Ilieutuc ^ettertje (tfouranl Laotische rebellen zijn bereid tot overleg Kwart miljoen zoek bij Boaz-bank Japanner onthult uitvinding van stem-schrijver Nemen Vietminli de benen voor V.N. .-commissie Mr. Kortmann commissaris in Brabant Rupsen vraten bos kaal Koningin opende centrum bloedtransfusiedienst V ervangingsf ormule niet meer bindend Samen avondmaal vieren en kanselruil mogelijk wsai 1 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11662 Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER CHRISTELIJKEATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuaslicfi is fstefcleoen niyn hert ia tegfjenspüct" JAARBEURS-, MODE- en SCHOENEN- NIEUWTJES Zie pagina 5 Amerikaanse luchtbrug begonnen T"\E PATHET LAO is bereid het Laotische vraagstuk met vreedzame micL VJ delen op te lossen door middel van onderhandelingen met de regering van Laos. Dit heeft het blad van de opstandige communistische beweging volgens het Chinese persbureau Nieuw-Qhina geschreven. Inmiddels is het besluit van de Veiligheidsraad een commissie voor Laos in te stellen in Vientiane met voldoening begroet, hoewel men natuurlijk liever een troepenmacht van de Verenigde Naties had gezien. De onderminister van buitenlandse zaken, Sisoek Na Tjampassak, heeft gevraagd, de commissie zo snel mogelijk naar het gevechtsterrein te laten gaan, „voordat de troe pen van Noord-Vietnam weer zijn teruggetrokken." De minister gelooft namelijk dat de Vietminh zich snel zullen terugtrekken, wanneer zij weten, dat er waarnemers van de Verenigde Naties onderweg zijn. Vermoedelijk zal de commissie, be staande uit vertegenwoordigers van Japan, Argentinië, Tunesië en Italië, nog deze week vertrekken. De afge vaardigden van deze landen hebben reeds in New York vergaderd. In de eerste plaats heeft de commissie de opdracht te onderzoeken of inderdaad het communistische Noord-Vietnam agressie heeft gepleegd. De regering in Mr. dr. C. N. M. Kortmann, burgemees- :r van Breda, is bij Koninklijk Besluit 7 september per i oktober benoemd tot Commissa ris der Konin gin in Noord brabant. Hij volgt dus de huidige minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay op. Mr. Kortmann, die in Brabant een populaire 51 Constantinus Nicolaas Maria Kortmann is op 12 juli 1908 ge boren. Hij volg de het gymnasium in Katwijk aan den Rijn en bezocht ook dat in Nijmegen. Van 1930 tot 1935 studeerde hij aan de r.k. universiteit in Nijmegen rechten. In 1936 werd hij burgemeester van Neerit- ter en Ittervoort. In 1942 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen op 't proefschrift „Het rechtphilosophische begrip van 't algemeen welzijn". Voorts publiceerde hij artikelen over admini stratief recht en bestuurswetenschap. In 1945 werd de heer Kortmann burgemees ter van Weert. Van 1951 tot 1953 was hi, voorzitter van de Mijnindustrieraad. In 1952 werd hij benoemd tot curator var de economische hogeschool in Tilburg. Mr. A. M. Struyeken staatsraad Nu het vast staat, dat de oud-minister van binnenlandse zaken, mr. A. M. Struyeken, niet in aanmerking komt voor de post van commissaris der Ko ningin in Noordbrabant, noch voor het burgemeesterschap van Eindhoven, is er een goede kans, dat hij lid van de Raad van State wordt. Hij zou dan de plaats van mr. dr. Van Angeren, die is over leden, kunnen Grolloo (Dr.) is geheel kaalge vreten door een nog onbekende soort rupsen, dat vermoedelijk door de lange zomer kans gehad heeft in Nederland tot ontwikke ling te komen. De lariksbomen ondergingen hun lot in ongeveer tien dagen tijds. Andere bo men hebben vrijwel niet geleden. De rupsen maakten sommige delen van hei bos volkomen ontoegankelijk. De larven sponnen nl. draden van