Jlietiiue £ciJisd)e (tfourant Wordt staatsmijn Beatrix niet afgebouwd? Geen zetel in Y.N. Rood-China voor In 1960 krijgt ons land vele melkautomaten Werk kostte al 60 miljoen gulden Protestmars naar Bonn Exploitatie zou thans geen zin hebben Chroesjtsjefs plan niet onderschatten Elf leden van een gezin verdronken Grote brand in autofabriek Brits antwoord aan Rusland Morgen antwoord aan De Gaulle Vijf jaar geëist tegen huwelijks zwendelaar WEER TREKT ZICH NIETS AAN VAN BEGIN VAN DE HERFST WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 BUREAUS Steenstraai 37 Directie Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN- f 7 50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Directie: F DiEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is ghebleoen myn hert in togfyenspoet" Veertigste jaargang no. 11674 EIS christelijk-sociaal (Zie pagina 5) HOLLANDS GLORIE (Zie pagina 5) FESTIVAL in Warschau (Zie pagina 7) SIDEWINDER een slang (Zie pagina 9) 50.000 mijnwerkers Meer dan 50.000 mijnwerkers zullen za terdag naar Bonn marcheren om te pro testeren tegen mogelijk verlies van hun baan. Doordat het Roergebied miljoenen tonnen meer kolen produceert dan ver kocht kunnen worden zullen mijnen ge sloten worden en mijnwerkers ander werk moeten gaan doen. De vakbond van mijnwerkers beweert dat de regering niet genoeg doet om de kolencrisis tot een oplossing te brengen en de mijnwerkers te helpen, die met werkloosheid bedreigd worden. Dertig speciale treinen, een dozijn Rijn plezierboten en meer dan 500 bussen zijn gecharterd om de demonstranten van het Roergebied naar Bonn over te brengen. In 13 kolonnes zullen zij optrekken door de nauwe straten van Bonn. In de rege ringswijk zijn demonstraties verboden. Groeiende spanning in Argentinië De Argentijnse regering heeft de open- bare aanklagers opdracht gegeven een gerechtelijke uitspraak te vragen waarbij de communistische partij wordt ontbon den. De regering acht het program van de partij in strijd met de democratische beginselen van de-grondwet. Ongeveer een miljoen industrie-arbei ders, havenarbeiders en vleesverpakkers zijn vandaag een staking van 48 uur be gonnen, geleid door aanhangers van Perón en de communisten. De spoorweg arbeiders die ook zouden staken, hebben hun staking afgelast na besprekingen met De sfeer in Argentinië wordt steeds meer gespannen door het soberheidspro gramma van de regering, waardoor de Ionen aanzienlijk achter liggen bij de stij gende kosten van levensonderhoud. Lord Ironside, chef van de imperiale generale staf bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, is gisteravond op 79-jarige leeftijd in Londen overleden. DE (Van een onzer redacteuren.) NIEUWE STAATSMIJN BEATRIX, de trots van onze mijnbouw, bron van werkgelegenheid voor velen in de toekomst en een garantie van onze toekomstige kolenvoorziening, zal misschien niet afgebouwd worden. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat het voortbestaan van dit werk een punt van bespreking zal vormen tussen de hoofddirectie en de Nederlandse regering. In technisch opzicht is thans het ogenblik gekomen, waarop men de verdere bouw kan staken zonder dat dit tot onherstelbare gevolgen zal leiden. Thans, nu de schachten tot op 500 meter diepte zijn afgebouwd, is het mogelijk het werk te onder breken. De laatste twee jaren zou een dergelijk besluit hebben bete kend, dat de dertig miljoen gulden, in het werk gestoken, ook in tech nisch opzicht verloren zouden zijn gegaan, want de schachten kunnen nu in stand blijven. (Er is trouwens bovendien f 27 miljoen gestoken in koopcontracten van Duitse concessievelden). En juist op dit ogenblik is men tot een geheel ander inzicht gekomen ten aan zien van de toekomst der steenkolenwin- ning. De crisis in het steenkolenbedrjjf wordt niet meer geweten aan de con junctuur maar wordt van structurele aard geacht. De opleving in Europa heeft namelijk generlei verbetering gebracht in de kolensituatie en men vraagt zich daar om af, of het nog wel zin heeft met de aanleg van mijnen voort te gaan. Daar de staatsmijnen op