Scheveningen hadden gesproken, vertelde de directeur van de Chr. Kweekschool te Den Haag, de heer Van Dam, dat ds. Gerritsma in de afgelopen tien jaar de aankomende onderwijzers bijbelse geschiedenis doceerde en met hoeveel liefde hij vrijwillig de herder lijke zorg der leerlingen op zich nam. „Een blijmoedig christen is ingegaan" Als laatste sprak ds. Le Cointre na mens de deputaatschappen voor geeste lijke verzorging bij de land-, zee- en luchtmacht.' In het kerkgebouw waren bijna dui zend mensen aanwezig. Op weg naar de begraafplaats sloten nog velen zich bij de stoet aan. Bij de open groeve sprak ds. Van den Bos nog enkele woorden, waarna hij met de belijdenis des geloofs eindigde. Een schoonzoon van de weduwe, de heer Dijkstra, richtte een woord dank tot de belangstellenden. Academische examens LEIDEN. 22 september Geslaagd doet. ex. Ned recht: de heer L J B S pen-gler en O Gebbard 1 NIEUWS MeSLEUTELSTAD Remonstrants seminarium theonomie is, omdat zij innerlijk gebo n de eeuwige wetten Gods. a« het Evangelie van Jezus Christus, dat Bijbel en in het heiligdom des harti spreekt. Het Evangelie beleden naar pe nlijke opvatting, was 't richtsnoer. Uit dit hoofdbeginsel kunnen vrijwel alle trekken van de hardnekkige strijd, die de Remonstranten te voeren hadden, worden afgeleid 1. hun strijd tegen de formulierdwang-; 2. hun ijveren voor 't vrije Bijbelonder zoek 3. hun opstandigheid tegen de leer der praedestinatie, die volgens hen de ver lossing mechanisch maakt en die in strijd is met de universele liefde Gods; 4. het sterk ethische karakter van goedsdienstigheid en theologie, De grote christelijke en reformatorische begrippen van de soevereiniteit Gods, n Zijn liefde, in Jezus Christus geopen- ard, de begrippen van zonde en genade ,n bekering en opstanding, van oordeel Godsrijk, vorpien ook in het onder ijs aan het Remonstrantse Seminarie enals in onze prediking, de centrale onderwerpen. Maar het praktisch-etisch- personalistisch karakter onzer religie er theologie dwingt ons ook de toepassing t.e zoeken van het christelijk beginsel i wereld: gerechtigheid, barmhartigheid, solidariteit der gelovigen en eerbied v de mensenziel, over alle grenzen heen, dus prof. Heering. Het 325-jarig bestaan van het Re monstrants Seminarium wordt niet gevierd, evenmin als het feit, dat op 19 oktober van dit jaar het 350 jaar geleden is, dat in Leiden de stichter van de Remonstrantse Broederschap, de hoogleraar Armi- nius, overleed. Maar wel worden al plannen gemaakt om volgend jaar oktober een grootse herdenking te houden bij de vierhonderdste ge- 'ortedag van Arminius. Deze, uit strijd tussen hem en Gomarus, kend geworden hoogleraar, werd i 10 oktober 1960 in Oudewater als on van een messenmaker geboren. Vorig jaar droeg prof. Sirks het hoogleraarschap van het seminarium i prof. dr. G. J Hoenderdaal in de o-ude Remonstr. kerk te Amsterdam gehouden buitenge wone vergadering van de Broeder schap. Na zijn toespraak schoof prof. Sirks, die negen jaar hier hoogleraar is geweest, de ring van Episcopius aan de hand van zijn op volger. Deze ring van de eerste pro- /an de Broederschap is het ambtsteken van de Remonstrantse hoogleraar. tuurkunde: mej M Godijn liet kand ex A' wie- en heren S H Goedemoed t Den Haag; voor het kand te Leiden. Den Haag Eijnsbergen len Van Wijl? en Heringa N.V., delende de resultaten van het boekjaar 1959 volgende jaren. Indien binnen rtri» een de aandelen ter verwisseling •den aangeboden, kan worden aange- ien,- dat 'ter zake van deze verwis- ng geen opbrengst van roerend kapi- volgens het besluit op de inkom stenbelasting is genoten. Heeft verwjsseling na genoemde pe riode plaats en zou de beurswaarde van de aandelen Leidsche textielfabrieken Van Wijk en co. inmiddels boven de nominale waarde zijn gestegen, dan moet er rekening mee worden gehouden, dat hel verSchil tussen beurswaarde en ïominale waarde als opbrengst van roe- •end kapitaal aan inkomstenbelasting can worden onderworpen. 