S.S.K. wil een miljoen voor kerkbouwactie Vakbondsleden achter Labour? Nieuwe methode vindt gunstig onthaal Kamer aanvaardt wetten voor overgang A.W.W. Bouw Hilton-hotel kan in februari starten K.A.B. vierde gouden feest Antwerpse rechter wees aanspraak op thee af Fokker verkreeg geen nieuwe opdrachten VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 Actie De Grote Sprong (Van speciale verslaggever) Tweehonderdduizend folders heeft de Stichting Steun Kerk bouw aan de kerkeraden der Gere formeerde Kerken in Nederland doen uitgaan om een bedrag van een mil joen gulden voor de bouw van bede huizen bijeen te krijgen. De actie, die onder de naam „De Grote Sprong" zal worden gevoerd, zal op zondag 4 oktober a.s. haar hoogtepunt krij gen door een dan te houden buiten gewone kerkcollecte. Van verschil lende kerken is reeds bericht ont vangen, dat deze nieuwe methode van de S.S.K. een gunstig onthaal ge vonden heeft. Indien ieder gemeente- lid het tienvoudige geeft van dat gene wat hij of zij gewoonlijk voor een collecte afzondert, zal het streef bedrag zeker kunnen worden ge haald. Zoals ds. Chr. W. J. Teeuwen gisteren In Amsterdam verklaarde, is „De Grote Sprong" geen imitatie van de kerkbouw actie, welke de Hervormde Kerk op touw heeft gezet. Het dagelijks bestuur van de S.S.K. hoorde eerst van dit ini tiatief, nadat het zelf, daartoe gedwon gen door het enigszins teruglopen der kerkcollecten, besloten had tot een an dere methode van geldwerving over te gaan. Ook zijn er markante verschillen, daar de Stichting een strikt kerkelijke weg volgt, terwijl de Hervormde Kerk het gehele kerkvolk direct en persoonlijk tracht te benaderen en als streefgetal een half procent van het jaarlijks inkomen beeft gesteld. Rivaliteit is er dan ook niet en her vormden en gereformeerden zullen zelfs op één punt samenwerken, De landelijke kerkbouwnood zal namelijk door middel van radio en televisie in een gezamenlijk programma worden becommentarieerd waartoe de N.C.R.V. haar medewerking verleent. Op woensdag 23 september a.s zal een klankbeeld worden uitgezonden terwijl op woensdag 30 september daar. aanvolgend aan beide acties op het beeldscherm gestalte zal worden gegeven Momenteel is de situatie zo, dat de S.S.K. in de vijf jaar van haar bestaan een bedrag van 820.000 gulden uit kerk collecten en giften heeft ontvangen. Der tien kerken zijn met hulp van de Stich ting gebouwd of in aanbouw, waarvan er zeven in het westen, twee in het zuiden en drie in het midden van het land zijn gelegen Doordat de verleende of nog te verlenen steun minimaal tienduizend en maximaal honderdduizend gulden be droeg, zijn de middelen der S.S.K. totaal uitgeput. Op de wachtlijst staan echter nog een tiental kerken, waarvan de steun aanvrage een onmiddellijke behandeling vereist. De Stichting, die uit een zuiver par ticulier initiatief is voortgesproten en die door verschillende Generale Synodes van harte is aanbevolen, zegt steun bij kerkbouw toe in duidelijke gevallen van nood. De steunvragende kerk moet ech ter aan kunnen tonen, dat de boog der offervaardigheid tot et uiterste ge spannen is, wil zij niet het risico lopen door de advies-commissie der S.S.K te worden afgewezen. Leden hiervan zijn o.m. prof. dr K Dijk, als degene, die de kaart van bet gereformeerde kerkelijke leven uitermate goed kent, prof. dr. R van Dijk, directeur van het Gereformeerd Sociologisch Instituut, architect Rothui zen, drs H. J. Bonda en accountant R. Krol als financieel deskundige. In de jaren 1946 tot 1956 zijn door de Gereformeerde Kerken honderd nieuwe bedehuizen gebouwd, ongeacht de ver vanging van afgebroken of door de oor log verwoeste kerken