JHctttwe geihsctfe (Courant Chroesjtsjef koel ontvangen Vandaag zijn eerste grote redevoering in de V.S. SVeinig bekend over gesprek Eisenhower - Chroesjtsjef A.W. niet meer onbeperkt open voor werklozen WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 BUREAUS'. Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticft is qhebltvtn mgn hert ia tcgljenspocr Veertigste jaargang no. 11668 TWEE SYNODES over zending (Zie pagina 2) Prinses BEATRIX (Zie pagina 5) MEVROUW de Presidente (Zie pagina 5) RADIO, FINANCIËN, SPORT (Zie pagina 9) Vriendschap en openhartigheidmaar. j^/JILJOENEN Amerikanen hebben van daag geluisterd naar de eerste grote redevoering die de Russische premier Chroesjtsjef op Amerikaanse bodem uit spreekt. De rede werd vanmiddag gehouden in de Nationale persclub en uitgezonden door de Amerikaanse radio en televisie. De Russische premier stond ook bloot aan een spervuur van vragen der jour nalisten. Nadat hij gisteren in Washington op be leefde doch koele wijze was verwelkomd, sprak hij met president Eisenhower bijna twee uur over de wereldsituatie. Vervol gens maakte hij een vlucht boven de Amerikaanse hoofdstad in een hefschroef- vliegtuig en zat 's avonds aan een diner in het Witte Huis. Een historisch ogenblik. Voor het eerst in de geschiedenis brengt de hoogste machthebber van de Sowjetunie een bezoek aan de Verenigde Staten. Men ziet hem hier (het dichtst bij de camera), terwijl het Rus sische volkslied wordt gespeeld. Naast hem staat president Eisenhower. Gezamenlijk naar buitenverblijf van president Eisenhower Alvorens naar de persclub te gaan, bracht Chroesjtsjef een bezoek aan de instelling voor landbouwkundig onderzoek te Beltsville in Mary land. Na zijn rede in de persclub ging de premier naar het Kapitool, de zetel Van het congres, om er de thee te gebruiken met de invloedrijke commissie voor buitenlandse betrekkingen waarvan de democratische senator Fulbright voorzitter is. Vanavond is de Russische leider zelf gastheer bij een diner ter ere van presi dent Eisenhower op de Russische ambas sade in Washington. VOLGENS het officiële communiqué, dat na afloop van het eerste gesprek van senhower en Chroesjtsjef is verstrekt, ireikten de staatshoofden overeenstem- ing over de algemene lijn van hun ver- (re besprekingen over (niet nader aan- !duide> internationale problemen. „De feer van de besprekingen was vrienrf- happelijk en openhartig en partijen wa in het erover eens, dat de besprekingen dezelfde geest dienen te worden voort- jzet om tot beter begrip te komen", al- is het communiqué. Veel is er over het gesprek dus niet be- ind geworden. Des te uitvoeriger zijn nter de berichten over de openbare toe- raken, dae Eisenhower en Chroesjtsjef k te ren hebben afgestoken Aan het staa-ts- per zei de Amerikaanse president: „Het |mt mij voor, dat onze beide landen een 6r bijzondere verplichting hebben tegen- Ier de gehele wereld, uit hoofde van onze kcht van onze belangrijkheid voor de kreled". En de ussische premier ant- prdde: „Als wij twisten zullen niet al- kn onze landen kolossale schade lijden, fcar de andere landen van de wereld Dien ook in een slachting betrokken [irden. Maar ik ben er zeker van, voegde I er aan toe, dat wij in vrede kunnen ten er> samen naar vrede kunnen stre- pe begroetingstoespraak van Eisenho- [r ademde dezelfde geest. Hij wees er troesjtsjef met nadruk op, dat Amerika bit een oorlog zal ontketenen, omdat het jierikaanse volk het land regeert en de ede is toegewijd- fchroesjtsjef ging daar niet op in en jes op het Russische succes bij de lan- wg op