EIMERT KRUIDHOF Claerfn Orlon pullovers Losmaken garantieprijs is onaanvaardbaar êlhergolvenj Voor 1961 geen Eurovisie- nieuwsuitwisseling Protestantse kolonie in Brazilië op stapel VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 geef mij maar n camera E11 j^IMERT KRUIDHOF was een van die gelukkige jongetjes die niet ge bukt gaan onder het lijnrecht streven naar één doel en die op de lagere school al dokters, metselaars of ambtenaar-in-de-dop zijn. „Ik wou alles wel worden.of misschien niets. Inbreken leek me een prachtig werk, echt spannend en je kon er fijn bij klimmen. Misschien heb ik wel een misdadige aanleg-" Later was hij een van de ongelukkige jongemannen, die in de oorlog van de middelbare school kwamen en onzichtbaar moesten blijven voor de Duitsers. En nu is hij televisie-regisseur bij de VARA. Tussen die gouden lagere schooltijd en nu ligt een vreemde wereld. „En toch is één ding altijd gebleven: de wens, een camera te bezitten. Gek hè, dat wil ik nog. Maar vroeger wou ik een gewone, zoals mijn vader en nu zou ik alleen maar een grote rijdende filmcamera willen Net zo onmogelijk als die kleine vroeger. hebbe We zitten ditmaal op een Hilvereums terrasje, omdat het binnen erg vol is. Hier op het terras hebban we niemand om ons heen en dat is ook wel eens fiin voor een lang gesprek. Want dat het lang zal worden, hebben we al begrepen: Eimert Kruidhof is een van die mensen, die altijd haast hebben, altijd beginnen met te zeggen ,,lk moet gauw weg". Niet, dat hij een overdruk dagelijks leven demonstreert, helemaal niet. Dat is zo ge woonte geworden, die rusteloosheid. Toevallig ben ik wat dat betreft van hetzelfde hout gesneden en toen we el kaar dus hadden verteld „dat we geen tijd hadden en gauw weg moesten", gingen we er breed bij zitten, bedacht op een lang gesprek met de wetenschap in ons achter hoofd, dat we er opeens en schielijk een eind aan zouden maken. Het werd lang. Eimert Kruidhof ver telde heel veel en waarom ik u dat niet allemaal haarfijn herhaal, zal u vanzelf duidelijk worden. „Ein nou moet je zeker eerst weten, hoe oud ik ben en waar ik werd gebo ren?" vraagt hij half spottend. „Zou wel leuk zijn voor de oriëntatie", geef ik terug en dan steekt hij van wal. „Op de lagere school heb ik pech ge had, ik viel me een paar maal achter elkaar een hersenschudding, maar ik rol de toch wel de klassen door. Daarna werd het prachtig. Ik ging in Ede op een soort Daltonschool, waar allemaal jongens zaten die het op gewone middelbare scho len wegens te grote levendigheid hadden verbruid. Dat waren mooie tijden! Mis schien waren we wel kleine misdadigers, maar we zetten hele spannende dingen op touiw. Ik was dol op cowboyfilms snap je, zo met onverschrokken helden in de prairie. En ik wou altijd filmen. Mijn vader filmde thuis en ik had ook een leraar die filmpjes maakte. Dat machtig nooit eens hebben?" „Kan je denken, nee hoor. Maar op school heb ik toch mijn eerste film ge maakt, met een geleende camera. We had den een heel ingewikkelde spionage op touw gezet: ik klom tegen de hele gevel van het gebouw op naar de vierde ver dieping. om stiekem de overgangscijfere op te pikken. Dat moest vanwege de film. En toen hebben we een prachtige instal latie gemaakt in de 'kelder van de school, met microfoons in de leraarskamer en zo gezet natuurlijk, Na de vergadering heb ben we alle vriendjes opgebeld ei verteld, hoe ze er voor stonden". „En heb je die film nog?" „Neen. Hij is verdwenen toen ons huis geplunderd en later bezet werd io oorlog. Mijn oudere zijn naar Putten ge- evacueerd en ze raakten alle6 kwijt wat in huis moest achterblijven". Ineens is er een bladzij omgeslagen. Het