boom tot boom. Het kaalgevreten staatsbos maakt mei deze „herfstige" draden een trieste in druk. De vele duizenden diertjes (klein, dun, kaal en van dezelfde kleur als het schors van de bomen) hebben zich thans ingesponnen. Boswachters bezig de cocons te tellen. Men hoopt dat natuurlijke vijanden en wellicht een koude winter de meeste rupsen zullen doden. Anders zal men, als volgend jaar de vlinders uitkomen, wel met D.D.T aan het werk gaan. Welke rups het precies is, weet men nog niet. Het is een boarmiasoort, die het meest in Midden- en Zuid-Europa komt. Men spreekt in de boswachterij Grolloo van een schade van 5000 gulden Geen paspoorten voor communisten van V.S. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft dinsdag met 371 tegen 18 stemmen een wetsontwerp aangenomen dat de regering machtigt aan commu nisten geen paspoorten te verstrekken Voorts kan de president volgens deze wet Amerikaanse burgers verbieden be paalde gebieden te bezoeken, als hu: aanwezigheid daar de Amerikaanse bu tenlandse politiek ernstig zou kunnen benadelen. Hanoi heeft dat pertinent ontkend. Maar volgens de regèring van Laos hadden de rebellen zonder de hulp van de Viet minh niet zulke grote successen kun nen behalen. Het laatste succes van de rebellen is, dat de regeringstroepen het fort Sam Teu, 50 km ten zuidoosten van Sam Neua hebben ontruimd. Het garnizoenn van deze plaats maakt zich gereed voor een verbeten guerillastrijd in het berg achtige terrein rondom het fort. Het leger heeft nu het grootste ge deelte van het cirkelvormig gebied, dat zich uitstrekt van de grens van Noord- Vietnam tot de stad Sam Neua moeten prijsgeven. Alleen de wegen naar het binnenland van de provincie Sam Neua zijn nog in handen van de regerings troepen. Luchtbrug Gezien deze kritieke situatie hééft Amerika zijn wapen/leveranties aan Lab", versneld. De eerste zending van vuur wapens van klein kaliber is gisteren uit Japan naar Vientiane gebracht. Vandaag kernen zeven vliegtuigen met wapens aan en dat zal het begin zijn van een inten sieve luchtbrug. Het ligt in de bedoe ling elke dag zeven vliegtuigen in Vien tiane te laten landen. Verder verwacht men in de hoofdstad van Laos een trein met wapens uit Bangkok. Prins liet zich bloed aftappen KoningttTi Juiliana heeft gistermid dag in aanwezigheid van prins Bernhard het nieuwe gebouwen complex van het centraal laborato rium van de b 1 0 edl tr ansf usiedienst van hert Nederlamdsche Roode Kruis aan de Albert Plesmanlahn in de westelijke tuinstad Stotervaart of ficieel in gebruik gesteld. Met deze plechtigheid, het belangrijkste ge beuren tijdens het bezoek van het koninklijk paar aan de hoofdstad, is een einde gekomen aan de ge brekkige, voordien over de stad ver spreide huisvesting van het centraal laboratorium. Deze openingsplechtigheid kreeg nog een bijzonder reliëf door de aanwezigheid van een achttal vooraanstaande buiten landse medici deskundigen op het gebied van de bloedtransfusie, vijftien gedele geerden van de nationale Rode Kruis verenigingen, de Liga van. Rode Kruis verenigingen, de secr.-generaal va nde Raad van Europa en een gedelegeerde van de World Health Organisation. In zijn welkomstwoord memoreerde de voorzitter der stichting tot instandhou ding van hét laboratorium, burgemeester Van Hall: „Dit laboratorium is een misbare factor geworden in het. totaal der voorzieningen van de volksgèzond- heid en daarnaast een wetenschappelijk instituut met een wereldnaam". De minister van sociale zaken 'en volks gezondheid, mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy. gewaagde in zijn toespraak van de dankbaarheid voor de belangrijke bij drage, die het laboratorium in de afge