DE TROONREDE Kunstgebitten Prinses at met Eisenhowers en ging met hen op de foto Civiele verdediging doet mee aan NAVO-oefening Julianatop bereikt Minister Klompé opent modern woonwagenoord DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 IN TEGENSTELLING tot de internationale toestand, die nog steeds reden tot ernstige bezorgdheid geeft, stemt de gang van zaken binnen het Koninkrijk tot voldoening en dankbaarheid. Tussen de delen van het Koninkrijk bestaan hechte banden en het beleid van de Regering is bij voortduring op versterking van de goede betrekkingen tussen de landen van het Koninkrijk gericht. Zij is zich daarbij ten volle ervan bewust dat in de nieuwe rechtsorde, die in het Statuut voor het Koninkrijk gestalte heeft verkregen, de onderlinge eer biediging van het eigen wezen van de landen voorop staat. Met dit uitgangspunt voor ogen werken de landen samen wanneer zulks strekt ten voordele van het Koninkrijk of van een van de delen en achten zij zich geroepen te helpen wanneer bijstand nodig is voor ver betering van het welzijn van de Rijksgenoten in een ander land van het Koninkrijk. Teneinde meer reliëf te geven aan het eigen karakter van de betrekkingen tot Suriname en de Nederlandse Antillen is het Ministerie van Zaken Overzee opgeheven en is de noodzakelijke coördinatie van de aangelegen heden, deze landen betreffende, opgedragen aan de Vice- Minister-President. Met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea blijft het beleid onveranderd gericht op het doel om de be volking van dit gebiedsdeel, zodra dit mogelijk zal zijn, over haar eigen politieke status te doen beslissen. De Regering zal alle praktische mogelijkheden aangrijpen, welke dit doel kunnen bevorderen, evenals die. welke tot de ontwikkeling van dit gebied kunnen bijdragen. De goede verstandhouding met Australië zal ongetwijfeld tot die ontwikkeling bijdragen. Een hervorming van het voor Nieuw-Guinea geldende publiek recht zal, met dit doel voor ogen, worden ter hand genomen. IN DE WERELD van vandaag, waarin gevaarlijke tegenstellingen van ideologische en materiële aard helaas onverminderd voortbestaan en telkens ernstige spanningen oproepen, is ons Koninkrijk gehouden zijn eigen bijdrage te leveren in het gezamenlijk streven naar vreedzame verhoudingen. De gesprekken die dezer dagen zullen plaatshebben, nu op initiatief van de President van de Verenigde Staten, zijn op wereldniveau een belangrijke poging tot ontspanning. Zij zullen, voor zover afhankelijk van, de Westelijke landen, slechts een inleiding kunnen zijn tot een werkelijke ontspanning, indien die landen gezamenlijk, en ieder land voor zichzelf, bereid en in staat zijn, innerlijke kracht en solidariteit op te brengen. Bij het streven naar een gewaarborgde vrede zijn het voortbestaan van een militair evenwicht en het ver sterken van de sociaal-economische kracht van de Wes telijke landen onmisbare voorwaarden. Even noodzake lijk tot bescherming van de vrijheid der mensen is het verdiepen van de politieke samenwerking van het Westen. De onafhankelijkheid en veiligheid ook van ons land en volk zijn verankerd in het Atlantisch bondgenoot schap. Het beleid blijft er dan ook op gericht aan de gezamenlijke verdediging in Atlantisch verband naar beste vermogen bij te dragen. Met dit uitgangspunt voor ogen wordt de toekomstige personele en financiële defensie-inspanning onder ogen gezien; een nota dienaangaande zal in het komende par lementaire jaar aan U worden aangeboden, zodra in NAVO-verband de daarvoor noodzakelijke gegevens ter beschikking staan. In de nieuwe Europese Gemeenschappen ziet de Regering de drijvende kracht voor een verdere ont wikkeling van de eenheid van Europa, dat