CHRISTELIJK Verstand beslist niet enig criterium voor studie Nog geen aansluiting bij de W.P.A. Een woord voor vandaag Nieuwe Vertaling nog niet op de kansels Kanttekening Vele factoren moeten samenwerken JN een artikel in Onze Vacci- 1 tures onder de kop Gelijke kansen voor ieder" rekent drs. J. C. Vunderink o m. af met de misvatting, dat het verstand spe ciaal voor studie hèt criterium zou zijneen misvatting, die al heel wat ongelukken heeft ver oorzaakt Drs. Vunderink schrijft dan verder. Laat ik proberen enkele van de vele facetten te belichten. Ja ren geleden zat ik te werken, mijn dochtertje van vier jaar speelde bij de deur. Er belt iemand ze doet open en zegt: Vader heeft het druk, hij zit te corrigeren. Kijk dat meisje heeft in haar taalbeheersing, in, haar algemene ontwikkeling iéts mee gekregen dat in haar verder le ven misschien studeren mogelijk maakt. De moderne sociologen, maar oók mensen als Freud en Adler, zien in de ervaringen uit de jeugd, in he,t milieu zeer belangrijke fac toren voor de verdere ontwikke ling. En uit de praktijk, van het onderwijs jkenrten wij allen de pientere knaap die toch niet bo ven zijn klein burgerlijk milieu uitkomt. Van véél invloed is Ook de cul tuurontvankelijkheid Van het ge zin. Wij kennen het gezin van een broodbezorger, dat zo écht be schaafd is, dat hier de kinderen kansen hadden. De zoons bereik ten middelbare functies 'ook om dat^ ze geleerd hadden hun plicht Wij willen dus niet «tellen dat een kind met een goed verstand alleen vanuit een bepaald milieu, vanuit een bepaalde erfmassa kan studeren. Maar dé, eisen die dan aan de persoonlijkheid gesteld wor den zijn wei heel hoog. Wij kwamen op dit onderwerp door het artikel in Onze Vacatu res van 4 jupi. Bijna tegelijker tijd kwafn in de bladen een bericht dat de Wiarda Beckmanstichting de cursussen voor arbeidersont wikkeling had gestaakt, wegens gebrek aan belangstelling. Bij die arbeiders waren er ze ker génoeg met voldoende ver stand om de cursus te volgen. In het misschien wat verouderde boek van Galan: Onze Ambachts- schooljeugd 1946. komt hij tot 4 pet. van de leerlingen met intellec tuele neiging (overgenomen uit een onderzoek van Schmidt). Het is mij niet mogelijk dit getal te controleren. En dan ligt het zo dat een jongen met een mntig verstand veel intellectuele belang stelling kan hebben, by een knap pe jongen kan het Ontbreken. Vele factoren Er zijn dus vele factoren, dié samen moeten werken om iemand voor studie geschikt te maken. Een deel van deze factoren ligt in de sfeer der erfelijkheid een deel in die van het milieu. En ten slotte ligt een machtige factor ln de sfeer der persoonlijke vrijheid. Ter illustratie: Het verhaal gaat dat een jonge man in Leiden een knap doctoraal examen rechten deed. Hij kreeg te horen dat iemand die zo plat sprak als de examinandus geen recht had op de meestertitel. En: Een psychiater sprak als Am sterdamse volksjongen èen plat taaltje. Dit ging nog onder de kor nuiten van de u.l.o. Maar toen hij op het gymnasium kwam, zat hij 's avonds uren hardop te lezen zichzelf controlerende. En hij spreekt nu voortreffelijk Neder lands. Gelijke kansen voor iedereen is een eis van christelijke broederlief de. Maar wanneer dit tot een po litieke leus wordt, is het een ge vaarlijke kreet. Teveel mensen voelen zich tekortgedaan, teveel kinderen beginnen een tot misluk king gedoemde studie. Veel leed wordt hierdoor veroorzaakt. En dan krijgen we het probleem van de intellectuele en geestelijke belangstelling die voor studeren onontbeerlijk is. Men kan met een goed verstand, met plichtsgevoel en doorzettingsvermogen, heel wat leren; studeren eist belangstelling, overgave van de hele persoon. En