Mieuuie gtitectfe lüiwnuil Chroesjtsjef dreigde naar huis te gaan C. J. van Mastrigt gekozen tot voorzitter C.N.V. riekse regering brak met Grivas wis VREEMDE SCENES IN LOS )udstrijders in de oppositie gmg naar Maar hij San Francisco Prinses Beatrix morgen terug in Nederland Wilde staking in vier krantenbedrijven Stuntvlieger neergestort Inwendige kracht tegen Nederland versterkt DE het pro_ Twee doden op vliegvelden MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11672 Directie: F OIBMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantvasUcft is gbebleoca trign hert ia tégljenspoef RUPPERT afscheid zie pagina 5 KABINET-DE QUAY christelijk beleid zie pagina 5. SPORT VAN ZATERDAG zie pagina 6 en 7. „Wij blijven vechten in Algerije" De invloedrijke organisatie van Franse idstrijders in Algerije heeft zaterdag- wnd verklaard te zullen vechten om Sgerije Frans te laten blijven. Zij heeft D beroep gedaan op de Franse troepen ^de burgerij, om zich achter haar loor ons bestaat geen andere oplossing |an een Algerijnse integratie met Fran- {rijk en wij zullen zien hoe die inte- [ratie moet worden bewerkstelligd", zo verd verklaard in een resolutie van de jolitiek belangrijke uniecommissir vaarin veertig verenigingen van oud- Itrijders zijn vertegenwoordigd, t is de eerste belangrijke poging i: liers om de oppositie te organisere jen het plan van president De Gaulle (oor een referendum over Algerijes Bekomst. kringen van de Algerijnse rebellen )erd gisteren gezegd dat er voorlopig (reinig kans is op een Noordafrikaanse pnferentie over de voorstellen vai faulle. Zowel Tunesië als Marokko !en hiervoor weinig voelen en het roord-aan De Gaulle zou geheel |en overgelaten aan de Algerijnse |ng in ballingschap. |e ministers van deze regering zouden astbesloten zijn de opstand voort ptten totdat Frankrijk het Algerij: ationale bevrijdingsfront heeft erkend Is onderhandelingspartner. """A. fn de huiskapel van Tichborne Park te Alresford in Engeland is het huwelijk voltrokken tus- ien de 23-jarige jonkheer John 1'joudonzoon van jhr. J. H. tOudon van de Koninklijke Ihell, en de 21-jarige Anne \oughty-Tichborne, dochter van 'ir Anthony en lady Doughty- 'ichborne. Daar de bruidegom ediend heeft bij het regiment fuzaren van Boreel, vormden lederlandse officieren in cere monieel tenue een erehaag. CHROESJTSJEF heeft zaterdag in Hollywood en Les Angeles opnieuw voor de nodige dramatische scènes gezorgd Op een gegeven moment toen de burgemeester van Los Angeles hem een vraag stelde, die hem niet aanstond dreigde hij zelfs, onmiddellijk naar de Sowjetunie te zullen terugkeren. In Hollywood was hij er eerder op de dag in geslaagd, zijn verwende gehoor bestaande uit talrijke figuren uit de filmwereld bijna alle emoties te doen ondergaan, waartoe de mens in staat wordt geacht. Hij wist het gezelschap zowel tot daverend gelach als tot een ijs koude vijandige stilte te bewegen. Het was een ongelooflijke vertoning. De moeilijkheden begonnen in het vliegtuig, dat Chroesjtsjef in 5% uur van New York naar Los Ange les bracht. De Rus gaf de wens te kennen, ook een bezoek te brengen aan Disneyland, op 50 km Angeles gelegen. De Amerikanen brachten hem evenwel aan zijn stand, dat een dergelijk bezoek niet op het officiële programma stond uit veiligheidsoverwegingen niet meer ingelast kon worden. In de filmkolonie beklaagde Ch'roesj tsjef zich hierover tijdens een lunch, die hem werd aangeboden. De politie kon daar niet instaan voor zijn veiligheid, had men gezegd. „Hebt u daar misschien lan- ceerbanen voor raketten? Is er een cholera-epidemie of