historisch een eigen taak en verantwoordelijkheid heeft. Daarom blijft het beleid bij voortduring gericht op een voort varende uitvoering van de verdragen van Rome en op een verdere versterking van deze gemeenschappen. Daarenboven is de goede ontwikkeling en functionering van de Euromarkt van grote betekenis voor een groeien de welvaart van ons land in de toekomst. Het stemt dan ook tot voldoening dat, ongetwijfeld mede als gevolg, van het in werking treden van de Europese Economische Gemeenschap, de onderlinge handel tussen de zes landen sinds de aanvang van dit jaar, ook relatief, aanzienlijk is toegenomen. In de loop van het volgende jaar zal een tweede verlaging van douane-tarieven in het kader van de Euromarkt worden doorgevoerd. De Regering spreekt de hoop uit dat deze tariefsverlaging tot de andere landen van de Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking zal kunnen worden uitgebreid, opdat het ontstaan van een kloof tussen twee groepen landen worde vermeden. Haar streden zal dan ook ernstig gericht zijn op de totstandkoming van een bredere Europese economische associatie tussen de in voorbe reiding zijnde vrijhandelszone van de zeven en de Europese Economische Gemeenschap. De groeiende Europese samenwerking heeft, naar in de praktijk is gebleken, het politiek-, belang van de Benelux en het gezamenlijk optreden in Europees ver band met België en Luxemburg nog vergroot. Op de weg naar een sterke Benelux moeten nog moeilijkheden worden overwonnen. Daarvoor een oplossing te vinden is meer dan ooit geboden en de Regering zal dan ook alles doen wat in haar vermogen ligt om dit te be vorderen. De vraagstukken voortspruitende uit de achtergebleven ontwikkeling van een belangrijk deel van de wereld hebben een dringend karakter. Ten dienste van de ver betering van de internationale verhoudingen zal ook ons land, met name als lid van de Verenigde Naties, bereid moeten zijn, in toenemende mate aan de oplossing van die vraagstukken mede te werken. Gunstige situatie De ECONOMISCHE ONTWIKKELING in ons land mag in menig opzicht gunstig worden genoemd. Produktie en werkgelegenheid hebben, na de terug gang van het vorige jaar, een peil bereikt dat hoger is dan dat, hetwelk bestond voordat de moeilijkheden van 1956 en 1957 begonnen. Ondanks de sterke aanwas van de beroepsbevolking is de werkloosheid in aanzienlijke mate gedaald. De betalingsbalans vertoont tot op heden een gunstig verloop; de goud- en deviezenreserve is op een aanvaardbaar niveau gekomen. Het beleid dat de Regering zich voorstelt in deze situatie te voeren is in de Tweede Kamer der Staten- Generaal uitvoerig ter sprake gekomen ter gelegenheid van het overleg over de nota inzake enkele hoofd punten voor het te voeren sociaal-economisch beleid. Het blijft het vaste voornemen zowel om voort te gaan met de verwijdering'van kunstmatige elementen uit ons economisch bestel, als om bij te dragen tot verantwoorde verdeling van de vruchten van de economische vooruit gang. De vrijere loonvorming, waaraan de Regering op principiële en praktische gronden grote waarde hecht, heeft een aanvang genomen. Indien de in overleg met het bedrijfsleven terzake vastgestelde regelen nauw gezet. door werknemers- en werkgeversorganisaties wor den in acht genomen, zal dit nieuwe beleid aan zijn doel beantwoorden en het gevaar voor een nieuwe over spanning worden vermeden. Ook het begrotingsbeleid moet in het teken van de huidige economische situatie worden gesteld. Van de begroting voor het dienstjaar I960 mag een remmend effect worden verwacht op de thans duidelijk waar neembare versnelde uitzetting van de bestedingen. De uitgaven vertonen in vergelijking met het nationale in komen een daling