hoofdstuk van de zorgeloze jeugd ei dwaze avontuur i6 uit. Maar er begint een ander avontuur, alleen: het is bittere „Tjaik kwam van 6chool e: Duitsers stonden op on6 te loeren, weet je wel, voor arbeidsdienst in Duitsland. Ik kon niets gaan doen. Maar ik was een goeie inbreker en zo heb ik in het verzet kunnen werken". Een handige camouflage om vooral niet over zichzelf op te pijpen, dit wrange grapje. En het verhaal dat voügt, Is niet om u precies over te tellen. Wat u ervan weten moet, vertel ik u dus In het kort: Eimert Kruidhof ging in de ondergrondse werken en ht was een van die onverschrokken jon gelui, die keer op keer overvallen pleeg den op distributiebureaus om aan bon kaarten voor Joden en andere onder duikers te komen. Zes keer ging het, met levensgevaar, goed. De zevende t hij was een van de twee jonigeman- d-ie er in geslaagd zijn, uit deze prikkeldraad vestig, tussen de mitrailleur kogels door, te ontsnappen. Ouderen on- onze lezers zullen zich nog wel her ren wat het betekende, uit Amers foort te ontsnappen! ie maanden Amersfoort.genoeg een leven te breken. Maar Eimert Kruidhof bleef maar heel eventjes onder gedoken., toen zat hij alweer bij de on dergrondse en ging door met levensge vaarlijke karweien.... tot hij na ellendige dingen te hebben meegemaakt, voor de tweede maal werd gearresteerd. Ditmaal ontsnapte hij uit een transport- convooi. Mag het genoeg zijn, dit enkele zinnetje? Je liep nl. maar niet zo weg onder de ogen van zwaarbewapende Duit- :re en dat in de dikke 6neeuw. Er was niets Kunt u begrijpen, dat er niets over wa6, •en de bevrijding eindelijk aankwam? at Eimert Kruidhof en andere jongens an zijn leeftijd niet „gauw een baantje gingen zoeken?" „We gingen naar Frankrijk, m'n vriend en ik en we hebben daar rondgekeken 1 6tukjes met foto's voor Nederlandse gesteld, de een op detail, de ander 01 totaalbeeld Ik moet glashelder wetei hoe het verloop van een uitzending i en dus aangeven: nu deze en dan di< camera. Als het even kan lijden laat il de derde camera een aardig beeld in di zaal zoeken Hepft hjj wat, dan probee ik het in te lassen. Het is eigenlijk „in telligent gokken" op Shots, dat moet ji ergens aanvoelen." „Maar nu met reportages, uitzendin gen dus die je niet van tevoren kunt repeteren en plannen?" „Ja, die hebben de aantrekkelijkheid van het avontuur, dat is een grote span ning. Je verkent de omgeving wel zo wat van tevoren, maar je weet nooit alles. Dat gaat dus voor een groot deel op je gevoel en je intuïtie. Ik voor mij heb liever een geplande uitzending maar dat zal mijn liefde voor de speel film wel zijn." ,Js de speelfilm dus nog altijd „de grote liefde"?" „Ja. En de toekomst is hopelijk nog Veel meer zegt hij er niiet over. Ten slotte nog: „Ik ben blij dat ik bij de televisie werk, het is levend werk en er ziit veel toekomst ifi, Maar of ik het na mijn opleiding in Indonesië nou ideaal vind. is een andere kwestie Natuurlijk hebben we bet noe even over het feit. dat hij de Eurovisie-uitzen ding op het Biraaasemermeer heeft mogen regisseren ensamen met Piet te Nuyl Jr. heeft opgezet. Twee maanden hebben ze aan de voorbereiding moeten werken, „Op zo'n ogenblik moet je zo enorm veel tegelijk in het beeld krijgen, dat je alles wel minutieus moet plannen. Maar het was mooi werk en fijn, als het dan goed gaat." We praten nog wat door over het van de regisseur. De vele voorbereidingen met decors, requisieten, beliohtamg. De petities, de puzzles om judst datgene in beeld te krijgen „dat het moet zijn. Het plaatje hebben" heet dat. „Het publiek dat zit te kijken heeft daar allemaal geen idee van", zegt de gisseur. en hij heeft gelijk We weten kranten