Over grafische c.a.o., warenhuizen en de Klucht van de Kip Bibliotheekgebouw en jeugdcentrum nodig Oostduitse ziekenhuizen weren dominees Ontsnapt langs Krakatau Een woord voor vandaag Kanttekeningy Synode zet bespreking dinsdag voort INI Actuelesociale problemen (Van Bij geruchten verneemt men wel, dat de besprekingen over de grafische c.a.o.-en in de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars volop aan de gang zijn, zo schrijft Grafisch Orgaan, uitga ve van de Nederlandse Chris telijke Grafische Bedrijfsfond. Maar partijen weten officieel van niets. Wachten maar, wach ten maar. Zou de regering er wat in te vertellen willen heb ben? Waar blijft dan het hoog geroemde ,,uit handen geven"? De beloofde zegeningen van de gedifferentieerde loonpoli tiek zo er nog van zegenin gen sprake is blijven lang uit. De bedrijfsgenoten begin nen ongeduldig te worden, om dat zij er niets meer van be grijpen. Wie nog wel?, zo schrijft het blad. Wellicht al leen zij, die meer politiek dan sociaal-economisch denken. Kort na de indiening van de ontworpen c.a.o.-en heeft het Col lege van Rijksbemiddelaars aan partijen gevraagd naar cijfers over produktiviteitsstijging in het grafisch bedrijf. Dat was op 9 juli jl. Prompt daarop, op de 11de juli kon het bedrijf deze gegevens ver strekken en daarbij melding ma ken van het werk der economen- commissie. Partijen in het grafisch bedrijf hadden namelijk van tevoren haar verantwoordelijkheid begrepen, aldus het orgaan, en stelden ge zamenlijk een onderzoek in naar een in het licht van de gedifferen tieerde loonvorming, verantwoor de loonsverbetering. Vier economen aangewezen door de vier werkgeversorganisaties en drie economen aangewezen door de drie werknemersorganisaties verrichtten deze studie. Namens de Christelijke Grafische Be- drijfsbond nam aan deze studie deel, dr. W. Albeda, economisch adviseur van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. Aan het College kon meegedeeld worden, dat de commissie zich unaniem had uitgesproken over de ontwikkeling van de arbeids- produktiviteit in de grafische in dustrie en dat zij zich daarbij ge baseerd had op de toegevoegde waarde in constante prijzen per werknemer. Dit is toen voor het College verder uitgewerkt met cijfers en tabellen. Dit was echter nog niet vol doende, want het College vroeg op 22 juli nog nadere gegevens en berekeningen, uitgesplitst over verschillende jaren. Op 27 juli ging alweer een zeer deskundig opgesteld stuk met veel gecijfer naar het College. Tijdens een hea ring op 12 augustus werd toen nog alles mondeling toegelicht namens partijen door drs. E. van Gelder. Een nadere schriftelijke toe lichting op een onderdeel is ver volgens nog verzocht. Daarna heb ben partijen niets meer gehoord. ,,Den Haag" zwijgt in alle talen, aldus Grafisch Orgaan. In de strop Onder de titel: zelfstandigheid in. de strop, schrijft Gemengde Branche, vakblad voor de Huis houdelijke-, Luxe- en Speelgoed branche, over de zelfstandigheid van de middenstander, welke ver loren gaat. wanneer hij in de mi niatuurwarenhuizen van Priba of Hema een soort filiaalchef wordt zonder vast salaris. Het blad geeft toe, dat de be grippen zelfstandigheid en vrij heid in onze tijd toch al geen ab solute inhoud meer hebben. Hun inhoud wordt relatiever naarmate wettelijke regels of economische verhoudingen meer beperkingen opleggen. Grossiersbinding en Inkoopcom binatie vormen evenzeer een be perking van de vrijheid als een winkelsluitingsverordening. Dit neemt echter niet weg. dat de middenstander door het aangaan van vrijwillige bindingen (en door het „ondergaan" van een aantal wettelijke maatregelen) zijn maatschappelijke zelfstandigheid, d.w.z. zijn positie in de strijd om het bestaan, heeft weten te hand haven. In het Priba- en Hemacontract wordt echter kennis gemaakt met een geheel andere soort van ge bondenheid In de detailhandel. Bindingen, die een positie creëren, welke het midden houdt tussen filiaalchef en vrijwillig filiaalbe drijf. Men verplicht zich