CHRISTELIJK Studentenverenigingen vragen de aandaeht Reizen op zondag door de militairen Chr. Geref. synode stelt commissies aan Chefarine ,4 ^Avondmaalsviering en kanselruil mogelijk Ontsnapt langs Krakatau Een woord voor vandaag Kanttekening Plannen voor congres over gezag van de Bijbel Een deel van het academisch leven TN de maand september zwaai- en de poorten van de univer siteiten langzaam weer open. Nieuwe studenten laten zich in schrijven en de studentenvereni gingen laten van zich horen. Hel is vrijwel een traditie ge worden dat wij van S.S.R. een artikel ontvangen, waArin deze gezelliffheidsvereniffing haar AZ, -lei inlichtingen en uiteenzettingen gegeven over het academische le ven dat hun wacht. Aan één fa cet daarvan, het studentenleven in de Societas Studiosorum Reforma- torum willen wij thans een enkel woord wijden. Op allerlei wijze zal u wellicht reeds duidelijk zijn gemaakt, dat een studenten-gezelligheidsvereni ging inderdaad een deel van het academische leven is. dal iedere student tegenkomt, en waar hij goed aan doet. er niet zonder meer aan voorbij te gaan. U is waarschijnlijk reeds opgevallen, dat rectores magnifici en andere hoogleraren voortdurend wijzen op het grote belang van de stu dentenorganisaties. en met name op dat van uw lidmaatschap van deze verenigingen. Niet omdat deze u zo hard nodig hebben, maar omdat u er niet buiten Een christen-academicus moet anders zijn dan iemand die slechts colleges loopt en vlot studeert. Een alzijdige intellectuele vor ming kan hem de universiteit uit haar aard niet geven, omdat zij daarvoor niet beslaat. Deze vor ming verwerft u zich slechts als actief lid van een studentenvereni ging als de Societas Studiosorum Reformatorum. Daaraan werkend beleeft u als vanzelf het plezier, waaraan S.S.R. de aanduiding gezelligheids vereniging ontleent. Meestal blijft dat plezier onbereik baar als het om zichzelf wordt ge zocht; het komt u echter rijkelijk toe. als het op het werk in de vereniging wordt veroverd, in de feesten waarvoor zo menige aan leiding kan worden gevonden. Onze naam betekent letterlijk ..Vereniging van Gereformeerde studentenNadrukkelijk zij hier echter gesteld, dat S.S.R géén kerkelijke vereniging is, zij staat open voor alle studenten der Ge reformeerde Gezindte, die in Ne derland onder meer omvat de Ne derlands-Hervormde-, de Gerefor meerde-, de Christelijk-Gerefor- meerdc-, en enkele andere ker ken. Het karakter van S.S.R. is dus te omschrijven als z.g. ..in terkerkelijk'-gereformeerd. het geen wordt uitgedrukt in haar grondslag; de Bijbel, opgevat overeenkomstig de drie Formulie ren van Enigheid. Elk nieuw lid ondertekent bij zijn (haar) instal latie deze grondslag, zich daar mee verplichtend tot trouw aan de vereniging, zoals die blijkens haar uitgangspunt werkelijk is. S.S.R. wil haar leden vormen tot Christen-academici. Studie en bezinning nemen binnen de vereni ging dan ook een belangrijke laats in. Doch een tweede, zeer elangrijk aspect vormt het gezel ligheidsleven. Woorden schieten tekort, om de beleving er van te schetsen. Door de acht verschillende af delingen. welke de Societas telt. wordt dank zij gezamenlijke in spanning, veel werk verzet, om aan de openbare universiteit of hogeschool metterdaad te stude- Ook de studievereniging Ciui- tas Studiosorum in Fundamento Reformato verzocht ons de aan dacht van nieuwe studenten te vestigen op haar bestaan. HET blijkt namelijk telkens weer van welke grote betekenis het is. dat men van het begin af in contact komt met deze studie vereniging. deze gemeenschap van die studenten, die de Heili ge Schrift als Gods Woord aan vaarden en zich dienovereenkom stig verbonden weten aan het re formatorisch getuigenis en de be lijdenis der kerk. Met name ook, daar ter nadere bepaling kan wor den toegevoegd, dat de C.S.F.R. vooral haar leden vindt in de Néd.' Herv. Kerk iGeref. richting), in de Geref. Gemeenten, de Chr Ge- ref. Kerken en in de Oud-Geref. Gemeenten. Enerzijds hebbep zich binnen de C.S.F.R. eigensoortige visies