Jlieuuic grifcsrlje (üourant Vlag van Rusland ligt op de maan Chroesjtsjef zijn (beste) stuurde alvast visitekaartje Loenik II volgt berekende koers Drie meisjes in zee verdronken Leger stelde Sukarno voldongen feit voor Theodor Heuss nam afscheid Prinses Beatrix ter kerke in New York Vandaag naar Eisenhower Adspirant-politieman schiet broertje neer Amerikaanse tandartsen wijken niet voor Chroesjtsjef MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 BUREAUS; Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Directie: F. D1EMER Dr. E. DIEMER CHRIST ELI] K-N AT ION A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi is $f)tbItoen trign bert in tegljenspoet" Veertlgite jaargang no. 11666 Meester KLEERMAKER Zie pagina 5 Eigen ZONNEHUUSKE Zie pagina 5 Gevaarlijke legende in de Kongo In Belgische Kongo gaat men moeilijkheden ondervinden als ge volg van een bizarre legende, die i jaren geleden onder de negerbe volking is ontstaan als gevolg van Amerikaans blikvlees. Tegen het eind van de oorlog werden in Belgisch Kongo blikken vlees in omloop gebracht, die op het etiket een lachende neger als handelsmerk voerden. De zwarte bevolking is toen gaan geloven dat het vlees afkomstig was van negers, die door een „mysterieuze blanke man" werden geslacht. De geheimzinnige blanke zou zijn slachtoffers met zaklantaarns onder hypnose brengen en zo in zijn macht krijgen. De legende blijkt zo sterk onder de bevolking te leven dat er de laatste tijd bij de autoriteiten mel dingen van in paniek geraakte negers zijn binnenkomen, die de „geheimzinnige slachter" met zijn lantaarn in een auto hadden ge zien. Zelfs hebben groepen negers enige auto's aangevallen en in brand gestoken. India wil kleine stukjes desnoods wel afstaan Premier Nehroe van India is er zater- ag in het parlement in geslaagd, de :teun van de afgevaardigden te krijgen >r zijn politiek ten aanzien van com- nistisch China. Hij verwierp de argu- nten van de oppositie, van wie sommi- leden een bombardement van de ge- tfiltreerde Chinese eenheden eisten. Nehroe gaf de verzekering, dat er geen hinese troepen zijn doorgedrongen ten liden van de Macmahon-lijn, met uit- ondering van het gebied van Longdjoe. T^RGENS in de Zee van Rust, een van de grote, zwarte vlekken, die duidelijk met het blote oog op de maan zichtbaar is, liggen de Russische vlag en een wimpel met het opschrift: „De Unie van Sowjet- republieken. September 1959". Er om heen is de ongerepte rotsachtige bodem bedekt met de wrakstukken van de Loenik Witte Huis Geen verrassing De gehele wereld heeft het afge lopen weekeinde de reis van de Loe nik II, die zaterdagavond werd ge lanceerd, in spanning gevolgd. Gis teravond om precies twee minuten en drieëntwintig seconden over tien braken de rad'ioseinen van de raket af. Dat was het moment, waarop voor het eerst in de historie een voorwerp, door mensenhanden ge maakt, de maan bereikte. „Pr.©pa!i" (verdwenen), zei Bazikin, het hoofd het Moskouse planetarium. Een grote menigte voor het gebouw juichte hartstochtelijk, toen zij het nieuws vernam. II, de raket, die deze bewijsstukken van de technische, maar ook, zoals in het Westen werd toegegeven, diplomatieke Russische triomf naar de maan bracht. Premier Chroesjtsjef heeft voor zijn reis naar de Verenigde Staten het beste visite kaartje gekregen, dat hij maar kon verlan gen. In het Westen is men ervan overtuigd, it de Russen om propagandistische rede- en een berekende gok hebben gewaagd. ervolgsns legdehij er de nadruk op, datti)dsti lancering van de fen reemie met aal wijken voor geweld Jï J, ta hJd was druk. India is bereid hier en daar stuk- n„ 3 gebied af te staan, als de Chinezen pLp_ mnnna „pn vii>r in recht