Jlicttiwc geihsctfe ÖTourant HOGERE LONEN, GEEN HOGERE PRIJZEN Politie in grote steden gaat voetganger letten extra op Melk wordt niet nog duurder Bedrijfsleven achter minister Waken voor een nieuwe bestedingsbeperking ZONDAGSBLAD Aan „doe-maar-raak" moet snel een eind komen Britse kunstkoe maakt lOx sneller eehte melk Amerika achter cle Dalai Lama Hog er disconto in Amerika Bankdirecteur nu failliet Drie wachtmeesters van rijkspolitie in arrest Arrest voor Indonesiës procureur-generaal VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11664 F. D TEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DEE MEK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantpnsticfj is gfje bleoen tnyn hert ia tcjjljenspoet" GOED ZO, JONGENS (Van onze sociaal-economische redactie) MINISTER DE POUS heeft gistermiddag de medewerking van het Nederlandse bedrijfsleven toegezegd gekregen voor zijn prijsbeleid. Met grote nadruk verklaarde de minister, dat loonsverhogingen niet in de prijzen doorberekend zullen mogen worden. Alle loonsverhogingen moe ten door het bedrijfsleven zelf uit de produktiviteit en de rentabiliteit betaald worden. Indien de compensatie van de huur- en melkprijsver hoging in sommige bedrijfstakken moeilijkheden zou opleveren en er dus knelpunten ontstaan is er een mogelijkheid van doorberekening van deze looncompensatie, maar dan zal toch vantevoren met Economische Zaken gesproken moeten zijn. I Voor de vaststelling van de juiste produktiviteitscijfers zegde de minis ter alle medewerking van het Cen- traal Bureau voor de Statistiek en eventueel van het departement toe. De minister zei het zeer op prijs te stellen, indien de centrale organi saties in geval van loonsverhogingen bij haar leden zullen aandringen op niet-doorberekening in de prijzen, zo als ook in de grootmetaal het geval is geweest. De centrale organisaties zouden de bij haar aangesloten vak- organisaties hiervan op de hoogte moeten stellen en deze bonden zou- den op hun beurt in geval van loons- verhogingen de individuele leden van de organisaties in een circulaire moe- j ten wijzen op het verbod tot doorbe- i rekening in de prijzen. Morgen in ons visserijconflict ontstaan tussen de kuilvissers en de vissers die het op bescheidener schaal doen. Laatstgenoemden beschuldigen de kuilvissers ervan de hele visstand uit te moorden. Daarover wordt u morgen in ons zondagsblad ver teld. Op pagina 1 staat voorts een beschouwing over de reis van prinses Beatrix naar stad en staat New York. Op Blad Zij wordt o.m. ver teld, wat er allemaal gebeurt met het afval, dat in de vuilnisbakken belandt. Over „Pro Rege" en haar nu 85-jarige voorganger wordt op de pagina Geestelijk Leven een re portage geschreven. In het Cultureel Venster wordt o.m. aandacht gewijd aan een jonge „kunstschilder", die door zijn barbaarse manier van wer ken het nozemisme in de schil derkunst heeft gebracht. Ter vergadering werd aan de aanwe ige vertegenwoordigers van het bedrijfs leven een circulaire uitgereikt, welke als iode.1 zou kunnen dienen. Minister De Pous noemde de niet-door berekening een zaak van grote ernst, dat we op het ogenblik in een periode i oplopende conjunctuur zitten en we vendien in economisch opzicht een •eilijke zomer achter de rug hebben. Öc regering is gedwongen de zaak goed handen te houdfen en een cumulatieve rijzenwerking die zou leiden tot een leuwe bestedingsbeperking te voorko Daar in het kader van de vrijere loonvorming de lonen per bedrijfstak orden vastgesteld zal nu ook het prijs beleid van de regering zich meer op de akorganisatdes richten dan voorheen'wel het geval was. De minister verklaarde ook nog, met een