De Haagsche Comedie bracht stukken van Max Frisch BOURJOIS Avoiitlmuziek-seizoen in Leiden weer gesloten Ook Rode Kruis moet weeshuis Hoogl. Kerkgracht verlaten Siielbrommen is ook in Katwijk dure sport NIEUWE LEIL .IE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 Agenda Leiden Dinsdag Museum Volkenkunde. 8 uur: rondlei ding ZUIDZEE-tentoonstelling voor leden van K en O Pieterskerk. 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Prediker 8 uur: evangelisatie-bijeen komst; spreker de heer J. Maasbach. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling; Haagse Comedie met „Bied^r- mann en de brandstichters" Wijkgebouw Bethel, Stille Rijn, 8 uur ds. A. M. Lindenburg van Ter Aar spreekt voor de Herv.-Geref. zendingsbond. Gebouw Levendaal 1, 8 uur: lezing voor de commissie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting over de zorg voor aan staande en jonge moeders. Spreekster: mevrouw P. M. Stijgers-Everaert. Woensdag Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50 tot i.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Geregracht, 8 uur: straatprediking Bap tisten Gemeente. Oppenheimstraat, 3 uur: opening twee openbare lagere scholen. Foyer gehoorzaal, 8 uur: lezing K. en O., prof. dr. F. A. van Baren over Bra zilië. Zuiderkerk, 7 uur: bijeenkomst van catechisanten, spreker: ds. G. Th. Rot huizen. In de Moriaen, Hooglandse Kerkgracht 44, 8 uur: opening Hervormde jongeren- sociëteit. Donderdag Pieterskerk. 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „Zachtjes met de deuren", voor K. en O. OEGSTGEEST: gebouw Irene, 8 uur: Hervormd jeugdappèl. De kleine Burcht, 8 uur: ledenvergade ring Leidse vereniging van Postzegelver zamelaars. Foyer Gehoorzaal, 8 uur; lezing van J. J. Mostard, Den Haag, over het Habsburg- se Huis, speciaal over Maximiliaan I, aan wie de 3-oktober-optocht veel aandacht zal schenken. Waaggebouw, 8 uur: repetitie koraal- muziek 3 oktoberviering. Vrijdag Groot-auditorium, 4 uur: inauguratie prof. dr. F. H. Sobels. Overdekte. 8 uur: zwemfeest Geref. J eugd org a n isati es Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „Zachtjes met de deuren", voor K. en O. Clubhuis Oosterkwartier, 8 uur: leden vergadering tuiniers- en bloemisten ver eniging Door eendracht Verbonden. Het gulden Vlies. 8 uur: show van mo- J dehuis De Groot, Leiden. Zaterdag Stationsplein, 2 uur 5: vertrek excursie afd Leiden Natuurhist. ver. naar War- Turk. 3 tot 6 en van 7 bot 10 uur: huts pot-snelschaakwedstrijd. Geref jeugdhuis, 8 uur: .instuif met muziek en spel. Zondag Zuiderkerk, 5 uur: jeugdappèl, voorg. ds H. Heule Films Casino (2.30 en 8 uur): De' glimlach van een zomernacht (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Gezworen kameraden (18 jaar). Luxor (2.30 en 8 uur): Het dagboek van Anne Frank (alle leeftijden). Rex (2.30,'7.15 en 9.15 uur): Cowboy (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): The Lord, the lady and the butler (14 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20205. Tentoonstellingen De Lakenhal; Kring van Tekenaars (tot en met 5 oktober). Museum van olkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Musea, Instituten, ieeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Ra penburg T elke dag geopend van hu,l 10 tot rjcilf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juri disch studiecentrum, elke dag te bezich tigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge Koü- makercteeg löa. Geologisch en mmeralogisch Garenmarkt 1b: elke dag geopend 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut. Rapenburg lb, elke dag geopend van 3 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uit- leenafdeling, geopend van half 10 tot hall 6, op zaterdag 5 uur- Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27 maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag en donderdag van 1 tot 5.3U uur; vrijdag van 10 tot 5.