CHRISTELIJK KENT FILTERS BEST Redelijk aanbod tot arbitrage beslissend Wat verhindert ons om één te zijn? XEeiihen Rotterdam verwelkomt de afgevaardigden Ontsnapt langs Krakatau Een woord voor vandaac Kanttekening Ceref. Gezinsverzorgsters hadden goede conferentie Prof. P. Borst over stakingsrecht De staking als „Enige middel (Van onze sociaal- economische redactie) Een zaak, die op het ogen blik weer volop in discussie is, maar waaromtrent ook vele vaagheden en inconsequenties bestaan, is het recht tot staken. Prof. mr. P. Borst wijdt in het Sociaal Maandblad Arbeid van augustus jl. een artikel aan dit vraagstuk. Uit de geschiedenis der jaren 1872 tot 1909 blijkt, zo concludeert prof. Borst, dat de staking verdedigd wordt als een rechtvaardigheidsgrond tot prestatieweigering, mits aan twee voorwaarden is voldaan. Deze voorwaarden zijn, dat de staking als het enige d.i. het uiterste middel voor de vakver eniging der arbeiders gezien moet wordên en dat ze ten doel heeft de bestrijding van wille keur van de werkgever of werkgeversvakvereniging. Staking als enige middel on der de huidige omstandigheden preciseert prof. Borst nader als volgt: Indien een redelijk aan bod tot arbitrage aan de ande re partij gedaan, binnen een ze kere termijn niet is voldaan. De laatste tijd is er opnieuw enige beweging ontstaan rondom het stakingsrecht. Dit is echter niet de eerste maal. In 1872 is in de Sta ten-Generaal gevochten over de afschaffing van een stakings verbod, in 1903 over de invoering van een stakingsverbód voor amb tenaren en spoorwegarbeiders, Van 1905 tot 1907 eveneens in de Staten-Generaal over de staking als wanprestatie, in 1958 in enke le kort-gedingen over de actie der vakvereniging als opdracht tot wanprestatie, dus tot onrechtma tige daad. Tijdens deze laatsié ontwikkeling werd de situatie ver scherpt door rechterlijke uitspra ken, krachtens welke uitdrukke lijk werd ontkend, dat er een sta kingsrecht (in subjectieve zin) béstaat. Staking onmogelijk? In 1872, 1903 en 1907 richlte zich hét verzet tegen de wetgever, thans betreft het niet een daad van de wetgever, maar uitspraken van de rechter en wil men de wetgever te hulp roepen om de ontwikkeling der jurisprudentie te stuiten, te corrigeren. Wanneer zlcli thans de situatie van „uiterste" middel tegen wille keur" onverhoopt zou voordoen, aldus prof. Borst, moet erkend worden, dat door het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 en de wetswijziging 1954 bet staken met inachtneming van de wettelijke bepalingen en contrac tuele verplichtingen, in tegenstel ling met de toestand van vóór 1940, zeer bezwaarlijk zo niet on mogelijk is geworden. Prof. Borst spreekt als zijn mening uit. dat het zin zou hebben in de situatie van de staking als „enige middel" een stakingsrecht in enge zin te scheppen. Een wetswijziging zou daarvoor nodig zijn. Dezelfde gedachte toegepast op de uitsluiting, levert ook een rechtvaardigheidsgrond op voor prestatieweigering tijdens de dienstbetrekking van de zijde van de werkgever. Dan zal ook aan twee voorwaarden voldaan moeten worden: de uitsluiting zal het eni ge middel moeten zijn van de zij de van de werkgever of werkge versvakvereniging. en zij zal moe ten dienen ter bestrijding van wil lekeur van de werknemersvakver eniging. De volle nadruk zal echter ge legd moeten worden, aldus prof. Borst, op het begrip „enige mid del". Het is het grote argument der sociale strijders van 1872 tot 1907: Hier sta ik, ik kan niet an ders, of liever: Ik heb niet an ders. Arbitrage Prof. Borst erkent de noodzaak, het begrip: Staking als enige mid del, niet in het vage te laten en hij ziet dan ook een precisering in de formule: indien een redelijk aanbod tot arbitrage aan de ande re parij gedaan binnen een ze kere termijn niet is aanvaard. Er blijft dan nog enige onzekerheid schuilen in het begrip „redelijke". Veel zal afhangen van de vraag, of