Uitbreidingsplan zuidwest ontmoette bezwaren Woonark werd bijna een onderzeeboot Werkloosheid in Leiden e.o. slechts weinis; verminderd NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 Agenda voor Leiden Dinsdag Gebouw Prediker, 8 u.opwekkings bijeenkomst J. Maasbach. Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en fbed. Antonius-clubhuis, 3 tot 11 uur: beurs voor detaillisten. Woensdag Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50 tpt 1.20 uurmiddagpauze-bijeenkomst. Geregracht, 8 uur: openluchtbijeen komst Baptisten Gmeente. Koor Pieterskerk, 7.30 uur: avond gebed. Antonius-clubhuis, 3 tot 11 uur: beurs voor detaillisten. Donderdag Groot Auditorium, 10.30 uur: opening zesde congres van de International Phar maceutical Students' Federation. Rijksherbarium, 8 uurledenvergade ring afd. Leiden Natuurhistorische Ver eniging. Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Antonius-clubhuis, 3 tot 11 uur: beurs voor detaillisten. Oude Vest 159, 2 uur: vertrek excursie Oud-Leiden naar verschillende hofjes. Hervormd wijkcentum Het Boshuis (Hoflaan), 2 uur: onofficiële opening chr. nijverheidsschool voor meisjes Bos huizen. Vrijdag Ons Huis, Borneostraat, 8 uur viering dertigjarig bestaan speeltuinvereniging Oosterkwartier. Garenmarkt, 8 uur v.m.: vertrek K. en O.-excursie naar Deltawerken. De Lakenhal, 8 uur: opening door bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot van een groepstentoonstelling van De Nederlandse kring van Kunstenaars. Bellevue, 8.30 uur: prijsuitreiking Leidse Districts-Dambond. Hooglandse Kerkgracht 33a, 8 uür: kring Rijnland van de Broederschap van Oud-padvinders, bespreking winterpro- gramma. Zaterdag LEIDERDORP: gebouw Irene, 8 uur: startavond Geref. jeugdwerk. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond speeltuinvereniging Oosterkwartder. Apotheken De av- theken ind- e de 18, t 31, telef. 21313. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Een zomer vol hartstocht (18 jaar); donderdag. Nachten zonder liefde. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De tijger van Eschnapur (18 jaar). r (2.30, 7 en 9.15 uur): De geluk- vrouw ter wereld (alle leeftijden) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De beul van Springdale (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De levens roman van Joseph Schmidt (alle leef tijden). Tentoonstellingen Museum van olkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Ra penburg 73; elke dag geopend van haif 10 tot naif 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburgelke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juri disch studiecentrum, elke dag te bezich tigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Koif- makersteeg 16a. Geologisch en mineralogisch Garenmarkt lb: elke dag geopend 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg lelke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uit- leenafdeling, geopend van half 10 tot half 6, op zaterdag t 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg C: op maandag, woensdagen vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van j tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zater dag van 10 tot 5.30 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pesthuislaan 7elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstr. 1- elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal theek Reuvens, Plantage 6 dinsdag en donderdag woensdag zaterdag en vrijdag (speciaal v jeugd) van 6.30 tot 8.30 Pilgrimfathers-huisje, elke dag geopend vai van 2 tot 4 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Rijksmuseum v. Volkenkunde, Steen straat le: elke dag geopend van 10 tot bibliu an 12 toi 4.30 