het hele assortiment te betrekken bij het grootwinkelbedrijf, dat daartoe een aparte grossiersafdeling heeft gesticht Alle contact met de in- koopmarkt wordt prijsgegeven. Alleen de hoeveelheden, die wor den ingekocht houdt men in eigen hand. Op de inkoopprijzen heeft men geen enkele invloed. Alle verkoopprijzen worden voorgeschreven. Plaatselijke af wijkingen van deze prijzen moe ten tegenover de grossier verde digd worden. Priba en Hema be palen de winstmarges. Voor waarden worden gesteld aan ad ministratie en winkelinrichting. Wijze en tijdstip van levering en betaling zijn concreet bepaald. Voor het aantrekken van leveran- cierscrediet is weinig ruimte. Pri ba en Hema hebben het recht in een opvolgingskwestie een eventuele koper of huurder van het bedrijf af te wijzen. De erfe lijke opvolging is iets soepeler ge regeld. De financiering blijft bij de betrokkene liggen, maar zo meent het blad, men kan zich te recht afvragen, of de nauwe ver bondenheid van de economische belangen in de toekomst ook niet een financiële afhankelijkheid zal gaan betekenen. Men stelt België ten voorbeeld, maar hier wijkt het distributie patroon sterk af van dat in ons land en de Belgische middenstan der kan op het gebied van orga nisatie en samenwerking nog wel iets leren. Het blad besluit, dat de econo mische voordelen van het experi ment afgewogen zullen moeten worden tegen een aanmerkelijk verlies aan vrijheid. Zij, die zon der in zelfstandigheidsromantiek te vervallen, uit het vrije onder nemerschap nog enige levensinspi- ratie putten, dienen zich van dit verlies wel bewust te zijn, aldus Gemengde Branche. Klucht van de Kip Het kruideniersvakblad schrijft naar analogie van de Ballade van de Boer, thans over de Klucht van de Kip. In de Wet is namelijk onlangs de moge lijkheid geopenddat meer levensmidde lenbedrijven diep vrieskip zullen mogen verkopen. Maar nu blijktdat bij de Kamer van Koophandel daartoe eerst f 10 gestort moet worden, m drievoud een formulier wor den ingevuld, inzage van de balans moet worden gegeven ter beoordeling van de krediet waardigheid en ook nog bijzon dere omstandigheden moeten worden vermeld op grond waar van men diepvrieskip wil ver kopen. Iedere detailhandelaar is echter bij zijn vestiging al op kredietwaardigheid beoordeeld en gevraagde bijzondere omstan digheden kunnen alleen maar wijzen in de richting van de verfoeide hantering van het behoefte-element. In de Tweede en Eerste Ka mer heeft de staatssecretaris geen mededelingen willen doen over normen en richtlijnen voor het ontheffingsbeleid bij de verkoop van diepvrieskip. Vele Kamerleden zouden zich tegen de gang van zaken verzet heb ben, aldus het kruideniers vakblad, indien zij alles ge weten hadden. De secretaris van de Kruide niersvakcentrale, mr. P. J. v. d. Hout, zou deze week een onder houd hebben op het departe ment. Gehoopt wordt, dat de geschetste gang van zaken op een afschuwelijk misverstand zal blijken te berusten. Mocht dit niet het geval zijn, dan kan het departement zich op een hevige storm uit alle richtingen voorbereiden, aldus het blad. VAN NELLE BESTELLEN. De jury tot toekenning van de Keizer Karei de Grote-prijs voor toon kunst, heeft voor 1959 de prijs voor muziek toegekend aan de dirigent Jan Out uit Arnhem, wegens zijn zeer grote verdiensten voor het Nijmeegs muziek leven op muzikaal gebied. v': VAN NELLE BESTELLEN. Beroepingswerk NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Ommen: J. W. van Bar. neveld te 's-Gravenhage; le Ee (Fr.) E. J. Loor te Heemse; te 's-Gravenhage (vak. F. J. Broeyer): N. den Oudsten te Amersfoort, geestelijk verzorger „Zon en Schild", Aangenomen de benoeming tot vikaris te Eersel-Hoogeloon-Bergeijk en Bladel: J. J. Botma, vikaris te Goor. Beroepbaarstelling. De heer A J. de Bue, vikaris, Bergweg 41b. Rotterdam, is beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Examens: De classis Amsterdam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heren F. L. van der Bom, lstc Helmersstraat 99-1, Amsterdam: P. Sytsma, Wouwermanstraat 17-3, Amster dam, beiden kandidaat aan de V.U. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Werkendam: W. C. Lamain te Grand Rapids (U.S.A.) en H. Rijksen te Vlaardingen, Christ. Geref. Synode De generale synode van de Chris telijke Gereformeerde Kerken heeft zich gisteren-met kennelijk enthousiasme gesteld achter de plannen van de jeugdbonden, die een eigen vrijgestelde willen heb ben en een eigen jeugdcentrum. Het werd een dag van „acties", want in de avondvergadering kreeg het curatorium van de TheolO' gische School het mandaat om een nieuw bibliotheekgebouw te laten bouwen. Nadat de synode in de morgenverga dering een aantal zaken besproken had die betrekking hadden op studiegelden de evangelisatiearbeid werd in de .middagvergadering het rapport van de deputaten voor het contact met de jeugd bonden behandeld. Het rapport belichtte ntie vermoeid drink: litei! J d RIVELLA I 'JfltideU dan andeU In EEH FRIESCHE VUG-DOMO PRODUCT Voorbede gevraagd voor gemeenten in Oostzone De in Driebergen bijeengekomen Hervormde en Gereformeerde zie kenhuispastores hebben de tweede dag van hun bijeenkomst het genoe gen gehad dr. H, S. Dummer uit Münster, een Duitse collega, te ho ren over de arbeid in de niet-confes- sionclc ziekenhuizen in de Bondsrepu bliek. Dr. Dummer, die werkt in de gro te universiteitsklinieken te Münster, gaf een overzicht van de stand van zaken, waaruit wel bleek, dat de Kerken in Nederland zich veel meer moeite getroosten om een verant woord ziekenhuispastoraat op te bou wen en te doen functioneren dan zulks in West-Duitsland het geval is. Slechts enkele predikanten en vicaris sen vinden hun volle dagtaak ïn dit werk: vaak is het toevertrouwd aan een emeritus-predikant of aan een kracht, die naast het werk in de grote zieken huizen nog een andere taak toebedeeld krijgt b.v, het geven van godsdienston derwijs op scholen. De meeste Landes- en Kreissynoden besteden wel aandacht aan de zielszorg in het algemeen doch bitter .weinig aan het zo belangrijke pastoraat in de al gemene ziekenhuizen. Met een geringe geldelijke steun houdt alles op! Omdat dit werk niet leeft in de gemeenten is het uiterst moeilijk- om vrijwillige krach ten aan te trekken Wel zeer triest is wat aan berich ten binnenkomt uit de Oostzone. Daar zijn de confessionele ziekenhuizen nog wel niet verboden (dat durft men blijkbaar nog niet aan), wel wordt b.v. het subsidie, zonder welke geen modern ziekenhuis kan bestaan, al meer ingehouden. Het prédikantenbe- zoek aan niet-confessionele ziekenhui zen is in 1956 „geregeld": pastores mogen alleen komen tijdens de be zoekuren! Tot een grote universiteitskliniek heeft b.v. slechts één vrouwelijke vica ris toegang, die bovendien nog belast is met allerlei werk buiten het ziekenhuis. De zusters noteren welke patiënten be zoek wensen, doch vrijwel niemand geeft zich op uit vrees voor de „zwarte lijst". Bij levensgevaar kan er buiten de be zoekuren (3"per week!) door de zieke om bezoek worden gevraagd. Meestal de, Raad Kerk cn Ziekenzorg over „Vragen rond- gebedsgeneji" Met dé strekkuij komt hiér- niets van terecht. Dringend verzocht pastor Dummer om de voor bede voor.de gemeenten achter het IJzeren Gordijn. Gebedsgenezing De rest van de dag was gewijd de bespreking van het door de synode aanvaarde rapport big van dit rapport bleek men zowel Van Hervormde als van Gereformeerde zijde zeer ingent men te zijn. De voorzitter der confe rentie, ds. A. Hijmans (A'dam), die te vens als rapporteur van de Raad dit rapport heeft samengesteld, deelde mee, dat deze „voorzichtige titel" gekozen was, omdat niet alle vragen breedvoe rig konden worden behandeld (b.v. niet die van de gave der genezing uit 1 Cor. 12). Langdurige stüdie van artsen en pre dikanten. ernstige bezinning op vragen waar men; aanvankelijk verschillend over dacht" (men wilde niet met een meerderheids- en een minderheidsrap port uitkomen-V, hebben uiteindelijk ge leid tot dit resultaat. Dat dit boekje kón verschijnen en dat deze