er een tegenaanbod is gedaan met een juiste formulering voor het compromis. Het wordt ge wenst geacht, dat de Stichting- van de Arbeid of de S.E.R. een standaard-arjitragereglement vaststelt. Naast het Nederlands Arbitrage-Instituut zou nog een Nederlands Sociaal Arbitrage-In stituut moeten bestaan. De ver houding tussen het College van Kijksbemiddelaars en dit instituut zou zich op vele manieren kun nen ontwikkelen. Wordt aan de te noemen spel regels voldaan dan zal de staking een rechtvaardigheidsgrond kun nen zijn voor het neerleggen van de arbeid tijdens de dienstbetrek king. Door de wetgever zal dien overeenkomstig een regeling moe ten worden getroffen. Spelregels Maar indien de vakvereniging van arbeiders een redelijk voorstel tot arbitrage van de werkgever of de werkgeversvereniging niet aan vaardt, is ook de werkgever of zijn de leden van de werkgevers vereniging gerechtigd tot uitslui ting, met gelijktijdige opheffing van de verplichtin- tot loonbeta- ling. Daarbij wórden de volgende spelregels voorgesteld: Een zekere aanzeg- gstermijn van bijv. 14 dagen moet worden in acht genomen. Een eventuele verplichte bemiddelingsproceduré moet zijn afgelopen en het con flict moet van collectieve aard zijn. Het doel moet zijn het aan gaan, verlengen of wijzigen van een c.a.o. Tijdens een c.a.o. mag geen staking of uitsluiting voor komen. behalve in opdracht of met goedkeuring van eventuele paritaire instanties, die bij de c.a.o. zijn ingesteld. Doel en middelen mogen voorts niet in strijd zijn met de wet. dé openbare orde en de goede zeden. Bovendien mag het doel niet ken nelijk onredelijk zijn en mag er geen schromelijke onevenredigheid bestaan tussen middel en doel. Deze nog vage omschrijvingen zouden via kort geding gepreci seerd dienen te worden. Onbesproken zijn gelaten ande re gronden krachtens wélke het neerleggen of weigeren van werk gerechtvaardigd is. Lijfsdwang Indien de arbeider op straffe van lijfsdwang kan worden ge dwongen naar zijn werkplaats te gaan, vraagt prof. Br-st zich af, of men dan niet te maken krijgt met slavernij. Ook al is een ar beider volslagen in gebreke, dan zal alleen het strafrecht hem van zijn vrijheid kunnen beroven. Het gaat hier niet om de vakvereni ging, maar om de persoonlijke vrijheid van de mens ten opzich te van zijn lichaam. Ook de kant van de dwangsom zou prof. Borst liever niet op willen. Oecumenische raad van kerken ,,Wat verhindert ons om één te zijn?", is het thema geweest, dat werd behandeld op de jaarlijkse con ferentie van de Oecumenische raad van kerken in Nederland, die in het afgelopen weekeinde is gehouden in de gebouwen van de Evangelische Broedergemeente te Zeist. Er wa ren 120 deelnemers, die verdeeld waren in zes gesprekskringen. In leiders waren ds. A. D. van der Haas, voorzitter van de Haagse Oecumenische Raad, dr. C. Riemers, voorzitter van de synodale commis sie der Evangelische Lutherse Kerk en ds. H. J. de Kievid, 'id van het moderamen van de Oecumenische raad van kerken in Nederland. In de gesprekskringen is vooral aandacht besteed aan vier stellin gen van ds. Van der Haas. Deze stellingen luidden: een gebrek aan levend oecumenisch zondebesef verhindert om één te zijn. Wij zijn als kerken meer burgi van deze wereld dan burgers v het koninkrijk der hemelen. Het oecumenisch gesprek met elkander als kerken is omgekeerd evenredig aan het oecumenisch ge sprek met God. Ons wezenlijk tekort aan humor verhindert ons één te zijn. Ofschoon verschillende deelnemers de derde stelling weinig gelukkig geformu leerd achtten (onder meer al omdat het oecumenisch gebed niet gemeten kan worden) vond men algemeen, dat ds. Van der Haas terecht een appel op het gebedsleven had gedaan. Grote instemming hadden dan diens woorden: „We moeten biddend met elkaar spreken". De voorzitter van de oecumenische raad, prof. dr. W. F. Dankbaar, die ook deze conferentie leidde, kwam de