commerciële grondslag worden gedreven is het be drijfseconomisch niet verantwoord de af bouw te voltooien De regering daaren tegen zal de zaak in ander en breder band moeten bezien en moeten uitmaken of het ook in verband met het nationale economische belang verantwoord is de aanleg te staken. Het motief voor de aanleg van de Bea trix was indertijd: 1) zekerstelling van Nederlands kolenvoorziening ten be- (Advertentie) Denkt U oni LangezaaI's Haarden-Show Waarschuwing van Herter: TTET PLAN van Chroesjtsjef ver- ■Li eist de grootste aandacht, zo heeft Herter, de Amerikaanse mi- I nister van buitenlandse zaken gis- teren verklaard. Hoewel het propa ganda is, moeten de doelstellingen er in toch ernstig worden genomen. Hij waarschuwde tegen onderschat ting van het belang van het voor- jstel voor algehele ontwapening. De minister sprak kort nadat de agenda- CHRISTIAN HERTER 58936 s het - F oktober ning. Als u daarop vói het abonnementsgeld taal 1959 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze administra tie. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant bezorgd wordt op het strookje wordt ver meld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE de VN-Assemblée had besloten, Chroesjtsjefs plan op de genda van de lopende zitting der verga- ering te plaatsen. Hij voegde eraan toe. at het idee van volledige ontwapening liet nieuw is en dat er geen nieuwe trek- n het voorstel val' Maai Herter belangrijk. Op de vraag óf Amerika het eens is met de Britse oppositieleider Gaitskell, dat de wereld op het voorstel van dé Sowjetunie ipoet ingaan, antwoordde Her- ,,Als doelstelling: ja. Maar wat de bijzonderheden betreft van hetgeen ik ezien erj gehoord heb, neen". Herter gaf voorts te kennen, dat Eisenhower bij zijn besprekingen met Chroesjtsjef het garanderen van de westelijke rechten in Berlijn als voor waarde voor een topconferentie zal stellen. Hij verklaarde, geen bezwaar te hebben tegen het Russische plan, een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten, mits daarbij geen afbreuk wordt gedaan aan de rechten van het Westen ten aanzien van West-Berlijn. Overigens is de Ber- lijnse crisis naar zijn mening niet zo „actief" meer als zij geweest is. Chroesjtsjef is inmiddels Fran Iowa de graan schuur van de Ver. Staten gereisd. Hij was in een opgewekte stemming toen hij in Des Moines arriveerde. De Rus bracht een bezoek aan een vleesconservenfa briek, waar hij zijn eerste „hot dog" (warme knakworst) kreeg aangeboden „Heerlijk, verander de samenstelling niet", luidde zijn commentaar. En prompt vroeg hij om een tweede. Gekleed ir blauwe kiel net als de arbeiders va fabriek maakte hij een tocht door het be drijf, dat hij van de slachthal tot de af deling, waar vrouwen de worstjes maken, met aandacht bekeek Toen Chroesjtsjef bij Des Moines groot boerenbedrijf bezocht, was vriendelijker dan hij tot dusver v Verenigde Staten is geweest. Hij klaarde dat het Amerikaanse boi bedrijf veel heeft dat voor Rusland t devol en instructief kan zijn en drong aan op concurrentie op het vreedzame terrein van vergroting der landbouw- en veeteeltproduktie. „Deze concu tie is nuttiger dan een wedloop in w stofbommen", aldus de Russische mier. Met trots sprak hij over de wikkelingen in Rusland, waarbij zijn grote landbouwproject op de voorgrond hoeve van Nederlands industrialisatie; 2) deviezenbesparing; 3) werkgelegenheid. De eerste twee motieven worden thans wel enigszins anders bezien. Bezorgdheid Het standpunt der staatsmijnen is gis teren uiteengezet door de president-direc teur, de heer H. H. Wemmers, bij een be zoek van de commissaris der Koningin en andere autoriteiten aan de Beatrix (waarbij overigens niet gerept werd van de mogelijkheid, dat de afbouw zou wor den gestaakt). Ir. Wemmers betoogde, dat het kolenverbruik bij ongewijzigde alge mene bedrijvigheid afneemt en slechts bij snelle economische expansie constant blijft of toeneemt, terwijl reeds de ge ringste daling van de conjunctuur de kolenindustrie voor buitengewone moei lijkheden plaatst. Meer dan ooit is het noodzakelijk tot