hebben bendeleden die plaats 'in hun macht, zodat zij mij kunnen doden? Wat moet ik nu doen? Zelfmoord plegen? Dit is de toestand waarin ik uw gast verkeer. In kan geen woorden vinden om dit aan mijr volk uit te leggen. Zelf zal ik iedereen overal persoonlijk heen vergezellen en geen buitenlandse gast zal in de Sow jetunie iets anders zien dan eerbied" Henry Cabot Lodge, _de permanente^ Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, die Chroesjtsjef na mens Eisenhower vergezelt, verklaarde naar aanleiding hiervan, dat dit niet de juiste omschrijving was voor maatrege len. die waren getroffen om de veiligheid van de Russische premier te verzekeren. Sinister Als altjjd gevoelig voor de stemming van zjjn toehoorders, wist de Rus zijn gehoor in Hollywood een show voor t< zetten, die sommigen woenden, ande ren stomverbaasd en allen gefascineerd deed toekijken. Soms wist hij homerisch gelach te verwekken, dan weer zwaaide hij zijn dikke vuisten door de lucht sprak hij denderend In de microfoon om anderen te onderbreken bij hem hetzelfde deed. lachte hy luid- In een toespraak wisselde Chroesjtsjef lof op de Verenigde Staten af met scherpe kritiek. Hij noemde de Russen leerlingen van de Amerikanen, maar schakelde volgens snel over naar het. succes de Russische maanraket. t waren echter de woorden, hij zijn toespraak besloot en waarbij zelfs de Russen uit zijn gevolg hem met slecht verholen verbazing aankeken. Hij :r uit als een man. die buiten zichzelf woede was. Merkwaardig genoeg be gon hij met zich te verontschuldigen voor hetgeen hij ging zeggen. Daarna beschul digde hij de Amerikanen er van. in 1919 geprobeerd te hebben, de Russische revo lutie te onderdrukken. En hij schilderde n afgrijselijk beeld van de toestanden Rusland, als gevolg van de burger- irlog, die naar zijn zeggen door de Ame rikanen was opgestookt. Woedend keek hij de zaal rond om vooral te laten zien, Later, aan het diner, dat de stad Los Angeles hem aanbood, nam Chroesjtsjef het zjjn gastheer, burgemeester Poul- son, kwalijk, dat deze nogmaals de uit lating van de Russische premier ter sprake bracht, volgens welke het munisme het Amerikaanse kapitalisme zal begraven. De Rus zei, soms de indruk te hebben dat men hem naar de Verenigde Staten heeft uitgenodigd om hem eens flink de waarheid te zeggen en hem de kracht van dat land te laten zien om hem bang te maken, Hij dreigde vervolgens met weggaan door te zeggen, dat hij in onge veer twaalf uur naar Amerika komen j?n niet meer dan tien en een half uur nodig zou hebben om terug te keren. „Indien u niet tot ontwapening bereid bent en de bewapeningswedloop wilt voortzetten, wel dan aanvaarden wij de uitdaging, want wij beschikken nodige kracht en hebben de mogelijkheid tot het maken van moderne wapens. Wat de aanmaak van onze raketten betreft, worden aan de lopende band gemaakt". Burgemeester Poulson verklaarde later, te hebben gesproken als gewoon Ameri kaans burger. Hij is van mening, dat niet alleen Chroesjtsjef, maar iedereen het recht heeft, zijn mond open te doen. Voorts is hij er van overtuigd, het merendeel van het Amerikaanse volk te hebben gesproken. Gisteren is Chroesjtsjef per trein San Francisco vertrokken, een afstand van ruim 600 km. Onderweg heeft hij nog wat nagemopperd over zijn „huisarrest" in Los Angeles en Hollywood, maar zijn goede stemming bleek te zijn terugge- Prinses Beatrix heeft in Albany de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van het Henry Hudson PlanetariumOp de achtergrond van links naar rechts: de burgemeester van Albany Erastus Corning, de waarnemend