gedachtenwisseling resumerend tot de volgende desiderata: Eenheid maar geen uniformiteit der kerken: veel denkwerk en theologisch onderzoek; die pe schaamte, ootmoed en gebed; ge loof in de Heilige Geest. Het programma van zaterdag bracht een inleiding van prof. dr. A. J. Bronk- horst uit Brussel over het protestantis me in België en de pogingen om daar tot eenheid te komen, alsmede de door de stichting filmcentrum uitgebrachte documentaire over de Russische Ortho doxe Kerk. RHODOS De conferentie werd zondagmiddag besloten met een boeiend reisverslag van prof. dr. W. F. Dankbaar en dr. H. Berkhof, die de vergadering van het centrale comité van de Wereldraad van LUm en plak alles met. VELPON van Ceta-Bever J» Van Nelle Bestellen, (adv.) Ds. F. Anker overleden In de ouderdom van 72 jaar is te Zeist overleden <fs. F. Anker, emeritus-predi kant van de Nederlandse Hervormde Kerk. De overledene, die op 6 mei '1887 te Stolwijk werd geboren, aanvaardde op 25 oktober 1914 het predikambt te Brakel. Hij <ïiende de gemeenten van Lopik, 's-Gravenrpoer en Goudriaan- Ottoland. waar hij op 1 mei 1953 met emeritaat ging. De teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot zal morgen middag om half een op de nieuwe al gemene begraafplaats te Zeist plaats vinden. Dr. J. van Beek 80 jaar Dr. J. van Beek te Zeist, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, viert vandaag zijn 80ste verjaardag. Dr. van Beek werd in 1906 kandidaat in Zeeland. In 1908 promoveerde hij aan de R.U. te Leiden tot doctor in de theolo gie op een proefschrift getiteld: „De Surrectionis mortuorum, het geschrift van Athenagoras". 4 aug. 1912 werd hij in het ambt bevestigd. Dr. van Beek diende de gemeenten van Hoogwoud en van Hippolytushoef, waar hij 1 okt. 1944 met emeritaat ging. Van Nelle Bestellen, (adv.) ZENDINGSFEEST De Suriname-zending van de Hernhut ter Broedergemeente zal woensdag 16 sept. a.s. in het Zusterhuis te Zeist haar zendingsfeest houden. Als sprékers zul- kerken op Rhodos hebben bezocht. Prof. Dankbaar sprak als zijn verwachting voor de derde algemene vergadering van de Wereldraad in 1961 in New Delhi uit, dat de voorgenomen integratie van de Internationale Zendingsraad in de Wereldraad het grote punt van de vergadering op Rhodos vele orthodo xe tegenstanders zal hebben, maar dat zij in elk geval doorgang zal vinden. Ook behoeft men volgens de Gronin ger hoogleraar niet te vrezen voor een breuk in de Wereldraad, dat was hem te Rhodos wel gebleken. Er zijn daar geen „daverende beslissingen" geno men, maar wel mogelijkheden gescha pen voor de voortzetting van het vele werk van de Wereldraad, die een toe nemende invloed heeft. Ook dr. Berk hof constateerde, dat de Wereldraad meer in een toestand van consolidatie is gekomen. De grote initiatieven van de laatste jaren werken rustig door. De Wereldraad gaat sterker behoefte voelen aan theologische bezinning. Wat dit betreft achtte dr. Berkhof een dui delijke klimaatsverandering in de Raad merkbaar. Theologische bezinning is voor het praktische werk onontbeerlijk. Als je „life and work" goed doet, kom je weer bij faith and order" uit, zei dr. Berkhof. Prof. Dankbaar formuleerde het even eerder aldus; „faith and order" moet de kurk blijven, waar het leven van de Wereldraad op drijft. Van Nelle Bestellen, (adv.) Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Klaziènavéen (toéz.): L. Lingen té Koldèr- en Dinxtérveen; té Lekkerkerk: R. van 't Lintfenhout te Wapserveen. Aangenomen het beroep van de Ge nerale Synode (als legerpredikant)E. P. Kruin te Winkel iN.H.j; naar Hellen- doorn (toez.)E. J. H. Kronenburg te Luttelgeest N.O.P. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Domburg-Westkapelle: kand. W. Hoogsteen te Driebergen: te Knijpe: kand. A. C Langedijk te 's-Gra- venhage. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Sohieó'am: J. P. Geels te Haarlem-Centrum. GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Stadskanaal: L. Douw te Zuid-wolde Dr. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Nieuw-Weerdinge: C. van Wier te Leeuwarden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Tweetal: te Rotterdam-C.: M. Ketterij te Alblasserdam en F. Mallan te Bruinisse. Beroepen te Nunspeet: Ds. Chr. Dam te Rotterdam-Zuid. Advertentie BiBY ZEPHYR Synode Christ. Geref. kerken (Van een onzer rédacteuren) "^ANMORGEN om negen uur is in Rotterdam de Generale Synode van de Christelijk Gere formeerde Kerken begonnen. De ze synode, die om de drie jaar bijeenkomt, werd de laatste jaren vrijwel steeds in Apeldoorn ge houden. Ditmaal heeft de kerk Rotterdam-C. echter van het haar door de vorige synode gegeven recht gebruik gemaakt öm als roepende kerk de verga dering niet in het bosrijke Apel doorn, maar in Nederlands groot ste havènstad te houden. Zij wil hierdoor uitdrukking geven aan het feit dat de kerk door God is geplaatst in de volle levensspan ning van de wereld van vandaag, aldus ds. I. de Bruyne, de voor ganger van Rotterdam-Centrum in zijn openingswoord. De synode komt bijeen in de ri Van Nelle Bestellen, (adv.) len optreden mej. E. A. Streefland met het onderwerp: „Het evangelie onder de Chinezen".: mej. A. Wezeman, onder werp: „Hindoestaanse zending in Surina me". dr. J. Legène, onderwerp: „Ker- kewerk en zendingswerk in Suriname" 5. G. E. Polanen, onderwerp: „Het daget in den Oosten". In de avondbijeenkomst zal de heer L. Doornbos, zendingsart met verlof, spre- "m over: „Het Evangelie en de zieke ens in het Bosland". Het koor der broedergemeente zal de bijeenkomsten opluisteren. 123 Aan de ene kant liep de miiur dicht langs de oprijlaan, terwijl zich aan de andere kant een groot, glooiend, goed onderhouden grasveld uitstrek te, waarop onregelmatige groepjes kleinere bomen stonden- Van de oprijlaan en uit de vensters, scheen er wel wat licht over dit grasveld, maar toch niet veel. De drie mannen lieten zich plat op het gras vallen en kropen snel van de ene boom groep naar de andere, tot zij het bosje struiken recht tegenover de ingang van het huis hadden be reikt. Nicolson boog zich naar Telak toe en fluister de hem in het oor: „Ben je hier al eens meer geweest?" „Nog nooit," fluisterde Telak even zacht terug. „Weet je ook of er nog andere deuren zijn? En kun je ook zeggen of de vensters van binnen dicht zitten, onder stroom staan, of van alarminrichtin gen zijn voorzien?" Telak schudde in de duisternis het hoofd. „Dan is er geen andere keus," fluisterde Nicol son. „De voordeur dus Daardoor zullen ze wel geen bezoekers verwachten, en zeker geen van ons slag." Hij tastte naar zijn gordel, haalde de parang te voorschijn, die Telak hem had gegeven, eri begon zich op te richten uit zijn knielende hou ding. ..Geen geluid, vooral niet hét geringste ge luid. We mogen onze gastheren niet alarrrïeren." Hij was nog aan 'zijn eerste stap bezig, toén hij met een gesmoorde uitroep weer op zijn knieën zakte. Er -bleef niet veel anders over voor hem, want hoewel McKLnnon niet bijzonder groot was, woog hij toch tweehonderd pond en was ijzersterk. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij fluisterend, terwijl hij krimpend van pijn over zijn verbrande arm wreef, waar McKinnon beslist een lap vel had afgerukt. „Er komt iemand aan," fluisterde McKinnon. „Er lopen blijkbaar wachten rond op het terrein." Nicolson luisterde een ogenblik en schudde toen het hoofd in het donker, ten teken dat hij niets hoorde. Maar toch geloofde hij de bootsman, aan gezien diens gehoor geen haar minder scherp was door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Fob Limburg) dan zijn fenomenale gezichtsvermogen. „Niet op het grind, maar op de rand van het gras." mompelde McKinnon. „Hij komt deze kant uit. Ik zal hem- wel voor mijn rekening nemen." „Laat hem maar lopen." antwoordde Nicolson. hevig met