ten opzichte van het jaar 1959. Het beroep dat de overheid zal moeten doen op de kapitaal markt is niet van een zodanige omvang dat daaruit belangrijke spanningen op deze markt zullen voort vloeien. De conjuncturele toestand brengt voorts met zich mede dat stimulering van de bestedingen door vermindering van de belastingdruk zeer beperkt moet blijven. Op het gebied van de belastingtarieven zal derhalve moeten worden volstaan met een, overigens dringend geboden, verlaging van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting voor ongehuwden. Gezien ook de doorwerking in het volgende jaar van de met ingang van dit jaar getroffen maatregelen op het gebied van de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving zal een verdere vermindering van de feitelijk bestaande belastingdruk niet kunnen plaatsvinden en zullen mits dien de laatstelijk voor 1959 verlengde belastingmaat regelen ook voor het komende jaar moeten worden wetsvoorstel worden ingediend tot verhoging van de huren met ingang van 1 april van het volgend jaar. Tezamen met de voorgenomen vermindering van de woningbouwsubsidie zal ook aldus een stap vooruit worden gezet op de weg naar op dit gebied me?r nor malere toestanden. Goedkopere particuliere bouw DE WONINGNOOD, met name in de sector van de arbeiderswoningen en de goedkope middenstands woningen, is overigens nog van zodanige omvang dat hier bijzondere waakzaamheid en zorg geboden blijven. De Regering overweegt maatregelen tot ondër- steuning van het streven om de particuliere woning bouw meer dan tot dusverre op de bou\y van deze woningen te richten. Binnen het geheel van de national? volkshuishouding zal de Regering haar beleid richten op een ontplooiing van land- en tuinbouw. Zij zal bijzondere aandacht wijden aan het landbouwonderwijs en het landbouw kundig onderzoek, zomede aan een verbetering van de bedrijfsstructuur en de externe prodpktieomstandig- heden. Ook het garantiebeleid zal in toenemende mate worden gericht op het stimuleren van een economisch verant woord? produktie. Daarnaast zal het garantiebeleid blie ven afgestemd op redelijke producentenprijzen voor die landbouwprodukten, die in het bijzonder de gevolgen ondervinden van het gebrek aan standvastigheid der internationale marktverhoudingen en die tevens voor de inkomensvorming in de landbouw van wezenlijk be lang zijn. Met betrekking tot het Reactor Centrum Nederland te Petten bestaat de verwachting dat de onderhande lingen inzake een samenwerking met Euratom tot een bevredigend resultaat zullen leiden. Daarnevens blijft de Regering de verdere ontwikkeling van het kern fysisch onderzoek, met name bij het hoger onderwijs, alsmede de industriële toepassing daarvan krachtig bevorderen. De over het algemeen evenwichtige groei van onze volkshuishouding doet de Regering niet het zicht ver liezen op de, zo belangrijke, structuur-politieke vraag stukken. Reeds in het algemeen vereist de snelle aan was van de bevolking en haar spreiding over het grond gebied van ons land het treffen van planologische en bestuurlijke maatregelen, welke van het hoogste be lang zijn. Bepaalde delen van het land ondervinden daarenboven, uit een oogpunt van een evenwichtige welvaartsontwik keling, bijzondere moeilijkheden, waarmede in het beleid rekening zal worden gehouden. Zo heeft de industrie spreiding de ernstige aandacht van de Regering, omdat vooral langs deze weg de oplossing moet worden gezocht voor het in die streken bestaande vraagstuk van de structurele werkgelegenheid, alsmede voor de moeilijk heden, welke in het westen des lands in toenemende mate voortvloeien uit de bevolkingsdichtheid en de concentratie van de bedrijvigheid aldaar. De Regering zal daarom de