Kabinet voert thans geen christelijk beleid Treffende afscheidsrede van voorzitter Ruppert U» AR. fractievoorzitter: Bialacldlfu, Nieuwe C.N. V. - voorsitter: Leiding geven werk van één niet man Slechts één wens: geld Na twaalf jaar een ander s MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 Toch verandering ten goede TTE VOORZITTER der anfii-revo- f-' lutionaire Tweede-Kamer-frac- tie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, heeft op een provinciale voorlich tingsdag van het comité Noordhol- land der A.R. partij zaterdag in Amsterdam gehouden gesproken over het optreden van het kabinet De Quay. Hij karakteriseerde het kabinet als extra-parlementair in de vooroorlogse en naoorlogse Hij achtte het niet in staat om, nu er ook liberalen in zitten, een uit gesproken christelijke politiek te voeren. „Het kabinet dat wij hébben gekregen is het bewijs van onze politieke armoe de. Wij zijn niet meer in staat een par lementair kabinet te vormen. Door de jongste verkiezingen verdween het alter natief van een rechts kabinet. Ik vind dit jammer omdat een rechts kabinet gestalte zou kunnen geven aan een chris telijke politiek," aldus dr. Bruins Slot- In Nederland is een felle kritiek op de gedachte van een christelijke partij vorming. In de eerste plaats van de kant van de „doorbraak", maar ook uenuit voortkomende uit de innerlijke gesteldheid van de mens; de gedachte dat je het zakelijk en praktisch moet doen. Een mentaliteitskwestie, eigen kring een levende, bedenkelijke zaak. De beste antikritiek zou volgens sprekers mening een christelijk kabinet Vervolgens noemde dr. Bruins Slot enkele pumten op waaraan men zou kun nen toetsen of een beleid christelijke po litiek is. Ten eerste handhaving van de geestelijke vrijheid. Bij de P.v.d.A. en de liberale partij niet de leden, maar de partij als zodanig is het een begrip dat niet aan normen gebonden is. Bij de A.R.P. en de C.H.U. vindt het zijn no en begrenzing in het woord van God. Als tweede noemde spreker de taak van de overheid tot het beperken de vrijheid der burgers in verband üe eisen van Gods wei. Ten derde: bij een christelijke poli tiek gaat het er om de maatschappelij ke organen privaat- en publiekrechtelijk tot hun recht te doen komen ten op zichte van de staat. En ten vierde: de beschermende func tie die de overheid heeft ten opzichte van de maatschappelijk zwakkeren. Zich afvragend of onder de huidige omstandigheden christelijk politiek te realiseren is zeide spreker: In principe evenveel of evenweinig als onder het vorige kabinet. Bij het vorige kabinet was het een compromis maken met de socialisten en nu met de liberalen. De psycho logische oorzaak van de breuk met de socialisten noemde spre ker dat het compromis zo lang geduurd had dat de druk over en weer te zwaar geworden. En de principiële oorzaak dat de mogelijkheid om op economisch gebied meer vrijheid te hebben in bot sing kwam met het socialistische ideaal. Bij de samenwerking met de liberalen dreigen soortgelijke, maar niet dezelfde "aren. Principiële bezwaren kunnen ontstaan, zo vervolgde spreker, met het liberale vrijheidsbeginsel in het alge en in de soaiaal-economisohe sec tor. Wij moeten op onze qui vive zijn. Betekent dat kabinet nu een keer punt? Wij moeten zeer voorzichtig zijn daarvan te spreken, aldus dr. Bruins Slot. Wij zijn het extreem socialisti sche standpunt kwijtgeraakt maar hebben daarvoor niet een extreem li beralisme terug gekregen. Wat veran- STRALENDE WARMTE! De vrijwel onvcrslijtbaru chroom-stalen brander en de prachtige, grote reflector geven U krachtige, roodgloeiend «tra lende warmte voor hoogstens 5 ct. per uurl Weer een echt pro duct van ALADDIN, veilig, reuk loos en uitstekend te regelen. PETROLEUM STRAALKACHEL Vraag! prospeclus aan bij J.6. DE ZEEUW N.V. Postbus 84, DordrecMj Prinses Beatrix (Vervolg pag. 1) de Prinses afscheid van de Rockefel lers, waar zij gastvrijheid had genoten. Zaterdag was Beatrix de gehele dag eregast van Albany, de hoofdstad van de staat New York. 