Drempel naar het werk minder wordt hoog PHILIPS Opbouw strijdkrachten werd een succes Succes van de reclassering: Bedrijfsleven voor de meeste reclassanten een haven Bij verschil, toch gelijk Draai er een RESULTAAT DEFENSIE-INSPANNING Defensie eist 4,9 pet. van nationaal inkomen Parate afdeling voor de „Honest John55 AMSTLEVEN levensverzekering VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 Radiodistributie 11 Een van de oorzaken van de slechte n exploitatieresultaten van de radiodistri- butie is het feit, dat er een aantal kleint netten is met een gering aantal aanslui tingen. Er zijn riante dorpen, waa aantal aansluitingen is teruggelopen bene den de 20. Vroeger, toen een particulier ld het deedwas het misschien ook al j rendabel, al had hij toen wellicht honderd ;e| aansluitingen. Maar hij zag het niet, dat hjj onder de markt was. Hij rekende niets »k: voor administratiekosten enz. Maar nu is r-| het een stuk staatsbedrijf. En daar is na- nj tuurlijk geen sprake van zulke niet in re- p kening gebrachte diensten. Kortom, er zijn netten, ook in overigens niet zo heel r-j kleine dorpen die helaas niet meer uit M kunnen. Zij zijn volstrekt onrendabel, ook f-l als men uitsluitend let op de directe kos- ten. De minister van verkeer en water- e. staat heeft nu de knoop doorgehakt. In s-j een aantal dorpen verdwijnt de radio- Lb distributie. Voor de aangeslotenen is dat lil onplezierig. Zij komen nu in dezelfde po- ip( sitie als de inwoners van de meeste an dere dorpen, die nooit radiódistributie ui hebben gehad. Prof Hellema heeft eens m uitgerekend hoeveel de staat jaarlijks iR voor bepaalde, aansluitingen moest bijpas- Ld sen. En toen kwam hij tot deze merk- e waardige, maar niet weersproken conclu sieals de PTT in een aantal dorpen de I radiodistributie opheft en alle aangeslo tenen als troostprijs een radiotoestel ca-* rj deau geeft, dan is dat voordeliger di ItJ het bestendigen van de aansluitinge r. Maar wie al deze gegevens en feiti ei overweegt, die moet wel toestemmen, d PJ het hoog tijd is, dat een aantal uiterst rij onrendabele neten wordt geliquideerd. *1 (Friesch Dagblad j.Het Noorden •'I Het gedeelte in de troonrede over c Mspeciale noden en voorzieningen van e |i'oor het noorden is als algemene rich •j lijn, ook vanwege het duidelijk uitg m sproken besef, dat spreiding van i industrialisatie niet het enige kan en ma '*yijn, bevredigend. Als algemene bescho Oftring, als grondslag voor een te voere.. politiek. Natuurlijk zullen de antwoorden *4verschillen op de vraag, wat het beste gedeelte van de troonrede is. Wij zouden e*daarvoor willen kiezen de beschouwin- owpen, die worden vastgeknoopt aan het \üvoorgenomen overleg tussen de leiders ;t<Juan de Amerikaanse en de Russische po litiek. Daar heeft de regering een goede qgreep gedaan, door de nadruk te leggen \op de -noodzaak, dat het Westen eens- -tdgezind en sterk zal blijven, Dat de eens- eilgezindheid, de vastberadenheid, de mili- e'Jtaire en economische en sociale kracht t<t>an het Westen even noodzakelijk is als Ipoorheen. Elke zinspeling op de nood- niontbreekt. Nergens is een spoor van ver- ^slapping op te merken, van gevaarlijk, !Gj» slaap wiegend optimisme. Hier wor- -efden blijkbaar de gevaren van haastig op timisme en verzwakte waakzaamheid tsfioor de regering duidelijk onderkend ertn zonder reserve uitgesproken. En njouer die taal en die houding kunnen esjti>ij niet anders dan ons verblijden. DE STRAFTIJD is voorbij: de gevangenispoort zwaait open en laat een man of een vrouw de vrijheid ingaan. Misschien is er een weg naar thuis, misschien alleen maar naar kosthuis of Tehuis. Maar even belang rijk is de onzichtbare weg die moet worden afgelegd naar het normale leven: het werk, de maatschappij. Een weg, die vol obstakels ligt, zoals als de Reclassering die probeert te effenen. Want wie is bereid, de gestrui kelde opnieuw een kans te geven? Die kans moet