CHRISTELIJK Doopbelofte is beslissend voor schoolkeuze HOEST UW KIND...? ZWITSAL Pros-parochiale kerkdiensten voortaan mogelijk Een woord voor vandaag Fel debat leidt tot een eensgezinde conclusie XEeiihen Nogmaals de „zaak Papendrecht Ds. H. G. Groenewoud geeft zijn visie yOALS bekend heeft de Her- vormde kerkeraad van Pa pendrecht geweigerd te voldoen aan een verzoek van de gemeen teraad om op de openbare school aldaar godsdienstonderwijs te geven. In Hervormd Nederland heeft ds. Ruitenberg, de pers predikant der Herv. Kerk, deze houding gewraakt. Ds. H. G. Groenewoud is nu op een be paald gedeelte van het artikel van zijn collega nader ingegaan in Hervormd Weekblad De Ge reformeerde Kerk (van de Con fessionele Vereniging). Wat hij schreef geven wij hieronder ver kort weer, nadat wij onlangs ook het artikel van ds. Ruitenberg hebben overgenomen, We achten het, om daarmee te beginnen, van belang, op te ko men tegen hetgeen ds. Ruitenberg over doopbelofte en school heeft geschreven. Het argument, dat de doopbelofte uit de 16e en de chris telijke school uit de 19e eeuw stamt, achten we een flauwiteit, die nog onjuist is ook en daarom zonder enige kracht. De doopbelofte houdt in, dat de kinderen een totaal christelijke opvoeding zullen krijgen. De bete kenis van de doop is vooral daar op gericht. Het gaat erom, dat het kind, dat bij de doop door het ontvangen van Gods belofte en het opnemen in de kerk op een bepaalde levensgrondslag is ge plaatst, nu ook van daaruit wordt opgevoed; en wel, in de totaliteit van zijn leven. In de reformatietijd nu heeft de kerk zich wel degelijk met het on derwijs beziggehouden. De Dordtse synode heeft zelfs een leerplan voor 't godsdienstige onderwijs op de scholen opgesteld. En de kerk stelde aan de ..schoolmeesters" in dit opzicht bepaalde eisen. Inderdaad: er was toen geen keus tussen openbaar en christe lijk onderwijs, zoals wij dat nu kennen. Maar ei» was onderwijs dat aan de behoefte der kerk vol deed. We kunnen veilig zeggen, dat ge reformeerde vaderen voor de christelijke school hebben geko zen. waarbij het „openbaar" en j.bijzonder" toen niet aan de orde Ander karakter Onze tweede opmerking betreft de zinsnede, dat eerst in de 19e eeuw de keuze tussen openbaar en bijzonder onderwijs mogelijk werd. Dat is alweer waar. Maar hier moet de vraag gesteld; waarom werd deze keus toen mogelijk? En dan is het antwoord: omdat de ouders voor hun kinderen ook op school een onderwijs en opvoe ding wilden, die overeenstemden met de doopbelofte en omdat de openbare school hieraan niet vol deed. De christelijke school is op gekomen omdat de openbare school een ander karakter had dan de school in de 16e en l-7e Het is dus geheel in de lijn der historie, wanneer men, met een be roep op de doopbelofte voor de christelijke school kiest. Ook al kon de doopbelofte niet geformu leerd worden, met het oog op de keuze die thans voor ons mogelijk i geeft wel degelijk een richt lijn voor deze keuze, ook wanneer we de historische situatie van het schoolwezen in aanmerking ne- In de derde plaats wordt ons wat al te gemakkelijk een schei ding gemaakt tussen de keuze van een gemeentelid en die van de kerkeraad. Ds. Ruitenberg moet niet vergeten dat het de kerk was, J!