COMMISSIE VAN V.N. NAAR LAOS Jlieuuic jTdhsrlie GTouraitl Russische chemische wapens kunnen defensie verlammen Alleen Rusland stemde tegen Urenlang debat over procedurekwestie V olks vertegenwoordiging komt in Nieuw-Guinea Koningin las aankomst bericht over eigen in Amsterdam V.S. proberen achterstand snel in te halen LABOURLEIDERS BREKEN RUSSISCHE REIS AF WIS DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand: f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. ijl ooi Directie: F. DLEMER Hoofdredactenr: Dr. E. DLEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantoasUcfi is gbeblmn triyn hert ia tegfyenspoet" SYSTEEMBOUW 20.000 Zie pagina 5 Enorme MANTELS Zie pagina 5 OVERSTE VENEMA vertelt Zie pagina 7 Realistisch I Arm and Benard van Frankrijk zei dal I de westelijke resolutie een realistische en I praktische manier is om de regering van Laos te tonen dat op haar verzoek acht j wordt geslagen. De Briitse vertegenwoordiger. Sir Pier- son Dixon verklaarde dat het bijzonder moeilijk is agressie te definiëren of zeker te zijn aangaande de grens tussen burger- strijd en buitenlandse inmenging, maar het is een feit, dat een klein, onlangs on afhankelijk geworden land van oordeei is, dst zijn onschendbaarheid in gevaar is door machinaties van zijn buren. Als eerste stap was daarom nodig de bestaande toe- stand te bestuderen om zo de feiten vast I te stellen. De Geneefse overeenkomsten zijn nog van kracht, maar Laos is, na het tot stand komen van een politieke regeling met de i (communistische) Pathet Lao niet meer j verplicht zich aan het toezicht van de Internationale commissie te onderwerpen, aldus sir Pierson Dixon. De Panamees Illueca zei dat het werk [van een subcommissie zeker geen omzeilen van de Geneefse akkoorden betekent maar i ln volle overeenstemming ls met het handvest- Voorzitter Ortona, sprekend als vertegenwoordiger van Italië, vond dat de Tolkerenorganisatie Laos' verzoek om in terventie niet terzijde mag leggen, vooral niet als er een mogelijkheid bestaat inter- nationale spanning te verminderen. klaard dat het Westerse voorstel Dalai-Lama voor Tibet in Y.N. De Dalai-Lama heeft z-ich gekeerd tegen het betoog van premier Nehroe de toe stand in Tibet niet aan de V.N. ter be handeling voor te leggen. In een rede voor de Indische raad voor de internationale politiek zei de Dalai- Lama: „Betoogd is dat ons beroep op de V.N, mogelijk geen directe of practische resultaten zal hebben, maar dit geeft ons niet voldoende rechtvaardiging om geen acht te slaan op een instrument voor de vrede, dat door de vredelievende landen ontwikkeld is". Eerder had hij in zijn rede gezegd dat „indien ik at wijk van de meningen, welke door enige grote en vooraanstaande staatslieden geuit zijn, dan doe ik dit met de grootste spijt en in alle nederigheid". Vergiftigd ijs. Ongeveer 190 personen op Sicilië zijn in ziekenhuizen onder be handeling wegens voedselvergiftiging. Zij hadden gisteren bedorven ijs gegeten. onvoldoende" was- „Het blijft ver beneden hetgeen Laos heeft gevraagd", zei hij. Niettemin zou hij voor de westerse resolu tie stemmen. De laatste spreker voor de verdaging was de Tunesische afgevaardigde. Deze verklaarde dal, indien Laos van mening vvas dat er een ernstige bedreiging stond voor zijn veiligheid en de inti tionalc vrede, de Veiligheidsraad de stand ernstig moest opnemen. Hjj racende dat instelling van de door het Westen voorgestelde sub-commissie de taak van de raad aanzienlijk zou vergemakkelijken. Rustiger De Veiligheidsraad heeft vannacht na een lange vergadering, waarin hevig gestreden