er zijn. Heel lang is dik wijls de drempel naar de werkplaats te hoog geweest voor de gereclas- seerde, maar in de laatste jaren wordt het, dank zij de toewijding van de reclassering, beter. de 1 blijkt dat het bedrijfs- zelf i Veel (Fr ch Dagblad) werken wil, een haven is inbegrip, veel gebrek aan vertrouwen overwonnen en de moderne bedrijfs psychologie staat anders tegenover de ex- gedetineerde dan vroeger het geval was In de jaren na de oorlog is er veel voor uitgegaan. Er is, ook binnen het bedrijf, veel veranderd. Niet meer kijkt men al leen naar de capaciteiten van de werk nemer, maar men zorgt voor de juiste sfeer in het bedrijf door ook de persoon van de werknemer te laten gelden en op die manier zoveel mogelijk harmonieuze groepen te Dit heeft, zoals de bedrijfspsycholoog dr. Joh. H. Scheurer uit Den Haag vertelde, ook de houding tegenover classanten beïnvloed. Komt de reclasse- ringsambtenaar spreken over een plaat sing, dan vraagt het bedrijf niet allei naar de capaciteiten van de man of de vrouw, maar vooral ook naar de persoon lijkheid. Dat boudt in, dat de werkgever nogal wat inlichtingen moet hebben over persoon en de omstandigheden van de classant en daartegenover staan de classeringsambtenaren wat huiverig: zij vertellen graag zo min mogelijk gene die zijn of haar straf heeft uitge boet en opnieuw wil beginnen. dat het sering t Toch geeft de wel nodig is, iets meer te vertel dat de reclassant geen gevaar 1< plaatst te worden onder een baas persoonlijkheid niet begrijpt. Dat zou zijn kansen op slagen verminderen. Een andere vraag voor het bedrijf hoeverre de baas of afdelingschei ir trouwen moet worden genomen. So dit nodig, ook al omdat een reclassant door een bepaalde houding zelf wel verraadt dat er met hem „iets aai hand is geweest". De baas kan hem op die houding attent maken en hem de moeilijkheden heen helpen. De tijd, dat de mede-arbeiders op de hoogte waren van het feit dat classant in hun midden kregen, is echter voorbij. Er wordt overal met de meeste discretie gehandeld. In welk bedrijf De vraag of een reclassant zich bi zal thuisvoeleh in een groot of in een klein bedrijf is niet zonder meer te beantwoor den. Dit ligt mede aan de persoonlijkheid van hem- of haarzelf. De lorenheid in de menigte" van het grote bedrijf moet men tot de realiteit terug brengen: niemand werkt gelijk op honderden werknemers, men heeft namelijk te maken met de eigen groep, die ten hoogste 40 man groot is, Het kleine bedrijf heeft weer het deel, dat men elkaar erg goed kenl grotere nieuwsgierigheid naar een r weling toont. Over het geheel verloopt de plaatsing in het bedrijfsleven goed, al blijven e natuurlijk altijd teleurstellingen. Hierover vertelde ons o.m. de hee: J. F. I. Boere, hoofd van een reclasse ringsbureau in Utrecht. Onder de menden bevindt zich altijd een moeilijke groep, die van de werkschuwen, de alcohol verslaafden, de zwervers en 'erkkri Zij 95) „De dadels van Aboe al Hassan zijn driemaal groter dan ze zyn", laat Multatuli in een van zyn para bels op een oosterse markt omroepen. Afgezien van het feit, dat het ons, westerlingen, die voortdurend door reclamecampagnes en schreeuwende slagzinnen worden bestookt, niet on wennig in de oren moet klinken, blyft het voor ons gevoel toch altyd een beetje ongerijmd, dat een ding groter zou zyn dan het is. Een wille keurig ding kan voor ons nuchter gevoel nu eenmaal moeilijk anders dus harder, blauwer, groter, dik ker of wat dan ook zijn dan het in werkelijkheid is. En met dat woordje „werkelijkheid" hebben we meteen onszelf bij de neus. Want wat is de werkelijkheid? Zoals iets zich aan ons openbaart? Maar onze waar neming kan er Immers Ter demonstratie onderstelling moeten i geven naar Zuid- Limburg, waar een welgestelde midden stander een stuk land van 100 m lang en 100 m breed heeft gekocht. De koper heeft er zich terdege van verge wist, dat de af- faliekant TOCH IS HET