Grenscorrecties worden ongedaan gemaakt A Elten vaart wel onder het regime van de gulden n Tudderen baart de toekomst zorgen Overdracht kan nog wel twee jaar duren j Elten Tudderen „De Pruus heeft nooit veel voor ons gedaan" De grenscorrecties van 1949, welke krachtens beschikking Aan de grote Westelijke mogend heden lot stand werden gebracht, hebben nooit een definitieve status gekregen. Door dit voor lopige karakter konden de drostschappen Eltcu en Tudderen niet aan het grondgebied van Rijk worden toegevoegd, met hel gevolg dal betrokken be rs gekort- wiekt moesten worden, behielden de in deze gebie den wonende Duitsers de Duitse nationaliteit, terwijl de. dienstplicht en hel kies recht werden afgeschaft. In pert de stelde landdrosten verenig den zich de functies van de gemeenteraad, die van liet van de burgemeester. Pas tot de instelling van plaatse- gegaan, welke echter geen enkele bevoegdheid kregen. Van het begin af aan heeft de figuur der grens- koppig monster voorgedaan. Aan de ene kant droeg zij niet of nauwelijks het stig- gevelide schadevergoeding; aan de andere kant werd zij door Duitsland stellig zwaarder opgenomen dan me'l een nor male vereffening van schulden het geval zou zijn lesluit 19-19 door de beide Kamers der Stalen reneraal te krijgen. Een veelheid van argu- nenton werd bierhij gehoord. Met zijn verklaring dat Ellen en Tudderen reer aan Duitsland zullen worden lerug- egeven, heelt Den Haag getracht de onzeker- icid weg te nemen, welke in deze gebieden bestaat. Dat het hierin lot op zekere hoogte is geslaagd,' i heide 'ilijk drostschappen ontkennen. Maar een van de andere resultaten is toch grondslag voor nieuwe on zekerheden is gelegd, die pas door de bekendmaking van ide inbond der voor kan De belangrijkste vragen n Ellen en Tudderen luiden 1. Wanneer zal de Iracbt defintief worde 2. Komt er een [angsperiode en laarin bijzondere fa< en gelden? 3. ^'ordt er iets >m de Nederlandsi geda «tand elieht. Daar kwa verscheidene hebben moet nog hij. dal dc meningen over [•lies nogal waren verdeeld en dal ministers met hun portefeuille zal dc defir voorzieningen houden? tieve overdracht zeker niet voor 1961 plaats vinden. Het akoord, dat dooi de Nederlandse en Duitse onderhandelings- lijke molen door, wat betekent dat het de volksvertegenwoordiging in heide landen moet passeren en daarna geratificeerd dient te wor den. Dit gaat nu eenmaal niet van de dag op de nacht, zeker in Duitsland niet. waar behalve Bundestag ook de Landesregierung een duch- tig «woordje meespreekt. Een overgangsperiode zal verder niet te voorkomen zijn, noch voor de Nederlandse bestuursambtenaren der drostschappen, noch voor de bewoners, die Nederlands staatsburger zijn en door dc grensverlegging gedupeerd dreigen te worden. Er wordt zelfs al van een tijdvak van tien jaar gesproken, waarin ver schillende categorieën bewoners de mogelijk heid zouden bezitten bepaalde produkten vrij in en uil te voeren, zonder dus door tarief muren gehinderd te worden. Duitsland ten slotte zou op zich hebben genomen die bewoners, die op 't moment van de overdracht van de Nederlandse A.O.W. profiteren, geldelijk te compenseren. Met deze maatregel wil men voorkomen, dat ouden van dagen een uittocht naar Nederland beginnen Duitsland kent geen A.O.W.en dat er ontevredenheid onder de jongeren ontstaat, omdat ze voor de verzorging van ouders of andere familieleden plotseling dieper in de beurs moesten tasten. Op het punt van de nota, die Nederland