KENT FILTERS BEST Overheid moet haast maken met wijziging van de Leidse grenzen Today, Oud-zeiidiiigsarbeiders te Oegstgeest bijeen Na intrekking een oud rijbewijs vervalst Philidor komt tientallen met uit WAAROM fa met gouden pen fa 2uiger vulling -sir 1 jaar garantie Prinsjesdag NIEUWE IEIDSCHE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 Agenda voor Leiden Dinsdag Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden bond van christen-plattelandsmeisjes, mevrouw Berghout-Rozeboom over „De vrouw in en buiten het huwelijk". Pieterskerk, 7.30 uur tot 8.30 uur: ge- legenheiid voor meditatie en gebed. Prediker, 8 uur: opwekkingssamen- komst, spreker de heer J. Maasbach. Bethel, 8 uur: Geref. bond,'spreker ds. A. den Hartogh te Amersfoort. Woensdag De Turk, 10.30 uur tot 12 uur: koffie- uurtje afdeling Leiden van de Neder landse vereniging van Huisvrouwen. Pieterskerk, 7.30- uur: avondgebed. Geregracht, 8 uur: ópenluchbsamen- komst Baptisten Gemeente. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 uur tot 1.20 uur: middagpauzebijeen komst. Den Burcht, 8 uur: algemene vergade ring afdeling Ledden KNVB. De Harmonie, Breestraat 16, 8 uur,, ledenvergadering Kon. Ned. mij. voor ';ukibpuw en plantkunde, afdeling Lei- Donderdag Pieterskerk, 7.30 uur tot 8.30 uur: ge legenheid voor meditatie en gebed. Garenmarkt,. 8 uur vm.: vertrek K. en O.-exoursie naar de Zaan. Waaggebouw, 10 uur: opening 24ste Ve- bo door mr. J. Klaasesz, commissaris za.n de Koningin in Zuid-Holland. Waaggebouw: 11 uur tot 8 uur: zui vel tentoonstelling. Veemarktterrein, 2 uur: bekransing défilé. r: afdeling Leiden de N.C.V.B., lezing over Vebo-kampioenen Het Boshuis, 8 le Skandinavische Vrijdag Waaggebouw, 2 tot 6 uur: zuivel tentoon stelling. De Lakenhal, 8 uur: harpconcert' van Mildred Dilling voor K. en O. Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden-cen- trum van de NCVB, ds. C. A. van Harten Delft owir „Wat zegt de Bijbel over blijdschap?" Veemarktterrein, van 10 uur af: jon ger e'nwedstrijden van de Vebo Schuttershof, 1.30 uur: uitreiking Vebo- prijzen^door wethouder mr. J. Drijber. Zaterdag Leidse Houtsohool, 2 uur en 3 uur: start m Leidse-Houtsohoolmars. ch Zwarte;Pad. 32, 3 uur: opehing Buurt huis-noord. Garenmarkt, 1.15 uur: vertrek excursie Oud-Leiden naar poldermolens. Het Vlies, 3 uur: jaarvergadering Leidse Schaakbond. Gebouw speeltuinvereniging Ooster- i dahlia- en fruittentoon- kwartier, 2 i stelling van Johan Mater Sprenger. Waaggebouw: 10 tot 6 sitie. zuivelexpo- Zondag School Boshuizerkade, 7 uur: openings- dienst winterwerk Hervormde Boshuizer- wijk. Pieterskerk, 10 uur: jeugddienst opening van jeugdwerkseizoen, 1 ganger ds. J. N. de Ruiter, mede king K. in eer (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Opstand der gladiatoren (18 j.). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Houseboat (allé leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Spionage- complot Hongkong (14 j.); donderdag: Marcelino, brood en wijn. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): The lord, the lady and the butler (14 j.). Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo- in theken wordt tot en met vrijdag waarge nomen door apotheek Kok, Rapenburg 9 telefoon 24807. Tentoonstellingen da De Lakenhal; Kring van Tekenaars (tot *n met 5 oktober). Museum van olkenkunde, dagelijks ;tot 5 uur: tentoonstellingover de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Ra penburg 7?elke dag geopend van hail '10 tot naif 1, uitgezonderd op dinsdag vrijdag van 2 tot 5 Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juri- "Jdisch studiecentrum, elke dag te bezich- g tigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur li (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- j, makersteeg 16a. Geologisch en mineralogisch mur 0 Garenmarkt lb: elke dag geopend olWlO tot 12 en van 2 tot 4 ui Rijksherbarium, Nonnensteeg elke geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen- 1 al burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 01 