's Middags reed zij In een open auto tijdens een kleurige parade ter gelegenheid van de Henri Hudson herdenking. De juichende toe schouwers stonden vier rijen dik. De Prinses zat naast de breeduit lachen de gouverneur Rockefeller en burgemees ter Corning. Meer dan 150.000 mensen sloegen de optocht gade. Het enthou siasme van de menigte voor Beatrix was zelfs nog groter dan bij de vreugdevolle ticker tape parade in New York. Oranje kleurige bloemen werden naar onze Kroonprinses geworpen. De dag vormde het hoogtepunt van de Henri Hudson- herdenking. Eender op de dag had de Prinses een plechtigheid bijgewoond waarbij zij de eerste spade in de grond stak voor de bouw van een Henri Hudson planetarium. In het gouverneurspaleis werd zater dagavond ter ere van de Nederlandse gast een diner gegeven, dat werd bijge woond door 170 gasten, van wie er derd tussen 18 en 25 jaar oud waren. Voor de tweede maal gedurende haar bezoek droeg de Kroonprinses de koninklijke juwelen: een met diamanten bezette dia deem, een diamanten armband en broche halsketting van parels, en diaman- - eerste maal had de Kroonprio deze bij een officieel diner aan boord de Rotterdam gedragen. Prinses Beatrix was gekleed in een zachtlile derd is, is een verandering ten goede, zo zei dr. Bruins Slot. Over de Troonrede zeide hij dat deze zeer gezonde denkbeelden bevat. Men wil de economie zo gezond mogelijk zonder kunstmatige overheidsinmenging laten floreren. Dit kabinet is er op uit dezelfde volkskracht te versterken. C. J. van Mastrigt gekozen (Vervolg van pagina 1) telbswet. Men zal zich daarbij geen te grote zongen moeten maken over de be staande ongevallen-, ziekte- en invalidi teitswetten. Eén wet op de arbeidsonge schiktheid, waarin alles kan wonden dengebraoht is mooi, maar hierop behoeft men niet te wachten voor de nieuw< valiüiteitswet. Het brengen van de uit voering van alle dirie wetten bij de be- drijfsverenfliglngien, zoals thans vooi ziektewet al het geval is, zou al belang rijk zijn. De invaliditeitswet zou alleen moeten gelden voor de groep die invalide wordt in het arbeidsproces. Voor de overige validen zullen kerk, maatschappelijke organisaties en particulier initiatief de eerste plaats iets moeten doen. De overheid zal hieraan haar maatregelen moeten aanpassen. Deze invaliden horen volgens de heer Van Mastrigt niet thuis in de sociale verzekering, maar bij maat schappelijke zorg. Hij zou ook de grens voor het weduwen- pensioen verlegd willen zien van 50 naar 45 jaar en de A.O.W. voor de vrouwen willen doen ingaan niet bij het bereiken van het 65ste maar het 60srte jaar. In principe betekent de benoeming van de heer Van Mastrigt tot voorzitter van het C.N.V. zjjn vertrek uit de Tweede Kamer. De mogelijkheid bestaat echter, dat hij deze zittingsperiode nog zal aan blijven. Veel zal afhangen van de conse- hiervan voor de C.H.U.-fractie. Het voorzitterschap van het C.N.V. wordt echter wel verenigbaar geacht met het lidmaatschap van de Eerste Kamer, in welk college ook de heer Ruppert zitting heeft. Drs. D. Roemers, de nieuwe voor zitter van het N.V.V., die ook zitting heeft in de Tweede Kamer, verkeert in dezelfde situatie. Hij zal deze zittings periode nog aanblijven. De heer Van Mastrigt zal waarschijn lijk de heer Ruppert ook opvolgen als lid hert dagelijks bestuur van de S.E.R. streven van hert C.N.Vde combi- Rel bij nationaal monument niddag weer rumoerig ge- am. Tegen vier uur had- groepen jongens en meis- op de treden rond hel ar ook op het monument zelf genesteld. Toen een agent van politie hem sommeerde het monu ment te ontruimen ging dit