Jlieume £ciiiscl)e (üouranl LAGERE BELASTING VOOR DE VRIJGEZELLEN Chroesjtsjef's reis naar V.S. begonnen Prinsjesdag: goud van zon en stoet en herfstblaren Meer maar duurdere televisie in 1960 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11667 iredacteur: Dr. E. DIEMES CHRIST ELIJ K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhmsticft Is gitebleueo trign bert ia tegljenspott" PRINSES BEATRIX in V.S. Zie pagina 5 TROONREDE Zie pagina 5 MILJOENENNOTA Zie pagina 7 LEVEN op de maan Zie pagina 9 Prinsjesdag 1959 brengt een verrassing: TAE RESIDENTIE heeft vandaag haar Prinsjesdag gevierd, glanzend hoogte punt van een parlementair jaar. Naar het zinrijke ceremonieel gelijk aan andere jaren na de oorlog, ook al ontbrak ditmaal kroonprinses Beatrix. Toch anders dan de jaren daarvoor, want een nieuw kabinet [beleefde voor het eerst in deze samenstel ling zijn Prinsjesdag, een andere minister president en ook een nieuwe minister van financiën. Van dat andere klimaat getuig den de (ook ditmaal lange) TroonredeI en de miljoennota, zij het dat er na de sociaal-economische nota van enkele maanden geleden weinig spectaculairs meer te verwachten was. Toch zorgde het kabinet-De Quay voor een verrassing het heeft een wetsontwerp ingediend ter ver laging van loon- en inkomstenbelasting voor vrijgezellen. Welkom nieuws dus voor vele Nederlanders DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Overziet men alles wat de regering op deze derde dinsdag in septem ber aan de Volksvertegenwoordiging heeft aangeboden, dan springen de volgende punten naar voren De Troonrede getuigt van voldoening en dankbaarheid over hetgeen binnen het Koninkrijk is bereikt en geeft blijk van vertrouwen voor de toe- In de miljoenennota geeft minister Zijlstra een hoopvol beeld van de huidige financieel-economisohe situa tie, maar zijn begroting is er sterk op gericht remmend te werken opdat niet opnieuw een situatie van over- besteding za. optreden met alle ge volgen van dien. De Rijksbegroting vertoont een over schot op de gewone dienst van 633 miljoen (overschot 1959 vermoedelijk 216 miljoen). Dit grote overschot wordt verkregen enerzijds door een aanzienlijk hogere raming van de be lastingopbrengst (als gevolg van de gunstige economische situatie en van de te verwachten loonsverhogingen) en anderzijds doordat het tekort van het Landbouwegalisatiefonds aan merkelijk lager is geraamd dan een jaar geleden als gevolg van de af schaffing van de consumentensub sidie op melk en van de spectacu laire verbetering van de zuivelmarkt. De buitengewone dienst vertoont een tekort van 1415 miljoen, zodat het totale tekort begroot is op 782 mil joen. Daarnaast wordt nog gerekend op een aantal lasten en baten als ge volg van maatregelen die nog niet tot stand zijn gekomen, waardoor het totale begrotingstekort nog zal stij gen tot ƒ951 miljoen (het te ver wachten tekort over 1959 beloopt 1850 miljoen. Minister Zijlstra met haast naar Verenigde Staten Prof. dr. J. Zijlstra, de minister van financiën, beleefde vandaag een spannende dag. Niet alleen was het voor het eerst, dat hij de miljardenbegroting in de Ka mer moest brengen, maar boven dien liep hij het gevaar in tijd nood te komen. Om drie uur immers moest hij in het Binnenhof de inhoud van het beroemde koffertje met het opschrift „Derde dinsdag in sep tember" de Kamer aanbieden. Een kwartier later behoorde hij weer in zijn auto te stappen, omdat in Rotterdam de Nieuw Amsterdam op hem lag te wachten, die om vier uur zou afmeren. Het trof namelijk zo, dat de minister juist vandaag naar de Verenigde Sta ten moest vertrekken om de jaar vergadering van de Wereldbank bij te wonen. Evenals zijn voor gangers op financiën waren, is prof. Zijlstra goeverneur van deze Instelling, zodat hij op de jaarver gadering niet kon worden gemist. De minister was, eveneens over eenkomstig de gewoonte, verge zeld van de thesaurier-generaal van zijn departement, jhr. mr. E. van Lennep. De kaspositie van het Rijk is bevre digend. Om het tekort-1960 te kunnen dekken zal voor rond 625 miljoen geleend moeten worden op de open kapitaalmarkt. Minister Zijlstra ver wacht op dat punt geen moeilijkheden. Andere belastingverlichting dan die voor de vrijgezellen staat niet op het programma voor 1960. Het betekent dat de tijdelijke belastingmaatregelen van enkele jaren