werd over procedurekwesties, met tien tegen één stem (Rusland) besloten een commissie van onderzoek naar Laos te sturen. De groep is krachtens de Amerikaans-Engels-Franse resolutie een subcom missie van vier leden, waarvoor Japan, Italië, Tunesië en Argentinië de functionarissen zullen leveren. Oorspronkelijk had de regering van Laos om een internationale politiemacht gevraagd om de „flagrante agressie van communistisch Noord-Vietnam" tot staan te brengen. De sfeer van het debat werd feller toen de Russische afgevaardigde So bolef betoogde dat de resolutie geen procedurekwestie was, maar een zelf standige uitspraak, die onderworpen was aan de mogelijkheid ve veto. De Italiaanse voorzitter raad, Ortona, bepaalde dat het wel een procedurekwestie betrof. In een stemming bleek dat alle leden, op Rusland na, het met deze beslissing eens waren. Daarmee werd Ruslands veto over de resolutie krachteloos, maar Sobolef verklaarde na afloop van de vergadering dat de Sowjet- unie haar als niet-bindend en onwet tig beschouwt. „Wij zijn zojuist ge tuige geweest van het begin der her ziening van het handvest, de feitelijke herziening, zo niet de letterlijke. Het is een bijzonder gevaarlijk precedent geworden", aldus Sobolef. Er is geen datum voor een nieui vergadering vastgesteld. Sobolef -maakte direct aam het begin de vergadering al bezwaren tegen het op treden vam de Ver. Naties in de kwesti Hij schreef de schuld voor de gevechten toe aan de politiek van Laos en noemde de pogingen van de westelijke regeringen om Laos te maken tot tegische militaire basis i-n Zuidoost-Azië. Hij noemde geen landen met name zei, dat grote hoeveelheden mililtak rusting en buitenlands personeel naar Laos gezonden worden. Hij liet doorschemeren, dat de hi westelijke maatregelen zelfs tot doel kun nen hebben ,,de internationale atmosfeer te vergiftd-gen", juist nu tekenen van ont spanning aan de horizon zichtbaar worden. Het beste middel tegen het vraagstuk Laos is, aldus Sobolef, de drielandencom- missie die in 1954 op de Geneefse confe rentie in -het leven geroepen werd, weei in werking te stellen. De commissie be stond uit Canada, Polen en India- Laos is tegen een wederinstelling van de con missie gekant. De Amerikaan Henry Chabot Lodge, die de westelijke resolutie indiende, zei dat er naar Amerikaanse opvatting agressie tegen Laos is gepleegd. Indien de raad niet overgaat tot de „beschei den actie", die door de westelijke mo gendheden wordt voorgesteld, kan een veel gevaarlijker en moeilijker te be heersen situatie ontstaan- Inmiddels heeft de Laotiaanse waarne mend minister van buitenlandse zaken, Sisoek Tjampassak. medegedeeld, dat de gevechten sinds het beroep op de Ver enigde Naties, zijn afgenomen. Men heeft uit de Verenigde Staten twee vliegtuigen vol granaten enz. ontvangen, in het kader van het Amerikaanse hulp programma. Eerder on-tv-ing men klea:ng en andere n-iet-miliitaire goederen- Verder heeft Soekarno aan Noord-Vietnam „goede diensten" a angeboden voor het ge valde Verenigde Naties niet in staat zijn de crisis op te lossen. De Zuidkoreaanse re gering heeft zich bereid verklaard troepen '.e zenden. De militaire adviseurs van de Z.O-A-V.O. (de Zuidoostazia.tische ver dragsorganisatie) komen 22 september in Bangkok bijeen om de kwesbie Laos te behandelen- De premier van Noord-Viet nam (communistisch) heeft de Engelse en de Russische minister van buitenlandse zaken verzocht de „Amerikaanse inmen-; ging in Laos te beteugelen". Voorlopig ontwerp ligt gereed voor wijziging der staatsregeling TAE REGERING streeft naar een centrale