slechts schoorvoetend. Er klonken zelfs enige schoten, waarschijnlijk uit een alarm pistool. Een collega van de politieman meen de gezien te hebben dat de bij de politie bekende 23-jarige J. S. deze schoten had gelost. De jongeman werd meegenomen naar het bureau in de Warmoesstraat maar onderweg kwam sen van zijn vrien den hem te hulp. Hij besprong de agenten, die met hun gummiwapenstok de twee jongelieden tot kalmte brachten. Op het bureau bleek, dat geen van bel den in het bezit van een alarmpistool was. Zij zeiden ook niet te weten wie er dan wel had geschoten. Voordat zij echter op vrije voeten wer den gesteld, werden er weer klappen uitgedeeld, want zij wensten zich niet te schikken naar de orders van de kamer wacht. Dit bracht hen tot inkeer. Zij boden hun excuses aan en werden toen heengezonden. S.ER.-lid en Md van de Tweede Kamer tegen be gaan wordt thans weer doorkruist. Da heer Van Mastrigt gaf als zijn mening, dat bij de wet bepaald zo-u moe-ben worden., dat van toelating tot de Tweede Kamer S.E.R.-leden uitgezonderd zijn en andersom zal de S.E.R. dus geen leden behoeven te weigeren, omdat zij ook sitting in de Kamer hebben. De heer Van Mastrigt ziet het werk van een verbondsvooraitter voornamelijk als van interne aard, -het werk van de bewe ging in de beweging en het bewaren van de eeniheid. Zo had hij beslist geen aspi raties in de richting van het internatio nale werk, dat zijn voorganger zelf be hartigde. Persoonlijk Op de vraag naar zijn persoonlijke ■actie op de benoeming, verklaarde de heer Van Mastrigt, dat het van grote dankbaarheid zou getuigen, indien hij na zijn loopbaan bij de vakbeweging, deze afsluiting als voorzitter ndert mooi zou vinden. Hij vond het alleen jammer, dat zo moest gebeuren. Voor hert vertrek zijn voorganger zijn immers geen leeftijdsredenen aan te voeren. Boven dien kwam de benoeming op een minder gelukkig moment, vooral met oog op het werk als lid van de Tweede Kamer. Het antwoord op de vraag, of twaalf jaar voorzitter van het C.N.V., zoals Ruppert is geweest, genoeg is, liet hij liever in het mid den, „want zelf zal ik niet de kans krijgen het langer dan tien jaar te zijn," aldus de nieuwe voorzitter. (Van c sociaal-economische redactie) 97) De geweldige landoppervlakten van de V.S. werden gekoloniseerd vanuit het oosten, waar de grote ste den lagen en waar zich ook de grote massa van het (destyds zo genoemde) fabrieksproletariaat bevond. Hier, aan de oostkust, arriveerden in de vorige eeuw de honderdduizenden emigran ten en landverhuizers, die be houdens een enkele uitzondering bezitloos waren. De pioniers van deze, op een bestaan azende massa, trokken steeds verder naar het wes ten om nieuwe landstreken in bezit te nemen, en deze pioniers werden op de voet gevolgd door een bezit loze menigte die door armoede uit de steden was verdreven en op het land nieuwe mogelijkheden hoopte te vinden. Omstreeks een eeuw geleden bad dit „kuituurfront" Kansas bereikt, een streek die niets te bieden had dan land en nog eens land, zodat de aan staande boeren bun gang konden gaan. Nu is het een be kend gezegde, dat men geen boer kan worden, maar dat men dit moet zijn. Een boer heeft zorg voor de grond en zal trachten zijn welstand te verbeteren door middel van die grond, maar niet ten koste van de bodem. Het is dan ook op merkelijk, dat ln aUc oude samen levingen de boeren sedert duizenden jaren instinctief met de grond heb ben gedaan wat momenteel door de wetenschap als juist wordt erkend. In China, Java, India en West-Enropa is de grond als bron van het bestaan dan ook grotendeels behouden ge bleven. Dank ztf de vroeger toe gepaste methoden, die wellicht pri mitief genoemd kunnen worden, maar in leder geval juist waren. In Kansas en vele andere staten van de V.S. is het anders gedaan, omAst 4mt