u lor de grotert uur 's avonds Boisotkade i half 10 tot 12 ei: Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken, Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag behalve zaterdagmiddag. (Deze opgaven gelden niet en feestdagen). Voor de Leidse kantonrechter EEN KOOPMAN nit Amsterdam, die met zijn woonschuit ligplaats had gekozen voor de Kwakelbrug te Oegstgeest, maar die aanzegging kreeg, dat hij daar vandaan moest, heeft van zijn ark ongeveer een onderzeeboot moeten maken om gevolg te kunnen geven aan dat ligverbod. Hij wilde naar de Haarlemmertrekvaart maar kon niet onder de brug door. Hij zou daarom wachten totdat het water ging zakken en vroeg een vergunning aan om tot dat tijdstip te mogen blijven liggen. Inplaats van de vergunning kreeg hij het advies zijn boot zodanig te belasten, dat hij wel onder de brng door kon. Door ten slotte een halve meter water in zijn ark te pompen, kon de Amsterdammer onder de brug door. De officier begreep de moei lijkheden wel en eiste slechts 5 boete. De plaatsvervangend kantonrechter bleek nóg meer begrip te kunnen opbrengen: „Schuldig, zonder oplegging van straf", zo luidde het vonnis. „Het behoort blijkbaar tot de stijl v verdachte om onbehoorlijk te zijn en behoorlijk te rijden. Ik kan in deze za dan ook geen enkele verzachtende o standigheid vinden," aldus de officier de zaak tegen een 28-jarige textielarbei der, die op zondag 7 juni te Katwijk met zijn bromfiets door een mensenmenigte was gereden en vervolgens tegen een auto was gebotst, waardoor hij over de motor kap werd geslingerd. Bij de behandeling van de zaak vatte de textielarbeider een en ander nogal humoristisch od, hetgeen hem op een waarschuwing van de plv kantonrechter kwam te staan. „U heeft nog een veroordeling lopen," mprkte di officier op. Ja, hij moest inderdaad nog een flinke boete betalen, doch had geen geld. ,,Dan zuil u in het huis van bewaring terecht komen," aldus de plv kanton rechter. De schade was ook niel betaald, al maakte hij geen beste beurt De eis werd 50 boete subs. 10 dagen. „Ik doe er niets van af, dus als u niet kunt beta len, kunt u 10 dagen langer in het huis van bewaring doorbrengen." zo besloot de plv. kantonrechter. Een 57-jarige rijschool-instructeur verliet op 8 juli een rij auto's op rijksweg no. 4 te Oegstgeest en schoot met oen snelheid van ruim 100 kilometer de inhaalbaan op. Daar reden al twee auto's, waarvan JOH. H. BOËLEE LEIDEN LEIDERDORP OLIEHANDEL A. BRANDT LEIDEN Marejingel 64 Tel. 23684 P. M PERQUIN OEGSTGEEST Hes. Msri«*s 76 T.l, 21584-21351 In het zuidwestelijk stadsdeel van Lei den is de beschikbare schoolruimte voor het openbaar lager onderwijs en het open baar kleuteronderwijs dermate beperkt, dat, wanneer niet op korte termijn in de behoefte aan uitbreiding van het aantal lokalen wordt voorzien, de huisvesting van de leerlingen «bij de steeds verdei gaande bebouwing en daarmede gepaard gaande groei van de schoolbevolking ern stige moeilijkheden zal gaan opleveren De situatie is thans zo, dat in de twee in zuid-west gevestigde openbare acht-klas- sige scholen voor g.l.o. in totaal 18 klas sen van het gewoon lager en kleuter onderwijs zijn ondergebracht, waarvan er twee in de aula van één der beide scho len, een situatie die zeer onbevredigend moet worden geacht. In verband hiermede is uitgezien naar een tijdelijke oplossing, die B. en W. me nen, te hebben gevonden in het doen bou wen van een 3-klassige houten hulpschool op een terrein in vak VIII in zuidwest aan de noordzijde van de Valeriusstraat. Behalve 3 lokalen zal de school een lera- renkamer en een bergruimte voor leer middelen bevatten. De verwarming zal geschieden met heteluchtoliekachels. De kosten voor de bouw zullen naar raming f 115.225 bedragen, waarin f 32.075 is begrepen voor verwervingskosten van het terrein. Heeemskerk speelt in Leiden simultaan In het kader van de viering van het gouden feest van de Leidse Damvereni ging en de opening van het nieuwe club lokaal zal de bekende hoofdklassespeler W. Heemskerk een simultaanwedstrijd spelen voor beginners en gevorderden. De deelneming is gratis, terwijl iedere winnaar een prijs krijgt. De wedstrijd wordt donderdagavond half acht in café Bellevue, ingang Morsstraat, gespeeld. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: David zn v D Laterveer en M Boom; Hendrik zn v H van Over- hagen en T N Han; Hendrik zn v N Noort en J van Egmond; Edward Wil lem Pie-ter zn v M M Brust en J. Ligt- voet; Theodorus Hendrikus zn v T H Roodakker en A M C Duivenvoorde; Leornardus Henricus Laurentius zn v L P van der Valk en A C Grimbergen Gehuwd: L G Turk en J Bodijn; W F van Wijk en J J Sinteur. Overleden: H M Molenaar 2 mnd; G Steenwijk 55 jr; J Roefstra 79 jr; A Sohötiteldreier 74 jr; K W J Aalst 68 ji e v C van Kooten; J J van Houten 6 mnd; G Langezaal 87 jr; J A de Does 71 jr. de eerste door een bliksemsnelle manoeuvre van zijn bestuurder ont kwam, doch de tweede auto werd ge ramd. Hoewel de instructeur aan de verbalisant had verklaard, dat hij de auto's te laat had opgemerkt, beweerde hij nu, dat hij het eerst op de bewuste inhaalbaan reed en de andere auto's pas later. Twee getuigen alsmede de verbalisant verklaarden anders en de officier eiste dan ocsk 75 boete subs. 25 dagen Jk ga in hoger beroep" riep de rijschool-instructeur uit. Het bleef 75 of 25 dagen en een ver ontwaardigde verdachte verliet de Door etalageraam Een 58-jarige timmerman uit Den Haag passeerde met zijn bromfiets, zijn echtge note op. de duo, een tweetal wielrijders op het rijwielpad langs de Veurseweg te Voorschoten, hoewel .hij zag. dat een an- bromfietser naderde. Een ernstige leed 250 'olgde bromfietse eken niet chtte de overtreding nogal ernstig en eiste 75 boete subs. 25 dagen. „Het was^niet gebeurd, als d andere zi.in stuur niet had losgelaten i vermoedelijk een borreltje op had." Da: van „een borreltje" volgens de verbali-, sant niets was gebleken, merkte de plv. kantonrechter op, dat deze bewering een conform en met de schade zal verd. dus in totaal 325 moeten opbrengen voor zijn haast op de weg Een Haagse predikant bracht een zeer ongewoon bezoek aan de firma V. en D. te Leiden, namelijk dwars door het eta- lageraam. „Dit bezoek zal door de firma wel niet op prijs zijn gesteld," aldus de plv. kantonrechter. Verdachte liet ver stek gaan, doch had destijds verklaard, dat hij meende de versnelling van zijn auto op vrij te hebben gezet. Deze stond echter „op achteruit" en vol gas schoot de predikant achteruit het trottoir op en de. etalage binnen, hetgeen hem, buiten de schade, op 25 boete subs. 5 dagen kwam te staan. Wat de Leidse raad volgende week maandag behandelt De gemeenteraad van Leiden zal vol gende week de volgende zaken behan delen: benoeming van tijdelijke leerkrachten aan het gymnasium en %ian de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjes school; benoeming van de leden van de com missie van advies, bedoeld in art. 8 van de woonruimtewet 1947; verdeling van de raad in drie afde lingen voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw J. de Boer als onderwijzeres aan de openbare Mytyl school; preadvies op het verzoek van het be stuur van de Geref. Schoolvereniging, om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Asserstraat 50; voorstel inzake stichting van een 3- klassige houten hulpschool voor het openbaar onderwijs, op een terrein aan de noordzijde van de