de maan. Grootmoedig voegde hij Laan tee te geloven, dat spoedig een berikaanse kunstmaan door de Russi- he, als oudste bewoonster van de maan, I kunnen worden begroet. Als cadeautje tor Eisenhower had hij een model mee bracht van de maanraket. Kritiek van Brandt op Adenauer De burgemeester van West-Berlijn, illy Brandt, heeft scherpe kritiek ge- ïend op het standpunt van bondskan- her Konrad Adenauer ten aanzien van Sprekend op een vergadering van de fcialistische partij, verklaarde Brandt It hij „op ongewone wijze verstoord was jor de eigengerechtigde veroordeling n de Britse politiek" door de kanselier. Kdenauer had op een vergadering van christen-democraten verklaard dat de (ede betrekkingen met Groot-Britannië tor twee moeilijkheden worden belem- prd: 1. de mogelijkheid dat een nieuwe hservatieve regering het plan-Rapacki H bespreken inzake een gedemilitari- ferde zone in Europa en 2. het gevaar It de politieke grondvesten van de ge- feenschappelijke markt zouden worden jrzwakt door het Britse voorstel inzake p ruimere vrijhandelszone. fc.K.H. prins Bernhard is vanmorgen p vijf uur per vliegtuig van Soesterberg |rtrokken naar Istanboel. Zoals bekend il hij daar de vier dagen durende Bil-1 ffbergconferentie leiden. Vandaar gaat! f naar Tanganjika. I Ike kreeg een maanraket In de commentaren op het bezoek in de wereldpers blijkt een duidelijk ver schil in interpretatie van het begrip har telijkheid. De twee officiële Russische bladen waren enthousiast. De Prawda schreef- Het gejuich ter begroeting rolde als golven aan. En de Izvestia meldde: Overal glimlachen en geheven armen. Washington heeft nooit tevoren zo iets meegemaakt. De New York Times, die gewag ge maakt had van de koele ontvangst, richtte zich met een hoofdartikel tot de Rus sische premier: Er Is een ding, dat u hier kunt leren en dat is rijkdom, rijkdom in deze zin dat hier in Amerika sen een beter leven hebben dan waar ook op aarde. Maar onze grootste rijkdom is geestelijk en bevindt zich in ons volk, een vrij volk, dat uit vrijwilligers be staat en niet uit dienstplichtigen in bur gerschap, arbeid en manier van leven. De Engelse bladen noemden de kille ontvangst opvallend. En de Daily Sketch voegde er bezorgd aan toe: Ike heeft praktisch niets gemeen met mr. K. (zo noemt men de-Russische premier in En geland). Toch zullen de beide mannen het met elkaar moeten kunnen vinden, wil er een einde komen aan de koude oorlog. Het Deense blad Information ziet dat niet zo somber in. Het schrijft tenminste, dat Chroesjtsjef naar Moskou zal terug keren met toestemming om Ike bij zijn voornaam te noemen en bereid om met Kerstmis en Valentijndag kaarten te stu ren naar een heleboel Bobs, Toms en Dottys in de Verenigde Staten. Men kan niet de mogelijkheid wegcijferen, dat dit invloed zal hebben op het wereldgebeu ren, zodat het dragelijker wordt op deze aardbol te leven. De besprekingen van gisteren tussen Chroesjtsjef en Eisenhower zijn, naar of ficieel is gezegd, in een „vriendschappe lijke en openhartige sfeer" gehouden. Chroesjstjef zei aan het diner in hel Witte Huis dat ze „bemoedigend" ge weest waren. Er was een goed begin ge maakt en men kon slechts hopen, dat het eindresultaat zelfs nog beter zou zijn. Deze samensprekfng van Chroesjt sjef en Eisenhower is de eerste sinds de topconferentie van 1955 te Genève. De beide staatslieden zijn overeenge komen, verdere uitvoerige gedach- tenwisselingen te houden in de be slotenheid van Camp David in Mary land, het buitenverblijf in de bergen van president Eisenhower, nadat Chroesjtsjef op 25 