i „Wij Protestanten moeten Pro Rese steunen Natu-raLax Minister Marijnen: Melk moet beter en goedkoper Mode in bont KRO en VPRO werken samen in televisiedocumentaires brRUD Songfestival wenkt alweer Taalgebruiker als kuddemens DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1939 mr. W. F. Schokking Oproep van "'b (Vat redacteuren.) De voor W. F. S \E VOORZITTER vaö het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, staatsraad mr. Schokking, richtte zich gisteren van Utrecht uit tot het grootste deel van het Nederlandse volk, toen hij zei: „Wü, Protestanten, moeten het werk van Pro Rege steunen". H\j sprak op de algemene ledenvergadering van de Koninklijke Ne derlandse Militaire Bond Pro Rege, die in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen werd gehouden, en In feite beantwoordde hij de rede van de voorzitter. Kolonel KNIL b.d. G. Wielinga nl. had daarin betoogd, dal de uitbreiding van de krijgs macht en de vergroting van de garnizoenen de bond vaak voor een schier onmoge lijke taak hadden gesteld, en er verder de aandacht op gevestigd, dat de salaris- 6n pensioenregeling van de tébuisleiders een voortdurende zorg van het hoofdbestuur Mr. Schokking concludeerde uit dé woorden van de voorzitter, dat zich donkere wolken boven de bond sa menspannen. Het is dringend nodig na te gaan wat er kan en moet ge beuren. Duidend op de leeftijd van de bond zei hij; Pro Rege heeft nog geen A.O.W.. maar hij zou het best kunnen gebruiken. Het werk moet worden gesteund. Een middel om de bond financieel te helpen zou zijn 1 de penningmeester de renteloze aan delen van de vier ton-aotie terug te sturen, zodat er geen uitbetalingen meer behoeven te worden gedaan. Jubilaris De bond was jubilaris, want 85 jaar geleden werd hij, zoals we dezer dagen berichtten, opgericht. In het jongste nummer van De Nederlandse Krijgsman had kolonel Wielinga geschreven, dat het niet in de bedoeling van het hoofd bestuur lag aan het jubileum een bij zonder feestelijk karakter te. geven, maar hij kon toch niet voorkomen, dat er ge durende de gehele vergadering een fees telijke sfeer heerste. Op allerlei manieren kwam dit tot uiting. In de eerste plaats werd het voorstel van staatsraad Schokking zeer welwillend ontvangen en een van de leden beklom het spreekgestoelte om de penningmeester te vertellen, dat hij hem zijn aandeel „het is maar erg klein" direct zou toesturen. Een vertegen woordiger van de bond uit Koudum bood het hoofdbestuur 80 nieuwe leden en begunstigers aan en een vertegenwoordi ger van Ridderkerk kwam met ongeveer honderd nieuwe léden. Een spontane collecte, na de voortreffelijke middag maaltijd gehouden, bracht f 204,84 op en een obligatie van f 10,—, en de heer Broekhuizen overhandigde het hoofdbe stuur de opbrengst van de verkoop van oude kranten: f 352,50. Maar ook van de zijde van het hoofd bestuur werd het 85-]arig bestaan in herinnering gebracht Kolonel Wielinga gaf de directie van Kunsten en Weten schappen, in uielk gebouw de Neder landse Militaire Bond was opgericht, een Bijbel ten geschenke, „voor die vereni gingen, die hier vergaderen en een Bijbel nodig hebben". De directeur dankte vriendelijk voor het cadeau en bood, zeer hoofs, de Bijbel voor die dag ten gebruike aan de bond aan. En ten slotte was er het geschenk van de vereniging van sigarenfabrikanten aan de bond: een prachtige kiat uit nemende sigaren, die onmiddellijk van hand tot hand ging. Gasten Het feestelijk karakter van de ver gadering kwam ook tot uiting in de be langrijke gasten. De commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg was aanwezig, en de heren H. Algra en mr. A. B. Roosjen, resp. namens de anti revolutionaire fracties uit de Eerste en Tweede Kamer, en mevrouw mr, E. N. F. Schokking-Röell. namens de Nationale Raad Welzijn Militairen. Voorts