Ttieuwc geihsctff (üimrnnt Zelfbeschikking voor Algerije Aantal doden in Barletta stijgt VEBO-STAD Herstel van vrede eerste voorwaarde Keus tussen afscheiding, opneming in natie of unie met Frankrijk Negatieve .houding van jongeren is gevaarlijk Chroesjtsjef kwaad om lastige vragen Kapitein komt om 't leven, acht anderen gewond Lustrumviering Bevrijdingsdag schilder met JQ PRINS BERNHARD IN TURKIJE DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: t 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F DIEMER Hoofdredacteni E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantuasUcfj is gfjcbleoen myn bert in tegljenspoet" Veertigste jaargang no. 11669 LEIDEN vandaag Zie pag. 3 PRINSES BEATRIX IN NEW YORK Bezoek aan de Ver. Naties New York, donderdag. pRINSES BEATRIX is van oor- deel dat de zozeer verbreide ne gatieve houding onder de jongeren b Europa en Amerika een groot ge vaar is voor de Westerse beschaving. ,Het is te hopen dat onze universi- jeiten deze neigingen kunnen tegen- raan", zei zij gisteren in een toe- tpraak aan een diner, aangericht jloor de stichting Nederland-Ame- ika, een organisatie ter bevordering fan de culturele betrekkingen tué- jen beide landen. Tot de meer dan 200 gasten, van wie Iele vooraanstaande figuren uit de aca demische wereld van New York, zei prin- ies Beatrix na de Cölumbia-universiteit in de Leidse universiteit te hébben ge doemd om hun houding wat de geeste- jijke vrijheid betreft: Het schijnt mij toe dat de positieve en Inbouwende critiek die wij in ome aca- lemisc/ie gemeenschap leren, het' enige Vapen is tegen nivellerende tendenties jn de toenemende eenvormigheid van leze gemechaniseerde en gerationali- teerde eeuw. Door jonge mensen aan te hoedigen in positieve zin kritisch te Ijn ten aanzien van de wereld rondom 1en, is de universiteit meer dan alleen haar de bron van vakkennis en de laats voor wetenschappelijk speurwerk. Het bevorderen van gezonde kritiek S van zoveel belang omdat er zoveel ongemensen zijn die zo negatief in hun ipvattingen zijn dat zij de last van het hen dragen zonder hoop of idealen. Foor mij betekent het hebben Van fealen niet noodzakelijkerwijs wat po- lulair genoemd wordt, idealistisch zijn: et is meer een positieve houding jegens et leven, aldus prinses Beatrix. V.N.-DEBAT Prinses Beatrix heeft gisteren ook een iezoek gebracht aan het gebouw van de (erenigde Naties in New York. Zij woon- |e gedurende twintig minuten het debat ij van de agendacommissie der V.N. Er Verd juist gesproken over het al dan (iet plaatsen van de toelating van com- hunistisch China op de agenda. De Prinses bleek zeer onder de indruk p zijn van de majestueuze zaal. „Het moet een wonderlijke ervaring zijn, hier een rede te houden," merkte zij op. De aanwezigen vergaten voor enkele minuten het debat toen de Prinses de zaal bezocht. Beatrix luisterde 10 minuten aandachtig naar de besprekingen. Tijdens de rondleiding door het ge bouw toonde zij veel belangstelling de wandplaquettes en -tapijten en geschenk van koningin Juliana aan de V.N. Tien minuten sprak zaj, op de 38ste dieping van het reusachtige gebouw, met secretaris-generaal Hammarskjöld. Daarna gebruikte zij de lunch, aange boden door minister Luns, waarbij vijf tien genodigden onder wie de V.N.