vestiging en de uitbreiding van industrie in de noordelijke provincies alsook in de andere pro bleemgebieden met kracht bevorderen. Daartoe is zij be reid de nodige financiële steun te verlenen voor h?t in versneld tempo tot uitvoering brengen van een pro gramma van werken, dat blijvend verbetering kan bren gen in het industriële vestigingsklimaat aldaar. Een en ander kan uiteraard ,niet beperkt blijven tot de in-, dustrie. Ook andere welvaartsbronnen zullen, waar nodig tot verdere ontwikkeling moeten worden gebracht. Daar bij zal niet uit het oog worden verloren dat de algemeen maatschappelijke en culturele bégeleidipg van boven bedoelde activiteiten onmisbaar is voor de harmonische ontwikkeling van deze gebieden. De aandacht blijft gevestigd op de noodzakelijkheid om de vooraanstaande positie die de Nederlandse zee havens in West-Europa innemen te handhaven en, zo mogelijk, te versterken, waartoe niet alleen vergroting van het havenareaal, doch ook verbetering van de toe gangen uit zee en de verbindingen met het achterland OP SOCIAAL GEBIED blijft de Regering streven n?ar een verdere voltooiing van het stelsel van sociale zekerheid. Daarbij zullen de verzorging en revali datie van langdurige zieken in stijgende mate aandacht vragen. Aan een wijde verbreiding van duurzaam persoonlijk bezit, en met name van produktief bezit, hecht de Regering bijzondere waarde. Zij is van oordèel dat niet kan worden volstaan met een spoedige afwerking van de onderhanden regelingen, maar dat de tijd thans rijp is om tot een verdere uitbouw van het bèzits- vormingsbeleid over te gaan. Zij stelt zich voor het terzake in de eerstkomende jaren te voeren beleid, daar onder begrepen een aanduiding van de daartoe te treffen financiële en fiscale maatregelen, op korte termijn in een afzonderlijke nota aan U voor te leggen. Een vraagstuk van andere aard dat in een sterk ontwikkelde volkshuishouding als de onze wordt op geroepen, is dat der voortschrijdende centralisatie. De Regering acht het bewust verminderen van be staande en het tegengaan van verdere centralisatie in het bestuursapparaat van het hoogste belang, met name op grond van de aan dit verschijnsel verbonden be zwaren uit een oogpunt van verantwoordelijkheid van de burgers. Zij is ervan overtuigd dat decentralisatie tot een versterking van ons democratisch bestel zal kunnen bijdragen. Voortbouwende op de reeds verrichte, waardevolle, arbeid stelt de Regering zich voor de grote onder neming van het tot stand brengen van een nieuw Bur gerlijk Wetboek met kracht voort te zetten. Ais partiële wijziging van bestaande wetgeving zal zijop korte termijn een wijziging van de Loterijwet aan de orde stellen. Over de vraag in hoeverre een herziening v?n het vennootschapsrecht gewenst is zal de Regering zich doen voorlichten door een staatscommissie. Onderwijs en televisie VOOR DE VORMING en de ontwikkeling van de persoonlijkheid van de mens zijn het onderwijs en de cultuur van uitnemend belang. De Regering besteedt daarom grote aandacht aan de uitbreiding en verbetering van het onderwijs, waarbij vooral de voor ziening in de behoefte aan docenten en de bouw van scholen haar zorg hebben. Ook van U zal in het komende jaar veel aandacht worden gevraagd vpor hét onderwijs en met name voor de onderwijs wetgeving: dat geldt niet alleen voor de grote wetsontwerpen tot regeling van het voortgezet onderwijs en van het weten schappelijk onderwijs maar ook voor een aantal andere onderwerpen, die nog op behandeling wachten. In het bewustzijn van de grote waard? die rajiio en televisie in stijgende mate kunnen hebben, is hesloten tot uitbreiding van de televisiezendtijd. Waakzaamheid is geboden opdat de toeneming van de