Valeriusstraat; voorstel inzake het verlenen van een subsidie aan de openbare leeszaal en bi bliotheek Reuvens voor het jaar 1958; voorstel inzake het aankopen, ten be hoeve van de stedelijke fabrieken van gas- en elektriciteit, van een perceel grond, gelegen in de gemeente Woubrug- ge, voor de bouw van een hoogspannings station; voorstel inzake aankopen van perceel Sint Jorissteeg 24; B. en W van LEIDEN aan de raad: Onderwijszaken in de Leidse raad Burgemeester en wethouders stellen de raad voor tot leraar en lerares te benoe- aan het stedelijk gymnasium mejuffrouw E. H. de Meijer en de heren J. R. Zwee- rus en J. den Boeft en tot leraar en lera res aan de h.b.s. voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling M.M.S., de dames M. L. A. Groenhoff, E. S. F. de Jong-Feteris, E. van Oudenaarde. D. T. F. M. Savel- koul, J. M. W. Spijker -Van Weerlee, N, A. J. StrackHageman, R. C. Vogel en J. G. M. Vriens en de heren D. J. van Koo ten, H. W. R. Krauss en dr. J. Th. Ver meulen. Voorgesteld wordt mejuffrouw J. de Boer eervol ontslag te verlenen als on derwijzeres aan de openbare Mytylschool Avondmuziek in Leidse Pieterskerk Adriaan Blankenstein rekende niet met onmondigen Adriaan Blankenstein heeft zijn getrouwe en ook zijn occasionele toehoorders gisteravond in de Pie terskerk te Leiden beslist niet als onmondigen behandeld. Een orgelspelgelijkelijk over Bach en drie serieuze Nederlandse tijdge noten verdeeld, vraagt immers we. een vrij grote mate van bereidheid en concentratie. Bach opende dan met zijn Toccata Fuga in F. Over dit aangrijpende werk zouden denkelijk heel wat opmerkelijke en gevoelige dingen te zeggen zijn, het niet, dat men onder het luisteren altijd weer het spreken vergeet. In deze wordende wereld, waarin alle lijnc dringende beweging zijn, in dit verruk kelijk stuk klankenbarok verwondert men zich alleen. Blankenstein hield de vaart en de spanning doorlopend ook in de schijnbaar bezonkener en diger fuga. Het bekende koraalvoorspel „Wachet auf, ruft uns die Stimme" klonk in lucide uitvoering met correct uitgevoerde sieringen en fraaie registratie, waari koraal sprekend tegen de tegenmelodie afstak, als een juweel van nl schoonheid. Albert, de Klerk, organist van het Haarlemse Concertgebouw, schreef een „Ricercare"dat, naar de v inderdaad op die oude composities gelijkt. Het bestaat uit doorgecom- poneerde delen, die elk voor zich door een nieuw thema worden b paald. Ontgroening volgens de „oude methode" De ontgroening van de eerste jaarsstu- denten zal ook dit jaar weer volgens de oude methode plaats vinden, op voet van ongelijkheid, doch zoveel mogelijk bin nenskamers, aldus werd ons gisteren mee gedeeld door het collegium van het Leid se Studenten Corps. Er zal streng worden toegezien op de naleving der voorschriften, waarin o.m. verboden wordt de groen lichamelijk let sel toe te brengen of op andere wijze ver nederende handelingen te doen onder gaan. Er zal voorts streng voor worden gewaakt, dat de groen aan zijn rusttijd komt, die van twaalf uur middernacht tot negen uur 's morgen moet duren. Was in vorige jaren de kennismaking op voet van gelijkheid een onderwerp van overweging, dit jaar heeft men be sloten van de oude gewoonte niet af te wijken en zal de groen dus door eigen persoonlijkheid in zijn optreden van zijn nederige postitie moeten zien op te klim men tot een waardig lid van het korps. Het aantal groenen bedraagt dit jaar ongeveer 150 man. Hun ure van beproe- i ving is vanmiddag begonnen en duurt, zoals gebruikelijk tot na 3 oktober. Maar de auteur bezielde zijn werk, bracht er eenheid en stijging in vanuit de. vorm. die eenmaal het eindprodukt het zich volmakende ricercare-procédé werd: de