waren er ds. W. M. Ie Cointre, namens de Gees telijke verzorging Zee-, Land- en Lucht macht der Gereformeerde Kerken en generaal-majoor b.d. K F. Puffius van de sectie Kerk en Strijdkrachten dér Nederlands Hervormde Kerk. De Chris ten Onderofficieren hadden aan de uit nodiging gevolg gegeven en en hier uit bleek de trouw een zeer, zeer groot aantal afdelingen en leden. Zoals gezegd sprak kolonel Wielinga het openingswoord. Hij gaf een overzicht van de werkzaamheden van de bond na de tweede wereldoorlog en bracht dank aan de regering, die „op waarlijk grootse wijze de geestelijke verzorging ven de militairen heeft gesteund". En in het bij zonder dankte de voorzitter oud-minis ter Staf „die voor de problemen van de bond steeds begrip had en hielp waar mogelijk was." Afscheid Het enige droeve van de vergadering was het afscheid van ds. P. Veen als vice-voorzitter. Sinds 1945 heeft hij zit ting gehad in het hoofdbestuur, maar in verband met zijn hoge leeftijd hij is 80 jaar had hij de wens te kennen gegeven zich terug te trekken. „U heeft altijd blijk gegeven van een grote bc- langstelling voor ons werk," zei kolonel Wielinga, „en we zullen u missen. Maar om op onze vergaderingen toch te kun nen blijven profiteren van uw grote I ervaring en uw wijs inzicht en uw grote scherpzinnigheid zouden we u gaarne benoemen tot ere-lid." Graaf van Lynden van Sandenburg greep de gelegenheid aan om ever het woord tot ds. Veen te richten en hem te bedanken voor al zijn werk ten be hoeve van de provincie. „Wij kenner elkaar al bijna veertig jaar." aldus graaf van Lynden. „en toen ik u voor het ontmoette was ik nog een kleine jongen met een korte broek. En dat was toen ik bij u op catechisatie kwam. Nadien heb ben we geregeld contact met elkaar ge had en voor mij zal aan dit contact altijd de prettigste herinnering verbonden blij - morgenuren werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester voor 1953 heeft de bond een nadelig saldo moeten melden van f 181.85S.42 goed gekeurd. Er werd gesproken over de propaganda en over middelen, die de oropaganda doeltreffender kunnen ma ken. Er werd meegedeeld, dat in een jaar tijd 7300 nieuwe leden en begunstigers tot de bond zijn toegetreden en er werd onder applaus van de aanwezigen voor gesteld niet eerder te rusten voordat de bond 100.000 leden telt. En er werd gesproken over de gratis consumptie, die de. bond zo jaarlijks nog een dertigduizend gulden kost, en een ogenblik scheen het alsof de leden zich in twee kampen zouden gaan verdelen. De gratis consumptie werd „het gratis kopje koffie op zondag voor de jongens" en er waren er zeer velen, die dit ge handhaafd wilden zien. „Trek het voor stel nu niet in een séntimentssfeer." waarschuwde de penningmeester mr. P. Achterhof, „het gaat alleen om de vraag: hoe kunnen we dat bedrag van f30.000 verlagen. Er moet een oplossing komen." En een wijze voorzitter zei: „Het hoofd bestuur zal zich nog eens beraden en de leden een nieuw voorstel, dat aan alle wensen tegemoet komt, voorleggen." In de middagvergadering werd een telegram van aanhankelijkheid en trouw gezonden aan Hare Majesteit de Konin gin, die kort daarop telegrafisch daar voor dankzegde. En nogmaals kwam de propaganda aan de orde. Bij de verkie- van hoofdbestuursleden werd ds. A. de Vries, Ned. Herv. predikant te Zeist gekozen, en als* vertegenwoordigers van de provinciale verbanden Zuid-Holland Zeeland kwamen resp. de heren B. J. Wijland te Voorburg en M. de Valk te Middelburg in het hoofdbestuur. Ds. P. Veen sprak aan het eind van de ergadering nog een kort woord. Hij gaf de leden aan het begin van het nieuwe verenigingsiaar drie letters mee: T(-K-D. hetgeen wil zeggen: In Koninklijke Dienst. „We moeten niet te veel praten." ij, „we moeten: doen! Als iedereen de diepere zin van de drie