- 'n de 16e en 17e eeuw zorg- oor een christelijke school. Historisch, maar ook principieel is het geheel verantwoord, dat de kerk als zodanig kiest voor de christelijke school. Daar waar de ouders in dezen in gebreke blij- is het zelfs de roeping der k hierin voor te gaan en leiding te geven. Als dit zo Is, dan kan de kerk niet anders dan voor al haar le den op grond van de doopbelofte dezelfde conclusie trekken. Wan neer een kerkeraad deze conclu sie niet trekt, moet hR zich wel terdege rekenschap geven van de motieven waarom hij dit niet doet. voor allen bewering dat de gelegenheid om bijbelonderwijs op de openbare la gere school te geven, ten doe! heeft deze school voor allen be woonbaar te maken. Dat is het nu juist De neutrale overheid wil haar school voor iedereen bewoon baar maken. Voor christen èn niet- christen. Dit brengt mee. dat het bijbelonderwijs niet wezenlijk tot de school behoort. Er is gelegen heid om het te geven. Maar het hangt er los bij aan, en de leer lingen zijn niet verplicht het te volgen. En het mag geen inbreuk maken op het neutrale karakter van de school, die voor allen be woonbaar moet zijn. Het moet dus de absoluutheid van het christelijk daarmee de op de bijbel verminken. Eigenlijk bespeuren achtergrond van dat ..bewoonbaar maken voor allen" de oude libe rale miskenning van het chris tendom, en onderschatting van de eis die het evangelie stelt, de eis "~i christelijke kerk op grond len. doopbelofte ook moet stel- iemand die namens de kerk vuur- lichtmg geeft, de recht-kerkelijke visie, de visie die uitgaat van de volkskerk en die daarom theo cratisch is; ik mis de kritische ten aanzien van de neutra- van staat en de neutra liteit van de staatssohool, die in wezen een miskenning van het/ christendom meebrengt; en ik mis pijnlijk het christelijk protest hiertegen. In dit stuk zie ik een overheersing van een liberaal standpunt, dat in strijd is met het streven van de Herv. Kerk om Christus-belijdende volkskerk te i verbijsterend. zijn. Dit r Niet losmaken dan Hoedemaker wilde, liberale volkskerk, een volkskerk aie niet meer een Christus-belij dend karakter heeft; een volks kerk die niet een beslissing neemt tegenover de openbaring Gods, maar haar relativeert. We moeten uitgaan van genade- verbond en doop. En van hieruit tot de theoretische eis school. met de bijbel. Wie op dit standpunt staat, en we menen dat de Herv. Kerk van thans die Christus-belijdende volkskerk wil zijn. dit mèt ons doet die moet de houding van de kerkeraad van Papendrecht wel verwerpen, maar die kan evenmin ds. Ruitenberg bijvallen in het door ons aangehaalde gedeelte uit zijn artikel. Met name hebben we bezwaar tegen zijn visie, dat het ene bij beluur een teken is. ..dat we niet m een totaal van God vervreem de wereld leven". In zekere zin is dat wel waar, maar juist de opvatting die de o.l.s. voor allen bewoonbaar wil maken en die daarom deze school, zoals zij op zichzelf is godsdienstloos maakt, die voorts gelijk recht voor elke godsdienst om een uur onderwijs te geven erkent. deze opvatting is een miskenning van Gods open erpen van het bij- a Her- Natuurlijk willen minst het gemeentebestuur Papendrecht ln de schoenen schui ven. Maar deze relativering, en daarmee verwerping van Gods openbaring is de achtergrond van de mogelijkheid om de o.l.s. voor allen bewoonbaar te maken. Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP Nederland van An Rutgers van der Loeff-Basenau. Illustraties van Ire ne Schreiber. Uitgave Ploegsma, Am- t - 4 i rw 'V i Generale synode Gerei. Kerken (Van een onzer verslaggevers) ONDER de besluiten, die de generale synode van de ge reformeerde kerken nam, nadat zij het rapport betreffende de evangelisatie had besproken, valt het meest in het oog de uit spraak, dat er geen bezwaar be staat tegen het instellen van aparte kerkdiensten voor groepen der bevolking waaronder men evangelisatiewerk verricht- Voor die groepen heeft men thans wel samenkomsten, maar deze dra gen niet het karakter van een eredienst. Het zal nu mogelijk zijn om zulke sa menkomsten tot kerkdienst te maken, h ■=- 0ok de sacramenten te bedie- zonder dat het nodig is de ge bruikelijke orde van dienst, zoals de, kerkorde voorschrijft, te volgen. Dat verschaft de vrijheid om in dergelijke diensten evangelisatieliederen