Volgens deskundi gen moeten er in de komende twintig jaar nog 140 gereformeerde kerken bij komen. waarvan alleen 80 90 in Zuid- Nauwer fusie Nijverdal -Stork Weefgoederen De Koninklijke Textielfabrieken Nij- verdal-Ten Cate N V. te Almelo zal nog ten hoogste nominaal f 2 miljoen gewone aandelen plaatsen om nauwer samen te werken met en deel te nemen in het kapitaal van de Koninklijke Weefgoede- renfabriek Ch. T. Stork en Co N.V. te Hengelo. Beide bedrijven zullen op dezelfde wijze en onder eigen naam voortwerken. Holland. Meer kuni rwijl z voltrekt! Volgens gegevens van het Gerefor meerd Sociologisch Instituut zal het Rot terdamse havengebied, bestaande terdam en de omliggende gemeenten, tot 1980 met 180.000 woningen aangroeien o wel 720.000 mensen. Dit betekent o.m. da er, gerekend naar de kerkelijke gezindti der bevolking, voor 36.000 gereformeerden 36 kerken zullen moeten worden gebouwd. In dezelfde periode heeft Dordrecht en omgeving zes nieuwe gereformeerde ker ken nodig, Alblasserdam en Ridderkerk twee en de IJmond-gemeenten tenminste vijf. Voor de gemeente Spijkenisse is di' cijfer al even spectaculair. Op grond var een prognose van het E T I. moeten daa in de komende zes jaar al vier nieuw» gereformeerde kerken verrijzen en vóö kerk bedragen op 't ogenblik vierhonderdduizénd gulden en ging van de kerknood. zijn dan nog c Dok mil- >dig. de bedrag, dat de S.S.K. mende vijftien tot twintig jaar voor een doeltreffende hulpverlening nodig heeft, wordt geraamd op tien veertien mil joen gulden ,,De Grote Sprong"-actie. welke het bijeenzamelen van een mil joen gulden beoogt, moet dan ook, strikt genomen, als een eerste aanloop worden beschouwd. Behalve in het collecte-zakje, dat het gereformeerde kerkvolk op zondag 4 ok tober a.s. namens de S.S.K. voorgescho- ven zal krjjgen, kunnen giften ter leni ging van de kerkbouwnood ook op een postrekening gedeponeerd worden. Het gironummer van de Stichting Steun Kerkbouw is 640833 te Utrecht. Zonder hoofdelijke stemming (Van onze parlementsredactie.) DE TWEEDE KAMER heeft zich gistermiddag zonder hoofdelijke stem ming akkoord verklaard mét een drietal wetsontwerpen, die voorna melijk ten doel hebben de inwerkingtreding van de Algemene Weduwen- en Wezenwet op 1 oktober a.s. mogelijk te maken. Een van de ontwerpen beoogt te voorkomen, dat door de vervroegde inwerkingtreding van de A.W.W. weduwen, die de leeftijd van 60 jaar bereiken na 1 oktober '59, maar vóór 2 januari 1960, geen recht op pensioen zouden hebben. De twee anderéAmtwerpen bevatten een tijdelijke regeling van de samenloop van overheidsweduwen- en wezenpensioen met het algemeen weduwen- en wezenoensioen. Het eerste ontwerp beperkt overjieids- weduwen- en wezenpensioenen, wanneer sprake is van een gelijktijdige aanspraak op een uitkering of pensioen krachtens de A.W.W. Het tweede oritwerp bevat soortgelijke tijdelijke aanpassings regeling voor bepaalde toeslagen op In donesische weduwenpensioenen of we zenonderstanden. De ontwerpen hebben voorlopig karakter. Een algemene regeling is reeds aan de Kamer voor gelegd, maar kon niet vóór I oktober worden behandeld. De Kamer aanvaardde gistermiddag /eneens zonder hoofdelijke stemming ;n wetsontwerp tot verlenging van de noodwet op de kinderbijslag van kleine zelfstandigen. De werkingsduur van deze wet zal zich nu uitstrekken tot 1 jan. '61. Verder ging de Kamer z.h.s. akkoord een wetsontwerp tot verhoging met tijdelijke toeslag van de pensioenen krachtens de wet buitengewoon pen sioen 1940-'45, en met een wetsontwerp tot wijziging van deze wet. In het eerste ontwerp wordt voorgesteld het percen- van de tijdelijke toeslag te ver hogen tot 64 en