1958 was voor de wolindustrie in het algemeen een moeilijk jaar, aldus het bericht. Blijkens de voorlopige balans 27 juni 1959 bedraagt de winst van Wijk en Heringa voor afschrijvingen eservering 3i2.503. De produktie- capaciteit van de garenfabriek en van de dekenfabriek is dit jaar tot nu toe goed bezet geweest. De garenfabriek heeft een zeer grote orderportefeuille, zowel in binnenland als voor export. De ontvangst, die de dekcncollCctie dit jaar wederom gehad heeft bij de afnemers, •rheugend en uit zich in een regel matig binnenkomen van orders, waar door een gunstige bezetting voor de ko mende tijd verwacht mag worden. Hoewel het uiteraard onmogelijk is éeds thans voorspellingen te doen in :en bedrijf waar de prijsrisico's een gro- e rol spelenen waar de afzet zich 'ooral concentreert in het tweede half- aar, meente 'de directie toch de ver- vachting te mogen uitspreken, dat de esultaten, behoudens onvoorziene tegen slagen, dit jaar positief zullèn zijn. Een stralende prinses Beatrix kwam gisteren aan op Schip hol, waar haar moeder haar hartelijk begroetteDirect daar na waren er een radio- en t.v.- interview en een gesprek met de Nederlandse pers. Bij Van Rossum du Chattel-Driessen een fonkelende expositie j het zien van de collectie sieraden, die opgesteld is bij Van Rossum Du Chattel en Driessen heeft men er moeite mee niet te ver geten, dat schoonheid, naar de uit spraak van een bekend schrijver, slechts „getemde lelijkheid" is- De armbanden, colliers, ringen en broches in de vitrines zijn stuk voor stuk staaltjes van edel goudsmid- uerk. Sieraden ontwerpen en maken is een Officier gelooft niet in kaboutertjes Voor de rechtbank te Arnhem heeft gis teren terecht gestaan de 43-jarlge'ex-ont- vanger van het polderdistrict Land van Maas en Waal, A- van K- uit Nijmegen, dit werd beschuldigd van valsheid in ge schrifte en van verduistering in dienstbe trekking van een bedrag van ruim f 11 000 in de jaren 1954 tot en met 1958. De ex-ontvanger bekende de valsheid geschrifte, doch hij ontkende de verduis- De officier van justitie eiste wegéns beide tenlasteleggingen tezamen maanden gevangenisstraf, waarvan maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachte is 22 jaar bij het polderdistrict werkzaam geweest. Hij kon geen verkla ring geven van het ontstaan van een tekort. De officier zei In z(jn requisitoir, dat deze zaak staat of valt met het geloof in kaboutertjes. Maar kaboutertjes kunnen het geld niet hebben weggehaald en de conclusie moet z(jn, dat verdachte het zelf heeft gedaan- nobelè kunst, die slechts door enkele ivoorrechten met. succes wordt uitge rend. De collectie „Martinshof" toont ilke gelukkige staaltjes, waarin vak- anschap en waar kunstgevoel samen- lan. Men ervaart, dat het ontwerpen in sieraden iets zeer individueels en dat elke kunstenaar op zijn eigen wijze de kleinoden smeedt en vormt. We vernamen van de heer J. Th. Fustner die deze kleine maar kostbare exposuie verzorgde, dat elke edelsmid ongeveer twaalf sieraden per jaar ver vaardigt. Voor een deel worden deze door „Martinshof" in de handel gebracht. Maar uiteraard zijn het voorwerpen die niet aan een dagelijkse vraag onderhevig zijn. De materialen, die verwerkt wor den, zijn zeer kostbaar en de prijzen lopen op tot vierduizend gulden. Men ziet werk van Maud Smit, die een speelse voorkeur voor figuurtjes, visjes en