geschreven, totdat we een beetje uitgewaaid waren. Toen dacht ik weer aan die cameraen ik solliciteerde bij Multifilm". Nauwelijks wa6 hij aangenomen als leerling-cineast, toen de diensttijd aan brak. Hij werkte net zolang tot hij bij de legerfilmdienst kwam en reisde op een troepentransportschip op en neer naar Indonesië om aan boord voorlichtingsfilms te vertonen. Van het een kwam het ander en na de dienst kreeg hij een contract bij Multi film in Indonesië. „En daar heb ik mijn grote leerschool gehad. Er was daar een stuntelige speel filmindustrie, maar die wilden ze ver beteren en dus trokken ze, een team van Engelse en Amerikaanse experts aan, dat de zaak op poten kwam zetten. Zo heb ik als 6tudiooameraman ontzettend veel ge leerd, want ik deed van alles en leerde het filmvak door en door kennen. Ik heb er in drie jaar tijds zes speelfilms gemaakt, maar toen was het „niet leuk meer in Indonesië en toen In 1956 mijn contract was afgelopen ging ik terug naar Nederland. Gek.... maar hier was de televisie aan de gang en de NTS vroeg een floormanager. Ik solliciteerde en kreeg de baan" Ja, herhaalde malen heb ik Eimert Kruidhof ontmoet in die functie. De floormanager er is geen Nederlandse benaming voor heeft baan. Hij Eimert Kruidhof in actie: dadelijk begint de uitzending en dan zul len de monitors allemaal tegelijk werken. De regisseur houdt bovendien toezicht op de bediening van het schakelbord en volgt het gebeuren op het draaiboek, op de monitors en op het ontvang apparaat. Hij luistert naar het luid en geeft voortdurend a wijzingen aan floormanager i cameralieden. V. slotte ook niet precies hoe de schoen fabriek wordt geleid en hoe de banket bakker werkt Maarwe gaan schoenen en ons baartje niet met zoveel kritiek te iijf als de teievisie-uitzendinig. „Ook dat is boeiend", zegt Eimert Kruidhof, „zonder kritiek komen niet verder. Als het publiek m: denkt, dat een regisseur tevreden is met elke uitzending die hij maakt lange na niet." Du Ponf High Built de beste kwaliteit „orlon", prachtig afgewerkte V-hals, gemakkelijk wasbaar - snel droog, nieuw assortiment najaarskleuren. Georganiseerde landbouw C.B.T.B. bereid tot gesprek over kostprijzen ren heeft tegen de methodiek van kostprijsberekening, waarop de rantieprijzen zijn gebaseerd, dan valt er met ons te praten. Deze methodiek zal wellicht aangepast moeten i den aan zich wijzigende omstandig heden, zoals de E.E.G. en de vrijere loonvorming. Het verschijnsel van de sterk stijgende krachtvoedergift hij de melkproduktie, dat de minister heeft aangestipt, is een probleem, dat inderdaad de aandacht verdient van de georganiseerde land bouw. De methode om de kostprijs vi melk te berekenen zou opnieuw b kunnen worden. Maar indien de minister het vraagstuk tot een oplossing mee kunnen brengen door de kostprijs te laten wat deze is en de garantieprijs zonder meer lager vast te stellen, dan wijzen u>v dit af, aldus de mening van de voorzit ter van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, mr. B. W. Biesheuvel. De an dere doelstelling van het landbouwbeleid, het verschaffen van een redelijk bestaan aan de boer, wordt hierdoor immers in gevaar gebracht. Mr. Biesheuvel meent dat door de ge dachte, de band tussen kostprijs en ga rantieprijs losser te maken, de landtoouw- nota van minister Marijnen een dualis tisch (tweeslachtig) karakter heeft gekre gen. Enerzijds wordt heit landbouwbeleid prinoipieel juist gefundeerd. De minister kiest voor een garantiebeleid, dat gericht is op een redelijke bestaansmogelijkheid in de landbouw via het bevorderen van redelijke producentenprijzen. Het stelsel van bedrijfstoeslagen, aanbevolen door de ene helft