C4WSTFUJK Dankbaarheid voor rapport over de hereniging Een woord voor vandaas Clir. Geref. synode sprak over „tweede beroep" Kanttekening Prof. Smits krijgt nu een rechtse" mederedacteur Ontsnapt langs Krakatau Bestuur Europese Baptisten Federatie vergaderde Gods notulen geven vaak een eigenaardige indruk van de werkelijkheid. Daar is bijvoorbeeld de zin in Hebreeën 11 20: „Door het gelooj heeft Izak aan Jakob en Ezau zijn zegen gegeven ook voor de toekomst." Als we het verslag van Mozes in Genesis 27 lezen, zien we hoe Izak zijn best doet om Ezau de grote en Jakob de tweede zegen te geven. Let wel dat Izak dus niet twijfelt aan de belofte van God. Hij probeert alleen de beloften in „betere" banen te leiden. Het geloof is aanwezig, maar het wordt met zoveel menselijkheid omlijst. Als God via de schrijver van Hebreeën zijn visie geeft dan laat hij deze menselijke kant volkomen weg. Vergeet nooit dat God ons althans in zekere zin anders ziet dan wij onszelf zien. Wij zien onze menselijkheid en soms vragen we ons af, of God nog wel iets in ons ziet. God ziet niets in ons, maar ziet Jezus Christus voor ons. Er zijn ogenblikken waarop onze eigen beslissingen het geloof schij nen te verduisteren, maar wanneer wij ons door God willen laten leiden, doorbreekt Hij steeds weer onze menselijkheid. In de hemelse notulen wordt alleen Gods werk genoteerd. Amerika nodigt uit Broer van de voorzitter werd questor GISTEREN stond de vergade ring van de Generale Synode der Christelijk Gereformeerde Kerken vooral in het teken de buitenlandse afgevaardigden. Namens de Free Reformed Churches nodigde ds. Jac. Over- duin van St. Thomas in Canada de synode uit een commissie, of tenminste een afgevaardigde over de oceaan te zenden, en ds. H. G. Mackay legde de synode de mo gelijkheid voor om samen te gaan werken in de zending. Ds. Mackay sprak namens de Free Church of Scotland. Het moderamen be noemde de heer A. L. de Bruyne van Bussum tot questor. De nieuw benoemde questor heeft ook reeds de vorig synode gediend. Hij is een broer van de voorzitter ds. I. de Bruyne en is de directeur van het Ne derlands Instituut van Accountancy. In zijn begroetingswoord vertelde ds. Overduin dat de Free Christian Re formed Church en de Old Christian Re formed Church elkaar hebben gevonden. De Old Christ. Reformed Church is een emigrantenkerk en na interne moeilijk heden hebben een aantal kerken zich af gescheiden en de Free Church gesticht. De beide kerken zijn nu een federa tief verband aangegaan dat uiteindelijk zal leiden tot volkomen integratie. Het is geen grote gemeenschap van kerken, want er zijn slechts 14 gemeenten bi: aangesloten die samen 6 predikanten hebben. UITNODIGING Ds. Overduin was van mening dat men in Nederland de Amerikaanse om standigheden en achtergronden niet kan beoordelen. Daarom wilde hij nog een verzoek herhalen dat reeds in werd gericht tot de generale synode de Afgescheiden Kerken in Rotterdam door ds. S. Hoeksema: Deze ene bede: Och zendt toch eens een afgevaardigde. In een brief groette ook de Old Chris tian Reformed Church de synode. Er werd een klacht in geuit dat ds. C. v. d. Zaal enige tijd geleden is voorgegaan in een kerkdienst van de Christian Re formed Church en gevraagd werd een besluit van de synode van 1956 dit onderwerp nader te preciseren. Ds. Mackay sprak namens de synode van de Free Church of Scotland, van ongeveer 150 gemeenten met 100 pre dikanten en 18 zendelingen op vier zen- dingsvelden. Deze kerk is ook ontstaan in 1834 en gedecimeerd in 1900 toen een groot gedeelte van de kerken zich ver enigde met een oudere afgescheiden kerk tot de United Free Church, die inmiddels weer is opgegaan in de Schot se Kerk. TWEEDE BEROEP Uitvoerig heeft de synode gesproken over de kwestie van het zogenaamde tweede beroep" namelijk het feit dat een gemeente binnen de twee jaar twee maal een beroep uitbrengt op een be paalde