letters I-K-D beseft, dan zal hét werk groeien en bloeien." Regelmaat van de klok! Nieuw» ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkig» verstopping. Dank lij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. iXatu-raLax herstelt de natuurlijke regelmaatdag in dag uitl Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. HEINZ SANDWICH SPREAD de nieuwe broodbelegging MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. Meer drinken zal bevorderd worden door de melkautomaten (Van onze sociaal-economische redactie.) Dr. E van der Wiel, secretaris van de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond, F.N.Z., heeft gisteren in de massaal bezochte ledenvergadering in de Rivièrahal te Rotterdam, meegedeeld wat er over het grotendeels afgelopen melkprijsjaar 1958/1959 nog aan de boeren zal worden uitbetaald voor aan de fabrieken geleverde melk. De melkveehouders mogen nog een bijbetaling verwachten van in totaal ongeveer 1,95 per 100 kg, waarvan 45 cent uit het Zuivelfonds en 1,50 uit het Landbouw Egalisatie Fonds. Van groot belang voor de binnenlandse mclkafzct noemde dr. Van der Wiel de Invoering van de melkautomaat. Mensen die normaal geen melk drinken, gebrui ken wel de gekoelde melk uit de auto maten. Het volgend jaar zullen honder den automaten geplaatst worden en de volgende jaren enkele duizenden. Met instemming is vernomen, dat mi nister Marijnen in de verrekenprijs een opslag van winst boven de garantieprijs wil handhaven, dit in afwijking advies van de S.E.R. Van groot belang achtte dr. Van der Wiel het, dat de zes landen van de Euro- organisaties zal zo spoedig mogelijk j opend wórden. Garantieprijzen Minister Marijnen, die daarna aan woord kwam, gaf nog eens een uitvoerige toelichting op zijn gisteren verschenen begroting en landbouwnota. Als de func ties van de garantieprijzen noemde hij het corrigeren van de onvolkomenheden in de prijsvorming op de wereldmarkt het scheppen van de mogelijkheid voor landbouw zich aan te passen aan niéuwe techniek en de gewijzigde ecoi mische omstandigheden. Hij markt het wenselijk achten, dat maat-1 garantie als een minimuminkom •egelen tegen de met boter concurrerende vetten genomen dienen te worden. In verschillende landen bestaan deze maat regelen reeds. De voorzitter van de F.N.Z., de heer G. H. E. M. van Waes, noemde het met geweld opkomen van grootbedrijf in in dustrie en handel en de beginnende inte gratie van Europa de inluiding van een nieuw tijdperk. Hij vroeg zich af, of niet ook in de zuivelindustrie de bedrijven van matige omvang wel in staat zullen zijn deze nieuwe techniek tot vol rende ment te brengen en de loonontwikkeling zullen kunnen bijhouden. De voorzitter kondigde voorts een gron dige herziening van het zuivelvakonder- wijs aan met het oog op de hogere eisen die in de toekomst aan de mens in de bedrijven gesteld zullen worden Op het ogenblik beperkt dit onderwijs zich gro tendeels tot de F.N Z.-opleidingen. Dit onderwijs zal nu echter een aangelegen heid worden van het gehele bedrijfs leven. Er zullen stichtingen in het levem geroepen worden, welke bestuurd wor den door vertegenwoordigers van de, coöperatieve en particuliere zuivelorga- nisaties en vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties. De bestaande opleidingen zullen zoveel mogelijk wor den uitgebouwd tot zelfstandige zuivel- vakscholen Het gesprek met de andere soort boeren-bezoldigingsbe- sluit, van de hand. Op eigen verantwoor delijkheid van de boer zal echter de volle nadruk moeten blijven vallen, ook bij prijsgaranties. De landbouw zal het tact met de afnemers niet mogen liezen. Hij mag niet uitgeleverd worden tot overschottenmarkt gedena tureerde wereldmarkt, maar het contact met de afzetmarkt dient bewaard te w De garantie moet daarom beperkt w den tot de beslist