materiële wel vaart de in de h?dendaagse maatschappij dreigende verzakelijking niet versterke. Veeleer behoort zij dienst baar te zijn aan de geestelijke verheffing van ons volk. In dit verband ware o.a. te denken aan maatschappelijk werk, aan kennisneming van ons oude cultuurbezit en van uitingen van hedendaagse kunst en aan een zinvolle vrijetijdsbesteding, waaronder de sport. Van bijzonder belang voor de toekomst van ons volk is daarbij een verantwoorde vorming van de jeugd. De Regering is van de ingrijpende betekenis van deze kant van ons volksleven doordrongen. Voor zover het op haar weg ligt zal zij hier stimulerend optreden. Niet alleen de vraagstukken, welke ik zoëven heb aangeduid maar ook vele andere zullen in het komende zittingsjaar Uw aandacht en werkkracht vrag?n. De ingewikkeldheid en onderlinge verwevenheid ervan zul len Uw besluitvorming veelal tot een moeilijke ma^en. Moge Uw arbeid, waarbij vele en gevarieerde belangen moeten worden overwogen en behartigd, worden ver licht door het diepe bewustzijn van het voorrecht, dat Regering en Staten-Generaal ten dienste van het welzijn van ons volk in vrijheid werkzaam zijn. En mogen zo ook aan ons volk de offers, die het, gezamenlijk m?t de andere Westerse volken, bij voortduring voor de nationale vrijheid moet brengen, minder zwaar vallen door een levend besef van dat hoge goéd- Met de bede dat God U in het komende zittingsjaar moge sterken bij de vervulling van Uw moeilijke en verantwoordelijke taak, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Uv gfbit raakt niet meer ka, wanneer U mórgfene een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U beeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen wfrit DENTOFIX doet zijn plichtI Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kassen en houdt bovendien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs I. W5, bij apotheken en drogisterijen. Lonen en prijzen in wegvervoer Naar het ministerie van verkeer en waterstaat meedeelt, is gistermiddag tus- s?n de regering en vertegenwoordigers van de bij het wegvervoerswezen betrok ken werkgevers en werknemers, een oriënterend gesprek gehouden over het vraagstuk van de lonen en de prijzen in het vervoerswezen. Van regeringszijde werd aan deze be spreking deelgenomen door de minister .van verkeer en waterstaat, de minister van economische zaken, de staatssecreta ris van sociale zaken en volksgezondheid, de voorzitter van het college van rijks bemiddelaars en enige adviseurs. E'EN PARTICULIER VLIEGTUIGmet de Nederlandse Koninklijke standaard, heeft prinses Beatrix gisteren vanuit New York naar Washington gebracht vóór een bezoek aan het Witte Huis. Het werd een dag, die waarschijnlijk een van de hoogtepunten van het bezoek van de Prinses aan de V.S. zal zijn. Op het vliegveld werd Beatrix begroet door onderminister Murphy. De Prinses droeg een champagnekleurige zijden jurk, met bijpassende mantel en schoe nen een een koraalrood strohoedje. Twintig minuten voor de aanvang van de luch bereikte de Prinses het Witte Huis. Zij was daardoor in de gelegenheid een rustig onderhoud te hebben met de Amerikaanse president, zijn echtgenote en mojoor en mevrouw John Eisenhower, zoon en schoondochter van het presiden tiële paar. Kort voor de lunch begeleidden presi- Afgestemd op oorlogstijd Voort het eerst zullen de organisaties, die belast zijn met de civiele verdedi ging van ons land, meedoen aan een grote stafoefening van de NAVO, die van 17 tot 25 september in verschillende landen, aangesloten bij de verdragsorga nisatie, wordt gehouden. De oefening, Side-step" genaamd, is van adimims t rati eve aard en heeft ten doel na te gaan in welke mate de bur gerlijke verdediging in