van de S.E.R., wijst de minis ter radicaal af. Het praktische effect hiervan komt ech ter op losse schroeven te staan, aldus mr Biesheuvel, door de filosofie over het los sere verband tussen kostprijzen en garan tieprijzen. De minister erkent de sterk wijzigen de omstandigheden in de landbouw, de noodzaak tot grote investeringenhet ga rantiebeleid zal doorvoor het gunstige mische klimaat moeten scheppen, de melkprijsgarantie moet toch beneden de kostprijs vastgesteld worden. De grote investeringen zullen zo juist in het gedrang komen. Hoe het verant woordelijkheidsbesef van de agrarische ondernemer hierdoor zou toenemen, ont gaat de C.B.T.B.-voorzitter eveneens. In een artikel in Ons Platteland, or gaan van de C.B.T.B., voegt mr. Biesheu vel hieraan nog toe, dart de nota in de praktische uitwerking verschillende aan knopingspunten heeft met de wensen en inzichten, die in de kring van de C.B.T.B. als tarwe, suikerbieten, consumptiemelk leven, zoals bij hert beleid voor produkten en voedergranen. Op andere punten is er echter ook weer verschil van inzicht ten aanzien van hert praktisch beleid, zoals bij het gewijzigde fabrieksaardappelen- beleid. De voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité, de grootste landbouworganisatie in ons land, heeft ook zijn mening gezegd over de plannen van minister Marijnen. De heer C. S. Knotnerus begreep niet waarom een lagere garantieprijs de boe ren een beter besef zal geven van hun verantwoordelijkheid voor de afzetmarkt. Wanneer de minister mooht veronder stellen, dat een lagere garantieprijs ook lagere produkiöe zal betekenen, meen de de heer Knotnerus te moeten opmer ken dat het tegendeel het geval is. Dé boer moert toch zijn inkomen ontvangen dat hij anders ook heeft. Bij een lagere garantieprijs zal hij nog meer produceren >t een zelfde financieel resultaat te komen. E. Schüttenhelm voorzitter NTS Bij Koninklijk Besluit is per 1 novem ber benoemd tot voorzitter van de Ne derlandse Televisiestichting de heer E. A. Schüttenhelm te 's-Gravenhage. De heer Schüttenhelm is op het ogenblik hoofd van de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling en tevens van de af deling sociaal en pedagogisch onderwijs het ministerie van onderwijs, kunsten wetenschappen. Ik.^„„.mn.miiiimiiniinnramwSSSS^ufflrt HET Z\b niet mogelijk zijn vóór 1961 te komen tot regelmatige nieuwsuitwisseling tussen de Eurovisielanden, omdat niet alleen in verschillende landen de televisienetten nog niet dubbelsporig zijn, maar omdat in alle landen de staven van de journaaldiensten zowel als de technische personeelsbezetting ook danig zouden moeten worden uit gebreid. Realisering van de Eurovisie-nieuwsuitwisseling naar de ge houden experimenten zal zeker een 500 man voor programma's en tech nische afdelingen vergen." Dit zegt de heer Carel Enkelaar, hoofdredac teur van de NTS-journaaldienst en vader van het plan voor de uit wisseling. U zult zich ongetwijfeld de beide ex- of het verantwoord is, hiervoor een perimenten met de nieuwsuitwisseling, vaste staf aan te stellen. Want dit zal gehouden in oktober 1958 en mei 1959, in elk geval nodig zijn. herinneren. Carel Enkelaar zat toen als Niet alleen dient tijdens de uitwisse- coördinator in Brussel, waar het knoop- nng elk programmastation bezet te zijn, punt van de uitzendingen was geves tigd. De experimenten slaagden goed, on geveer 30 pet van het journaal in de verschillende landen bestond toen uit in de namiddag uitgewisseld nieuws. Maar men zette toen alles op alles. Dat blijkt al uit het feit, dat de hoofd redacteur van het NTS-journaal in Brussel zat: dat is ook goed voor een experiment van een paar weken, maar