commissaris van onderwijs in de staat New York dr. Edwin van Kleeck, en gouverneur Nelson Rockefeller. TTET BEZOEK van prinses -"-J- trix aan Amerika Hartelijk Die stemming verbeterde nog, toen de Russische premier in San Francisco een ontvangst ten deel viel. aanzienlijk har telijker dan tot dusver in een Ameri kaanse stad het geval is geweest. Dui zenden belangstellenden stonden langs de wegen en overal werd Chroesjtsjef toegejuicht. Chroesjtsjef,' hierover kennelijk zeer 'heugd, verscheen op het balkon zijn hotel, hield de handen boven het hoofd, klapte als een zegevierende bok ser en wuifde naar de menigte. vandaag Vanmiddag ging de Prinses aan boord van een lijn- vliegtuig van de K.L.M. Morgen ochtend zal zij op Schiphol arri veren. In de oudste kerk van Albany, de First Church, heeft prinses Beatrix gis teren de dienst bijgewoond. Op de kan sel, die in 1757 uit Nederland naar Al bany werd gebracht, stond dr. E. Em- men uit Den Haag, secretaris-generaal van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk. Prinses Beatrix was in gezelschap var Duverneur Rockefeller en zijn echtge note. Zij werd voorts begeleid door de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen en zijn echtgenote, de Amerikaan ambassadeur in Nederland, Philip Young en drie kinderen van de gouver- Toen Beatrix de kerk binnenkwam, speelden de klokken het Nederlands volkslied. De president van de Hervormde Kerk in Amerika, ds. Howard O. Ha- geman uit New Jersey, bracht na de preek de groeten over van de 250.000 leden van zijn kerk. „Wij spreken En gels", zei hij, „wij zijn misschien onze taal kwijt geraakt, maar niet ons hart". Na de drukbezochte kerkdienst nam (Zie vervolg op pagina 5) AMSTERDAM ZONDER OCHTENDBLAD Vanavond wordt werk hervat (Van onze sociaal-economische redactie) EEN WILDE STAKING in een viertal Amsterdamse kranten- bedrijven heeft tot gevolg gehad, dat verschillende Amsterdamse dag bladen vandaag niet zijn ver schenen. De ochtendbladen kwamen niet uit en waarschijnlijk zijn ook de lezers van de Amsterdamse avondbladen vandaag verstoken ge bleven van hun krant- in Rotterdam lag de situatie gunstige: Hier versoheen wel een ochtendblad e ook versohdllende dagbladen konden nor maal uitkomen, evenals trouwens in De Haajg en andere plaatsen. De niet-uitge komen Amsterdamse dagbladen zijn: De Volkskrant, De Telegraaf, Het Vrijs Volk, Trouw en waarschijnlijk De Waarheid het Nieuws van de Dag. De personeelscommissies van de Am sterdamse dagbladen en verschillende Een Tiger Moth van de Nationale Luchtvaartschool te Hilversum verloor gistermiddag boven Amsterdam een r esleepnet, waardoor een aantal teli masten werden vernield. Twee uu aa steeg de heer G. H. Reimus me hetzelfde toestel van het vliegveld va Hilversum op voor het maken van ee stuntvlucht. Bij één der stunts kwam het vliegtuig zo laag, dat de neus van Tiger Moth zich een meter diep in moerassige polderland bij Nieuw-Lc drecht boorde. De piloot werd ernstig naar niet levensgevaarlijk gewond. Het liegtuig werd totaal vernield. Trein greep autobus, niemand gedeerd Een trein heeft zaterdagavond op de bewaakte overweg tussen Rijssen en Hol ten eenautobus gegrepen. Daar de onge veer twinrtdg passagiers in het voorste deel zaten, vielen er geen slachtoffers. Dreigement van Subandrio f)E NEDERLANDSE zaakgelastigde te Djakarta, de heer A. H. Has- selman, heeft een afscheidsbezoek ge tracht aan de Indonesische ministe: van buitenlandse zaken Subandrio. Deze deelde na afloop aan de jour nalisten mede: „Voor Indonesië be- In algemene ledenvergadering p Va een ernstige