zijn hoofd schuddend. „Dat maakt veel te veel lawaai." „Maar dan hoort hij ons over het grind sluipen." McKinnon sprak nog zachter, en ook Nicolson kon de man nu horen aankomen: duidelijk vernam hij het zachte, zuigende geluid van zijn voeten in het natte gras. „Ik zal geen geluid maken, dat beloof Nu knikte Nicolson en greep de bootsman bij een arm. bij wijze van instemming. De man was nu bijna recht tegenover hen, en Nicolson huiverde zijns ondanks. Bij zijn weten zou dit deze avond al het vierde slachtoffer van de bootsman worden, en tot dusver was er pas één in geslaagd ook. maar een kik te geven. Een mens kon toch een hele tijd met iemand omgaan in dit geval wa ren het reeds drie jaren zonder hem werkelijk te Ieren kennen.... De man was bun nu enkele decimeters voorbij en had het hoofd afgewend, aangezien hij juist naar de verlichte vensters keek. waarachter een verwijderd geroezemoes van stemmen weerklonk Opeens rees McKinnon geruisloos als een spook gestalte overeind, en een ogenblik later omknelden zijn sterke handen de hals van de soldaat als een stalen klem. Hij hield woord: er was geen enkel geluid te horen, niet het geringste spoor daarvan. Zij legden de soldaat achter de struiken en sta ken het grind over, langzaam en bedaard, voor het geval er nog meer wachten rondliepen, die hen wel licht zouden horen. Daarna liepen zij de trap op, de portiek door en de wijd openstaande dubbele deur in, zonder door iemand te worden aangehou- Zij kwamen nu in een grote, ruime, door een in het midden hangende kroon verlichte vestibule, met een hoge, gewelfde zoldering, blijkbaar met djati hout betimmerde wanden en een glimmende par ketvloer, die fraai was ingelegd met djarrah, kau ri en een paar lichter gekleurde tropische hout soorten. Aan beide zijkanten leidde een prachtige brede trap van een donkerder houtsoort dan die waarmee de wanden waren betimmerd, naar het brede, op pilaren rustende balkon dat over de ge hele lengte langs de twee zijmuren en de achter muur liep. Onderaan beide trappen bevond zich een gesloten dubbele deur. terwijl cr middenin de ach termuur eveneens een enkelvoudige deur zichtbaar was. Deze laatste stond open. Nicolson verzocht McKinnon en Telak met een gebaar om aan weerskanten van de dubbele deur links te gaan staan en sloop zelf geruisloos dwars door de vestibule naai' de openstaande deur het laatste restje van zijn grotendeels verkoold- schoenzolen hebben weggesleten, dat nog was over gebleven na de redding van Van Effen uit het brandende dornshuis. Zijn bewustzijn registreerde dit automatisch, dooih hield er verder geen reke ning mee. zoals dat ook het geval was met de pijn, die zijn rauwe brandwonden hem deden. Die zou later haar rechten wel komen opeisen, maar nu had hij daar eenvoudig geen tijd voor. Die com binatie van ijskoude onverschilligheid en vlijmscher- ne berekening beheerste hem nog altijd, nu zelfs sterker dan tevoren. (Wordt vervolgd) Rehoboth-kerk, die in 1951 gebouwd werd met stéun van de kerken uit het gehele land. Het is de twéede maal sedert 1892 dat de Generale Synode Rotterdam bijeenkomt. De vorige maal was in 1931 onder voorzitterschap van ds. S van der Molen, die nu in Mid delburg staat. BIDSTOND Aan de opening van de synode ging gisteravond een bidstbnd vooraf, die geleid werd door de voorzitter va synode van 1956, de Apeldoornse pastor ds. J H. Velema. Hij legde er sterk de nadruk op dat het onmogelijk ii ongedateerd, tijdloos te bidden. De vrijwel geheel gevulde kerk luisterde aandachtig naar zijn boodschap voor de kerk van vandaag naar aanleiding van de verzen 15. 