ontwikkeld, vooral dankzij een in tensieve bestudering van Calvijqs werken, terwijl anderzijds steeds gestreefd wordt naar een zo breed mogelijke oriëntatie. Zo werd op de laatstgehouden zomerconferen- tie hel thema ..De Heilige Schrift" door diversë anders georiënteerde sprekers van verschillende zijden belicht, op uitermate instructieve. sympa- thieke .en overtuigende wijze «waaromtrent in het eerstvolgen de nummer van het interne or gaan ..De Civitate" uitvoerig ver slag zal worden gedaan). De C.S.F.R. hoopt m de toekomst de ze weg. de weg van het behou den van het ..eigene", gepaard met het kritisch doch open luis teren naar anderen, verder te kunnen bewandelen. Hoewel deze jaarlijkse zomer- conferentie en enkele algemene deels openbare vergaderin gen stellig hoogtepunten vormen in het Civitasleven. spelen de ac tiviteiten zich toch voor een zer ker niet gering gedeelte af in de plaatselijke afdelingen, aange zien deze juist het regelmatig en intensief onderling contact be ogen te bevorderen. Zo bestaan momenteel in Amsterdam, Delft en Utrecht disputen uitgaande van de C.S.F.R.. terwijl in okto ber a.s tot de oprichting van een afdeling in Rotterdam zal wor den overgegaan, en ook in Leiden contacten worden onderhouden. Generale synode geref. kerken 1U Sfeer en moraliteit gaan achteruit (Van verslaggevers) Bij de behandeling van het rapport van deputaten voor de geestelijke verzorging van zee-, land- en lucht macht heeft ds. H. Th. van Munster tè Gorinchem in de generale synode van de gereformeerde kerken nog maals aandacht gevraagd voor het reizen van militairen op zondag. Hij meende dat ieder, die het vierde ge bod ernstig neemt, moet blijven stre ven naar het tegengaan van het ge bruik van openbare vervoermiddelen op de dag des Heren. In antwoord hierop verklaarde ds. W. M. Ie Cointre te Amsterdam, predikant in algemene dienst voor de geestelijke verzorging van militairen, dat geen en kele militair genoodzaakt wordt op zon dag té reizen. Wie verlof heeft, behoeft niet op zondag terug te keren. Maar wel hebben veel soldaten op zondag bewegingsvrijheid. Zij kunnen dan naar huis gaan maar moeten zon dagsavonds weer binnen zijn. Ook tal van gereformeerde militairen, vooral zij die geïsoleerd zitten in het zuiden, ma ken daar gebruik van. De vraag is nu maar zei ds. Le Cointre wat zwaarder weegt: een hele dag rondhangen in een rooms- katholieke omgeving, met alle gevaren daarvan, of met de trein naar huis gaan. „Ik zou daarop niet zo gemak kelijk een antwoord geven, dat hst reizen op zondag verbiedt. Beseft men wel dat vrijwel bij elke lichting enige gereformeerde militairen rooms-ka- tholiek ivorden, omdat zij in het zui den een meisje van die kerk hebben MORALITEIT Ouderling B. Gelynae te Doetinchem vroeg zich af of de gereformeerde kerken niet iets moesten doen om te voorkomen, dat de sfeer en de moraliteit van de troep achteruitgaat. Zeker achtte hü dit de taak van de Iegerpredikanten. Bij de oefening La Courtine werpen bijv. vliegtuigen plaatjes van mooie! meisjes boven de troep uit. Bij wed strijden gaat men er al meer toe over om flesjes bier enz. als prijs uit te loven. In de mess wordt sterke drank geschon ken e.d. Ds. Le Cointre meende niet dat de kerken of de Iegerpredikanten een taak hebben op dit gebied, althans indirect. Een veel voorkomend misverstand is, dat de Iegerpredikanten er zouden zijn om het moreel van de troep hoog te houden. Hun taak is echter om het evangelie te brengen. Dat heeft ook zijn consequen ties voor de moraliteit, zoals reeds dik wijls gebleken is. Maar het accent ligt beslist met op de moraliteit, al menen vele commandanten dat, die zelf geen christen daarom graag een legerpre- dikant aan de troep toegevoegd zien. Prof. v. d. Schuit: Kerkbouwsubsidie aanvaardbaar (Van r redacteuren) pjE generale synode Prof. J. dat hij de voorstellen om tot kerkbouwsubsidie te komen op bepaalde voorwaarden aanvaardbaar achtte. Hij meende dat de kerken er verstandig aan zouden doen met het besluit van de minister mee te gaan. Persoonlijk