september terug gekeerd zal zijn van zijn tournee door de Verenigde Staten. De besprekin gen van gisteren waren van inleiden- de en algemene aard en handelden over zaken die in Camp David aan de orde zullen zijn. Vandaag kwamen de Russische minis ter van buitenlandse zaken Gromyko en zijn Amerikaanse ambtgenoot Herter te Washington bijeen om plannen te maken de besprekingen, die naar verwach ting onder meer de kwesties Berlijn en Duitsland, Europese veiligheid, algemene ontwapening, kernproeven en Laos zou den omvatten. Koel Zoals gezegd waren de reacties op de aankomst van Chroesjtsjef koel, maar dat weerhield de Russische premier er toch niet van om zich van zijn hartelijk ste zijde te laten kennen. Naar overal en iedereen wuifde hij vriendelijk. Een wat minder fijne propagandastunt van een re ligieuze organisatie mislukte. Een vlieg tuig tekende een kruis in de lucht als symbool van het christelijk geloof. De Russen dachten echter, dat het was Russische teken voor Ch, de beginletters van de naam van de premier Hoewel Chroesjtsjef er op uit is een aardige indruk te maken, wilde hij ken nelijk toch niet aan het diner, dat Eisen hower voor hem had aangericht, in (voorgeschreven) jacquet verschijnen. Hij droeg een (overigens keurig) donker pak. Zijn vrouw had wel een avondjapon Was de ontvangst door het publiek koel, over het algemeen was zij wel reet. Van een kerk luidde de rouwklok, de politie zocht naar een auto met sp stof en moest bovendien hier en daar de monstratieborden in beslag nemen, maar werkelijke incidenten waren er toch niet. Overigens doet men in de Sowjetunie alles om de bevolking te doen geloven, dat de ontvangst enthousiast was. En is zelfs zo ver gegaan de stoorzender, die uitzendingen uit Amerika onverstaanbaar moet maken, buiten werking te stellen. Aan de landing van de Toepolef (door tegenwind een uur te laat) werd extra radiouitzending gewijd. Van de vriendelijke dingen werd niets gezegd. Zo verzweeg men, dat het Amerikaanse congres op reces is gegaan om de Rus sische premier niet te behoeven te ont vangen. NIEUWE RIJN 54 Drie charmante veroverden het hart van de duizenden, die gistermiddag in Den Haag de rijtoer van het Koninklijk gezin zagen. Het is louter toeval, dat deze twee foto's op dezelfde pagina terecht komen: links die van Eisenhower en Chroesjtsjef, hierboven die van premier De Quay en oud-premier Drees, die elkaar gisteren in de Ridderzaal ontmoetten. Het is net of de twee wereldleiders vol aan dacht naar de Nederlandse staatslieden kijken, zonder dat dezen er iets van merken Minister Van Rooy overweegt: (Van onze parlementsredactie.) OM TE VOORKOMEN, dat het aanvullende werkgelegenheidsbeleid de algemene werkgelegenheidspolitiek zal gaan doorkruisen, overweegt de minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, een tweetal maatregelen. Hij kondigt deze aan in de thans bij de Tweede Kamer ingediende begroting van sociale zaken-1960. De eerste maatregel zal hierin bestaan, dat de aanvullende werken, variërend naar de omstandigheden in de streek en naar de tijd van het jaar, zullen worden gesloten voor die arbeiders, van wie kan worden aangenomen, dat er vol doende werkgelegenheid in het normale bedrijfsleven voor hen is. De tweede maatregel komt hierop neer dat arbeiders, die werkloos worden er een uitkering op grond van de Werkloos heidswet genieten, eerst gedurende eer aantal weken in de gelegenheid worden gesteld de mogelijkheden van herplaat- in het normale bedrijfsleven ten volle te benutten, alvorens zij tot de aanvullende werken kunnen worden toe