uur- jj Archeologisch instituut, Rapenburg 2b, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). rzl Bibliotheek universiteit, Rapenburg 00 74, elke dag algemene studiezaal en uit- itil leenafdeling, geopend van half 10 tot nt halt 6. op zaterdag 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg Cop maandag, vrijdag geopend van 10 tot 12.30 ui 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- jistraat 27: maandag e tot 5.30 en van 7 tot donderdag van 1 tot 5.30 loo van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uurzater- 1 d dag van 10 tot 5.30 uur. n Legermuseum „Generaal Hoefer", Pesthuislaan 7: elke dag geopend van ra 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstr mi lb elke dag geopend van 9 tot 5 uur. .e( op zaterdag tot 1 uur. 6 Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio- .°.®jtheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., t woensdag 1 zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere woensdag Gemeenteraad is van mening: Subsidie voor leeszaal was oorsaak van vrij heftig men ingsversch il DE HOE LANGER HOE NAUWER wordende gr°enzen rondom het steeds groeiende Leidse woongebied zijn gistermiddag tijdens de raads vergadering van Leiden bij de behandeling van het bouwrijp maken van de terreinen in de Meerburgerpolder ter sprake gekomen. Dr. Winse- mius (arb.) wees de raad er nogmaals op, dat met dit plan een definitief eind is gekomen aan de uitbreidingsmogelijkheden, wanneer de gemeente grenzen niet worden gewijzigd. Wethouder Jongeleen achtte het meer dan noodzakelijk, dat hogere instanties sneller gaan werken bij de afwikkeling van de voorstellen voor grenswijziging. Leiden kan niet meer binnen eigen grenzen de recreatie scheppen, die de bewoners nodig hebben. Het voorstel voor het verlenen van een vrij grote subsidie aan de leeszaal Reuvens was oorzaak van een bijna een uur durend debat tussen de heer Hagens (v.v.d.) enerzijds en vertegenwoordigers van de c.p.n. en de p.v.d.a. anderzijds. De algehele subsidiepolitiek van het rijk werd bij dit debat mede op de helling gezet. Tot" leraar of lerares aan het gymna sium aan de Fruinlaan werden benoemd' de heren J. R. Zweerus en J. den Boeft en mej. E., H. de Meijer. Tot leraar of lerares van de h.b.s. voor meisjes met 6-jarige cursus én afdeling m.m.s; zijn benoemd mej. M. L. A. Gróenhoff, mevr. E. S. F. de Jong-Feteris, de heren D. J_. van Kooten, H, W. R. Krauss en dr. J. Th. Vermeulen, mej. E. van Oudenaarde, mej. D. T. F. M. Savelkoul, mevrouw N: A. J. Strack-Hagéman; mej: R. C. Vogel; en mej. 'J= G. M. Vriehs. Tot lid van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 van de woonruimtewet, benoemde de raad de heren P. C. A. ten Broek, B. J. Huurman, J. de Jong, B. de Kier en J. H. Schalier. Aan mej. J. de Boer werd eer vol ontslag verleend "als onderwijzeres aan de openbare Mytylschool. Na deze benoemingen en de indeling van de raad in drie afdelingen,-zette men zich aan de 25 punten tellende agenda Aan de Gereformeerde schooi in de As serstraat werd medewerking verleend bij de aanschaf var leermiddelen. In zuidwest komt een drieklassige, houten hulpschool en de voorzitter van de protestants-christelijke frac tie, de heer Harmsen, vroeg van het college de toezegging, dat ook het bijzonder onderwijs, wanneer dat nodig is, van een dergelijke school kan gebruikmaken. Krijgen de be sturen van deze scholen dezelfde kansen? Wethouder Van Schaik ant woordde op dit laatste bevestigend, want nog ojilangs, - heeft een - r.k. schoolvereniging de beschikking over een noodschool gekregen. Het col lege van B. cn W. is wat het onder wijs betreft niet eenkennig. Als het kan, is deze hulpschool echter de allerlaatste. Flink debat Het college van B. en W. stelde de raad voor een aanvullende subsidie van 18.602,08 te verstrekken aan de open bare leeszaal en bibliotheek Reuvens. De heer Hagens (v.v.d.) meende, dat het juist was nu een waarschuwende vinger op te "heffen. Hij veroordeelde een subsidie verlening, waarbij de subsidie een tekort opheft. De prikkel