predikant. Dit komt in de Chris telijke Gereformeerde Kerken nogal eens voor en dc afgevaardigden waren allen van mening dat deze gang van zaken niet gezond is en dat een predikant bij zijn woord moet blijven. Op het ogen- kant die het beroep ontvangt toestem ming verleent. De Particuliere Synode van het Oos ten wilde deze mogelijkheid nog meei beperken en had daarom een wijziging voorgesteld van art. 5 van de kerkor de. De commissie had deze wijziging i: iets andere vorm overgenomen waardoor een predikant alleen als hij onmiddellijk na het bedanken tot het inzicht komt buiten Gods weg gegaan te zijn of bij geheel gewijzigde (uiterlijke) omstandigheden weer beroepen kan den, mits vast staat dat hij het zal Generale synode geref. kerken (Van i onzer verslaggevers) Een aantal afgevaardigden, waar onder ds. R. Kok, ds. W. Heerma en ouderling L. de Jong waren van mening dat alleen maar objectieve normen mochten gelden. Zij wezen alle subjectieve, bevindelijke ervarin gen van de hand en meenden dat als de dominee meende zich voor Gods aangezicht vergist te hebben hij n moest wachten tot de twee jaar waren. De commissie wilde echter niet gaan en uiteindelijk werd het voorstel met 5 stemmen tegen aan genomen. De tegenstemmers meenden dat het nog niet ver genoeg ging. De Particuliere Synode wilde graag dat de synode zou voorschrijven dat de kerkeraden in de beroepingsbrief de clausule opnemen waarin zij zich ver plichten de predikant en zijn gezin ook in ernstige gevallen van ziekte te hel pen. Ds. D. Biesma jr. wees dit af om dat hij het voorstel zag als blamage voor de kerkeraad. Dat velen zich achter hem stelden bleek wel toen het voorstel met twaalf stemmen tegen werd aangeno men. Toen was zelfs nog de ,,ei anderd in een ernstig verzoek. Voorts aanvaardde de synode ge discussie de rapporten van de depu- taten voor de geestelijk verzorging militairen, van de verzorging van nel jaarboekje, van de verzorging van de dagkalender en voor de radiokerkdienst- uitzendingen. In dit laatste rapport werd de N.C.R.V. een prachtige pluim op de hoed gestoken. Het rapport van de de- putaten beheer jubileumgave 1834—1934 werd commissariaal gemaakt, omdat er voorstellen kwamen het fonds, dat hulp behoevende kerken steunt, een ander doel te geven. De synode ontving van de ko ningin en de synode van de Gere formeerde Kerken telegrammen, waarop besloten werd om de Ge reformeerde Synode van Utrecht telegrafisch te danken voor haar hartelijke groet en zegenbede. Haar werd Gods zegen toegebe den en er werd in het antwoord uitgesproken dat de christelijk- gereformeerde synode van harte uitziet naar beslissingen perspectieven openen voor heling van de gescheurdheid der gere formeerde gezindte. HOEWEL de belangstelling van de zijde van het publiek niet zo geweldig groot was, heeft de generale synode van de gerefor meerde kerken bij de bespreking van het rapport over de verhou ding tussen de gereformeerde en de vrijgemaakte geref. kerken duidelijk gevoeld hoezeer deze zaak de kerk bezighield. Daarvan ge tuigden enkele telegrammen, o.a. van de classis Gouda; de aanwe zigheid van de predikanten O. Jager te Almelo, D. Krijger en G. Zeyl te Baarn (in welke plaatsen de eerste stappen, op weg naar her eniging zijn gedaan); de presentatie van de vrijgemaakte predikan ten J. P. van der Stoel en P. Wulffraat te Amsterdam-C.; en vooral het feit, dat niet minder dan 22 synodeleden het woord vroegen over deze zaak. Het grootste gedeelte van de woens dag ging heen met het stellen van vragen. De rapporteur, prof. dr. H. N. Ridderbos te Kampen, zag kans om nog vóór het beëindigen van de mid dagvergadering de sprekers te beant woorden. In de avondvergadering volg de een tweede ronde, wederom met beantwoording. De praeses besloot aan het eind daarvan, om de rapporterende commissie gelegenheid te geven inge diende voorstellen en amendementen te beoordelen en