was hij niet van mening dat er dan het gevaar zou bestaan dat de kerken de weg op zouden gaan van vol ledige staatsbemoeiing, omdat de mi nister geen enkele voorwaarde verbindt de Christelijk aan de voorgestelde subsidie van twin- Gercformeerde Kerken, die in Rot- tl_§ Procent, fprdam hiiepn is peknmen heirnn "is- Het moderamen stelde acht commissies terdam bijeen is gekomen, begon eis die ,eder een afgeronde opdracht teren haar werkzaamheden door een k,.ege„ j„ de oomml,Jf, v00r de .Theo- achttal commissies te benoemen en j0gjsc]le School en het algemeen beleid" twee kleinere rapporten aan te nemen. werd d3. s. van der Molen tot Uit het rapport van de deputaten J zitter en ds. J H. Velema tot rappor voor de correspondentie met de hogei teur benoemd. In de commissie ..Kerk overheid bleek dat sedert de vorige Jen het werk naar buiten" werd ds. A svnode nieuwe gemeenten geïnstitu- Sikker voorzitter en ds. K JVelema eerd zijn ih Haamstede, Noord,* Schot. werd XXrlaTdelom- Bennekom. Kerkwerve, Nijkerk, Goes mjSSie Kerk en het werk naar binnen' en Amsterdam-Nieuw-West. Tevens waarva'n ds. A. Hilbers rapporteur werd.' werden de gereformeerde gemeenten van Veenendaal (Hoofdstraat) en Westzaan in het verband van de ker ken opgenomen. 4-voudige werking... extea geneeskracht! 4 middelen tezamen werken sneller krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordl iegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4". elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij der Schuit deelde mee j zonder weldadig. Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Hem- en Venhuizen (N.H.): H. W. de Knijff, kand. te Am sterdam (toez.i; té Grijpskerke Zeeland (toez.): P. L. J. Wapénaar, vik. tè i Loosdrecht. Aangenomen naar Amsterdam (Elthe- to-kérkgemeente B): J. Hoogerifcamp te Leeuwarden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen tè Ede vak.) B. Slingen- berg): J. A. van der Peppel te Lochem; te 's-Graveland: K. Snoey te Dmteloord: te Knijpe (Fr.i; kand. A. C. Langedijk te Den Haag. Aangenomen naar Zuilichem: P. W Martijn. woonachtig te Leiden. Tweetal te Leeuwarden (vak. J. C. Hagen): J. van Leeuwen te IJmuicfen en S. van Bekkum te Monster. Bedankt voor Vriezenveen: P. C. L. de Jager te Raamsdonk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT CHR. GEREF. KERKEN GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-C.; M. v Ketterij te Alblasserdam en F. Mallan te Bruinisse. Vierde moskee van Europa komt in Frankfort Zaterdag 12 september zal in Frank' fort a. d. Main een nieuwe moskee wor- den geopend. De openingsplechtigheid" zal worden verricht door Sir Muhammad Zafrullah Khan, vice-president van Internationale Hof van Justitie te Haag. Zij zkl verder worden bijgewoond door de imams van de moskeeën in Den Haag, Hamburg en Londen en door af gevaardigden van de islamitische ge meenten in verschillende Europese lan- Deze moskee is de vierde, die door de Ahmadiyya Moslim Beweging in Euro pa is gebouwd. De imam. Abdul Shakur Kunze, is een tot de Islam overgegane Duitser. Hij heeft na zijn opleiding in het hoofdkwartier van de be\Veging in Rabwah. Pakistan, enige jaren als zen deling in Chicago gewerkt. Kerkelijke hereniging De Free and Old Christian Reformed Churches van Canada lieten hun mede leven telegrafisch blijken, evenals de kerken van Makassar. De synode zelf zond haar traditionele telegrammen aan koningin Juliana en prinses Wilhelmina. De synode aanvaardde het voorstel van het moderamen om de kerkeraden van Amsterdam-Zuid en Drachten te verzoe ken hun predikanten zoveel mogelijk vrij te stellen van ambtelijke werk zaamheden, zolang zij hun werk als eer ste en tweede scriba moeten verrichten. RAPPORTEN De rapporten van de deputaten voor correspondentie met de hoge overheid en de verzorging van het Jaarboekje werden na een korte bespreking zonder meer aangenomen. Verzocht werd om in het vervolg weer in het Jaarboekje een volledige necuologie van de predi kanten sinds 1834 op te nemen. Glanzend, gezond en goedzittend haar -haarcreme Bij de commissie „Kerk en diaconaat' Werd ds. G. Bilkes voorzitter en ds. M. Baan van Dordrecht rapporteur. De „Verhouding tot andere ker ken" zal worden geleid door ds. M. W. Nieuwenhuyze. terwijl de predikant van Lisse, ds. D. Biesma zal rapporteren. Ds. W. Heerma zal de commissie Christelijk leven en eredienst" leiden; .apporteur werd ds. H. Toorman v'an 's-Gravenhage. De financiële aangele genheden zullen besproken worden door een commissie onder voorzitterschap van ds. D. Henstra van Delft: rappor teur is ouderling J. L. Floor. De voor zitter van de synode, ds. De Bruyne, zal de commissie gaan leiden die hel rapport „Echtscheiding en tweede hu welijk" zal behandelen. In die commis sie werd ds. A. C. Noort benoemd tot rapporteur. In de zitting van-vandaag hebben de drie afgevaardigden van buitenlandse kerken, namelijk ds. Y. van der Woude namens de Reformed Churches of Aus tralia. ds. Jac Overduin namens de Old en Free Reformed Churches en ds. H. G. Mackay namens de Free Church of Scotland de groeten overgebracht. Jaarvergadering van christen-officieren Op 29 oktober zal de Nationale Chris ten-Officieren Vereniging in het centrum van de protestants christelijke ging der strijdkrachten te Beukbergen "Huis ter Heide) haar 59ste algemene ledenvergadering houden. Ds. mr. C Brouwer uit 's-Hertogenbosch zal tijden: de vergadering een rede houden ove; het onderwerp: „De christen-officier et de atoombewapening". Vervolg van pag. 1 Struikelblok Inzake de met de leer uitspraken samenhangende tuchtmaatregelen overweegt de synode, dat dit een tere is. ..Voor de vrijgemaakte broe ders, omdat dezen zich daarin aange tast achten in hetgeen zij als hun recht :er als ambtsdragers in Christus' kerk beschouwen. Teer voor de gere formeerde kerken, omdat zij daarin herinnerd worden a,an hetgeen zij als een pijnlijke aantasting gevoeld heb ben van de kerkelijke trouw, waarmee de thans vrijgemaakten eens met haar verbonden waren en tot onderhouding waarvan met name de predikanten onder hen zich in het ondertekenings formulier verplicht hadden." Waar deze overtuigingen zozeer te genover elkander staan, acht de synode het niet mogelijk in dit opzicht het verleden van één zijde zodanige algemene uitspraken te doen, die aar de waarachtigheid met tekort doen er tevens de onderlinge toenadering kun nen bevorderen. Na de bovengenoAnde voorgestelde be- sluiten en uitspraken, volgt nog een uit spraak betreffende de pogingen tot sa menspreking en toenadering De synode verklaart met droefheid kennis te hebben genomen van de wei gering der generale synode van de vrij gemaakte gereformeerde kerken te Bun schoten-Spakenburg (1958) als antwoord op het van de gereformeerde kerken tot haar geuite verzoek om samenspreking. De thans genomen beslissingen wor den aan de eerstkomende vrijgemaak- 124 Hij drukte zich plat tegen de achtermuur aan en hield het hoofd scheef, terwijl hij ingespannen luis terde. Eerst hoorde hij niets maar langzamerhand drong een geroezemoes van stemmen tol hem aoor, af en toe onderbroken door gerinkel van aardewerk. Blijkbaar dus de keuken en de vertrekken van het personeel. Wanneer de heren achter die dub bele deuren dus zaten te eten. hetgeen best het ge val kon zijn. aangezien het ongeveer de tijd was voor een laat diner, was de kans groot dat er elk ogenblik iemand de lange gang at en de vestibule door zou komen. Geluidloos gleed Nicolson een paar stappen vooruit en waagde het een snelle blik om de hoek in de gang te werpen. Deze bleek een meter of zes lang te zijn en was flauw verlicht. Aan weerskanten ontdekte hij twee gesloten deu ren. terwijl de deur in het verlengde van de gang openstond, zodat er een rechthoekige lichtplek in deze laatste viel. Nicolson stapte de gang in. voel de achter de deur. vond een sleutel, haalde deze uit het sleutelgat, keerde weer terug naar de ves tibule, trok deze deur voorzichtig achter zich dicht en deed haar op slot. Even zacht als hij was gekomen, liep hij nu weer naar de overkant van de vestibule en voeg de