beschuldiging E GRIEKSE REGERING heeft zaterdag in een verklaring ge- 8, dat generaal George Grivas, 'voormalige leider van de Cy- iche verzetsbeweging Eoka, aan Volgingswaanzin lijdt en in bui- sporige mate geëerd is. t Griekse regeringsverklaring volgde Uddellijk op een verklaring van Gri- I waarin deze zegt dat de Griekse (ring hem had willen arresteren on- het voorwendsel dat hij een militaire pch" in Griekenland voorbereidde, legering had plannen gemaakt om |Uit de weg te ruimen, aldus Grivas. f regering antwoordde hierop, dat als ras geen leugenaar is, hij klaarblij- ik aan vervolgingswaanzin lijdt. Zij huldigde hem ervan, een samenzwe- op touw te hebben gezet en nu te (eren zich als slachtoffer van een plot voor te doen. In plaats van de ping te beledigen zou Grivas er beter fdoen, de beschuldigingen die door Cyprioten tegen hem zijn gericht te- te spreken, als hij dat kan. Deze be schuldigingen, aldus de Griekse regering, zijn gebaseerd op documenten die Grivas en zijn omgeving hadden samengesteld. De verklaring besluit met de woor den „De Griekse regering, die Grivas eerst overmatig eer bewezen heeft, wil nu niets meer met hem te maken heb ben en stelt ook geen belang meer in zijn politieke plannen." De generaal had eerder zijn uitnodi ging aan aartsbisschop Makarios van Cyprus voor een onderhoud met hem in Griekenland herhaald en gezegd, uit buitenlandse bron vernomen te hebben, dat de Griekse regering plannen had gemaakt om hem uit de weg te ruimen. Het liberale Griekse blad Elef- theria heeft gisteren bijzonderheden gegeven van het „samenzwerings plan" dat, volgens Grivas, de Griek se regering wilde organiseren om hem te compromitteren. Volgens dit plan was de regering voornemens, aan te stoken tot muiterij in een regiment te Athene en één der leden van de voorlopige regering van Cy prus te laten vermoorden. Grivas en de zijnen zouden dan de schuld heb ben gekregen. van het wenk van de gehele Ghrastelljke vakbeweging in deze plaats. In 1933 vervulde hij zijn eerste spreek beurt voo-r de N.C.L.B. Twee maanden van het winterseizoen bleef de bond toen beroep op hem doen. Ook volgende jaren werd hij ingeschakeld (Van onze sociaal-economische redactie) BUITENGEWONE algemene vergadering van het C.N.V. heeft vandaag tot haar voorzitter gekozen de heer C. J. van Mastrigt, thans tweede voorzitter van het verbond. In feite waren alle zeven be stuursleden, die het C.N.V. op dit moment telt, statutair kandidaat voor het voorzitterschap. De verbondsraad had echter unaniem de heer Van Mastrigt voor het voorzitterschap voorgedragen. In overeenstemming met deze voordrachl besloot de algemene ledenvergadering. In september 1950 was de heer Van Mastrigt ook als enige kandi daat zowel door bonden als bondsraad gesteld bij de verkiezing van een hoofdbestuurslid van het C.N.V. Alvorens naar het C.N.V. over tc gaan, wa3 de heer Van Mas trigt voorzitter van de Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond, een functie die ook de heer Ruppert bekleedde, toen hij gekozen werd tot bestuurder van het C.N.V. Het is thans dus voor de tweede maal, dat de heer Van Mastrigt de voetstap pen van zijn voorganger, Ruppert. drukt. De heer Van Mastrigt, In 1909 in Klun- d-ert geboren, bracht zijn schooljaren door in Zevenbergen. Hoewel afkomstig uit een landarbeidersgezin, was hij na twee jaar U.L.O.