CAVA SEUL Mister Detweiler bouwt aan mammoe tschep en Sunil wast stralend wit... „We denken zo groot, dat we misschien niet meer kunnen denken WITTER DAN DE WITSTE GEIT Drogistenbranche zit met kortingsprobleem In 1360 soort narcose N.A.Y.(K-krant ten bate van de astmabestrijding Blaam op Urker predikanten? Ruimteproblemen aan de V.ü. steeds urgenter DONDERDAG 17 SEPTEMBER 19S9 (Van onze speciale verslaggever.) ER ZIJN WIJZIGINGEN in de plannen van Mister Detweiler gekomen. Deze Amerikaanse financier, die al sinds 1929 van het in de v brengen van mammoet-passagiersschepen droomt, is thans niet meer mening, dat Rotterdam de meest geschikte aanloophaven van zijn oce, reuzen is, maar dat Amsterdam „door zijn centrale ligging" hiervan de primeur moet hebben. Ook acht hij de term „cafetaria-schip" niet meer van toepassing voor zijn geesteskinderen. Van het „help yourself'-systeem, waarvan hij anderhalf jaar geleden nog een fervent voorstander was hij helemaal afgestapt, want alle maaltijden zijn bij de passage-prijs begrepen. r- Dit alles vertelde Mister Det- r> weiier gisteren in Den Haag, ge- zeten achter een model van de „United Nations" en leunend op een zwart-leren koffertje, waarvan de inhoud op die van een pruliemand leek. Omgeven door vijf van de ze ven „directors" van de American European Lines N.V. in oprichting, »i maakte hij een formidabele indruk, alhoewel de meeste zijner woorden id voor velerlei uitleg vatbaar waren. De dan weer glunder, dan weer "j ber kijkende Amerikaan, wiens rj ouders, zoals hij vertelde, uit Nederland j kwamen, praatte met gloed en verv< massa feiten aan elkaar, waarvan J meeste uit de oude doos kwamen. ,c. Zijn mammoet-passagiersschepen zouden tn elk 120.000 bruto register ton moeten ten, bijna vierhonderd meter lang i .eJ ten zijn, terwijl er accomodatie voor 1SJ legertje van achtduizend passagiers a. tweeduizend bemanningsleden moet ko- men. Acht eetzalen zouden vierdui; »n' mensen tegelijk kunnen bevatten, er ,J den acht dansgelegenheden worden ge- jJ creëerd, een bioscoop, vele lounges, bars je en soda-fountains, zomede zwembaden, or een winkelcentrum etc. De accommodatie 3e en faciliteiten van elke reus, die in volg- „J orde van bouw „United Nation", „New Yorker", „Lisbon" en „Hollander" moe ten heten, zouden groter en ook beter moeten zijn dan die van het Conrad Hil ton Hotel te Chicago, dat als het meest ie monumentale en meest winstgevende ho- n, tel van de wereld geldt. Route De route had Mister Detweiler zich zo gedacht, dat twee van zijn schepen tus- "5 sen Amsterdam en New York zullen gaan r 1 varen met stops in het Engelse South- i ampton en het Ierse Cobb. De twee an dere kolossen zouden een dienst tussen irJ Lissabon en New York moeten onderhou den en zo nu en dan speciale cruises naar j Italië moeten ondernemen. De passage- prijs ten slotte zou voor een retourreis 175 en 200 dollar per persoon gaan be dragen (resp. f665 en f760). Zeer enthousiast was Mister Detweiler over de speciale in- en ontschepingscentra, welke in New York, Lissabon en Amster- »n! dam zouden moeten komen. Over de kos- et ten kon hij zich weliswaar nog niet uit- m laten. Voor Amsterdam, waar het een- er trum „in de buurt" van de oliehavens n. gepland is, zou zeker „meer dan tien mil- ri|; joen dollar" nodig zijn, doch voor elk 3, schip zou een bedrag van 128 miljoen dol- 3e lar nodig zijn (bijna een half miljard gul- den!), waarbij het exploitatie-kapitaal van 34.5 miljoen dollar en een pro omslag van de te investeren gelden kaden en gebouwen inbegrepen zijn. *1 Fantastische plannen inderdaad! Zo jj fantastisch, dat de ontwerper van 'l mammoet-schepen, Commander