niet voorgoed. Het bleek toen ook, dat enkele malen de uitzendingen moesten worden onder broken in een land dat geen dubbel sporig televisiesysteem had en de zen der voor eigen programma's moest ge bruiken. Deze technische kwestie kan wel wor den opgelost, maar belangrijker is die van de personeelsbezetting welke er- voor nodig is. „Het kan niet dat de boel ^oóltië wèe't spaak loopt omdat bijvoorbeeld een relaispost ergens in de Dolomieten defect raakt en niet met technici be mand is", zegt Carel Enkelaar terecht. Intussen zal over het al dan niet In voeren (op den dnur!) van Eurovisie- nieuwsuitwisseling beslist worden in ook moeten er technici aanwezig zjjn op elk van de vele relaisposten, welke de signalen doorgeven. De financiële kant van de kwestie zal dus mede een belangrijke rol spe len bij de beslissing. Driejarige violist iri „Zonnebloem" In het KRO-ziekenprogramma „De Zonnebloem" van dinsdag 22 september a.s. zal een driejarige violist optreden. Het bekende zigeunerorkest van Tatta Mirando zal dan voor de luisteraars spelen en ditmaal wordt het versterkt door de kleinzoon van Tatta, die het familietalent heeft geërfd en nauwe lijks 3 jaar oud, al uitstekend met zijn :leine viooltje weet om te gaan. Het ziet er naar uit, dat het manneke de titel van „jongste radiomedewerker" verdient. Wij zien het laatste programmaconferentie van de Euro- BBC-promenadeorkest pese Radio Unie, welke van 21 septem- Overleg met de tijdens het plannen van zending Het draaiboek if onmisbaar attribuut. V keer werd hjj door een Duitse patrouille gepakt. Dat betekende Amersfoort. Het beruch te, door vier hagen van onverzettelijk prikkeldraad ingesloten 6traflkamp, politieke gevangenen behandeld werden op een wijze die maar liever niet moet worden beschreven. „Eigenlijk kom je daar nooit meer van los", is alles wat Eimert er verder over wil zeggen. Maar zijn moed was niet gebroken, ■erkwaardige de schakel tussen de regis- de artiLsten of andere optreden- KINDERBOEKENWEEK DIT JAAR VAN 28 OKT.- 4 NOV. Gedurende de uitzending loopt hij. r de koptelefoon op en een zendertje in zak altijd net eventjes naast het beeld houdt, zo voortdurend contact met de gisseur, die in de regelkamer of in reportagewagen zit en de camerabeelden in de gaten houdt, Maar zijn wensen er aanwijzingen worden door de floor manager uitgevoerd, „Wel leuk werk, maar niiet erg bevredi gend voor mij. Toen ik dus anderhalf jaar geleden een aanbieding kreeg on gisseur te worden bij de VARA. naa die graag aan." Heel iets anders rhts ellendig wakker omdat je je zomaar herinnert iets geten te hebben En Je bent nooit 1 Er is zo ontzettend veel voor te bereiden eer een uitzendtng de lucht in kan en dan nog moet je op elk detail berekend zijn. Neem nu bijv, die quiz van Theo Eerdmans, Ja, die regisseer ik. Nu lijkt dat allemaal spontaan te gaan en dat is juist de bedoeling. Maar in werkelijkheid Is alles precies gepland, op de seconde, elke spreektijd, elke handeling. Natuurlijk niet, wat de deelnemers zeggen of doe en daarin zit het voortdurende geva van mislukking. Het komt voor d Iemand erg aardig praat, maar voor camera's ineens niets meer zegt. Geen antwoord geeft in het praatje dat Theo met hem maak* Alles 'hangt daarvan af, zie je. Het publiek moet van de deeli mer gaan houden, echte belangstelling krijgen voot hem. Dus scheppen wij de sfeer daarvooren toch kan alles dan nog fout gaan door onverwachte reac- ,£en bovendien moet je de cameralie den aanwijzingen geven?" „Natuurlijk. Alle drie de camera': staan in en ik zie de drie beelden op de monitors. Maar ik moet aangeven, camera uitzendt." „Ik ben altijd erg geïnteresseerd i tussenshots, zo ineens