noodzakelijke produk- en ook de hoogte van de prjjsgaran- dlent beperkt te zijn, aldus minister Marijnen. Willen we onze zuivelexport- positie handhaven dan is er zelfs langrijke verlaging van de kostprijs nodig. Daartoe zal ook de kwaliteit produkt als de melk nog verbeterd moeten worden. In de garantieregelingen zouden stimulansen in deze richting op genomen kunnen worden, zoals diffe rentiatie van de nabetaling naar de kwa liteit van de melk. Chr. Geref. mannen bijeen Dr. Velema op bondsdag over „Calvijn en u" (Van verslaggevers) Be bondsdag van de Chr. Geref. man- nciiverenigingcn, gisteren te Arnhem ge houden. heeft in het teken van de Cal- vijnherdenking gestaan. Referent was dr. W. H. Velema te Eindhoven, over het onderwerp „Calvijn en u!" Er werden zeer veel vragen gesteld, die in de mid- dagbijecnkomsl door dr. Velema werden beantwoord. De hondsdag, die een flink aantal bezoekers trok. werd besloten met een opwekkend woord van de plaat selijke predikant, ds. H. van Leeuwen. We komen samen in een lijd, waarin vele grote cjingen gebeuren, aldus begon bondsvoorzitter C. v. d. Zaal te Harlin- gen zijn openingsrede. In het vele, dat we rondom ons opmerken, zit een drang tot machtsvorming. Als voorbeeld noem de spreker onder meer de lancering van de Russische maanraket en het bezoék van Chroesjtsjef aan de Ver. Staten. Tussen Amerika en Rusland bestaat een wedloop om in geval van oorlog van huisuit de tegenstander met raketten te kunnen bestoken. Momenteel kunnen ze natuurlijk de raketten niet op elkaar richten, dan maar op de maan! En als Chroesjtsjef nu met Eisenhower spreekt, doet hij het niet als een smekeling, maar al een bezitter van grote macht: „wij kunnen raketten op je dak sturen!" In grote lijnen is er tweeërlei machts concentratie: het Oosten en het Westen. In het Westen is het nu zover, dat Eisen hower. evenals in het Oosten Chroesjtsjef, ijwel de macht heeft gekregen. Wat Eisenhower betreft, is zulks niét gevaar lijk, want hij buigt zijn knieën voor. de Heer der Heren. Maar hoe wordt het als er iemand van een andere richting pre sident van de Ver. Staten wordt? Zeker is. dat we op weg zijn naar de toekomst van de twee wereldmachten, de Bijbel spreekt. t dankbaarheid constateerde voorzitter, dat de Synode met algemene emmen heeft besloten het werk rouwen- en Mannenbond te stimuleren. Voot vervol;; zie pagina 11 lllllllllilllllilllll!lllllllllllllllll!lllllll!UIIII!llllllllllllllllll!ll' Een nieuw «chip van Esso-Nederland ligt gereed voor zjjn eerste reis: het 35.550 ton grote turbine-tankschip Esso Rotterdam, dat C, van der Giessen te Krimpen aan IJssel heeft gebouwd en dat vrijdag Libanon vertrekt." Het behoort tot Nederlands grootste varende tankers. Het heeft ccn lengte over alles van 210-33 rae ter. Er z(jn opvarenden. Iedere officier en ieder lid van de bemanning heeft een eigen hul, en de hutten van de officieren en de onderofficieren zijn voorzien van douche en toilet- Voor het dek- en ma- chincpersoneel cn het personeel van dc civiele dienst zjjn afzonderlijke douche- zalen. Het schip heeft drie laundryzalen, alle voorzien van elektrische wasmachines, Er zijn dricsalons. een filmzaal Cn een zwembad met zonnedek Allé verblijven zijn airconditioned. Zo ziet een moderne tanker er uit -Gezagvoerder is kapi tein H Schol uit Heiloo Vai moderedactrice) Wie bont koopt is altijd zo van de ge dachte, dat het een kdop voor jaren is. Maar men moet toch het mode-element ook bij bont niet uitschakelen. Ten eerste is er een typisch inodeve»- schijnsel in de keuze van bont. Zo is veu len helemaal van dc markt verdwenen en ook bisam ziet men steeds minder, daar entegen komt brcitschwanz dat in het ver geetboekje geraakt scheen te zijn weer naar voren en zijn persianer, Indisch lam en bever het meest populair. Tenzij de beurs