- voorzitter aanzaten. Mej. Christina Zietse uit Den Haag, werkzaam op de afdeling industriële sta tistieken van de V.N., werd tijdens de rondgang door het gebouw ook aan haar voorgesteld. „Toen ik nog studeerde in Leiden, heb ik haar vaak gezien," zei zij later. „Ik wilde haar zeggen, dat wij el kaar al vaker ontmoet hadden, maar bij tijds herinnerde ik mij, dat ik mij niet als eerste tot de Prinses mag richten." Prinses Beatrix werd nog aan twintig andere Nederlandse personeelsleden voor gesteld. Vandaag zou zij mevr. Roose velt ontmoeten en Amerika's „Keuken hof", the Sterling Gardens, openen, waar anderhalf miljoen -Nederlandse bollen jn geplant. De Franse regering~heeft besloten ge leidelijk een einde te maken aan het •echt van de meeste plattelanders om Patiënt nam zelf het stuur over Op enige kilometers van Fi- lipstad in Midden-Zweden hield dinsdagavond de ambulance waarin een zekere Elam werd vervoerd, plotseling stil en alle lichten gingen uit. De pa tiënt, ongerust door het lan ger dan normaal stilstaan, be gon te kloppen maar kreeg geen anwoord. Hij deed daar op de riemen van zijn bran card los en stapte blootvoets en in pyjama uit om de oor zaak van het oponthoud op te sporen. Tot zijn schrik merkte hij dat de chauffeur dood over zijn stuurwiel lag. Ondanks zijn hoge koorts ging de zieke achter het stuur zit ten en bereikte enige tijd later het ziekenhuis van Filipstad waar men onmiddellijk alle mogelijke zorgen aan zijn ge zondheid besteedde. uit eigen fruit t accijnsvrije alcohol Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de Ver. Naties in New Yorkwaar zij enige tijd heeft gluisterd naar de debatten in de agendacom missie van de Algemene Ver gadering. Zij sprak daarna met s eer etaris-generaal Hammar- skjüld (links), de voorzitter van de assemblee Belaunde en met minister Luns (links achter). PRESIDENT DE GAULLE wil de Algerijnen de vrijheid laten, zelf over de toekomst van hun land te beslissen. Hij geeft hun de keus tussen drie mogelijkheden: Afscheiding van Frankrijk. Volledige opneming in de Franse natie. Zelfbestuur in een unie met Frankrijk. De eerste, voorzichtige. Westelijke commentaren op zijn radicale voor stel zijn gunstig. Maar de rechts georiënteerde Fransen in Algiers tonen zich weinig ingenomen. En de Mohammedaanse bevolking heeft de rede an De Gaulle apathisch langs zich heen laten glijden. Na meer dan een jaar iedereen in het onzekere te hebben gelaten over zijn plannen met het opstandige Franse gebiedsdeel, heeft de Presi dent zich duidelijk over het pro bleem Algerije uitgelaten. De datum, waarop de Algerijnen uit de drie mogelijkheden mogen kiezen, zal door De Gaulle zelf worden vastgesteld. In ieder geval, beloofde hij hen zul len de verkiezingen binnen vier jaar na het herstel van de vrede in Algerije worden gehouden. De vrede beschouwt de Franse president als hersteld, wan neer een jaar verstreken is waarin min der dan 200 mensen door opstandelingen zijn gedood. In die tijd tussen het herstel van de vrede en de verkiezingsdag kan het nor male leven worden hervat en kunnen de gevangenissen en kampen leegstro- rampzalig. Volledige integratie met moederland zal irfhouden dat het Alge rijnse volk op gelijke voet zal staan met het Franse. Alle regeringsposten staan dan voor hen open, gelijke sala rissen en gelijke rechten zullen gelden Als de Algerijnen aan zelfbestuur de Amerikanen ontzien hem niet DREMIER CHROESJTSJEF van Rusland heeft zich erg kwaad gemaakt op de voorzitter van de Amerikaanse Nationale Persclub, die hem vroeg, wat hij heeft gedaan, toen Stalin zijn misdaden bedreef. Woedend antwoordde Chroesjtsjef, dat hij deze provocatie niet nam. En de andere lachende journalisten beet hij toe: „Wie het laatst lacht, lacht het best". Ook wond de Russische premier zich erg op toen de Ameri kaanse journalisten, die hem in geen enkel opzicht spaarden, vragen stel den over het neerslaan van de Hon gaarse vrijheidsstrijd. „De kwestie Hongarije is sommige mensen als een dode rat in de keel blijven steken", antwoordde de geërgerde Chroesjt sjef. „Ze voelen dat het onaange naam is. Maar ze kunnen die rat niet uitspuwen De Russische premier