even een leuk ge zicht of iets grappigs uit de zaafl ert door. Hoe krijg je die?" „Wel, alle camera's staan precies in- De vijfde Nederlandse Kinderboeken- produktie week wordt van 28 oktober tot 4 novem ber overal in den lande gehouden. De kinderboekenweek wordt geor ganiseerd door de commissie voor de collectieve propaganda van het Neder landse boek, die ook de„grote" boeken week voor haar rekening neemt. De kinderboekenweek zal woensdagmid dag 28 oktober worden geopend. Dan zal „Het kinderboek 1958" worden bekend gemaakt, het beste kinderboek uit de moef zy/?/ Schie Lloyd in Hafuburg te water gelaten Het m.s. Schie Lloyd, dat bij de Ho- waldtswerke te Hamburg voor de Kon. Rotterdamschc Lloyd wordt gebouwd, is gisteren te water gelaten. Het schip is een zusterschip van de in november 1958 in de vaart gekomen Schelde Lloyd, met ruim 12.500 ton draagvermogen en 1 zwaar laadgerei voor vrachten var ton, zodat het een der zwaarst getuigde schepen ter wereld is. De Schie Lloyd moet nog dit jaar in de vaart komen. OUD-MINISTER TERUG BIJ UNILEVER Een buitengewone aandeelhoudersver gadering van Unilever N.V. heeft de heer S. J. van den Bergh, oud-minister van fensie, benoemd tot lid van de raad het vorig jaar. De auteur ontvangt een prijs van 1000 en de uit gever krijgt het recht op het omslag zegeltje te voeren, dat van het feit ge wag maakt. Ook is er weer een*wedstrijd. Vorig jaar won Aletje van Leeuwen (6 jaar( uit Veenendaal de eerste prijs in de affiche wedstrijd en haar ontwerp is dit jaar als Kinderboekenweek-affiche te zien. T jaar worden alle kinderen tot 14 jaar de gelegenheid gesteld ontwerpen in zenden voor een affiche, dat 't volgend jaar kan worden gebruikt. In totaal zijn er 76 prijzen met een gezamenlijke a de van ƒ550 ter beschikking. Evenals de grote boekenweek heeft de kinderboekenweek een geschenk. Dat is knip -en plakplaat, ontworpen door J. C. Tybout, waarvan een vrolijke mal lemolen is te maken. Bij aankoop 2 50 of meer aan in Nederland uitgege ven kinderboeken, ontvangt men geschenk. Alle lagere scholen in het gehele land kunnen ten behoeve van hun leerlingen gratis en in elk gewenst aantal, de be schikking krijgen over „De Wiekslag", een door Fiep Westendorp vrolijk ge- illustreerde brochure, waarin, behalve gegevens over de kinderboekenweek, ook een lijstje van aanbevolen boeken i genomen. De boekhandel verspreidt ook „De Grabbelton", een blad met kinderboeken- weeknieuws, een verhaal van Annie M. G. Schmidt, en advertenties. K.L.M. mag in Noorse plaats Bodoe landen De autoriteiten van het vliegveld Bodoe hebben gisteren meegedeeld, dat de K.L.M. vergunning heeft gekregen van het Noorse directoraat vooi luchtverkeer om op Bodoe te landen op de route AmsterdamTokio vi; Noordpool. Tot nog toe landden de toe stellen van de K.L.M. in Sola in Zuid- Noorwegen. De K.L.M. is de eerste schappij die 'vergunning heeft op het Vliegveld van Bodoe te landen. De lan dingsbaan is kort geleden verlengd tot 3000 meter. Advertentie Gedurende het komende week-end kunt U in Ch&let d'Vijf Vlleghen te Warmond (van Leiden uit in 3 minuten per auto of bus te bereiken!) de CREATIEVE WERKGROEP „PADMOS" in vol bedrijf zien optreden O.a. portrettekenen 1.