aan tal branche-organisaties te zullen praten de procedure bij de doorvoering ;ventueel noodzakelijke prijsverho gingen tengevolge van loonstijgingen. Zo zal aanstaande maandag reeds het ge sprek gevoerd worden met de vervoers organisaties. Wat betreft de prijsverhogingen tengevolge van zogenaamde externe omstandigheden, zoals stijging van de grondstoffenprijzèn, blijft de re-" geling zoals deze was, namelijk mel ding bij het departement achteraf. Er zal echter ook op worden toege zien, dat wanneer de omstandighe den aanleiding geven tot prijsdaling dit dan ook inderdaad geschiedt. Indien het bedrijfsleven zich aan deze regels houdt, zullen er geen diepingrij pende maatregelen zoals een prijzenstop nodig zijn, aldus minister De Pous hoopte dat dergelijke maatregelen ook stok achter' de deur i uilen deze hardheid en discipline tegen :ver de werknemers op moeten brengen. Wanneer er in de metaal een loonsver- ïoging van 5 pet is toegekend, dan zal >r niet over de hele linie gestreefd moe- en worden naar een loonsverhoging van Het N.V.V., dat zich reeds eerder een tegenstander verklaarde van de vrijere loonvorming, maar onder de gegeven mdigheden bereid is mede te wer- nam ook gisteren dit zelfde stand- Namens de regering waren bij het ge- :prek aanwezig behalve minister De Pous, staatssecretaris Roolvink en de heer J. Berger, voorzitter van het Col van Rijksbemiddelaars, voorts nog aantal hoge ambtenaren van het departement van economische zaken. Voor het bedrijfsleven namen aan het gesprek deel vertegenwoordigers van de vier industriële werkgeversbonden, ier middenstandsbonden, de drie erken de werknemers-vakcentralen, de raad overleg voor de handel en de cen- van verbruikscoöperaties. uilen zijn. Uit de r ■acties die uit de Kring va ordigers van het bedrijfsh in bleek duidelijk, dat me Van deze zijde werd echter ook gestelc dat waneer men van de ondernemers organisaties vraagt, dat zij neen zullei zeggen, wanneer er verzoeken tot loon< verhogingen uit de bedrijfstakken komer men ook van de werknemersvakcentralen zal mogen eisen dat zij geen looneisen zullen stellen die de produktiviteitssty ging te boven gaan. Ook de vakbonden Zonnig De Bilt verwacht tot mor genavond Droog, zonnig en warm Zwakke, in de namid- u en dan matige wind, i oost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 12 sept. zon op 6.( 19.04 uur; maan op 16.29 uui Op. 17 september volle i HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zeer streng optreden aangekondigd OP INITIATIEF van de elf hoofdcommissariaten van politie, die verte genwoordigd zijn in de Verkeerspolitiecommissie, heelt de politie, in samenwerking met de Rijkspolitie, besloten met ingang.van de tweede helft van september in de grote gemeenten een scherpe controle te gaan uitoefenen op de gedragingen van de voetgangers in het verkeer. Streng, we mogen wel zeggen zeer streng, zal de politie gaan optreden tegen voetgangers, die een overtreding begaan. De politie betreurt het, dat ze op deze wijze de voetganger verkeersfatsoen moet bijbrengen, maar het kan niet anders: de Nederlandse voetganger is hardleers, in tegenstelling tot de buitenlandse. In Denemarken bijv. heerst er een sfeer van natuurlijke discipline onder d,e voetgan gers. In Nederland echter heerst er een „dóe-maar-raak"-sfeer. Kennelijk is men zich er niet van bewust, dat het in het verkeer gaat om leven en dood. Bij de voetgangersactie, die niet voor een be paalde periode geldt en dus eigenlijk geen actie genoemd kan worden, zal de politie zeer speciaal op het volgende letten: 9 het verbod, dat de voetganger zich door het rijdende verkeer zal begeven, moet door dc voetganger