vragen in onze tijd aan dè orde zijn gesteld, vloeit voort uit een aller- wege nieuw verstaan van de Bijbelse boodschap van het Koninkrijk Gods. Uit de levendige en belangrijke be sprekingen noteren wij enkele momen ten. Het rapport kwalificeert ziekte als ..gebonden-zijn" (Thurneysen»voorge steld werd te spreken van disintegra te". wijl gemakkelijker alle ziekten om vattend. Natuurlijk werd uitvoerig stilgestaan bij het eventuele v'erband tussen ziekte en zonde en de van dr. Koole overge nomen onderscheiding: kastijdingstraf, hetgeen weer aanleiding was tot een uitvoerig ingaan op, de eenheid (zij het niet zonder accentsverschil) van Oud en Nieuw Testament. Ook vragen als „wil God de ziek te?" (die Hij vaak gebruikt om Zijn doel te bereiken met de mens) en naai de plaats en de functie van het wonder ïn het apostolaat vroegen aandacht. Wat het laatste betreft: het rapport stelt: door het geloof komt men tot het wonder. Hetgeen niet uitsluit, dat Hij (b.v. in zendingssituatie) het wonder gebrui ken kan om Zijn Woord (dat het won der verklaart) ingang te doen vinden. Want het Woord, niet het wonder zon der meer brengt tot geloof in de rijke zin van dit woord. VAN NELLE BESTELLEN. 126 Een halve minuut was het ledig en stal geworden in het vertrek. Slechts Kiseki en zijn twee naaste buren zaten er nog. De anderen werden in de ves tiaire gepropt, waarna de deur achter hen op slot ging. McKinnon stond tegen de muur aangedrukt naast de openstaande dubbele deur, terwijl Nicol son in de geopende deur stond die naar de zijgang leidde. Hij stond zo. dat hij de dubbele deur kon zien door de reet, tussen zijn deur en de post daar van, maar tegelijkertijd ook zo. dat de loop van het geweer, dat hij in zijn handen had. precies mid den op de borst van kolonel Kiseki was gericht. En deze had ondubbelzinnige orders ontvangen. Hij had al een lang leven achter de rug, en in dat lange leven voldoende wanhopige en onverzoenlijke men sen meegemaakt om er zeker van te zijn dat Nicol- son hem als een hond zou neerschieten wanneer hij ook maar vermoedde, laat staan dan de zekerheid had, dat deze dubbel spel speelde. Kiseki's beruchte wreedheid werd slechts geëvenaard door zijn onge hoorde moed, maar een dwaas was hij'niet. En dus was hij van plan zijn instructies zorgvuldig op te volgen. Terwijl de soldaten ever het grind kwamen aan lopen en het huis binnenkwamen, hoorde Nicolson de kleine Peter reeds huilen, een moedeloos ge kerm van vermoeidheid, en hij klemde de lippen op elkaar. Kiseki ving zijn blik op en zijn spieren spanden zich, daan hij nu ieder ogenblik een kogel meende te mogen 'verwachten uit het geweer van de stuurman. Maar toen zag hij deze het hoofd schudden en zich zichtbaar, bewust ontspannen. De voetstappen klonken nu in de vestibule, hielden op bij de deur, en weerklonken opnieuw nadat Ki seki een bevel had gegeven. Een ogenblik later kwam het Japanse escorte, zes man in getal, de kamer binnen, zijn gevangenen voor zich uit drij- Kapitein Findhorn liep voorop, aan beide kanten door een soldaat bij een arm gehouden. Zijn benen sleepten achter hem aan; hij zag er asgrauw en doodop uit; hij haalde snel en met de grootste moeite adem. Zodra de soldaten stilstonden, lieten doer ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) zij hem los. Hij zwaaide een keer heen en weer, terwijl zijn met bloed doorlopen ogen in hun kas sen draaiden, zakte in elkaar en lag een ogenblik later bewusteloos op de grond. Gudrun Drachmann kwam vlak achter hem aan, met Peter nog altijd in haar armen. Haar donkere haar was geheel in de war, en haar blouse, die eens wit was geweest was tot halverwege haar rug omlaaggetrokken. Van waar hij stond, kon Nicolson haar rug niet zien, ■maar hij wist dat deze vol bloedplekken moest zit'en, want de soldaat achtei haar prikte met zijn bajonet tussen haar schouders. Hij kon de verlei ding bijna niet weerstaan deze de volle lading van zijn automatische geweer in het lichaam te jagen, maar slaagde er toch in zich te beheersen. Rustig