Jlieinue £dltsri)e (Courant Scherpe notawisseling India en China van Dalai Lama vraagt tussenkomst V.N. Mobot, elektronisch wonder voor gevaarlijke karweitjes WEDERZIJDSE BESCHULDIGINGEN Rusland dringt aan op minnelijke schikking Brandstichter in arrest Koningin doopte giek met water uit de Amstel Bomaanslag in een Mexicaans vliegtuig Succesvolle dag voor de Amerikaanse luchtmacht Rode gruweldaden in Tibet Frankrijk wil een sterk en verenigd W.-Europa Mensen redden kan hij ook N oor d Vietnamese beschuldiging DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11663 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIOTSAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuttsticf) is tjljebftocn tnyn hert ia tcgljeospofct" ZOWEL de regering van India als die van communistisch China hebben vandaag bekend gemaakt dat beide landen enige scherp gestelde nota'S' hebben gewisseld. Hierin beschuldigen ze elkander van agressie. BEIDE PARTIJEN handhaven hun aanspraken op Longdjoe, een grens post in de NEFA (afkorting voor North-east frontier agency, een grensgebied ingesteld op de Simla-conferentie van 1914). In Longdjoe braken twee weken geleden gevechten uit tussen militairen van India en communistisch China. China heeft India gewaarschuwd geen enkele poging te ondernemen om Longdjoe te heroveren, nadat Indiase militairen op 26 augustus uit de grenspost werden verdreven. Een nieuw aspect is een aanbod V erkiezin gsstri j cl in Engeland al ontbrand Bij de terugkomst van. de Labourlel- ders uit Moskou is de verkiezingsstrijd in Engeland pas goed ontbrand. De ve nijnige mevrouw Castte, Labourpartij- voorzitsetr, heeft gisteren haar eerste verkiezingsredevoeringen uitgesproken. De televisierede die Hugh Gaitskell gisteren hield, overtrof haar toespraken. Gaitskell speelde zijn eerste troef uit door te beloven, dat bij een Labour overwinning de pensioenen van bejaar den en weduwen met tien shilling (on geveer vijf gulden) zullen stijgen. Zij zullen worden gekoppeld aan de kosten voor het levensonderhoud. Hij betoogde voorts, dat de aanspraken van Labour om Engeland op de komen de internationale onderhandelingen te vertegenwoordigen, zeer sterk zijn. La bour was eerder voor internationale be sprekingen dan de conservatieven, stelde hij. Over zijn Russische reis toonde de Labourleider zich tevreden. Speciaal schip voor Surinames bauxiet Het eerste speciaal voor vervoer van bauxiet gebouwde schip wordt volgende week in Suriname verwacht, de OEn met een lengte van ruim 200 meter. In 1955 sloot de BiiLitonmij. Suriname een tract af met de Olin Matlhieson voor i ring van bauxiet. Deze liet daarop spe ciale schepen bouwen op een Duitse werf, waarbij rekening wend gehouden met de diepte van de vaargeul der Surl- Rouwklokken bij bezoek van Chroesjtsjef De klokken van de St. Andrews kathe draal in St. Augustine (Florida) zullen tij dens het bezoek van premier Chroesjtsjef aan de V.S- elke dag worden geluid als rouwbeklag voor de martelaars-slacht offers van de communisten in Hongarije en in solidariteit met de Amerikanen die weigeren Chroesjtsjef als gast van hun land te accepteren, aldus de rooms-kalho- lieke aartsbisschop J. P- Hurley. De Rotterdamse politie heeft aange houden de 57-jarige koopman A. van der H. Hem was als onderhuurder de kamer opgezegd, die hij "in de Gouverniestraat met een vrouw bewoonde. Reeds vroeger moeit hij gedreigd hebben het huis in brand te zullen steken als hij niet mocht blijven wonen. Hij heeft nu bekend dimt dagavond tot zijn daad gekomen te zijo De brand, diie beperkt bleef tot het bovenhuis, maakte elf personen voorlopig dakloos- Ook accountant van Friese bank gearresteerd Op last van de Leeuwarder officier va justitie, mr. M. H. Gelinck, is de accoui 'tant Jelle S. uit Groningen, in arrest