heel ruim is want dan is het al nerts wat de klok slaat. Van Daal werkers me' hebben gisteren in Amsterdam in eigen huis de première gegeven van hun col- leetie vóór winter 1959. een serie shows in alle steden van het land zal volgen. We zagen er heel veel moois. Om te be ginnen korte sportieve manteltjes van sealskin met heel smalle ingewerkte bies jes van leer, die in de coupelijnen ver werkt waren. Zeehond is. het bont, waar deze firma wonderen mee dóet. Het mooiste wat we zagen was een „golden blueback" lange mantel met grote ronde kraag. Dit is zeehond, dus warm glan zend. in een prachtige goudbruine kleur De mantel viel zoals bijna alle modellen recht, alleen zijn de mouwen met een wijd armsgat ingezet, zodat zodra de ar men wat opgeheven worden, de rug een cape-effect krijgt. Slechts één mantel van zwart b eit schwanz was getailleerd met een éven klokkend rokgedeelte. E: werd bruine nerts kraag op gedragen. Nirts heef', nu een heel kleurengamma gekregen: van zuiver wit, via bisquit, lichtbruin, don kerbruin tot zwart. Persianermantels heb ben heel dikwijls zo'n ner+skrsa?. ?iim smal ter breedte van een enkel velletje, soms heel fors tot over de schouders rei- i kend. Het in ongelooflijk mooi bont, maar het verhoogt de prijs van een mantel dan ook aanzienlijk. Wie het een beetje eenvoudiger wil doen kan keus maken uit een nieuwe bont soort „borégas", een lamsbont met een fijn platgeschoren krul. Dit bont is heel soepel. We zagen een mantel in bisquit- kleur zo gevoerd met bruin tweed, dat de mantel geheel aan twee zijden te dragen Veel mantels hebben grote benen kno pen, dikwijls in een dubbele rij van drie opgézet. Ook in de bontmantels wordt de 4 Vs lijn gepropageerd. Er behoort dan kokernauw rokje onderuit te piepen. Erg J praktisch is het natuurlijk r "is mantel stelt nu eenmaal altijd bepaalde eisen aan de japon, welke erbij gedragen wordt. Nog steeds malaise in zeescheepvaart HET IS de VPRO gelukt samenwerking te vinden met andere omroep organisaties voor de documentaire en educatieve medische televisie programma's, welke zij zo voorstaat. U zult zich herinneren, dat de VPRO enige maanden geleden mededeelde, op dit gebied samenwerking te zoeken en zij heeft deze nu gevonden bij AVRO en KRO, die zich ook met deze stof gaan bezighouden. Op vrijdag 16 oktober a.s. zal in een VPRO-programma een documentaire in samenwerking met de KRO op het beeldscherm komen Deze medisch-gefundeerde uitzendin- afwenden van deze voor velen zo gen blijven onder redactie van de arts smartelijke dingen? Is dit alles niet A. C. van Swol verschijnen en zullen een deel van de kinderbescherming, gewoonlijk in de VPRO-programma's waarvoor juist het particulier initia- worden opgenomen. Coördinatie op dit tief door de jaren heen zo heeft ge- gebied kunnen wij alleen maar toejui- ijverd? Onze gaven worden ervoor ge- chen, want wanneer verschillende om- vraagd en dus is 't zeker juist dat wij roepsecties zich op dit gebied gaan be- ook goed zien en horen, hoe die ga- wegen leidt dit niet alleen tot ver- ven worden besteed en wat er kan wor- snippering van krachten, maar ook den gedaan voor kinderen die, door tot een teveel en daarvan is gewoon- welke oorzaak ook, niet kunnen op- lijk verslapping van de aandacht bij groeien als andere kinderen, het publiek het gevolg. Anderzijds vormen uitzendingen als De uitzending op 16 oktober zal de deze, mits goed gehanteerd, een open- behandeling van het geestelijk gestoor- baring voor degenen, die met deze de kind tot onderwerp hebben. Dokter problemen kampen en niet voldoende Van Swol zal daarvoor i~ 4~" 4-4 ~l* "s"u (Van parlementsredactie De malaise in het zeescheepvaartbedrijf, die na de Suez-crisis inzette, duurt nog steeds voort. De marktvrachten in sectoren van de wilde vaart bewegen zich. met kleine