-), mario nettentheater, beeldhouwen, moza- iek, sieraden, weven en grafiek. Telefoon 01711—855 ber tot 3 oktober In Londen wordt ge houden en waarbij ons land wordt ver tegenwoordigd door de programmacom- missaris van de NTS. de heer J. W. Rengelink en de heer H. P. Maas, secre taris van het te stichten bureau pro grammazaken van de NTS. Indien wordt besloten het experiment in een vast Eurovisie-onderdeel om te zetten, zal het dus nog wel anderhalf jaar aanlopen, eer dit plan kan worden verwezenlijkt. De vraag is, of er daar voor genoeg gelden zullen worden ge voteerd, niet alleen in ons land, maar ook in de andere Eurovisielanden en Commentaar Onder voorbehoud Volgens traditie zendt de VARA mor gen (zaterdag)-avond in aansluiting met de BBC het tweede deel van het laatste BBC-promenadeconcert in de Londense Albert Hall, uit. Ditmaal geschiedt de uitzending zowel via radio als via televisie. Wü zullen nu dus de uitgelaten stemming welke by dit door Sir Malcolm Sargent geleide concert pleegt te heersen, niet alleen kannen horen, maar ook zien. Het programma, uitgevoerd door het BBC-symfonieorkest en ook door de traditie bepaald, omvat in het tweede deel de mars „Met pracht en praal" no. 1 in D van Elgar, 't symfonisch gedicht „Uit Boheemse velden en wouden" van Smetana, de fantasie op Britse zeelied jes en Rule Brittannia, gezonden door de alt Constance Shacklock die by het slotconcert nooit ontbreekt en ten slotte „Jeruzalem" van Parry. De televisie-uitzending wordt „ver pakt" in twee delen van de quiz „Je Er moet ten Laten we hopen, dat kinderen inde 1 daad gisteravond niet hebben meege- neemt keken naar het televisie spel „De op- slotte afwisseling zijn. geschreven man" van de even begaafde als beruchte Ierse schrijver Brendan Behan. In dit navrante, niettemin zeer aangrijpende stuk dat tal van emoties wakker roept bij de toeschouwer, toont Behan zich meer dan ooit de omgebon den revolutionair, die aan alle kanten van het leven tegelijk wil schudden. Het is zoals de vertaler van het spel, 0 Een vrolijk programma biedt ons G. K. van der Reve, ter inleiding zei: de NTS, nl. de van Berlijn op telerecor- De taal welke de schrijver hanteert, ding overgenomen non stop-revue „Ber- kan niet worden gekuist aangezien liner Luft". Deze begint 1 fêlèMsid vanavond dan de sterke beelding dii schenkt, zou verliezen. Opnieuw werden wij dus geconfron teerd met de de ruwheid godsdienstzin welke echter zij mede de len. Alleen 1 de journaal- In het KRO-programma kunt u vanavond om. luisteren naar pianospel door Peter Katin tussen 9 en 9.15 uur en de pianiste Daniële Dechenne 1 dikwijls s profaan-aandoende het Ierse volksleven, kenmerkend zijn, dat ;t van het stuk bepa- met dit oordeel des nderscheids het stuk heeft gevolgd, zal waarlijk getroffen zijn door grootheid en diepe zin van dit werk. Voor Ton Lensink is de regie deze tragedie met meer dan twintig je cellist Jean Decroos die tussen 9-15 acteurs zwaar geweest, maar hij heeft en 945 uur <je sonate in A op. 69 van er uitstekend werk mee geleverd. De Beethoven uitvoeren. Daarna wordt er acteurs gaven markante typen te zien een uur gewijd aan 50 jaar r.k. vakbe en daarom was het des te hinderlijker weging. dat vooral in het begin enkelen van £)s 1 j van Houte, Ned. Herv. pre- hen tekortschoten in rolvastheid. Een Pikant te Middelburg spreekt om 7.30 treffende uitbeelding van de cipier uur voor de VPRO in dc cyclus „Ge- Regan zagen we van Ben Groenier, die iOVen in deze tijd". In hetzelfde pro met zijn bewogen spel de grootste aan- gramma wordt tussen 8-10 en 8.35 uur dacht trok. aandacht geschonken aan de persoon en Voor deze uitzending van de AVRO het werk van de Vlaamsee dichter Her- wijze wjg Hensen. Daarna: Europees com mentaar. had Fokke Duetz op suggestie Studio III in een troosteloos gevange nisinterieur veranderd. Bijeenkomst Chr. Emigratiecentrale Voor 60 gezinnen uit Nederland De Nederlandse consul te Curitiba in Brazilië, ds. W. V. Muller en de voorzitter van een- Nederlandse coöperatie daar te lande, de heer J. de Jager, hebben dezer dagen in hotel v. Gijtenbeek te Zwolle tydens een byeenkomst