donderdagmiddag de behandeling van dit agendapunt voort te zetten. In de discussie hebben zoveel stern en zich laten horen, dat het ondoen lijk is om ze alle weer te geven. Bij het merendeel van de sprekers over heerste de dankbaarheid voor het rap port en de voorstellen, gelijk wij deze al hebben vermeld. te uiteen dat de scheuring in de gerefor meerd-' kerken principieel niet ontstaan is om een dogmatische kwestie. Want toen men in 1943 tot een uitspraak kwam, gaf dat geen moeilijkheden. Eerst nadat in 1944 prof. dr. K. Schilder door de synode was afgezet, begon de vrijmaking. Al wordt de vervangingsfor mule terzijde gesteld, dan brengt dit con fessioneel geen veranderingen teweeg. VASTSTELLING Ds. W. Schouten te Utrecht-Noord en met hem diverse andere sprekers had bezwaar tegen de vaststelling, die in het rapport volgt op het voorstel om de leeruitspraak-1946 terzijde te schui ven. Wat daar wordt vastgesteld over de leer van het Verbond, wekt de in druk dat de synode toch niet uitslui tend op de Drie Formulieren van Enig- Ds. G. Y. Vellenga te Apeldoorn verklaarde, dat hij na lezing van het rapport met meer vreugde gerefor meerd was. Van degenen, die het hebben samengesteld, werd veel zelfoverwinning gevergd, omdat zij tot de generatie behoren, die reeds in het ambt stond toen de gebeur tenissen rond 1944 plaats hadden. Ouderling S. Melse te Leiden vond de in het rapport aangewezen weg in de gegeven omstandigheden wel de beste, maar kon toch niet in hoera-stemming zijn. „Als ik mij verblijd, dan doe ik dat op hoop tegen hoop", zei hij. „Want de deur is door de synode van Spaken burg voorlopig op het nachtslot gedaan" Almelo en Baarn gaven hoop, dat de hereniging plaatselijk zou worden gesti muleerd. De heer Melse was echter niet overtuigd, dat de weg naar eenheid openligt als de vervangingsformule ter zijde is gesteld. „Levensgroot staat tus sen beide kerken nog de herziene kerk orde. die van vrijgemaakte zijde on schriftuurlijk is genoemd, omdat de hiërarchie daarin gelegaliseerd zijn" Toch zou men, volgens de heer Melse, niet al te veel acht moeten slaan op ne gatieve reacties uit vrijgemaakte kring. Het gaat allereerst om herstel van ver trouwen in eigen kring. Prof. dr. K. Dijk, oud-hoogleraar, zet- Ds. A. C. van Nood te Velsen de zelfs, dat de „vaststelling" beschouwd zou worden als een „tweede vervangings formule". Hij deed het voorstel om leen de Drie Formulieren bindend verklaren, waarin de zakelijke inhoud de vervangingsformule vervat is. De .vaststelling" kan dan geheel verval- bestellen. (Adv.) Beroepinprswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Twello (2e pred. L.): J. B. Cats te Beusichem. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Oude- en Nieuwe Bildtdijk: A. Trerniet te Lemelerveld. Ds. M. Kamper te Wierden meende, dat de synode, wil zij metterdaad tonen een nieuw begin te willen maken, alleen tot de Drie Formulieren zou moeten te rugkeren. Ook prof. dr. D. Nauta te Am sterdam vond dat de beste oplossing, mits men het niet zou zien als een „te rugkeren" naar deze formulieren, want de geref. kerken hebben daar steeds verminderd aan vast gehouden. Prof. dr. A. D. R. Polman te Kampen stelde zich achter de voorstellen, maai dan met behoud van de „vaststelling". De vervangingsformule moet terzijde, niet omdat zij in strijd is met de Heili- bestellen. (Adv.) PRIJZEN IN GEDING \/AN SOCIALISTISCHE zijde heeft tikel van dr. W. J. van de Woestijn» men weer een nieuwe mogelijk- citeren wij het volgende: ,Een de geref. kerken de geestelijke stand opbrengen om wat hier bele- handhaven. Dat is een stap rug, want de grote meerderheid in de geref. kerken houdt volgens prof. Pol- vast aan de waarheid, die in de angingsformule tot uitdrukking is gebracht. Vandaar dat de hoogleraar de door sommigen gewraakte toelichting niet wilde missen. VERSTARRING De rapporteur, prof. Ridderbos, ver zekerde dat de