geleden (vennoot schapsbelasting enz.) zullen worden gehandhaafd. De investeringsaftrek zal echter eveneens blijven bestaan. Voor het jaar 1960 wordt opnieuw gerekend met de bouw van 80.000 woningen, namelijk 37.500 woning wetwoningen en 42.500 woningen in de particuliere sector. De regering overweegt maatregelen om de bouw van arbeiders- en middenstandswo ningen in de particuliere sector te stimuleren. T^ANDAAG zal Chroesjtsjef (om vijf uur Nederlandse tijd ver trok hij, om vier uur kwam hij aan), kort na zijn aankomst in de Ver enigde Staten, reeds een eerste on derhoud hebben met president Eisen hower. Daarbij zullen aanwezig zijn vice-president Nixon, Christian Her ter, minister van buitenlandse za ken, en drie andere hoge Ameri kaanse functionarissen. Chroesjtsjef wordt vergezeld door Gromyko, zijn minister van buitenlandse zaken en twee andere vooraanstaande Russen. Eisenhower heeft gisteren nog vijfen zeventig minuten geconfereerd met zijn ministers van buitenlandse zaken en fi nanciën en de Amerikaanse ambassadeur in de Sowjetunie. Toch kan er iets goeds uit het bezoek van Chroesjtsjef voortkomen, aldus Nixon,, omdat hij veeleer gelooft wat hij ziet dan wat hij hoort. Hij hoeft er niet van te worden overtuigd, dat Amerika vrede wenst. Wel moet hij zien, dat de V.S. die vrede niet tot elke prijs, met in begrip van de overgave aan de conferen tietafel, wil. Chroesjtsjef voorbereid. Wanneer de Rus er in het openbaar op zal zinspelen dat hij en Eisenhower een akkoord hebben be reikt waarbij ook de belangen van andere geallieerde landen zijn betrokken, zal Eisenhower dit onmiddellijk ontzenuwen. Hij heeft immers de Westelijke landen ge garandeerd, dat achter hun rug om geen afspraken zullen worden gemaakt. In ieder geval staat wel vast dat Eisen hower en Chroesjtsjef aan twee verschil lende soorten van vrede werken. De Amerikaanse president wil een vrede, waarbij geleidelijk de barrières tussen communistische en vrije landen worden afgebroken, er nationale vrijheid komt in de satellietstaten en aan de rode expansiezucht een eind wordt gemaakt. Chroesjtsjef wil westelijke erkenning van de communistische heerschappij in de landen die onder het Sowjetregime zijn gebracht en uitschakeling van West- Berlijn als etalage van de Westelijke vrij- Vice-president Nixon heeft gisteren ver klaard, dat Chroesjtsjef niet al te zacht zinnig behoeft te worden behandeld. Het zou een ernstige fout zijn, zo zei hij, om controversieel commentaar ter vermij ding van onvriendelijkheden te ontgaan. De Russische leider schijnt vaak emotio neel en spontaan, maar in privégesprek- ken heb ik ontdekt dat hij, wanneer het erop aan komt, een koude, berekenende ideei iandvastige verdediger Voor de z.g, probleemgebieden wor den bedragen beschikbaar gesteld die uitgaan boven de 50 miljoen die de SER had geadviseerd hiervoor uit te trekken. Het defensiebeleid is ongewijzigd ge bleven. In de Troonrede wordt een defensienota in het vooruitzicht ge steld. Eveneens kan binnepkort een nota tegemoet gezien worden over de be zitsvorming; de regering is namelijk van oordeel dat de tijd thans rijp is om tot een verdere uitbouwing van het bezitsvormingsbeleid over te gaan. Er zal een staatscommissie in het leven worden geroepen om de re gering van advies te dienen over de vraag in hoeverre een herziening van het vennootschapsrecht gewenst is. uit- (Van onze verslaggevers) TTET goud van Prinsjesdag, van de koets, de uniformen en het zonne- -L x licht, had dit jaar zich vermeerderd met het goud, dat al kleurt in de bomen van het Tournooiveld, Voorhout en Vijverberg, waar het groen in vroege herfstkleuren verandert. En om al dat goud was het gewemel van de duizenden, die naar onze nationale glorie zo graag komen kijken. Daar waren natuurlijk de Hagenaars, voor wie Prinsjesdag dè feestdag van het jaar is. De school kinderen hebben vrij en menig kantoor sluit, althans voor enige uren, de deuren. De huismoeders laten was- strijk- of kamerdag voor wat het is en trekken, de boterhammen voor heel het gezin in plasticzakjes, er ook op uit. Maar de Amsterdammers, Rotterdammers Leidenaars en Delftenaars vindt men op deze dag ook langs de Voorhouten en rond de Hofvijver en df. Veluwers, de Zeeuwen, de Groningers en de Frie zen evenzeer. Alle dialecten van ons goede .vaderland mengen zich ten slotte