peen boaeen op het land pn I li i TOCH IS HET ZO! neerstreken, maar mensen die uitslui tend en alleen geld wilden maken. Zij moesten véél geld verdienen en wel in de kortst mogelijke tijd. Zorg voor de grond, waarop zij werkten, badden zij In geen enkel opzicht en het land werd weer verlaten zodra zich elders betere mogelijkheden voordeden. Bovendien geselde de zon in de zomer genadeloos allen die ln het open veld waren en daalde 's winters de temperatuur tot een on barmhartige kou. Men gunde zich de tijd niet om tot werkelijke gemeen schappen te komen, waardoor de be zwaren van de natuur gedeeltelijk ondervangen hadden kunnen worden. Ieder bleef op zichzelf en had maar één doel: geld verdienen. Maar deze slagzin veranderde bij velen geleide lijk van karakter toen de geteisterde grond rampen over mensen en gewas de lijfspreuk„i^ ieveu trachten te blijven!" De uitge putte grond waarin door roofbouw en ondoelmatige be werking iedere bac terie-werking was verdwenen, nam wraak: de rulle ak kers werden door stormen de hoogte in geblazen, of weggespoeld door slagregens. Het land werd praktisch onbewoonbaar en één voor één trok ken de families weg naar andere oorden. Méér dan 2000 plattelands plaatsen verdwenen van de kaart van Kansas in 80 jaar tjjds, dus geduren de drie generaties. Vindt n dat woord tachtig overi gens niet een beetje zonderling en had het eigenlijk niet „achtig" moeten zijn, net als zeventig en negentig? Mis, tachtig is volkomen Juist. Eigen lijk hadden zeventig en negentig óók met een t moeten beginnen, dus: tseventlg en tnegentig moeten luiden. Daarover een volgende keer eigen is, heeft de heer Ruppert het voorzitterschap van het C.N.V. overgedragen aan zijn opvolger de heer Van Mastrigt. In aanwezigheid van de vele belangstellenden op de algemene ledenvergadering verMaarde de heer Ruppert met genoegen deze overdracht te verrichten. In het verleden had hij reeds tweemaal zijn fuïiotie aan de heer Van Mastrigt overgedragen en „naar mijn opvatting heeft hij het in beide gevallen beter gedaan dan ik. Mijn verwachting dat dit ook nu het geval zal zijn is dus gebaseerd op ervaring," aldus de heer Ruppert. In de bezetting van de voorzitterszetel sen, ook al zag de scheidende voorzitter enige wet matigheid. Diemer was de vredelievend heid in eigen persoon, Kruithof de vecht jas, Stapelkamp weer een man van h overleg, ondergetekende was iets mindi vriendelijk en nu Van Mastrigt, wei een man van de ethisch-irenische ric ting, zij het dan niet in kerkelijke zi In zijn rede bij het aanvaarden ve het voorzitterschap achtte de juist ge kozen vijfde voorzitter van het vijftig jarige C.N.V. het niet geheel uitgeslo ten, dat de afgetreden voorzitter van zijn hoge post af nog wel eens angstge voelens zal hebben. Misschien wel eens de schouders op zal halen of door ge laatsuitdrukkingen uiting zal geven aan een met begrijpen. Misschien zal het zien van bepaalde dingen zelfs wel pijn doen. In het neerleggen van het voorzitter schap is dit risico nu eenmaal opgeslo Zich tot de heer Ruppert richtend dankte hij hem voor de veile gaven en krachten die hij in dienst van de vak beweging heeft gegeven. „Ge hebt in uw ijver ook wel eens misgetast, men heeft ook niet altijd goed begrepen. U liep ïl eens wat hard, zodat niet iedereen u kon bijhouden. U probeerde nog wel eens de ontwikkeling te versnellen. Misschien zullen we dat alles juist het meest mis- tolfatde INDES KOEL L KASTEN \\ilz lijkst de nieuwe voorzitter in zijn toespraak tot de heer Ruppert. Van Mastrigt betreurde het heengaan van de heer Ruppert, die zo ongelofe lijk veel voor de beweging heeft gedaan, maar hij verheugde zich er over. dat de aftredende voorzitter tot een belangrijke en hoge functie is geroepen. „Ik heb zo in de loop der jaren het een en ander van u geleerd, waarmede