hield vol, dat hij na de opstand in Hongarije hartelijk was ontvangen en dat de moeilijkheden tus sen de regering van Rusland en het Hon gaarse volk al lang uit de weg waren geruimd. De vraag of hij zijn mening over de Verenigde Staten al veranderd had, be antwoordde de Rus met een not weg ,Njet". Wel was hem de hartelijke ont-noemde dit ei vangst van het Amerikaanse volk opge- discriminatie. vallen, ondanks alle anti-propaganda. Dat is het bewijs, zei hij, dat het publiek de noodzaak van de vriendschap met Rus land aanvoelt. Men mag het niet met onze politieke inzichten eens zijn, maar we moeten samenleven op één planeet Wij zijn niet van het soort zoals men ons afschildert, vervolgde Chroesjtsjef. Wij eten geen baby's, maar net zoals u: wat vlees en een paar aardappels De Russische premier was eregast aan een lunch, die hem door de Amerikaanse Nationale Persclub werd aangeboden Zjjn „optreden" voor de Persclub en ook voor de Amerikaanse televisie begon met een rede, waarin hij aankondigde, dat hij morgen een toespraak zal houden voor de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties Vermoedelijk zal Chroesjt sjef dan een voorstel indienen op het gebied van de ontwapening. In zijn toe spraak liet de Russische premier duide lijk uitkomen, dat hjj met Eisenhower vooral zal spreken over de beëindiging van de koude oorlog, de versterking van de vrede en over de internationale ont spanning. Verder verzekerde hij, dat noch Rus land, noch Oost-Duitsland geheime be doelingen heeft met West-Berlijn Wel hamerde de Russische premier weer op het sluiten van een vredesverdrag met de afzonderlijke Duitslanden. Het bestaan van de twee staten moeten we nu een maal aanvaarden, zo meende hij Ten slotte drong hij aan op de ophef fing van het verbod om strategische goe deren naar Rusland uit te voeren. Hij bankroete politiek van Zo te zien gaat het nogal ge moedelijk toe bij het bezoek van de familie Chroesjtsjef aan de Ver. Staten. Mevr. Cmroesjtsjef heeft een bezoek gebracht aan het landbouwonderzoekcentrum van Amerika in Belts-vïlle, Maryland. Toen zij alles had gezien, stond een politieman gereed om haar naar .de gereed staande auto te geleiden, die mevr. Chroesjtsjef en haar ge volg naar Washington moest brengen. drukke dag. bezoek aan een grote Amerikaanse land bouwonderneming en 's avonds dineerde hij met president Eisenhower en enkele hoge gasten. Het belangrijkste program mapunt was wel het gesprek met de con grescommissie van buitenlandse zaken De afgevaardigden bestookten de Russi sche premier met vele vragen, maar veel leverde het gesprek niet op. Senator Ken nedy deelde tenminste mee, dat de Rus sische premier geen blijk had gegeven een andere kijk te hebben gekregen op de kwesties, die Oost en West verdeeld houden. Ook werd hem in de commissie ge vraagd, waarom de Russen met wapen geweld hun stelsel opleggen aan landen als Hongarije. Maar Chroesjtsjef ontweek deze vraag met de opmerknng:,, U stelt mii vragen over derde landen. Ik heb echter met president Eisenhower afgesproken niet over derde landen te spreken" Chroesjtsjef gaf na herhaaldelijk vra gen van de senatoren toe, dat de eerste poging om een raket naar de maan te sturen, mislukt was. Hij deed dit op een wat vreemde manier. Na aanhouden van de senatoren stond hij plotseling op en zéi: „Dat is de waarheid en ik wil dit zweren op de bijbel. Als Nixon denkt dat hij gelijk heeft, laat hij dan ook op de bijbel zweren" Reeds eerder op de dag had Chroesjts- ief de Amerikaanse vice-president ver weten. d^t hi na zijn bezoek aan Moskou nog niet veel van Rusland had begrepen. rkeur geven, dan zal Frankrijk de lomie, het onderwijs, de defensie en buitenlandse betrekkingen blijvend