E. Hardy, met Britse hartgrondigheid uit- ■J® riep„We denken zo groot, dat we jschien niet meer kunnen denken!" jrigens distancieerde deze whisky drinken- de Engelse marine-man zich duidelijk van 'de operationele plannen, waarmee hij, zo- als hij verklaarde, niets te maken had.... Anderhalf jaar geleden heeft Nederland li* deze zelfde fantastische plannen aange- I hoord. Ook toen werden ze aan de man gebracht door een even druk pratende Mister Detweiler in de villa van scheeps- Cor Verolme te Ridderkerk. Alle vragen over de finan echter gewiekst ontweken. En de speur tocht, die de Amerikaan daarna do wereld begon om de honderden milji guldens, die nodig zijn, bijeen te j bleef zonder resultaat, ondanks de tc gingen van vrienden, relaties, en combinaties, waarmee voortdui werd geschermd. Ook thans bleef Mister Detweile: het vage, wat de financiering van monster-project betreft. Hij deed melding van het feit, dat de American Europi Lines N.V. in oprichting is, dat prof. dr. P. S. Gerbrandy voorzitter van de Raad van Directeuren geworden is en dat hij zowel als mr. J. F. W. Steyn, directeur van Verolme's Financieringsmaatschappij, zitting in het directorium hadden geno men. Ook de New Yorkse advocaat Car rol A. Muccia was tot dit lichaam toege treden. zomede de twee directeuren van het Amerikaanse reisbureau Fugazzy, dat het alleenrecht voor passage-boekinger krijgt en er een groots opgezette organi satie van Europese tours aan wil verbin den. Alle aandelen,'zo voegde hij er nog aan toe, waren ondershands geplaatst, terwijl de hoofdzetel van de Scheepvaart- „holding"- en financieringsmaatschappij in Den Haag zou komen. Wanneer Detweiler lanceerde evenegns het bericht, dat hij met Verolme's Ver- inigde Scheepswerven was overeengeko- nen de vier transatlantische reuzen „zo snel mogelijk" in de vaart te brengen, er dit precies zou zijn, kon hij niet maar met het bouwprogramma, totaal zes zeven jaar in beslag men, zou op z'n vroegst „in de loop van 1960" kunnen worden begonnen. Verschillende pikante en ook belang rijke bijzonderheden verzuimde Mister Detweiler echter te vertellen. Hij gewaag de met geen woord van de inhoud van het met Verolme gesloten „voorlopige i feite niets meer zegt dan sohien waarom twee topfiguren uit bedrijf professor Gerbrandy, die pre sident-commissaris is en mr. Steyn ir functie van directeur van Verolme' nancieringsmaatschappij in de ir richting zijnde American European 1 N.V. zitting hebben genomen. En d; beweringen van Mister Detweiler nii zijne zijn en dat hij er ook bewust afstand van heeft genomen, wordt alleen al bewi zen door het feit, dat hij als scheepshol wer niet op de conferentie van de Ameri kaan vertegenwoordigd wilde zijn. Hij ing, dat er al veel te veel ov het project i Publiciteit Deze wetenschap heeft Mister Detweiler echter niet mogen deren. Hij wilde, zoals hij vaag liet doorschemeren, de zelfde publiciteit krijgen als zijn landgenoot en concurrent Cantor, die bij een scheeps werf te Hamburg een voorlopig contract voor twee soortgelijke oceaanreuzen heeft afgesloten, maar, evenals hij, met de fi nanciering in de knoop is geraakt. „I" chos en Onassis hebben we niet no verklaarde hij met een slim lachje, wel het best mogelijk is, dat zij via van hun vele deelnemingen toch zullen doenOns project vindt ruggegraat in een groep internationale financiers, waarin geen Duitsers en Russen zitten.... Veel van het benodigde kapitaal moet uit Amerika en Nederland Mister Detweiler laat hi Hij verkoopt ph nog fantastischer is dan het andei der zich schijnbaar te beko de officiële toezeggingei irkregen. Als )f de autoriteiten i de boi New York