en kalm bleef hij staan, terwijl zijn blik van het onvérstoorbare gezicht van Kiseki gleed naar het vuile, gehavende gezicht van het meisje. Hij zag nu ook dat zij niet meer stevig op haar dodelijk vermoeide, trillende benen stond. Maar nog altijd hield zij het hoofd trots omhooggeheven. Opeens gaf kolonel Kiseki een bars bevel. Totaal verbluft keken zijn mannen hem aan. Vrijwel on middellijk herhaalde hij het dan ook met zijn vlakke hand op de tafel slaand, waarop vier van de zes soldaten dadelijk hun wapens op de parket vloer lieten vallen. De vijfde trok met een stupide gezicht zijn wenkbrauwen op, alsof hij zijn ogen nog altijd weigerde te Voven, keek ziu> metge- zijn hand en liet ook zijn geweer naast dat de anderen op de grond vallen. Alleen de zesde, de man die zijn bajonet tegert Gudruns rug aange drukt hield, begreep dat er iets niet in de haak was. Hij bukte zich voorover, keek verwilderd om zich heen, en sloeg tegen de-grond als een gevel de boom, toen Telak snel en onhoorbaar uit de vestibule van achteren op hem kwam toelopen en de kolf van zijn geweer met volle kracht deed neerkomen op zijn onbeschermde achterhoofd. Op dat ogenblik kwamen Nicolson, McKinnon en Telak tegelijkertijd in actie. De laatste dreef de vijf Japanse soldaten in een hoek, McKinnon schopte de dubbele deur dicht, en hield het drietal achter de tafel in het oog, terwijl Nicolson op Gudrun en Peter was afgestormd en hen, zonder ook maar één woord te zeggen, ongegeneerd omhelsde en liefkoos de. terwijl hij straalde van blijdschap en grenzelo ze opluchting Gudrun bleef hem een tijdlang strak ongelovig en niet begrijpend aanstaren, maar liet zich toen tegen hem aanzakken en verborg haar gezicht tegen zijn schouder, terwijl zij voortdurend zijn naam herhaalde. Met een brede grijns op zijn gezicht stond McKinnon naar het drietal te kijken, van zijn woede was nu geen spoor meer te beken nen Maar het waren slechts steelse blikken, die hij op hen kon werpen, aangezien de loop van zijn wapen ononderbroken gericht bleef op de drie man nen aan het hoofd van de tafel. „Johnny, Johnny!" Gudrun hief het hoofd op en keek hem aan met stralende vochtige ogen. waar uit tranen welden, die strepen trokken over haar met stof bedekte gezicht. Zij begon nu te huive ren, ten dele uit pure reactie, maar ook van de kou. daar haar kleren dropen van het regenwater, zonder dat zij daar zelf iets van merkte Nicolson kon maar niet genoeg krijgen van haar innig ge lukkige ogen „O Johnny, ik dacht dat het nu wer kelijk gedaan was met ons. Ik dacht dat Peter en ik. Zij zweeg weer en glimlachte opnieuw tegen hem. „Hoe ben je hier gekomen? Ik.... ik begrijp er niets van. Hoe heb je dat klaargespeeld?" (Wordt vervolgd) de vele aspecten van het bloeiende jeugdwerk, maar de synode concentreert zich in haar bespreking hoofdzakelijk op het verlangen van de jeugdbonden een eigen vrijgestelde en een eigen jeugdcentrum te hebben. Vele synodele den ondersteunden deze plannen. Ds. J. H. Velema legde er de nadruk op dat het jeugdcentrum ook een bredere be stemming zou moeten krijgen. De syno de dróeg de deputaten op om de plan- ÉifiHg te Emigratie Bij de bespreking van het rapport de deputaten voor de emigratie bleek dat de handleiding van de Ned Emigra tie Dienst de naam van de Old Chris tian Reformed Church vertaalt met Oud Gereformeerde Kerk, wat ten ene male onjuist is. Ook wordt d Christ. Geref. Kerk in die handleiding in het geheel niet genoemd., In de bespreking drongen de synodeleden er dan ook op aan dat de deputaten zouden trachten zitting te krijgen in het bestuur van de Christ. Emigratie Centrale. Ds. Jac. Overduin heeft de synode tij dens de bespreking er nog op gewezen dat emigreren een moeilijk zaak is. Er moet een bereidheid zijn om te strijden ook voor het geloof of men moet in het geheel niet emigreren, "muit de synode werd er op aangedrongen dat emigran- oégtijdig er op gewezen zullen worden bij wélke kerk zè zich moetén ansluiten. Bibliotheek Uitvoerig- ging de synode