-onderwijs genoten te hebben, enige tijd werkzaam bij drukkerij De Westhoek in Khindert als lettarzetters- knech't. Moeilijkheden met zijn chef deden hem op 17-jarige leeftijd echter werk zoe ken als landarbeider. Hij ging over van de Ned. Ohir Grafische Bond naar de Ned. Ohr. Landarbeddersbond. werd na verloop van tijd voorzitter van de afdeling Zevenbergen en begon met de aanpak pagandawerk en op 1 mei 1939 volgde zijn vaste aanstelling. De mobilisatie riep hem kort daarna in militaire dienst en toen hij terugkwam was Nederland bezet. Spoedig na de bevrijding volgde zijn ver kiezing tot lid van het dagelijks bestuur de N.C.L.B. en in 1947 volgde hij de land- Bij het C.N.V. De heer Van Mastrigt is nu negen jaar werkzaam by het C.N.V. Wat hy in deze periodè heeft verricht is teveel om in kort bestek op te noemen. Het belang- rykst waren zyn werkzaamheden voor het tot standkomen van de organisatie wet voor de sociale verzekering, voor het Centraal Beheer G.A.K.. de werkloos heidswet en de A.O.W. Met betrekking tot de A.O.W. kan gesteld worden, dat de heer Van Mastrigt Berger de grondslagen heeft ontworpen voor het huidige stelsel van ouderdoms pensioen. Zeer belangryk zijn dus de ac tiviteiten van de nieuwe voorzitter ge weest op het terrein van de sociale ver- ekcring, een sector die hem al spoedig •d op- i 1950 door het C.N.V.-bestuur gedragei Het wenk, dat de heer Van Mastrigt altijd met het meeste plezier deed, was het scholingswenk. In h^t hele land be staan nu in het totaal 25 streekcursussen Onder leiding van aangezochte docenten heeft hier de vorming plaats van ge spreksleiders. De scholing van bestuur ders zal bovendien nog een geheel nieuwe opzet krijgen. De toekomst staat er geen hoop op van de hangende geschillen tussen beide landen, die op wederzijds be grip steunt, zo lang de Nederlanders in gebreke blijven, in Indonesië eer gelijkwaardig deelnemer aan het ge sprek te zien." Hij voegde er aan toe dat Indonesië met betrekking tot Ne c'erland bezig is zijn inwendige krachl te versterken. ..Pe Indonesische minister van finan ciën, ir. Djuanda, heeft bepaald, dat alle cenationaliseerde of onder regeringstoe zicht gestelde Nederlandse ondernemin gen verplicht worden hun deposito's of bankrekeningen te brengen bij staatsban ken of banken onder staatstoezicht. E> wordt alleen uitstel verleend aan ban ken, die hun verleende kredieten no; niet hebben afgelost. Voorts moeten deze ifsluitimg van hu bruto-ink' grote boekdrukkeryen lieten zaterdag na afloop van een vergadering in een offi cieel communiqué weten „diep teleur gesteld te zyn door de houding van het college van ryksbemiddelaars inzake de goedkeuring van de na langdurige onder handelingen afgesloten grafische c.a.o.'s". zy besloten uit protest daartegen een staking uit te roepen als gevolg waarvan vandaag geen Amsterdamse dagbladen zouden verschynen. Do bedoeling is deze proteststaking vanavond om acht uur weer te doen ein digen. Dan zul'len de eerste ploegen voor het ochtendblad van dinsdag weer aan da slag gaan Zowel de bonafide werknemers- als werkgeversorganisaties in het grafisch bedrijf, hebben zich zaterdagavond laat nog zonder uitzondering tegen deze wilde actie uitgesproken. Bij de werknemers bonden hebben de leden steeds het advies gekregen aan het werk te blijven. Deze bonden distanciëren zich dan ook vol ledig van deze actie, welke zij sterk af keuren. Zij is immers niet gericht tegen de werkgevers, maar tegen het college van rijksbemiddslaars. In een commu niqué deden werkgevers- en werknemers organisaties nog een beroep op de werk nemers om de arbeid normaal te her vatten, in afwachting van het resultaat der besprekingen in het centraal bureau voor de grafische bedrijven, welke van middag om twee uur in Amsterdam zou den beginnen. Zaterdag en maandagmorgen nog heb ben de