ik in de toe komst mijn winst hoop te doen. Voorts hoop ik dat onze persoonlijke vriend schap mag blijven," aldus de heer Van Mastrigt. Zich tot de vergadering richtend, ver klaarde de nieuwe voorzitter, dat het leiding geven aan een beweging als het C.N.V. niet het werk alleen is van één man, van een gewoon mens met be perkte gaven en niet altijd even gemak kelijke eigenschappen. De heer Va a Mastrigt deed daartoe een beroep op zijn collega's in het verbondsbestuur, maar ook op de verbondsraad en evenzeer op de gehele beweging. De beweging ont leent immers uiteindelijk haar kracht aan de eenvoudigen in den lande, die in hun vrije tijd, belangeloos, onbezoldigd het vele werk doen im steden en dorpen. Ook in de komende jaren zal alles ge erden om de hechtheid van de beweging te verstevigen. Ir is nog geen volledige rust gekomen de ontwikkeling van de juiste orga- atordsche vormen. De laatste jaren i er moeilijkheden geweest. Het is it uitgesloten, dat er zich ook toekomst voordoen, sprak het Lnder rel moeilijkheden zullen heer Van Mastrigt ;n de middelen zal kun- hieraan het hoofd te :n, zo verklaarde de gaat het in het werk vakbeweging om het zoeken van r de tijd en plaats meest geëigende van samenleven, samen werken ïen dienen. (Van sociaal-economische redactie) het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft voorzitter Ruppert van daag met een treffende rede afscheid genomen. Na een korte in leiding tot zijn rede verklaarde Ruppert: Wanneer iemand van baas verandert, zijn zijn motieven meestal tweeërlei: er is een deel dat verband houdt met zijn oude werkkring, en er is een ander deel, dat betrekking heeft op zijn nieuwe taak. Zo is het ook mij gegaan. Ik begin met de beweegredenen, die betrekking hebben op mijn huidige werk. Het eerste motief ik bedoel met dat woord „eerste" overigens geen prioriteit aan te duiden is de twijfel of een mens, althans ik, in staat is in deze tijd het voorzitterschap van het verbond gedurende 24 jaar werkelijk goed te vervullen. Ik verklap dunkt me geen al te groot geheim, wanneer ik zeg, dat het vakverbondsbestuurder-zijn behoort tot de zwaarste functies in het leven. En het voorzitterschap van een vakcentrale in deze tijd vergt ik zeg het open zo moge lijk nog meer van een mens. Ik kan thans voor zover ik dat ten minste kan en mag beoordelen het werk nog goed aan en ik zou het graag nog enige jaren doen. Maar de vraao is, of ik het nog twaalf jaar aan zal kunnen. Het zou me om allerlei redt' nen aangenamer zijn geweest, wanneer het mij gedane aanbod enkele jaren la ter zou zijn gekomen, maar ook dat heeft een mens nu eenmaal niet in de hand. De vraag blijft daarom of ik het werk nog twaalf jaar aan zal kunnen. Nu zegt misschien iemand: als ge daaraan twij felt, dan zoudt ge in de toekomst be paalde activiteiten moeten afsnijden. Dat is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Een mens is nu eenmaal zoals h\j is. Ik geloof niet, dat ik in de opvatting, die ik terecht of ten on- rechte in de loop der jaren en door de ontwikkeling van zaken heb gekre gen over de uitoefening van het voor zitterschap, nog veel verandering kan brengen. Een nieuwe man echter kan mede gelet op de ervaringen van zijn voorganger de zaak opnieuw op- De tweede overweging sl-uit hier onmiddellijk bij aan, en is misschien wel de eigenlijke. Ik loop nu al een dertig jaar in onze beweging mee, waarvan 27 jaar als bezoldigd be stuurder, en van die 27 jaar weer ruim 12 als voorzitter van het .ver bond. Bij de landarbeidersbond heb ik altijd hard moeten werken. Oude- kerk is zoals wij allen weten een zeer brave man, maar aan luie kerels had hij een hekel. En toch: de twaalf jaren voorzitter van het verbond waren zwaarder dan de vijf tien bij onze landarbeiders. Waarom? Vanwege de verantwoordelijkheid. De