nauwkeurig in toepassing worden gebracht; bij de van verkeerslichten voorziene oversteekplaatsen moet de voetganger stipt de lichten gehoorzame Onjuiste berichtgeving (Van onze sociaal-economische redactie) TVTADAT het socialistische dagblad „Het Vrije Volk" kortgeleden een groot verhaal had weggegeven over ernstige spanningen, die er in hei kabinet zouden bestaan met betrek king tot de begroting van het depar tement van defensie een verhaa' dat overigens een verdichtsel bleek te zijn komt dit blad thans wee: met een onwaarschijnlijk bericht, en wel over een verdere verhoging van de melkprijs. Bij een bepaalde bevolkingsgroep zou door een dergelijke berichtgeving mis schien een anti-regeringsstemming ge kweekt kunnen worden. Bij het bericht in „Het Vrije Volk" willen wij daarom aantekenen, dat de overheidssubsidie op de consunmptiemelk formeel zes een: bedraagt en dat de regering met hei bedrijfsleven inderdaad overeengekomen is, dat de melk per 1 januari twee cent en per 1 april nog eens met twee cent in prijs verhoogd zal worden, dus tn „Het Vrije Volk" meent te weten, dat minister Marijnen de resterende twee centen niet ten laste van de boerenstand vil brengen, want hij zou de verreken- prijs voor de boer niet met twee een: willen verminderen. (De S.E.R. heeft in dertijd geadviseerd dat het verschil tus sen garantie- en verrekenprijs 2.2 een' zou dienen te vervallen). Het is echter de vraag, of de reste- tra^kome^varTcfe consum lijke cons urnen ten-sub si di bedraagt thans nog vijf In verband met de ze afzet van dit jaar is eerder een tekort dan gunstige zuivel op dit ogenblik volledig; irmeel zes cent per litei zal waarschijnlijk me' ontwikkeling van de zui 1 melkprijzenstijging t bed r; gebruik de xebra Verdronken. De 49-ja: irdronken H vergebracht ïge Klaas iens werkzaam- nabij zijn v tl en in het IJs- stoffelijk over- ar Amsterdam had drie kin- DRITSE GELEERDEN hebben een mechanische koe" uitgevonden, die werkt op gras en waarvan beweerd wordt, dat zij 10 maal doeltreffend» werkt dan een echte levende koe bij het produceren van proteïne voor mei selijke consumptie. De installatie, die 300.000 gulden heeft gekost gewerkt werd, heeft tot doel het gras te ontleden olie en proteïne. De makers ervan zijn van mening, dat wanneer deze installatie gebruikt wordt in onderontwikkelde gebieden, zij het wijd verbreide tekort aan proteïne zal helpen overwinnen. Dit tekort is een hoofdoorzaak van onder voeding. Tot dusverre heeft de installatie met succes proteïne geproduceerd uit aardnoten of gras, maar verklaard wordt dat zij doeltreffend werkt op alle plantaardige stoffen. 0 op oversteekplaatsen met knipperbol- len moet de voetganger de nodige waakzaamheid betrachten. Men mag De Verenigde Staten hebben giste: in instemming betuigd met het ini ef van de Dalai Lama het optreden de Chinese communisten in Tibet onder :dacht van de Verenigde Natie brengen. „Wij zijn van mening, dat de wereld oet horep, wat hij te zeggen heeft, ingezien de toestand in Tibet van be ng is voor alle vrije volkeren ter we- ild", zo luidt de verklaring van het inisterie van buitenlandse zaken. De sec retaris-generaal van de V.N., ag Hammarskjöld, heeft inmiddeh de brief van de Dalai Lama aan alli leden van de Verenigde Naties door gezonden. "eer kon ik niet doen", zei hij. ïogelijk, dat een lid van de V N de zaak zal opnemen en in de Verenig de Naties brengen." De Federal Reserve Board heeft gis teren het disconto verhoogd van 31$ tot 4 procent voor zeven der twaalf federal reserve banks, namelijk die te New ïork, Cleveland, Richmond, Chicago, St. Louis, Dallas en San Francisco. Dit is het hoogste peil in 