beheren. Hij liet doorschemeren, dat bij af scheiding Frankrijk gebieden zal blij ven beheren en de olie en andere belan gen veilig zal stellen. De Gaulle verklaarde in zijn radio- e.i televisierede van gisteravond onomwon- niets te maken te willen hebben met de Algerijnse rebellenregering, een ambitieuze groep, die algehele dictatuur wil vestigen. Verdere opstandige acti viteit noemde hij zinloos, omdat het leger erin is geslaagd, de rebellen in ruime mate te bedwingen. Censuur Generaal Challe, opperbevelhebbe van de Franse troepen in Algerije, heeft gisteravond een strenge censuur bij de dagbladen ingesteld. Er mogen geen ar tikelen worden gepubliceerd, die de openbare orde in gevaar kunnen bren- Hooggeplaatste Amerikaanse functio narissen meenden dat een definitieve koerswijziging in de Franse Algerijnse politiek is ingeluid. Ook in Westelijke hoofdsteden toonde men zich optimis tisch. De rebellenregering in balling schap wacht met commentaar tot Wash ington gesproken heeft. Verscheidene organisaties van rechtse Fransen verklaren zich bezorgd over de toekomst van Algerije, nu afsoheiding tot een der mogelijkheden behoort. De machtige vereniging van oud-strijders belegt zaterdag een spoedvergadering om het standpunt van De Gaulle te be spreken. Inmiddels is de terreur in Algerije weer toegenomen. De Algerijnse nationalistische rebellen hebben geweigerd op dit ogenblik offi cieel commentaar te leveren. Enkele rebellen hebben het aanboa sn De Gaulle een truc genoemd om de wereldmening te misleiden aan de voor avond van het beslissende debat over Algerije in de Verenigde Naties. Sommige rebellen stipten aan, dat De Gaulle een hardere militaire politiek had gekoppeld aan een meer liberale politieke benadering. Zij stipten „met leedwezen" aan dat De Gaulle gespro ken had van „pacificatie". i zeiden, dat De Gaulle streeft naar militaire overwinning, daarbij wei gerend te onderhandelen over een poli- eke oplossing. Paard trapt spelend jongetje dood Het tweejarig zoontje Frederik Van de familie Oosterhof uit Heerenveen is gis termiddag bij zijn verblijf bij de familie Meibos aan de Schotorlar.dseweg te Oude Schoot door een trap van een paard tegen de borstkas om het leven gekomen. Het kind was in een onbewaakt ogenblik on der het prikkeldraad doorgekropen om in .veiland met het paard te spelen. Aidit wenst deelneming in kabinet Dwipa Nusa Aidit de voorzitter van de Indonesische communistische partij heeft krachtens besluit van het partijcongres tegenwoordigheid van Sukarno de vor ming gevraagd van een kabinet, waarin de communisten zitting hebben, daar het volk zich meer naar links richt en de communisten de vierde partij zijn gewor- Sukarno antwoordde, dat het zijn streven blijft een kabinet samen te stellen, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn- Gisteren heeft de Franse president, generaal Charles de Gaulle, voor de radio en de televisie zijn met spanning tegemoetgeziene rede over de toekomst van Algerije gehouden. En hierop kwam het neer: het recht van zelfbeschikking nadat de. vrede is hersteld. Gevonden granaat explodeert: Projectiel was tegen boom geplaatst (Van onze correspondent) OP een oefenterrein bij de leger plaats Ossendrecht had gister avond een rampzalig ongeluk plaats, dat het leven heeft gekost aan de 33-jarige kapitein P. A. de Roos uit Bergen op Zoom. Acht onderofficie ren werden gewond, van wie drie ernsitig. Militairen van het regiment Kornwer- derzand vonden gisteren bij een oefe ning nabij Ossendrecht een projectiel uit de oorlog. Zij plaatsten het gevaar lijke apparaat tegen een boom. Terwijl commandant De Roos van he- oefenende onderdeel omstreeks zeven uur bij de boom een kaderbespreking hield, explodeerde