herten vertoont, Chris Steenbergen, meester in het toepassen der spijltjès- teohniek, Archibald Dumberg, Otto Hahn en de Duitse prinses Edda Marie Dier- kes, die zeer strakke en edele vormen geeft aan haar scheppingen. Voorlichting voor Leidse jonge moeders De zorg' voor de aanstaande én, jonge moeder vormde gisteravond het ónderwerp, waarvoor men in ge bouw „De Hoeksteen" een veelzij dige voorlichting kreeg' door mevr. P. M. Stijgers-Everaert. Deze uitste kend verzorgde avond werd georga niseerd door de „Commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlich ting'. Mevrouw Stijgers gaf tal van raad gevingen om de kleine ongemakken van de zwangerschap tot een minimum te beperken. De voeding van de a.s. móé der moet vitaminenrijk zijn en weinig zout bevatten. Hel is wetenschappelijk nog niet bewezen, dat het kind zwaar der wordt door het gebruik van een te veel aan zetmeel houdende produkten. Ook het dikwijls gehoorde gezegde, dat ieder kind een tand kost, staat niet vast. De laatste tijd helt men meer over naar de mening, dat de benodigde kalk aan het beenderstelsel wordt onttrokken. Uitgebreid werd de plaats van de be valling, thuis of in het ziekenhuis, be sproken. Ook de hulp bij de bevalling door specialist, huisarts of verloskun dige werd van verschillende kanten be licht. Mevrouw Stijgers raadde de a.s. moeders aan zich eenmaal te laten on derzoeken op het bureau voor prena tale zorg. Op dit bureau wordt men aaa een volledig onderzoek onderworpen. Arts en verloskundige komen hier door hun drukke spreekuren vaak niet aan Na deze ten een demonstratie van de op het ogenblik in het centrum van de belang stelling staande zwangerschapsgymnas- tiek, waarvan de óntspanningsoefenin- gen een belangrijk deel uitmaken. De avond werd besloten met het to- e nen van dia's, waardoor men een duide lijk beeld van deze materie kreeg. KATWIJK AAN ZEE Mannenvcreniging Ds. J. van Dijk, Hervormd predikant te Garderen. spreekt morgenavond om 8 uur in de kapel voor de Hervormd- Gereformeerde mannenvereniging „Cal- Sprcekbcurt Ds. Van Gilst te Lisse spreekt morgen. Donderdag 24 september: hoog m 7.30 en 19.52 uur; laagwater oi n 15.18 uur. In de Groen van Prinstererschool te Katwijk aan Zee werden gister ochtend twaalf verkeersbrigadiertjes geïnstalleerd. Hierbij waren aan wezig burgemeester H. Duiker, gemeente-secretaris D. C. O. Boekhoven, j inspecteur van politie J- H. van Geldere, brigadier van politie R. P. Brou- r wer, hoofdagent A. van Roon (de instructeur) en het hoofd der school de heer D. Goedhart. Inspecteur Van Geldere sprak een kort welkomst woord en noemde het een belangrijke gebeurtenis, nu hier een verkeers- brigade werd geïnstalleerd. Hij wees de kindéren op hun verantwoorde lijke taak en gaf vervolgens het woord aan burgemeester Duiker. Viering van 75-jarig bestaan (Van onze sociaal-economische redactie) HET KONINKLIJK Nederlands landbouwcomité, de oudste en grootste centrale landbouworganisatie, die in leeftijd ook uitsteekt boven de centrale organisaties van industriële werkgevers en werknemers in Nederland, heeft vandaag m het Kurhaus te Scheveningen op luisterrijke wijze zijn 75-jarig bestaan gevierd. Luisterrijk vooral, omdat ook H.M. de Koningin de jubileumvergadering bijwoonde, en voorts minister Ma- rijnen en staatssecretaris Roolvink. Het K.N.L.C. werd in 1884 opgericht, op basis van de toen reeds een halve eeuw oude gewestelijke en plaatse lijke landbouworganisaties. Chr. kweekschool Aan de Leidse Chr. kweekschool zijn voor het eindexamen derde leerkring (hoofdakte) geslaagd: P. van Zanten, Was senaar, A. C. Berkhey, Katwijk. N- Bleeck- rodt, Rijnsburg, G- Dorgelo, Abbenes. P van