zulks met terugwerken de kracht tot l januari 1959. De toeslag bedroeg 36,5 pet. In het tweede ontwerp wordt een wijziging van de berekenings methode in de wet buitengewoon pen- i 1940-'45 aangebracht. Het grond- bedrag der pensioenen wordt verbeterd. Historisch feit Aan het begin van def vergadering heeft dr. L. G. Kortenhorst naar aanlei ding van zijn herbenoeming tot voorzit- der Tweede Kamer een rede gehou den, waarin hij stilstond bij het „histo rische feit", dat thans voor het eerst een w, nl. mevrouw mr. J. M. Stoffels- Van Haaften (lib.), als vice-voorzitter in het presidium der Kamer zitting zal heb ben. Wel zat in de periode van het zgn. noodparlement '45—'46 mevrouw A. E. J. De Vries-Bruins in het presidium, doch niet als vice-voorzitter, maar ais derde voorzitter. Zij heeft trouwens nooit de voorzittershamer gehanteerd. Mevr Stoffels zal dat wel moeten doen. Dr. Kortenhorst deelde in zijn rede tee, dat bij de begrotingsbehandeling ook dit jaar weer met beperkte voor lopige verslagen zal worden gewerkt. Het enige verschil is, dat in deze stuk ken niet alleen feitelijke vragen mogen worden gesteld, maar ook inlichtingen ver het beleid van de ministers kunnen 'orden gevraagd. Er is uitgerekend, dat op deze wijze 180 uren voor het begro- tingswerk beschikbaar zijn wanneer de Kamer drie dagen per week vergadert en ook gedurende de avonden bijeen blijft Het vorige jaar hebben de begro tingshoofdstukken rond 147 u.ur gekost het jaar daarvoor slechts rond 140 Rotterdam voteert een miljoen (Van een onzer redacteuren) Rotterdam kan zijn Hilton-hote) laten bouwen. De gemeenteraad hechtte gistermiddag zijn goedkeu ring aan het voorstel om de beno digde grond in erfpacht toe te wijzen en tot een bedrag van één miljoen gulden deel te nemen in het aan delenkapitaal. De goedkeuring van de raad maakl het thans mogelijk op korte termijn ovei te gaan tot de oprichting van de naam loze vennootschap „Rotterdam Hilton- Hotel Maatschappij" Vervolgens zal deze vennootschap kunnen starten met het voorbereidende werk. Het Hilton-hotel zal verrijzen aan het Weena, een der drukste verkeersaders in het centrum van de stad Het gemeen tebestuur acht het mogelijk, dat met de bouw volgend jaar februari zal worden begonnen en dat het hotel over twee- en-een-half jaar zijn deuren zal kunnen Het t bouwwerk I ip de plaats, nog het Doofstommeninstituvt is geves tigd Dit pand zal dus op korte termijr moeten worden gesloopt Een nieuw ge bouw voor het instituut is inmiddels in aanbouwvoor de periode, die ligt tus sen het begin van de sloop en de vol tooiing van het nieuwe pa-id, zal het Doofstommen-instituut een tijdelijke be huizing worden toegewezen nblik Gist ïrmiddag heeft de Rotterdamse ge- ■raad gedurende enige uren „een ïenspel" rond het Hilton-project ld Het was namelijk al tevoren jk, dat het voorstel van het col- ïet zeer grote meerderheid van Hilton-hotel geaccepteerd als zou Hilton in Moskou e de I uur. Mocht de Kamer menen dit jaar ongeveer 160 uur nodig te hebben, dan kan dat zonder moeite geschieden en zou zij vóór het Kerstreces met de be grotingsbehandeling gereed kunnen ko men. De periode tussen februari en mid den juli 1960 is dan volledig ter beschik king van de Kamer om een groot aantal andere zaken dan begrotingsontwerpen met de regering te behandelen. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft gist'eren in Utrecht haar vijftig jarig bestaan herdacht. In Tivoli werd een. zoals voorzitter Middelhuis hei uitdrukte, „sobere plechtigheid gehou den, die meer het karakter had van een ontmoeting met kerkelijke en maat schappelijke autoriteiten". Duizend le den, die langer dan vijftig jaar lid zijn ontvingen een jubileumgeschenk. Onder de genodigden bevonden zich mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roer mond, de viceminister-president H. A Korthals, de ministers Van Rooy, Van Aartsen, Ma rijnen en Cals en de staats secretarissen Roolvink en Veldkamp. Voorzitter Middelhuis wijdde enkele woorden aan de pioniers van de katho lieke vakbeweging, waaronder de pries ter-architect Ariens. Het woensdag ge opende rusthuis van de K.A.B. is hem genoemd. De K.A.B. heeft vi een wetenschappelijke inventaris laten maken van het archief van ministei Aalberse. Binnenkort wordt een biogra Eie uitgegeven. De K.A.B.-bonden brachten voor hel lubilerende verbond een bedrag van 172.550 bijeen. Tien meisjes overhan digden 3587 inschrijvingsformulieren van nieuwe leden. Minister Van Rooy overhandigde na mens de Koningin aan de heer Middel huis de versierselen, behorend bij de onderscheiding van Ridder in de Ord^ van de Nederlandse Leeuw. Bakkers vragen hoger loon en kortere arbeid (Van onze sociaal-economische redactie) De organisaties van werknemers in de bakkersbedrijven hebben de werkgevers we voorstellen gedaan ter wijziging de c.a.o., die reeds op 30 april afliep De werknemers vragen vier gulden per week aan loonsverbétering plus een op trekking van de pensioenpremie tot vijf procent van het loon Thans is dat een uniform bedrag van drie gulden per •eek Reeds ten tijde van het aflopen va a.o. was men besloten tot wijziging et contract, doch alvorens men om goed keuring kon vragen kwam de nieuwe loonpolitiek aan de orde. Daarop besloot de nieuwe richtlijnen af te wachten Thans heeft men in het kader van de vrijere loonvorming geheel nieuwe voor- geda; Volgende week zal er een gesprek tus- •ners en werkgevers plaats de loonvoorstellen. De commandant van het Kremlin, ge- eraal Vedenin, heeft meegedeeld dat premier Chroesjtsjef opdracht heeft ge- n in het Kremlin een conferentie- te bouwen, waarin 6000 mensen een plaats kunnen vinden. halfzwaar - dié is het toch maar! Ook in Virginia en American (Van een medewerker) LONDEN Het grote jaarlijkse congres te Blackpool van'de Britse vakbonden is voor 1959 wèer achter de rug. De belangrijkste pun ten op de agenda waren de resolu ties over de door Engeland te voeren kernwapenpolitiek en het algemeen verplicht doen invoeren van de veertig-urige werkweek. Hoe groot het belang van beide onderwerpen ook mocht zijn, tot heftige redevoe ringen is het niet gekomen. Een an der, veel belangrijker onderwerp hield de gemoederen bezig. Op 8 oktober gaat Engeland weer naar de stembus en dat vooruitzicht was blijk baar zelfs voor Frans Cousins, de tegen de officiële Labour-atooinpolitiek rebelle rende leider van de machtige Transport ind General Workers Union, aan leid jrvj iet wat kalmer aan te doen. Hij' verklaarde dat hij en zijn bond gelingen onder de Labourvlag zouden charen. Zijn resolutie, die een complet» Uithouding van proefnemingen, product)» n eventueel gebruik door Engeland var :ernwapens vraagt werd trouwens' in eer •erhouding van twee tot één door de af- jevaardigden verworpen. Cousins' rode haan zag echter wel kans •ictorie te kraaien bij een andere resolu- ie, waarin protest werd aangetekend te- ;en het bestaan van Amerikaanse raket- iases in GrootrBritannië zonder medezee genschap over het gebruik daarvan dooi de regering in Londen. Met een kleine •rderheïd kwam dit standpunt er door. aanzien van de veertig-urige werk week bleek de opvatting van de afgevaar digden vrijwel Beslaglegging in Nederland blijft echter nog mogelijk DE ANTWERPSE RECHTBANK heeft vier Nederlandse theemaat schappijen niet-ontvankelijk verklaard in hun eis van beslaglegging