commissie niet de be doeling had om een nieuwe vervan- gintgsformule op te stellen, nu de oude aan de kant gaat. De vaststelling' achtte hij nodig, opdat de vrijge maakte kerken wanneer zij tot sa enspreken bereid zouden zijn we ten „wat ze aan ons hebben, hoe wij denken over de twee lijnen in de leer van het Verbond". Is het niet een blijk van verstarring, •anneer men geen regel aan de belij denis mag toevoegen? vroeg hij. Als dit niet meer gezegd mag worden in de ge reformeerde gezindte, dan is het toch wel wanhopig. Veel liever had prof. Ridderbos de he le leeruitspraak-1946 willen handhaven, en er de voorkeur aan gegeven om daarover samen te spreken. Maar ge tuige het antwoord der synode van Spa kenburg, krijgt men met de leeruit- spraak geen voet aan de grond. In tegenstelling met ds. D. A. Vogel Geleen, die helemaal niet geloofde dat de vervangingsformule zegenrijk ge werkt heeft zoals in het rapport staat stelde prof. Ridderbos vast, dat de- formule aanvai elijk veel nut heeft afgeworpen, hetgeen diverse synodele den ook hadden getuigd. Later heeft echter ee.i my+'ie gemaakt om de vangingsfcrmule; sommige kerkelijke bladen hebben deze uitspraak des geloofs verguisd en dit hacl tot gevolg, dat de roep om terzijdestelling steeds harder ging klinken. Verscheidene sprekers gaven de wens te kennen, dat men ook de an dere kerken der gereformeerde ge zindte in deze aangelegenheid z< trekken. Voortdurend noemde men de christelijke geréformeerde kerken. Daarom maakte praeses Van der Woude met dankbaarheid melding van een telegram, ontvangen v synode dezer kerken te Rotterdam (in antwoord op een daags tevoren Rotterdam gezonden telegram uit de Utrechtse synode) dat van warm medeleven getuigde. bestellen. (Adv.) Dr. J. D. Pienter terug uit Nieuw-Guinea Zondag a.s. hoopt de Hervormde zendingspredikant dr. J. D. Pienter uit Nieuw-Guinea in Nederland terug te keren, waar hij voorlopig zijn in trek zal nemen in het zendingshuis. Dr. Pienter, die als zendings-predikant verbonden is aan dé classis Schiedam en die dit voorjaar naar Seroei vertrok om daar de leiding op zich te nemen van de opleiding van Papoease gemeente voorgangers, moet thans reeds terugke ren omdat het bleek dat hij tegen de verwachting der geraadpleegde specia listen, met zijn zwakke ogen onder de omstandigheden op Nieuw-Guinea zijn werk niet kon verrichten. Dr. Pienter, die voor hij in zendings- dienst trad predikant was van de Her vormde gemeente te Lemmer, stelt zich weer beroepbaar in de Hervormde Kerk. Vrijzinnige hervormden bijeen n Op de algemene vergadering van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland, die woensdag en donderdag in de Stadsschouwburg te Deventer wordt gehouden, is besloten tot een wijziging in het redactiebe- leid van het persorgaan van deze vereniging „Kerk en wereld". Naast de zeer „links" georiën teerde professor dr. P. Smits, zal een meer „rechtse" mede hoofdredacteur worden benoemd, terwijl de redactieraad eveneens zal worden uitgebreid. Ook zal een redactiesecretaris worden aangesteld. (Advertentie) 125 Zodra hij de klik van de deur hoorde gaan pro beerde namelijk een officier, die met zijn rug naar Nicolson gekeerd zat. met zijn arm, die het verst van laatstgenoemde was verwijderd, zodat deze nem niet kon zien, een revolver uit een foedraal zijde te halen. Hij had de loop er reeds hij vlak boven zijn rechteroor kreeg met de kolf toen gemene opstopper Nicolsons automatische ge- De revolver kwam zonder onheil aan te rich ten op de parketvloer terecht r- J~ de officier zakte op tafel, waarbij zijn hoofd een rvog vrijwel geheel gevulde fles wijn omstootte. Het zachte geklok van de wegstromende wijn vorm de een eigenaardig contrast met de onnatuurnjKc stilte die in de zaal heerste. Als gehypnotiseerd door het enige, dat zich bewoog in het vertrek, volgden dertien paar ogen de bloedrode vlek, die zich steeds verder