29 jaar. Men vacht, dat de andere vijf banken dit 'oorbeeld spoedig zullen volgen. De verhoging werspiegelt de vastbe slotenheid der centrale autoriteiter 'erstrekking van nodeloze kredieten egen te gaan, daar dit de inflatiedru ou kunnen verhogen. India verontwaardigd over de brief van Tsjoe En-lai HET conflict tussen India en Rood- China neemt scherpere vormen aan. In Peking heeft men het geschil hoog opgenomen, dat de speciale nmissie van het Nationale Volks congres (het parlement) in eer ipoedzitting is bijeen geroepen. In India is men zeer verstoord over ci< atste brief van de communistisch' premier Tsjoe En-lai aan premier Neh- „Het lijkt wel", zei Nehroe in Parlement van India, „dat China trots arrogant handelt als een land uit de negentiende eeuw, dat geen oog heell Dor de rest van de wereld." In Amerika verwacht men, dat het ja- :n zal duren voordat India en Rood- China overeenstemming hebben bereikt hun grensgeschillen. zich in geen geval op het laatste ment voor een naderend voertuig „storten"; i het is verboden binnen een afstand van 50 meter van een oversteekplaats met knipperbollen de rijbaan ov< steken; r te steken, r te steken; 0 bij oversteekplaatsen zonder lichten moet men de nodige voorzichtigheid betrachten. Onmiddellijk Overtredingen, gemaakt tegen een meer van deze bepalingen, zullen onmiddellijk met een boete worden gehonoreerd. Bescherming Voetgangers, die de rechten van de voetganger- op komt, heeft niet in afwijzende vorm ge reageerd op de voorgenomen strenge con trole. Ook deze vereniging is zich er ter dege van bewust dat er 'bij de voetgan gers nog het nodige aan mankeert. In alle grote gemeenten van ons land zullen groten getale „adviesplaten" worden at gebracht, zowel voor de voetgangers als voor de rijdende weggebruikers. Er zul len twee platen in omloop worden ge bracht. De burgemeester van 's-Gra- venhage, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, heeft gisteren de prij zen van „World Press Photo" uitgereikt. Op pagina 5 leest u ervan op deze plaats reeds een foto van de Amsterdam se fotograaf B. J. van Meeren- donk, winnaar van de Zilveren Camera. Op de achtergrond hangt de foto waarmee hij de begeerde prijs won: een Duitse fotograaf is omvergelopen bij de intocht van Sint-Nicolaas in Amsterdam. Wellicht herinnert u zich deze treffende opname, want hij stond op 24 november jl. in onze krant. houdt nu een schilderfeest met Op verzoek van de officier van justitie ïeeft de rechtbank te Leeuwarden de 58- jarige H. R. D. uit Driesum, directeur van de Boaz-bank Driesum. Wouterswoude en omstreken, failliet verklaard. D. werd be gin deze week gearresteerd onder verden king van fraude, waardoor de bank vooi een totaal bedrag van circa f 250.000 was benadeeld. SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEM vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' <32 pagina's in klauran) bij postbus 2 - Leiden. Een autobus met schoolkinderen is don derdag nabij Mountain Lake park in Maryland (V.S.) door een exprestrein ge grepen. Van de vijfentwintig kinderen kwamen er zes om het leven en vijftien liepen zware verwondingen op. De over weg was voorzien van een knipperlicht en een bel, die beide werkten toen het ongeluk gebeurde. Van automobilist f 150 aangenomen Meer gevallen van omkoping DE RIJKSRECHERCHE heeft deze week drie wachtmeesters van de verkeersgroep der rijks politie in Amsterdam gearresteerd, nadat een automobilist er aangifte van had gedaan, dat zij van hem een gift van 150 gulden hadden accepteerd om een proces-verbaal te voorkomen. Het drietal, dat in tussen een bekentenis heeft afge- Reden wordt pas bekend wanneer