ZO! het eerst daarna land juist i heeft hy tot de koop kunnen be sluiten. Maar op het kadaster blijkt datzelfde stuk land te zyn aan gegeven als hebbende een lengte van 100 m en een breedte van slechts 97 m. Wie heeft nu gelyk, de koper die werkelijk een zeer nauwkeurig man is en zich beslist by de op meting van het stuk grond niet heeft vergist, of het kadaster waar zelfs het denkbeeld aan het kleinste foutje tot de onmogelijkheden behoort? Bei den hebben gelijk. Wat immers is het geval? Dat stuk land ligt op een berghelling van ongeveer 15 graden. En op deze hel ling gemeten waren zowel de lengte als de breedte van het land inder daad 100 m. Maar het kadaster tekent geen land op berghellingen, maar op het platte vlak. Daar worden de hel lingen dus gereduceerd tot waterpas, of om met meetkundige termen te spreken, de hellingen worden gepro jecteerd en aldus wordt 100 m terug gebracht tot ongeveer 97 m. Wanneer de breedte van het land dus met de helling meeloopt, wordt de breedte die op de helling 100 m telde, op de projectie gereduceerd tot 97 m. Koper en ambtenaar van het kadaster heb ben dus beiden gelyk, al naar gelang de afmetingen van het land worden bezien uit landbouwkundig of uit administratief oogpunt. Als we op dat land staan, kun- anders waarnemen. We woelen een beetje met de vin gers in de grond en verkruimelen wat van de rulle aarde die tussen de vingers door loopt. In die aarde zitten bacteriën, dat weten we, ook al zyn deze organismen te klein om met het blote oog te worden waargenomen. Welnu, het gezameniyke gewicht van al die kleine, onzichtbare bacteriën van één ha land, Is even groot als het gewicht van het vee dat door dit land wordt gevoed. Daarover een volgende keer. lijk is, hen aan het werk te krijgen. Di meesten van hen maken helaas deel ui van de groep werklozen, die steun trek- Met name is het zeer moeilijk plaats te vinden voor de oudere hoofd arbeider, die eigenlijk nergens meer te recht kan. Opmerkelijk is het voorts, dat de mees te reclassanten hun capaciteiten hogei aanslaan dan ze zijn. Dit leverde bij plaatsing nogal eens teleurstellingen op de man was niet zo'n goed schilder of zo'n bekaam monteur als hij wel meende Daarom doet de reclassering tegen woordig in samenwerking met een artsen team en het plaatselijk bureau voor ar beidsbemiddeling eerst zelf onderzoek naar de mogelijkheden welke de reclas sant in zich heeft en dit werkt zeer ver helderend en voorkomt teleurstellingen. Eigen kansen Niet altijd maakt van de diensten die de reclassering hem biedt bij het overschrijden van de drem pel naar het werk. Sommigen zoeken zelf standig werk en dikwijls gelukt het hen, dat te vinden. Dan komt het voor, dat er niets wordt gevraagd en de werkzoeker gewoon wordt aangenomen. Meermalen komt dan toch een of ander de directie inlichten: een kennis, een buur, iemand die zich bena deeld voelt door de ex-gedetineerde. Er zijn nu eenmaal mensen, die zoiets graag aanbrengen. De ervaring is dat dit zeker niet altijd leidt tot ontslag, wanneer de reclassant intussen heeft bewezen een goede werk kracht te zijn. Dit bewijst, dat de reclassering wel hel pen kan bij de plaatsing, maar dat de reclassant zelf de rest moet doen en zich een blijvende plaats veroveren. Veel reclassanten we mogen zeggen enige honderden per jaar vinden hun nieuwe kans in het bedrijfsleven. Vooral de mijnen en de scheepvaartbedrijven staan voor hen open. Merkwaardig is echter, dat de overheid nog altijd vrij afwijzend staat tegenover degenen, die een misstap deden en boet ten. Het bedrijf van de P.T.T. maakt hierop een uitzondering: dit neemt hen wel in dienst. Maar overige instellingen van rijk en gemeente komen niet verder dan hoogstens wat werk in tijdelijke De reclassering is van mening, dat hierin nodig verandering moet komen: feitelijk zou de overheid een voorbeeld moeten zijn in deze daden van menselijk heid en naastenliefde. We hebben u