g- steld. Hij wordt er van verdacht de direc teur van de Boaz-bank in Driesum, H. D. bij zijn verduistering van ruim een kwart miljoen gulden, behulpzaam te zijn ge weest. In elk geval staat vast, dat hij er van geweten heeft, maar zijn plicht heeft verzaakt om wat hij ontdekte te rappor- teren. D. heeft inmiddels zijn verduiste ringen geheel toegegeven. Zij strekken zich uit over een periode van twintig jaar. S. heeft tot nu toe niet bekend. De spaarder van de Boaz-bank zullen waarschijnlijk niet of nauwelijks gedu peerd worden. De aandeelhouders zijn na melijk aansprakelijk voor èen bedrag van vier maal hun aandeel. Er is voor f 20.000 aandelen geplaatst, zodat men hierdoo Weds f 80.000 binnen kan krijgen. Verder heeft ook D. bezittingen, terwijl ook op de bank nog een en ander te verhalen zal zijn. van India om iiongdjoe tijdelijk tot niemandsland te verklaren en in de tussentijd besprekingen te openen over de aanspraken op dit gebied. Voordien had India verklaard dat de communistisch-Chinese troepen zo nodig met geweld uit Longdjoe zouden worden India verklaarde zich in de gisteren aan de ambassadeur van communistisch China overhandigde nota bereid, geen personen naar Longdjoe te doen terug keren op voorwaarde dat de Chinezen hun troepen uit de grenspost terugtrek ken. Een-week geleden heeft Peking in een nota aan India verklaard dat India „weloverwogen agressie" had gepleegd door troepen in Longdjoe tc stationeren. In de nota van India wordt nadrukke lijk gesteld dat de zgn. Macmahon-lijn de juiste grens vormt tussen India en het Tibetaans-Chinese grondgebied. kruiste met een» brief Chir Tsjoe En-lai i de Macmahon-lijn onbewimpeld wordt afge wezen als grenslijn. In zijn nota stelt India voor terstond over te gaan tot het houden van bespre kingen om te trachten tot een regeling te komen van het grensgeschil. De notawisseling tussen beide landen werd openbaar gemaakt ten behoeve van' de parlementsleden, Hogerhuis een debat i gen tussen India en C in het Indiase de betrekkin- i zal beginnen. Vredespoging getracht de vrede tussen Rood-China India te herstellen. Leidende Sowjetkrin- gen, aldus deze verklaring, hopen dat op basis van gemeenschappelijke belan gen cn traditionele-vriendschap het grens geschil zal worden geregeld. In de verklaring van Tass, waarin pressie wordt uitgeoefend op de regerin- Rood-China en India', wordt de ïstelijke pei beschuldigd de willen drijven De leidende kringen in Moskou (waarvan premier Chroesjtsjef wordt bedoeld) doen ten slotte een beroep op de regeringen in Peking en Nieuw Delhi niet toe te geven aan krachten, die geen internationale ontspanning wensen. TUC achter de kernpoli tiek van Labour Het Britse vakverbond TUC heeft zich gisteren rnet grote meerderheid ge schaard achter het officiële standpunt van Labour inzake kernwapens. De leiding van de TUC is het met de socialistische partij eens, dat Enge land niet eenzijdig afstand moet doen van de waterstofbom. Een voorstel van Frank Cousins, leider van de grootste aangesloten bond, de transport and ge neral workers union, gekant tegen het Labourplan van een club van landen zonder kernwapens, kreeg geen schijn van kams. Het werd met 5.133.000 tegen 2:795.00 Heit Koninklijk paar heeft gisteren, op werd niet met champagne, r de laatste dag van heit bezoek hoofdstad een rondrit gemaakt door Am sterdam-Noord en aldaar met enkele des kundigen een gesprek gevoerd over de huidige en toekomstige situatie van dit deel van de hoofdstad. In Ransdorp wan delden Koningin en Prins rond de kerk met de stompe toren, waar ouden van dagen en schoolkinderen het paar ver welkomden. De Koningin sprak een ogen blik met een 90-jarige weduwe uit Zun- derdorp. Gistermiddag doopte de vorstin een nieuwe aohtriems giek van de Kon. Am sterdamse