fuga. Deze interessante compo sitie is helder en logisch gebouwd, klinkt bovendien voornaam. Zonder gewilde moderniteiten te behoeven, ontgingen Di Klerk nieuwe klankcombinaties, resso terend uit het natuurlijke stemmenver- loop, niet. Maar ze klinken altijd mile" De triptiek „In nativitate Domini" var Bernhard Renooy, dus een muzikaal drie luik op het Kerstfeest geïnspireerd. mgeluidei delijke motivische verwantschap, willekeurig moet men dan aan Hinde- mith denken (Engelenzang uit „Mathi; der Maler"). De drie delen verschillen niet sterk; het gemeenschappelijke valt, althans bij eerste auditie, sterker op dan het van elk luik eigensoortige. Het derde deel met zijn speelse, soms verrassende effecten, het meest opmerkelijk, voert heel mooie schalmeiende stemmen n£ een vreugdevol slot. De organist besloot zijn hoog te wa; deren avondmuziek met herhaling v de reeds eerder gespeelde Partita o\ Psalm 8 van Anthon van der Horst, e werk, waarin de componist met een reeks van vormen een uitermate virtuoos ge bruik maakt van allerlei mogelijkheden, in de koraalmelodie aanwezig. De climax (Toccata Organum) voerde Blankenstein op indrukwekkende wijze naar het eind. Joh. van Wolfswinkel Verbetering van keuken op Endegeest De keukeninstallatie van de grote keu ken van de psychiatrische inrichtingen Endegeest c.a. verkeert in een dermate slechte toestand, dat eerlang tot algehele vernieuwing zal moeten worden gaan Een plan daartoe is in voorberei ding en zal, naar mag worden verwacht, het volgende jaar gereed zijn. Enige onderdelen van de installatie zijn evenwel zodanig versleten, dat op korte termijn een aantal voorzieningen zal moe- in worden getroffen teneinde stagnatie 1 de regelmatige voedselvoorziening van atiënten en personeel der inrichtingen Met deze voorzieningen, die geheel zul- n passen in het plan tot algehele ver nieuwing van de keukeninstallatie, is raming f 50.000 gemoeid, welk he in 10 jaren kan worden afgeschre- Op 1 het Geref. uloschool Asserstraat Bij zijn om preadvies in handen van B. n W. van Leiden gesteld schrijven van 3 augustus 1959, verzoekt het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging me dewerking voor de aanschaffing van ver killende leermiddelen ten behoeve van s ulo-school aan de Asserstraat 50. zulks egens uitbreiding van het aantal leer lingen. ar de mening van B. en W. zullen door inwilliging van het verzoek de nor- eisen, te stellen aan het geven van onderwijs, niet worden overschre den. Behoudens nadere beoordeling inge volge artikel 77 van de lager-onderwijs- zal met deze aanschaffing f 965 zijn gemoeid. Dit bedrag kan ten laste van de gewone dienst worden gebracht. Maar er is geen hierin tegemoet aanleiding te komen H" "ET PARTIËLE uitbreidingsplan Leiden-Zuidwest, vastgesteld bij raadsbesluit 26 januari 1948, heeft de raad door vaststelling van afzonderlijke plannen bij besluiten van 6 juni 1955, 23 januari 1956 en 20 januari 1958 herzien. Nu het tracé van de bij het plan, vastgesteld bij raadsbesluit van 26 januari 1948, ontworpen rijks weg 4b zodanig is gewijzigd, dat de weg niet door het zuidwestelijk stadsdeel zal lopen, moet de vorm van de te bouwen nieuwe woonbuurten in de zuidwestelijke hoek van het uitbreidingsplan zo goed als geheel worden gewijzigd. Zoals in het structuurplan voor de Leidse agglomeratie reeds in grote lijnen is aangegeven, zal de bebouwing zich tot aan de Korte Vliet uitstrekken. Het bij raadsbesluit van 23 januari 1956 vastgestelde plan Voorschoterweg-Trekvlict dient te worden gewijzigd in verband met een gewenste verandering in de bestemming van de daarin begrepen gronden. Het terrein voor de rioolwaterzuive ringsinrichting is meer in noordoostelijke richting