hiermee iets verteld van het werk dat de reclassering doet. Het is maar een klein gedeelte ervan, u weet het. Maar het is oneindig veelomvattend enhet kost veel geld om allen te hel- Daarom wordt deze week weer een be roep op uw persoonlijke bewogenheid ge daan. Op 26 september a.s. is het weer re- classeringsdag en vóór die datum zal u de collectebus worden voorgehouden. Dan is weer het ogenblik aangebroken, waarop we daadwerkelijk mogen en kun nen tonen dat het ons ernst is, als we onze christelijke plicht verstaan door gul te geven. Immers is elke gave, hoe een voudig ook, hard nodig voor het grote werk van de reclassering. (Van een onzer redacteuren.) In de memorie van toelichting op de begroting van defensie voor 1960 geeft de minister een overzicht van hetgeen ten aanzien van de opbouw van de strijdkrachten in een periode van acht jaar werd bereikt. Hoe nu de toestand bij de strijdkrachten op 1 januari 1951? De minister zegt daarover: 1 De Koninklijke marine bezat grotendeels verouderde schepen en vliegtuigen; 2 De Koninklijke landmacht moest vrijwel van de grond af opnieuw MET EEN TOTAAL VAN f 1,5 MILJARD (Van een onzer redacteuren) Nederland besteedt 4-9 pet van zyi tionaal inkomen aan defensie en neemt daarmee ten aanzien van de overige Na- volanden een midden positie in. Voor de Ver. Staten is dit cyfer 11.5 pet, voc Frankryk 9.1, voor het Verenigd K« ninkryk 8-3, voor Canada 6.5, voor Grie kenland 6.1. voor Turkije, evenals vooi Nederland, 4.9, voor Portugal 4.7, vooi Italië 4.6, voor Noorwegen 4, voor Belgli 3.8. voor VVest-Dultsland 3.7, voor Dene marken 3-3 en voor Luxemburg 2.2 pet. Het percentage van het nationaal inko men, dat de Duitse Bondsrepubliek 1958 besteedde, was weliswaar laag, m: de bijdragen, die van de Bondsrepubliek voor de jaren 1959-1963 worden gevraagd, zullen het percentage voor dit land vrij aanzienlijk doen uitgaan boven dat voor Nederland. En blijkens de recente mede delingen van de Belgische minister Van Landsverdediging, zullen de uitgaven ten behoeve van de defensie in België voor 16O ongeveer 11 pet hoger worden ge- De minister van defensie deelt dit mee 1 de defensiebegroting voor i960, die hij bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het hoofdstuk vraagt voor de gewone dienst 1.650.559.700, als volgt verdeeld- land- en luchtmacht 1.269 780.700 en ma- 380.779.000. Binnen het totale defen sieplafond zijn de voor de Koninklijke landmacht beschikbare gelden vermin derd met 184 miljoen, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de bijzondere uitgaven, die voor de instandhouding van de huidige defensiemaatregelen in Ne derlands Nieuw-Guinea nodig zijn. De totale uitgaven van de Koninklijke ma rine zijn in verband hiermee 18-4 mil joen hoger geraamd dan voor 1959. Ten aanzien van de algehele defensie inspanning zegt de minister in zyn toe lichting op de begroting, dat in de eerste jaren van het bestaan van de Navo langs velerlei wegen is gezocht naar een con crete maatstaf voor een billijke verdeling van de lasten. Deze maatstaf is echter nünmer gevonden. Maar zo waarschuwt hij, indien de Europese landen algemeen hun inspan ning zouden doen verslappen, dreigt het gevaar, dat de Verenigde Staten Amerika minder geneigd zullen worden de „schild"-verdediging in Europa kon- sekwent met hun zware strategische wa pens te ondersteunen. Is het „schild" in Europa te zwak om de Sowjetunie te dwingen zijn bedoelingen volstrekt dui delijk te maken, dan zou de onzekerheid omtrent de betekenis van een gewapend incident tot gevolg kunnen hebben, dat niet wordt ingegrepen. Dan zou een pro- ran afbrokkeling in gang kunnen ko- dat voor West-Europa tot een com munistische overheersing zou leiden. Ne derland is én jegens zichzelf én jegens zijn bondgenoten, er voor verantwoorde lijk, dat dit niet gebeurt. worden georganiseerd, bewapend, uitgerust en bemand, en 3 De Koninklijke luchtmacht be stond