al aohtige ontvangstcentrum hebben ge geven, krijgt men een ontwijkend woord en de opmerking te horen, dat het in de vaart brengen der schepen beslist langer op zich zal laten wachten. De derij, die de reuzen zal exploiteren, wereldfaam, maar de naam mag nog niet openbaar worden, omdat er kapers op de kust zouden zijn, die het ook al op ie nog altijd in het duister staande geld- ichieters hebben voorzien. Van het in bouwencomplex de buurt" ve ;n, terwijl het gemeentebestuur zich ren angstvallig stilzwijgen hult. nversaagd gaat Mister Detweiler ech- verder, bezeten van het luchtkasteel, dat hij zich reeds in 1929 bouwde, toen "J en van de financiers van de United States Lines werd. „Wacht tot over een paar weken", zei hij ten afscheid, „want ik kom dan met nieuws, dat de hele we reld zal schokken en dat Europa de dol- in het laatje zullen doen vloeien Amerikaanse en Europese hotelmaat schappijen zullen dan met een geweldige combinatie voor het voetlicht treden, die tal beijveren om de hotelaccomodatie op korte termijn met duizenden bedden vergrotenNee, geloof me, het Hil- i-project in Nederland bedoel ik niet.... Maar ik kan wel verklappen, dat Hilton tot de participanten zal behoren Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der was werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft allesveellangernieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak en spaart uw linnenkast (Van onze sociaal-ecomom. redactie.) I DROGISTENBRANCHE heeft geen eensgezind oordeel over het kortingsvraagstuk. Terwijl de Rotterdamse drogisten gezamenlijk gaan procederen om het kortings- De droom van Mister Detweiler i dit schip, dat onder de naan „United Nations" in de vaart moet komen. De oceaanreus, die tot serie van vier behoort, heeft volgens de plannen een tonnage van 120.000 bruto register ton en meet bijna vierhonderd meter. Achtduizend passagiers en twee duizend bemanningsleden zoudeu er een plaats op kunnen vinden. J. boi dat de schepen, indien ze worden besteld, bij de V.U.S. gebouwd zullen worden en dat de gemaakte kosten bij annulering der plannen vergoed dienen te worden. Voorts behelst de overeenkomst de ge bruikelijke clausule, dat de aanbetaling van een bepaald percentage van de bouw som bij het sluiten van een definitief con tract verplicht is. Van scheepsbouwer Cor Verolme is ver der bekend, dat hij direct met het leggen van de kiel van het eerste schip wil be ginnen, als hij de overtuiging heeft dat de financiering rond is. Dit verklaart 94) Bij de overblijfselen van paal woningen uit de Steentijd zijn de za den en zaaddozen van de papaver ge vonden, waaruit momenteel morfine, narcotine en codeïne worden gewon nen en waaruit de primitieve mens eveneens zijn slaapverwekkende en pijnstillende middelen heeft bereid. Ook het bilzenkruid, dat hyoscyaml- goed gevolg c eens de hypnose toe. Deze methode is volstrekt afdoende, zoals James Esdall in de vorige eeuw heeft be wezen, toen hij tijdens zijn verblijf in India bij verschillende gelegenhe den patiënten heeft gehypnotiseerd om ze op die manier onder een soort i brengen. Aldus konden met zettingsproducten daar van) scopolomine en atropine bevat, Is een van de oudst bekende artsenij- dere planten die bij Babyloniërs, Egypte- naren, Perzen, Grieken, Germanen en Arabieren in gebruik was. Dioscori- aan als bestanddeel i oogwaters, als mid del tegen oorontste king en andere PÜ- •aties worden verricht. Ook de Grieken hadden, naast an- iddelen, een methode die we er het hoofd mogen zien. Zij deden nl. pogingen om door inade ming van koolzuur slaap bij de pa- bruikt. Het werd op gloeiende kolen gestrooid, waarna de patiënt