geprojecteerd, teneinde zijde van de Korte Vliet een groenstrook te verkrijgen, terwijl verder ten zuid oosten van de Voörschoterweg zijn gepro jecteerd recreatieterreinen en een zwem inrichting. Op grond van economische overwegingen verdient het aanbeveling het bij raadsbesluit van 6 juni 1955 gestelde plan Zuidwest op enkele onder delen te herzien, terwijl het bovendien nodig is ten westen van de Churchilllaan, nabij de Jlaagweg, terreinen te projec teren voor een studentencentrum. De herziening van de hiervoren ge noemde plannen is, teneinde een over zichtelijk geheel te verkrijgen, opgeno men in één ontwerp voor het gebied, het welk wordt begrensd door de Haagweg, de Ter Haarkade, de Toussaintkade, de spoorlijn Leiden—Woerden, de Trekvliet, de Vliet en de Korte Vliet. Bij besluit van 3 november 1958 heeft de raad be paald, dat een herziening van voor dai gebied geldende uitbreidingsplannen wordt voorbereid. Het ontwerp heeft met de daarbij be horende bebouwingsvoorschriften gedu rende de in de wet voorgeschreven mijn op de gemeentesecretarie ter inzage gelegen. Bezwaren De N.V. Nationaal Grondbezit, de heer C. Mechelse en de hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat, directie Zuid- Holland, hebben tegen dat ontwerp be zwaren ingediend. De raad heeft de des betreffende bezwaarschriften in de zitting van 11 mei 1959 om preadvies in handen van B. en W. gesteld. Het bezwaarschrift van de N.V. Nationaal Grondbezit is tijdig ingekomen; de andere bezwaar schriften na het verstrijken van de daar voor gestelde termijn, welke op 4 mei 1959 afliep. De heer C. Mechelse en de genoemde hoofdingenieur-directeur zijn derhalve niet ontvankelijk in hun be- Het bezwaar van de N.V. is gericht tegen de geprojecteerde verbinding tus sen de Johannes Poststraat en de Chur chilllaan, te weten een voet- en een rij wielpad. De N.V. is bevreesd, dat door een zodanige verbinding het Bevrijdings plein een dode hoek van het winkelcen trum zal worden en verzoekt derhalve de Johannes Poststraat als een normale rij weg door te trekken. Indien de verbinding geschikt zou worden gemaakt voor alle rijverkeer, zou ter plaatse van de Churchilllaan een kruising ontstaan van het ver keer op de Churchilllaan met het verkeer vanuit het westelijk woon gebied (For tuin wijk) stadwaarts en omgekeerd. Deze kruising achten B. en W. niet gewenst. Bij de opzet van het plan is er bewust naar gestreefd het rijverkeer te noodzaken een route te volgen langs de hoofdwegen, namelijk de Churchilllaan en de Vijf Meilaan. Genoemde wegen zijn juist bestemd voor de afwikkeling van het verkeer tussen de wijken en het stadscentrum vice versa. Het Bevrijdingsplein is door middel an een voet- en rijwielpad voldoende bereikbaar voor het winkelend publiek uit de Fortuinwijk, terwijl voor het moto risch verkeer het Bevrijdingsplein van de Vijf Meilaan af te benaderen is, daar het plein immers geheel omsloten is rijwegen Het bezwaar is derhalve ongegrond, volgens B en W. Verstoring Wat de bezwaarschriften betreft, die ambtshalve in overweging waren te de heer Mechelse is eigenaar van het perceel no. 2103, pachter van het per- huurder van een gedeelte perceel is een gedeelte van het vroe tracé van rijksweg 4B, thans kadastraal bekend gemeente Leiden sectie O 2080, 2081 en 2082. Deze gronden, waarop reclamant een tuinbouwbedrijf uitoefent, zijn bij het plan bestemd voor woning bouw, kinderspeelplaats, openbare en bijzondere gebouwen en openbaar groen. Reclamant verzoekt in zijn bezwaar schrift te bevorderen, dat het uiterste wordt gedaan om de voor de teelt van tuinbouwprodukten voor hem waarde volle gronden te sparen. Voor de ontwik keling van het zuidwestelijk stadsdeel is het