in op het rapport van het curatorium van de The ologische School te n. Ds. C. v. d. Zaal sprak een goed woord voor de busjesactie van de vrouwen om de bouw an het nieuwe bibliotheekgebouw moest kómen: de synode verleende het curatorium dan ook het mandaat om in de tuin van de Theologische School te gaan bouwen. De particuliere synode van het Noorden had er op aangedrongen dat de studenten een bepaalde tijd tijdens hun laatste studiejaar praktisch werk zaam zouden zijn. De commissie, die deze instructie had besproken, advi seerde er op aan te dringen dat de praktische werkzaamheden der stu. dentèn in het kader van de aanwezige mogelijkheden nog meer uitgebreid zullen worden. Daar prof. dr. B. J. Oosterhoff meedeelde dat dit inder daad al gebeurt, nam de synode het commissie-rapport zonder meer aan. Groet In de middagvergadering brac'ht ds. Y. van de Woude de'groeten over van de Reformed Churches van Australië Hij schilderde de moeilijkheden van zijn kerk, die in korte tijd van ken op Tasmanië. Het calvinisme leeft vrijwel met meer jn dit land. De kerken die een „dorpskerkelijk leven" leiden hebben de geestelijke en morelé steun hard nodig. Sprekend over het geestelijk leven in Australië zei ds. Van der Woude dat als een Nederlands gereformeerd predi kant die voorstander is vr - de Wereld raad, naar Australië beroepen wordt, ij een jaar later heel anders denkt. Diep ging de spreker nog in op de schoolstrijd en de noodzaak van de klei- kerken om eigen lagere scholen en eigen theologische opleiding te on derhouden. Voor al dit werk wordt geen cent subsidie ontvangen zodat de kerken alles zelf moeten opbrengen. Hij vroeg dan ook de morele en financiële steun verzocht, de kerkeraden, indien er verzoek zou worden gedaan om fi nanciële hulp, dit ook inderdaad te doen. Ds. J. H. Velema vroeg hem tijdens de beantwoording de groeten over te brengen van de chr. geref. synode en sprak zijn blijdschap uit over dit con tact. Schippers Laat in de avondzitting werd nog het rapport van de deputaten voor de ambtelijke bearbeiding van chr. geref. schippers in behandeling genomen. De schipperspredikant ds. L. Kleisen kreeg de gelegenheid om de synode zijn werk toe te spreken. Hij deed een beroep op de christ.-geref. gezinnen om schipperskinderen, die aan de wal naar school moetenop te en, Vanuit zijn ervaring besprak hij verschillende moeilijkheden, die zich voordoen bij de ambtelijke be arbeiding zoals de catechisaties, en hel doen van belijdenis. Vandaag zal de synode zich nog verder op deze pro blemen beraden. Statistiek van het kleuteronderwijs Bij hel Centraal Bureau voor de Sta tistiek is verschenen de statistiek van •t kleutei c! 'rwijs en van de vóórzie- ng in de behoefte aan klèuterleidsters l58-'59. Het aantal leerlingen bij het kleuter onderwijs steeg blijkens deze publika- tie van 361 900 tót 372.800. Ook het aan tal scholen en leid 'ters im toe en wel resp. 133 en 284. De belangstelling de opleiding kleuterleidster blijf: afnemen. Het percentage der vervangingsbehoef te d.i. het aai leidsters, nodig ter vervanging i :n vertrokkenen, bedro g 12,3 pet onder de 2529-jarigen was het verloop 28,6 pet., waarvan het meren- '1 vertrekt wegens huwelijk. VAN NELLE BESTELLEN. Voor God is iedereen gelijk. Hij maakt geen onderscheid tussen heren en knechtentussen mannen en vrouwen, tussen groten en kleinen en toch.... spreekt de Bijbel van loon. Van Mozes wordt bijv. gezegd, dat hij „de smaad van Christus groter rijkdom geacht heeft dan de schatten van Egypte, want hij hield de blik gericht op de vergelding". Deze vergelding slaat niet slechts op het oordeel over de zonden van het rijke Egypte, maar ook op het loon voor de9P man die Gods kant kiest. Zijn er dan rangen in de hemel? Wunt ongetwijfeld sZaatgsj het loon niet alleen op de aardse zegeningen die God onsx schenkt. De Bijbel spreekt ook van „uw loon in de hemel"} Als er al rangen zijn, dan zullen het zeker geen rangen zijn van heer, koning, keizer, maar van dienen, meer dienen en nog meer dienen. Paulus spreekt van mensen die behouden worden als door vuur. Anderen komen met handen vol edelstenen. Er is dus verschil. Christus is de weg naar en de deur van de hemel. A Maar ons leven op aarde bepaalt onze plaats in de hemel. Er zijn mensen die zeggen: Het doet er niet toe hoe wij leven.