volksvertegenwoordiging in VJ Nederlands Nieuw-Guinea, waarbij de vertegenwoordigers der be volking medezeggenschap zullen verkrijgen in het bestuur over het land- De wijze, waarop een dergelijk college zal tot stand komen, wordt nog nader uitgewerkt. Een voorlopig ontwerp is tot stand gekomen voor de daartoe noodzakelijke wijziging der staatsregeling. Aldus wordt verklaard in het ve dait onze regering uitbrengt aan de Ver enigde Naties. Hoewel het herinner: de moeilijke omstandigheden, die slechte een langzame groei mogelijk maken, de onvruchtbaarheid van het land en andere belemmerende factoren, ka-n het verslag temidden van een eindeloze reeks gege vens verschillende opmerkelijke resulta ten vermelden. Het aantal Papoea-bestuursambtenaren bedraagt reeds 87, van wie er 28 aai hoofd staan van een der 66 districten. In organieke gouvernementsfuncties bevin den zich reeds 1568 Papoea's, niet gerekend de 1900 maand- en dagloners- het aantal adviserende één uitgebreid, d-och s een adviserende raad en grotendeels verk Niet alleen is streekraden me Biak-Noemfoer vervangen door De uitvoer bevolkd ngsprod ukten sinds 1950 in hoeveelheid verdubbeld, waarde verdrievoudigd Er zjjn thans op het eiland 1203 scholen met 53.000 leerlingen, onder wie 26.000 Papoea's. Van de 1940 leerkrachten w 1053 Papoea's, Het aantal primaire delbare scholen is gestegen van één tot Tijdens een ontvangst in de ambtswoning van de Amster damse burgemeester sprak de Koningin met de gemeente archivaris van de hoofdstad, mr. W. F. H. Oldewelt (rechts), die een causerie hield over de burgemeesterswoning. Links burgemeester Van Hall. Nieuwe Griekse partij wil Grivas helpen Een nieuwe Griekse partij, „de demo cratische beweging voo-r nationale opstan ding" heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij haar -program aan een volksstemming zal onderwerpen. De beweging streeft naar het aan de macht brengen van Gri-vas, de voormalige Eoka-leider. I Een paar duizend Amsterdam- ers hebben gistermiddag koningin Juliana en prins Bernhard begroet. Een luid gejuich klonk uit de rijen op, toen de hofauto de Dam reed. Het jaarlijkse bezoek aan de hoofdstad was begonnen. Nadat de kapel van de Amsterdamse po litie het Wilhelmus had gespeeld, specteerde het vorstelijk paar de Deze Amerikaanse activiteit op het ge bied van de geheime wapens neemt echter niet weg, dat de Russen de che mische wapens verder hebben ontwik keld. De Russische troepen te velde staan reeds klaar om chemische wapens te ge- "T\E AMERIKAANSE GELEERDEN hebben in het diepste geheim een arsenaal van fantastische nieuwe wapens ontwikkeld, die bekend staan als psycho-chemische wapens of krankzinnigheidsgassen. Deze wa pens, die niet dodelijk zijn, kunnen een geheel land verlammen, zonder dat er een schot wordt gelost. Maar behalve deze wapens, hebben de Amerikanen ook een reeks super-dodelijke wapens van chemicaliën of bacillen ontworpen, die de Russen gevaarlijker vinden dan de atoom wapens. bruiken in tegenstelling met de Ameri kaanse troepen. Generaal Arthur G. Trudeau, het hoofd van de research van het Amerikaanse leger heeft onthuld, dat vijftien procent van de munitie van de Russen uit chemi caliën bestaat. Het Amerikaanse leger heeft echter geen offensieve capaciteit op het terrein van de chemische en biolo gische oorlogsvoering. De Russische soldaten hebben in medicijnkastjes atropine als anti-gif tegen dodelijke zenuwgassen. Zij weten echter, dat dé Amerikanen hun troepen niet uit rusten voor het offensief gebruik van gassen. De Russen dragen de atropine dus bij zich om zichzelf te beschermen