19 en 20 uit Psalm 80. Ds. Velema bepaalde zijn gehoor bij het fundamentele gebed in de crisis der kerk. Naar zijn inzicht is er in de kerk vooral een crisis in de verhou dingen tussen de kerken onderling. Nog nimmer is er zoveel gesproken over scheiding en zoveel over hereniging en ook de Christelijke Gereformeerde Ker ken krijgen met dit probleem te maken. Hij toonde aan dat in het gebed het karakter van de crisis fundamenteel wordt beleden, het antwoord fundamen teel wordt gegeven en de verlossing fundamenteel wordt bepleit. De crisis, waarin wij leven, wordt niet in de eerste plaats bepaald door Israëls verval, maar door de afwezigheid God. Als de dimensie van de Heilige Geest gaat ontbreken is de kerk loren. Ds Velema wilde niet gaan theologiseren, maar riep de kerk or. terug te keren tot haar fundament. N_ de prediking droeg de voorganger de arbeid van de synode op aan God. Na afloop van de dienst volgde nog een begroetingssamenkomst waar de ont vangende kerk aan de gastheren de gelegenheid bood om de synodeleden te OPENING In zijn openingswoord riep ds. De Bruyne de leden van de synode, de prae-ad- viseurs en de afgevaardigden van de kerken in Canada en Amerika vanmor gen een hartelijk welkom toe in Rot terdam. Hij herinnerde de synode er aan dat van oude tijden af de calvinis tische reformatie veel vrucht heeft ge dragen in de Maasstad. Reeds in 1835 waren er in deze stad „afgescheidenen" en in 1841 werd de Christelijke Af gescheiden Gereformeerde Kerk offi cieel geïnstitueerd. In het jaar van de vereniging, 1892, werd zij sterk gedeci meerd, en kwam men als een kleine groep, die in het geheel geen kerkelijke goederen meer bezat, in verschillende zaaltjes bijeen. Reeds in 1893 kon de kerk weer haar eerste nieuwe predikant beroepen. In de „druivenkas" van de pastorie deze ds. F. P. L. C. van Lirtden de Oude Dijk te Kralingen hebben de - eerste studenten na 1892 hun onderwijs ontvangen. Nu telt Groot-Rotterdam zeven Christelijk gereformeerde kerken. Spreker memoreerde ds. P, de Groot die vorige maand op hoge leeftijd is over leden en zijn beste krachten heeft ge geven aan de kerk van Rotterdam. Van hen die aan de arbeid van de vorige synode deelnamen en sedertdien de eeuwige rust zijn ingegaan, noemde ds. De Bruyne voorts prof. G. Wisse, ds. A. Zwiep, de bescheiden pastor van St. Jansklooster, de penningmeester van de kas E.B.P, de heer J. ten Hove te Apeldoorn en de secretaris van depu- taten voor bijzondere noden de heer W. A. Hekkert te Amsterdam. Deze synode zal zich onder meer moeten uitspreken over een nader contact met de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt), over de problemen van de zending, de verhouding van de kerk en de industrie, de verhouding diaconie en overheid en de bijbelvertaling. De synode wordt gevormd door 48 at vaardigden, namelijk 24 predikanten 24 ouderlingen, die gekozen zijn door vier particuliere synodes. Het moderamen De predikant van Rotterdam-Centrum, ds. I. de Bruyne, werd bij de eerste stem ming tot praeses gekozen. (48 stemmen Assessor werd na een tweede stemming ds. J. H. Vëlema (35 stemmen) van Apeldoorn; eerste scriba: M. Drayer (28 stemmen) van Drachten; tweede scriba: G. Bilkes (34 stemmen) van Amstcr- dam-Z. Hierop nam het moderamen zit ting. Dubieuze posten" heeft ds. Veldkam.p, de bekende schrijve en predikanteens een aantal geloofshelden uit Hebreeën 1 genoemd. Sara is zo'n dubieuze post. Weinigen onder on zouden haar in de „galerij van het geloof" een plaatsje gegevei hebben. Is zij niet de vrouw die lachte, toen God haar mat, een zoon beloofde? Is zij niet de twijfelaarster die probeerd God een handje te helpen döor haar man Hagar aan te bieden Is zij niet veeleer een toonbeeld van de twijfel? Het is alsof God zegt: Tioijfel is ook geloof, want waar gee\ geloof is kan geen twijfel zijn. Terwijl wij van „geloof" vaal iets verhevens maken en het zo hoog ophangen, dat we ei. zelf niet meer bij kunnengeeft God het geloof voeten en plant het stevig op de aarde. God schrapt ons niet uit het boek van het geloof, als tuit wankelen en soms zelfs dreigen te struikelen. Van Sara wordt gezegd, dat zij ondanks haar hoge leeftijd" God betrouwf baar achtte. Geloven wil