roei- en' zeilvereniging „De Hoop'waarvan zij beschermvrouwe is. Da boot heet „Koningin Juliana". De doop puts onvervalst Amstelwater verricht en werd door een vlootschouw gevolgd. Ten pal-eize ontving de Koningin een drietal delegaties van sociale instellingen te Amsterdam: de vereniging „Hulp voor onbehuisden", het St. Franciscus Liefde werk en de afdeling goodwill work van het Leger des Heids. De Prins bracht in tussen een bezoek aan Luxor Plastics n.v. aan de Prinsegracht. Het Koninklijk paar had het noenmaal gebruikt met leden van Gedeputeerde Staten van Noordiholland en B. en W. van Amsterdam. Een diner ten paleize mat hoofdstedelijke autori teiten als gasten, besloot het jaarlijkse, bezoek van Vorstin en Prins hoofdstad. Aan boord van een Mexicaans vlieg tuig dat met vijftien passagiers weg was van de stad Mexico Merida, heeft zich een geheimzir ontploffing voorgedaan, waardoor enige inzittenden werden gedood. Het to stel maakte een noodlanding bij Po; Toen de explosie zich op een hoogte in 3.900 meter had ^voorgedaan, sprong :n uit Rusland afkomstige zakeni de 57-jarige Eugenio Pplowski uit het stel. de staat Vera Cruz wordt naar stoffelijk overschot gezocht. Volgens mevrouw Pollowski had haar ian geen vijanden. Hij was op weg om :n zakelijke transactie te sluiten. Volgens sommige berichten zou er een bom in PollowskL's bagage zijn ontploft. De Mexicaanse pers noemde hem zelfs de dader van de aanslag. Andere veronderstellingen waren, dqt e aanslag gericht was tegen de oliemag naat Apolinar Jiminez, die verwondingen opliep, of tegen een accoüntnant, Jorge Hernandez, die belangrijke documenten bij zich zou hebben gehad. Zij zijn nu verdwenen. Drie arrestaties in Little Rock De politie van Little Rock heeft giste ren een 35-jarige vrachtwagenchauffeur gearresteerd in verband met de drie bom explosies van maandagavond. Behalve de vrachtwagenchauffeur heeft de politie nog twee andere tegenstanders van ras senintegratie gearresteerd. Moordenaar van veertien jaar De nog steeds voortdurende razzia's van de New Yorkse politie in de strijd tegen de jeugdmisdadigheid hebben gis teren tot een goede vangst geleid. De po litie arresteerde de veertien jaar oude Louis Guzman die als een der daders wordt beschouwd van de moord op het vijftienjarige meisje Theresa Gee op 23 Sinds vrijdagavond,, toen de razzia's op jeugdige delinquenten begonnen, zijn 387 jongelui in arrest gesteld. Podola naar een gesticht voor geesteszieken? De verdediger van Fritz Podola de dertig jarige beklaagde die verdacht wordt van moord op de Londense rechercheur Ray mond Purdy, heeft vandaag meegedeeld, dat zijn cliënit aan volledig geheugenver lies lijdt, wat de gebeurtenissen betreft die voor zijn arrestatie plaats hebben ge vonden en dat hij derhalve volgens de Britse Wet niet kan worden berecht. Vandaag was de eerste dag van h.ert pro ces tegen Podola die op 13 juli de recher cheur dodelijk verwondde- Indien het verzoek van de advocaat om ontslag van rechtsvervolging door de reohbbank wordt ingewilligd, zal Podola normaliter op last van de rechtbank dn krankzinnigengesticht worden ge- Experimenten goeddeels geslaagd Cabine werd vlot geborgen TTOEWEL de lancering van de on- bemande ruimtecapsule van de Amerikaanse luchtmacht „Big Joe" was mislukt doordat een trap van de Atla'sraket, waarmee zij in de ruimte moest worden gebracht, niet goed functioneerde, heeft het experiment toch waardevol materiaal opgeleverd. Een torpedobootjager wist het vaartuig uit zee op te vissen, dank zij het feit Dit is de „Big Joe" het onbemande I ruimtevaartuig, dat gisteren met gedeeltelijk succes van Cape Cana- veral is gelanceerd vliegtuigen kon men opsporen. De deskundigen zijn teleurstelling heen en met de gedacht^ de capsule toer t hef 1 elk geval is be- ïimtevaartuig