positie van een vakcentrale-voorzitter is langzamerhand zo geworden, dat, als je ergens wat zegt, de volgende dag in de krant staat: „De Christe lijke vakbeweging is van oordeel enz." Al is dat onjuist, niet te loochenen valt, dat de voorzitter van een vak verbond een stempel zet op de zaak Dooh wij zijn allen slechts beperkte mensen. En de voorzitter van het CJN.V. vormt op die regel bepaald geen uitzondering. Integendeel; en zijn fouten worden de beweging als geheel aangerekend. En nu komt die meest eigenlijks overweging: ik geloof, dat het ui •het belang van de beweging in deze tijd is, dat na 12 h 15 jaar wisseling in het voorzitterschap optreedt. Ik ben om het nu maar Wat eufemis tisch te zeggen net iets te weinig overtuigd van eigen voortreffelijkheid om een standpunt te kunnen inne men, dat het belang van de beweging mijn aanblijven zou vorderen. Velen nebben van mij altijd de in druk gehad, dat ik het werk met gemak deed. Die indruk is onjuist. Ik beschouw in het diepst van mijn hart onze christelijke vakbeweging als een genadegave rechtstreeks van God. In die beweging heb ik altijd met grote innerlijke schroom gestaan Tegen iedere vergadering waar ik spreken moest, heb ik opgezien. Zelf vertrouwen zoals de mensen dat noe men heb ik nooit gekregen. Er is bij mij altijd iets gebleven van de aar zeling, de schroom, misschien wel de eerbied voor sociale actie, die chns- telijk-sociale actie wil zijn. Vooral is bij mij ook altijd blijven leven de vraag: doe jij het wel goed? Is de leiding, die jij aan onze mooie beweging geeft, wel in overeenstem ming met het wezenlijk belang van die beweging? Die vraag is de laatste tijd steeds sterker bij mij gaan leven en heeft ten slotte een antwoord bij mij ge vonden in de slotsom, dat een wis seling in het voorzitterschap niet alleen niet in strijd is met het be lang van het verbond, doch positief in het belang er van is. Velen hebben mij na het bekend worden van de beslissing doen we ten, dat zij op dit punt met mij van mening verschillen. Dat is natuurlijk aan de ene kant wel aangenaam voor de persoon in kwestie, maar bet kan mij toch niet verleiden om mijn nuch terheid te verliezen. En vooral niet, nu intussen gelet op het eenparig advies van onze verbondsraad het uitzicht is geopend op een zodanige vervulling van de voorzittersvaka- ture, dat er mijns inziens eerder sprake is van winst dan van verlies. Tot zover de overwegingen die be trekking hebben op de oude werk kring. Over de motieven die verband houden mei de nieuwe werkkring, moet en kan ik beknopter zijn. Er zijn de facto slechts weinig func ties, die een vakcentrale-voorzitter na het neerleggen van zijn voorzitter schap kan aanvaarden. Daartoe be hoort echter dn elk geval het lid maatschap van de Raad van State. Ik kan en wil mijn erkentelijkheid, dat thans iemand uit de arbeiders- wereld z'n intrede doet in dit hoge college van staat niet verhelen. Overigens ben ik wel de eerste staatsraad uit de kring van de werk nemersbeweging, doch niet de eerste arbeidersjongen die staatsraad wordt. Dat was dr. Schouten, die, evenals ik, het schone beroep van bloemist arbeider had. Evenmin kan ik verzwijgen, dat ik er dankbaar voor ben, benoemd te zijn in de vaikature-dr. A. A. L. Rut gers, in wiens schaduw ik weliswaar niet kan staan, doch met wie ik in elk geval gemeen heb, dat ik de be noeming tot staatsraad niet op aan drang van mijn vrienden aanvaard. Dr. Rutgers blijft ook voor mij een lichtend voorbeeld van plichtsbetrach ting. Het zijn de mededelingen en advie zen, die ik heb mogen ontvangen van de vice-president van de Raad van State, de minister van staat prof. Beel, van de oud-leden van de raad, dr. Schouten en minister De Pous, van mijn vriend De Gaay Fortman en niet in de laatste plaats een mij ge dane mededeling