tegen eigen gassen. In de Russische divisies zijn chemische troepen ingedeeld. De Amerikaanse divi sies hebben slechts een chemische offi cier, die de gasmaskeroefeningen moet Papieren oorlog De laatste twintig jaar is de officiële Amerikaanse politiek altijd geweest, dat de Verenigde Staten niet tot een gasoor- log zullen overgaan, tenzij de vijand eerst Brand Fontainebleau In het bekende bos van Fontainebleai; woeden sedert zondagmiddag grote bran den, die reeds honderden hectaren hebben erwoest. De eerste brand is zondagmid- ag ontstaan, vermoedelijk door nala- gheid van kampeerders in de kloof van Apremont, een prachtig bosgedeelte, dal door vele schilders is uitgebeeld. Zondagavond had men de brand be dwongen, doch gisterochtend is in een an der bosgedeelte opnieuw brand uitge broken. Het verkeer over de grote weg Parijs naar de Cote d'Azur, die door het bos loopt, moest omgelegd worden. Honderden brandweerlieden en milital- ;n hebben gisteren een brede greppel ge- raven ter bescherming van het beroem de kunstcentrum Barbizon, waar inder tijd Jean Jacques Rousseau, Jean-Batiste Corot en Jean-Francois Millet hebben ge- ■verkt. Eisenhower thuis President Eisenhower is gisteravond 'an zijn Europese reis van elf dagen in de Amerikaanse hoofdstad teruggekeerd Na de officiële begroeting verklaarde hij i een korte toespraak, dat geallieerden op dezelfde grondbeginselen verenigd voor de vrede werken. Doch zoals altijd onder vrienden, was het nodig geweest om over details overleg te plegen- Alle moeilijk heden die er bestonden zijn nu uitgepraat ►or het ogenblik tenminste gaat alles prachtig, aldus Eisenhower. De ongeveer 2.000 arbeiders in de Britse drukinktindustrie, wier recente staking haar weerslag op de te Londen verschij nende landelijke bladen had, hebben een rgestelde loonsverhoging van 4,5 pro- t en een verkorting van de werktijd tot 42 uur per week verworpen. De voor stellen waren bij onderhandelingen tus- verkgevers en vakorganisatie opge- Argentijnse minister kreeg geen ontslag De Argentijnse minister van luchtvaart, generaal Ramon Abrahin heeft ontslag ;evraagd uit protest tegen het feit dat de egering de vorige week is gezwicht voor isen van het leger, hetgeen leidde tot het ftreden van de minister van defensie, generaal Anaya- President Frondizi heeft generaal Abrahin ontslag geweigerd. Drie andere ministers, te weten Al fredo Vital, van binnenlandse zaken, Hector Noblia. van openbare gezondheid en Alvara Alsogaray, van economische zaken, zouden eveneens willen aftreden. Brasseur, Belgisch katholiek parle mentslid en oud-minister van binnen landse zaken zal in september op uit nodiging van de regering der Neder landse Antillen Curasao en Aruba be zoeken: na afloop van een handelsstudie in Mexico in opdracht van het Bel- gisohe ministerie van buitenlandse han del. met gassen aanvalt. Maar met de komst van psycho-chemi sche wapens en sommige bacillenwapens, die niet dodelijk zijn, of verminken en verwoesten, is er ernstige twijfel gerezen, of deze politiek niet gewijzigd moet w- Maar de laatste tyd is er toch wel iets aan het veranderen op het departement, vooral na de geheime oorlog op papier, die onlangs ls gehouden. B(j deze „oor log" hadden Amerikaanse troepen de taak een strategisch gebied te verdedigen tegen een vijand. Beide partijen maakten gebruik van gewone wapens. Toen alles verloren scheen, zei de leider va: oorlog: „Laten we nu de klok terugzetten en alles overdoen met psycho-chemische wapens". Dat gebeurde. Er werd een „krankzin- nigheidsgas" gebruikt en een ander soorl chemische