te zingen. De synode bepaalde er uitdrukkelijk bij, dat dit alleen geoorloofd is wanneei de gesteldheid van degenen, die bear beid worden, daartoe aanleiding geeft De ervaring van de evangelisatie in de grote steden leert, dat men in bepaalde wijken de mensen wel bij elkaar krijgt, naar alleen in het eigen milieu. In de .gewone" kerk houdt men ze nie omdat ze zich daar ook al zijn het geloof gekomen vreemd blijven voelen. Zulk een ..evangelisatiegemeente" mag echter niet als een para-paro chiale gemeente naast de „officiële" kerk blijven voortbestaan. Daarom spreekt men in de gereformeerde kerken liever van pros-parochiale ge meenten en kerkdiensten. Pros be tekent: gericht naar. De pros-pa- rochie zal na verloop van tijd aan gepast moeten zijn bij de gewone parochie. Ds. W. A. Wiersinga te Baarn, evan- j;,~ algemene dienst, officiële diensten wel pepermunt snoept, maar de gemeente vindt het dwaas wanneer iemand in de bank plaatsneemt met een „zakje patat". In pros-parochiale dienst kijkt men daar met raar van op. Er is ook eigen lijk geen principieel verschil, hoog stens onderscheid in levenswijs. Dr. R. J. Danhof, predikant van de Christian reformed church in Amerika, hielp menig synodelid. dat bevreesd was voor zulke diensten (zal er voortaan van .eerste- en tweederangs christenen" sprake zijn?) over zijn bezwaren heen. toen hij vertelde dat de christian re formed church al langer dan twintig jaar deze methode volgt. Vele plaatselijke gemeenten hebben naast haar „church" ook een chapel waar men eerst evangelisatiesamen komsten houdt en later kerkdiensten. Het derde stadium is de vorming van een zelfstandige gemeente, welke een eigen predikant beroep!Op die ma nier zijn al ruim honderdduizend leden via de evangelisatie aan de kerk toe gevoegd. Evangelisten Een andere beslissing, die voortvloeide Uit de bespreking van het evangelisa- tierapporl, betrof de raad aan het adres der plaatselijke kerken om voor haar evangelisatietaak gebruik te maken van hen, die daarvoor opgeleid zijn. Ds. Wiersinga vertelde, dat de positie van de evangelisten njet altijd erg vast is. Er zijn gemeenten, die haar evange- liste „opzeggen" omdat ze liever een nieuwe predikantsplaats stichten. De kosten, daaraan verbonden, worden dus bestreden door de evangelisten te ont slaan, Maar omdat het evangelisatie werk toch leiding nodig heeft, benoemt men daarvoor dan iemand zonder oplei ding, a'ie met geringere bezoldiging ge noegen neemt. Intussen is er een groot tekort 'angelisten. Om te voorkomen dat nie mand om financiële redenen van de stu die afziet, machtigde de synode de evan- gelisatiedeputatcn om enige studiebeur zen ter beschikking te stellen voor hen. die de opleiding aan De Nijenburgh te Baarn willen volgen. Dr. P. G. Kunst te Amsterdam vestigde als voorzitter van de evangelisatiedepu- taten de aandacht der synode op de krachtige ontwikkeling van het evange lisatiewerk in de laatste jaren. Dit be treft speciaal de arbeid van de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw (het jeugdzorgwerk), Ds. J. M. van Krimpen te Rotterdam, directeur van E.H. en O. voegde er aan toe, dat het jeugdzorgwerk tot bijna on overzienbare omvang is uitgegroeid. In steeds meer plaatsen begint men met dit werk. Volgens dr. Kunst gaat er een voortdurende stroom van brieven naar het evangellsatiecentrum met verzoeken om richtlijnen. Deze richt lijnen noodzaken haast het ontwer pen van een evangelisatieorde. Tegen deze opmerking kwam prof. dr. D. Nauta in verweer. Hij achtte naast öe nieuwe kerkorde geen plaats moge lijk voor aparte orden, gelijk men voor heen een afzonderlijke zendingsorde had. Iets anders is het, wanneer men de kerkorde enige richtlijnen geeft. Dr Kunst stelde hem gerust, dat dit ook de bedoeling