terugkeer luchtlagen heeft door- Nieuwe Atlas tweede Amerikaans experiment gisteren) is geheel volgens de plannen verlopen. Voor het eerst schoot men een raket van het type Atlas af. die een vluchtberaid heeft van tiendui zend kilometer. Men schoot de raket die in staat is een atoomilading mee te voeren naar een doel op zesduizend kilometer afstand. Bij eerdere proefne mingen kwam men niet verder dan ze venentwintig honderd kilometer. Men neemt aan, dat het zesentwintig meter lange projectiel meer dam vier en twintig duizend kilometer zal kunnen afleggen op een hoogte van achthonderd kilometer. (Zie ook pag. 9). De cowboy heeft zijn paard en hoofdstel aan de muur gehan gen. Deze knaap uit Texas gaat met een elektrische scooter ach ter zijn koeien aan en het bevalt hem best. Dan was het vroeger maar tobben TN EEN BRIEF aan Dag Hammars- J- kjöld heeft de Dalai Lama de wrede onderdrukking van het Tibe taanse volk door de Chinezen voor het forum van de wereld gebracht. Hij verzoekt onverwijlde tussenkomst van de Verenigde Naties. De Chinezen hebben duizenden Ti- betanen uit huis en hof verdreven en hen van elke bestaansmogelijkheid beroofd, hetgeen deze ongelukkigen Commissie voor Laos samengesteld Argentinië, Italië, Japan en Tunesië die zitting hebben in de door de Veilig heidsraad ingestelde commissie voc Laos. hebben woensdag hun vertegei woordigers aangewezen die naar Laos zullen gaan om ter plaatse inlichtingen te verzamelen. Het zijn: brigade-generaal Heriberto Ahrens (Argentinië), Ludovico Barriterri di San Pietro (Italië), Sjinitsji Sjiboezawa (Japan) en Habib Bourguiba (Tunesië). Nederlander naar Laos De heer Jacq. F. Engers is door de seoretaris-generaal der Verenigde Naties benoemd tot plaatsvervangend secretaris van de subcommissie vam de Veiligheids raad, die een onderzoek zal gaan instel len naar de toestand in Laos. De heer Engers is hoofdambtenaar der afdeling politieke zaken der Verenigde Naties en hij maakte reeds vroeger deel uit vam UN O-missies naar India, Pakistan, Korea en de Balkanlanden. IN HET KADER VAN DE N.A.V.O. "PRANKRIJK wil een verenigd en sterk West-Europa als een sta biel en blijvend evenwicht tegen Rus land. Met deze woorden heeft de Franse minister van buitenlandse za ken, Couvé de Murville. in een com missie van de Nationale Vergadering bet doel van zijn buitenlandse poli tiek geformuleerd. In de N.A.V.O. bestaat reeds een mi litair tegenwicht, zei de Frac ird nodig. aiger Met een emmertje Amstelwa ter heeft de Koningin gisteren een nieuwe „acht" van de Kon. Amsterdamse roei- en zeilver eniging De Hoop de naam Ko ningin Juliana gegeven. Vs Uitkering A.W.W. tussen 6 en 26 okt. Op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid wordt thans alles in het werk gesteld om de Algemene Weduwen- cn Wezenwet op 1 oktober te doen ingaan Slaagt men daar inderdaad in, dan zullen de eerste A.W.W.-uitkcringen tussen 6 en 26 oktober a.s. worden gedaan. De geruch ten als zou een zodanige vertraging in de administratieve werkzaamheden z(jn op getreden, dat de eerste uitkeringen ook al treedt de wet op 1 oktober in werking pas tussen 6 en 26 nov. kunnen plaats hebben, zpn in strijd met de feiten, zo werd hedenmorgen van de zyde van het ministerie meegedeeld. MOBOT is het elektronisch wonder, dat de plaats van de i op gevaarlijke plaatsen moet In het kernelektronisch la boratorium van de Hughes Hughed vliegtuigfabrieken heeft hij gisteren voor het eerst zijn intrede gedaan. De geleerden hebben hem plechtig onthuld door hem van een hoes te ontdoen. De Mobot ziet er uit als een kleine tractor. Hij kam handig manoeuvre ren. ingewikkelde opdrachten uitvoeren en zien door middel vam televisiecamera's Het is de bedoeling, dat hij zijn werk doet op die plaatsen im de fabriek, waar de kernstraling