van de Christe- lyke Emigratiecentrale een uiteenzetting gegeven over de plannen tot vestiging van een derde nederzetting van Neder landse boeren van Orthodoxe Protes- tants-Christelyke levensopvatting in de staat Parana in Brazilië. Om het plaatsje Arapoty is ongeveer 56.150 hectare grond aangekocht. Dit is echter nog niet voldoende voor de hon derd bedrijven, die men er denkt vestigen en die zestig tot tachtig hectare groot moeten worden. Zestig gezinnen wil men uit Nederland latén komen en veer tig uit de beide bestaande Protestants- christelyke kolonies, te Carambei er Castrolando, die vol beginnen te worden. Men doet dit opdat de nieuwkomers de reeds gevestigden zullen kunnen leren en om blokvorming te voorkomen. In mei of juni van het volgende jaar hoopt men tien gezinnen voor vertrek naar de nieuwe Nederlandse kolonie klaar te hebben. De emigrant zal men verwacht de grond kunnen nemen voor gemiddeld 125 a 130 gulden per hectare, omdat bij de koopprijs van 94 gulden per hectare nog kosten ko men voor overschrijving, wegenaanleg, belasting, opmeten, verkaveling enz. De grond komt overeen met de middel zware klei in Nederland, doch zy is armer aan fosforzuur en kali. Aanvankelijk was het de bedoeling de bestaande kolonies uit te breiden, doch de gronden in de omgevingen bleken ov:r het algemeen van minder goede kwali teit te zijn en bovendien waren ze te duur. Arapoty ligt ongeveer 110 km van Carambei, 95 km van Castrolando en 480 km van Sao Paulo, met welke stad het een goede spoorwegverbinding heeft, zodat het transport geen probleem is. De heer De Jager gaf een indruk van de moeilijkheden, die de immigrant de eer ste jaren te wachten staan. De grond, die hij toegewezen krijgt is niet direct geschikt om er vee op te houden. Dit is eerst na een of twee jaren het geval. Ver bouw van droge rijst en mais is zeer goed mogelijk en ook lonend. De verbouw van tarwe mislukt er echter door ziekte in het gewas. Zoete aardappelen en maniok worden geteeld als veevoeder. Het kli maat in het gebied van de nieuwe kolonie maakt het kweken van sinaasappelen en bananen mogelijk. De bijeenkomst werd bygewoond door vertegenwoordigers, van de Braziliaanse ambassade, de Neder landse emigratiedienst, het departement van landbouw en het commissariaat voor de emigratie. Met de VARA kunt 1 25 uur gezellig op en nee 1 Gelderland met Henk tussen 9 en in Stipriaan. Programma voor morgen ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 Hilversum I 402 m. 746 kc/s. VARA: 7 Oo Nws 7 10 Gym 7 30 Gram 8 00 Nws 816 Gram 8.55 V d vrouw 9 05 Gym v d vrouw 9.15 Gram (9.30—9 40 Waterst VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus 10 05 Morgenwijding VARA: 10 20 Caba ret 10-50 Amus muz 11.20 Buitenl week- szing 16 40 NU :et 17.30 Act. 18.20 Promer Hilvi :uws 22 35 23 00 Nws 23 15—21.00 Gram. II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 15 Gewijde >rgengebed 30 Gi lit kal 8.00 N' 8 15 Gram 8 50 V d huisvrouw 10 00 V kleuters 10 15 Gram 10 30 Ben Je zesti 1100 V d zieken 114s' Gram 12.00 Mi dagklok-noodJklofc 12 03 Gram 12 3o Lan en tulnboi 13 00 Nws 16 20 V d jeugd 16 5o muz 17 40 Instr trio. 18.00 Journalistiek var muz 18.30 V d Jeugd 18 45 Vragen- beantw 19 00 Nws 19 10 Act 19 25 Licht baken caus 19.40 Ork conc 20 30 Gram 21 00 Licht progr 21 35 Gram 21 55 De Knlpperbol. caus 22 05 Lichte muz 22 35 Wü luiden de zondag in Aansluitend: Avondgebed en lit kal 23 00 Nws 23 15 Nws in Esperanto 23 22—24.00 Nouveautés Televlsleprogr. NTS: 20 00 Journaal en weeroverz VARA: 20-20 Mensen, dingen, nu 20.30 Quiz-p rogr 21.00 O rit concert 22 00 Quizprogr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7