lopen jaren heeft geleverd aan de prak tische uitoefening der geneeskunde er daardoor aan de volksgezondheid in om „Dat dit laboratorium van wereldnaam dank zy de vooruitziende blik van stichtingsbestuur en de van vele zijden ontvangen medewerking thans kan den gehuisvest in dit complex van fraaie en doelmatige gebouwen, voorzien de modernste apparatuur, is een v borg temeer, dat Nederland ook in de toekomst een vooraanstaande plaats op het gebied van de bloedtransfusie en wat daarmede verband houdt zal mogen in- OFFICIER O.N. Zich vervolgens indirect tot de direc teur, prof. dr. J. J. van Loghem jr., richtend zei de minister: „Gedurende een reeks van jaren heeft hij met onver flauwde ijver en met grote deskundigheid de belangen van het laboratorium voor gestaan. Zijn wetenschappelijke kennis kortgeleden geëerd door zijn benoe ming tot hoogleraar is in binnen- en buitenland vermaard en heeft tezamèn met zijn organisatorische gaven het labo ratorium gemaakt tot de modelinrichting, die het thans is. Daarbij vond hij tijd voor talrijke publicaties en voor het vullen van maatschappelijke functies, die met zijn hoofdtaak verband houden. De regering heeft daarvoor grote bewonde ring", aldus minister Van Rooy, die zijn rede besloot met de mededeling, dat de Koningin prof. Van Loghem heeft be noemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. IN KOELCEL Namens het hoofdbestuur bood de voor zitter van het Ned. Roode Kruis, mr. F H. A. de Graaff een geschenk aan, be staande uit een bij de vijver geplaatste gestyleerdè vrouwenfiguur symbool der barmhartige hulpverlening vaardigd door de beeldhouwer Jan Wol- Het koninklijk gezelschap en de auto riteiten begaven zich vervolgens nas vijver voor het .cijinplex. Koningin Juliana trok hier aan'-het koord, v door de deur wegschoof van eën waaruit zenuwachtig fladderend pelikanen (uit West-Afrika) naar buitèn kwamen en snel de vijver inplonsden. Met deze symbolische handeling was het centraal laboratorium officieel in gebruik gesteld. Vervolgens maaktén Koningin en Prins een rondgang door het complex. Deze rondgang werd afgesloten met een be zoek aan de afdeling van de militaire blöèdtrahsfusièdienst. Het vorstenpaar begaf zich tijdens de rondwandeling ook even in een grote koelcel waaruit de Prins met een haastig omgeslagen colbertkraag terugkeerde. De Koningin vertoefde wat langer in deze ruimte en zei toen zy naar buiten kwam: „Wel erg de moeite waard om even te kijken en heerlijk koel". De Prins liet zich in een der afdelingen bloed afnemen voor de bepaling van zyn bloedgroep. Ook koningin Juliana wilde haar bloedgroep laten bepalen, doch zag er eerst vanaf omdat zij in verband met de ontvangst op het paleis des avonds niet met een pleister op haar arm wilde lópen. Toen zij echter vernam, dat een bloedmonster voor. dit onderzoek ook uit een vinger kan worden afgenomen liet zij zich uit een vinger van haar linkerhand wat bloed afnemen. Sluiting van mijnen in West-Duitsland In hetRoergebied» zullen de komende twee jaar twaalf tot vijftien kolenmijnen, met een gezamenlijke jaarcapiciteit van zes tot tien miljoen ton, worden gesloten, aldus een mededeling van de Vereniging van Westduitse mijneigenaren. Hellmuth Burckhart, voorzitter vaii deze vereniging, deelde vandaag op een persconferentie mede,' dat c'.it plan is op gesteld om' verdere overproduktie te voorkomen. President Eisenhower heeft de bij de Amerikaanse staalstaking (die reeds 56 dagen heeft geduurd) betrokken partijen eeri brief geschreven, waarin hij de hoop uitspreekt dat men het conflict tot een einde zal we-ten te brengen. De Koningin bezocht gisteren R. Dooyes' confectiefabrieken in de hoofdstad (boven) en opende het nieuwe laboratorium van de bloedtransfusiedienst door en kele pelikanen de vrijheid te geven (onder). Commissie stelt gerei. synode voor: Aan de generale synode van de Gereformeerde Kerken is voor gesteld de leeruitspraak van 1946 (de zogenaamde Vervangingsfor mule) niet meer te beschouwen als een bindende ïeeruitepraak. De oom missie, die de stukken betreffende de verhouding tussen de gereformeerde en de vrijgemaakte gereformeerde kerken heeft behandeld, stelt verder voor, dat de synode verklaart, dat zij met hartelijke begeerte uitziet naar de dag, waarop de door haar nagestreefde hereniging het haar mogelijk zal maken de thans in het verband van de vrijgemaakte gereformeerde kerken dienende ambtsdragers weer in volle rechten te erkennen, zij het in de ene en ongedeelde .gereformeerde kerk. Om dat doel te bereiken heeft de synode de leeruitspraak van 1946 terzijde gesteld. Ten aanzien van de plaats elp toenaderingspogingen spreekt de synode (aldus het voorstel van de commissie) uit, dat wanneer (mede op grond van de door de synode te nemen beslissingen) confes sionele overeenstemming tussen de plaat selijke gereformeerde en vrijgemaakte kerken blykt, er geen bezwaar is, 01 gunstig advies van de classis, tot kansel- ruil en gemeenschappelijke avondmaals viering met de betrokken vrijgemaakte kerk over te gaan. Een ander voorstel is om de kerken, Ike naar India? Volgens de New York Times zou pre sident Eisenhower overwegen een bezoek aan India te brengen, als hij terug is van zijn reis naar de Sowjetunie. Ook gaat hy dan naar Japan en de Philip- pynen. Officieel moet Eisenhower nog beslissen. Bankdirecteur in arrest Prins Bernhard bracht gisteren in Amsterdam een bezoek aan Du Cr00 en Brauns: in de sme derij werd een plaquette met de beeltenis van de Prins aesmeed, die later (toen zij was afgekoeld) aan hem ter hand werd gesteld. Einde Antwerpse staking in zicht Indien de arbeiders op een vrijdag te houden vergadering hun goedkeuring geven aan de gisteravond op een verga dering in Antwerpen bereikte overeen komst, zal b'werk op de Antwerpse scheepswerw.i maandag worden hervat. De staking is op 1 juni begonnen. Hans Beukes. de Zuddafrikaanse stu dent, wiens paspoort werd ingetrokken, zodat hij niet in Oslo kon gaan studeren is toch vertrokken. Hem was namelijk een Amerikaans visum verstrekt. Zij,11 zaak w-il hij voorleggen aan de Verenig de Naties. Gisteren is in zijn woning te Drie- sum bij Dokkum gearresteerd de heei H: R. Ddirecteur van de Boaz-bank aldaar. De gearresteerde wordt er van verdacht de bank te hebben op- gélicht voor een bedrag van onge veer ƒ250.000. De onregelmatigheden in de boe ken werden ontdekt tijdens een on derzoek door controleurs van de Ne- derlandsche Bank. Bij een naderhand TAE JAPANSE professor Kenitsji Maeda is met de opzienbarende onthulling voor de dag gekomen, dal hij een instrument heeft vervaardigd, dat gesproken woorden onmiddellijk overzet in getikte letters. „Ik heb er zes jaar aan gewerkt", vertelde de professor opgetogen. Een groep medewerkers aan de elektro nische afdeling van de universiteii van Kyoto heeft hem bij de uitvin ding geassisteerd. De stern-schrijver, zoals het apparaai wordt genoemd, kan echter nog niet n de handel worden gebracht. „Mijn vin i ding berust nog op een proefontwerp' zei de professor voorzichtig. „Hét kan nog wel drie jaar duren voor ik hei apparaat kant en klaar aan de wereld Gesproken woord wordt direct op papier gebracht De stem-schrijver van professor Maeda heeft een 50.000 gulden gekost. Hij is 1.80 m. hoog, 1.20 breed cn 50 cemüme- Niet minder dan 300 vacuümbuizer, 600 semi-conduotors en 2000 resistors er condensatoren