echter noodzakelijk deze gronden aan het agrarisch gebruik te ontrekken, mede met het oog op de toekomstige stedelijke bebouwing in die omgeving overeen komstig het structuurplan voor de Leid se agglomeratie. Een agrarische bestem ming aan deze gronden zou een harmo nische stadsuitbreiding verstoren. Er be staat derhalve geen aanleiding ambts halve aan het bezwaar tegemoet te komen. Het bezwaar van de hoofdingenieur- directeur van de rijkswaterstaat, directie Zuid-Holland, is gericht tegen aanslui ting van de ventweg langs de Haagweg aan het zuidwesteinde van de ventweg. Niet kan worden ontkend, dat de aan sluiting gevaar kan opleveren met be trekking tot het uit de stad komende verkeer, dat via die aansluiting van de ventweg op de Haagweg wil komen. Daartegenover staat, dat de aansluitir.g niet kan worden gemist voor het ver keer, komende uit de richting De Vink, dat van de ventweg gebruik wil maken. Aan het bezwaar kan worden tegemoet gekomen door het uitvaardigen van een verbod, om van de parallelweg uit te rijden in de richting Haagweg (hoofdrij- voorstel inzake aankopen van de per celen Van der Tasstraat 5 en 14; voorstel inzake ingebruikgeving van grond .gelegen aan de Hoge Morsweg, de vereniging voor christelijk on derwijs; voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor het bouwrijp ma ken van terreinen, gelegen in de Meer burgerpolder; voorstel inzake het verhogen van de beschikbaar gestelde kredieten voor het uitbreiding der rioolwaterzuivermgs- ïnrichting aan de Slaagh- of Stinksloot en het noordelijk rioolgemaal aan de Maresingel, alsmede het leggen van een nieuwe persleiding; voorstel inzake vaststelling van een partieel uitgreidingsplan Leiden-Zuïd- west (herziening 1959); voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van het treffen van een aantal voorzieningen aan de keukeninstallatie van de psychi atrische inrichtingen; Endegeest; voorstel inzake beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de bouw van een drietal semi-permanente ge bouwtjes op het terrein van de psychia trische inrichtingen Endegeest; voorstel inzake het beschikbaarstellen van gelden voor het doen van kapitaals- uitgeven in 1959 voor de gasfabriek en de elektriciteitsfabriek; voorstel tot het wijzigen van de ge meentebegroting en de bedrijfsbegrotin- gen voor het dienstjaar 1958; voorstel tot het aangaan van een geld lening ad 320.000; voorstel tot hetaangaan van een geld lening ad 361.000; voorstel tot het aangaan van een geld lening ad 787.000; voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdenden wijziging van de legesverordening. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie» GEMEENTEBEGROTING Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de artikelen 238 en 253 der gemeentewet, dat de begroting der plaatselijke inkom sten en uitgaven voor het dienstjaar 1960, alsmede de begroting voor dat dienst jaar van de tabken van dienst, aange wezen krachtens artikel 252 der gemeen tewet, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn neerge legd en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, 8 september 1959 N,V. v. Woerden exposeert Sint-Nicolaas reed al in Antonius-clubhuis Hoewel het nog volop zomer is, denkt de N.V. J. C. van Woerden en Zonen, beter bekend al-s -Spezo, al aan de komen de Sint-Nicolaasdagen en het Kerstfeest. Om een doeltreffende voorlichting te kun nen geven aan de détaillisten in Leiden en omgeving één van de vier kantoren van de Spezo staat in Leiden is in het Antonius-clubhuis aan de Mare 43 een najaarsbeurs ingericht, waarin men ken nis kan maken met wat de laatste maand van dit jaar aan zoetigheid en lekker nijen in petto heeft. De eerste avond was er direct