\ De Bijbel zegt: „Het doet er alles toe!" Q VOORAVOND MILJOENENNOTA QVER enkele dagen zal de minister van financiën met het bekende koffertje in de hand het gebouw van de Tweede Kamer binnenstap pen en de miljoenennota indienen. Moge de inhoud voor de buitenwe reld nog een groot vraagteken zijn, zeker is wel, dat de huidige econo mische situatie een degelijke spring plank voor de naaste toekomst is. Wij kunnen namelijk over de gang van zaken best tevreden zijn, ook al is niet alles goud wat er blinkt. Regelmatig kunnen wij lezen, dat er (zeer) bevredigend wordt gewerkt door de ondernemingen, dat de af delingen goed van opdrachten zijn voorzien, dat de resultaten tot nu toe hoger waren dan in de overeen komstige periode van vorig jaar, cn dat er ook voor het resterende deel van dit jaar goede verwachtin gen bestaan. Dit is dan zo ongeveer de taal van de jaarverslagen en de tussentijdse berichten over de gang van zaken. Er zijn echter wel duidelijker cij fers ter beschikking, dank zij het Centraal Bureau voor de Statistiek, ook al lopen die niet alle tot de dag van gisteren. Zo weten wij, dat de produktie In de industrie in de eerste helft van dit jaar 8 pet. boven het niveau van vorig jaar is komen te liggen. Maar binnen de industrie komen er grote verschillen te voorschijn. Bij de che mische nijverheid bijv. was de stij ging van de produkiiviteit 5 pet., bij de leder- en rubbernijverheid 14 pet. bij de metaalnijverheid 11 pet., bij de papierindustrie 11 pet., bij de textielnijverheid 3 pet., en bij de voedings- en genotmiddelenindustrie niet meer dan 1 pet. Er wordt evenwel niet alleen méér geproduceerd, belangrijker is nog, dat de werkloosheid naar beneden loopt. Eind augustus waren er in to taal 50.000 werklozen (van wie er 8800 op aanvullende werken werk zaam waren). Vorig jaar om deze tijd was het totaal 71.200 mannen. Sprekender is nog, dat toen 16.000 mannen werkloos waren door de te ruggang in het bedrijfsleven (de zo genaamde conjunctuurwerklozen), en thans geen een meer. De stijging van de werkgelegenheid blijkt ook zonneklaar uit het gerin ge aantal bedrijven, dat eind juli nog personeel wegens gebrek aan werk korter dan 48 uur moest laten werken: het waren maar 48 bedrij ven, die in totaal 1505 mensen kor ter lieten werken. Een grotere produktie betekent een groter nationaal inkomen. Wij zien dan ook, dat èn de totale consump tie èn de totale besparingen dit jaar de hoogte ingaan. De consumptie van de Nederlandse bevolking in haar geheel nam in het eerste halfjaar met 4 pet. toe ten opzichte van het eerste halfjaar van 1958. Bij de besparingen zijn de cij fers echter minstens even indruk wekkend. Bij alle spaarbanken te zamen werd Mee B er van januari tot cn met juli 530Lei miljoen gespaard: dit is 200 mil- h joen meer dan in dezelfde periodekrir van 1958. In augustus haddén de^uc banken, ondanks de vakantiestem-?ra' ming, evenmin over de spaarlust te klagen, zoals uit de cijfers van een L aantal banken blijkt. stai De spaarcenten vloeien echter ook S naar de levensverzekeringsmaat-5Pe schappijen. Juist deze week werd, B bekendgemaakt, dat de produktie n (het totaal aan nieuwe verzekerin- D gen) in de eerste helft van het jaar11111; met ƒ150 miljoen was gestegen tot""3' iets over de twee miljard gulden. Dit grotere nationale inkomen kon echter niet ontstaan door extra lo-|^ nen, want van een verhoging wasjan geen sprake. Wij moeten het daar om elders zoeken: een grotere koop- 'tracht door de toegenomen werk-^g ''genheid en door de uitkering van gen 'ificaties en tantièmes, bonussen 18, c.i kapitaal, winsten en dividenden, Do', alsmede de opbrengsten van naar het buitenland verkochte aandelen. C Wat de dividenden aangaat, in de tan