inmiddels ook overeenstemming bereikt. Alle kosten, welke door overheidsinstanties zijn gemaakt om de drostschappen Ellen en Tud deren Aan betere huizen, Avegen, telefoon- die! - zy l zullen wórden Acrgoed. met uitzondering van de gedorven rente en de normaal geachte- af schrijvingen. Dit- laatste is oa'erigcns geen concessie, doch een regeling, die in elk opzicht redelijk is, daar Nederland vruchtgebruik heeft gehad, o.m. in de vorm van belasting gelden. j^ELFKANT is een wel zeer vreemde naam voor de pro pere en welvarende streek, die in het drostschap Tudderen besloten ligt. Landdrost dr. J. Dassen ge looft dan ook niet, dat het woord in de huidigeNederlandse bete kenis moet worden opgevat. Vlak over de grens", zegt hij, „ligt het Duitse plaatsje Saeffelen, waar van de naam moet zijn afgeleid van zavel of zandVroeger heeft dit gebied waarschijnlijk zavelkant geheten, wat ook wel Klopt met de structuur van de bodem, die in een zandbank over gaatZelfkant moet daarom als een verbastering worden be schouwd en niet als een kwalifi catie De landdrost, die tevens burgc van Sittard is, is een geziene figuur in de twaalf dorpen, en twee gehuchten, Avelke onder zijn scepter liggen. Door zijn beslissingen heeft hij veel respect weten af te dwingen en omdat hij door iedereen als ,,'n goeie mens" wordt beti teld, beschouwt men hem ook heel vaak als een vader. Op zijn spreekuur, dat eens in de week een volle morgen duurt, komen meer mensen dan bij de knapste dokter. Voor de' kleinste zaken komt men bij hem om advies en nog nooit heeft hij iemand ongetroost weggestuurd. Nooit in do kop „Er is een goed Limburgs spreek woord", antivoordt dr. Dassen, als we hem naar de stemming onder de bevol king van het drostschap vragen, „dat eigenlijk op elke peiling van de mens betrekking heeft. Hel zegt namelijk. dat i wel a de kop kan kijken Zo is het ook hier.. Als ik alleen moest afgaan op de dingen, die me in deze kamer alzo zijn verteld, dan zou ik alleen maar conclusies trekken, die er naast zijn Een elegante ontwijking van een vraag, maar wie kan de landdrost onge lijk geven? Een referendum is en wordt er nooit in Tudderen gehouden en de mening /an de ene bewoner van hel drostschap is net zo goed als die van de andere. De problemen van de Zelfkant zijn voor een groot deel gelijk aan die van Elten. Onder het regime van de gulden is 'ngi de oewoners goed gegaan, waar van de vele nieuwe huizen, de netjes verzorgde tuinen en het leger van tele visie-antennes een voortdurende getui genis afleggen. Er is van goedkoop Duits geld en de wettelijke Nederlandse bouw- premies geprofiteerd, van de enorme bedragen, welke voor oorlogsschade zijn uitgetrokken de Zelfkant heeft lange tijd in de frontlinie gelegen en van de zo veel betere, Nedenandse sociale voorzieningen Clubgebouw en zijn voor de ené helft door Nederland gesubsi dieerd en voor de andere helft door Duitsland. De A.O.W.-premies, die van de Duitse i salarissen der leerkrachten worden afgetrokken, worden door Bonn gerestitueerd en het grensverkeer zet ook Avel enige zoden aan de dijk. „Twee koeien melken" De Zelfkanters zijn van al deze bijzondere voorrechten zeer goed op de hoogte. Ze hebben er zelfs een liedje op gemaakt, dat a'an een grote zelfspot getuigt Oppervlakte: 20 vierkante kilometer. BeAvoners: 3375, van wie 70% de Duitse en 30% de Ne derlandse nationaliteit be zitten. Werkgebied: van de beroeps bevolking is 56% werk zaam in Nederland en 44% in Duitsland. Woningen: in tien