was; hij had alleen gemaks halve van evangelisatie-orde gesproken Ds. Wiersinga duidde dit aan als „een leidraad, waardoor de kerken weten, hoe zij de bedoeling van de kerkorde het best kunnen verwezenlijken" Ouderling B. Geleynse te Doetinchem vroeg zich af of het wel de taak de kerk was om pedagogisch werkzaam te zijn, gelijk hij afleidde uit de doel stellingen van E.H. en O. Tal van r lijkheden, waar men nu nog vooi zouden verdwijnen als het pedagogisch element in deze doelstellingen niet was opgenomen. Want dat behoort niet tot de opdracht der kerk. Wel kan een eniging dat pedagogische werk ter hand nemen, maar de kerk dient zich daar afzijdig te houden. Ds. Van Krimpen zei, dat E.H. en toch niets anders bedoelt dan uitvoering te geven aan de opdracht, die Christus aan zijn kerk gaf. De taak van de kerk ligt zeker ook op pedagogisch gebied, al kan men het werk der kerk op zich zelf niet als pedagogisch kwalificeren. De arbeid van E.H. en O. is trouwens geen doel op zichzelf. Het gaat er om. dat er door dit werk mensen worden teruggebracht tot Christus en zijn kerk. Dr. Danhof had eerder op de dag ook het woord gevoerd en wel om een groet over te brengen van de Christian Reformed Church. Hij deed deze groet vergezeld gaan van de aanbieding van een bedrag groot 58.500 Oostenrijkse shillinq. Dat geld is bestemd voor de geestelijke verzorging van in Oosten rijk verblijvende gevluchte Hongaren. De Reformierte Kirche in Oostenrijk doet dit, met hulp van de Gerefor meerde Kerken en ook van de Chris tian Reformed Church. Herhaaldelijk gebruikt Christus de uitdmkking: Koninkrijkl Gods. Als bijvoorbeeld de rijke jongeling Hem vraagt tiaar j het eeuwige levenzegt de Heiland later tot zijn discipelen j dat het voor een rijke welhaast onmogelijk is om het i Koninkrijk Gods binnen te gaan. Deze woorden zijn identiek en toch weer niet identiek. Het Koninkrijk Gods begint hier op aarde, over het eeuwige leven spreekt de Heiland als over de „toekomstige eeuw." (Zie. Lucas 18 28—30.) In de ene uitdrukking spreekt Christus over de heerschappijl g van God in ons leven, in de andere uitdrukking over de zegen jg die wij ontvangen. Laten we echter nimmer vergeten data beide te maken hebben èn met dit èn met het leven na de T dood. Wij zijn altijd weer geneigd om of te gaan spreken over het leven na de dood in de hemel, of alleen over het leven voor de dood op aarde. God maakt deze scheiding nooit. Wij kunnen vandaag reeds het Koninkrijk Gods binnengaan en wij kunnen vandaag reeds het eeuwige leven ontvangen want de Heer zegt: „Wie in mij gelooft heeft het eeuwige leven" en „Tenzij gij tvederom geboren zijt, kunt gij het Koninkrijk Gods niet binnengaan". Wij gaan het Koninkrijkl binnen, als wij ons leven aan God geven, wij ontvangen hetl eeuwige leven als Christus Zijn leven aan ons geeft. j st BEDRIEGLIJKE RUST Advertentie Sulmonwui zijn het eem... op het ppnt van lekker koken. Lekker koken wil zeggen Maizena Duryea ge bruiken voor het binden van groenten, Chr.-geref. synode over bijbelvertaling Geen christelijke-gereformeerde Vulgata, zei prof. dr. B. J. Ooster- hoff tegen de afgevaardigden op de chr.-gevef. synode te Utrecht, maar de Nieuwe Vertaling werd nog niet in de eredienst toegelaten. T~~VE CHRISTELIJKE gerefor- -E' meerde synode heeft de nieuwe Vertaling aanvaard noch verworpen voor de eredienst, maar is teruggevallen op een be sluit van een synode die meer dan honderd jaar geleden werd gehouden in 1857. Dit houdt in dat de Statenvertaling in de ko mende drie jaar op de kansels zal blijven liggen, wel zal er in de kerken een gesprek over de Nieuwe Vertaling worden ge voerd. Het zo emotioneel begon- Het was natuurlijk altijd prettig moeder bij zich te hebben, maar wanneer een van allen ziek was, werd