tot één gejuich den en gingen op hun eigen of ander mans tenen staan. Ze maakten minstens zoveel halsbrekende toeren als de be roepsmensen, die op de tribune voor de perskamer van de Tweede Kamer balan ceerden. Voor het paleis Honderd man van liet garderegiment jagers met het vaandel en de vaandel- wacht omzoomden het grote carré voor het paleis aan het Lange Voorhout, waar ook de kapel van de luchtmacht stond op gesteld. Met spanning verbeidden allen het ogenblik, dat de koninklijke stan daard op het paleis gehesen zou worden. Eindelijk rees het dundoek langzaam in top en een gejuich klonk op als welkom voor koningin Juliana in de residentie. Al stonden de mensen er ook uren, toch nog onverwacht was het grote ogenblik er, dat de Gouden Koets in alle sprook jesachtige praal met de bepruikte koet sier op de bok voor het paleis reed. Een ogenblik later zwaaiden de hoge paleis deuren op en was er plotseling de over vloed van indrukken die deze dag zo kenmerkt. En kanonschoten bulderden van het Malieveld, de Koningin even nei gend voor het vaandel, de klanken van Vroeg, heel vroeg begon vanmorgen de drukte al. De slimsten zochten zich al tijdig een goed plaatsje vooraan langs de route uit. Het gaat immers altijd zo, dat er eerst nog een zee van mooie plaatsjes en ruimte schijnt te zijn, terwijl dan op eens de rijen dicht aaneensluiten en er geen doorkomen meer aan is. Het plein voor het paleis aan het Lange Voorhout, de bocht bij de Kneuterdijk en de hoek bij het Tournooiveld waren als steeds de meest geliefde plaatsen. Daar val het wachten nooit lang. Telkens is er iet-s te zien: een steigerend paard, een opmarche-1 rende compagnie, hoge gasten die naar de Ridderzaal rijden of het passeren van bekende politieke figuren, terwijl de mili taire muziekkorpsen nog concurrentie krijgen van luidruchtige vensters met oublies of oranjelintjesi Op het Binnenhof De gelukkigen op het Binnenhof kwa men ook nu weer ogen tekort. Ministers, Kamerleden, diplomaten eh leden van de Raad van State werden er onbewust het onderwerp van menige wedstrijd onder het publiek, waarbij het erom ging wie de meesten bij name kende. Voor de groep invaliden, die een gereserveerde plaats had bij het ministerie van binnen landse zaken werd het een onvergetelijke dag. Ook waren er weer de burgemees ters, die dit jaar aan de beurt waren om hun gemeente bij de ontmoeting van vorstin en parlement te vertegenwoor- Amateurfilmenthousiasten en -fotografen probeerden alles en nog wat tegelijk vast te leggen. Ze renden en draafden, doken onder en tussen de afzetting door, duw- Prinses Beatrix met president i mevrouw Eisenhower giste- \n gefotografeerd op de trap pen van het Witte Huis in Washington. Voor het verslag zie men pagina 5- het Wilhelmus, de Prins in zijn schitte rend uniform en prinses Irene glim lachend met alle lieflijkheid van haar jeugd. Paardengetrappeu, commando's die voortrolden en weg reed de stoet bege leid door een telkens oplaaiend en dari wegstervend gejubel bij het passeren van dichtopeengepakte rijen. Langs de ge hele route stonden detachementen mili tairen opgesteld. Vijfhonderd man het 14de en 17de bataljon infanterie langs het Lange Voorhout; een detachement luchtvaart instructie regiment var man langs de Kneuterdijk en een deel van de Lange Vijverberg; dan tot het Mauritshuis een detachement van 462ste Pontonniers Bataljon, terwijl op de hoek tegenover het Mauritshuis detachement Marva, Milva en Luva, elk ter sterkste van dertig leden stond. Twee honderd man van de compagnieën var het regiment Van Heutsz zorgden vooi het laatste gedeelte van de afzetting tot op het Binnenhof. Bij het paleis aan de Kneuterdijk, op de hoek van de Korte en Lange Vijverberg en op het Plein ston den bovendien nog muziekkorpsen: resp. de Limburgse Jagers, de Johan Willem Friso Kapel en het Trompetterkorps der Cavalerie. Toen de gouden koets met zijn kleur- (Zie vervolg pagina 3) Noordelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. (OpgemaaOot om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Woensdag 16 september: zon op 6.15 u., onder 18.55 uur. Maan pp 18.36 u., onder 5.28 uur. Donderdag volle maan. De minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, op heter daad betrapt, toen hij in zijn werkkamer op het departement miljoenennota nog even doornam, alvorens haar