Ó0 en van 7 .ot 9 uur; za dag van 10 tot 5.30 uur. Legermuseum „Generaal Hoeier", Pesthuislaan 7elke dag geopend 10 tot 5 uur. Inlichti ngenkantoor V.V.V, 1- elke dag geopend van 9 tot a uur. op zaterdag tot 1 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dmsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal vooi de grotere jeugd) van 6.3U tot 8.30 uur 's avonds Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade elke dag geopend van half 10 tot 12 van 2 tot 4 uur. Toneelseizoen in Leiden geopend Moraliteit (zonder moraal) en een klucht toe TTET KLINKT bijna middeleeuws, maar hel toneelseizoen in Leiden TT opende gisteravond met een moraliteit (zonder moraal) en tot slot een klucht. Beide geschreven door de Zwitser- Max Frisch. „Biëder- mann en de brandstichters" is het eerste stuk van deze schrijver, dat in ons land door het beroepstoneel, in dit geval „De Haagsche Comedie" ge speeld vwrdt. Door amateurs (studenten) waren er reeds andere stukken gespeeld. Dat het nu ook officiële toneelstukken van Frisch in studie ge nomen heeft kunnen we slechts toejuichen. V-l.nr.: Bob de Lange als Gottlieb Biedermann, Jan van der Linden als kelner EisenrinQ, Albert van Dalsum als worstelaar Schmit'z en Annië Leenders als mevrouw Biedermann. Op de achtergrond Annet Nieuwenhuyzen als dienstmeisje in het toneelstuk van Max Frisch „Biedermann en de Brandstichters", in regie van Joris Diels door de Haagsche Comedie. Zwitserland heeft op het ogenblik een paar heel goede toneelschrijvers. Zowel Dürrenmatt als Frisch zijn uistekende schrijvers voor het toneel. Ze gaan geen platgetreden paadjes, maar zoeken, ook in de vorm, 'hun eigen weg, die onder ling niet zo veel verschilt. Het beeldend vermogen van de tekst is groot en onder de uitstekende regi van Joris Diels was ook de uitbeelding door het spel sterk, het ging recht op de man af. Dat is ook de bedoeling. Nie mand mag en kan er onderuit. leder ziet zich geconfronteerd met Biedermann, de vertegenwoordiger van hen, die niet meer in God, maar alleen nog in de brandweer geloven- De vermaterialiseerde mens, die zo lang hij zijn eigen boeltje veilig kan stellen, het wel gelooft. Hij gooit het graag op een akkoordje met de brandstichters, die hij in zijn eigen huis aanwezig weet. Hij is de licht gelovige. Hij is geen brandstichter, zoals hij zelf zegt. En als hij een etentje geeft om de brandstichters gunstig te stem men en alles weert, wat de heren brand stichters zou kunnen ergeren, dan geeft Sempre Avanti gaat weer op tournee Sempre Avanti en Jong en Jolig te Lei den -hebben weer heel wat afspraken gemaakt. Op donderdag 24 september wordt het seizoen geopend met een avond in Boskoop voor de chr. besturenbond al daar in de grote zaal van het Hervormd verenigingsgebouw. Op 7 oktober: chr besturenbond te Beverwijk in het Ken- nemer Theater; 13 oktober: toneelvoor stelling in Woubrugge voor de afdeling van de Ned. bond van Plattelandsvrou wen, in hotel Het oude Raedthuys; 20 oktober: eerste uitvoering in Amsterdam in zaal Bellevue voor de Amsterdamse chr. middenstandsvereniging, 6 novem ber: chr. besturenbond Rotterdam, in de Rivièrahal, 10 november: Arnhem, spe ciale toneelvoorstelling in de