jaar uitbrei ding van 600 tot bijna 800, waaronder 113 woningwet woningen. Middenstandsbedrijven: een groei van 135 naar 141. Voornaamste overheidsinves teringen: 1,7 miljoen gulden in de woningbouw, 700 000 gulden in straten en wegen en ruim 400.000 gulden in het herstel van de kerken te Laag- en Hoog-Elten. Grensverkeer: 5 miljoen reizi gers, 1,3 miljoen personen auto's en 48.000 vracht auto's in 1958. ledei val i onzekerhedet 't ogenblik fier tegemoet ■„Rosen, Tulpen, Nelken", luiden de Avoorden van het refrein, „der Selfkant Avill zAvci Kühe melken Toch zijn er verschillen met Elten, ingrijpende verschillen zelfs! In de eer ste plaats heeft Tudderen en omgeving altijd tot de „vergeten" gebieden van Duitsland behoord. In de tweede plaats Oppervlakte: 42 vierkante kilometer. Bewoners: 6100, van wie 84% de Duitse en 16% de Ne derlandse nationaliteit be zitten. Tudderen is het grootste plaatsje (1099), ge volgd door Susterseel (973). Hoengen telt 865* Wehr 589, Schalbruch 540, Millen 417, Hillenberg 376, Havert 355, Isenbruch 285, Heilder 207, Stein 170, Grosswehr- hagen 115, Mindergangelt 87 en Kleinwehrhagen 78 inwoners. Werkgebied: van de beroeps bevolking is 80% werkzaam in Nederland en 20% in Duitsland. Woningen: in tien jaar tijd werden 402 nieuwe huizen gebouwd, waarvan er geen een in de term woningwet woning valt. Middenstandsbedrijven: een groei van 154 naar 277. Voornaamste overheidsinves teringen: bijna vier .miljoen gulden voor het herstel van oorlogsschade en 1,3 mil joen gulden voor het on derhoud en het stofvrij maken der wegen. dat TT 'HE NOG MOCHT denken, dat het drostschap Elten in de loop der jaren ver-nederlandst. is, moet maar eens naast ons aan een tafeltje in Hotel zuvi Schwan gaan zitten. Hij zal er Kaffee rriit Kuchen und Schlagsahne" horen bestellen, terwijl de „Danke's" en „Bitte's" hem om de oren zullen vliegen. Als hij om zich heen kijkt, zal hij het stoere meubilair van een echte „Gasthof' zien staan en in de glimmend gepoetste vloer zal hij zich kunnen spiegelen. Laat. hij dan ook eens een krant van de leestafel pakken. „Rheinische Post" zal de kop van de voorpagina lezen, of „Neue Ruhr Zeitung". Zijn deze bewijzen nog niet over tuigend genoeg, welaan, laat hij dan een ommet.'e door de bijna nog lande lijke straten maken. De slager heeft er nog een „Metzgerei", de apotheker een „Apotheke" en de brandverzekerings- agent een „Feuer-Versicherungsanstall". De tandarts zal hij als „Zahnarzt" te genkomen. de schildersbaas als „Maler- meister" en de loodgieter als „Klernp- ner". De -kruidenier hanqtelt ,in „Le- bensmitteln" en „Kolonialwaren" en heeft in z'n met gerenommeerde, Neder landse artikelen gevulde etalages het bordje „Frische Butter" hangen. In het voorportaal van de Sankt Martinus Kirehe tenslotte zoekt men tevergeefs een enkel Nederlands woord en alle aankondigingen, welke zijn aangeplakt, zijn bovendien nog in ale Duitse schrift ge- Zo is Elten: in al zijn geledingen puur Duits, ondanks het Nederlandse, beslist bestuur, dat ruim tien jaar geleden de na; werd ingesteld, ondanks zijn afhanke- „Elten lijkheid van de gulden. Voorzichtig een klc zijn dp Nederlandse ambtenaren tewerk gegaan, soms aa'el eens té voorzichtig! Op de Duitse school, waar het onder- Ave a richt in dc Nederlandse taal niet meer gen, a betekent dan dat in aardrijkskunde, tegen heeft een Duitse onderwijzer het jaren- bruiki lang gepresteerd Nederland als „Feind- machl" af te schilderen, zonder dat men het