valt dan weg. Reuvens werkt met 74 pet subsidie. „Dragen zij, die er gebruik van maken, wel voldoende bij?", zo vroeg dit raadslid, die dacht aan een verhoging van leesgeld of contri butie. Hij gaf het college in overweging scherp te letten op efficiency en perso neelsbezetting. De heer Zunderman (p.v.d.a.) verzette zich scherp tegen deze opmerkingen Juist zij, die door allerlei omstandig heden achterop zijn greaakt in hun ont wikkeling, kunnen door Reuvens hun tekort op geestelijk en cultureel gebied inhalen. ReuVens heeft dus een grote, vormende waarde en hij vond het opmer kelijk, dat van bepaalde zijde altijd tegen subsidieverlening wordt geageerd, wan neer het de grootste groepen betreft. Wethouder Van Schaik zei zeker te weten, dat er in de raad geen verschil van mening bestaat over de culturele waarde van de leeszaal in Leiden. De financiële politiek van de hoge overheid is echter miserabel ten opzichte van de leeszalen. Die wordt teveel aan voor schriften gebonden. De heer Hagens zei (in tweede in stantie) met zyn opmerking over de stichting van filialen het oog te hebben gehad op Oegstgeest. Is er een kosten- calculatie geweest en draagt deze ge meente by? Mr. Woudstra (prot.-chr.) meende, dat de kern van het betoog van de heer Hagens hem juist leek: de jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avond: Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade elke dag geopend van half 10 tot 12 van 2 tot 4 uur. Deze opgaven geldén niet voor zi en feestdagen). burgéry zal meer moeten bydragen. Zijn fractiegenoot mr. dr. Knol schoof de schuld van deze subsidiemisère op het ryk, dat veel te weinig bydraagt. De wethouder van onderwijs, onder wie de leeszaal ressorteert, wees op de toe zegging van een bescheiden subsidie van de gemeente Oegstgeest, waar geen filiaal, maar een dépendance komt. Het voorstel werd daarop, na nog wat heen en weer gepraat tussen de heer Ha gens en de heer Van Weizen (c.p.n.) met algemene stemmen aangenomen. Grenswijziging Het bouwrijp maken van gronden in de Meerburgerpolder was een voorstel, waar de raad geen bezwaar tegen had, maar dr. Winsemius wees op de knellende gren- zenband van Leiden. Dit is het laatste plan binnen de stadsgrenzen. Het winkel centrum in het nieuwe plan achtte hij wat afgelegen. Hij vond liet verheugend, rlat de arbeiderswoningen in dit plan niet achteraf staan of zijn achtergesteld bij middenstandswoningen. De heer De Kier (prot.-chr.) had dat nergens nog gezien. De heer Winsemius moet dan maar eens een fietstochtje maken door zijn stad. Dan ziet hij het tegendeel wel. Dat wilde dr. Winsemius wel doen, maar dan ook eens een kijkje nemen in Oegstgeest waar de bungalows op goede grond en de arbeiderswonin gen op slechte gronden worden ge bouwd. Omdat de Leidse raad daar geen boodschap aan heeft, stapte van dit onderwerp af, maar niet voordat wethouder Jongeleen had gewezen op de noodzaak van grenswijziging. De hogere instanties moeten nu snel gaan werken! Leiden kan de zo nodige recreatie niet meer binnen eigen grenzen geven. Het partieel uitbreidingsplan zuidwest, een lijvig voorstel, werd zonder meer aangenomen. Nog even" vlamde het praat- vuur op, toen bij de behandeling van het voorstel voor voorzieningen in de keuken van Endegeest op intensieve controle werd aangedrongen iets wat mr. Drij ber als wethouder, onder wie de psychia trische inrichtingen ressorteren, toezeg de maar geen enkel voorstel lokte dis cussie uit. Zo kocht de raad grond in de gemeen te Woubrugge ten behoeve van de S.L.F.; het pand Sint Jorissteeg 24 werd aange kocht; eveneens ging men akkoord met de aankoop van de panden. Van der Tass- straat 5 en 14; de rioolzuiveringsinstal latie-noord wordt uitgebreid; op het ter rein van Endegeest komen drie gebouw tjes; de gemeentebegroting en de be- drijfsbegroting van het vorige jaar wer den gewijzigd; de legesverordening werd opnieuw vastgesteld en de raad ging ak koord met het aangaan door de ge meente van enkele geldleningen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN; Ronald