een duidelijk inzicht te komen in de toekomstige afzetmogelijk heden van vaste brandstoffen. Dit inzicht ontbreekt, doordat er geen gecoördineerd energiebeleid bestaat in de zes landen der Kolen- en Staalgemeenschap, aldus de heer Wemmers, die uitdrukking gaf aan zijn bezorgdheid. De regering zal dus hebben te beslissen op grond van het belang van onze natio- (Voor vervolg zie pag. 11) Een moeder, tien kinderen en een oom zijn gisteren verdronken in het McKeevermeer in de Amerikaanse staat Michigan. De boot waarin zij zaten maakte door overbelasting water en sloeg om toen de vader het gezin, Leonard Larsen, de buitenboordmotor aanzette. Larsen zelf wist zich te redden door zich de omgeslagen sloep vast te klemmen. De kinderen, vijf jongens en vijf meisjes, waren vijf maanden tot vijftien jaar oud. Het gezin heeft een dochter, die op school was toen het ongeluk gebeurde. Amerikaanse overwinning DE ALGEMENE VERGADERING van de Verenigde Naties heeft giste ren opnieuw voor een jaar de omstreden kwestie van een zetel voor communistisch China afgeschreven. De nationalistische regering op For mosa blijft dus China in de Verenigde Naties vertegenwoordigen. Dit is een overwinning voor de Verenigde Staten, die het regime te Peking als buiten de wet gesteld hebben gebrandmerkt en de leiding hadden ge nomen om toelating van rood China te voorkomen. Het was de negende maal, dat de kwestie van de agenda werd afgevoerd. De stemming was 4429 met negen onthoudingen. Vorig jaar was de stemming 4428 met negen onthoudingen. De Britse vertegenwoordiger, Sir Pier- son Dixon, verklaarde dat Ingeland het thans niet het geschikte ogenblik acht, het debat over de Chinese vertegen woordiging in de V.N. te heropenen. Het zou slechts de bestaande menings verschillen groter kunnen maken. De Griekse vertegenwoordiger zei, dat indien de Assemblee zou overgaan tot behandeling van de vertegenwoordiging van China, dit vraagstukken als die van Tibet en Laos in het geding zou brengen, waarbij de Chinese volksrepubliek be trokken is en die aanleiding zouden geven tot wederzijdse scherpe verwijten. Later op de dag besloot de As semblee voorts, alle agendapunten over ontwapening afzonderlijk de orde te stellen, dus ook de Franse kernproeven in de Sahara, die langs zijn aangekondigd en het In diase voorstel tot opschorting van alle proefnemingen met kern wapens. Voor de definitieve viel, had de uif 82 landen bestaande vergadering amendementen van Ne pal verworpen, die een tegenover gestelde betekenis zouden geven aan het door Amerika gesteunde plan om het debat in de Verenigde Naties uit te stellen tot de volgende jaar lijkse zitting. De Indiase minister van defensie, Krisjna Menon, deed op het laatste ogenblik nog moeite om de kwetsie toch in behandeling tt "krijgen. Het zag er naar uit, dat verschillende afgevaar digden van standpunt zouden verande ren, maar dë enige wijziging in de slot- stemmihg was één stem aan de nega tieve kant. b "t 1 d k van Laos verklaarde: „De Assemblee! zou door een bespreking van de Chinese vertegenwoordiging een premie stellen op agressie, geweld en schending van sinds gisteren de driemaster „Amerigo Vespucci", opleidings schip van de Italiaanse marine, dat zijn jaarlijkse zomerreis maakt. Het schip ligt gemeerd aan .,Het stenen hoofd" zo doen schip en kade een stukje verleden herleven. Een oorverdovend gefluit in het holst van de nacht en een geheimzinnig gat in een wei land achter de burgemeesters- woning dit zijn de thans bekende gegevens van wat men „het raadsel van Warmer" kan noemen. Want men is van mening dat het gefluit (dat door verschillende dorpelingen is gehoord) en het meters diepe gat iets met elkaar te maken hebben- De Mijnoprui- mingsdienst uit Den Hélder is er al aan te pas gekomen met een detector, maar het raadsel is hierdoor niet opgelost en nu is men van plan zo lang te graven tot men de oplossing weet. Dat men het serieus neemt, bewijzen de prikkel draadomheining en de deg-en- nacht-bewaking van de rijks politie Macmillan op tournee „WE BACK MAC", luidt de slag zin waarmee de Britse