fluctuaties, op een gekend laag niveau, dat voor de mei schepen geen rendabele exploitatie laat. Aldus deelt de minister van verkeer en waterstaat, de heer H. A. Korthals mi in zijn toelichting op de begroting-19 van zijn departement. Een bron van zorg blijft, volgens de j minister, ook het verschijnsel van de goedkope vlaggen. Daarnaast vraagt de sterk protectionistische scheepvaartpoli- tiek van een aantal landen, waaronder J niet in de laatste plaats de Verenigde J Staten, reeds geruime tijd de aandacht. Neem de vergelijkende scheerproef óók mot duurt/ere apparaten Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- blad en de halfronde kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door de preelsle-tondeuse (ook voor dames). Typ» Combi r plastic etui f Type Special I f 44.75 Nieuw Type S doo» f 37.60 1.75 contact ti den met enkele r.k. instellingen, waar deze kinderen worden verpleegd. Opnieuw dus een onderwerp, dat door velen als „précair" wordt aange voeld en waarvan sommige kijkers zich afvragen of het wel goed is, ze op het beeldscherm te brengen. Maar waarom zou de televisie zich Com meniaar Zwerversprobleem weten, tot wie zich te wenden. We mogen deze uitzending dus met belangstelling tegemoet zien. Nog maar nauwelijks zijn we beko men van „Een beetje", nog maar net is de eerste gloed van de nieuwe lied jes, die het Eurovisie Songfestival 1959 heeft opgeleverd verflauwd, of de or- e- ganisatoren gaan alweer denken aan ressante documentaire over het zwer- het festijn 1960. versprobleem, gisteravond door de KRO DE NTS roept componisten en tekst- op het beeldscherm gebracht. dichters op, die mee willen doen aan Voor uele kijkers zal het een uolfco- de wedstrijd om het beste Nederlandse men nieuwe ervaring zijn geweest, te liedje, dat op het Europese festival ons vernemen dat in ons goede en geordenland zal vertegenwoordigen, de Nederland toch nog zoveel mensen Wie wil, kan een liedje, dat gloed- rondzwerven omdat zij, om welke re- nieuw moet zijn, inzenden. In twee den dan ook. alle contact met de maat- voud (piano-zangpartij en tekst) en on- schappij hebben verloren. Misschien der motto, vergezeld van een enve- was het ook een verrassing te horen, dat loppe waarin de naam van de auteur(S) de zorg voor deze mensen met eindeloos staat. geduld en zonder opdringerigheid wordt Op de gebruikelijke wijze zal er weer verricht op oecumenische basis, dat een Nederlandse finale worden gehou- alle gezindten hierin verheugend sa- den en wel op dinsdag 7 februari 1950 menwerken. en evenals verleden jaar zullen Neder- Opnxeuw een zeer nuttige en leerzame landse jury's provinciegewijze oordelen televisie-uitzending, die toch heel wat over de inzendingen die alvast door meer voldoet dan zo'n onnozel muziek- een selectie-jury zijn uitgekozen. programmatje, dat eraan voorafging. Op 1 december a.s. sluit de mzen- Want beter dan welk medium ook, kan dingstérinijn. de televisie door gesprek, film. spel «n in beeld gebrachte werkelijkheid tesa- men, onze aandacht vestigen op groepen in onze samenleving, die wij niet mogen vergeten of door onwetendheid verkeerd beoordelen. Het programma werd boeiend gepresenteerd en was voorzien van prima illustratiemateriaal. Bij de NCRV-radiO won de heer Van Swol uit Amersfoort intussen de lang ntei eenvoudige muzikale wedstrijd ..Rad van t avonduur". Een bedrag van f 300, te besteden voor muzikale doeleinden, viel hem ten deel. Eigenlijk is het jam mer, die deze zomerwedstrijd einde is, ui luisteraars er genoegen aan beleefd. vanavond i i f i Liefhebbers van de natuur kunnen vanavond na het NTS-journaal weer genieten van „Luipaard op schoot" in het AVRO-prograrnma^Om 8-50 v gint dan het spel ,De opgeschreven tragi-komedie van Brendan zomerweasirva weer een Behan- dat niet ir bedoeld voor jeug- mertse en