zich bij de andere twee bij de witgeschilderde dubbele deur. Beiden keken hem aan, toen hij bij hen kwam McKinnon nog altijd even grimmig en onverzoenlijk; hij beheerste zijn woede welis waar volkomen, maar deze kon ieder ogenblik tot een uitbarsting komen. Telak zag er uit als een geest m het felle licht; hij zat van onder tot bo ven vol bloed en zijn donkere gezicht zag asgrauw van vermoeidheid. Maar zijn wraakzucht kon hem nog ^en flinke tijd op de been houden. Nicolson fluisterde hem een paar instructies in het oor. ver gewiste zich dat hij hem goed had begrepen, en wachtte tot hij was verdwenen en zich had ver borgen achter de trap rechts. -acht rumoer van stemmen door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Bob Limburg) door gelach. Een ogenblik luisterde hij met eén oor aan de reet tussen de twee deuren, en daai- na drukte hij uiterst voorzichtig met een onderzoe kende wijsvinger tegen beide aan. Ze gaven alle bei heel even mee. en tevreden kwam Nicolson weer overeind, en knikte tegen McKinnon. Beiden schouderden het geweer, zodat de lopen het witge schilderde houtwerk voor hen juist raakten. Daar na schopten zij de deuren wijd open en stapten te gelijk naar binnen. Het was een langwerpig vertrek met een lage zol dering; de muren met hout betimmerd, en de par ketvloer deed denken aan die in de vestibule, ter wijl er muskietengordijnen hingen voor de brede, uit gebouwde ramen, Recht tegenover de ingang be vond zich nog een kleiner raam, en tussen de twee deuren links stond eep -groot buffet. Andere meubels stonden er niet langs de muren. Het grootste gedeelte van het ruime vertrek werd ingenomen door de hoefijzervormige tafel en de daaromheen staande stoelen, waarin veertien man nen zaten. Sommigen praatten en lachten nog. of dronken uit de grote glazen die zij in hun handen hielden. Blijkbaar hadden zij de binnenkomenden nog niet bemerkt, maar de plotseling intredende stil te viel hun gauw genoeg op zodat ook zij weldra de een na de ander verstomden: Het duurde dan ook niet lang. of men kon een speld horen vallen, terwijl iedereen naar de deur staarde. Voor iemand die zo bedroefd heette te zijn over de dood van zijn zoon. slaagde Kiseki er wonderwel ui zijn leed te verbergen Want het was onmisken baar Kiseki, die aan het hoofd van de tafel zat in de grote, fraai bewerkte stoel met de hoge rugleu ning. Kiseki bleek een kleine, gedrongen man van een geweldige Lichaamsomvang te zijn. Zijn dikke nek puilde boven de nauwe uniformkraag uit. en zijn kleuie varkensoogjes waren haast niet meer te vinden tussen de geweldige vleesplooien op zijn ge zicht. Zijn bijkans gemillimetèrde zwarte haar, aat aan de slapen reeds begon te grijzen, stond recht overeind op zijn schedel, zodat deze veel weg had van een harde borstel. Hij zag vuurrood van het drinken, en om hem heen stond een heel regiment ledige flessen, terwijl het witte tafellaken vol vlek ken zat van de gemorste wijn. Hij bulderde juist van het lachen en leunde achterover in zijn stoel, toen Nicolson en McKinnon binnenkwamen. Maai nu zat hij wat voorovergebogen, terwijl zijn handen de armleuningen van zijn zetel omklemden, en de lach op zijn gezicht langzaam maar zeker bevroor tot een grijns van stomme, ongelovige verbazing. Niemand zei wat. en geen mens bewoog zich Men kon de stilte snijden. Langzaam en op hun hoede stapten Nicolson en McKinnon de zaal in, ieder aan een kant van de tafel, Nicolson links, en McKinnon aan de raamkant. Het zachte geluid van hun stappen deed de lugubere stilte nog slechts in- teiiser worden. En nog altijd zaten de veertien man nen onbeweeglijk, als aan hun zetels genageld, en alleen hun ogen bewogen zich langzaam doordat de ze de beide gewapende mannen volgden. Halverwe ge de tafel gekomen, bleef Nicolson staan, verge wiste zich ervan dat McKinnon het gehele gezel schap goed in het oog hield, en draaide zich ver volgens om teneinde de eerste deur aan zijn lin kerhand te openen. Terwijl deze langzaam open zwaaide. keerde hij zich dadelijk weer o een stap in