door nog ombekende oor zaak het projectiel. In I960 (Van onze parlementsredactie) Het ligt in de bedoeling in 1960 Natio nale Bevrijdingsdag als lustrumherden king te vieren, evenals dat in 1955 is ge schied, zo schrijft de minister van alge mene zaken, prof. dr. J. E. de Quay, in zijn begroting voor 1960. Daar bij de sa menstelling van deze begroting geen vast omlijnde plannen bekend waren, kan de minister over de wijze van besteding van de voor de viering bestemde gelden nog geen nadere mededeling doen en moet het op de begroting uitgetrokken bedrag als stelpost worden beschouwd. Staking in Argentinië. De 62 Peronis- tische en de 19 communistische vakbon den in Argentinië hebben besloten, vol gende week donderdag het werk voor 48 uur neer te leggen. Dit besluit werd genomen, nadat de regering een reeks eisen van de hand had gewezen. Advertentie) VOOR MEVROUW Hij waardeert het, dat z'n no-ïron-o verhemden niet geel, maar hagelwit en kreukvrij zijn. E_n dat, zonder dat U ze ooit strijkt! Na het wassen, zo nu en dan behandelen met echfa-wolwït. dat is voldoende. Ja, die» zelfde wol wit van echf a, die Uw vergeelde wol weer zo smetteloos wit en elegant maakt. Onder de leden van de reddingsploegen die woensdag de gehele dag bezig zijn geweest naar overlevenden te zoeken in de plnhopen van het vijf verdiepingen tellende flatgebouw dat woensdagmorgen in Barletta (Italië) is ingestort, leeft nog maar weinig hoop dat van de achtenzestig vermisten nog iemand in leven is. Tot dusver zijn vijfendertig lijken ge borgen. terwijl vijftien gewonden Ln vei ligheid konden worden gebracht. Het Is niet precies bekend hoeveel personen zich in het splinternieuwe flatgebouw bevonden toen het bouwwerk instortte. Naar alle waarschijnlijkheid beloopt dit aantal 118. Hat merendeel van de be woners waren zakenlieden en ambtenaren die de flats kort tevoren hadden betrok ken. De gehele nacht zijn reddingsploe gen, bestaande uit soldaten, carabinieri, brandweerlieden en vrijwilligers onafge broken en koortsachtig in de door schijn werpers verlichte ravage aan het werk geweest, terwijl politie een cordon rond de plaats van de ramp had gelrok- de grote groep familieleden vrienden van de slachtoffers op een stand te houden. Bij deze explosie werd de kapitein (gehuwd en vader van twee kinderen) zodanig gewond, dat hij. later in een ziekenhuis te Bergen op Zoom overleed. De rondspattende soherven verwondden zes wachtmeesters en twee kornetten. Enkelen van hen werden opgenomen in het ziekenhuis te Bergen op Zoom, de lichtgewonden worden verpleegd op de legerplaats. De Koninklijke mareohaaussee stelt een onderzoek in. de verf voor het schilderfeest FLEXA verkrijgbaar bij Prins Bernhard is gisteravond in de Turkse hoofdstad Istanbul aangekomen in verband met de Bilderberg-conferen- tie en het internationale concours hip- pique, dat dezer dagen in Turkije wordt gehouden. Hij werd ontvangen door pre mier Menderes. De conferentie, die een geheel besloten karakter draagt, vindt plaats in een ho tel aan de Zee van Marmara. De gespreks thema's zijn de wijzigingen in de strategie door de recente ontdekkingen op ballis tisch gebied, de economische ontwikke ling in verband met de onderontwikkelde landen en de ontwikkelingen in Afrika ten zuiden van de Sahara en hun invloed op de westelijke wereld. De conferentie duurt van 18 tot 21 september. Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot mor- genavond: Droog weer met J plaatselijke wolkenvelden, Overwegend matige wind lus» sen noord en noordwest. Wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt om 11.15 u.j. Vrjjdag 18 september Zon op 6.18, onder 18.50 maanop 19.25, HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1