nodig oordeelde, Neutraal Als men dc Eltenaar vraagt com mentaar op zijn bestemming te ge ven, dan houdt hij zich zo veel mogelijk op. de vlakte. Zijn reactie tegenover de vreemdeling is eigen lijk volkomen neutraal. „Ach", zegt bij1, half in het Duits en zoekend naar Nederlandse woorden, „tien jaar geleden hebben ze er ons ook niet naar gevraagd Het zal aa'cI Aveer komen hoe het komt Wat Avij er van denken, is toch niet belangrijk Hel hart is niet hetzelfde als de tong in Elten en de tong niet hetzelfde als het hart. Men houdt zijn diepste ge- voeïens meesterlijk verborgen, zeker 'te genover de journalist, tot wiens taak het behoort ruchtbaarheid te geven. En wil, dan doel men dat op voorwaarde dus, dat wordt bekend gemaakt. pro-Nederlands ,,Een verkeerde conclusi landdrost, „want de Zelfkantei zioh eerst Limburger en dan pas Duitser Met de Nederlandse Lim burger hebben ze altijd in de beste a'erstandhouding geleefd.. Ze hebben er familiebanden mee, ze komen er over de a'loer en ze zijn vaak hun collega s op het werk Ze hebben dan oolc nooit véél bezwaar gemaakt tegen hun opneming in het zelfde economische bestel als dat van liun Agitatie voor terugkeer naar Duits land is in het drostschap Tudderen nauwelijks gevoerd. De paar ambte- bloot, ieden naren voornamelijk leerkrachten die dit wel eens hebben' geprobeerd, kwamen er spoedig achter, dat ze op een muur van onwil stuitten. Zonder le loochenen, dat een Duitser nooit een Nederlander Er zijn daarom zorgen in het drost schap zorgen, die niet alleen de enigszins overtrokken welvaart raken, maar ook het naakte bestaan. Hoe zijn we er onder het regime van de mark aan toe? luidt de alles overheersende vraag. Drie-kwart van onze bevolking is op Nederlands Limburg aangewezen en zal dit ook in de toekomst zijn. Aan de Duitse kant is in de verste verte geen industrie-gebied te bekennen, dat ons zou kunnen opnemen, terwijl we gen en kanalen enkele tientallen kilo meters van ons vandaan ophouden te bestaan. Hoe moet dat nu met een Nederlands loonzakje en een Duits kostenpeil? Wie vangt ons op, als de conjunctuur omslaat en wij als eersten worden ontslagen? Er zijn geen echte „Heims-ins-Reich"- 8r'J- bewegingen in het. drostschap, maar wel fluistercampag- ben nagelaten de mers een slot op de mond te geven „Vorsicht! Feind hort mit!", geldt als parool, middenstanders en Neem de Duitse Eltenaren. die een huis hebben laten zetten. Van Duitse zijde hebben ze geld kunnen lenen tegen de belachelijk lage rente van anderhalf procent en van Nederlandse zijde hebben ze een rijkspremie uitge keerd gekregen. Degenen, die in Duits land werken, zijn al even goed af, want van een Duits loon kan men op 'n Neder lands kostenpeil bijzonder royaal leven. Ook de ouden van dagen hebben alle reden om dankbaar Den Haag hun A.O.W. overge maakt krijgen en uit Bonn dikwijls hun i kleine) „Al- En dan het'grens verkeer, dat Elten tot de drukste overgangspost van Nederland heeft ge maakt. De midden stand kan er nooit genoeg van krijgen, niet alleen door de befaamde „Butler- und Kaffeefahrten", r ook de aankoop van alle mogelijke n de re ulikelen, inclusief vlees leden pro-Nederlands hebben nd. Men beweert ook, dat fanat elementen een boycot tegen scheidene winkeliei zodra de plaats Aveer „Heimat" is. Het zal. dunkt ons. wel meevallen straks. Het noodlot der Eltenaren is. dat ze luid murmurerend onder het Nederlandse gezag zijn gekomen en binnen afzienbare tijd weer even luid murmurerend naar het