dat is nog niet voldoende. Er moet ook nog studiezin bij komen, het gevoel voor afwerken, voor werk- degelijk üng jongen, zoon var - zat op de u.l.o., 't ging best. Maa_ hij had studiezin en een branden de belangstelling: na het einddiplo ma stapte hij over in de vierde klas van de gymnasiumafdeling hij haalde gymnasium B. Toen werd het de medicijnenstudie. Wel waren er schommelingen, vocht hij met problemen van mens-zijn, met filosofische vraagstukken. Maar het artsdiploma werd binnen de tijd gehaald Thans is de jonge man een heel knap. origineel, een heel vriendelijk psychiater. Men zou zeggen, de familie ken nend, dat studiezin niet erfelijk is. Maar de vele beroemde geleerden- families wijzen wel in tegengestel de richting. Opgeveer tegelijk met onze psy chiater deed een andere knaap eindexamen; hij werd rekenaar op een verzekeringskantoor en is dit nog. hoewel zijn schoolcijfers be ter waren. Het drama En nu komen we aan het drama. Vaak is er studiezin zonder veel verstand; vaak is er verstand pon der studiezin. Het is voor de psycholoog bijzon der moeilijk dit de ouders duide lijk ie maken. En evenzeer is het waar dat kinderen uit gestudeerde milieus iets meekrijgen waardoor zij hun verstand beter, soepeler; officiënter leren gebruiken dan an deren. Speciaal dan op het gebied van het min of meer abstracte den ken en van studie. Bekend is dat een groot deel van onze vaderlandse intelligentie op gegroeid is in de meesterswoning en de pastorie. Wij schoolmensen zullen steeds trachten, kinderen die naar onze mening mogelijkheden hebben, verder te helpen. Maar wij weten Ook dat er, ook in de school andere dingen, imponderabilia, een grote rol spelen. Wij moeten dus ons best doen de ouders te waarschuwen voor ongemotiveer de verwachtingen. En dat sommige jonge mensen, misschien vanuit eerzucht, opstan dig worden en zich tekort ge daan voelen is'té begrijpen. Wij kunnen alleen zeer dankbaar zijn als God ons de genade gééft dat we graag studeren en dat we dit ook kunnen. En ten slotte overschatten wij niet ergens de studie? Er zijn zovele niet heldere praktische kop pen, met goede zakenneuzen, die ook hun nut voor de gemeen schap hebben. Die ook in hun werk kunnen slagen. fj A U.v /v* 0. ÉF Generale Synode Geref. kerken Minstens f 6.000 en vrij wonen voor de predikanten Ds. L. Moolhuizèn overleden In de ouderdom van 81 jaar is ln het diaconessenhuis .te .Hilversum overleden ds. L. Moolhuifcen, emeri tus predikant der Nederlandse Her vormde Kerk. Ds Möolihuizen werd te Weesp geboren. In 1907 aanvaardde hij 'het predikambt te Wouterswoude. Hij diende daarna de gemeenten Har- degarijp, Minnertsga en Oostwolde, waar hij in december 1943 met; eme ritaat ging. Zijn stoffelijk overschot wordt vrijdagmiddag op de Noorder begraafplaats te Hilversum ter aarde besteld. (Van een onzer verslaggevers) In de vergadering van de generale synode der gereformeerde kerken is het besluit gevallen om de bestaande contacten van deze kerken met de World Presbyterian Alliance te hand haven. De contacten bestaan hieruit, dat men geregeld waarnemers zendt naar de door de W.P.A. belegde con ferenties. Dit is al een gewoonte van jaren her, want de W.P.A.die in 1875 werd gesticht, genoot reeds voor de doleantie de sympathie van diver se gereformeerde theologen. Pas in 1930 besloot de synode van Arnhem om voortaan officieel waarne mers te zenden naar de congressen van deze „gereformeerde wereldbond". Tot het lidmaatschap Van de W.P.A. zijn de gereformeerde kerken nooit overge gaan. ofschoon zij de betekenis van de ze organisatie als ontmoetingsplaats van calvinistische kerken erkennen. De sy node van Rotterdam (1952) sprak dan Ook uit, „dat de stem van onze gere