al veel belangstelling en men verwacht, dat vele winkeliers vóór vrij dag nog gelegenheid vinden een kijkje te nemen en eventueel hun keuze te Behalve de Spezo-artikelen, op zichzelf al een respectabele reeks, kan men ook zien wat enkele bekende firma's, zoals Victoria, Van Melle en Kwatta aan goeds hebben te bieden. De Trumpf-artikelen hebben in Duitsland een grote vlucht ge nomen en Spezo heeft hiervan de Ne derlandse alleenverkoop. Op smaakvolle wijze (in dubbele betekenis) kan men kennismaken met de overbekende feest artikelen, zoals taai-taai, suikergoed, mar sepein, surprises en kerstkransjes, maar ook enkele aardige vondsten zullen er bij le consument wel ingaan, zoals de Ray- nex-borstplaat, Tsjechische verrassingen n interessarte offertes van de drie ge- ioemde Nederlandse inbreng-bedrijven. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 De geregistreerde arbeidsre: durende augustus slechts weinig terug gelopen, aldus vermeldt de maandelük: staat van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden. Voor ongeveer de helft kunnen de thans nog ingeschreven werklozen worden geacht te behoren tot de groep wrijvingswerklozen, terwijl het aantal mindergeschikten (ingeschrevei tengevolge van enig defect gehandicapt zijn) 117 bedraagt. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders liep iets op; het merendeel van deze werklozen is echter verwezen naar werk gevers. De personeelsbezetting in de me taalbedrijven is niet onbevredigend. Ver wacht wordt evenwel dat de vraag naar arbeidskrachten, voornamelijk geschool den, nog iets zal toenemen. Dat de werkgelegenheid in vrijwel alle bedrijfsklassen gunstig is, komt vooral tot uitdrukking in de zeer sterke daling van het aantal ingeschreven losse arbei ders, in hoofdzaak ongeschoolden. Slechts nog 3 losse arbeiders zijn ingeschreven, tegen 140 op het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar. Het aantal ingeschreven werkneemsters is gedurende augustus gestegen van 124 tot 129; de geregistreerde vraag daalde van 446 tot 401. Vooral in de confectie bedrijven en in de textielindustrie zijn de tekorten aan vrouwelijke arbeidskrach ten aanzienlijk. In cijfers uitgedrukt is de situatie, wat de mannen betreft, als volgt: aantal werklozen in augustus te Leiden 252 (vo- o is ge- in Nederland 50036 (71195); aantal werk lozen voor het district Leiden (waarbij inbegrepen Alkemade, Leiderdorp, Oegst geest, Voorschoten, Warmond en Zoeter- woude) op het eind van de vorige maand: bouwvakarbeiders 39. metaalbewerkers 23, textielarbeiders 0, land- en tuinbouw- arbeiders 2, transportarbeiders 8, kan toorpersoneel 20 en losse arbeiders 3. het perceel no. 1798 (oud). Dit laatste1 rig jaar 572), in Zuid-Holland 8089 (11718), Leidse legesverordening Bij 24 december wijziging gebracht in de bepalingen der jachtwet betreffende leges, die kun nen worden geheven ter zake van be moeiingen met het aanvragen of uitrei ken van jachtakten. In verband hiermede dient de Leidse legesverordening te wor den gewijzigd. Van deze gelegenheid kan gebruik worden gemaakt om enkele redactionele wijzigingen in deze verordening aan te brengen, enige nieuwe tarieven op te nemen en enkele tarieven aan het geste gen prijspeil aan te passen. Ten slotte kan worden tegemoetgeko men aan de wens van de toenmalige mi nister van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke bedrijfsorga- heffing vc hinderwet hankelijk beschikbare pk., der is opgenomen in de hierbij ter vast stelling aan de raad aangeboden ontwerp verordening. met betrekking tot de leges- - vergunningen ingevolge de i gedifferentieerd tarief, af- het aantal in de inrichting

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3