over het witte tafellaken uit breidde. Nicolson draaide zich weer om teneinde een bük te werpen door de door hem geopende deur. Ze bleek uit te komen in een lange, ledige gang. Hij sloot de deur weer, deed haar op slot en opende de volgende. Deze bleek toegang te geven tot een klei ne vestiaire van ongeveer twee meter in het vier kant. zonder enig venster. Deze deur liet Nicolson openstaan. Hij ging weer naar de tafel en liep deze snel langs om de mannen op wapens te fouilleren, terwij) Mc-Kinnon zijn tommy-gun gereedhield. Zodra hij klaar was. bleef hij op wacht staan, tot de boots man aan zijn kant betzelfde had gedaan. De buit bleek verrassend klein te zijn: een paar messen en bij de officieren drie revolvers. Die welke op de grond was gevallen meegerekend dus in totaal vier. Twee stak Nicolson tussen zijn eigen riem, terwijl hij d« beide overige aan McKinnon overhandigde. Onder kritiekè omstandigheden was het automati sche geweer een veel afdoender wapen. Nicolson begaf zich hu néar het hoofdeinde van door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) de palmen ni had verlang. „Ik weet w langzaam boven, precies zoals Nicolson het e zijn?" vroeg hij bent." Kiseki sprak zijn Engels re van gemakkelijk, maar toch verstaanbaar. „Van de Engelse tankboot ,,Viromar Dwazen bent u, krankzinnige dwazen! Wat voor kansen hebt u? U kunt zich veel beter meteen geven. Ik beloof u „Hou die mond!" Nicolson knikte naar de twee aan weerskanten van hem zaten, het legei de tafel en keek de onmatig dikke man aan, die in dc stoel van de tafelpresident zat. „Bent u kolonel Kiseki?" De officier knikte, maar zei niets. Hij was nu van zijn verbazing bekomen, en de oplettende ogen wa ren het enige bewijs dat er toch wel wat omgmg achter dat onverstoorbare gezicht. Hij had zijn even wicht weer hervonden, en beheerste zich nu volko- Een gevaarlijk heerschap, dacht Nicolson ber, het zou fataal zijn wanneer men hem onder schatte. „Zeg tegen deze heren dat fel moeten leggen, J- - ze daar laten." „Dat doe ik niet." Kiseki kruiste de armen over zijn borst en leunde nonchalant achterover in zijn stoel. „Waarom zou ik...." Hij uitte een kreet van pijn. toen de loop van het automatische geweer diep in zijn vlezige nek boorde. „Ik tel tot drie," zei Nicolson onverschillig. Het liet hem echter verre van koud. Kiseki's dood zou een lelijke streep door zijn rekéning zijn. „Een.... twee „Hou op!" riep Kiseki uit. terwijl hij zo ver mo gelijk naar voren boog om aan de geweerloop te ontkomen en snel begon te praten. Bijna op hetzelf de ogenblik kwamen overal de handen op tafel, met officier van het legei en een donkere Indonesiër met brede kaken, onberispelijk golvend zwart haar, en een piekfijn grijs pak aan „Wie zijn dit?" „Mijn onderbevelhebber en de burgemeester Bantuk." „O ja? De burgemeester van Bantuk?" Vol be langstelling nam Nicolson de burgemeester op. „Ze ker een ijverig collaborateur?" „Ik begrijp niet waarover u het hebt." Kiseki keek Nicolson aan door zijn tot spleten vernauwde oog jes. „De burgemeester is medeoprichtei '!J— -- onze Grootaziatische Gemeenschap vooi „Houd nu toch eindelijk eens op met al dat ge praat'" Nicolson keek de kring van de aanzitten- den eens rond. Een paa- officieren, een stuk of zes Chinezen, een Arabier en een paar Sumatranen Vervolgens wendde hij zich weer tot Kiseki. „U, uw onderbevelhebber en de burgemeester blijven hier. De rest begeeft zich naar die vestiaire daar." „Stuurman!" riep McKinnon, die bij een van de ramen stond, zacht. „Daar komen ze de laan in „Schiet op!" Opnieuw gaf Nicolson Kiseki een por in zijn nek met zijn geweer „Zeg hun, dat ze on middellijk naar die vestiaire gaan." „In dat hok? Daar stikken ze. Er is daar geen greintje frisse lucht!" protesteerde Kiseki ontzet. „Ze kunnen wat mij betreft ook hier sterven, eer een nieuwe mogelijk held ontdekt om de vrijere loonvor ming te dwarsbomen. Tot