de richting van de tafel (Wordt te synode toegezonden, met het drin gend verzoek om op grond van deze beslissingen met de gereformeerde kerken in contact te willen treden; welk contact dan gericht dient te zijn op de hereniging van beide kerk gemeenschappen. Zou er zo vraagt de synode van Utrecht uitgaande van de Drie Formulieren van Enig heid. niet een gemeenschappelijke weg gevonden kunnen worden naar nieuw begin? Hoewel de synode al wat in het leden gebeurd is. ten volle ernstig wil nemen en bereid is hiervan aan de vrij gemaakte kerken rekenschap af te leg gen, ls zij er toch van overtuigd dat het verschil in beoordeling van de din gen, die in het verleden geschied zijn, het samengaan in de toekomst niet blij vend mag verijdelen. Daarover zouden beide kerken, in het bewustzijn beider tekort, met ootmoed het oordeel aan God dienen over te laten, De synode van Utrecht vr; twee door haar aan te wijzen afgevaar digden toegang tot de vergadering der vrijgemaakte generale synode (die 1961 te Assen bijeenkomt. Red.), haar brief aldaar persoonlijk te mogen overbrengen en aanbevelei De synode beschouwt bovenvermelde beslissingen als antwoord op de talrijke ingekomen stukken betreffende de her- enigingspogingen. Zij spreekt haar dank uit voor het hartelijk meeleven. de waardevolle voorstellen en het vertrou wen. dat zij hierin uit de kerken mocht ontvangen. Niet, overhaasten Heeft men zo in grote trekken overzicht betreffende de voorstellen de generale synode van Utrecht, aanvulling nog het vólgende. De opwekking aan de plaatselijke ker ken om de herenigingsgedachte te be vorderen. komt voort uit de blijdschap der synode over de toenaderingspogin gen. die op sommige plaatsen in het werk zijn gesteld, en die niet zonder resultaat gebleven zijn (Almelo, Baarn b.v.). Gaarne betuigt de synode haar stemming met een bij haar ingekomen brief van de Vereniging tot herstel van de kerkelijke eenheid der gereformeer de belijders, welke brief ook uitgegaan is tot de synodes der vrijgemaakte- en christelijke gereformeerde kerken. Deze brief dringt er op aan. dat men contact met elkaar zal zoeken en niet mag be rusten in het feit. dat in het verleden geen resultaten werden geboekt. Intussen maant de synode de ker ken aan om niet te overhaasten, maar om met bezonnenheid te werk te gaan. Geforceerde beslissingen en eenzijdi ge uitspraken bevorderen de eenheid niet. Het komt er op aan de bevreem ding en het wantrouwen tussen beide kerken geduldig te overwinnen. Wat dé leeruitspraak van 1946 be treft, meent «Je synode dat deze uit spraak in vele opzichten zegenrijk en samenbindend heeft gewerkt. Ander zijds heeft de uitspraak in dc kerken niet een zodanige erkenning gekregen als men had mogen verwachten. Ook blijft de leeruitspraak een struikelblok vormen voor de hereniging met de vrijgemaakte kerken, ofschoon de sy- ïode de gegrondheid van dc bezwa- cji tegen de leeruitspraak niet erkent. Het voorstel om de leeruitspraak als bindend te beschouwen iets af Göcl is een God van het onmogelijke. Dat heeft Abraham begrepen tpen hij zijn jonge zoon Izak mee nam naar de berg Moria om hem daar in opdracht van God te offeren. De schrijver van de brief aan de Hebreeën zegt: „Hij heeft over wogen dat God bij machte was hem zelfs uit de doden op te wekken." Wij laten ons geloof lö dikwijls afbakenen dóór óns vërst&M. Wij trekken lijnen en willen daarin God opsluiten. En als wij dan voor problemen komen te staan, die buiten het ons zichtbare gebied vallen, zitten we in de put. God moet zich in ons leven telkens weer openbaren als dé God die geen grenzen kent. Hij laat ons vastlopen in onze j zelfgebouwde verstands-box om dan de muren te verbrekenJ en te zeggen: Ik ben de God van hemel en aarde. Geloven wil zeggen: rekening houden met God, overwegen dat God verder reikt dan ons verstand, dieper peilt dan ons gevoel en machtiger is dan onze wil. David schreef: „Met mijn God spring ik over een muur." Ook wij kunnen over de muren springen die wij zelf opgetrokken hebben, mits ive God de