Schouw burg; 12 en 13 november: chr. besturen bond Alphen aan den Rijn. in het Her vormd gebouw „Nabij"; 18 november: chr. besturenbond Wassenaar, in het dorpscentrum; 23 november: chr. be sturenbond Amersfoort, in de „Eieren- hal"; li december: chr. besturenbond Koudekerk aan den Rijn, in het vereni gingsgebouw; nagekomen: 28 oktober in Sassenbeim voor de chr. besturenbond. Nog in bespreking zijn Leiden en Dordrecht. Alle avonden voor de chr. besturen bond worden gegeven ter gelegenheid van het gouden jubileum van het C.N.V. Leidenaar botste tegen boom in Wassenaar Vanmorgen is op de Buurtweg te Was senaar een auto, bestuurd door de 19-jan- ge B. uit Leiden, tegen een boom gere den. B. liep een hersenschudding en snij- wonden op. De 20-jarige mede-inzittende Van D. uit Den Haag werd met een z1 hersenschudding een een rechterbeen fractuur naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. B. werd later huis vervoerd. De toestand van Van D. is redelijk. W ie zijn zij ii? Wie zijn die brandstichters? Das allereerst de man van de brute kracht, op zichzelf niet zo kwaad, zelfs een goedmoedig, maar met een teveel spieren en een te kort aan hersens. Het is de zwaargewicht-worstelaar. Een rol, voortreffelijk, volkomen harmonisch ge speeld door Albert van Dalsum. Dan is er de kelner, een type vai would-be cultuurdrager en als derde de idealist, een professor. Frisch noemt zijn taa-k een „Lehr- stück ohne Lehre", hij wil geen zede spreker zijn en het. stuk niet door een moraal de kracht ontnemen, dde er nu van uitgaat. Hij plaatst de mensen voor de werkelijkheid, die is, dat de brand bevorderd wordt door deze Biedermannshouding. Ge lukkig echter is deze Biedermann nog geen Jedermann". Er z(jn nog misschien in verhouding niet zoveel, maar ze zyn er ongetwijfeld ook, die een andere houding tegen dreigend onheil aannemen. Dan zal weer op God moeten gaan vertroï en minder op prinsen, laat staan brandweermannen. Deze laatsten vervullen in het stuk de functie van het koor bij de klassieken, maar ook hier heeft Frisch weer zijn eigen vorm. Het stuk werd heel goed vertaald door Adriaan Morriën. Ondanks smijtpartij Bob de Lange gaf een goede typering van Biedermann, maar in de klucht, was hij een te overdreven, te drukke Philip Hotz en van zijn woede kwam niet zo heel veel terecht. Het was af en toe niet meer dan een gooi- en smijt- Voor ons blijft Frisch de schrijver Biedermann, en zijn kwaliteiten blijven ondanks de woedende Philip Hotz. Of- bepaald genre, goed schoon het toneel was. Zo kwam op deze avond van de eerste abonnementsvoorstelling ieder aan zijn trekken. Dat is ook wat het Schouw burgbestuur nastreeft, zoals bleek uit het korte woord, dat door prof. dr. D. .1, Kuenen ter opening van het seizoen werd gesproken, waarin hij ook zei, dat men nog enige tijd voort mag gaan bij de gratie van de burgemeester en de brandweer. Tot ja tot wanneer? Laten we hopen dat er aan het einde van het seizoen meer concreets schouwburg te vertellen zal zijn A. C. Bouw Programma romancongres in Leiden Zoals gemeld zal het Oosters Genoot schap ;n Nederland zijn zestiende huis houdelijke congres op donderdag 24, dag 25 en zaterdag 26 september in den houden. Het programma wijd 1 de Öp donderdagavond 24 septembi een ontvangst door het bestui leden en genodigden met hun i vrijdag 25 septembi gres geopend met als volgt. irdt het de Buck, gevolgd door •dracht: ,,De Egyptische iman". Daarna spreken prof. dr. G. W. Drewes over „De Arabische roman", :of. dr. J. Gonda over „De Indische iman", prof dr. A. Teeuw over „De Ma lse roman" en prof. dr. S.