A'aderland zullen terugkeren. Dit kan niet op rekening van een veranderde mentaliteit Avorden geschoven Duits blijft nu eenmaal Duits! noch op die van het Neder landse regime omdat er zo veel begrip is geloond en er zo correct en zo sym pathiek is opgetreden. Het is hel regime van de gulden, die dit op z'n geweten heeft het feit, dat het Elten goed gaat, of, beter: buitengeAvoon goed Straks is dat allemaal voorbij. Straks zal opa niet meer elke dag een borreltje aan z'n stamtafel kunnen drinken, straks zullen de neringdoenden hun klanten over de grens zien trekken, straks zul len er tientallen mensen zijn, die van een Nederlands loon op een Duits kos tenpeil moeten leven. Straks zal ook de Nederlandse kinderbijslag-regeling De meeste middenstanders in het drostschap hebben in hun gevel- opschriften geen verandering aangebracht. keer naar DuitslandEen man. die er in geslaagd is het Saargebied uit handen van de Fransen los te peuteren en die de terugkeer A'an de Duitse krijgsgevangenen uil Rusland op z'n naam heeft staan, moet de onderhandelingen met Ne derland maar een peuleschilletje Wat gaan de bewoners van het drost schap doen? Zullen ze hun lot rustig aanvaarden, of -zal een deel van hen, voordat de teruggave een feit gewor den is, zich in Nederland vestigen? Ze weten het nog niet, of, liever: ze wen sen' zich hier tegenover een vreemde ling niet over uit te laten. Waar ze wel danig over uitwijden, is de A.O.W.- premie. welke ze in de loop der jaren hebben gestort. Krijgen ze deze gelden terug, zo vragen ze zich af of zullen ze nóg meer het slachtoffer van de nieuwe bedeling worden? Degenen, die in elk geval Elten zul- .len verlaten, zijn de ambtenaren van het Rijk en de Nederlanders, die aan het drostschap verbonden zijn. Ook de Duits", verklaart heb het toch niet zo op de Pruus. In heel m'n leven hebben m'n land genoten nooit iets aan de openlegging van Tudderen ge daan Er kon zelfs geen cent voor de aanleg van enkele broodnodige door de crisis na de Eerste Wereld oorlog, toen niet, omdat Hitier zoveel geld nodig had en toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak, was het natuur lijk helemaal verkeken.. En wat zie je nou?.... Nu we eindelijk een beptjp a'oorspoed hebben en hier en daar van mee profiteren, Avorden we overspoeld door hoge en nog hogere ambtenaren gelo\'en of Grenzen weg We kennen dan ook geen gebied in Europa, waar de „geest van vereni ging" meer rondAvaart dan in de Zelf kant. De grenzen moeten weg, zeggen de bewoners, niet van eigenbelang ont moet zich vrij kunnen bewegen en tarieven zijn uit den boze. Ondertussen wordt er gebouwd en verbouwd als nooit tevoren. Het kan nog! Net! De kwijnende faciliteiten zijn En als Tudde ren over een paar zal zijn, dan zal het plaatsje heel len, die kelders vol houdbare, Ne derlandse levens middelen hebben ingeslagen. Men terwijl veie boe ren al hebben gezegd, dat ze hun koeien zul- leve: uit Boni derde vallen, dat de leve Tegeiu <ind Profijt De ooizaak hiervan is de unieke situatie, waarin het drostschap zich bevindt, de omstandigheid, dat hel van alle kanten tegelijk kan profiteren, De burgerrechten van de bewoners mogen dan enigszins gekortwiekt zijn, velen onder hen zijn bevoorrechte burgers, die het. behalve misschien in het be lastingvrije Monaco, nergens in Europa beter kunnen treffen. De kerk in Hoog-Elten staat nog in de steigers. Het bedehuis wordt met Nederlands geld gereslan- priar jaar wel naar Bonn worden ■oordelige Duitse