op de van hun ondernemingen afkomstige thee, die gisteren geveild werd. aldus deelt de Antwerpse firma Socomable aan A.P. mede. In het gehee- werden er volgens A.N.P. 2441 kisten geveild, die op 180 stuks na alle afkomstig waren van Nederlandse ondernemingen. Hiervan werden er ongeveer 450 opgehouden. Van de rest werd het merendeel door Neder landse theehandelaren gekocht. Men noemde de prijzen, gezien de ma- ge kwaliteit, aan de hoge kant en vol gens een Nederlandse mening is de vei ;een mislukking geworden, doch ook overweldigend succes. De Indonesi ambassadeur te Brussel, mej. Laili Rusad. noemde de resultaten bovredi Een vertegenwoordiger der eige- s achtte nog een gerech'elijk optre- tegen de Socomabel. die als verte voordigster van de Indonesische re gering optreedt, mogelijk. Oi-k noemd» hij het zeer waarschijnlijk, dat er maal gelen zouden worden genomi -eilde thee partijen Pa •kocht Duits Hamburg waren a; bekend of er Nede: ir Nangka O.P wer- er pence boven taxa- theehandelaren uit nwezig, rtoch het is thee naar Duitsland (Advertentie I Zuiver Uw bloed met Kruschen. Om Uw rheumatiek te verdrijven. Want naarmate Kruschen's aansporende werking onzuiverheden uit Uw bloed ver drijft. verdwijnen Uw pijnen vanzeiJ Kruschens vijf minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende organen weer op gang, Uw bloed gaat sneller stromen en de pijnverwekkende onzuiverheden ver dwijnen langs natuurlijke weg. ;s verkocht Voor een Britse firma werd eveneens geboden, doch de prijzen bie lsen te hoog. De volgende veiling wordi in november verwacht De grootte van iet aanbod is nog niet bekend Volgens A.P bracht de veiling vijf tol es ton op. De Volkskrant deelde mede, dat de icslissing van de president der Ant verpse rechtbank niet openbaar was en ■tal de juridische gronden alleen aan ie eisers werden medegedeeld Tegen de i.eslissing staat geen hoger beroep open Kleuters verdronken Twee buurmeisjes uit Hengelo, de driejarige Hendrikje Vruchtenman en de vijfjarige Anna Maria Klein Pols voort zijn gistermiddag bij de plek waar op warme dagen zeer velen plegen te zwemmen in het Twentekanaal geraaki en verdronken Een der moeders, die door een ander meisje was gewaarschuwd, dat haai dochtertje oij het kanaal speelde doch daar geen kinderen vond, alarmeerde de politie Agenten ontdekten al spoe dig een der meisjes, drijvend op hei water Ne urenlang zoek n vond men gisteravond het tweede kind, dat ook verdronken bleek te zijn. Gisteren heeft de Katholieke arbeidersbeweging in het Utrechtse Tivoli haar gouden jubileum gevierd. De voorzit ter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis (midden) mócht ook de gelukwensen in ont vangst nemen van zijn col lega's van de andere werkne- mersvakcentralen, t.w. van de C N-V -voorzitter, de heer M. Ruppert (links) en van de N.V.V.-voorzitter, drs. D. Roemers (rechts). EVERSHED-EURAF VOL VERTROUWEN De winst van de N.V Nederlandscho Röntgen-Apparatenfabriek Evershed-E,. raf te Delft is in 1958 verdubbeld tot 66.623 v. j 31.168), waarna van het oud verlies 445.881 overblijft. Bijzondere aandacht is besteed aan de opbouw van een hechte basis. De omzet is met 5 pci verhoogd De bruto-winst steeg tot 1.26 (1,21) miljoen Begin 1959 is de order portefeuille aanzienlijk gestegen en dr directie heeft gegrond vertrouwen in de voortgang en uitbreiding van het bedrijl en geleidelijke verdwijning van het op van de afzonderlijke organisaties zullen in de toekomst zeker niet uitblijven Politiek was er ook meer dan genoeg .in Blackpool. De felle maar intelligente voorzitster van de Labourpartij. Barbara C istle had al op de eerste dag voor wat beweging onder de ingedommelde afge vaardigden gezorgd en aan het einde van de week vloog partijleider Hugh Gaitskell. pas terug van zijn bezoek aan Chroesjtsjef nog ijlings naar Blackpool om het congres toe te spreken. Er moest vooral eenheid en solidariteit zijn tussen Labour en de vakbeweging, meende hij. Waarom werd op deze ogenschijnlijke vanzelfsprekendheid nog eens extra de na druk gelegd? 