Sukarno uit Bali komt EXE INDONESISCHE procureur-generaal Gatot Taruna-Mihardja onder- gaat sedert woensdagavond huisarrest cp bevel van de hoge militaire autoriteiten, aldus verneemt A.P. te Djakax'ta. De chef van de militaire voorlichtingsdienst Harsono heeft de hoofdredacteuren van alle nationale bladen en persbureaus in de hoofdstad persoonlijk bij zich ontboden en hun opgedragen geen melding van de arrestatie te maken en er niets over te schrijven tot na de terugkeer van president Sukarno, die zondag te Djakarta wordt verwacht na een reis naar Bali. Harsono deelde mede, dat een rege- ringsbekendTnaking over de redenen de tot de arrestatie leidende gebeurte nissen zal verschijnen na de terugkeer van de president. Tot dusverre is er geen enkele aanwijzing, waarom de procureur- generaal, die van ambtswege minister is in Sukarno's kabinet, onder huisarrest Is Sommigen denken, dat h(j te (jverig zijn bevoegdheden gebruikt heeft zowel in burgerlijke als militaire aangelegen heden om genadeloos op te treden tegen overtredingen van economische voor schriften en bedrijvers van kwade prak tijken zoals door Sukarno zelf aanbevolen Van 16 bot 18 september zal te Djakarta een conferentie van hoge officieren wor den gehouden ovar de veiligheidsmaat regelen en andere zaken. Bijzonderheden worden niet bekend gemaakt, doch \i nemers achten de conferentie van groot belang met het oog o onbevestigde ge ruchten over arrestatie van hoge leder, der rechterlijke macht op beschuldiging van verstoring der openbare orde. (Onlangs werd de voorganger Gatot afgezet in verband met de vrij lating van de heer H C J. G Schmidt) De Indonesische regering heeft een algehele amnestie toegestaan aan de oo standelingen van de Daroe-l-Islam, die zich in Zuid- en Zuidoost-Celebes hebbi overgegeven. legd, werd vandaag voor de offi cier van justitie, mr. J. F. Hart suiker geleid. De betrokken automobilist reed in het Gooi en werd door een van de drie wachtmeesters aangehouden, omdat zijn rijden (nogal links op de weg) een on zekere indruk maakte. De wachtmees- wilde controleren of de bestuurder onder invloed van sterke drank was en kennelijk moet deze wel iets gedron ken hebben, want anders zou hij er liet toe over zijn gegaan de wacht, aeester met een bedrag van 150 gulden Volgens de automobilist liet de po litieman doorschemeren dat de bestuur der een vervolging kon voorkomen door hem met geld ter wille te zijn. De wachtmeester stak de 150 gulden bij zich en deelde dit bedrag later met twee ndere collega's, die thans eveneens ge- De zaak kwam aan het rollen door* dat de betrokken automobilist later toch besloot het er niet bij te laten zit- Nadat hij aangifte had gedaan werd de wachtmeester aan de tand ge voeld en bekende al spoedig. Het is niet uitgesloten, dat dit geval niet alleen staat. Evenmin is bekend of alleen deze drie wachtmeesters als amb tenaar giften hebben aanvaard om hun plicht te verzaken. Dit zal thans won den uitgezocht. Race op brommer eist mensenleven Gisteravond is een ongeluk gebeurd op de nieuwe snelweg te Dieren dat aan een persoon het leven heeft gekost. Vier bromfietsers hielden een wedstrijd in hardrijden. Bij het passeren van de snel weg kwam een van hen, de 20-jarige G. K„ monteur te Brummen, onder een vrachtwagen, die daar juist passeerde. De jeugdige bromfietsrijder overleed ter plaatse. Vestiging van HBU in Ecuador De Hollandsche Bank-Unie heeft toe stemming ontvangen van de regering van Ecuador om een kantoor te openen te Guayaquil. Men verwacht, dat dit kan toor binnen enkele maanden onder Neder* landse leiding de deuren kan openen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1