de op stijgende dampen TOCH IS HET ZO! de mandragorawortel hun be kend. Mandragora en doornappel be hoorden ook tot de artsenijen in noor delijke streken en genoten grote faam wegens de verdo vende en pijnstillen de werking welke zij uitoefenden. De sterke bedwelmen- teneinde verlichting de eigenschappen pijnen te krijgen. In het jaar treksel van mandragora 1360, dus ongeveer 500 jaar vóór de voor Plinius aanleiding d eerste moderne narcose werd ge- del aan te bevelen voo bedwelmde de chirurgijn kundige operaties, die daarr~ Chauliac zijn patiënten met dolle ker vel voor hij in hen sneed. De geope- eerde had heerlijke dromen gedu- pijn konden worden uitgevoerd. Ook Dioscorides adviseerde een met wijn gemengd afkooksel van deze wortel rende de tijd dat hij onuitstaanbare te geven bij pijn of doende Is geweest. Ditzelfde middel middeleeuwen zijn bovendien ichrlften bekend, waarbij sponzen ge- toegepast bij hevige drenkt In narcotische plantensappen werden gebruikt, zodat we ons niet moeten verbeelden, dat de narcose uitsluitend het voorrecht van onze hebben de zigeuners ln vroegere tij den ever kiespijn. Trouwens, ln de oudheid waren nog andere methoden bekend om het lij den van de patiënt te verzachten. De Egyptische heelmeesters oefenden bijv. druk nit op zenuwen en bloedva ten en pasten waarschijnlijk even ed i En hebben we u al eens verteld van het land, dat groter Is dan het is! Daarover een volgende keer. (Van een onzer verslaggevers) Vrijwel overal in Nederland is een be gin gemaakt met de verspreiding van dt NAVO-krant. Het is een vier pagina's tellende uitgave van de Atlantische Com missie, die in een oplaag van twee mil joen huis aan huis in de bus wordt ge stopt. Het doel van deze krant Is twee ledig. Enerzijds wil men een zo groot mogelijk publiek nogmaals op de hoogte brengen van het doel en de betekenis van de NAVO, anderzijds steunt men een charitatieve Instelling, in dit geval de Stichting Astmabestrijding. Drie pagina's van de krant geven NAVO-voorlichting. De derde en laatste pagina is geheel gebruikt voor een grote prijsvraag met prijzen van 10.000 aan goederen, een personenauto, een frigi- daire e.d. Het doel van de prijsvraag is op zeer korte termijn voor de Stichting Astma bestrijding een bedrag van 200.000 aan te trekken. Men wil namelijk in Hilver sum bij het astmacentrum „Heideheuvel" een medische afdeling en onderzoek- en laboratoriumruimten bouwen, terwijl voorts plannen bestaan voor de bouw van een dubbel paviljoen voor twee groe pen van tien kinderen en een woning voor de leiding van dit paviljoen. Deze voorzieningen kosten ca. 550.000 Men heeft thans een bedrag van 350.000 reeds beschikbaar. Door de prijsvraag (per oplossing min stens aan postzegels 0,50 insluiten) hoopt men de ontbrekende twee ton bijeen te krijgen. De astmabestrijding is een zaak, die aller aandacht vraagt, zo deelde de voor zitter van de Stichting, Jhr. Van Lennep mee. In Nederland zijn nog steeds 100.000 astmapatiënten, waaronder veel kinderen. Deze ziekte mag in een adem worden ge noemd met kinderverlamming en t.b.c. en de bestrijding ervan dient derhalve met zeker zoveel kracht als dat bij de andere ziekten gebeurt, te worden aangepakt. GRATIS VERKRIJGBAAR bij uw winkelier VERKEERSBORDEN- PLAKPLAATJES verbod op pharmaceutische artikelen opgeheven te krijgen, verklaarden verschillende van hun branchegeno ten zich gisteren in Den Haag tegen de invoering van een algeheel W r ij f ROOVERI BREDA Sinds enkele maanden geven de dro gisten in Rotterdam een korting van drie procent op alle artikelen door middel van bonnen. Daarbij wordt het regle ment van de Fharmacon (de gezamenlijk