wapens. Het zogenaamde in vasieleger was nergens meer. Generaal Trudeau deelde mee, dat Amerika reeds zenuwgassen heeft gepro duceerd. Dat was in een fabriek te Den ver. Maar de fabriek moest gesloten wor den na klachten van de inwoners van Denver, die een dergelijke gevaarliike fabriek niet in hun omgeving duldden, Deze zenuwgassen zijn namelijk de meest dodelijke wapens, die bestaan. Drie drup pels kunnen binnen vier minuten rle dood tengevolge hebben. Nu wordt atoomfabriek in Newport verbouwd de produktie van zenuwgassen. Het krankzinnigheidsgas is dertig jaar geleden in Zwitserland ontdekt. De Zwit sers moeten de uitvinding aan de Russen hebben verkocht. Generaal Trudea van mening, dat de psycho-chemische wapens juist de wapens van de toekomst zyn. „Ik heb het gevoel, dat wy een zeer effectief en menselijk wapen missen, als 'U er niet aan doen", verklaarde hil. Uiterst gevaarlijk Wat de chemische wapens betreft, is het Pentagon onlangs ook wakker ge schud door brigade-generaal J. H. Roth- Het Amerikaanse volk, zei Rothschild, misleid en in slaap gewiegd met de ge dachte dat C-B-oorlogvoering zo iets ver schrikkelijks is, dat alle barbaren er hun toevlucht toe zullen nemen. Maar. de nieuwe wapens zijn misschien de enige hoop op een betrekkelijk men selijke oorlogvoering in de toekomst. Ten slotte is het Pentagon geschrokken an wat in april in de congrescommissie oor defensie is meegedeeld. Generaal- majoor William M. Creasy, gewezen chef an het Amerikaanse chemische korps „Russische agenten zouden in een reeks verborgen aanvallen het Pentagon en alle luchtbases en luchtafweerbases lam kun- leggen met psycho-chemische wa pens. Het enige wat zy hebben te doen is onschuldig uitziende wassery-auto een sproei-installatie uit te rusten en onzichtbare wolk over de doelen te verspreiden. Het resultaat zou zyn, dat het gehele Amerikaanse defensiestelsel zijn uitgeschakeld". Jaarlijks bezoek aan hoofdstad wacht van de studenten-weerbaarheids vereniging. Nog dezelfde middag brachten de Konin gin en de Prins een bezoek aai „Nederlands instituut voor nijverheid en techniek" aan de Rozengracht. In de zaal van de elektrotechniek werd een uiteenzetting gegeven van de be langrijkste communicatiemiddelen de P.T.T. Koningin Juliana voerde uit een denk beeldig huis in Boekelo op drie meter afstand een telefoongesprek met de voorzitter van het instituut, ir. J. T. Duyvis. lp een telexmachine las de Vorstin het zojqist doorgegeven A.N.P.-bericht haar aankomst in Amsterdam. Later tijdens de rondleiding beklommen cle Koningin en de Prins in de zaal voor de scheepvaart de brug van koopvaardijschip. In de ambtswoning van burgemeester Van Hall aan de Herengracht had een ontmoeting plaats met de leden de Amsterdamse gemeenteraad. Hond niet slaan maar schudden Van slaan begrijpt een hond niets. Als ze ondeugend zijn moeten honden flink door elkaar worden geschud, niet geslagen, aldus het advies van lastair Worden, specialist in dieren- psychologie in een rapport aan het Britse veearts enijkundig genootschap. begrijpt helemaal bedoeld". De psycholoog adviseert het er in het- nekvel te nemen en hem \n beetje door elkaar te schudden, maar et te vaak want voor de hond is dit 'n zeer zware straf, die alleen voor ■nstige vergrijpen moet worden ge. bruikt. ,Een hond meent dat iemand die hem n de grond kan tillen en door elkaar schudden een supermens is, aan wie hij loorzaamheid schuldig is. Vandaar dat veel schudden de hond te slaafs zou kun In een ongedwongen gesprek met prins Bernhard kwam natuurlijk ook de IJ- tunnel ter sprake. De bouw van de tun nel, zonder toegangswegen, zal 148 mil joen gulden kosten. 