er op kunnen bewijzen, doch P a een mooie schijf. Vier et zal nooit afstand doen van de Hima- „mdaf d"e maan'da^h^SfeM^t hH aja. Er zijn slechts kleine grenscorrecties 'I j nogeliik. e aarde staat' De permanente commissie van het Chi-Begin oktober breken deze vier ideale ese parlement heeft na een debat van *igen weer aan. Aangenomen wordt, dat dagen over de Indiaas-Chinese grens- Amerikanen dan weer een poging zul- eschillen met algemene stemmen een t wagen met een raket de maan te esolutie aanvaard, waarin opnieuw een 1'effen. op India wordt gedaan, de ge- Is het moment van de Loenik II in door vriendschappelijke onder- lt chnisch opzicht haast onbegrijpelijk, in diplomatiek opzicht is het ogenblik uit stekend berekend. Wanneer premier Chroesjtsjef morgen in de Verenigde Sta- aankomt, zullen de kranten vol sté met commentaren op de eerste landing de maan. Overigens is men in Amerikaanse offi ciële kringen niet al te veel onder de in druk. „Het is toch bekend, dat zowel de :ls de Amerikanen in staat zijn op de maan te lossen. Het is dan ook geen verrassing," zei, Hagerty, de woordvoerder van het Witte Huis. Loenik II is op weg naar de maan een groot deel radiografisch geleid. De koers week maar weinig af van de ekende baan. De laatste trap van de Loenik II bestond namelijk uit een ge- andelingen op te lossen. Zaterdagmiddag zijn aan het strand t Nes Ameland twee Duitse meisjes an ongeveer 16 jaar en een leidster, eel uitmakende van een club die daar onderdag was aangekomen, verdronken. Zes artsen zijn drie uur tevergeefs ezig geweest om te trachten met kunst- tatige ademhaling de levensgeesten op wekken. De 18-jiari'ge jongeman Welters uit laastrioht is zaterdag verdronken in een oei, die wordt gebruikt als zwembad. De jongen is in het water gedoken en et het hoofd in de modderige bodem schoten. Pas vder uur later werd het toffelijk overschot door andere zwem- Zaterdagmiddag werd in de Woud aart te Dokkum het s-toff&lijk over- rhot van de 80-jarige J. de Haan ge- onden. De man die in een rusthuis Dokkum woonde, was 's morgens eg de deur uitgegaan om een wan- elrng te maken. Men vermoedt dat hij igeluk te water is geraakt. Voor zijn vertrek naar de Ver enigde Staten heeft de Russische premier Chroesjtsjef deze familie foto laten maken. Op de voorste v.l.n.r. kleindochter Julia, Chroesjtsjef zelf. kleinzoon en naamgenoot Nikita, mevrouw Chroesjtsjef. Op de achterste rij v.l.n.r. schoonzoon Alexei Adzhoe- dei, zoon Sergei, diens vrouw, dochter Rada, kleinzoon Alexei en dochter Elena. leide raket, die zonder brandstof 1.511 kg' woog. Toen deze raket een bepaald punt had bereikt werd een bolvormige houder van 390 kg losgemaakt. In deze houder bevonden zich wetenschappelijke instru menten. De gegevens over de kosmische straling heeft deze houder via drie golf lengtes naar de aarde geseind. Zaterdagmiddag heeft radio-Moskou in de binnenlandse uitzending de seinen van Het uitwendige van de Loenik n de Loenik gedurende twee minuten laten Zaterdagavond stootte de Loenik een natriumwolk uit, die door verscheidene sterrenwachten werd gesignaleerd. Om twintig minuten voor drie gistermiddag meldde het Russische persbureau Tass, dat de maanraket binnen de aantrekkings kracht van de aardsatelliet was gekomen. Op dat ogenblik waren de Russen er hele maal zeker yan, dat hun experiment zou Om vier uur gistermiddag had Loenik 11 het grootste gedeelte van haar weg af- gleegd. De afstand tot de maan bedroeg toen 54.000 km. In totaal legde de Loenik 373.760 km af. De reis duurde 34 uur. Het traject dat de Loenik aflegde, be stond uit twee delen. Het eerste strekte zich uit tot een punt ca. 66.000 km van de maan. In deze sector overheerste