zijn er i-n verwerkt. De ingenieuze machine is in drieën erdeeld: een deel dat het verschil tus en klinkers cn medeklinkers analyseert, en deel dat verschillende klinker-mede klinker combinaties in geluidsgolfseinen verandert en een deel dat de seinen om zet in elektrische golven en vervolgens in lettercodes. De persoon d-ie het ingewikkelde in strument moet gebruiken, hoeft zich eoh- ter over al deze technische wonderen niet druk te maken. Hij hoeft alleen in een microfoon te spreken en wat hi; zegt, verschijnt dan direct in schrijfma chineschrift. Mot het proefontwerp van professoi Maeda is het nog niet zover, dat een snelle, onafgebroken rede kan worden opgenomen. Elk woord moet langzaam worden uitgesproken, maar dat overwin nen we wel, zei de Japansche geleerdp optimistisch. De machine is ingesteld op de Japanse taal, maar tikt de letters in gewoon ijigesteld accountantsonderzoek bleek er een tekort te zijn van ongeveer 250.000. De directeur was reeds jarenlang werkzaam bij de Boaz-bank. In het huidige stadium kon nog niet wor den meegedeeld of er spaarders oeleggers ernstig gedupeerd zijn. De gearresteerde directeur was eer goeder naam en faam bekend staand n Hy leefde, voor zover men wist, vry ber cn was een royale gever bij openbare inzamelingen enz. Hy genoot het vertrou wen van velen en toen hy indertijd tot opvolger van zyn vader werd benoemd, was iedereen daarover tevreden. Hier en daar was wel bekend, dat hij nu cn dan eens speculeerde. Men vermoedt, dat dit hem in moeilijkheden en tot de verduis tering heeft gebracht. Bij de spaarders en eleggers van de Boaz-bank heerst grote ongerustheid over hun geld. Generaal Jarrot neergeschoten Een woordvoerder van de Algerijnse rebellen heeft dinsdag in Kairo verklaard dat generaal Gaston Jarrot, de militaire bevelhebber en burgerlijke gouverneur van het gebied van Tiaret in Algerije, om het leven is gekomen, doordat opstande lingen zijn hefschroefvliegtuig hebben neergeschoten. (Officieel was maandag bekendgemaakt dat generaal Jarrot was omgekomen bij het verongelukken van zijn hefschroefvliegtuig). Gouverneur Faubus van Arkansas heeft zijn afkeuring uitgesproken ovei de bomaanslagen in Little Rock. „?e zijn misselijk en betreurenswaardig" zo zowel de kerkelijke vergaderingen als de afzonderlijke leden op te wekken alles te doen wat in hun vermogen is om de herenigingsgedachte te bevorderen. De voorstellen zijn opgenomen in een lijvig rapport met bijlagen, dat namens de commissie van de synode is opgesteld door prof. H. N. Ridderbos te Kampen. (Zie ook pag. 2) Staatssecretarissen blijven aan De beide staatssecretarissen van defen sie, de heren M. R. H. Calmeijer (oor log) en P. J. S. de Jong (marine) hebben H.M. de Koningin verzocht hun ontslag aanvrage te mogen intrekken. Dit ver zoek is ingewilligd, zodat zij dus in functie blijven. (Zoals bekend was hun ontslagaan vrage een normaal gevolg van het af. treden als minister van defensie van de heer S. J. van den Bergh. Inmiddels is diens opvolger, ir. Visser, beëdigd). Mr. J. Jonkman weer voorzitter Senaat Bij K. B. is mr. J. A. Jonkman benoemd bot voorzitter van de Eerste Kamer voor de zitting, welke zal aanvangen op dins dag 15 september. Vrij warm De Bilit verwaobt tot morgen avond Aanhoudend droog, zonnig, en vr(j warm weer. Zwakke, in de namiddag nu en dan matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuidoost. ZON EN MAAN Donderdag 10 september: zon op 6.04 ir, onder 19.09 uur; maan op 14.48 uur, onder 23.48 uur. Heden eerste kwartier. viaoifiift so, 1 CIGARETTES HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Madrid Malloroa

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1