nog toe heeft men voornamelijk getamboerd op de nadelen van dit nieuwe systeem voor de lonen van de werknemers, het zou zelfs sociaal onrechtvaardig zijn. Maar de werk nemers komen hiervan niet zo erg onder de indruk, zij nemen al dat geschrijf in de socialistische pers over het algemeen met een grote korrel zout. Zij begrijpen tenslotte ook wel, dat deze pers nu eenmaal niet anders kan. De feiten hebben tot nog toe uitge wezen, dat de vrijere loonvorming voor de werknemers niet zo onvoor delig uitvalt. Veilig kan gesteld wor den. dat, wanneer Nederland weer op een loonronde was getracteerd, deze beslist geen 5 procent had be dragen, een loonsverhoging, welke thans de „metaal" wèl heeft gekre gen. De nieuwe mogelijkheid, die men aangrijpt om de vrijere loonvorming te bestoken, signaleerden wij in het de prijzen, dagblad „Het Parool". Uit een ar- WAAKZAAMHEID GEBODEN volgende de grootste bezwaren, die men in ondernemerskringen had te gen een regering met socialisten, was wel, dat van zo'n regering een te grote bemoeienis met de prijzen gevreesd werd. „Welnu, thans heeft men een rege ring zonder socialisten, en wat is het resultaat? In de eerste plaats dreigt de arbeidsvrede in gevaar t» komen, en ten tweede heeft deze ré- gering met haar loonpolitieke beleid een situatie geschapen, die hoogst- waarschijnlijk tot een verscherpt toezicht op de prijzen zal leiden." Men wil dus nu het leven van d» regering moeilijk maken door d» nieuwe loonpolitiek te treffen in nng haar gevolgen voor het prljzenfront. enig Opgemerkt dient te worden, dat het pj toezicht op de prijzen gedurende de heic vorige kabinetten de socialisten Ai nooit vèr genoeg ging. Het is aan voo: minister Zijlstra te danken geweest, dat de regering nooit verder gegaan Q globale stabilisatie van derl TVTU ER een nieuw kabinet is op- getreden, dat een christeiijk- sociale politiek wenst te voeren en het bedrijfsleven zijn eigen verant- Wanneer hiervoor voldoende begrip 'B is gegroeid, zal de overheid zich Lei kunnen beperken tot een globaal en p zeer summier toezicht op de prijzen, km woordelijkheid wil laten dragen, ook Thans is het echter een t in het loonbeleid, gaan er veel din- ciale rechtvaardigheid en maat- grE gen veranderen. Het bedrijfsleven schappelijke verantwoordelijkheid, moet opnieuw leren, de lonen niet dat juist op dit moment scherp op verder op te trekken dan de be- drijfsuitkomsten rechtvaardigen. De uniforme loonsverhogingen in het graag doen voorkomen, alsof dit toe verleden, die dikwijls geen enkel zicht, dat in de beginperiode tame- bedrijfstak en bedrijf, hebben hier dezelfde geest, als waarin zij thans daar een verkeerde mentaliteit doen groeien gestimuleerd. Indien het bedrijfsleven zijn verant woordelijkheid verstaat, zal Neder land onder leiding van de nieuwe ook het wel eens wat uitblijven van onjuiste praktijken een goedkeuring van een c.a.o. door het College van Rijksbemiddelaars hekelen. Vanzelfsprekend is het hier ook het het systeem, dat tot uiter- regeringspolitiek weer kunnen terug- ste voorzichtigheid maant. Het col- ce aatschappe- lege staat nog wat kritisch tegen- js, over de peiling van de produktiviteit Dc Evenals bij elke zaak die in bewe- door het bedrijfsleven. In de eerste ging wordt gebracht kunnen echter plaats, omdat van deze peiling veel ook hier onregelmatigheden ont- afhangt, en in de tweede plaats, om- vo staan. Er moet immers een weg te rug afgelegd worden. kunnen voorkomen, dat de dat het bedrijfsleven zelf nog i ervaring heeft. Met dit alles blijven de socialisten ondernemers, nog te weinig door- echter in gebreke, overtuigende ar- drongen van eigen maatschappelijke gumenten aan te voeren tegen de verantwoordelijkheid, al te royaal vrijere loonvorming. Het is boven- met een bepaalde loonsverbetering zouden instemmen, in de hoop dit aan de prijzenkant wel weer te zul- dien onwaarachtig om steeds te