-Dresden over Romantechniek". Zaterdag 26 september refereert prof r. F. Vos over „De Koreaanse roman" algem Het dagelijks bestuur van het ooster genootschap in Nederland wordt gevormi door prof, dr A. de Buck, voorzitter, di B. H. Strieker, vice-voorzitter, prof. di F. Vos, secretaris. Hazenboslaan 5, Oegsi geest, en dr. E Zürcher penningmeestei Leerlingen Adriaan Blankenstein HET WAS WEER ZOVER. De recensent, van wie verwacht wordt, dat hij, naar eer en geweten, zijn mening over velerlei uitingen van muziekbeoefening een avond na dato kenbaar maakt, is ook maar een mens- Er -zijn-van zulke-uitingen, die hem bijna of helemaal onberoerd laten, er zijn-er ook, die hem als uren van schoonheid bijblijven. "Daartoe behoren, wat ons betreft, zeker de orgelbespelingen op het kostbare in strument in de Pieterskerk, die als „Avondmuziek" steeds meer liefhebbers verheugen. Men neemt niet grgtïg afscheid van iets moois, iets waardevols. Toch-was het gisteravond weer zover De heren J. de Groot, J, Henzen en H. J. Walvaart, organisten respectievelijk van de Leidse Marèkerk, de Leidse Maranathakerk en de Sassenheimse Hervormde kerk, verzorgden deze laatste „Avondmuziek" van het zomerseizoen. doorslagen niet vlekkeloos, maar het aar dige fuga-thema (met de twee losse pun ten aan het eindi kreeg te waarderen doorwerking. Dit neemt echter niet weg, dat Wal- vaar-ts spel in Peppings bijna fascineren de voorspel „Sollt ich meinem Gott nicht singen" met grillig-schetsmatig getrok ken koraalzinnen) op een duidelijk hoger artistiek niveau stond. Hier trof hij kelijk in de roos Men kan zonder m Adriaan Blankenstein zijn drie leerlingen bekwaam en waardig genoeg heeft ge acht, om een zeer veel eisende artistieke opgave als het geven van. een orgelvoor- dracht, aan te kunnen De kritiek kan dus beter niet op de technische prestatie als zodanig gericht zijn. Maar .een optre den als dit, daagt nu eenmaal onweer staanbaar tot vergelijking uit. En afge zien van de noten, die er bij waren en (op enkele uitzonderingen na) ook alle op hun plaats stonden, blijft er nog genoeg te vergelijken over. Het was de heer Henzen niet voordelig, dat hij reeds in het begin zijn gehele programma moest afwer ken. Nu ja één moet er de eerste zijnMaar het lijkt toch een niet geringe geruststelling, als men zich even kan ontspannen om later nog eens terug te komen. Dit. konden de beide andere spelers wel, want die wisselden elkaar twee maal af. We waardeerden Henzen het meest ir het c-moll-trio van Bachs begaafde, cons ciëntieuze en de grote meester nauwlet tend volgende leerling Johann Ludwig Krebs. Deze weergave getuigde van lijkheid en gevoel voor echt-muzikale uitdrukking. In Buxtehudes Toccata Fuga in F en Bachs Preludium en Fuga in C, hoorde men zeker de bezieling bleef ook de grote lijn niet verdoezeld, maar beide werken klonken toch wal moeizaam, al slaagde ook de verwerke lijking van de compositorische idee Van enige beklemming was ook het spel van Walvaart niet vrij. Zijn „Wenri wir in höchsten Nöten sein" (Bach)-v er tolking liep zeer precies, het koraal (Psalm 140) voegde zich op een haar nauwkeurig, maar het geheel miste met alle degelijkheid toch de soepele welvingen, die het beroemde zwevende evenwicht van het barok teweegbrengen. - Een muzikaler geluid deed Walvaart in het merkwaardige Predudium en Fuga (C-dur) van Georg Böhm horen. Welis waar jverliep de (zeer moeilijke en kwetsbare) pedaalsolo met brute akkoord- Gemeente gaf toestemming voor tijdelijk betrekken van ijkkantoor