kans geven om dit te bewijzen. EEN GEZEGENDE OOGST \fOLGENS de voorlopige oogstra - ming zal de Nederlandse tarwe oogst dit jaar groter zijn dan ooit tevoren. De oogst van 1934 was 495.000 ton groot, maar thans zal waarschijnlijk de 500.000 ton over schreden worden. Een dergelijke grote voortbrenging op eigen bo dem van een eerste levensbehoefte, zoals de tarwe immers genoemd mag worden, is een zegen. Een van de bestuursleden van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten merkte vorige week in de openbare vergadering van dit schap op, dat we met deze oogst blij moeten zijn. Dat dit bestuurslid deze opmerking meende te moeten maken, had een bepaalde achter grond. Vele leden van het bestuur vonden dc overvloedige tarwe-oogst namelijk een grote moeilijkheid. Men zat een beetje met de vraag, wat er met zo'n onverwacht goede oogst gedaan moest worden. Uit de landbouw kwam hel geluid, dat alle tarwe, die Nederland pro duceert, onafhankelijk van kwaliteit en hoeveelheid, in het Nederlandse brood verwerkt dient te worden. Dit geluid van de landbouw is begrijpe lijk en hierin klinkt de dankbaar heid door. die er behoort te zijn voor het volksvoedsel, dat onze bo dem voortbrengt. De oorlogsjaren hebben immers wel duidelijk doen gevoelen, op hoe hoge waarde het volksvoedsel geschat dient te wor den. DE BROODPRIJS TT/"AT betreft de tweede kant van de zaak, de broodprijs, vragen we er aandacht voor, dat de zaak hier ge compliceerder ligt dan het mis schien ogenschijnlijk lijkt. De rui mere verwerking van duur inlands graan kan de broodprijs verhogen, maar de verwerking van de tarwe tot veevoeder, zou een heffing op het importgraan nodig gemaakt heb ben en dus voor de prijs van het broodgraan dezelfde consequenties hebben gehad. Voorts dient bedacht te worden, dat over enkele weken de Europese commissie van de E.E.G. met plannen zal komen voor een ge meenschappelijk Europees graanbe leid. Het zal onvermijdelijk zijn. dat de Europese samenwerking zal lei den tot graanprijzen binnen de E.E.G., die liggen boven de wereld marktprijzen. Daaruit zal waar schijnlijk mettertijd toch een stij ging van de Nederlandse broodprijs voortvloeien. In welke mate dit het geval zal zijn moet nog afgewacht worden. In verband met het belang van de Nederlandse veredelingsbe- drijven (varkens- en pluimveehou derij) is te hopen, dat deze graan- prijsstijgingen niet al te drastisch zullen zijn. Een factor, die ook niet over het hoofd gezien zal mogen worden, het gaat over een even- Het bestuur van het produktschap besloot inderdaad dit landbouw- standpunt te realiseren. In plaats van 35 pet. zal er tijdens het nieu we oogstjaar 38 pet. inlandse tar we in ons broodbloem verwerkt worden. Dat genoemd bestuur ge makkelijk tot dit besluit kwam, kan echter moeilijk gezegd worden. Vooral de bakkerij-sector bood nog al enig verzet. De Nederlandse tar we zou te zacht zijn om in grote hoeveelheden in het broodbloem verwerkt te worden, en daarbij kwam ook nog hel prijzen-argu- ment. De ingevoerde tarwe kost slechts 22 per 100 kg, maar de in landse tarwe f 31. Een broodprijs stijging omstreeks de jaarwisseling lijkt niet geheel uitgesloten. Al deze argumenten zijn belangrijk, en er zal rekening mee gehouden dienen te worden. De landbouw zal bij het „bepalen van de omvang" van de produktie van de verschil lende graansoorten moeten denken aan de bezwaren, die aan de Ne derlandse tarwe kleven voor de verwerking tot brood. Ook bij de prijspolitiek zal hiermee rekening gehouden moeten worden. Thans kunnen we echter instemmen met het besluit van het produkt schap. De onverwacht grote tarwe oogst wordt niet gedenatureerd tot veevoeder, maar verwerkt in het broodgraan. Dat is een juist en waardig besluit. tuele verhoging van de broodprijs in de nabije toekomst, ls de ver plichting, die Nederland als deelne mer aan de Internationale Tarwe- Overeenkomst op zich genomen heeft. De enkele maanden geleden afgesloten nieuwe overeenkomst houdt namelijk in. dat elk deelne mend graanimporterend land tot