als zodanig nauwelijks, straaljagers vormden nog een nieuw begrip, behoudens een uiterst kleine beroepskern was vrijwel geen geoefend personeel beschikbaar en alleen het v veld Soesterberg was in beperkte mate bruikbaar. En thans, ruim acht jaren later, wordt aangetroffen: Een vloot van twee moderne kruisers, 12 jagers, een gemoderniseerd vlieg kampschip met bijbehorende jacht vliegtuigen en onderzeebootbestrij- dingsvliegtuigen, 12 fregatten, 7 kust- escortevaartuigen, 5 onderzeeboten, circa 50 mijnenvegers een verscheiden heid van andere schepen voor speciale doeleinden, met goed geoefende be manningen, een moderne oorlogshaven en een goed geoutilleerde walinrich- ting, een voor haar taak berekende marine luchtvaartdienst met squadrons maritieme patrouille vliëgtuigen, phibische verkenningsvliegtuigen helikopters en voorts een goed instrueerd korps mariniers en totale (nog te lage) sterkte aan roepspersoneel van ongeveer 15-350 e Een leger, bestaande uit een paraat legerkorps van twee divisies en leger korpstroepen op ongeveer 75"/o sterkte, een mobilisabele divisie, drie mobili sabele gevechtsgroepen en mobili sabele legerkorpseenheden, een groot aantal opleidingseenheden, een aantal territoriale eenheden, waaronder lucht doelartillerie, volledig aan de eisen des tijds aangepaste kazernementen /oor de tienduizenden jaarlijks doorstro mende dienstplichtigen, een aantal goed ingerichte opslagplaatsen voor goederen en munitie, een goeddeels modern voertuigenpark, een goede eD voldoende bewapening met tekorten hoofdzakelijk slechts in de verbin- dingsapparatuur, moderne, uitstekend geoutilleerde werkplaatsen en ten slotte een (nog te lage) sterkte aan beroeps- en overeenkomstig personeel van rond 22.500 man. Een luchtmacht, voorzien van 10 mo- derne, uitstekend geoutilleerde vlieg- bases, bezet met voor de luchtverde diging bestemde straaljagers en met taktische jagerbommenwerpers, uitne mend uitgeruste werkplaatsen, mo derne navigatiestations, een pijplei dingstelsel (mede ten behoeve van de Koninklijke landmacht) voor de aan voer van brandstoffen, een (veel te lage) sterkte aan beroeps- en overeen komstig personeel van ongeveer 11.000 man, waarbij een groot tekort aan ouder en ervaren personeel bestaat. En deze opbouw, aldus de mi nister heeft kunnen plaatsvinden, aanvankelijk onder ongunstige economische omstandigheden. Aanzienlijke W.-Duitse schadeuitker in gen (Van 1 parlementsredactie) De Westduitse Bondsrepubliek zal in komende jaren zeer aanzienlijke bedra gen uitkeren voor goederen, die in de be zettingstijd door de nazi's zijn wegge voerd. Sinds 1957 verleent de Nederland se overheid assistentie bij het voorberei den en indienen van claims op grond van het Bundesrückstattungsgesetz. Om tot een goede coördinatie van dit werk te komen is in 1959 een centraal afwikke lingsbureau voor Duitse schadeuitkerin- gen te Amsterdam opgericht. Op de be groting i960 van financiën is voor dit bureau geen geld uitgetrokken, omdat naar verwachting de kosten zullen wor den gedekt door de ontvangen vergoedin gen. De minister van financiën heeft dit in de toelichting op deze begroting mee- Koude. Vanmorgen om 6.25 uur was iet in New York slechts 7 graden bo en oud. Dit was de laagste temperatuur ie in 72 jaar op deze datum afgelezen is. Koninklijke op beurs van Frankfort In Frankfort a.d. Main is gisteren of ficieel bekend gemaakt, dait de aandelen Koninklijke Ned. Petroleummij. op de ef fectenbeurs zullen worden verhandeld. De dag wordt nader bekend gemaakt (Van een onzer redacteuren.) AAN de memorie van toelicihtir op de defensie-begroting voor 1960 is het volgende ontleend: Er is een begin gemaakt met het formeren van een parate afdeling ten behoeve van het legerkorps en van twee parate batterijen der beide parate divisies, die met „Honest John"-raketten zullen wor den uitgerust. In de loop van 1960 zullen deze onderdelen, nadat het materieel