formeerde kerken in dit verbond van presbyteriaanse kerken gehoord moet worden." Op de synode in Leeuwarden, drié jéar later, kwamen ook bezwaren naar voren. Men vond. dat de W.P.A. zeer sterk onder invloed van 'de Wereldraad staat. Zolang de gereformeérde kerken haar bezwaren tegen de Wereldraad handhaven hebben zij in de W.P.A. de algemene opinie tegen. De thans zittende synode van Utrecht meende niet te moeten ingaan op een suggestie van prof. dr. D. Nauta om aansluiting bij de W.P.A. te overwegen. Dit kan beter gebeuren als het onder zoek van de nieuw te benoemen depu- taten voor de oecumeniciteit en de plu riformiteit voltooid is. In de bespreking van deze zaak stelde ds. P. D. Kuiper te Sasscnheim voor om dan óók geen waarnemers te Stu ren. Wijst men het zenden van waarne mers naar Wereldraad en I.C.C.C. af, dan behoort de W.P.A. ér eveneens bui ten te vallen. De rapporteur, ds G. Y. Vellenga te Apeldoorn, achtte dit onjuist. Men kan dé W.P.A. niet op één lijn stellen met Wereldraad en I.C.C.C. Het betreft hier een oude organisatie, welke geheel an dere bedoelingep heeft. De gereformeer de waarpemërs kunnen in de W.P.A. Volledig meespreken. Zij zouden er nietji'fnee gebaat zijn. wanneer van de oude lijn werd afgeweken, De synode oordeelde er ook zo over en nam het bovengenoemde besluit. TRAKTEMENTEN Na zeer langdurige discussies heeft de synode het te Leeuwarden in 1955 ge noemde minimumbedrag voor predi- kahgstractémenten herzien, mede om dat gebleken is, dat de toentertijd ge noemde minima door onderscheidene plaatselijke kerken nog niet als maat staf worden gebruikt. Waaruit volgt, dat diverse predikanten minder dan het nimumsalaris ontvangen. De synode besloot er bij de kerken op aan te dringen, dat het aanvangstrac- tement der predikanten op tenminste 6000 per jaar" gesteld zal worden met genot van vrij wonen. De kerken die nen er tevens naar te streven, dat daar bij twintig eenjaarlijkse verhogingen honderd gulden worden toegekend. "Voorts dient kindergeld te wordèn geven van tenminste ƒ,250 per jaar ieder kind beneden twaalf jaar én tenminste 360 voor ieder kind boven twaalf jaar. tot het zevenentwintigste jaar, mits het nog voor kindergeld aanmerking komt. Daarenboven zal rr de dienstdoende predikanten in staat moeten stellen om hun premieplicht (A.O.W.) te voldoen. De synode zal er bij de classes op aandringen, dat deze zich ervan vergewissen of de kerken zich inspannen om de thans gegeven richtlijnen na te leven. Kerkeraden'van kleine gemeenten ont vangen van de synode de raad óm zc mogelijk te komen tot combinatie met andere kerken, óf haar predikant voor een gedeelte van zijn tijd aan naburige gemeenten af te staan. Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Raamdonksveer: S. Meijers te Hoog-Blokland; te Ritthem (Zeeland); vik. J. C. Nennie. te De Meern Utr. (toez.) GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen t.e Ber'likum: G. v, d. Giessen tê Tzum; te Midsland op Terschelling: J. Bakker, kand'. te 's-Grav.enhage; te 's-Gravenhage-Loosduinen (6e pred. pl. A. de Bruin, laatstelijk werkzaam voor de lectuurdienst te Djakarta; te Ottoland; H, J. van Boggelen le De Bilt Utr. Bedankt voor Zwartebroek: C. E. v. d. Broek te Goënga. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Alkmaar; J Bosma te Arnhem: te Sneek: F. E. Huizinga te Hengelot'O.); te Zandbulten; G. Visser te Workum-Makkum. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Hoewel Christus eens zei dat Hij geen kussen had om Zijn\ hoofd op te leggen, lezen we toch ook eens dat de Heiland] ging verhuizen. Dat' vinden we in Mattheus 4 13. Hij verliet Nazareth en ging wonen te Kapernaum aan de zee. jj Geen uiterlijke omstandigheden noopten Christus tot ver-\ huizen. Eigenlijk zouden we kunnen zeggen dat de Bijbelj Christus dwong. We lezen tenminste dat Hij verhuisde: „opdai| vervuld zou worden het woord door de profeet Jesaja ge-ï sproken...." De Heiland vervulde Gods Woord niet alleen passief, d.w.z. dat Zijn leven zo geleid werd dat naderhand gezegd kon worden: ziet u wel, het Oude Testament spreekt van de Heer. Christus vervulde de profetieën ook actief. Hij leefde bewust zo als het Oude Testament het beschreven had.j Zo heeft Christus Gods Woord heel bewust vervuld, zo z.elfjl 1dat Hij kan zeggen dat geen tittel of jota zal vergaan van de wei. Maar dan blijkt dat Christus gedaan heeft ivat de mensen niet kondenWij hebben de wet gebroken, Christus heeft hemI ten volle gehouden. Daarom kan Hij ons juist helpen. Hij die. volmaakt was, heeft onze plaats ingenomen, opdat wij zouden mogen delen in Zijn volmaaktheid. Schuren, bungalows, schuttingen CETA-BEVER BUITENBIJTS Jf= Geen christ.-geref. Vulgata, maar Langdurige discussie op Chr. Ger. Synode (Van een onzer redacteuren) HET ziet er naar uit dat de Statenvertaling in de komen de drie jaar op de kansels van de Christelijke Gereformeerde Ker ken zal blijven liggen. In de clas sis Dordrecht zijn grote bezwa ren gerezen tegen het verlangen van velen in de kerken om de Nieuwe Vertaling van de bijbel daadwerkelijk, in de eredienst tè gaan gebruiken. De commissie die het rapport van de deputaten voor het onderzoek inzake de bij belvertaling en de verdere stuk ken, die met deze materie te ma ken hadden, bestudeerde, slaagde er alleen in met een compromis rapport voor de dag te komen. Nog steeds wordt gewerkt aan de revisie. Alleen in de boeken Genesis Exodus en een gedeelte van de Psal men zijn tot nu toe reeds meer dan duizend, veelal taalkundige maar ook wel andere veranderingen in de ver taling aangebracht. Prof. Van der Meiden wees de gedachte af dat de. Nieuwe Vertaling grondwaarheden van het christelijk geloof verdoezelt en distantieerde zich sterk van de ge dachte in het rapport van de classis Dordrecht dat de kerk niet tot het' ge bruik van de Nieuwe Vertaling kan of mag overgaan of zelfs maar mag ad viseren deze in de gezinnen te gebrui ken. Wel vond hij het voor de kérken onder de huidige omstandigheden beter nog niet over te gaan tot kanselge- bruik. De discussie zal vandaag worden voortgezet. In dit rapport wordt de houding Advertentie Na het eerste trekje weet U het al: een heerlijk, zacht sigaartje. Panter Senoritas. In het bekende rode blikje 20 stuks b f 2.S0 Ooi in 10 stuks f 1.25 Het was volstrekt niet de bedoeling, dat de kin deren geplaagd zouden worden door anderen, door in het dagelijks leven die latijnse siernaam te dra gen. Het was meer een onschuldig genoegen, een eerbewijs aan het vak van de vader. Maar dommee Engblad bad gevonden dat Sven Eriksson zelf iets trouwhartigs, iets blauws had. Het was daarom geen louter toeval, dat alle drie dochtertjes naar blauwe bloemen waren genoemd. Marit en Elin eerst. Zij hadden Campanula en Veronica achter hun eerste naam gekregen en de jonggeborene Ragnhild had nu Sleutelbloem als tweede voornaam gekregen. Marit en Elin waren nog niet zo blij met het nieuwe zus je. Ze hadden vurig op een broertje gehoopt. En ook de moeder had het anders gewenst, toen men haar vertelde, dat ook haar derde kind een dochter was. Diep in haar hart koesterde zij een wens, die haar zo vermetel toespheen, dat zij hem zelfs nooit tegen haar man had uitgesproken. Dat haar wens door een meisje vervuld zou kunnen worden, was nooit bij haar opgekomen. Nu moest die wens weer op de achtergrond treden, en toen zij het kind in haar armen nam, wist zij dat het welkom was. zoals