Lammermarkt De colonne Lelden van het Rode Kruis zit met onderdak-moeilijkheden. De af deling Lelden van deze organisatie ziet haar werk verdeeld over vier plaatsen, namelijk de administratie aan het Ra penburg, de bloedtransfusiedienst aan de Haagweg, de trombosedienst aan de Rynsburgerweg en de colonne in het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Het zou vanzelfsprekend veel beter zijn, als al dit werk kon worden onderge bracht op één plaats, economisch zowel als personeel. De moeilijkheden worden echter nog vergroot door de feiten, dat het onder komen aan de Haagweg alweer te klein is geworden (de werkzaamheden van de bloedtransfusiedienst hebben zich snel uitgebreid) en dat het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht, waarin immers het rijksmuseum voor geologie en mine ralogie wordt gehuisvest, binnen afzien bare tijd moet worden verlaten. In Leid- Verkoping in Geref. Jeugdhuis te Leiden Vanavond wordt van half negen af in het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Bree- straat een verkoping gehouden van vele, door winkeliers gegeven, artikelen. De verkoping gebeurt bij opbod, door mid del van het rad van avontuur en op z'n Amerikaans. De baten zijn voor kerk bouw en jeugdwerk. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 se Rode-Kruis-kringen gaat men ervan uit, dat de ontruiming van het weeshuis zeker over een half jaar moet zijn ge schied. Het bestuur van de afdeling Leiden zoekt op het ogenblik naar een nieuwe plaats. Van de gemeente Leiden heeft het de toestemming gekregen, het ijkkantoor op de Lammermarkt, achter het gebouw van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, te betrekken als er op het moment van de ontruiming nog geen geschikte gelegenheid is gevonden. Het Rode Kruis heeft daar dankbaar ken nis van genomen, maar dit gebouwtje is eigenlijk ondoelmatig en staat bovendien op de nominatie te worden afgebroken. Een oplossing van dit huisvestingspro bleem is dit dus niet. Daarom blijft het bestuur met onverminderde ijver zoeken naar een andere gelegenheid. Kynologeii in Leiden bijeen De kynologenvereniging „Rijnland" vergaderde gisteravond voor het eerst in het nieuwe seizoen. Als vanouds was Zomerzorg de plaats van bijeenkomst. Voorzitter dr. ir. P. C. Lindenbergn opende deze avond, waarna de heer Fr. Kramer een lezing hield over. de hon denrassen. De hondachtigen deelde hij in acht hoofdgroepen in, waarover hij verder zeer uitgebreid sprak. De .heer Kramer maakte een en ander uit zijn lezing duidelijk met het vertonen van dia's. De leden, die in groten getale naar deze lezing waren komen luisteren, heb ben vooral van wat de heer Kramer over de rassen vertelde, veel waarde volle dingen kunnen opsteken. De Groot ten slotte, leek ons het minst en misschien wel in 't geh niet geremd. Zijn spel verdiende menig opzicht veel waardering. Reeds dadelijk bij Bachs D-dur-prelu- dium viel een nog niet gehoorde vlotheid op. Maar de fuga (die uit zo simpele ele menten als deze op een langzame triller gelijkende dux en een evenmin wijdlopi ge comes een machtige constructieve vlucht neemt) groeide onder De Groots handen en voeten tot een imponerend klankgebouw op. Men hoorde daarbij en kele technisch nog niet volwaardige klei ne détails gaarne voorbij. Albert de Klerks Preludium en Fuga in c, op zichzelf reeds een klinkende verrassing van bouw en muzikale beelding, werd in niet mindere mate tref fend gerealiseerd. In het voorspel waren het de beide sterk contrasterende elementen, eer durfd lijnenspel en een mystieke bezon