in het beroemde koffertje te Koningin droeg japon van veelzijdig jersey H.M. de Koningin was vanmiddag bij de opening der Staten-Generaal gekleed, in een geelzijden jersey japon en een hoed met paradijsveren. Zij droeg het met briljanten bezet te platino armbandhorloge, dat haar als persoonlijk geschenk ter gelegen heid van haar vijftigste verjaardag werd aangeboden door het comité „Verjaardagsgeschenk H.M. de Ko ningin". Z.K.H. prins Bernhard was gekleed in het ceremonieel tenue van de ko ninklijke luchtmacht met de versier selen van grootkruis in de Orde van de Gouden Leeuw van Nassau. II.K.H. prinses Irene droeg een ja pon van azuurblauw satijn, afgezet met lichtblauwe kant, en een tulen toque. Belgische boeren eisen hogere melkprijs Het Belgische centrale, comité voor land- en tuinbouwbelaugen heeft giste ren op een vergadering de eis gesteld dat de melkprijs in de komende winter maanden met 0,25 frank per liter zal worden verhoogd. Deze verhoging van ongeveer twee cent per liter wordt door de Belgische boerenbond noodzakelijk geacht als gevolg van de droogte waar an vooral de melkveehouderij de ge- 'Olgen draagt. Landbonwprodukten: Engeland zal te Genève besprekingen voeren over pro- maatregelen met speciale de Gatt (algemene over eenkomst voor tarieven en handel) be staande uit vertegenwoordigers van Australië, Zuid-Afnka, Nederland, Zwit serland en Frankrijk. "TVE REGERING heeft besloten in 1960 over te gaan tot uitbreiding van het aantal zenduren van de televisie, zo blijkt uit de Troonrede. Het kijkgeld wordt echter hoger. Op de rijksbegroting voor 1960 is voor de televisie 5,2 miljoen meer uitgetrokken dan voor 1959, zodat het totale voor de televisie bestemde bedrag op 19,4 miljoen komt. De uitgaven voor de t.v. zijn voor 1960 1,9 min lager geraamd dan de netto-opbrengst van de middelen 21,3 min). D'it is geschied om verdere aflossing mogelijk te maken van de gelden, die destijds door het rijk ten behoeve van de tele visie zijn voorgeschoten. Het gaat hier om een bedrag van 17,2 miljoen. Voor o.e radio is op de begroting1960 1,6 miljoen meer uitgetrokken dan voor 1959. Het totale voor de radio bestemde bedrag is daardoor ge stegen tot 30,4 miljoen. De verhoging van de bijdrage aan de radio- omroep is gelijk aan de meerdere opbrengst van de luisterbijdrage, die ge stegen is door de toeneming van het aantal radio-toestellen. De regering acht het voor een goede bedrijfsvoering gewenst, dat een beleid op langere termijn wordt uitgestippeld t.a.v. de zendtijd en de financiering van de televisie. Teneinde in staat te zijn een verantwoord standpunt terzake te bepalen; is in het afgelopen jaar een prognose van de eerstkomende vier jaren opgesteld, die onlangs door de ministerraad is aan- Op grond daarvan zal de zendtijd van de N.T.S. en haar componenten per 1 janu ari 1960 voorlopig worden gesteld op 18 uur per week. De regering streeft ernaar de zendtijd daarna geleidelijk te verho gen tot 30 uur per week per 1 januari 1963. Teneinde dit mogelijk te maken is het noodzakelijk, dat zeer belangrijke in vesteringen worden verricht voor nieu we studiobouw met bijbehorende tech nische apparatuur. De kosten voortvloeiende uit vermeer dering van zendtijd en bedoelde inves teringen, dienen te worden opgevangen door een verhoging van het kijkgeld. Een daartoe strekkend wetsvoorstel zal spoedig bij de Staten-Generaal aanhan gig worden gemaakt en wel in die zin, dat het maximale kijkgeld op 40 per jaar inplaats van ƒ30 zal worden gesteld. Het ligt in de bedoeling te bevorderen, dat bij aanneming van het voorstel het kijk geld voorshands op 36 per jaar wordt bepaald. Bij het uitstippelen van de beleidslijn t.a.v. de televisie is de reclame-televisie (waaromtrent de ministerraad een pri- cipe-besluit heeft genomen en waarover alvorens definitieve beslissingen worden genomen, een nota bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend) buiten be schouwing gelaten. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, mr. Y. Scholten, acht het niet ver antwoord om de beslissing over de zend tijd, de investeringen en de financiering van de televisie uit te stellen tot en af hankelijk te stellen van een definitieve beslissing over de vraag in welke vorm de reclame in de televisie wordt ver wezenlijkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1