het was. De jongen zou mis schien ook nog wel eens komen, Zoals het nu was, móest zij tevreden zijn met wat zij had. Ragnhild was nog heel klein, tóen zij al bij moeder op schoot kroop en „vertel" zei, een woord dat zij van haar zusjes had geleerd. Dan kwamen ook meestal de twee oudsten aangelopen, en liéten alles waarmee zij bezig waren in de steek. Sprook jes kregen zij niet te hóren. Hèt was de zuivere werkelijkheid, zoals hun moeder die beleefd had als kind èn als jong meisje. Zij Sprak zacht en ge bruikte niet veel omhaal van woorden, bijna altijd op dezelfde manier én over dezelfde dingen en ge beurtenissen. maar zo levend, dat wie ook luister de. zich dadelijk verplaatst voelde in hetgeen zij vertelde. Voor de drie kleine meisjes werd de grauwe houten hoeve in hét grauwe dorpje op de helling aan het Siljanmeer, de veehutten op de bloeiende JEANNA OTERDAHL Buiten waait grasweiden, met de uitgestrekte bossen er omheen, en de blauwe golvingen der heuvels naar de veraf gelegen horizon, iets even werkelijks als de we reld die hen omgaf. Zij kenden de koeien en de geitjes en de driekleurige kat, zij legden de lange weg naar school af, de school van het kerkdorp, zij ontmoetten op die weg vossen en hazen en joe gen de wilde bosvogels en korhoenders op; Zij reden op kerstochtend naar de vroegdienst in de kerk met fakkels, die aan de sleden bevestigd waren en zij werden door de dominee aangenomen in het witte dorpskerkje op' een pinksterdag, wanneer alle ber ken groen waren. Zij bakten de dunne broodkoeken en zij karnden boter, zij sponnen linnen en wol en zetten weefsels op. Zo klein als zij waren, beleefden zij ook een zomer en een paar jaren later een winter op de volkshogeschool. En wanneer moeder vertelde wat zij geleerd had op de hogeschool van Torpa en hoeveèl er nog wel te leren viel, dan was het de kleine meisjes te moede of er,iets was dat hun pijn deed. Het was als begrepen zij half en half, dat moeder iets ha,d gewild, wat zij nooit had ge kregen. en dat een mens kan hongeren en dorsten naar dingen, die niet doör voedsel of drank Zijn te stillen. blij als moeder niet verder plaats tot plaats, en zij was huis in huis uit ge gaan met haar stalen van kleden,1 doeken, 'wanten en muurkleden. Op die manier had zij Veie mensen leren kennen, en zo had zij ook kennis gemaakt met èen tuinman, die Sven Eriksson heette. En toen was de geschiedenis uit, vond Marit, en nu mogen we moeders pak nog eens zien, hè? Neen, dan begint de geschiedenis pas, zei dé tuinman, wanneer hij er soms bij was. Het andere was de inleiding niet, Elisabet? De vrouw knikte. Misschien ook een geschiede nis op zichzelf, dat kan; maar het verhaal is nu uit. Dan stond zij op en met de kinderen achter zich. aan ging zij naar de kist en haalde er het Leksands- pak uit: de dikke zwarte rok, de schorten met het fijne boorband, het kleurige daagse schort, het zwart en witte voor plechtige gelegenheden en het gele voor de grootste weduwe-rouw, het lijfje, de blouse van dik zilverglanzend linnen, de rose halsdoek en de nog deftiger doek met zwarte .stiksels, de rode en de witte muts. Een enkele keer! maar hoogst zel den, konden de kinderen haar er toe bewegen om het pak aan te trekken. Dan was zij als eén vreem de vrouw in hun ogen: het was eigenlijk moeder niet meer, ze was een vreemde ander, ze kwam van verre cn had iets aparts. En wanneer zij daar ge kleed stond als een bloem in haar schoonheid, durf den zij haar niet te naderen. Ze drongen zich dan om de vader heen. die er even stil ên ingenomen naar keek als de kinderen. Het was moeders dorpspak, dat al heel vroeg de tuinmanskinderen deed begrijpen, dat elk mens iets op zichzelfstaands is. iets aparts, hoe