zij toch het méést gewaardeerd; dat kwam nu wel niet dikwijls voor, want gezond geboren kinde ren, die bijna altijd buitenshuis vertoeven, zijn niet gauw ziek. Toch gebeurde het wel eens een enkele keer dat een van drieën ziek werd, maar dan werd er geen dokter geroepen. Het was alsof moeder bij instinct wist wat te doen en dat kwam. omdat zowel haar vader als haar grootvader mensen waren ge weest. die de geneeskunst was aangeboren. Het was een soort aanleg in die familie om zieken te kunnen genezen, de goede hand te hebben met het stelpen van bloed en verbanden aan te leggen, verkoudhe den te doen ophouden en koorts te stillen. Maar zij was bang dat anderen over haar kunst zouden spre ken, zij wist dat leken strafbaar zijn, wanneer zij zich mengen in het werk van de dokter. Hier zat nu de angel het diepst, dat zij niets uit boeken had kunnen leren over die dingen, die zij zo graag weten wilde. En haar grote geheime verlan gen was nog eens een zoon te krijgen, die medicijnen wilde studeeren. Dat kon een vermetele wens lijken voor zulke eenvoudige mensen, maar zij wist, dat er velen zich uit eenvoudige gezinnen uit eigen krachl omhoog hadden gewerkt tot kennis en grootheid. Zo zou ook een eenvoudige kwekerszoon diezelfde weg kunnen gaan, als hij er de kracht en de wil toe had. En wanneer zij in de keuken bezig was. of haar man in de tuin of in de kassen hielp, of 's woens dags en 's zaterdags naar de markt reed, met de kleine ruigharige Maja, het Olandse paardje, dan liet zij haar gedachten de vrije teugel en dacht welk een uitstekende dokter het wel zou kunnen worden, die haar mans verstandigheid en arbeidslust had geërfd en haar eigen dorst naar kennis en haar na tuurlijke aanleg voor de gèneeskunst. Meer dan eens had zij op het punt gestaan haar man te vertellen waarheen haar gedachten soms af dwaalden, maar zij hield de woorden, die haar reeds op de lippen lagen, toch in. Het was alsof datgene wat nog op zichzelf in het Terra verschiet lag niets dan oen droom over de JEANNA OTERDAHL- waait de zomerwind Ragnhild? dacht de moeder. Kleine Ragnhild, r later sprak dan haar zusjes, maar 1 spreken kon. zonder J - verstandig te begrij- die later liep daarentegen ineens lopen voorafgaande leertijd. Ragnhild, die kon vragen, zo vol vuur om le weten „iuj 1 die haar reeds meermalen had doen denken: gaan, wanneer ik haar vragen niet hoe zal hi ...Ww beantwoorden kan, ik, die niets weet? Ragnhild met de voortdurende behoefte om werkzaam te zijn, iets te bereiken, zo klein als zij was? Zou Ragnhild arts kunnen worden, Ragnhild, een meisje? - Waarom niet? ging zij voort. En zij voelde zich toch ook gelukkig bij die gedachte, nu mogelijkheid voor onmogelijkheid zot den zou beroeren. Maar de jaren verliepen. Het jongste kind was vier jaar, en er was geen zoon gekomen. Het scheen waar te zijn, wat gezegd was. dat alleen meisjes in die familie voorkwamen. Het hart der moeder be gon de hoop op te geven en die hoop begon langza merhand plaats te maken voor een gemis, een ver driet. Toen gebeurde het op een dag dat zij Ragn hild, die haar eigen lichtbruine ogen en haar mans blonde haren had, gebogen zag zitten over een vreemde hond, een grote herder, die jankend zijn poot in haar schoot had gelegd. Hun eigen oude Bello zat met innige deelneming te kijken hoe de kleine vlugge vingers voorzichtig een pijnlijk voor werp oplichtten, een doorn of een splinter, en die er uittrok. gend met Bello weg. Nadenkend bleef de moeder staan en keek het kind met het zilverblonde haar, dat als een wolk haar gebruind gezichtje omlijstte, na, terwijl het ach ter de honden aanrende. De hond had het kind op gezocht, als wist hij dat zij hem helpen kon. En het kind had moeder niet geroepen, zich niet tot haar gewend, wier kunde