Alexander, z v A H Kooien en A K Trouwee; Richard, z v C P van Veen en J H Heijns; Sylvia, d v H van Mastrigt en J J M van Vliet; Marijke, d v L van Klaveren en G W Kuijt; Dirk, z v D van Rijn en D A Soer; Pieter, z v J Zwanenburg en G Huijsman; Aloy- sius Petrus Jozef, z v J G P van Schie MGP van Dijk; Adriana Jacoba, d v J de Lange en G ten Kortenaar; Adri ana Wilhelmina Maria, d v G K W Franssen en J Ouwehand; Cornelis Peter, z v C H van der Burg en A L van der Molen; Ronald Vincent, z v J W C Dekker en S A Starrenburg; Cornelis. z v L Vijfwinkel en J van der Plas; Hermanus Cornelis Johan nes, z v W J Barneveld en C W T GETROUWD; G M Rijsdijk en H M J van der Stok. OVERLEDEN; S. Teijn, 83 j-, echt genote van G P Onvlee; A Baars, 82 j, man; H J Werter, 40 j, man. Westerkwartier zag leuke films In het clubgebouw aan de Ten Kate- straat bood de speeltuinvereniging Wes terkwartier gisteren, in samenwerking met de N.V. Bottelo (coca-cola), een film avond aan. Speciaal de jongeren waren uitgenodigd, Morgenmiddag wordt het programma voor de kleintjes herhaald. De heer A. van Polanen, voorzitter van Westerkwartier, sprak een welkomst woord, speciaal tot de heer N. P. van den Berg, de n.v.-propagandist. Deze gaf bij de eerste film, die over het bedrijf han delde, een korte toelichting, waarbij hij onder meer opmerkte, dat de apotheker Remberton de eerste was, die coca-cola bereidde, dat was al in 1886- De film zelf liet meer zien over de bereiding van deze alcoholvrije drank. De glasblazerij, de vervaardiging van kroonkurken en de houtproduktie werden getoond en zo kon men een kijkje nemen in de keuken van deze fabriek. Na deze, misschien niet zo amusante, maar wel leerzame stof, zag de jeugd enkele culturele en tekenfilms en een film over de Olympiade 1956. Abe Len stra ontbrak natuurlijk ook niet op het wittQ, doek. Er was nog een prijsvraag aan de filmvertoning verbonden en de beloning was natuurlijk cola. Maar ook de overigen behoefden die avond niet op een droogje te zitten. Leidenaar gaf veel te weinig loon op Voor de Haagse politierechter stond een 38-jarige Leidse monteur terecht. Hij had voor de steun als loon zeventien gulden per week opgegeven. Dit bedrag was zijn bijverdienste als krantenbezor ger. In werkelijkheid verdiende hij on geveer zesennegentig gulden per week. De officier van justitie kon dit niet anders noemen dan oplichting van de steun en dus misdrijf, namelijk vals heid in geschrifte. De sociale instanties zijn er om de mensen te helpen, maar die mensen moeten zorgen dat ze eer lijk zijn. Hij eiste vijftien gulden boete of drie dagen met een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden en een proeftijd van drie jaar. De advocaat wees de officier op de moeilijkheden thuis: een invalide vrouw en enkele kin deren. De rechter veroordeelde hem conform de eis van de officier, uitge zonderd de geldboete, omdat de elek- tromonteur nog genoeg heeft af te be- more than ever of all leading filter cigarettes in U.S.A. Begrepen in opdracht der volken TTET ZENDINGSHUIS te Oegstgeest leek gisteren een gonzende bijen- korf. Uit al'le delen .vain het land, ja tot uit Duitsland toe waren meer dan tweehonderd oud-zendingsarbeiders en verlofgangers naar de reünie gekomen, die door de Raad voor de Zending was belegd. Velen waren er, die reeds jaren geleden repatrieerden en die nu dankbaar waren oude vrienden te ontmoeten. Jongeren waren er, die een tijdlang op het zen- dingsveld werkten en die nu in een pastorie, in een ziekenhuis of in een school werkzaam zijn. Er waren er die kort geleden met verlof kwamen en anderen, die deze week opnieuw uitgaan en die dankbaar waren deze reünie nog te kunnen meemaken. In de grote pauzes, die in het pro gramma waren ingelast om de aanwezi gen gelegenheid te geven elkaar te ont moeten, vormden zich vanzelf verschil lende groepen. Hier zag men de Nieuw- Guinea-mensen bijeen, daar degenen die op Oost-Java werkten, elders weei vroegere arbeiders van West-Java of oostelijk Indonsië. Nadat allen met koffie waren ontvan gen, opende