gelaten. Bij de bepaling van het aantal wachtweken zou nog rekening kunnen worden gehouden met de tijd van hel jaar. Bij de toepassing van deze maat regelen, waarover de minister eerst nog advies wil vragen aan de Commissie var Bijstand en Advies voor de Arbeidsvoor ziening, zal uiteraard bijzondere aandacht worden besteed aan streken, waar struc turele werkloosheid voorkomt. In nauw overleg met zijn ambtgenoot van econo mische zaken hoopt de minister, waar di1 mogelijk is, mee te werken aan het extra program van werken voor de probleem gebieden in de vorm van het beschikbaar stellen van het zg. basissubsidie. Voor i9fio venvacht minister Van Rooy ;n gemiddeld niveau van werkloosheid an 50-000 mannen, dat ls dus belangrijk lager dan voor 1959 wordt aangenomen. Verondersteld mae dan <iok worden, d; algemeen stimulerende overheids maatregelen met betrekking tot de werk gelegenheid in i9«o geen aanleiding zal zijn. Het hoge peil van werkgelegenheid en produktie en de neiging tot overspan ning op de arbeidsmarkt, maken het vol- minister Van Rooy noodzakelijk, dat bij de toepassing van de vrijere loonpoli tiek een wijze voorzichtigheid wordt be tracht. De bewindsman verwacht, dat hij ovei ;n aantal maanden over voldoende ge gevens zal beschikken, om aan de hand daarvan de Kamer een beeld te kunnen geven van de ontwikkeling der vrijere loonvorming. Het vraagstuk van de ar- beidsinpassing van gerepatrieerden zal, verwacht wordt, binnen afzienbare tijd tot een oplossing zijn gebracht. De minister zal nauwkeurig nagaan h de Algemene Weduwen- en Wezenwet de praktiik werkt. Hij zal te zijner tijd aan de Kamer een nota zenden, wj de wenselijkheid wijzigingen in Zenuwartsen verklaren Podola lijdt aan geheu gen verlies Bij de voortzetting van het gerechtelijk nderzoek in de Londense Old Bailey van de zaak-Podola, de in Duitsland geboren Canadees, die wordt beschuldigd van moord op de opsporingsambtenaar Purdy, hebben twee zenuwartsen verklaard dat de beklaagde inderdaad aan geheugen verlies lijdt. De behandeling dezer zaak, waarbij het :r in de eerste plaats om gaat vast te -tellen of Podola wegens moord in staat 'an beschuldiging zal worden gesteld, werd vandaag voortgezet. De beslissing ligt bij een jury. Indien »ze bepaalt dat Podola voor zijn daad aansprakelijk kan worden gesteld, wordt sen nieuwe jury benoemd voor de dan ibrekende volgende fase van de zaak- Podola, A.W.W. aan te brengen, nader wordt be zien. Aan de memorie van antwoord over de Algemene Kinderbijslagwet wordt met spoed gewerkt. De juiste vormgeving van een nieuwe invaliditeitsverzekering zal nog wel enige tijd vergen. VIRGINIA H O, I CIGARETTES Vrijgezellen danken de Koningin De stichter van het Wereldvrijgezellen- congres, de heer G. Greijn te Grevenbicht, heeft aan de Koningin een telegram ge zonden. waarin hij haar namens alle vrij gezellen van Nederland eerbiedig dank zegt voor de in de Troonrede gedane me dedeling ten aanzien van de verlaging van belasting voor ongehuwden. Ontploffing by school. Een geestelijk gestoorde heeft gisteren op de speelplaats van een lagere school te Houston in Texas een zelfgemaakte granaat gewor pen, waardoor zeker vier kinderen en twee volwassenen het leven hebben ver loren. Zevenentwintig kinderen zijn met verwondingen in een ziekenhuis opge- Dr ■oog weer De Bilt verwacht tot donderdagavond: Droog weer met plaatselijk wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Overwe gend matige wind tussen noord en noordoost. Koude nacht, morgen overdag de- zelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1