niet zeggen: altijd op de bergtop leven; maarJ ons ondanks alles aan God vastklampen. Vergeet nooit, dat de weg van de ene top naar de andere leidt door het dal. Dé. vraag is niet of u twijfelt, maar of God betrouwbaar is! BIJ EEN BELANGRIJK RAPPORT Van Nelle Bestellen, (adv.) van de grote ondernemingen tot stituten, die, volgens eigen impulsen bepaald en door eigen wetten gere geerd, een eigen, vaak een beslis- vennootschapsrecht van de raad van commissarissen. Dit geldt in de eerste plaats de belangen der aandeelhouders. De ontwikkeling der grote onderneming brengt metterdaad met zich, sende, rol vervullen in het econo- de aandeelhouders betrekkelijk misch produktieproces. Het is een verschijnsel, dat de aan dacht verdient, doch dat deze vaak nog in onvoldoende mate heelt. Niettemin is dat opkomen duidelijk voor wie er de ogen niet voor sluit. Voor de ziende openbaart zich hier een nog immer toenemende samen trekking in de handen slecht aan hun trekken komen. Aan vankelijk was de figuur van de raad van commissarissen gédacht als be hartiger bij uitstek van hun belan gen. In werkelijkheid echter is d« raad van commissarissen meer en meer geworden tot een raad van beheer, met een onmiskenbare ver- de grenzen tussen lei gen van voorheen over velen ge- ding der onderneming enerzijds i spreide economische beschikkings- commissarissen anderzijds. Deze si- macht. Deze weinigen, de leiders, tuatie eist correctie in deze zin, zullen zich stellig laten leiden door dat de raad van commissarissen op zichzelf respectabele strevingen, weer moet worden tot datgene als die echter niet altijd alzijdig ge- hoedanig hij Was gedacht en be richt zullen zijn. Een gevolg van de- doeld: representatie van het aan- ze ontwikkeling is een concentratie deelhoudersbelang. van verantwoordelijkheid, die ech ter dikwijls gepaard gaat met een nochtans feitelijk beperkte verant woordingsplicht. Nu zijn wij niet het gevoelen toege daan, dat de onderneming om deze uitgroei, die haar deel is geworden, als het Naast het aandeclhoudersbelang is er binnen de onderneming een an der dat voorziening eist, nl. dat van de werknemers. Hun „inspraak" in de onderneming is metterdaad nog aan de bescheiden kant. Wij verhe len niet, dat zulks ook naar onze gestraft dient te wor- mening te betreuren valt. den. Iets anders is, of de ontwik- De Dr. Wiardi Beekman Stichting keling niet reden geeft tot het wil de hier noodzakelijke correctie treffen van bepaalde voorzieningen. En dit is dan ook het gangbare the ma in de eveneens groeiende stroom van literatuur over dit zo belangrij ke onderwerp. langebracht zien door inbreng in de raden van commissarissen van be- langenrepresentatie der arbeiders: commissarissen te kiezen door de ondernemingsraden uit door de vak- De discussie over het onderwerp bonden te stellen candidaten. heeft dezer dagen een bijdrage Van betekenis gekregen in een knap Het waardevolle van deze sugges tie lijkt ons voorshands, dat zij de mengesteld rapport vanwege de Dr. noodzaak van voorzieningen in dit Wiardi Beckm stichting zou als het wetenschappelijk instituut van de Partij van de Arbeid. Zij laat zich vergelijken met soortgelij ke instituten die ook in de omge- Stichting. Deze v,ak beklemtoont. Het is naar onze kunnen aanduiden overtuiging een alleszins christelij ke gedachte, dat in de onderneming de gemeenschapsidee wordt nage streefd. Hoe zulks dient te geschie den kan nader worden bezien ving yan andere politieke partijen mits zulks, na al hetgeen over dit worden aangetroffen, Indien wij dadelijk ei oorloven, dan is het een veronder stelling onzerzijds, dat enkele van deze instituten bij kennisneming van het rapport van de Dr. Wiardi Beek man Stichting toch wel nauwelijks gevoelens van jaloezie zullen kun nen onderdrukken. De produktie aan waardevolle rap porten door de Dr. Wiardi Beekman Stichting en ook dooi onderwerp reeds is gezegd dit