over het gevoelen van dr. Rutgers, op grond waarvan ik besloten heb de benoeming te aan vaarden. Daarbij heeft nog invloed geoefend de overweging, dat de uitoefening van het lidmaatschap van de Raad van State vermoedelijk enige tijd over laat voor studie en bezinning. Ik hoop, dat men het niet als al te egoïstisch zal beschouwen, dat die overweging mede een belangrijke rol heeft ge speeld. Ik heb het altijd als een groot gevoeld, dat wij dikwijls vele een diepere bezinning op de achter gronden er van. Hartelijk hoop ik, dat ik de bewe ging, waarmee ik met al de vezels van mijn ziel verbonden ben, op dit punt nog enigermate van dienst zal kunnen zijn. Nog een opmerking moet ik over die werkkring maken. Men heeft mij gevraagd: 16 dat eigenlijk niet te hoog voor een arbeidersjongen? Ik antwoordde: er is geen enkele aan leiding voor mij om te vergeten, dat mijn vader Ls geboren in de Jordaan en mijn moeder op Kattenburg. Er is geen aanleiding om dat te vergeten en ik heb er ook geen enkele behoef te aan. Integendeel, zolang wij het nog als iets bijzonders moeten be schouwen, dat een arbeidersjongen in colleges als deze plaats krijgt, is er iets in onze samenleving, dat her vorming behoeft. En voor hervor ming in ch ris tel i jk-social e zin zal ik blijven ijveren op de wijze, die mijn positie toelaat. Ziedaar de rgonden, waarop mijn beslissing steunt. Het spreekt vanzelf dat ik on middellijk nadat de regering mij in kennis stelde van haar voornemen mij bij HJVI. de Koningin voor te dragen ter benoeming tot lid van de Raad van State overleg heb gepleegd met een vertegenwoordiging van de aangesloten organisaties en met het verbondsbestuur, een overleg, dat gelet op de begrijpelijke wens van de regering een beperkt en infor meel karakter moest hebben. Eveneens spreekt vanzelf, dat, als deze vertegenwoordigers van de be weging zouden hebben verklaard, dat deze benoeming niet diende te wor den aanvaard, ik me -met blijdschap naar dat besluit zou hebben gevoegd. Want nog altijd geldt mijns inziens, dat men de beslissingen van de be weging behoort te volgen. De ge raadpleegde vertegenwoordigers van ons verbond hebben echter, in over grote meerderheid gemeend, dat in casu van deze bevoegdheid geen ge bruik behoefde te worden gemaakt. Al juichte, voor zover mij gebleken is, niemand mijn vertrek men heeft mij vrijgelaten bij het nemen van mijn beslissing. Op de gronden, die ik heb uiteen gezet. achtte ik een wisseling in het voorzitterschap in het belang van de beweging en heb ik gebruikma kende van de mij gegeven vrijheid de bekende beslissing genomen. Ik zou mijzelf echter geweld aan doen, wanneer ik zou verzwijgen, dat die beslissing veel strijd heeft gekost. En ook zou ik de werkelijkheid verkeerd weergeven, wanneer ik de indruk zou wekken, dat het van bin nen bij me geheel pais en vree is. Ik zeg daarover alleen, dat indien ik de verkeerde beslissing mocht hebben genomen, zulks verband houdt met de overweging, die ik genoemd heb als de meest eigenlijke: namelijk de overtuiging, dat ik ln veel tekort schoot en dat mede daarom een wis seling op de voorzitterszetel in het belang van het verbond is. Mocht ik dat onjuist hebben gezien en op grond daarvan de verkeerde beslissing hebben genomen, dan hoop ik, dat God mij dat vergeven wil, evenals ik hoop, dat Hij en de bewe ging mij vergeven zullen de vele an dere fouten, begaan in mijn dagelijks vakbewesfingswerk. Aannemende, dat mijn opvolger *o welwillend zal zijn mij in de loop van deze bijeenkomst nog eenmaal het woord te geven om iets te kunnen zeggen tot enkele instanties binnen en buiten de beweging kom ik thans tot mijn laatste opmerking. Er zijn vele organisaties en bewegingen iin de wereld. Maar de chris t elijk-social e actie behoort tot de schoonste. Met hoeveel innerlijke schroom