de vertaler van het stuk G. K. van het Reve. vanavond s dft de valt volgt misschien een herhaling! sjag om Arnhem, samengesteld door bestaande uit dirigenten en or- Herman Felderhof, dat u tussen R.15 en kestleiders. kunt horen in het NCRV-program- Gijsbert Nieuwland, vader van de ma over Hilversum II. Direct daarna idee, zal de dirigeerstok zwaaien over poetst Lex Karsemeyer weer de plaat hen, die dat gewoonlijk zelf ook doen: en om 10-10 bespeelt Willem Hendrik Jos Cleber, Tom Erich, Ad van Gein, Zwart het orgel van de Grote Kerk in Johnny Holshuysen, Gerard van Kre- Zwolle. U hoort dan een aantal koraal- velen. Willy Langestraat (Laguestra), bewerkingen. Pierre Palla, Frans Poptie, Bep Rowold Van de Salzburger Festspiele zendt Dick Willebrandts. Dirigentenorkest in de Radioscoop De AVRO komt op maandagavond 26 oktober a.s. met een bijzonder or- n het Radioscoopprogramma. Het i orkest, voor cén keer samenge steld of wie weet, als het goed uit- gaat ken dat het grootste deel van de mensen tot de kuddedie ren behoort. Dit betekent dat zeer velen de gewoonte hebben aangenomen, zonder het zelf te weten, stomweg anderen na te apen. Dat komt in hoge mate uit, wanneer we de moeite doen onze aandacht te schenken aan de wij ze waarop de mensen (en niét al leen de onontwikkelde) hun ge dachten onder woorden brengen. Het schijnt voor de opmerkzame waar nemer zelfs zo erg te zijn met deze naaperij dat hij soms tot de gedachte komt: Hoeveel procent van de spre kers en schrijvers denkt werkelijk na bij wat ze zeggen en schrijven? Het antwoord is dan zeer teleurstellend! Zodra men hen op een fout wijst, zeg gen ze meestal: „O, ja, dat is waar, daaraan had ik niet gedacht Dit zijn degenen, die er prijs op stellen goed begrepen te worden niet alleen, maar ook zich nauwkeurig uit te drukken Een ander gedeelte (dat zijn de onver schilligen) spreekt van schoolmeesterij en zegt: „Nou, ja, als de mensen m begrijpen, ben ik al tevreden' Maar dit woord „als omvat meer da men er in legt Wie onnauwkeurig spreekt, schrijft of denkt, zal meer leiding geven tot misverstand dan hij zelf Ooit had gedacht. Het kudde-instinct is zó sterk, dat zelfs de overigens goed geredigeerde bladen steeds weer in dezelfde fouten ver vallen, zonder dat ze het zelfs nog mer ken, Ik zal u daarvan enige voorbeel den geven. Vandaag las ik in een onzei overigens lang niet slecht geredigeerde bladen: „Nederlander maakte dodelijke val in dr Dolomieten" Nu betekent val meken niet hetzelfde als een doen. Wanneer iemind een dodelijke val maakt, betekent dit dat, wanneer men deze vel ergens zet, er geen rat of muis in leven blijft. Dit zal duidelijk zijn als men denkt aan de betekenis verschillen tussen maken en doen. Maar de bedoeling is dat men een val doet en niet maakt Toch leest men zelden of nooit meer: een dodelijke val doen. of schoon men wel zegt: voor iemand een voetval doeii en niet maken. Het kudde dier dat de taal gebruikt, zegt even wel geregeld dat iemand een val maakt, terwijl het verwondering wekt dat hij dan niet gveneens zegt: een poging maken. Nu weet ik wel dat de taal leeft en dat er hier en daar aan ver andering niet te ontkomen is, maar zodra deze verandering aanleiding kan geven tot misverstand en verarming der taal is het zeker niet wenselijk aan deze veranderingen voet te geven. In de laatste tijd is er weer zulk een gedachteloze verandering in het taal gebruik binnengeslopen. Ik bedoel het verkeerde gebruik van dergelijke. Ieder weet dat dit woord van gelijken is gemaakt en dat dus dergelijke be tekent: erop gelijkend. Maar deze be- floor dr. F. C. Dominicus I tekenis is door slordig taalgebruik ge heel aan het vervagen en men bezigt het woord telkens weer, wanneer men zodanige bedoelt. Ik heb enige voor beelden uit de bladen bij de hand. (En volstrekt niet