verband reeds schreven, niet opnieuw veel tijd in opmerking willen ver- beslag neemt. Nog een derde taak intussen wil de Dr. Wiardi Beekman Stichting aan de raden van commissarissen toe gekend zien. Zij wil daarin name lijk ook inbrengen wat zij noemt behartigers van het algemeen be lang: daartoe speciaal van rege ringszijde aan te wijzen personen. Wij willen niet in het onzekere la ten, dat wij voor overweging Centrum voor Staatkundige Vorming deze derde suggestie geen redenen maakt de schaarste i rappor- aanwezig Hier wordt te zeer ten bij andere soortgelijke instituten een tegenstelling gesuggereerd tus- alleen maar te pijnlijker. En zulks sen het ondernemingsbelang en het is te meer het geval, wanneer het, zoals in het onderhavige geval, een rapport betreft over de onderne ming; dit toch is een onderwerp, waarvan te verwachten ware, dat in het bijzonder de protestants-christe lijke partijen er goede dingen over zouden kunnen zeggen. In het rapport dan van de Dr. Wiar di Béckman Stichting staat veel dat algemeen belang. Natuurlijk kan in bepaalde gevallen hel onderne mingsbelang strijdig zijn aan het algemeen belang, maar zulks vergt naar onze overtuiging geen noodza kelijkheid van intern toezicht, doch die van extern toezicht. De moge lijkheid daartoe is thans reeds in feite aanwezig, met name in het vlak der politiek. Wat de Dr. Wiar- nadere overweging verdient. Het di Beekman Stichting in dit opzicht geeft veelszins juiste analyse voorstaat, riekt nening het verschijnsel der moderne te duidelijk naar een (stille) socia- onderneming. Voorzieningen acht [isatie. het geboden in het belang aandeelhouders, in het belang van de werknemers, in ten slotte het algemeen belang. Deze drieërlei In het bovenstaande hebben wij voor het overige slechts enkele, ta melijk losse kanttekeningen willen geven bij een rapport, dat wij niet doelstelling wil het verwezenlijkt aarzelen belangrijk te noemen. Be door een herziening langs langrijk om zijn inhoud, belangrijk veg van een wijziging in Zaterdagzondag en maandag zijn vele leden van de Bond van Gezinsverzorgsters op G.G. op Woudschoten in Zeist bijeengeweest om de tiende conferentie en de jaarvergadering van de Bond te houden. „We kunnen aan de enthousiaste opkomst wel merken, dat de conferenties in een behoefte voorzien", zei de presidente, mejuffrouw J. J. Heins, toen zij de deelneemsters zaterdag verwelkomde. De eerste avond stond in het t an de reclassering, een onderwerp dat ok voor gezinsverzorgsters in haar maat schappelijke arbeid van groot belang is. Mejuffrouw A. W. van Nieuwkerk, psychiatrisch maatschappelijk werk ster te Rotterdam, vertelde van haar werk. De reclassering, zo zei zij, wordt door buitenstaanders nog dikwijls verkeerd beoordeeld. Om te voorko men, dat de gezinsverzorgsters ook die fout maken, legde zij uit wanneer en waarom de reclassering zich bezig houdt met gedetineerden en onder toe zicht staande in vrijheidgestelden. Zij vestigde er nog eens de aandacht op, dat het milieu en de achtergrond de persoonlijkheid van de gedeti neerde meer en meer bestudeerd worden dat deze achtergronden ook mede be palend zijn voor de strafmaat Zondagmorgen gingen de deelneem sters aan de conferentie gezamenlijk in Zeist tér kérke en na de lunch hield ds. meerde acties op dit terrein. Vroeger, aldus de predikant, be moeide de kerk zich bijna uitslui tend met kinderen van 611 jaar, zodat de jongens en meisjes in de moeilijke puberteitsjaren aan hun lot werden overgelaten. Tegenwoor dig zijn er gelukkig ook clubs die de twaalf- tot achttienjarigen op. vangen, en wanneer men er op deze clubs in slaagt een goed verband te vormen zodat de jéugd er zich Ihuisvoelt, zal men onder haar ook. de juiste geest kunnen kwekèn. De conferentie werd besloten met een voordrachtsavond, verzórgd dóór Anne Holtrop, Van Nelle Bestellen, (adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2