oorlogstijd een bijdirage zal kunnen leveren ter onder steuning van de militaire verdediging. Voor Nederland heeft zij vooral betrek king op de overgang van vredes- naar oorlogstoestand. Deze oorlogstoestand zal daarna worden gevolgd door een oefening, die op oorlogshandelingen be trekking heeft. Het gebied van de oefening omvat de territoria van de opperbevelhebbers der onderscheidene Navo-commando's in Europa, nil. de Atlantische oceaan, het Kanaal en de Noordzee en het gebied dat ressorteert onder de opperbevelheb ber Europa van de Navo. Aan militaire zijde zullen de staven van alle drie krijgsmachtonderdelen aan deze exerci tie op papder deelnemen. Bij de civiele verdediging zijn vier grote groepen betrokken en wel de in wendige veiligheid, de burgerlijke ver dediging, de sociaal-economische verde diging en de morele verdediging. Daarvan omvat de burgerlijke verde diging de verplaatsing van de bevol king, de bescherming bevolking, de volksgezondheidszorg, drinkwatervoor ziening, volkshuisvesting, kunstbescher ming, telecommunicatie, verkeer en ver voer, en waterstaat. In totaal zullen ongeveer vierhonderd personen in ons land zich bezig hebben te houden met de oefening op het ge bied der civiele verdediging. Wat de militaire zijde betreft zullen naar schat ting een twee drie keer zoveel perso nen deelnemen. Van groot bellang wordt geacht de maté van samenwerking op landelijk en provinciaal niveau. De oefeningen van de staven der civieile verdediging in de in onder leiding van der Koningin. AGRESSOR De oefening is gedurende ongeveer een jaar voorbereid. Wat de oorlogshande lingen betreft (als tegenstander op pa pier treedt op „Agressor") hebben de lei ders van de Navo een groot aantal in cidenten op papier gezet, welke op be- Levensonderhoud duurder Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek is in augustus gestegen van 124 tot 126 met inbegrip van A.O.W. en van 119 tot 121 zonder A.O.W. (basis 1951 100). Dè index voor voeding nam toe van 125 tot 129, waarvan aardappelen, groente en fruit van 156 tot 183. Vooral groen ten en in mindere mate aardappelen wer den duurder, terwijl ook de eierprijs een stijging vertoonde, doch fruit daalde. Het indexcijfer voor kleding siteeg, waar door de uitverkoopdaling van juli on gedaan werd gemaakt. Doordat de index voor rechtstreeks verbruik steeg, nam ook de index voor verplichte sociale verzekering en loonbelasting toe. TANDARTSEN WONNEN De lunch die de stad New York don derdag aan Chroesjtsjef aanbiedt, za" niet in de grote balzaal van het Waldorf- Astoria hotel worden gehouden, maar in die van hotel Commodere, 800 meter ver der. De vereniging van Amerikaanse tandartsen viert die dag haar honderd jarig bestaan en had de zaal vier jaar geleden al besproken. De storm die 11 september in de Chi nese provides Foekien en Kwangtong heeft gewoed heeft 47 doden geëist. Ei zijn 205 gewonden en 74 vermisten. Hon derden huizen en bruggen zijn verwoest. Duizenden hectaren bouwland staan blank. paalde tijdstippen aan de te oefenen per sonen zullen worden voorgeschoteld- Daarnaast is het aan de leiding in de landen afzonderlijk overgelaten nog een aantal bijzondere incidenten te creëren die meer rekening kunnen houden met bijzondere omstandigheden welke in die landen bijzondere problemen kunnen stellen. In Nederland is, voorafgaande aai grote Navo-oefening reeds een oefening begonnen voor delen van krijgsmacht en voor alle organisaties de Nederlandse civiele verdediging. Deze oefening dient eigenlijk om de machine rie te laten „warm lopen", vordat zij overgaat in de donderdag beginn grote internationale oefening. Wat het maritieme gedeelte van oefening betreft, is er de doelstelling de staven