ko- aandragen met hoge dividen den, die door bepaalde ondernemin- len vinden. Om deze mentaliteit de gen worden uitbetaald, en tegelijker- kop in te drukken zal vooral in de tijd de vrijere loonvorming de voet eerste tijd scherp toezicht nodig dwars te zetten. Het is immers juist zijn. Het bedrijfsleven zal dan ge- deze vorm van loonpolitiek, die het dwongen worden, bij het bepalen mogelijk maakt, dat in bedrijven, van de loonhoogte niet verder te springen dan de polsstok van de pro duktiviteit lang is. INTERNATIONAAL GEZIEN dat liever doen. Maar dan komt u het eerst aan de beurt." Nicolson leunde wat extra-zwaar te gen het geweer aan en hield zijn hand reeds aan dc trekker. (Wordt vervolgd) Aanleiding tot deze wijziging in het redactionele beleid is de verontrusting, de vereniging is ontstaan ö'oor twee artikelen van de 'hoofdredacteur „Kerk en wereld" in de nummers 27 maart en 24 april van dit jaar. Op eerstgenoemde datum schreef dr. Smits het geruchtmakende artikel: .Waarvoor stierf Jezus". In het i 24 april verscheen een artikel, hij weliswaar een en ander te rugnam, doch op een wijze die velen niet bevredigde. Een verzoeningsnummer, dat op 22 het licht zag en waarin anderen aan woord waren werd naderhand ook niet voldoende geoordeeld. Het verwijt tekort te zijn geschoten, zowel ten zien van de redactie als ten aanzien het hoofdbestuur werd gehandhaafd. De voorzitter van de vereniging, de heer R. Remmelts, heeft aan deze kwestie in zijn openingsrede uitvoerige aandacht besteed'. „Hoe meer ons hoofdbestuur zich bezig hield met de tot uiting ge komen bezwaren tegen het redactionele beleid van dr. Smits aldus de heer Remmelts des te meer werd het dui delijk, dat „Fikkie" (een door dr. Smits zijn eerstgenoemde artikel gebezigde uitdrukking) hierin een volkomen on dergeschikte rol speelde, al komt hem de eer toe de aanleiding te zijn geweest tot het begin van een gedachtenwisse- ling, die in onze kring zeer noodzakelijk die grondig gevoerd zal moeten worden". Prof. Smits, die in de vergadering niet aanwezig was om mede daardoor zoveel mogelijk vrijheid te geven voor een open gedachtenwisseling over zijn beleid wil de echter, nu een aantal vrijzinnige her vormden nog steeds van mening was dat hij zijn paasartikel niet ruimhartig en ongereserveerd zou hebben terugge nomen, dienaangaande geen enkele twij fel meer laten bestaan. Op zijn verzoek las de heer Remmelts dé vergadering daarom en verklaring van prof. Smits voor, waarin deze onder meer zegt het tc betreuren dat „de ongelukkige en in acceptabele vorm" van zijn Goede Vrij dag-artikel het eigenlijke gesprek ov< de belangrijke theologische vragen d: hij aan de orde bedoelde te stellen vei hinderd heeft. Aan het slot van zij verklaring deed prof. Smits een beroep op alle vrijzinnige hervormden „om met elkaar als beweging achter ó"it incident nu definitief een punt te zetten, met het oog op de mogelijkheid en wenselijkheid van een nieuw en beter begrip". In het slot van zijn jaarrede heer Remmelts onder meer: „Hoe lan ger ik de gedachtenwisseling i kerkelijke kring volg, des te sterker word ik er van overtuigd, dat alle stro mingen om tot een gelijke formulering van Ons geloof te komen een belemme ring zijn voor de verwezenlijking van de gemeenteopbouwgedachte. maar ander zijds besef ik ook steeds duidelijker hoe veel groter en funester het gevaar is, als men het gesprek over theologische geschillen vermijdt en aldus ten op zichte van èlkander een te grote voor zichtigheid in acht neemt". In de namiddagvergadering van de eerste dag heeft ds. D. Oosten uit En schede een referaat gehouden over „Problematiek van a'e wijkgemeente" TN BELGIË heeft men op 1 septem- ber j.l. weer een nieuwe algeme ne loonronde doorgevoerd van VA procent. Dit was nodig, omdat de kosten van levensonderhoud boven ogenblik de gedachten in Engeland. Hier wil men zelfs op het ogenblik alle