7 Wist men achter de groene tafel soms ook wat de Conservatieve Daily Express meende te weten, namelijk dat er afgevaardigden waren die bezwaar had den gemaakt tegen hetuitnodieen van de Labourleidefs naar Blackpool? Algemeen Is het hier bekend, dat een aanzienlijk deel der Britse arbeiders wel iswaar lid is van bij Labour aangesloten vakbonden, maar ondanks dat bij verkie zingen tóch Conservatief stemt. In 1955 moet volgèns het Gallup Instituut voor Publieke Opinie zeker 40 pet. der arbei- dersstemmen naar de Torypartij zijn ge- Labour heeft beloofd het vee) beter te zullen doen dan de Conservatieven en van Engeland een waar paradijs te zullen maken voor de arbeidende klasse. Maar bijna de helft van die klasse stemde in 1955 op de andere partij en het ziet er naar uit, dut deze groep zich ook dit jaar bij de partijkeuze meer zal laten leiden door wat de Conservatieven hebben ge daan dan door wat Labour belooft te zul- Felle kritiek op Gemeentenbank (Van een onzer redacteuren) Vrijwel op hetzelfde ogenblik hebben •ie gemeenten Rotterdam en Amsterdam dezer dagen besloten een obligatie-lening aan te gaan van 25 miljoen gulden tegen een rente v-ap .414. procent, en t.egen een uitgifte-koers van 99 procent. Maar even eens op hetzelfde ogenblik kwam het sericht binnen, dat de Bank voor Neder- iandsche Gemeenten heeft besloten tot de uitgifte van een 4% pct-obligatiele- -ling tegen een koers van 100 procent. Deze gang van zaken gaf de heer J. Wilschut, voorzitter van de a.r.- fractie van de Rotterdamse gemeen teraad, gistermiddag een scherp pro test in de mond. „De Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten", zei hij, „rijdt op deze wijze twee gemeenten lelijk in de wielen. Zowel Amster dam als Rotterdam wordt het name lijk door de Bank moeilijk gemaakt met wat groter vrijheid te opereren op de kapitaalmarkt." De heer Wilschut kon hiervoor slechts één verklaring geven: De Bank voor Nederlaodsche Gemeenten wenst haar monopolistische machtspositie, die zij ja- renlang heeft gehad, te behouden De hogere rente, die de Bank biedt, spreekt in dit opzicht duidelijke taal. Het antwoord van de wethouder van financiën, mej. mr. J. Zeelenberg, was kort en bondig: „De houding van ds (i Bank acht het college zeer wonderlijk en beslist niet elegant." Toch verwacn- i ten B. en W., voegde zij hieraan toe, van i> de gemeentelijke lening wel enig succes I De mensen willen wel weer een-s wat 1 anders in de portefeuille hebben dan alleen maar papderen van de Bank In een door alle fractie-voorzitters Eesteunde motie verzocht de heer Wil schut het college „van de diepe teleur stelling van de raad te doen blijken". Deze motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. TTET BEDRIJFSRESULTAAT van het Fokker-concern is in 1958 welis- j waar gunstig geweest, doch de nog onvoldoende orderportefeuille j voor F-27-vliegtuigen en de toestand in Brazilië nopen tot voorzichtigheid zodat 5 p.ct dividend op preferente en 8 (v.j. 12) pet op gewone aandelen wordt voorgesteld. De bruto-winst steeg 'bot f 8,1 (5,2) mil- >en, de netto-winst daalde echter to f 232.426 (364.000) door verhoging van dj F-27 met f 4,5 (1) miljoen wegen: de stilstand in bestellingen, die dan noj voldoende is om de kosten der 51 de finitief gecontracteerde vliegtuigen