Duyvenvoorde. Katwijk, C. J Giyr. Leiden en A. C- Heimers, Sassenheim herexamen 1. Grote waarde van Evangelie De voorzitter van het Landbouwcomité, ir. C. S. Knottnerus. richtte zich bij het begin van zijn uitvoerige openingsrede tot H.M. de Koningin om zijn erkente lijkheid uit te spreken voor de konink lijke belangstelling. De landbouw heeft deze interesse nodig, aldus de voorzitter, omdat hij de laatste tjjd wel eens het gevoel heeft tot de stiefkinderen van de samenleving, de vergeten groepen, te gaan behoren. De landbouw geniet veel publiciteit, maar het heeft allemaal een bijsmaakje. De landbouw zit weer in de verkeerde hoek, tenminste van de kant van de producent gezien. Voor de consu ment ziét het er allemaal rooskleurig uit. Ër is een overvloed aan levensmiddelen en de prijzen zakken daardoor zelfs tot beneden de kostprijs. De boer moet ratio neler werken, zegt men. Hij moet zjjn bedrijf vergroten. Maar ook krijgt hij wel te horen, dat er meer grond bebost moet worden voor recreatie. „Uw aanwezigheid hier, Majesteit, steekt one weer een hart onder de riem, wij hebben daardoor het gevoel er toch bij te horen", aldus de voorzitter Bij zijn verwelkoming van minister Marijnen. merkte de heer Knottneras op t de r bioprijs voor de melk zal worden gericht en niet meer naar de kostprijs. Hij vroeg er aandacht voor. dat de ontsluiting van het platteland geen zaak is alles Zij s 1 op e lijn i de lanleg van een spoorlijn, een autoweg. Aide dienen ter bevorde ring van de nationale economie, Wat betreft de aanpak van het werk op het platteland sprak hij ai oh uit voor een gedeeltelijke aanpak van grote gebieden in plaats van een volledige aanpak van e.en klein gebied. De andere gasten wie een speciaal woord van welkom te beurt vied, waren mr, Klaasesz, commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, de burgemeester van Den Haag, mr. Kolf schoten, prof, Eijsvoogel, vertegenwoor diger van de landbouwhogeschool, de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, buitenlandse gasten en vertegen woordigers van tal van organisaties. Aan het eind van zijn welkomstrede bood de heer Knottneru6 de Koningin het eerste exemplaar aan van een gedenk boek over de verrichtingen van de K.N. L.C. gedurende de laatste kwart eeuw Het boek is geschreven door de heer D. Piers, oud-secretaris van de Veenkolo niale boerenbond. Prins Bernhard sohreef het voorwoord. Dreigend gevaar De heer H. D. Louwes, erelid vao bet K.N.L.C., voorzitter van het landbouw schap, sprak de herdenkingsrede uit. In vogelvlucht liet hij de geschiedenis van ité de revue passeren en merkte daarbjj nvattend op, dat de mate- volksvlijt. ricle nood veel verminderd moge zijn, maar nog altijd dreigt bet gevaar, dat de landbouwbevolking zich niet bevredigd gevoelt in het volksgeheel. „Men denke inaar eens aan de weer wijder wordende kloof met andere bevolkingsgroepen in welvaart en vooral in arbeidsomstandig heden en arbeidstijd. Veel groter nog ii hel gevaar van de politieke, culturele er maatschappelijke ongevormdheid. Zeker, er gebeurt op dit gebied veel, maar belaas verzwakt de greep der kerken en ook van het Evangelie op de mensen van nu, ook op de jongeren en er is geen geestelijk, zedelijk en sociaal ideaal, dat deze waar den kan vervangen", aldus de heer Op het punt van de voorlichting ons volk omtrent het „grootse gebeui in de Nederlandse landbouw, is de land bouw zelf tekort geschoten. Wanneer het Nederlandse volk niet volledig doorziet, wat hier gebeurt, dan komt dit, aldus de heer Louwes, omdat het niet voldoende en niet aanhoudend genoeg met een ver antwoord gebruik van de moderne publi- citeitsmiddelen duidelijk gemaakt is, wa