na ontelbare gelukte operaties van dat soort bekend was, maar had zelf gehandeld, zoals diegenen doen, die weten dat zij het kunnen. angstig zii voor de eerste keer de mogelijkhetd t«g, r lang gekoesterde droom toch werkelijkheid eens. Die tijden zijn studie is uitgeslo- Het duurt héél lang voorbij, dat ten, omdat zij een en het is héél duur, maar niet langer en niet duur der voor een meisje dan voor een jongen. Als wij een jongen zo ver hadden kunnen brengen, dan moet dat ook met een meisje kunnen En nu kan ik het aan Sven zeggen, want het is geen onmogelijkheid meopV rit vijl o...B M c twee' kleine jongens stapten de tuin binnen^Zij' ke' ken eens rond: er was geen mens. ze liepen door, ontdekten een figuur, die neergehurkt bij een groen tebed zat en gingen daar op af. De man. die bezig was met het snijden van kroppen sla, ontdekte hen i11?, a30®11)1*- ?n de jongens bleven aandachtig staan kijken. Toen hij opstond, namen zij hun petten af en bogen. Goedendag, kinderen. Sven Eriksson bekeek ze eens van het hoofd tot de voeten. Ze waren ma ger en bleek, de ene zwart met een paar grijze ogen, de andere roodharig met een rij sproeten dwars over zijn wipneus. Van beiden bestond de kle dij uit gelapte, verbleekte, maar schone katoenen broeken, een dito hemd plus. een riem en een pet, die nog steeds in de hand werd gehouden. Nou, wat hebben jullie op.je hart? (Wordt vervolgd) nen debat is heel rustig en voor al eensgezind geëindigd. Nadat de sprekers ln de eerste de het woord hadden gevoerd, waarbij het een ogenblik leek «lsof werkelijk de invoering van de Nieuwe Vertaling in het geding was, kreeg de rappor teur van de commissie ds. J. H. Vele- ma het woord. Reeds woensdagavond stelde hij, dat inderdaad het rapport een compromis rapport was, opgesteld door vier tegen standers en drie voorstanders van ds Nieuwe Vertaling. Hij verontschuldigde zich echter niet, omdat de commissie gezocht had naar een eensgezinde uit weg uit de scherpe tegenstellingen. Hij wilde de discussie echter niet het licht van een strijd om d heid, maar als een gesprek tussen wat Paulus noemt sterken en «wakken. de kerken in de komende drie Jaar. Maar wel wees hij de synode er op dat het onmogelijk ls om de Nieuwe Verta ling (N.V.) tegen te houden, en hij verweerde zich tegen de "edachte ln het afwijzende rapport van de classis Dor drecht dat de N.V. ook ln de gezinnen wil weren. Daar heeft de Synode het recht niet toe. Prof. J. J. van der Schuit wees nog op dat de Nieuwe Vertaling zekere zin haar oorsprong heeft in Christelijke Gereformeerde Kerken. De eerste docent aan de Theologischi School, F. P. L. C. van Lingen be hoorde tot de allereerste vertalers. Hij sprak de mening uit van verreweg de meerderheid zo niet allen toen hij zei: „Wij zijn voor het een, en niet tegen het ander." groot aantal amende- Er kwam menten op de besluiten *„,»»- missie. Vooral de predikant ds. K. J. Velema en ds. M. Drayer, beiden uit de particuliere synode v»an het Noorden, stelden een groot aantal wijzigingen voor. Deze hadden tot doel de kerken op te roepen binnen een bepaalde ter mijn bezwaren tegen de N.V. in te die bij de deputaten. Zij wilden graag Hoewel deze laatste gedachte niet werd uitgesproken, aanvaardde de uissic veel van hun gedachten en de synode sprak ten slotte uit, het rap port van de deputaten aan de kerkera den te zenden, opdat zij voor 1 febr. 1961 eventuele bezwaren kenbaar kun nen maken. Deze bezwaren zullen, in dien de deputaten ze gemotiveerd ach ten, worden voorgelegd aan de verta lingscommissie van het Bijbelgenoot schap. Tevens besloot de synode nu nog geen beslissing te nemen over het al of niet vrij geven va de N.V. in de eredienst. Administratie Een uitvoerig rapport van twee de putaten over het centraliseren van