dodelijk kan zijm voor de De eerste Mobot is gebouwd voor de Sandia Laboratoria van de Amerikaanse laboratorium zal hij de uitwerking van de straling op de materialen nagaan. In de toekomst zullen de Mobot en zijn broers nog veel belangrijker werk kunnen doen zoals het bewerken van de oceaanbodem, het bestrijden van bran den en het redden van mensen uit ge- \aarlijke gebieden met vergiftigde gas- De Mobot, zo werd gisteren in Los Angeles gezegd, betekent een geheel nieuwe ontwikkeling in het op een lange afstand hanteren vam gevaarlijke mate rialen. In het laboratorium van de Ame rikaanse atoomoommissie wordt de Mo bot aan het werk gezet in een kern reactor van vijf miljoen Watt. De baas vam de Mobot, de bedienei zit veilig achter dikke betonnen muren en geeft zijn slaaf rechtstreeks opdrach ten, hoewel hij hem niet kam zien. Couvé de Miurville noemde de vol gende drie obstakels, die op de weg naar een. verenigd en sterk West-Europa liggen 1. De vijandigheid van het Russische blok, dat Duitsland tracht los te ma ken cn Ie neutraliseren, 2. Het gevoel van sommige Duitsers, dat een verenigd Europa de verde ling van Duitsland zou bestendigen. 3.Het oude Britse vooroordeel, dat een samengaan op het continent tegen Engeland IS gericht. Maar Engeland zal, evenals Frankriik zijn positie in de twintigste eeuw aan een herziening moeten onderwernen. Dit kan een moeilijke keuze betekenen. De Franse minister pleitte mog voor een nauwere samenwerking tussen de zes landen van de E.E.G. In dit verhand deed hij de suggestie, dat de E.E.G.- ministers vaker zouden vergaderen. Ver der drong de minister aan op aanpas sing van de K.S.G. aam de Europese gemeenschappelijke markt. Volgens hem had de recente kolencrisis de ijdelheiu van de strijd over de supra-natiomali- teit aangetoond en had de ervaring uit gewezen, dat niets kom worden gedaan zonder de instemming van de deelne mende landen Noord-Vietnam heeft vandaag „de kliek /andiem (de president van Zuid-Vietnam) cn de Verenigde Staten" beschuldigd van .erreurimvallen in Midden-Vietnam, waar bij 150 mensen zouden zijn omgekomen en 800 personen zouden zijn gearresteerd. tot dood en wanhoop heeft gedreven, schrijft de Daila Lama aan de Ver enigde Naties. Manen, vrouwen en kinderen worden gedwongen mee te werken aan militaire objecten. Tibetaanse mannen en vrouwen zijn gesteriliseerd im een streven het gehele Tibetaanse volk uit te roeien. De Chi nezen hebben duizenden onschuldige Ti- betanen op wrede wijze vermoord. Ook de geestelijkheid heeft zwaar te jijden onder het rode schrikbewind. Dui zenden kloosters zijn met de grond ge lijk gemaakt. Veiligheid vam lijf en goed bestaat niet meer dn Tibet, onze hoofdstad van Lhasa is tot een dode stad verworden, aldus de Gad-dcondng aam de secretaris-generaal. De regering van Tibet en de Daila Lama hebben herhaaldelijk gepoogd, tot een vreedzame regeling met rood-China te komen. Nu dit niet is gelukt, moeten de Verenigde Naties tussenbedde komen cm aam het onbeschrijfelijke leed van de Tlbetanen en de uitroeiing vam het volk een eimd te maken, aldus de brief vam de Dalai Lama vanuit zijn Indiase verbanningsoord. Burgemeester van Axel met verlof gezonden De commissaris der Koningin in Zee land heeft de burgemeester der gemeente Axel, de heer P. L. D. J. van iwup, met ingang van 9 september voor ombe paalde tijd met ziekteverlof gezonden. Naar wij vernemen is dit geschied op grond van privé-gedragingen van de burgemeester. War 'm weer Aanhoudend droog, zonnig :r. Zwakke, in iddag matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt om 11,15 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag 11 sapt.: zon op 6.06 uur, onder 19.07 uur. Maan op 15.43 uur, onder 0 uur. Op 17 september volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1