gewoon en be kend hij ook moge lijken. Eli zij vroegen zich af. zonder zich die vraag geheel bewust te zijn, of zij vader ooit zo zouden zien, buitèiï het alledaagse, en hoe hij er dan uit zou zien. Maar dan trok moeder het moöié pak wéér uit, legde zorgvuldig het ené kledingstuk na het andere weg en dan stond zij daar vyeer in-haar geruite ka- ajg tevoren,«n de kist werd eredienst wordt toegestaan, gelaakt. Een aantal uitspraken uit het rapport an de classis Dordrecht worden als onbewezen verdachtmaking" geken merkt, maar toch raadt de. commissie de generale synode aan nu nog niet over te gaan tot het vrij geven de Nieuwe Vertaling. De avondvergadering, die ruim drie ar duurde en veel bezoekers trok, werd geheel gebruikt om de sprekers in eerste ronde het woord te geven. De pastor van. Dordrecht, ds. M. Baan sprak zijn teleurstelling uit over het commissie-compromis. Hij meende dat door deze voorstellen de bezwaarden nog drie jaar wordep zoet gehouden om dan de Nieuwe Vertaling op de volgende synode er door te drukken. Hij vond het niet fair dat het rapport van zijn classis werd gekraakt en ver dedigde de uitspraak dat de Nieuwe Vertaling de schijn heeft een tendens vertaling te zijn. Hij meende dat, als deze vertaling op de kansels wordt toegelaten, er tientallen kerkeraden en honderden ge meenteleden zijn, die dan hun geweten zullen moeten raadplegen of zij nog in het kerkverband kunnen blijven. De commissie had in haar rapport een soortgelijke uitspraak krachtig afge keurd. Maar toch handhaafde ds. Baan haar. Hij zei dat er met deze stok nog wel niet geslagen wordt, maai zij niettemin achter de deur staat. Voor hem heeft de N.V. geen verkla ring in het hart van de kinderen Gods. VOOR Ook ds. Biesma Jr. was het met ds. Baan eens dat het commissie-rapport compromis is en wel in de meest ongunstige zin van het woord. Maar hij kwam tot een heel andere conclu sie. Het gaat om de rijpere jeugd. De classis Dordrecht zegt dat er wrijving komt, maar komt die er niet als de voorstellen van de commissie worden aangenomen, vroeg hij. Hij was bang dat de rijpere jeugd geheel van de kerk vervreemd zal raken als de ker ken blijven" weigeren om de Nieuwe Vertaling toe te laten. Ds. Biesma noemde dit ook voor hem een gewe tenskwestie. Realiseert de Particuliere Synode van het Zuiden wel, vroeg hij nog, dat zij de kerk in haar geheel geen juk mogen opleggen. Wij. die de Nieuwe Vertaling willen gebruiken, leg gen de tegenstanders niets op. Ds. H. C. van de Ent sprak als zijn mening uit dat de voorstanders van de N.V. de zaak op de spits drijven en zó de onrust in de kerk vergroten. De Groninger pastor ds. Joh. Prins waar schuwde echter tegen het plan om de kerk op te hangen aan één bepaalde vertaling. Hij sprak er zijn leedwezen over uit dat de reacties op de synode zo fel waren. Ook de nog jonge hoogleraar prof, B. J. Oosterhoff gaf als zijn mening te kennen dat het onmogelijk is om een kerkelijk geijkte Bijbel te hebben. Dan zouden we rooms zijn als we die weg. inslaan, zei hij. Hoewel hij veel teksten graag anders vertaald had willen zien, weigerde hij de gedachte van een Christelijke Gereformeerde „Vulgata." De kerk moet de vertaling hebben die zo dicht mogelijk staat bij de grondtekst. ONZEKERHEID OM LIBERALEN TN de wereld van de Nederlandse publiciteit heeft sterk de 'aan- no over te dragen. Dat dit intussen een uitleveren van Nieuw-GuLnea het aan de diktatuur van de willekeur betekenen, moest degenen die vernietigend beoogde te zijn voor dit bepleitten met klem onder de' nog slechts zeer onlangs opge treden liberale minister van defen sie Visser. aandacht worden gebracht, een taak waarvan wij ons gaarne, zij het no-j de, hebben