de kerkelijke administratie werd in een on gewoon korte tijd afgedaan. Er leefden zoveel bezwaren bij de afgevaardigden en zo'n grote vrees voor hiërarchie dal de synode besloot deze richting niet in te slaan, maar wel de deputaten voor financiële zaken opdracht te geven zich latem bijstaan door een bevoegde ac- runtant. Daar de synode deze week onrnoge- jk klaar kan komen met haar taak, besloot het moderamen om over een week het werk voort te zetten. Er zal dus vandaag geen zitting worden ge houden. De synode werd verdaagd tot woensdag 30 september. Zeer waar schijnlijk zal de synode dan op 1 of 2, oktober worden gesloten. ïQE Sowjetunie werd vorige week verstandiger geoordeeld, de steun onaangenaam getroffen, toen aan de Pathet Lao voorlopig te be- tien van de elf leden van de Veilig- eindigen, teneinde te voorkomen dat heidsraad besloten, zich niets van het in staat van beschuldiging wordt i door de Rus Sobolef uitgebracht gesteld. veto aan te trekken en toch een com missie van onderzoek naar het be dreigde Laos te zenden. duidelijk, dat deze beslissing een wordt het gebied, i negeren van het Sowjetveto in dit hergroeperen geval helemaal juist is geweest. For- we strijd voor Toch is het een bedrieglijke rust, hi daar in Laos. Over enkele weken ls de natte moesson geëindigd en S. aan de hand de oprichting nisatie zijn genomen, dan komt tot de conclusie, dat in het geval van Laos andere maatstaven lijn aangelegd dan in het verleden. Het heeft echter weinig zin, de ver antwoordelijkheid voor het besluit ln Laos zich van de Veiligheidsraad aan de Vef- gewijzigd, enigde Staten toe te schrijven, om- De Geneefse conferentie van 1954 is dat alle leden van de raad met doorgegaan, ondanks de afwijzende uitzondering van de Sowjetunie houding van de Verenigde Staten, die k< uiteraard zich achter de beslis- ernstige bezwaren hadden tegen de i Italiaan) Franse politiek in Indochina. v' Ook nü neemt Engeland een ander besluiten die sinds gere Frans Indochina nieuw leven i de volkerenorga- in te blazen, wordt thans nog vooral door de Amerikanen, die in d 1954 in Genève de rol van waarnt- w mers vervulden van de hand ge wezen. De tijd staat echter niet stil, en over een maand Wan de situatie volkomen hebben De Instelling van de commissie heeft standpunt in dan de Verenigde Sta- overigens op zichzelf reeds tot het merkwaardige gevolg geleid, dat de situatie in Laos haar dreigend ka rakter heeft verloren. Blijkbaar heeft zleh toch weer om de conferentie communistisch Noord-Vietnam het tafel gaat scharen. (1 de mogelijkheid is niet uit-' tj- gesloten, dat als het conflict in Azië zich gaat toespitsen OM HET KAMERPRESIDIUM T\E Tweede Kamer ie deze week vergadering der Verenigde Natieslj haar werkzaamheden begonnen om haar grote bekwaamheden te met duidelijke moeilijkheden rond- doen blijken, van ons Lagerhuis nog om de keuze der voorzitters. Het slechts enkele jaren deel uitmaakt, si heeft een reeks van stemmingen ge- Heeft deze week haar benoeming tot' aan de Ko- tweede voorzitter moeilijkheden op geleverd, omdat zij een vrouw is?' heeft kunnen komen. Naar binnen Mogelijk wél. zowel als naar buiten was het eer pijnlijke ervaring, die niet bevor derlijk kon heten voor het gezag van Men kan de mening zijn toegedaan, dat in het openbare leven mannen c vrouwen gelijke rechten hebben v dit hoge lichaam, die dan ook wij delen die mening geen herhaling verdient. Wat de keuze van de eerste voorzit ter betreft, het bleek, dat de socia listen hun bedenkingen tegen een temin van oordeel zijn, dat voor be paalde posten een man beter ge- k schikt is dan een vrouw zoals zich ei wellicht ook het omgekeerde herverkiezing van dr. Kortenhoret voordoen. Het blijft nu eenmaal een nog steeds niet opzij hebben kunnen feit, dat, bij