uit slecht geredigeerde bladen) Eerst een voorbeeld uit e bekende roman: 1. Maar deze spijt uitte hij al op e dergelijke mechanische wijze en met valse nadrukkelijkheid dat de fabrikant het had moeten merken. (Kafka: Hèt proces). De vertaling van deze roman is overigens volstrekt niet slecht, m het kudde-instinct werkte ook hier. 9 2. Thans heeft de Deense bollencul- tuur Cen dergelijke omvang bereikt, dat reeds naar andere Scandinavische lan- niet heeft voorzien dat de verkeers intensiteit een dergelijke enorme vlucht zou nemen, dat de weg al tamelijk snel na de aanleg intensief zou worden be- 0 4. In de onmiddellijke nabijheid van Saint-Cloud bij Parijs bevindt zich een kasteel, het Chateau de Beauregard, dat in een dergelijke staat van verval ver keert, dat is besloten het te slopen. Erger is dat men zelfs in leerboeken voor de middelbare school deze fout begint te maken. Ik heb daarop in een leraars blad de aandacht gevestigd, in dc hoop dat men zich voor deze fout verder zal Een paar voorbeelden daarvan zijn: 0 Dat ik op een dergelijke wijze beet genomen ben! (Uit een Latijnse spraak kunst). Hij ging op een dergelijke plaats staan dat hij er door allen gezien kon worden, (idem). 9 Een schrijver in een leraarsblad drukte zich zo uit: „Het artikel getuigt van een dergelijke beperktheid van blik, dat een aanvulling noodzakelijk de AVRO tussen 8-05 en 9.35 een Ween- se uitvoering uit van Beethovens Missa Solemnis in D. Daarna een klankbeeld over het gevangeniswezen - uur amusementsmuziek, 4 door actualiteiten. Tips uil het buitenland Wilt u eens heel iets anders horen, luistert u dan eens om 8 uur naar 2 Brussel Vlaams op 324 m, dat dan een beiaardconcert uitzendt. John Gebruers bespeelt het carillon van de Raadhuis- 4 toren in Hilversum en u hoort dat dan J gezellig via een buitenlands station. Programma voor morgen VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 Hilversum I, 4«2 m. 7-16 kc/s. VARA: 7 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram 8 00 Nwe 8.IS Gram 9.05 Gym v dvrouw 9 15 Gram 9 35 Waterst 9 40 Schoolradio VPRO: 10 00 De vrouw in haar huis, caus 10 05 Mor- genwijding VARA: 10 20 V d vrouw 11.00 V d kleuters 11 15 Pianorecital 11 40 Ham mondorgelspel AVRO: 12 00 Gram 12 20 RegeringsuitzLandbouwrubr De boer Nooitgedacht 12 30 Land- en tuin- imeded 12.33 Sport en prognose 12.50 Pianospel 13 00 Nws 13 15 Meded en gram 13 25 Lichte muz 13 55 Beursber 14 00 Hó- bo. fagot en piano 16.30 V d zieken 17 00 d jeugd 17.55 Act 8 00 Nws 18.15 Vlaamse notities 18 20 lite muz 18 50 De puntjes op de i, caus KI V d kind 18 10 Jazzmuzz VPRO: 19 30 Geloven in deze tijd, caus 19 45 VPRO 20 00 Nwis 20 05 B#ök'bespr '20 10 Lit 5 20.20 Voordracht 20 25 Europees commi 20 45 Godsdienst en wereld, caus VARA heid b.v. had kunnen verwachten: „als reeds eerder is getoond of Iets van dien aard, maar zeker niet dergelijke. Ik meende er goed aan te doen op deze slordigheden de aandacht te vestigen want mijn jarenlange ondervinding als leraar heeft mij bewezen dat er geen dwaasheid zo groot kan zijn of ze vindt na volgers, misschien onbewust, mis schien ook, omdat voor hen geldt het woord uit Handelingen 17 21: „Alle Atheners nu en de vreem delingen die zich daar ophielden, hadden voor niets anders tijd ovèr dan om iets nieuws te zeggen of te hóren." Middagklok-noot ork 15,00 Schoolradio 15 30 V d zieken 16.30 Gram 17 00 Boelcbespr 17.15 Kinder- koor 17 40 Beursber 17 45 Sopraan en 18 05 Lichte muz 18 30 V d jeugd 18 45 Gram 18.50 Regerlngsuit»: Emigratieru- briek: Het eipdgraticpraatje van H A van Luyk 19 00 Nwb 18 10 Act 19 20 VVD. poi caus 19 30 PleChtdge sluiting van het Intern congres Liturgie en missla 21 00 Gram ai is 22 45 Gra Nws 23 15—24 00 Jazz- 20.30—22.30 Muzikale

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9