administratief te bekwamen in konvooi-bescherming en in de verdedi ging van aile bij de Navo aangesloten landen. dent Eisenhower de buiten. Gedurende drie nuten gaven zij de fotografen gelegen- heid hun camera's te laten snorren. De lunch werd een gezellig feest. Zes tig gasten waren voor het festijn geno digd, waaronder zonen en dochters van vooraanstaande Amerikanen, Ruth Eisen hower, dochter van Eisenhowers broer, Beverly Benson, dochter van de minister van landbouw en Donald Seaton, zoon van de Amerikaanse minister vah bin nenlandse zaken waren daarbij aanwezig. Ook minister Luns, de Am erikaanse minister van buitenlandse zaken Herter en zijn echtgenote en Robert Murphy, onderminister van buitenlandse zaken, alsmede zijn echtgenote, zaten aan. Het maal werd geonten in de officiële eetzaal van het presidentiële paleis. Een marinekapel zorgde tijdens de lunch voor de muzikale omlijsting. Het bezoek van de Prinses moest wor den beknot, omdat zij anders niet op tijd hara erezetel zou kunnen innemen aan boord van de „Rotterdam", waar 's avonds een diner voor 700 gasten werd gegeven. Toch lukte het nog de Prinses, die nooit eerder in Washington was geweest, Kort bezoek aan Washington enkele bijzonderheden van de stad te nen. De gedenktekens van Lincoln Jefferson, het Capitool, 't nationale seum en de kathedraal van Washington alsmede het carillon, dat de Nederland se bevolking uit dank voor de Ameri kaanse hulp aan de V.S. heeft aangebo den, konden door haar bezichtigd wor- Het diner aan boord van de „Rotter dam" werd mede aangezeten door New Yorkse autoriteiten en door diplomaten. Minister Klompé heeft gisteren een modelwoonwagenoord ge opend. Hier ziet men Hare Ex cellentie naast een der wagens. Vakbonden ontevreden over KLM-voorstellen (Van onze soc.-econ. redactie De loonvoorstellen, die de directie van de K.L.M. de vertegenwoordigers van de vakorganisaties, die de belangen van het grondpersoneel van de luchtvaartmaat schappij behartigen, hebben gedaan, zijn niet van zodanig niveau geweest, dat de vakbonden er op in hebben kunnen gaan. Aldus blijkt uit een mededeling, die de drie organisaties, te weten de Chr. be drijfsgroepen centrale, de Katolieke bond van vervoerspersoneel en de Algemene bond van luchtvaartpersoneel aan hun leden hebben gedaan. De besturen van deze organisaties hebben de K.L.M.- voorstellen nader in beraad genomen en zullen tegen het einde van deze maand opnieuw met de directie van de lucht vaartmaatschappij gaan onderhandelen over de lonen en andere arbeidsvoor waarden. De luchtpostsluiting voor de opvaren den van Hr. Ms. Hermelijn is vastge steld op 17 september te 13.00 uur. De brieven dienen te worden geadresseerd aan Amsiterdam-C.S.-marine. president-directeur van de Holland- Amerika Lijn voor de V.S. en Canad?, F. Wierdsma, was ceremoniemeester. Hij gaf het eerst het woord aan de voor zitter van het Hudson-comité, William Zeckendorf. Deze bood de Prinses als eken van Newyorks achting en toege- genheid" een album aan. Hij noemde de Prinses een zeer gracieuze ambaasa- deur van het Nederlandse volk. „De men- die haar hebben gezien en gehoord, n zich lang de jeugdige charme en vriendschap die zij ons gebracht heeft, Richard C. Patterson jr., wethouder van New York, bood de bemanning van de „Rotterdam" een rol aan van burge meester Wagner, waarop de prestaties van vorige Nederlandse schepen opge somd worden en de bemanning van de „Rotterdam" Good Luck gewenst wordt. Na het diner gingen zowel prinses prinses Beatrix als de meeste gasten dan sen in de balzaal van het sohip. Vandaag zal de Prinses een bezoek brengen aan het museum voor primitieve kunst in New York, waar thans een tentoonstel ling van kunst uit het binnenland van Nederlands-Nieuw-Guinea wordt gehou den. Daarna reist zij naar Brooklyn. Prinses Beatrix met Eisenhower enz. De expeditie naar de Julianatop In Ned. Nieuw-Guinea heeft op 9 septem ber om 11.45 uur plaatselijke tijd het doel bereikt. Alle deelnemers, ir. A. E. Escher, dr. H. Th. Verstappen, Itz. arts M. O. Tissing, segt.