alle ontkenning van zetten. Hun streven naar „herstel achterstand van de vrouw, over het en vernieuwing", dat belangrijke gehele vlak van het openbare leven u morele verwachtingen wettigt, strekt de man een naar getal overheersen- zich ln deze kennelijk niet tot hun de positie inneemt. eigen innerlijke gezindheid uit. Zij - blijven met zich meedragen de wrok om wat zij beschouwen als een be- Tweede Kamer mannen meer in' L leidsföut, waarin, rondom de kabi- aanmerking acht te komen dan vrou- 21 netscrisis, de voorzitter zou zijn ver- wen. Het voorzitterschap is een bij-j t, vallen. zonder vermoeiende aangelegenheid, e Zulks is te betreuren. Want aan- Waarbij nog komt, dat de voorzitter genomen al, dat toen van een be- 1" feite is uitgeschakeld van het leidsföut sprake was, waarover men mengen in de debatten. Mogen van mening verschillen kan, blijft wij niet menen, dat het geen voor- het feit, dat dr. Kortenhorst zich in keur verdient, het vrouwelijk Ka- een lange reeks van jaren een voor- merlid uit de liberale fractie dezi treffelijk president heeft getoond, beide zorgen aan te doen? Legt men in de weegschaal zijn on- Of er ondershands tussen de frae- betwistbare verdiensten ties over de candidaatstelling i niet bekend, p De moeilijkheden rondom de stenPj, de indruk, dat dit niet is gebeurd; anders immeri had men zich de ervaring van dezi week kunnen besparen. Aan de andere kant had dit over leg voor de hand gelegen. Want dt een candidaat zitter tegenover deze beleidsfout 's gepleegd, waarover men, als gezegd, van me- De moeilijkhed' ning verschillen kan dan kan het mingen geven niet twijfelachtig zijn, in welke rich- u ting de weegschaal doorslaat. Deze socialistische halsstarrigheid, die, naar het ons wil voorkomen, toch wel tegengesteld ls aan elke progressiviteit, komt aan redelijke onderlinge betrekkingen in de Twee- de Kamer niet ten goede. Het resul- taat is overigens uitsluitend, dat de "es onderling overleg en beraad; p socialisten daarmede self iedere Het lgkt ons onaanvaardbaar, dat dl eisen partügenoot van het tweede- »°"ere Eenerlei inspraat zouden mogen hebben m de keuzi van een candidaat, die vanuit een nt. bepaalde fractie naar voren ge c' Dit was de eerste ervaring van deze iT j n h I schoven zal wordeii. Zeker geldt dil de Kamer uit week. De andere lag op een wel der vlak. De liberalen, hadden voor de vervulling van het tweede-voorzitterschap vanuit hun fractie voorgedragen een vrouwelijk nflar hllif0„ 'j,*oa Kamerlid, dat, hoezeer zij de ge- legenheid reeds benut heeft (even als trouwens vorig jaar in de Neder- bij verkiezingen, die niet het karak-i aan bod, ter ,jragen van herverkiezingen t« va" zijn. hel naar buiten lijken moet, ditmaal ge schort. In een onnodig stroef, ei vooral voor de betrokkene zelf pijn- c landse dci.satie bij de alsemcne van zaken- heef' aich dl| t Beroepi n gswerk NED. HERV. KERK. Beroepen te Gameren; M- T J. Lekker- kerker te Montfoort; le Raamsdonksveer (toez.) S. Meiiers te Hoogblokland Aangenomen naar Grijpskerke. Z. (toez-i. P. J, L. Wapenaar. vic. te Oud- Loosdrecht; naar Oudkerk-Roodkerk, C. Nieboer, kand. te Hoogezand: naar Le- mele. O.: C. Mataheru, voorheen pred. op Ambon. Bedankt voor Winkel. N.H. (toez.) en Langezwaag. Fr-: C. Nieboer. kand. te Hoogezand. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Eindhoven (6e pred pl.): G. H. Harms te Blokzijl; te Huizen N.H.: G van Wilgenburg te Uithoorn: te Den Bommel. Goeree-Overflakkee: J Bakker, kand. te 's-Gravenhage. Advertentie baby zephyr de zachtste voor uw kleine schal Beroepen te Ferwerd-Hallum: C. Olij, 1 Zee. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal le Barendrecht: M. Baan té N. de Jong te Katwijk aas

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2