conserva tieven de nationale verkiezingen var 8 oktober hopen te winnen. Ir spreekkoor werd deze leus aaftge- heven toen premier Macmillan gis teravond in Manchester zijn eerste verkiezingsredevoering hield. De premier begon met de klare uit spraak dat hij de Britse gewapende tus senkomst in de Suezkanaal-kwestie nog steeds voor gerechtvaardigd houdt. Het geschil over Suez, dat Engeland in 1956 ir twee kampen verdeelde, is eën van de belangrijkste punten der verkiezings- Ongeveer tegelijkertijd deed de socia listische leider Gaitskell een aanval op de houding der regering tijdens de moei lijkheden in Egypte. Bovendien uitte hij kritiek op de houding der conservatieven tegenover de V.N. Gaitskell begon zijn verkiezingscampagne in Bristol. Maandag begint de socialistische oud- premier Atlee een tournee door enkele „moeilijke" kiesdistricten. (Van een onz IN 1960 zullen honderden, mis schien zelfs wel duizend melk automaten door heel Nederland worden geplaatst. Het Nederlands Zuivelbureau heeft de afgelopen vier maanden een próef genompn met tien van deze automaten, aie na in worp van een kwartje een kwart liter ijskoude consumptie- melk leverden. Deze proef is in elk opzicht geslaagd, zo werd ons giste ren meegedeeld. Om een dergelijke automaat rendabel te doen zijn, moeten minstens per dag honderd „pakjes" melk per automaat wor den omgezet. De proef wees uit dat dit gemiddelde zeker te bereiken is. Het doel van de proefneming door hei zuivelbureau was drieledig. Men wilde door de automaten de „aanvullendé" verkoop van melk bevorderen, men wil de propaganda maken voor de melk als aangename drank en men wilde propa Proefneming was succes ganda maken voor de juiste behandeling van de melk (koel en donkei bewaren) Men nam contact op met melkinrich tingen, die reeds over een vulinrichting voor eenmalige (papieren) verpakking be schikten. Er waren drie soorten verkrijg baar: een bekervorm, een vierkante vorm en een driekantige vorm. Twee Engelse firma's leverden de. tien proefautomaten Het waren de in Engeland in licentie ver vaardigde Vendo en de geheel Engelse Gloster. De laatste automaat is een pro- dukt van de Gloster vliegtuigfabrieken Het is de bedoeling dat in de toekomst de automaten voor Nederland in ons land worden geassembleerd of in licentie wor den vervaardigd. Dit is echter geen zaak voor het zuivelbureau, maar voor de melkbedrijven. Het is te verwachten dat de meeste be drijven niet voor de winter met auto maten zullen komen. De zomer is een beter geschikte tijd Echter, een melk fabriek in het westen van het land is i aantal proef- dezer dagen reeds automaten gestart. De proefautomaten, die overal in hel land stonden opgesteld, bleken vaak trek pleisters voor nozems. Niet echter, om dat automaten een aantrekkelijk object voor vernieling vormen, maar omdat de jongelui er hun dorst wensten te lessen Voorts maken, vooral bij tie bij ben zinestations opgestelde automaten, vrachtwagenchauffeurs en toeristen van de automaten gebruik. In het algemeen is gebleken dat het publiek de automa ten-melk gunstig heeft ontvangen. Slechts weinigen vonden de prijs van een kwartje te hoog. Men moet hierbij echter niet uit gaan van de normale literprijs van een fles melk, maar voorop stellen dat deze melk als consumptie vergelijkbaar met bijv. limonade wordt genuttigd. De ervaring in Engeland: In het afgelopen jaar werd 20 miljoen liter melk via de automaten verkocht. Men schat daar de additionele ver koop (extra-consumptie) in de zomer op 80 pet van de automatenverkoop en 's winters op 50 pet. Dit is onge veer 65 pet over het hele j$ar ge nomen. Dat betekent dus dat in Engeland door de automaten veertien miljoen liter melk extra zijn verkocht. De grote Britse autofabriek van Rootes in Coventry, waar naast veel vrachtauto's de Hillxnan, Humber en Sunbeam Talbot wagens vandaan komen, heeft gisteren grote schade geleden door een felle uit slaande brand. Het duurde drie uur, voordat het de brandweer met 25 stralen gelukte de vuurzee te bedwingen. De brand brak in de late avonduren uit en tot ver in de omtrek was