een bepaald percentage zijn tarwe- behoefte zal dekken in de tarwe-ex- porterende landen, die eveneens de overeenkomst getekend hebben. Voor Nederland is dit percentage bepaald op 75 pet. Ougetwijfeld zal dit betekenen, dat er voortaan niet meer zo gemakke lijk goedkoop Russisch graan inge voerd kan worden, omdat Rusland nu eenmaal niet tot de Internatio nale Tarwe-Overeenkomst is toege- Bovendien heeft bij enkele Insiders de mening post gevat, dat, wanneer Amerika en Canada het met elkaar eens worden, deze landen op basis van de Internationale 'farwe-Over- eenkomsl het internationale prijsni veau gemakkelijk op een bepaald peil zouden kunnen handhaven. Dit alles zal men moeten overwe gen, indien mede tengevolge van een ruimere verwerking van de in landse tarwe in de Nederlandse broodbloem een lichte stijging van de broodprijs zou volgen. Int. Reformatorisch Verbond vergaderde Op de jaarlijkse bestuursvergade. ring van het Internationaal Refor matorisch Verbond is onder meer be sloten dat het volgend Internationaal Gereformeerd Congres van 1118 augustus 1960 zal worden gehouden in het Newnhain College te Cam bridge, Engeland. Het thema zal deed j doet echter volgd) als o,,1 istbaar heeft gegolden. Namelijk dat i in de leer van het Verbond tweeerlei tot zijn recht moet komen. Enerzijds de souverclne en verkiezende genade van God en dc krachtdadige werking van Zijn Geest; anderzijds de roeping tot geloof en bekering en de mense lijke verantwoordelijkheid. De synode blijft dienovereenkomstig edere voorstelling afwijzen, die in de eer van hel Verbond óf aan het één, if aan het ander tekort doet (b.v. door lat men de verbondsbelofte doet opgaan n een voorwaardelijke toezegging, of vanneer men de krachtdadige werking I /an de Heilige Geest niet tot de ver- bondsweldaden rekent; evenzeer wan- itiêri de verbondsbelofte zou laten opgaan in een onvoorwaardelijke toezeg ging. waarbij voor de oproep tot geloof bekering als eis van het Verbond geen plaats of slechts een verzwakte be tekenis zou overblijven). Ten aanzien van de overblijvende ver- sohillen wekt dc synode allen, die me- daaraan uiting te moeten geven, name ook de «oordvoerders in de kerkelijke pers, op dat zij met inacht neming van het thans uitgesprokene en met eerbiediging van de kerkelijke or de. zleh met voorzichtigheid en chris telijke tolerantie uiten. De syuode dringt bij de kcrke'i:kc vergaderingen op zoveel als in haar vermogen ligt -;;an mee te werken en op toe tc zijn: „Het gezag van de Bijbel in onze tijd." Tijdens dit congres zal er gesproken worden over de nieuw-testamentische vi sie op de Schrift: de Bijbel en het ge zag van de menselijke rede, van de staat, en van de Kerk; en het gezag van de Bijbel in het dagelijks leven. Voorts zal van 19—23 april 1960 te Brussel een Frans-Belgisch-Nederlandse conferentie plaatsvinden, terwijl van 610 sept. 1960 een studieconferentie is geprojecteerd over het algenene the ma: „Schepping en evolutie". Het bestuur besloot het liljratuurpro- gramma van de Société Calviniste de France te blijven steunen. Een heruit gave van Calvijns „Institutie" heeft een zeer snelle afzet gevonden Op het ogen blik is in voorbereiding de heruitgave van enkele commentaren van Calvijn op het Oude en Nieuwe Testament in mo dern Frans. Ook in het Spaans zullen binnen niet al te lange tijd enkele klei nere werkjes van Calvijn worden uitge geven. In Duitsland worden plannen voorbe reid voor de uitgave van een boek over de Heidelbergse Catechismus, omdat het in 1963 vierhonderd jaar geleden zal zijn dat dit werk het licht zag In Grie kenland, op Ceylon, Formosa en Nieuw- Zeeland werd hel werk van het I.R.V. gestart Of versterkt. ndagmiddag 15 september. Na de wetenschappelijke rede van de scheiden de rector-magnificuSi prof. mr. H. J. Scheltoma, wordt het verslag uitgebracht over de lotgevallen van de universiteit in het afgelopen jaar. Daarna wordt het rectoraat overgedragen aan de nieuwe rcctor-magnificus, prof. dr. P. J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2