gekweten. De prille bewindsman wordt ons in Minister Visser staat ln zijn be- dit fel gestelde artikel getekend als schouwingen dus niet alleen, al kun de man van het compromis, en zelfs zij in het bijzonder ten als een soort aanhanger van de der- staan van een bewindsman, en nader: de weg. Het blijkt, dat hij na de van een bewindsman defensie, dagen van Hongarije en van Suez vragen oproepen. Hetgeen, naar wM heeft geschreven: „Wij zijn, -x—i—- v.,- vreemd het velen ook nog in oren moge klinken, aangeland ln een wereld waar alleen het prin cipiële compromis nog uitkomst kan biedénDat' de andere weg on ontkoombaar bewandeld dient te worden". En „Elsevier" voegt aan jegens de regering, dezë aanhaling toe: „Die andere 00k hiervan kunnen weg noemen wij in goed Nederlands de derde weg". veronderstellen, straks bij Re bej de handeling van de begrotingen dat ook wel geschieden zal. Intussen dringt zich ook de vraaj op, of de thans op de liberale minis ter geleverde kritiek alléén ont springt uit een zuivere gezindheid. zekei zijn: er is, ook in ons land, binner het liberalisme de nodige verschei „Elsevier" liegt er niet om: deze denheid, en méér dan die. Die veT| minister moet weg, en indien hij niet gaat, wil het blad met dit kabi net niets meer van doen hebben. Nu hebben wij niet het vermoeden, scheidenheid is er in een mate, daj de spanningen niet kunnen uitblij ven. De liberale pers doet daarvag niet bedoeld, en soms misschiej dat het kabinet onder dit laatste drei- zeifs wèi bedoeld, blijken. In dat gement diep gebukt zal gaan; het t,eraie spanningsveld staat ook dl heeft zijn eigen zorgen, die op een njeuwe ander, wellicht wat hoger vlak ple- fensie. gen te-liggen. Tot die zorgen hééft ook behoord de bezetting van deze ministerspost. Onze lezers weten, hoeveel moeite het heeft gekost, een nieuwe be windsman uit de liberale hoek aan te trekken. Mèt anderen hebben ook wij het be- liberale minister van de Om daarvan een punt te noeinetn Bij zijn benoeming is nog eens on dërstreept geworden, dat hij positie! staat tegenover de gedachte der puj bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie Wij voor ons hebben hem om dij positieve gezindheid geprezen, e| zijn bereid dit vandaag nog te doer treurd>. dat voor het beheer van het Tegenover zwakke uitlatingen i het verleden, staat dit tenminste o| zijn kreditzijde. Maar zal hem dil nemer beschikbaar heeft willen positieve gezindheid bij al zijn me stellen. In plaats daarvan heeft de delibcralen in dank worden afgeno ondernemerswereld een van haar men? Hij is er in veler ogen een gé secretarissen naar voren geschoven, tekende om, zoals nu ook in anden die overigens in dit kabinet reeds opzichten ..Elsevier" een getckendi hem heeft gemaakt. Daarom is de vraag onontkoombaar enkele collega's van vroeger kon aantreffen. En nu onverhoeds deze uiterst felle al zal zij wellicht niet terstond be kritiek op deze alsnog aangetrokken antwoording krijgen: zit er méej liberale bewindsman, kritiek nog wel achter deze kritiek op de liberale be windsman? Is er binnen het libera lisme een stroming, die zich te overstaan van dit kabinet onbehaag een telkens terugkerende üjk voelt? De liberale minister Visser zou nié de eerste liberale minister zijn, val wie vanuit zijn eigen partij hét aaij blijven in de regering onmOgelijj wérd gemaakt. uitgeoefend in een overheersend li beraal weekblad, waarin met prof. Oud, de voorzitter V.V.D., gast is. Wij .willen vooropstellen, de vroege re uitlatingen van de nieuwe be windsman, zoals het weekblad zi uit het verleden heeft opgediept, on gelukkig te achten. Maar geven ze Na de moeizame pogingen om in dj (Wordt vervolgd,) geen uitdrukking aan een gezind heid, zoals