optredende piharmaceutisohe handel), dat korting geven verbiedt, genegeerd. Dat heeft tot gevolg gehad dat de reeht- spraakcomimissie van de Fharmacon enkele waarschuwingen boetes is g- opleggen. De Rotterdamse drogistenstand heeft nu een advocaat in de arm geno men om te proberen via een gerechte lijke procedure het Pha/rmacon-reglement gewijzigd te krijgen. Gisteren gebruikte het bestnui Nederlands Christelijke Drogistenbond de ledenvergadering van die bond in Den Haag als hearing. Het wilde wel weten wat de leden individueel vai korting geven denken en gaf de zaak in discussie. Daarbij werd rekening ge houden met de wetenschap dat de Com missie van Gemachtigden van de Phar- macon binnenkort een voorstel zal be reiken om het reglement zodanig te wijzigen, dat een korting van maximaal drie procent over het gehele assortiment gegeven mag worden. Noodzakelijk kwaad Het merendeel der N.C.D.B.-leden ver klaarde zich tegen invoering van het kortingsstelsel met als voornaamste ar gument dat een dergelijke actie niets uithaalt, zeker niet als elke dirogist er meedoet. Men voelde wel dat het korting geven hier en daar noodzakelijk geworden uit oonourrentieoverwegin gen (kruideniers geven ook korting op drogist-artikelen), doch men meende dat :n de meeste gevallen moeilijk zal blijken om een verlies van drie procent op elk artikel er door een grotere om- weer uit te halen. Voorts zou het trekken van korting de drogisten- stand naair beneden halen. Anderen za- het kortingsstelsel als een noodza kelijk kwaad, dat in de praktijk moei lijk tegengegaan kan worden, vooral niet zaken, die voor een groot deel huishoudelijke artikelen omzetten. Bedrijfschap Het bestuur zegde toe de ontwikkeling auwgezet te zullen volgen en voor het bepalen van een standpunt het vraag stuk nog nader in beraad tc nemen. De ledenvergadering ging voorts akkoord met het plan van het bestuur mede te werken aan de totstandkoming van een bedrijfschap drogisterijbedrijf. Gistermiddag bracht men gezamenlijk een bezoek aan de internationale dro- gistenvaktentoonstelling gekoppeld „Drc de Hou trusthallen, waar men een overzicht kreeg van wat er in de branche omgaat, waar men gelegenheid tot inkoop kreeg en men een modeldrogisterij kon bekij ken. In het voorjaar zal men opnieuw congresseren, waarbij plannen voor ge meenschappelijke reclame en het pro bleem van de opvolging in de branche ter spoake zullen komen. EMISSIE ROTTERDAM Vanavond zal het prospectus verschij nen betreffende de uitgifte van 25 mil joen 30-jarige 4lA*ln obligaties Rotterdam a 99% op 29 september. Aflossing 30 na genoeg gelijke jaarlijkse termijnen. De lening is overgenomen door een groep bankiers onder leiding van de Rotterdam- sche Bank. Het Tweede Kamerlid de heer mr. J. Meulink (a.r.) heeft aan de minister van justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de officier van titie te Zwolle op 26 augustus 1959 bij de berechting van wandaden door een aan tal jonge Urkers voor de politierechter te Zwolle in zijn requisitoir de „geeste lijkheid", in casu dus de predikanten en misschien tevens de kerkeraden van Urk, mede verantwoordelijk heeft gesteld voor het wangedrag van deze Urkers, omdat deze predikanten niets zouden doen om tot een verantwoorde vrijetijdsbesteding te komen? 