de aan trekkingskracht van de aarde en ver minderde snelheid van 11,2 tot 2,31 km Wilde geruchten te Djakarta aterdag door het Indonesische leger gearresteerd nadat hij reeds sinds woensdagavond onder huisarrest was. Hij wordt ervan beschuldigd het aanzien en de discipline van het leger te hebben ondermijnd. President Sukarno, die zondag uit Bali-terugkeerde, is van deze en andere arrestaties op de hoogte gebracht. Sukarno heeft mr. Ga tot Tarunamdhard- zien als een overwinning van het leger, april aangesteld als de hoogste ge- na een spannende machtsstrijd, die zon- reobbedijike gezagdrager in Indonesië om der bloedvergieten is verlopen, de strijd begien corruptie, smokkelarij en Zondag heeft generaal Nasutifln, chaf onwettige handel te leiden. van de legerstaf de minister van Zijn arrestatie wordt in Djakarta ge- dedogdng in het geheim beraadslaagd de hoogste militaire commandanten uit de buitengewesten. Deze besprekingen werden gehouden, terwijl in de Indonesische hoo-fdstad wil- zijn. De procureur-generaal zou in verbin ding hebben gestaan met links gerichte politieke partijen. Ook had hij ankele hoge legerofficieren beschuldigd van eco nomische misdrijven, Gatot zou een sa menzwering in het staatsapparaat op touw hebben gezet Raketten De Indonesische luchtmacht heeft mee gedeeld, dat vliegtuigen stellingen van opstandelingen op Sumatra- Noord- en Zuid-Celebes met raketten en bommen hebben bestookt. Verschillende schuil plaatsen en opslagplaatsen zijn ver nietigd. De regering heeft nleuiwe bezuinigin gen aangekondigd. Er worden geen nieu we ambtenaren meer aangenomen. Dienstreizen worden beperkt. Alleen in dringende gevallen zullen overheidsge bouwen worden gebouwd. Buitenlandse deviezen voor aankopen in het buitenland worden niet meer verstrekt. Buitenlanders, die economische mis drijven begaan, worden na het uitzitten van hun straf het land uitgezet. per seconde. De eerste hoge snelheid werd bereikt door een speciale brandstof, waarmee de lancering plaats had. In het tweede deel tfan het traject be gon de aantrekkingskracht van de maan te overheersen en nam de snelheid weer toe. Op duizend km afstand van de maan bedroeg deze 2.97 km per seconde. Ten slotte trof de Loenik II de maan met een snelheid van drie km per secon de. Veel bleef dus niet van-het bolvor mige voorwerp over. Alleen zeggen de Russische geleerden, dat zij voorzieningen hebben getroffen, dat de Russische vlag en wimpel ongeschon den op het maanoppervlak zou liggen. De laatste trap, waaruit het bolvormige voorwerp, met vlag en instrumenten zich heeft losgemaakt, volgde op enige afstand. Het is niet bekend of dit voorwerp ook op de maan is terecht gekomen. de Russische raket De grijze Theodor Heuss heeft zater dagavond afscheid genomen van het Westdudtse volk dat hij tien jaar als eerste president van de republiek heeft gediend. Te middernacht werd hij opgevolgd door Hednrioh Lübke die dinsdag de eed zal afleggen. De 75-jarige Heuss richtte zich in een radiorede tot de Westduitsers. Hij ge waagde van zijn rol bij het leiden van de overgang van het westelijk deel van de verdeelde natie uit de verwoestingen van de nederlaag naar de nieuwe status van eerbied en erkenning bij de landen van de vrije wereld. „Er gebeurden enkel enige heel een voudige en redelijke dingen. Het begrip groeide bij sommige van de overwin naars dat de vormen van wraak, die wa ren ontstaan uit bitterheid over hun eigen opofferingen, nooit konden leiden tot de normalisatie van de gemeenschap der naties", zei hij. Hef resultaat was volgens hem, de mis sie van oud-president Herbert Hoovei inzake de voedselvoorziening der uitge- hongeirde landen en het Marshall-plan PRINSES