kenheid, in de fuga het krachtenveld, dat het scherphoekige, steeds en overal her kende thema tot ontwikkeling bracht, die deze muziék als het werk van uitstekend vatónan met een opmerkelijke rijke "verbeelding, deed onderkennen - De Groot hier als medium tussen - ponist en toehoorder ondanks alle n lijkheden niet faalde, is een compliment Joh. Wolfswinkel. JOH. H. BOELEE LODEN LEIDERDORP OLIEHANDEL A. 3RANDT LEIDEN Maresingel 64 Tel. 23684 P. M PERQUIN OEGSTGEEST Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 en bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze hoortin de tabak T oor de Leidse kantonrechter TTET SNELBROMMEN is ook in Katwijk een dure sport, zo ondervond TT- gisteren een aantal bromfietsers, dat was betrapt op overschrijding van de maximum snelheid en nu voor de Leidse kantonrechter moest ver schijnen. De Zeeweg te Katwijk wordt zo'n beetje beschouwd als de privé- racebaan voor bromfietsers, aldus de officier. Hét verweer kwam meestal neer op „Ik wist niet, dat ïk^osnel reed" en de boetes schommelden tussen de 25 èn 30. Geen der verdachten motiveerde zijn snelheid met „Ik wilde stoer doen"- Dit kan wel min of-meer worden gezegd van een 20- jarige Noordwijker, die al bromfnende een paar fietsende meisjes zo lief mogelijk wilde toelachen/Hij botste tegen een andere bromfietser, die er niet zonder kleerscheuren a,fkwam. Resultaat: 50 boete en 70 schade vergoeding. Een 40-jarige -chauffeur uit Katwijk haalde met zijn' vrachtauto op dë Zand- te Rijn_s.burg_e.en_.melkwagenmet paardetractie in. Ter hoogte van het paard gekomen, week hij te veel naar rechts uit. Hij raakte de melkwagen met het gevolg, dat het paard op hol .sloeg. De chauffeur" ontkende, dat hij naar •echts was uitgeweken en beweerde, dat het paard naar links was gekomen. Een drietal getuigen verklaarden echter,, dat hij wel de schuld droeg. De officier-eiste f 45 boete subs. 10 dagen. De raadsman •an verdachte was van mening, dat het vertuigend bewijs niet was geleverd er vroeg derhalve vrijspraak. De plv. kan tonrechter was echter wel overtuigd ond de eis wat te laag en vonniste met f 50 subs. 10 dagen. "i 40-jarige Leidse koopman had wel alle auto-rijbewijzen, doch geen rijbewijs de motorfiets. Toen hij dan ook op zijn pasgekochte motorfiets werd aang houden, volgde prompt een proces-ve baal. De koopman liet verstek gaan, doe ijn echtgenote trad als zijn gemachtigi op. Deze verklaarde, dat zij zich steei tegen het gebruik van een motorfie haar echtgenoot had verzet en d het ding nu, na dit proces-verbaal, toe .,op stal" was gezet. „Dit proces-verbaal is u dus zeer welkom", merkte de kantonrechter op. „Ja inderdaad, a de geldboete, die. erop volgt, niet" koopman was al eens veroordeeld wegens het motorrijden zonder rijbewijs. D ficier eiste f 50..boete subs. 10 dagen. „Wel erg veel voor ons" vond.de echtgi e. De plv. kantonrechter maakte "e subs. 6 dagen van. Pinken op de weg en 59-jarige veehouder uit Oegstgeest 7 pinken over de rijweg opgedrev- daar de beestjes nogal wat ruim., nodig hadden, werd het verkeer danig ge hinderd. „Ik kan ze toch niet vasthou den" aldus de veehouder. De cis luidde f 10 boete subs. 4 dagen. „Ik ga 's Rode-Kruis-colonne Leiden lieeft helpers en helpsters nodig Een van de taken van het Rode Kruis is de hulpverlening bij rampen en massa ongevallen. Daartoe beschikt het over een vrijwilligersorganisatie. Het Rode-Kruis- Korps bestaat uit vrouwen en mannen, die in hun vrije tijd een opleiding hebben gevolgd, die hen in sisat stelt in geval van nood deskundige hulp