2. Indien de minister deze vraag be vestigend zou beantwoorden, acht de mi nister een dergelijke opmerking van het openbaar ministerie op een publieke zit ting dan niet onjuist, omdat: a. Het openbaar ministerie niet heeft te oordelen over de taak der predikanten; b. Hierdoor de positie van de predikan ten ondermijnd wordt; c. Hierdoor met een algemene aandui ding een blaam wordt gelegd op een kleine categorie van de Urker bevolking? Huispersoneel krijgt een vrije middag (Van onze parlementsredactie) Minister Beerman (justitie) heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wij ziging van het Burgerlijk Wetboek inge diend. Daarin wordt voorgesteld in de wet vast te leggen, dat huishoudelijk personeel (zoals tuinlieden, chauffeurs, concierges enz.) recht heeft op één vrije middag per week. „Verdeeldheid" De T ij d—D e legt: Het blad Men kan slechts constateren, dat de KAB nog steeds op haar aanvankelijk in genomen standpunt blijft staan, dat zij haar eerstgeboorterecht niet wenst te ruilen voor de linzensoep van een federa tieve samenwerking met twee andere ka tholieke vakcentralen, resp. voor leiding gevende en mediale groepen. De grote angst van de KAB blijkt nog steeds te zijn, dat zij haar monopoliepositie in het sociaal-economisch overleg zal moeten af staan aan het gotere federatieve orgaan. Dat samenwerkinge in grotere banden noodzakelijkerwijs enig verlies van auto nomie meebrengt, schijnt de KAB niet te willen accepteren. En dus volhardt zij in haar ..splendid isolation", zij het, dat de beweging zich openstelt voor toetreding van andere groepen, echter zonder aan een structuurwijziging als noodzakelijk gevolg te willen denken. De heer Middel huis heeft vooral de eenheid in de bewe ging benadrukt. Hieraan wil hij niet ge tornd zien. Een zekere mate van differen tiatie in het sociaal-economisch beleid, die het gevolg zou zijn van een federatief samengaan van drie zelfstandige vakcen tralen, roept bij hem het spookbeeld op van een „huis van verdeeldheid". De 4e manier het sigaartje dat TJ kunt roken als sigaret! WILLEM II Prof. Berkouwer droeg rectoraat over e rectoraats- P. J. Ver dam, heeft de rector magnificus van de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. dr. G. C. Berkouwer. gistermiddag tijden! een openbare zitting in de Woestduin- kerk. de lotgevallen van de universiteit in het afgelopen jaar in herinnering gebracht. In dit verband noemde de hoogleraar o.a. de vordering van de bi de plannen voor de uitbreiding universiteit. delijk ruimte problemen zichtbaar den, nu uitbouw der universiteit en ge bouwen nog geen gelijke tred houden" aldus prof. Berkouwer, die daaraan toe voegde, dat spoedig een begin zal wor den gemaakt met de bouw van de facul teit der wis- en natuurkunde, met name de laboratoria voor de sectie biologie en physica. Een moeilijkheid bij de huisvesting 3chept het feit, dat de panden aan het Oosteinde en de galerij in de loop van het volgend jaar waarschijnlijk niet meer kunnen worden gebruikt, daar deze plaats moeten maken voor het nieuwe kantoor van de Nederlandsche Bank. Voor de cursus 1959—1960 werden 498 nieuwe studenten ingeschreven. Het totale aantal studenten bedraagt thans 2655 (2213 heren en 442 dames), tegen vo rig jaar 2432- Prof. Berkouwer verwelkomde zijn Amerikaanse collega prof. dr. Stonehous van Westminster Seminary, die in het kader van de Fulbright-overeenkomst jaar als gasthoogleraar aan de Vrije Universiteit zal doceren. Sprekende over de ontgroeningstijl sn vorig jaar, zei de scheidende rector- magnificus, dat hierover vele geruchten de ronde hebben gedaan. Hij ontkende niet, dat het conflict ernstig is geweest. In dit verband herinnerde prof Berkou- n artikel 9 van het reglement, het handtastelijk optreden tegen- ïuw aangekomen studenten regle mentair strafbaar wordt gesteld. Hij was van mening, dat het probleem in ge meenschappelijke verantwoordelijkheid moet worden opgelost. Na enkele persoonlijke woorden droeg

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5