te dek ken, zodat bij onvoldoende toeneming eer beroep zou moeten woden gedaan op toe komstige winsten en de reserve belangen ad f 7,5 miljoen. Afschrijvingen beliepen f 3,1 (3,2) min., iserveringen totaal f 4,8 (1,8) min. Op d< balans zijn gebouwen en terreinen gewaar deerd op f 8,5 (9,3) min. tegen f 18,8 min. .anschaffingswaarde, machines, gereed- chappen, enz. op f 2,4 (2,9) min. tegen f 8,7 iln. aanschaffingswaarde. De vordering op de Braziliaanse doch- er ad f 1,2 min. is geheel door onderpand gedekt. tvoering van het produktieprograin der F-27 7is bevredigend. De prestaties :ommerciële resultaten van geleverde t .tellen zijn gunstig. Door het aantal v kochte toestellen stelt eleur. Een reeds de finitieve buitenlandse opdracht van 6 toe- itellen heeft tengevolge van deviezenmoei- lijkheden aldaar geen contract opgeleverd. Toch werden in 1958 het geraamde produk- 'tempo en personeelsbezetting gehand- Fokker Rio bleek in staat op eigen be en te staan, doch thans verwacht me: j het werk definitief moet staken. Avio Diepen heef bij onvoldoende bezet ting redelijke winst gegeven Het personeel op Schiphol en te Dordt oleef vrijwel constant op 4128, doch bij d Die 1 klei dat het totaal op 4800 kwam. Er was pret- samenwerking met Aviolanda Belgische vliegtuigindustrie. In 1959 duurt de terughoudendheid bij bestelling van vliegtuigen voort. Slech' •ontracten voor twee vliegtuigen werden afgestoten ter vervanging van bestaand» ntracten. doch de directie blijft optimis- h en aanzien van verdere bestellingen er zijn tekenen van opleving in de vliea- gindustrie. De vervoerscijfers in de :htvaart zijn vrijwel overal beter. Mei rschillende gegadigden zijn de gesprek ken hervat. Men zal zijn uiterste best doen de voor- Amerika en Rusland hebben dezelfde geheime agenten LLEN DULLES, het hoofd van de Amerikaanse geheime dienst, heeft tijdens het diner op het Witte Huis het volgende onomwonden tot Chroesjtsjef gezegd: „U heeft wellicht sommige rapporten van mijn dienst gezien." Chrotsjtsjef antwoordde: „Ik geloof, dat wij veel van onze inlichtingen van dezelfde mensen krijgen en dat wij ook beiden dezelfde mensen be talen." Aller, Dulles stelde toen voor de koppen bij elkaar te steken en uit zui- ughei isoverwegingen die agenten maar een keer te betalen. Chroesjtsjëf vond dat een uitstekend idee. sprong op Hawker Siddeley te behouden. Deze wordt krachtig door de Britse rege ring gesteund. De belangstelling voor e- paratie en revisie blijft bestaan maar de concurrentie is groot. Een voorbeeld voor samenwerking op do Euromarkt is de ontwikkeling van het i marinepatrouillevliegtuig Breguet-150 door Fokker en drie Europese bedrijven voor de NAVO, waabij drie Europese landen en Amerika de fondsen verschaffen. Fokker is 1 verantwoordelijk voor de middenvleugel met motorgondels. De directie hoopt dat produkibie zal volgen. Dit kan een uitgangs punt zijn voor de scheppende vliegtuigln- dus trie in West-Europa. Met produktie bulten de vliegtuigbouw is men nog niet ver genoeg gevorderd om mededelingen te doen. Wegens beëindiging van de Hunterijpro- duktie en uitblijven van F-21 opdrachten is het personeel te Amsterdam en Dordrecht verminderd tot 3770 en met verdere in- krimping moet men rekenen. Knoop dit in uw oor! Met 1 Van Nelle .Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet a minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus mioder dan 1 cent per kop! met .Afternoon* thee-, ideaalSnel, gemak- proper! Doe "t ook! Thee zeti builtjes kelijk èc Bestel z< direct VAN NELLE „Afternoon" theebuiltjes (grootformaat) doos van 20 stuks 98 ct

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9