de vuurgloed zichtbaar. De oorzaak van de brand, waarbij overigens niet veel auto's werden vernield, is nog niet bekend. VI R <3 f ff S A ff "O, CIGARETTES KLAUS FUCHS GETROUWD Dr. Klaus Fuohs, die in Engeland lange tijd gevangen heeft gezeten wegens het verraden van atoomgeheimen aan Rus land, is onlangs in Oost-Berlijn getrouwd Zijn vrouw, Greta Keilson, is de weduwe van een vroeger hoofd van de Oostduitse regeringsvoorlichtingsdienst. De 48-jarige Fuchs en zijn echtgenote eveneens in de veertig ontmoetten el kaar voor het eerst in Parijs, waarheen zij beiden als communist na het aan de macht komen van Hitler in 1933 waren gevlucht. In juni kwam Füchs na negen jaar ge vangenisstraf uit Engeland in Oost-Duits land aan. Hij kreeg de Oostduitse natio naliteit en werd benoemd tot plaatsver vangend hoofd van het Oostduitse insti tuut voor kernonderzoek te Dresden. „Communisten voor de bedreiging in Laos ver an twoordelijk" De Engelse regering heeft de rege ring van de Sowjetunie laten weten dat de communisten en niet de westelijken verantwoordelijk zijn »r de bedreiging van de vrede Laos. In een nota zegt de rege ring in Londen, achter de beslis sing van de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties te staan, om een com missie van onderzoek aan Laos te zenden. De nota is een antwoord op de Rus sische nota van 15 september, waarin aldus de Britten enkele passages juridisch en feitelijk onjuist zijn. Met name maakt de Britse regering bezwaar tegen de Russische beschuldiging dat Engeiands besluit om in de Veiligheids raad de resolutie inzake Laos mede in be dienen, een poging was om de inter nationale atmosfeer te vergiftigen. Omtrent het Russische voorstel dat het Westen en de communistisch e landen (met inbegrip van Rood-China) in Ge- nève biieen zouden moeten komen om een oplossing voor de kwestie-Laas te vinden, heeft de Britse regering nog geen besluit genomen, aldus de nota. Vanavond of morgen zal de Algerijnse regering in ballingschap vermoedelijk haar antwoord publiceren op de voorstel len van president De Gaulle voor de toe komst van Algerije. Naar verluidt is zo wel van Amerikaanse als van Tunesische zijde een beroep op de Algerijnse leiders gedaan, de voorstellen te aanvaarden. Inmiddels heeft de Amerikaanse minis ter Herter gisteren verklaard, dat de de legatie van zijn land in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties hoopt, dat daar geen enkele actie zal worden ondernomen, die een belemmering zou kunnen vormen voor de verwezenlijking van een rechtvaardige en vreedzame re geling van het Algerijnse vraagstuk. Hij verwees naar de verklaring van De Gaul le. waarin deze de Algerijnen zelfbe schikkingsrecht heeft toegezegd. Vijf jaar met aftrek is er vanochtend voor de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 57-jarige G. W. O. Zonder beroep zonder vaste woon- of verblijfplaats, gens oplichting van een aantal dames, :t wie deze rijzige en grijzende man door middel van huwelijksadvertenties in contact was gekomen. O. had op deze wijze in enkele jaren tijds grote bedragen in handen gekregen tot een totaal van f 144-000. Kans op mist De Bilt verwacht tot donderdagavond1: - Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. tH*" 1 seiyk mist. Weinig vcrande- i ring in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen- (Opgemaakt om 11.15 uurj. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Stockhoii Kopenh (Van een onzer redacteuren) Het weer trekt zich kennelijk weinig aan van het feit, dat vanavond om negen minuten over acht, als de zon het zuidelijk halfrond bereikt, de Herfst begint. Weliswaar zit er verandering in de lucht, maar op herfst stormen behoeft men toch nog niet e rekenen. Vandaag was het nog een droge dag dank zij een snel naderend hogedrukgebied en bovendien liet de zon haar koesterende stralen nog merken, waardoor de tempera tuur zelfs boven de twintig graden kwam. Achter Ierland zit echter een oceaanstoring, die minder vast weer zal brengenmaar Herfst? Nee, dat toch nog niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1