ik in die beweging ook heb gestaan, ik be schouw het als een gave er toe te hebben mogen behoren en er toe t.e mogen blijven behoren. Want het is een beweging, die met al haar fouten en gebrek in deze wereld een getuigenis wil zijn in woord en daad van de heerlijkheid van Gods Rijk, dat komt en dat er is. Het is een zegen van Boven, dat het „Dankt, dankt nu allen God" niet alleen in de kerk en in het gezin gezongen behoeft te worden, maar dat er een arbeidersbeweging is. waarin het lof- en bedelied we'erklinken kan, een arbeidersbe weging, waarin de overtuiging heerst, dat God ons in Christus al tijd genadig aanziet en dat Hij het is. Die ons dag aan dag met goed heid overlaadt, een arbeidersbewe ging, die belijdt dat de eeuwig rijke God ons reeds in dit leven Zijn vreed' en heilgenot als aan Zijn kinderen wil geven. Ik spreek de wens uit, dat God de christelijke vakbeweging zal willen blijven gebruiken tot de ver kondiging van Zijn lof in deze wereld. Over Hilversum I zendt de VARA Landb; uit. Ont 8.05 uur Japanse lichte muziek, opnamen van de Japanse omroep om te muz J3 Nws 13.15 Meded of gr, 8.30 gesprekken over jazz met enkele l32o Lichte muz 13.55 Beursber 14 ischerp ondervraagt, hoe briek: Het land bijeen EU De en het plan van toedeling i2 33 Lieh- Volgens belofte is de NCRV paraat bij de opening van het Heinrlch Schütz- luisterei het i sterren en om 9 uur een concert door Inspecteur Vlij; het Concertgebouworkest o-l.v. Eugen spel 14 4o Schoolradio 15 00 Vi Jochum, waarbij de cellist Tibor de Ma- P'3'1?0 15 30 Tussen myth< chula solist is. U hoort hem in een con cert van Hindemith- Verder staan er Mendelssohn, Haydn 5.30 Tuss heid, caue 15 45 Gra V d jeugd 17.2i oldue wordt gegeven door het Omroep-kamer- orkest, het NCRV-vocaal ensemble en solisten, alles onder leiding van prof. dr. Wilhelm Ehmann. met medewerking van een koperblazersgroep geleid door Mari- niis Voorberg. Wij vermeldden al het programma dat werken van Schütz en Buxtehude omvat. Tot 10 uur speelt daar na de cellist Guy Fallot een sonate van Kodaly en om 10.15 uur na commentaar op politiek terrein concerteert het Ro bert Clark Trio. concert, dat Wagner op het programma. In de pauze nade- irtelt Enny Mols-de Leeuwe n Clare Lennart. Programma voor morgen >rk c soli verhaal 19.00 Nws 20 05 Lichte linge telefoon, hoorsj 22 15 Act 23 30 Pi; J1S Pianospel 18.30 Prome- 8.55 Paris vous parle ïeelfoeschouwing 20.00 inder 23 15 Beurslber 7 00 Nws 7.10 Gym 7 20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: S.Oo Nws 8.13 Pianospel 9 00 Gym 9.10 De groenteman 9-15 Gram 9 35 W; ding 9.55 Een boek ven, caue 10 00 Gram 10.60 V d klei Hl.00 V d zieken 12 00 Orgelspel 12.20 al 8.00 Nws 8': 40 Schoolradio 10.00 Morgenwij- Lichtbaken, oaus 10 30 Gram 11.00 het geestelijk le- vrouw il.30 Gram 1150 Als d< ital 23,0- New York 23.17 -24.00 Gram II, 298 nj. 1007 kc/s. KRO: 7 00 Morgengebed en lit am 8.50 V d huisvr d kind 1015 Telefonith 12.00 Middagklok-nooklolk 12.03 Lichte muz 12 30 Land- en tuinibouw- meded 12.33 Gram 12.50 Act 13.00 Nws cl 13 15 Zonnewijzer 1320 Piatennieuws 13.35 uuz 14.00 Gram 14 06 Schoolradio d plattelandsvrouwen 14.45 Gram 'ianotrio 16.00 V d zieken 16.30 Zie- 17.00 V d jeugd 17 40 Beursber Regeringsuitz: Rijksdelen Overzee: Henk Den- 18 20 Regeringuitz: 18 00 Lichte Nationale reclasseringsdag 1950 Misda; en de toekomst van de delinquent, door drs J Hik Hoornweg, directeur van het nationaal bureau reclassering 18 30 V d jeugd 18.45 Vrouwenkoor 19 00 Nws 19 10 Act 19.25 Sportpraatje 19 35 Gram 20 30 Brabants halfuur 2.1.05 Onvr ork en soliste 21.55 Berichting, psychiater en reclasse ring. gesprek 22.20 Orgelspel 22 45 Avond gebed en lit kal 23.00 Nws 23.15—24.00 20 45 Speelfilm NTS: 22.3»

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5