te verlenen. De opleiding betreft de eerste-hulpver- lening, het transport van gewonden, ziek teleer, verpleegkunde en hygiëne. Het Korps beschikt over ambulances, tenten kampen, inventaris voor noodhospitalen en telefoon- en radioverbindingen. Daarnaast is er een taak voor de Rode- Kruis-helpers en -helpsters zoals bij boot tochten voor chronisch-zieken, in vakan tieweken voor zwaar-invalide jongeren in het Henry-Dunant-huis te Zeist bij keuringen voor de bloedtransfusie dienst. i de jrkte i de colonne op peil te houden en zo enigszins mogeljjk uit te breiden, zijn nieuwe heipers en helpsters nodig. Daartoe is nu een aanvangscursus georganiseerd, die na 3 oktober zal begin nen met een E.H.B.O.-opleiding. Men kan zicli hiervoor melden op vrijdag 25 sep tember tussen 8 en 9 uur in het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Schrifte lijke melding kan geschieden aan de co lonne-administratie, de heer H. C. F. de Greef, Hugo de Vrlesstraat 31 Leiden. Deelneming is mogelijk voor vrouwen en mannen van 18 tot 50 jaar. Opleiding en lidmaatschap zyn kosteloos. gens in alle vroegte, zonder nat of droog, met de beesten de weg op om het ver- keer zo min mogelijk te hinderen cn nu toch nog f 10 boete" klaagde de veehou der. De kantonrechter had begrip voor zijn moeilijkheden en vonniste met f 5 subs. 2 dagen. Eén'27-jarige bloemist uit Haarlemmer meer zou met zijn auto op een oversteek plaats op het Stationsplein te Leiden enige voetgangers hebben gehinderd. Zijn kentekennummer werd genoteerd, doch toen de politie bij hem thuis kwam, kon hij zich niet herinneren, dat hij op de aangegeven tijd- in Leiden was geweest c.q. voetgangers had gehinderd. Ter zit ting voerde hij bovendien nog aan, dat de bewuste auto niet alleen door hem, maar door al zijn familieleden wordt ge bruikt als de zaak dit vereist. Er ont stond bij de magistraten enige twijfel. De bloemist stond terecht als „de bestuur der" van de auto en niet als „de eige naar". Dat hij „de bestuurder" was kon niet worden bewezen, dus volgde prompt vrijspraak. Verschil Een 18-jarige scholierster was op visite en daar het middernachtelijk uur reeds had geslagenmoest zij snel naar huis. Haar fiets had geen licht, dus leende zij een bromfiets, die echter eveneens van elk sprankje -licht verstoken was. „Of ik nu op de bromfiets een bekeuring zou krij gen, kwam op hetzelfde neer, dus koos ik de bromfiets, omdat die mij vlugger thuis bracht," merkte zij op. „In de boete zit anders wel enig ver schil," legde de kantonrechter uit. De eis was tweemaal f 7.50 subs. 10 dagen. Verd. vroeg clementie en het vonnis werd totaal f 10 boete subs. 5 dagen. Een vader vertegenwoordigde zijn doch tertje, dat op de Rijnsburgerweg met haar rijwiel links van de weg had gere den. Zij heeft niet gefietst, doch „ge stept" op één pedaal staande, beweerde de vader. Verbalisant verklaarde, dat zij was gaan „steppen" toen zij hem zag aan komen, dooh daarvoor zeker over een af. stand van 50 met< dochter heeft aerkte de plv. er plaatse met het verkeer vertrouwde :on op dit moment niet oversteken eed dus een eindje links", verdedigde de ader zijn dochter. ,.U mag uw dochter an wel eens op haar fout gaan wijzen, i plaats van ha/ir handelwijze te verde- igen" vermaande de plv. kantonrechter, (et vonnis luidde conform de eis f 5 boete subs. 1 dag. De heer en mevrouw Alphenaar heb ben vandaag in het pand Steenschuur 15 in dansinstituut geopend. had „gefietst". „Uw dus foutief ingelicht" antonrechter op. „Zij ir

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3