-majoor J. A. Dewijn en cineast P. Terlaag namen deel aan de beklimming van de top, die in tegenstelling met kaartgegevens 4640 meter hoog bleek te zijn. Een hevige sneeuwstorm en harde wind stelden de klimmers zwaar op de proef. Zondag is deze groep teruggekeerd in het bivak Den Ma#a, Vrijdag wordt zij in Ok Sibil verwacht. De volgende dag zuillen enkele deelnemers naar Hol- lamdia afreizen. Ned. legionairs vermoord Twee Nederlandse jongemannen, die een jaar geileden in het Franse vreem delingen/legioen dienst genomen hebben, zijn door Algerijnse opstandelingen dood geschoten. Zij behoorden tot een greöje van vijf legioensoldaten, die in de lente gedeserteerd zouden zijn en die door leden van de FX.N. bij Mecheria volgens mededelingen van een naar de Fransen overgelopen rebel zouden zijn vermoord. De Nederlanders zijn Robertas van der Eem, in 1940 in Nijmegen géboren, wiens ouders jaren geleden naar St. Michiels gestel zijn verhuisd en Lambertus Nico- laes, die in 1937 in Maastricht geboren is. Hij is een jaar geleden uit de registers van de burgerlijke stand in deze ge meente geschrapt, wegens vertrek naar Frankrijk. Prinses Michiko verwaclit baby De Japansche keizerlijke huishouding heeft officieel bekend gemaakt dat prin ses Michiko een kind verwacht, dat be gin maart geboren zal worden. Michiko brad op 10 april van dit jaar in het huwelijk met de 25-jarige kroon prins Akiihito. Gevecht. Volgens de Westduitse politie zijn veertig a vijftig Britse militairen be trokken geweest bij een gevecht met Duitse burgers in Harsewinkel bij Wa- rendorf (West-Dultsland). Verscheidene Britten en Duitsers werden licht gewond. (Volgens de Britten waren er vijftien En gelsen bij betrokken. Het incident ont stond toen vijf leden van de Britse lucht macht probeerden een Westduitse vlag omlaag te halen. MODEL VOOR HET GEHELE LAND de minister van maatschappe lijk werk, dr. Marga Klompé, een guirlande van bloesem door en open de daarmee het modernste woon wagenkamp van Nederland. Onmid dellijk daarna greep zij de teugels van een paardje voor een woonwa gen en mende in de traditionele stijl der woonwagenmensen lopend met de schouderbladen tegen het voorfront van de wagen het paard en voertuig op het terrein te 's-Her- togenbosch op. Het eerste regionale woonwagenkamp, in beheer bij het r.k. woonwagenwerk, kan model staan voor het gehele land. Het is zeer modern geoutilleerd en van alle gewenste accommodatie is een kerk, een lagere school, een ont spanningsgebouw. een badhuis, spreek kamers voor de gemeentelijke sociale dienst en een installatie van GGD en EHBO. Het parkeerterrein bevat ook riolering en elektrische verlichting. Het biedt voorlopig plaats aan 70 wagens. In het voorjaar worden nog sportvel den, groenstroken en borders aangelegd. De minister zag hierin het bewijs dat het de samenleving niet onverschillig is hoe de woonwagenbewoners leven en gehuisvest zijn. Het is een gevolg van dè gewijzigde houding, die resulteert in meer waardering voor de trekkers. De contacten tussen woonwagenbewo ners en huisbewoners zullen in de toe komst ongetwijfeld toenemen, meende dr. Klompé. Zij sprak de hoop uit, dat het hyper-moderne woonwagenoord aan zyn bedoeling zal beantwoorden, nameiyk een plaats te zijn waar men nu met elkaar probeert een goed lid van de samenleving ie zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5