de predikant-directeur van het Zendingshuis. ds. H. A. C. Hildering, om ongeve.er half elf de samenkomst. Hij begon groeten over te brengen van zen dingsarbeiders, die niet aanwezig konden zijn, onder anderen van twee oude Soen- danese predikanten, die dankbaar zijn. dat de banden tussen de Kerk van Ne derland en de Kerken van Indonesië nog altijd zijn bewaard. Visioen Na een gedeelte uit Openbaringen 21 gelezen te hebben, zei ds. Hilde ring: „Wij zendelingen zijn een won derlijk geslacht. Wij dromen dromen en zien in de ouderdom nog visioe nen. Het visioen van de Openbaring, dat de opdracht van de volken be schrijft, staat ons voor ogen; met hun vorsten komen de volken ieder zijn eigen eer en heerlijkheid in de stad Gods te brengen. De meesten on zer zijn emeritus en dus uitgediend, maar, en dit is de waarde van deze reünie, hier ontmoeten we elkaar en beleven samen weer het visioen, dat ons in onze jonge jaren heeft aan gegrepen en dat ons deed uitgaan, dat ons leven heeft beheerst. We blij ven blij en dankbaar, omdat ook wij in de opdracht der volken begrepen Kennismakingstijd Catena Leiden )e senaat der S.S.A.L.B. c.s. Catena maakt bekend, dat zich op 14 septem ber 1959, de eerste dag van de kennis makingstijd, 55 kennismakers hebben doen inschrijven. De kennismakingstijd duurt dit jaar tot en met donderdag 1 oktober. Deze periode dient niet als proeftijd voor de aankomende 9tudent, ar beoogt vooral het adspirant-lid 'trouwd te maken met de vereniging met de universitaire wereld. De na druk ligt dan ook op het persoonlijk contact met de ouderejaar. Aan ver scheidene manifestaties wordt zowel door kennismakers als ouderejaars deel- men. De inauguratie heeft dit jaar plaats in het groot-auditorium van academiegebouw. Spreekbeurt Vanavond om acht uur hoopt ds. den Hartogh uit Amersfoort te spreken in het Hervormd wijkgebouw Bethel de Stille Rijn voor de afdeling Leiden van de Gereformeerde bond. Zijn onder werp is: De hoge en verhevene God. Leids Hervormd jeugdwerk begint zondag Zondag 20 september start het jeugd werk van de Leidse Hervormde Gemeen te met een jeugddienst in de Pieterskerk De voorzitter van de Jeugdraad, ds. J. N. de Ruiter, zal in deze dienst voor gaan. Het tamboer- en pijperkorps Kunst en Genoegen zad zijn medewerking ver zijn, zingende pelgrims op weg naar de open poort." Nadat gezamenlijk Gezang 128 was zongen, kreeg de secretaris van de Raad voor de Zending, dr. G. P. H. Locher, het woord, om een overzicht te geven van de situatie van kerk en zending'in Indone sië en Nieuw-Guinea en van_ het nieuw begonnen werk in Afrika. Hier en daar liet hij in dit referaat sombere klanken horen, waarop later werd gereageerd, zowel door iemand die onlangs uit Nieuw-Guinea repatrieerde ,als door twee verlofgangers uit Indonesië. De eerste merkte op, dat er zoveel wordt gesproken over de problemen van Nieuw-Guinea, dat het gevaar groot is, dat vele jonge mensen worden afge schrikt om er heen te gaan. Tot hen tot allen moeten we zeggen, dat er Nieuw-Guinea wat groots wordt verricht en dat wij niet genoeg voor de Evange lisch Christelijke Kerk en voor het volk der Papoea's kunnen doen. Vreugde Inzake Indonesië werd opgemerkt, dat de sombere klanken, die dr. Locher liet horen, wel waar zijn, maar dat er ook een andere kant is, die niet mag worden vergeten, namelijk, dat de Kerken ginds op ons rekenen en dat het voor de onzer die ginds zijn wel niet altijd eenvoudig i: maar dat het niettemin een vreugde i er te mogen werken. Na de lunch, die door de meesten lo pend werd genoten, verzamelden allen zich opnieuw in de grote zaal, waar een forum waarin drie secretarissen, twee verlofgangers en de rector van de Zen dingshogeschool zitting hadden ant woord gaf op allerlei vragen, die door de reünisten werden gesteld. Dat liet hier een vergadering van zeer belangstellende zendingsarbeiders betrof, kwam mis schien wel het meest hierin tot uiting, dat er praktisch geen vragen over het bin nenlandse werk werden gesteld, maar iedereen wilde horen over de voortgang van het