deze bij onderscheidene ondernemers in méér internationale verwikkelingen pleegt te worden aangetroffen? Wij denken aan de aandrang, nog niet zovele jaren geleden uit onder nemerskring op de regering ge- jongste liberale ministersvakature tl voorzien, na deze felle kritiek u| een liberale hoek op een pas opgetr» den liberaal bewindsman, lijkt z< kerheid geboden. De regering heel daar recht op, en wij als volk hebbel daar recht op. Moge de komende bcgrotingsbchait oefend, om toch maar zo spoedig deling ons zekerheid verschaffen i) nogelijk Nieuw-Guinea aan Soekar- de gunstige zin. DUIDELIJKE UITSPRAAK D E verklaring, die president De de naaste toekomst geducht werej Gaulle gisteren ten van omdat alleen maar het de mogelijkheid, dat Algerije zich vaj Frankrijk zal afscheiden, haar al heiligschennis in de oren klinu Het ontbreken van een duidelijke ge- Maar zij zal waarschijnlijk geen g dragslijn ook na de omwenteling legenheid krijgen, opnieuw een o| van vorig jaar had tenslotte geleid standige actie te beginnen, tot ernstige moeilijkheden met Frank- Hier zien We een belangrijk rcsultaj rijks bondgenoten in van het optreden i REVISIE Een van de laatste sprekers prof. J. H. v. d. Meiden, die zitting heeft in de commissie voor de verta ling van .bet Oude Testament. Hij sprak als een man, zoals hij het zelf noem de die met een been >n het graf staat. Fel verzette hij zich tegen de opmer king als zouden de modernen in de commissie de overhand hebben. Er is maar eenvrijzinnige, vertelde hij, die vrijwel nimmer op de vergaderingen komt en nog nooit een tekst vertaald heeft. Hij legde ér de nadruk op dat de vertalingscommissie van het Neder lands Bijbel Genootschap ernstig ge hoor geeft aan alle klachten die zijn binnengekomen en nog binnen ko men. Een eenvoudige vrouw had ge schreven dat bij het verhaal van de Kanaanitische vrouw wordt gespro ken van „honden" en dat het toch eigenlijk „hondekens" moet zijn. De commissie heeft toen uitgesproken, dat dezë vertaling inderdaad éen ver-, gissing was. Met nieuwe debatten in de Assemblee leger staat nu, wat zijn gezindhcl Algerije niet langer mocht cn kon Massu, die het niet eens zullen zij uitstellen. met de opvattingen van de presided De mogelijkheid, dat de Verenigde Maar als geheel genomen ziet het 1 Naties zich dit jaar met het probleem ger de wijze waarop hij de Algerijj gaan bezighouden, is nu belangrijk kleiner dan vorig jaar, toen de Azi- volle regeling. De mohammedaanse bevolking v<l Algerije verkeert nog niet in een hol rastemming. Het zal nog wel en ij 'rdat zij haar passiet aren en gaat beseffe velke reële kansen er voor haar lij kwestie wil oplossen, als een ee! atisch-Afrikaanse resolutie bijna t meerderheid van, twee derden had be haald. Er mankeerde slechts één stem. Ook de Verenigde Staten ont- tijd duren, hielden zich destijds van stemming, houding laat t Dit laatste zal nu zeker niet meer het geval zijn. Het zou echter niet juist zijn, de be- Dit is ook het geval met de regeriij onderschatten. moet laten varen. Deze opstandij De mohammedaanse bevolking weet leiders zullen er goed aan doen, nu, waar zc aan toe is. Hetzelfde hand die De Gaulle ook hun hee' geldt voor de regering in ballingschapt toegestoken, te accepteren en de plat die zich in 'lairo heeft gevestigd. ncn van de president als basis vol Maar ook de Europese bcvolkings- de toekomstige ontwikkeling in A' groep, die verre in de minderheid i kent nu dc voorwaarden, waaraa ook zij zich moet houden. Vooral deze laatste groep zal zich i gerije tc aanvaarden. Slechts dan is het mogelijk, dat zitj spoedig belangrijke veranderingen i dat gebied gaan voltrekken, -

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2