BEATRIX heeft giste ren, op haar reis door de Ver enigde Staten, een kerkdienst mee gemaakt in New York. De kerk was overvol. Samen met zeshonderd an dere kerkgangers luisterde de Kroonprinses aandachtig naar de preek van dr. E. Romig. De predi kant had de dienst een bijzonder cachet gegeven door Nederland en het Vorstenhuis in zijn preek te be trekken. Hij sprak over de nood zaak van eenheid tussen de landen Wapen bleek wel geladen te zijn DE NEGENJARIGE Wim Hoek uit Katwijk aan den Rijn is zater dagavond door een schot uit een pistool in het hoofd getroffen. In zorgwekkende toestand is de jongen naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen een broer van het slachtoffer, die een opleiding voor de Rijkspolitie te Arnhem volgt, voor de eerste maal in het bezit van zijn uitrusting thuis kwam. Direct na zijn aankomst had hij de patronen uit zijn pistool ver wijderd en deze aan zijn vader in bewaring gegeven, zodat hij veron derstelde, dat het wapen ongeladen Hij meende daarom, dat hij zon der gevaar de werking van het pistool aan zijn broertje kon demon-hem streren. Achteraf bleek evenwel, dat een patroon in de houder was ach tergebleven, zodat het schot afging met het tragische gevolg. Zondagmorgen was de toestand van het knaapje na operatief ingrij pen nog steeds ernstig, doch niet hopeloos. Gesprek van Grivas met Makarios Generaal George Grivas, de vroegere leider van de Grieks-Cyprische verzets organisatie Eoka, heeft zaterdag te Athe ne aartsbisschop Makarios uitgenodigd met hem besprekingen te voeren .tenein de „vrede en normale omstandigheden op Cyprus" te herstellen. Vrijdag werd op Cyprus verklaard, dat er blijkens een onderschepte brief uit Athene, een samenzwering bestaat om de aartsbisschop en vijftig van zijn naaste medewerkers te vermoorden. Generaal Grivas verklaarde zaterdag, dat zijn uit nodiging aan de aartsbisschop „het over tuigendste antwoord is" voor het tot zwijgen brengen van „kwaadaardige ge ruchten", die af en toe ten aanzien van •orden verspreid. en herinnerde aan een gesprek, dat hij drie weken geleden met koningin Juliana had gevoerd. De dminee had toen gevraagd, hoe de repatrianten uit Indonesië in de Neder landse gemeenschap waren opgenomen. Het antwoord van koningin Juliana was kort, maar veelzeggend: „Het zijn onze mensen", had de Koningin hem toe gevoegd. De wijze waaróp de elf miljoen van Nederland, van verschillend r geloof, toch één land onder God vo noemde de predikant een „lichtend beeld" van wat de christelijke vrijheid de wereld geeft. De dienst waarbij gecollecteerd werd voor de Amerikaanse kerk in Den Haag, eindigde met het spelen van het Ameri kaanse en het Nederlandse volkslied. Zaterdag heeft prinses Beatrix het Me tropolitan museum hezocht, waar haar oom, prins Aschwin Lippe, curator kunst uit het Verre Oosten is. Ook het vernieuwde K.L-M.-gebouw aan de Fifth Avenue vereerde zij met een bezoek. De politie had handen vol werk om door de enthousiaste menigte een weg voor Bea trix te banen. In een gebouw van het Amerikaanse leger op Governors Island ontmoette de Prinses zaterdagmiddag vele Nederlan ders, die in New York wonen en werken. Ongeveer 1500 landgenoten waren hier aanwezig. Aan de voet va ment voor Henri Hudson in the Bronx legde prinses Beatrix een krans. Vandaag vliegt zij met een particulier vliegtuig naar Washington, waar zjj met president en mevrouw Eisenhower zal lunchen. In de middaguren zal zij boord van de „Rotterdam" een diner pre sideren, dat ter gelegenheid van haar bezoek wordt aangeboden door het Ne derlandse Hudson-comité. Aan het ban ket zitten zevenhonderd personen aan, onder wie minister Luns. Drie N.S.