werk, waarin ze allen eens had den gestaan. Vervolgens werd op Indonesische wijze „gerijsttafeld". Door het grote aantal aanwezigen was het niet mogelijk voor allen tafels aan te richten, maar ieder kreeg bord en bestek en bediende zich zelf, zoals men dat vroeger in Indonesië bij feestmaaltijden (waar velen bijeen waren) gewend was. De dag werd besloten met een avond wijding en bidstond, o.l.v. mevrouw H. C. SchuurmanNijhoff. Voor degenen die nog wat langer konden blijven, draai de ten slotte de film Bright Diadem. Voor de Leidse kantonrechter duur te staan. Nadat enige tijd geleden zijn rijbewijs wegens rijden onder invloed was ingetrokken, was hij toch wagentje gestapt. Weer volg trole, maar met een nonchalant gebaar liet de meubelverkoper een rijbewijs zien aan een rijkspolitieman, die niet van gis teren was. Met één oogopslag zag deze, dat er was geknoeid; een oud en verlo pen rijbewijs was weer geldig gemaakt Het commentaar van de meubelman voor de Leidse kantonrechter was gisteren, dat hij dit had gedaan ter wille van de curio siteit. Conform de eis werd hij wegens het rijden zonder bevoegdheid veroordeeld tot f 75 boete subs. 25 dagen met een voor waardelijke hechtenis van 10 dagen, proef tijd 2 jaar. Voor het vervalsen van het rijbewijs zal hij zich elders nog moeten verantwoorden. Ook een 25-jarige Noordwijker was minder fraai te werk gegaan. Hij reed op een motorfiets, dooh bezat geen rijbewijs Bij zijn aanhouding verklaarde hij, dal zijn rijbewijs thuis lag. Verbalisant ging met hem mee en thuis gekomen, toonde de Noordwijker het rijbewijs vriend- „De manier waarop u probeerde de politie om de tuin te leiden is n leen zeer onnozel, doch ook bijzondi selijk", aldus de officier.. De plv- kanton rechter was het hiermee volkomen en veroordeelde verdachte conform de eis bot f 50 boete subs 10 dagen. Toen een 40-jarige chauffeur m< vrachtauto op de Karnemelksbrug ach teruit reed. kon een 16-jarig meisje snel genoeg wegkomen; een achterwiel ging over haar fiets- Op haar verzoek of de chauffeur wilde betalen, kreeg zij antwoord, dat hij niets met haar te ken had, waarna de chauffeur wegreed Eerst nadat hij was achterhaald en proces verbaal werd opgemaakt, was hij bereid de schade te vergoeden. Conform de werd de chauffeur veroordeeld tót f 20 boete subs- 8 dgn. Een 30-jarige buschauffeur stond recht omdat hy met zijn bus op de brug aan de Teylingerweg te Sasscnheim hem tegemoetkomende auto had ger: Zowel hy als de benadeelde party klaagden zich erover, dat op die smalle brug geen voorrangs-borden wa plaatst- Bovendien; aldus hun verklaring, had de aanryding midden op de brug plaati gevonden en niet op de afrit, zoals d< situatie-schets van de verbalisant aangaf. De officier vond Hierdoor aanleiding vrij spraak te vragen, waarbij de plv. kanton rechter zich aansloot. Een 22-jarige tuinder uit Roelofarends- veen had in open water gezwommen en kreeg een proces-verbaal. Ter zitting verklaarde verdachte, dat hij niet wist, dat hij daar niet mocht zwemmer „Ik moet me toch ergens wassen", zo ze hij. Al spoedig" kwam uit, dat hij echte) wel degelijk wist, dat hij in overtreding was geweest, want hij had tegen verbali sant gezegd, da-t hij de volgende dag wee: zou gaan zwemmen; hij had toen wee: een proces-verbaal gekregen. „U moe sportief blijven en er niet om heen draai en", aldus de officier, die f 5 boete of 2 dgn- eiste. De plv. kantonrechter maakte er f 1 of 1 dag van. „Hoe moet het die andere bekeuring?" wilde verdachte weten. „Daar hoort Te snel gebromd Een 44-jarige magazijn-bediende ie met zijn bromfiets meer dan 30 km. per daar hij, aldus zijn verklaring, op tijd bij zijn werkgever moest zijn, omdat komen met ontslag .werd gestraft, wist bovendien niet, dat er een ma> Leidenaars kaatsten i Rotterdam Zaterdag had te Rotterdam een steden- kaatswedstrijd tussen Den Haag, Rotter dam en Leiden plaats. Er werd bijzondei strijdlustig maar sportief gespeeld en eer enkele maal kwam alle hout aan de tele graaf. De uitslag luidt: Klasse A: 1. A. Kol dijk (Rotterdam), B. Procee (Den Haag) en F. van der Veer (Leiden); 2. B. Faber (Rotterdam), J. Drenth en H. Veldstra beiden te Leiden. Klasse B: 1. J. Bleeker sr (Rotterdam), F. de Jong en B. Dijkstra, (beiden Den Haag); 2. G. Plantinga (Rotterdam), K. v. d. Wal jr. (Den Haag) en J. Dijkstra (Leiden); 3. O. Boomsma, J. de Kant en J. van der Walle, allen te Rotterdam. Lezingen Volkenkunde Deze winter wordt in het rijksmuseum voor volkenkunde aan de Steenstraat te Leiden weer een serie lezingen gehouden. Woensdag 28 oktober spreekt dr. P. H. Pott over Tibet, dinsdag 24 november dr. Carl A. Schmitz over In den Talern des Finisterre Gebirges Neuguineas, w< dag 13 januari de heer C. Ouwehand Japan-sneeuwland, woensdag 10 februari dr. A. A. Trouwborst over Een volken kundig onderzoek in Boeroendi, Cen- traal-Afrika, woensdag 9 maart dr. J. Pouwer over Mens en maatschappij ir het Sterrengebergte. Kosten gehele serie f 2.50 per persoon, elke lezing afzonder lijk 0,50. Mr. A. Mulder clubkampioen VI De Leidse schaakclub Philidor zal met een tiental deelnemen aan de competitie 1959-'60 van de K.N.S.B. en met vier tien tallen aan die van de L.S.B. Er komt dus een tiental meer in het strijdperk, dan de laatste jaren het geval was. Dit werd gisteravond besloten op de vergadering, die bekwaam door mr. A.Mulder, de nieu_ we voorzitter werd geleid. Groepsleider werden de heren W. F. Schuss (eerste groep), J. G. Bethe (twee de groep), J. de Rooy (derde groep) en J. ter Haar (vierde groep). De tientallen worden aangevoerd door de heren W. F. Schuss (I), J. G. Bethe (II), G. Verlind (III), J. de Rooy (IV) en J. ter Haar (V). Clubkampioen 1958-'59 werd mr. A. Mulder. In de tweede groep werd J. van der Sluys winnaar. De beste score in de tientallen werden bereikt door- de heren P. J. Preenen (I), C. C. Berg (II), J. ter Haar (III) en J. W. Slieker (IV). De tientallen werden als volgt sami gesteld; Eerste tiental; 1. mr. A. J. Mulder; W. F. Schuss; 3. R- A. de Graaff; 4 Ketting; 5. J J- Piket; 6- A. Barkerna, C. C. Berg; 8- P- J- Preenen; 9. A. Geyer; 10. M. D. Etmans. Tweede tiental; l. drs. P. Selier; 2. G, Pels-, 3. J. Koet jr.; 4. J M Volders; 5. W. F. Wakka; 6. J Koet; 7. S. Wels; 8. J A. van der Sluys; 9. S. Boelsma; 10. G. Bethe Derde tiental; A. J. W Kohlbeck; 2- F. van der Kaay- 3- J A. P. Moonen; 4. A. J. H. van der Meulen; 5. A. C. J. H. Koe voet; 6- Th. P. van den Berg; 7. C. H. van den Bosch; 8. F. P. Hemerik; 9. G. Ver lind; 10. G. P. Sluyts. Vierde tiental; 1. E. W. van der Burgh; 2. E. E. J. Ernstbrunner; 3- J- de Rooy; 4. B. C. de Mik; 5. D. Bonnet; 6- H. Meyers; 7. H. Kooistra; 8- J. W. Slieker; 9. J A. van der Meyden; 10. Y Hortensius. Vyfde tiental; 1. J. ter Haar; 2. B. de Jong; 3. J Melse; 4. A. van UIden; 5. F. J. Vis; 6- A. Langezaal; 7. A. Vermaas 8- g. m. van Houten; p. j. H. Dibberts-, 10. D. J. Fabel. snelheid voor bromfietsen bestond. „Is dit nog niet tot uw woning doorgedron gen?" wilde de plv. kantonrechter weten. Neen, want verdachte las geen kranten, omdat hij daar geen tijd voor had. De eis luidde f 25 boete subs. 5 dgn. het vonnis werd f 20 of 4 dgn. „Een hoop geld" vond verdachte. Bij een betrouwbaarheids-rit ten bate van een liefdadig doel. zorgde een 38-ja- rige Leidenaar met zyn bestelwagen voor de bevoorrading. Ter plaatse niet bekend, reed hij per abuis over een rywiclpail en werd prompt bekeurd. „MuggenzifterU is het", vond verd. De organisator van de rit zette een en ander uiteen en was de zelfde mening toegedaan- De eis werd f 5 subs- 2 dgn. De kantonrechter was nog milder in dit geval en'vonniste met „Schul dig, zonder oplegging van straf". Een 45-jarige gemeente-werkman reed met zijn rijwiel op het Rapen burg, hoewel dit in verband met de herbestrating verboden was- „Het was mijn werkterrein, want ik moest daar in opdracht heen", aldus verdachte- „U reed dus in opdracht van uw chef. Is deze misschien op de publieke tri bune aanwezig?" vroeg de plv. kan tonrechter. De chef was er inderdaad en kwam naar voren met een situatie schets. Hij verklaarde eensluidend en de