loonsverhogingen zoveel moge lijk achterwege laten en het voor deel van de werknemer zoeken in i bepaald aantal punten waren het doorvoeren van prijsverlagingen. gestegen. De arbeider krijgt dan meer geld in handen, en voor zich zelf heeft hij misschien nog het idee erop vooruit te gaan, maar hij komt er geen stap verder mee, indien de prijsontwikkeling gelijke tred houdt met de loonsverhogingen. Het zijn juist de algemene loonron- den, die de prijsstijgingen en de geldinflatie in de hand werken en aan de loonsverhogingen een groot deel van de reële betekenis ontne men. Doorvoering van een loonronde betekent immers, dat ook de bedrij ven die het niet of minder goed kun nen doen meer loon moeten betalen, Enkele jaren geleden heeft de Britse regering de zogenaamde commissie der „Drie Wijzen" ingesteld. Deze commissie heeft een studie gemaakt van het prijspeil, de produktiviteit en de hoogte van de inkomens in Engeland: zij kwam tot de conclu sie, dat Engeland tot nog toe aan de inflatoire druk is ontkomen en dat daarom nu de gelegenheid aange grepen moet worden om de produk- tie en het reële inkomen te verho gen door de prijzen te verlagen. Een nieuwe verhoging van lonen, winsten en prijzen wordt afgeraden. Engeland gaat ter gezondmaking wat per definitie prijsstijging, geld- van zijn economie nog een stap ver- ii de juist de vrijere loonvorming, welke de Nederlandse; wij behoeven deze hiervoor een stokje wil steken en tot een meer rechtvaardig en reëel loonbeleid wil komen. In dezelfde richting gaan op het stap verder niet te maken. Maar ook internationaal gezien wordt hier mee de juistheid van de Nederland se politiek onderstreept. bestellen. (Adv.) Ds. F. E. Huizinga iverd president Maandag en dinsdag 7 en 8 sept. Een belangrijke Commissie is de nieuw Tgaderde op het Nederlandse Baptisten Centrum „De Vinkenhof" te Bosch en Duin Utr. het besturend comité van de Europese Baptisten Fe deratie, waarin alle Europese Baptis ten Unies opgenomen zijn, omvattend bijna anderhalf miljoen lidmaten. Als nieuwe president van deze Fe deratie werd benoemd ds. F. E. Hui zinga tc Hengelo O, tot nu toe vice- president van deze Federatie (sinds 1958). Ds. Huizinga volgde in deze positie dr. Erik Rüdén van Zweden op, die is benoemd als toegevoegd sekretaris van de Baptisten Wereld Alliantie voor Europa. De nieuwe begroting van de Federatie eindigde op een salö'o van ƒ76.000. Met dit geld hoopt men zwakker werk van de Baptisten in verschillende lan den te steunen, terwijl ook het jeugd werk een eigen programma heeft voor uitwisseling Bijbelstudie Een Commissie voor Bijbelstudie en lidmatentraining heeft uitvoerige plan nen voor het bevorderen van de bij belstudie in samenwerking met andere kerken opgesteld. Men hoopt interna tionale en nationale bijbellessen uit te ingestelde vredescommissie. Besloten werd, dat de Federatie in samenwer king met andere Baptisten instanties en met andere kerken zou onderzoe ken wat gedaan zou kunnen worden om de internationale vrede te bevor- De Federatie heeft een eigen zei.dings- werk in Kameroen, waarin 9 nationale Unies samenwerken. Men *eeft er reeds 11 zendelingen van verschillende landen en de nieuwe begroting be draagt 160.000—320.000. Eén der zendelingen wenst men speciaal voor arbeid onder de Moslems op te leiden. Dit federatieve zendingsgenootschap is nog slechts drie jaar geleden gestart irt dit werk. Congres Het volgend jaar zal het besturend co mité in Oostenrijk bijeenkomen. Reeds nu is echter besloten, om in 1963 weer een groot Europees Baptisten Congres te houden. Men heeft allereerst ge dacht aan Nederland als plaats van samenkomst. Zou dat niet lukken, dan komen Duitsland, Zweden of Frank rijk in aanmerking als ontvangende Unie. Het laatste Congres voor Europa vond plaats in 1950 te Berlijn, waar 10.000 bezoekers aanwezig waren. bestellén. (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2