wij deden en doen. Voor het antwoord op de vraag, of Nederland zijn landbouwproduktae zal moeten beperken, verwees de heer Lou wes naar de honderden miljoenen men sen op deae aarde voor wie nog een el lendig laag levenspeil geldt zonder uit zicht op vérbetering. Ook Nederland zal meer van zijn kennis en welvaart aan hen moeten afstaan, of wij móeten er mee rekenen, dat het vale paard uit Openbaring 6 met zijn berijder, de Dood, en als gevolg, de Hel, hun bocht van oorlog en honger Over onze aarde gaan volbrengen. Wanneer de mensheid In derdaad zich zal inspannen dit kwaad te keren, dan zal wel blijken, dat de voed- seJoverschotten dezer aarde als anéeuw voor de zon gaan verdwijn er. on da t wij mét ons zo talrijk en zo snel groeiend volk meer dan blij zullen mogen zijn met een zo groot moge-lijke voedsedproduktde binnen onze grenzen, aldus dé heer Lou wes. Nederland zal in dit Licht zijn land bouwbeleid moéten voeren en niet een beleid, waarbij de landbouw in stand wordt gehouden uit sociale meewarigheid feitelijk overbodige tak van Deze was blij, dat hij hier aanwezig mocht zijn. Hij prees het initiatief, dat uitging van het hoofd der school, d heer D. Goedhart, die ook voorzitter i Veilig Verkeer. In mijn vorige g< ite heb ik zelf dé stoot daartoe ge geven; hier is het gelukkig van school uitgegaan. De jongens en meisjes wees hij op hun taak. die zijn niet moeten beschouwen een spel, maar als een plicht medescholieren veilig over de gevaar lijke Zeeweg te brengen. De burgemees ter hoopte, dat bij vele collega's van de heer Goedhart ook het initiatief go- boren zal worden om verkeersbrigades op te richten, want er zijn nog genoeg gevaarlijke wegen in de gemeente. Hij i feliciteerde ten slotte de twaalf uilver- j korenen. De heer D. Goedhart sprak een kort dankwoord, in het bijzonder aan het adres van de heer A. van Roon, die de jongens en meisjes voor hun taak heeft opgeleid. Op de foto ziet men hoe Kees Schip-' per en Kees Dijkdrent hun medescho lieren veilig over de Zeeweg brengen. De andere brigadlerljes zijn: Jan Paauw, Arie van Duyvenbode. Pim Hagen, Henk Hoek, Dik Krijgsman, Albért Houwaard, Jaap. van Duyvenbode. Arend Hogewo-| ning, Gerrit Kloos, Janneke Harteveld en Nelly van der Plas. (Foto D. Kruyt). Opening winterwerk In de Oranjezaal had gisteravond der leiding van ds. Jac. de Vos de opening plaats van het winterwerk de CJMV en de CJVF. Ons werk moet zijn als het zaad in het land, dat al! he tware vanzelf groeit, zei de predi kant. Ook in het jeugdwerk moet ge zaaid worden, anders zal het geen vrucht dragen. Het Evangelie moet ook den uitgedragen door het werk jonge mensen. Vroeger werd het jeugd werk verwaarloosd en nu ls het ele ment van gezelligheid en ontspanning er, dat de belangstelling voor het jeugd werk vermindert. Het doel is: jonge mensen te leiden naar het grótè doel, dat vruchten dra gen zal. God zal het zaad doen ontkie men en Hij zorgt voor de oogst. Op het programma stond verder zang, muziek en voordracht. Na de pauze vertoonde de heer H. van Duijn dia'i van de bloemencorso's in de Bollen" steek, Rijnsburg en Katwijk. Miljoenenopdracht De Haagse aannemingsfirma A. J. van Haatten was gisterén, samen met de Utrechtse maatschappij Jac. van Noordi laagste inschrijfster op de aanbesteding van een aarden baan van weg 16 (Rottei dam-Zwijndrecht) met bijkomende werke (aanleg verkeersplein) en het onderhoud van enkele weggedeelten, Zonder basteks' uitbreiding werd ingeschreven vooi f 10.696.348. met besteksuitbreiding vooi f 11.187.400 De hoogste inschrijving wal resp. f 14.290.000 en f 147'7,000. De giuvf ning is aangehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4