schets behoefde geen dienst te doen. Hoewel de wet in deze geen uitzonde ring kent, werd de gemeente-werk man wel schuldig verklaard, doch zonder oplegging van straf. Een 60-jarige Noordwijkerhouter liep in het duinterrein op verboden grond, ter wijl enige meters van hem af een jute zak lag. Verbalisant vroeg wat er in die zak zat en kreeg ten antwoord: Een stuk spek'.' Bij nader o-nderzoek zat er tevens een pas- gestrikt konijn int „Heb ik gevonden en meegenomen om op te -eten", verklaarde hij indertijd tegen verbalisant. Ter zitting herriep de Noordwijkerhouter zijn ver klaring; hij-beweerde thans, dat hij het konijn niet in de zak had gedaan. Dat had een ander gedaaij en hij wist van niets. Wie was die andere dan wel? „Dat zeg ik niet, want ik ben geen verrader" aldus verdachte. „Was er wel een ander?" vroeg dé plv kantonrechter. „U was toen dron ken Zag u niet dubbel?" Neen in geen geval Die andere bestond echt. Een en and-er zal nader worden onderzocht, dus zal de zaak over 14 dagen, weer worden behandeld. fAdvertentie een goedkope itterkloze vulpen kopen, terwijl er een originele TALENS vulpen is, die 9.90 ge kost heeft, doch die wij nu ver kopen voor slechts 5. 90 VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG BREESTRAAT 145 (Vervolg van pagina 1) rijk escorte voor het bordes van de Rid derzaal stilhield, viel er een plechtige stilte op het oude plein. Stram stonden de Mariniers terwijl de Koningin lang zaam naar de trap schreed neigend voor het vaandel. Even nog was er de flonke ring van kleuren en goud op het bordes, toen gingen de deuren dicht en restte de menigte niets anders dan te wachten tot de stem van Koningin Juliana zou op klinken door de luidsprekers. In de Ridderzaal Plechtig zwart van de leden der rege ring, kleurrijke ambtskostuums van vele diplomaten en een weelde van galarobes der dames, goud en ridderorden van de uniformen, vormden er de waardige en tourage voor dit hoogtepunt uit het parlementaire leven. Volksvertegenwoordiging en regering met het staatshoofd in hun midden ge tuigden hier traditiegetrouw van hun onderlinge verbondenheid, ieder besef fend eigen verantwoordelijkheid in we derzijds respect. Tegenover de troon zaten de ministers (behalve minister Luns die in New York is), de staatssecretarissen en de leden van de Raad van State. Even voor de aankomst van de ko ningin had de griffier, op verzoek van de voorzitter van de verenigde vergadering der staten-generaal, mr. J. A. Jonkman, het koninklijk besluit voorgelezen waarin mr. Jonkman benoemd wordt tot voor zitter van de Eerste Kamor. Daarna wer den de leden van in- en uitgeleide van H.M. de Koningin benoemd. Terwijl deze leden op het bordes de Koningin tegemoet traden was het als hield een ieder zijn "adem in, tot de ce remoniemeester de komst van Hare Ma jesteit aankondigde en er even het ge rucht was van het opstaan van alle aan wezigen. Duidelijk, ernstig klonk na een ogen blik de stem van koningin Juliana: „Leden der Staten-Generaal De terugweg Glimlachend,- wuivend en groetend reed de koninklijke familie terug naar het Paleis aan het Lange Voorhout. Het gejuich scheen nog luider dan op de heenweg en voor het paleis aan het Lange Voorhout deinde een onafzienbare menigte achter de afzetting. Een afzet ting die verbroken werd toen de ko- ninklyke familie in het paleis was ge gaan en de Gouden Koets de Denneweg opzwenkte. In één dichte drom drong de massa naar het paleis, waar even later de balcondeuren opengingen en de Ko ningin met prins Bernhard en prinses Irene verschenen. Een ogenblik om niet te missen Maar ook dat ogenblik was snel ver gleden en langzaam verspreidde de menigte zich. Velen gingen meteen alioeer op weg om zich een goed plaatsje te verzekeren langs de route van de rijtoer der Koninklijke fami lie, die voor Den Haag al evenzeer n jaarlijks evenement is geworden. En op het Binnenhof maakten de leden van de Tweede Kamer zich ge reed om een begin te maken met hun parlementaire arbeid van dit zittings jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3