beschikbaar is gekomen, kunnen worden geformeerd. De waarde van de middelbare lucht doelartillerie moet in zijin huidige vorm •st gering worden aangemerkt, zodat werd besloten haar uit de bewa pening te voeren. Het bierdoor ter be- ichikking komende voor een deel technisch personeel, zal worden inge a. de nieuw te formeren afdeling Ho- fa. de als gevolg van de invoering van de radarvuurleiding noodza kelijke uitbreiding van de organisa tie van de lichte luobtdoelartillerie. c. het aanvullen van de huidige orga nisatie der afdelingen veldartillerie, zowel qua beroeps- als dienstplich tig personeel. Nieuw vliegtuig Gestreefd moet worden naar een type jachtvliegtuig in diverse uitvoeringen, waarmee alle voor de bemande gevecht* vliegtuigen weggelegde offensieve (tac tische en verkennings-) en defensieve (luchtverdedigings-) taken kunnen wor de vervuld. Het zal moeten zijn een type, dat van normale banen opereert De ontwikkeling en vervolmaking van zg. „Vertical Take Off", of „Short Take Off "-vliegtuig en, komst de bezwaren van de zo grote kwetsbaarheid van de huidige uitge strekte vliegbases zullen worden onder vangen, zal nl. nog geruime tijd vragen Daarop kan niet worden gewacht, zen der intussen in ernstige mate achterop ts geraken bij de steeds hoger wordende eisen betreffende snelheid en hoogtebe- Versoheidene vliegtuigtypen, die i Wal hem ter harte gaat vervanging van de momenteel aanwe zige in aanmerking komen, worden thans geëvalueerd en onderling vergeleken. Dit geschiedt in nauw overleg met de Belgische instanties, aangezien stan daardisatie van het type jachtvliegtuig de mogelijkheden van operationeel ge bruik verhoogt. Uiteraard zullen bij dit overleg ook andere nabuurlanden win den betrokken. Verwacht wordt, dat nog dit jaar een beslissing ten aanzien van het type vlieg tuig kan worden genomen. De eerste Fokker Friendship*, die de verouderde Dakota's van het transport- squadron zullen vervangen, worden in de loop ran 1960 verwacht In 1961 zal de vervanging worden voltooid. De uitrusting van de daarvoor in aan merking komende vliegtuigen van d° Koninklijke luchtmacht met „Sidewin- "'-raketten zal in 1960 en 1961 worden gerealiseerd. opbouw van het net van lange- afstandswiaarschuwingsradars vindt ge- itadig voortgang. In 1960 zal het grootste gedeelte er van worden voltooid en aan gesloten op het Noord-Amerikaanse-Ca- Met België is thans in beginsel over alls temming bereikt over de samenwer king bij de vliageropleiding. Deze over eenstemming houdt in dat, aanvangend? begin 1961, de voortgezette vliegeroplei- iing voor beide landen in Belgisch-Congo :al geschieden onder Belgische verant woordelijkheid, waartegenover de op de /oortgezette opleiding voLgende aanslui- ende operationele opleidingen gezamen lijk in Nederland onder Nederlandse ver antwoordelijkheid zullen worden gevolgd. Het selecteren van de leerldngs-vliegers, die voor de voortgezette vliegeropleiding in aanmerking komen, blijft een natio nale aangelegenheid. Onderzeeboten In de komende jaren zullen boven de twee in aanbouw zijnde onderzeeboten nog twee onderzeeboten moeten worden verworven, wil het aantal onderzeebo ten op peil worden gehouden. Verdere a an bouwplannen kunnen echter eerst worden overwogen nadat een meer dui delijk inzicht in de financiële en tech nische mogelijkheden voor Nederland van de toepassing van kernenergie voor de voortstuwing van schepen zal zijn verkregen. De Verenigde Staten zegden onder .D.A.P.-voorwaarden vliegtuigen van :t nieuwe type S2F boe ter vervanging in de Neptune-vliegtuigen van het ma- time wal-squadron. De levering van «e vliegtuigen zal, naar wordt ver wacht, im het begin van het jaar 1960 aanvangen. Tot zijn leedwezen moet de minister leedelen, dat sinds vorig jaar weer enige achteruitgang in de personeeJs- situatie van het korps Mariniers moet worden geconstateerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5