eerste 8 maanden van dit jaar wa- L ren 116 dividenden hoger dan ver-^' De uitverkoop van dividenden heeft con natuurlijk een enorme herbelcg-Ma gingsvraag doen ontstaan, welke, te zamen met het gunstige bedrijfs- e nieuws en de sedert het begin van dit jaar van 4,75 tot 4Va pet. gedaal- de rente, voor de frappante stijging °}e van de aandelenkoersen heeft ge zorgd. Zo zijn de aandelen van de vier in- ternationale fondsen (Koninklijke, Par Philips, Unilever en A.K.U.), als 6n groep gezien, van 2 januari tot en E met deze week met 18 pet. in koers Ha'| gestegen. In geld betekent dit, dat urn de gezamenlijke koerswaarde steeg F van 15'/j miljard tot 17,25 mil- da? jard op het eind van juli. De koers- waarde van alle aan de Amsterdam- tigl se beurs genoteerde effecten liep in |(iü die 7 maanden met 3 miljard op ma tot 24 miljard. C Zo kunnen wij nog méér voorbed- ^a den geven: een stijgende uitvoer, j toenemende kredieten, stijgende om- dai zetten bij de middenstand, en sta-2 t biele prijzen. Maar evenals bij elke 1 medaille is er ook hier een keerzij- rU! de. Er zijn weer spanningen op de ar- beidsmarkt door gebrek aan vol- tot doende vaklieden in verscheidene i branches. Mede hierdoor kan thans 74, een loongolf ontstaan die econo- lee misch gezien de bestedingen in ha. sterke mate zal opstuwen, waar- Ra door er ook een opwaartse druk op ivri de prijzen gaat ontstaan en de in- 2 1 voer sterk wordt gestimuleerd. De- L ze inflatore krachten worden te ge- str vaarlijker, als de ondernemers hun Aot Investeringen gaan opvoeren en daarvoor nieuwe kredieten opnemen, da Laten wij ons thans echter maar i geen extra zorgen maken. Over en- Pe kele dagen zullen wij weten, hoe de 10 overheid erover denkt. 3 Het rapport over de hereniging (Van verslaggevers) Gistermiddag had de generale syno- van de gereformeerde kerken wil len voortgaan met de bespreking van voorstellen inzake de verhouding tus sen de gereformeerde- en de vrijge maakte gereformeerde kerken en de mogelijkheid om tot hereniging te ko men. Gehoord de discussies van de dag tevoren en gezien de amendè- VAN NELLE BESTELLEN. Uitzending van Joke Bourna lejuffroüw Joke verbonden zal worden aan de- Kraamkliniek „Panti Wilasa" te Sema- rang en op 13 september a.s. per K.L.M. hoopt te vertrekken. Voorganger in deze dienst was de plaatselijke predikant, ds. H. A. L. v. Linden. Namens de Raad van Samenwerking werd het woord gevoerd dóór prof. dr. P. J. Zuidema, die jarenlang aan het Chr Ziekenhuis „Bethesda" te Jogjakar- *- verbonden is geweest, waarna dokter ums. ook zelf dé gemeente heeft toe gesproken. In een samenkomst na de dienst spraken prof. dr. H. Bergema en ds. H. A. L. v. 3. .inden en werd ha r de uitzendende kerk, een pick up met platen aangeboden. menten, die waren ingediend, had de commissie inzake de leeruitspraak van 1946 enige veranderingen aangebracht in de tekst van het voorstel Om de vervangingsformulterzijde te stel- i len. De rapporteur, prof. dr. H. N. Rid derbos te Kampen, lichtte de wijzigin gen toe. De commissie is gebleven bij haar oorspronkelijk idee, namelijk om te zeggen dat door deze terzijdestel ling niets wordt afgedaan van wat in de gereformeerde kerken steeds heeft gegolden ten aanzien van de leer van verbond en doop. Prof dr. D. Nauta, die geneigd zeide te zijn om met dit voorstel mee te gaan, vroeg van dé synode echter uitstel van behandeling, daar de zaak bij hem niet voldoende bezonken was. Hij achtte zich niet in staat alles ineens te doorzien. Het gaat om uitermate belangrijke dingen, waarbij de formulering wel precies moet zijn. ingeval de synode met de behandeling toch zou voortgaan, achtte prof, Nauta zich genoodzaakt om niet aan de stem ming deel te nemen. Zijn collega próf. dr. A. D, R, Polman te Kampen, stelde zich achter dit verzoek. mede, dat het moderamen in deze zaak beslist niet overhaasten wilde. Zodat be sloten werd de behandeling van een cn te s(C|jen tot dc zjttinft van VAN NELLE BESTELLEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2