K.! et-gezwaaid, die pas bij het ste uitkering op- nadelen staan enkele gewicht echter Aveinig betekenen. De belastingheffing bijv. zal onder Duits bestuur relatief lager zijn en de winstmarges groter. Ook zal Elten, in 't bijzonder het hoge. bosrijke ge deelte ,in toeristisch opzicht zijn aan trekkelijkheid blijven behouden, terwijl de beter in hun teergeld zittende Duit sers er de boventoon zullen voeren. Een andere donkere wolk, die zich in materieel opzicht boven het drost schap samenpakt, is de voltooiing van de zgn. Hollandlinie. Over deze nieuwe ..Autobahndie het Rijnland in 1961 met Nederland moet verbinden en die enkele kilometers ten zuiden van de Eltense „sluis" is geprojecteerd, zal het meeste grensverkeer zich gaan spoeden. Dit houdt een zekere terugslag voor het hele gebied in, omdat er door de ver teringen van passerende automobilis ten heel wat aan de strijkstok blijft hangen. Saargebied De Eltenaren zien dit alles aan komen, zoals ze ook hebben voor dien, dat ze hun langste tijd onder Nederlands bestuur hebben gehad. „Sniulcrbotschafler Lahr is hier ge- ben lerugke* De eigenaar van een tankstation be hoort hierbij, de veehandelaar uit Arn hem, de hoofdonderwijzer van de school en de winkelier, die in Elten een filiaal heeft gesticht. Misschien verdwijnt die man ook Avel, die Duitsland ontvlucht is, juist voor dat hij een straf Avegens smokkelen uit moest zitten. En misschien is de gulden net iets tc hard voor die weduwe met acht kinderen, die het grotendeels van haar kinderbijslag hebben moet en juist zo blij Avas met het nog dit jaar in gaande weduwenpensioen. Hoe het ook zij, in geen geval moei men verwachten, dat de Nederlanders. Ellen woonden, U kunt alleen in deze er meer van die gasten geweest dan in de tweeënzestig jaar die ik op de wereld ben Hel is duidelijk: de Zelfkant kan niet alleen van vaderlandsliefde leven. Dank zij de bijzondere situatie, welke de bewoners opgedrongen werd. is Tud deren geen uithoek meer en elke Zelf- kanler heeft gezAvoren er voor te zullen waken, dat zijn verworvenheden niet meer kunnen worden aangetast. In het naburige Sittard tenslotte, is het besluit om de Zelfkant weer ouder Duits bestuur te plaatsen, ook niet al te gunstig ont\'angen. De in woners van dit stadje, dat op de smal ste strook van Nederland rust, hadden van Tudderen en omgeving juist hun recreatie-gebied gemaakt. Over een jaar of twee is dit helemaal vooi-bij en opnieuw zullen de Limburgers daar voor een weekend-probleem komen te staan, daar ze zelf geen bossen of ander natuurschoon bezitten. Het nieuws, dat de grenscorrectie- gebieden aan Duitsland zullen worden teruggegeven, heeft de bouw-activiteit in Tudderen sterk doen toenemen. Naast een pas voltooid winkelpand verrijzen hier twee royale huizen. nbloc uller irhuiz Ze :eten burgers, igen. en bindingen met Duitsla t meer ongedaan gemaakt kunnen rden. Het zelfde geldt voor de „ïm- :t": die Nederlanders dus, die in Elten t daar geboortige meisjes zijn go- huis ukkri hebben gevonden. Dit alles neemt niet weg, dal Elten over het besluit tot loslating van hel regime van de gulden treurt, hoeAvel het toch ook weer niet de indruk wil Avekken, dat hel helemaal voor geld te koop is. Van daar. dat er geen luid gejuich is opgeklonken, toen het nieuws over het terug' naar het „alle Yaterland" bekend Averd, VandRar ook, dat men de huidige toestand best nog een zou willen hestcudigei Nederlai zal altijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9