-employés in Nijmegen gearresteerd In verband met de diefstallen van si garen en tabak op het spoorwegemplace ment te Nijmegen, zijn nog drie spoor- wegemploye's gearresteerd. Zij worden evenals hun vier reeds gearresteerde col lega's beschuldigd van deze diefstallen, gepleegd uit de wagons op het emplace ment te Nijmegen. Het is gebleken dat de diefstallen reeds jaren lang. met tussenpozen tot 1959. ge pleegd werden. De drie nieuwe arrestan ten zijn ook ter beschikking gesteld var de officier van justitie te Arnhem. Buiten de reeds genoemde helers, eer caféhouder in Groesbeek en een sigaren winkelier in Nijmegen, zijn nog twee kappers en enkele andere personen aan gehouden, eveneens verdacht van heling. Naar hun medewerking wordt nog een nader onderzoek ingesteld. TNE Amerikaanse tandartsen heb ben eens flink hun tanden laten zien. Zij hebben een grote zaal van het Waldorf-Astroda hotel in New York gereserveerd. Maar gelijk met het tandartsfeest richten de Ameri kaanse autoriteiten in hetzelfde ho tel een banket aan ter ere van een hoge gast namelijk de Russische premier Chroesjtsjef. Ruzie om de zaal Er zijn al enkele pogingen gedaan om de tandartsen uit het hotel te krijgen. Zij weten echter van geen wijken .Vier jaar geleden hebben de tandartsen de zaal al gereserveerd. En dat vinden ze vroeg genoeg. Maar de autoriteiten zeg gen, dat ze toen niet hadden kunnen voorzien, dat Chroesjtsjef op visitie zou komen. „Dat is ons probleem niet" ant woordden de tandartsen. Intussen zit men in New York met deze deur uit. Zelf vice-president Nixon heeft over de zaak opgebeld, ook hij had geen resultaat De directie van het hotel heeft de auto riteiten nu maar gevraagd genoegen te nemen met een kleinere zaal. New York volgt in spanning de afloop van het zalenconflict. De tandartsen wen sen echter niet voor Chroesjtsjef te wij ken. Het afgelopen weekeinde werkten de organisatoren van het tandartsenfeest het programma voor de grote zaal verder uit.... Prinses Beatrix in het nieuwe kantoorgebouw van de K.L.M. ir Vew York, waar zij zich naast eet grote, wereldbol had opgesteld. Bijbels voor Chroesjtsjef Een religieuze gemeenschap in Mem- plus in de Amerikaanse staat Tennessee heeft twintig in het Russisch vertaalde bijbels aan Chroesjtsjef gezonden. In de bijbels, die bestemd zijn voor de So-wjet- leid ei de pet die hei Amerikaanse reis vergezellen, zijn be paalde passages die handelen over het zieleheil, onderstreept. BINNENVERINGBED IjiMHlwill SCHUIMRUBBERBED Nu en dan zon De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met enkele wolkenvelden, maar ook zon nige perioden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 15 sept.: Zon op 6.12 uur, onder 18.58 uur. Maan op 18.10 uur, onder 4.18 uur. Op 17 sept. Volle Maan. Zonnige Prinsjesdag (Van onze weerkundige medewerker) Een hogedrukgebied, dat zater dag nog ten zuiden van IJsland lag, werd vanmorgen boven Noord-Schotland aangetroffen en zal morgen nog iets dichter bij ons land zijn gelegen. Dit betekent dat Den Haag morgen een zon nige Prinsjesdag krijgt, met voor de tijd van het jaar nog hoge temperaturen van ruim twintig graden. Zaterdag was het met temperaturen van 26 tot 28 graden nog een warme dag, maar zondag drong de koele lucht binnen, waarin het kwik niet hoger kwam dan ongeveer 22 gra den. Tot nu toe is er in september nog vrijwel nergens regen gevallen en het laat zich aanzien, dat deze droogte- periode ook het grootste deel van deze week nog zal' voortduren nu er in de komende dagen nog een hogedrukcen- 'rum dicht bij ons land komt te liggen. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Df Biil ffilndb Iru-heL Madrid MaUcms

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1