organisaties en de economische experts die bij de opstelling van de cijfers in de c.a.o.'s mede verantwoordelijk ziin, besteed om te zoeken naar een mogelijk andere en wellicht betere opstelling van de cijfers om alsnog tot een voorstel te komen, dat meer de instemming van het ollege van rijksbemiddelaars zal hebben :n ook voor de organisaties aanvaardbaar zal zijn. Het lijkt waarschijnlijk, dat het "c van de werktijdverkorting, dat reeds gedurende de uitermate lange on- derhandeddngsperio-de tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties het hete hangijzer is geweest, thans opnieuw het moeilijke punt is. Zal de werktydverkorting zich inder daad zelf kunnen verdienen of zal hier- ook gedeelteiyk de economische loonruimte die er in de bedrijfstak be staat, moeten worden aangesproken? Zaterdag is tijdens een transport met een trekker op het vliegveld Valkenburg de 18-jarige vliegdienstweerkundige A. J. L. Plutel uit Haarlem door tot nog toe onbekende oorzaak van de machine ge- allen en onder de wielen terechtgeko- nen. Hij is ter plaatse aan de bekomen erwondingen overleden. Op de vliegbasis Soesterberg heeft zich zaterdag omstreeks half elf een soort gelijk ongeluk voorgedaan als op Val- ïnburg. Op Soesterberg is de 20-jarige dienstplichtige, soldaat van de Konink lijke Luchtmacht E. Levebev uit Haar- »en rijdende trekker gevallen en onder een achterwiel gekomen. Hij is gewond opgenomen in een zieken huis te Utrecht. De oorzaak van het on- eluk is onbekend. De 19-jarige dienstplichtig soldaat H. A. Tijink uit Tubbergen, is op het terrein de Oranjekazerne te Schaarsbergen gesleurd door een aanhangwagen van militaire vrachtauto, welke door een jervrachtwagen werd aangereden. De militair liep een schedelbasisfractuur op werd opgenomen in het Canisius- ekenhuis in Nijmegen, waar hij zondag- :htend is overleden. balansen 1 procent afstaan als De besnoeide bankbiljetten van 500 roepiah worden tegen ja nu ar de omloop genomen om knoeierijen t De chef-staf van de regeringstroepen Celebes heeft verklaard, dat zich tol j toe 3000 man van de Daroe-l-Islam hebben overgegeven. Dit zou 70 proceni de totale sterkte zijn en Kahad Mu- zakkar zou nog slechts over anderhalf bataljon beschikken. Het persbureau Antara meldt, da' Indonesië de rubberleveranties aan Rus land, dae in 1959 14.000 ton zouden mop bedragen, met 1000 tot 1500 ton wil •hogen. OFFICIEREN IN [RAK VOOR HET VUURPELETON Dertien legerofficieren en vier burgers malig hoofd van de politie in Irak, zyr gistermorgen vroeg in Bagdad geëxecu teerd. De burgers werden om vier uui opgehangen, de militairen kwamen daar- Nezem Tabakjaly, commandant tweade divisie van het Iraakse leger. Hij zijn mede-officieiren werden beschul digd van deelneming aan de opstand in Mosoel. die was gericht tegen de regering in de huidige, premier Abdel Kassem. De hungers waren functionarissen van h regime van Nouri es Said, waaraan door de revolutie van juli 1958 een eind wend gemaakt. Toen de doodvonnissen voltrokken wer- den, juioh-ten vele mensen voor premier (Zie vervolg op pagina 5) Kassem en de volksrechtbank. ¥5* Plaatselijk regen De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Ma- Mflh tige tot krachtige wind tus- sen zuid en west. Minder koude nacht, morgen echter iets lagere middagtempera- turen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 22 september: zon op 6.24, mder 18.41, maan op 21.22. onder 11.58. HET WEER VS EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Frankfoj MQnrh*r Zürich nndstil hndstil nndstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1