's Avonds woonden koningin Juliana en prins Bernhard in de Stadsschouwburg de galavoorstelling bij van het toneel stuk „Twaalf gezworenen" van Regi nald Rose. Tijdens de pauze werden de „Twaalf leden van de jury" in de grote foyer aan de Koningin en de Prins voorgesteld. Het waren de acteurs Han Bentz van den Berg, Johan Fiolet. Louis Borel, Henk Ri'gbars, Bert van der Linden, Paul Huf, Philippe la Chapel'le, André van den Heuvel, .Jaap Maarleveld, Eli Blom, Jan Venkoren en Joan Remimelts. De Konin gin en de Prins onderhielden zich lang durig met de acteurs. Koningin en Prins brachten ook een bezoek aan het Ned. Inst, voor Nijverheid en techniek aan de Rozengracht. Tijdens de rondgang werd H.M. opgebeld door ir. J. T. Duyvis, die twee meter van haar verwijderd was. Het gesprek werd echter door heel Nederland geleid. Verkiezingen in Engeland Chroesjtsjef een bezoek aan de Sow- jetunie brengen, hebben hun reis ijlings afgebroken. Zij worden zeèr binnenkort in Londen terugverwacht. De reden voor hun plotselinge ver trek, er stond ook nog een bezoek Polen op het programma, vormen de vervroegde verkiezingen. Het land is na het bezoek van pre mier Macmillan aan koningin Elizabeth, waarbij de datum voor de vervroegde verkiezingen zou zijn meegedeeld, in rep en roer gebracht. De conservatieve regeringspartij achi liet moment uitstekend gekozen. Hel land heeft in jaren niet zo'n voorspoed gekend als thans, de positie van het Engelse pond is krachtig en het per soonlijk prestige van Macmillan is aan zienlijk vergroot door het recente be zoek van Eisenhower. Labourieider Bevan verklaarde giste ren in Moskou, toen het grote nieuws bekend was geworden, dat zijn partij zo gauw mogelijk de strijd met de vijand wil aanbinden. „Sedert Suez heeft de re gering het vertrouwen van het volk verbeurd," zei hij hartstochtelijk. De socialistische ledder herinnerde zich toen plotseling op buitenlands grondge bied te zijn en voegde er snel aan toe, dat hij niet verder over deze politieke .ontroverse kon spreken. De directeur van het Gallup instituut in Londen, dr. I-Icnry Dunant, heeft in Brighton uitgesproken dat volgens opinie onderzoekingen de conservatieven in praktisch elk opzicht een voorsprong hebben. vier. In Nederland studeren thans 20 Papoea's en de eerste Papoea is ingeschre ven aan de rijksuniversiteit te Leiden. Eind 1958 stonden 389-500 Papoea's onder bestuur tegen een jaar tevoren 359.G00, doch de bestuursinvloed reikt veel verder. Het aantal Christenen is nu 200.000, Isla mieten 10.000. Drie adviserende raden hebben adv'es uitgebracht over de instelling van een zelfstandige gemeenschap. De rundveestapel groeide van 2125 tot 2463. Een weg van 72 km wordt aangelegd van Teminaboean naar Ajamaroe. Vlieg velden werden verbeterd, twee nieuwe voltooid, met de aanleg van 5 velden is begonnen. Er zijn nu 40 vliegvelden en 19 landingsplaatsen op het water. Havenwer ken worden uitgebreid- Nieuwe woonwij ken zijn gebouwd. Het aantal gouvernementszieken huizen werd met één uitgebreid tot 20. Het centrale ziekenhuis kwam in 1959 gereed. Belangrijke uitbrei dingen en verbeteringen kwamen tot stand. Met kracht werden mala ria, tuberculose en framboesia be streden, pokkenvaccinatdes verricht, zuigelingenzorg verbeterd. Als ge nezen werden 58 leprapatiënten ontslagen tegen 38 in 1957. Vacci natiecampagnes tegen lepra werden uitgevoerd. Het aantal artsen steeg van 63 tot 67. Het aantal verpleeg- dagen in ziekenhuizen was 272.336, dat der consulten meer dan een mil joen. De cacao-aanplan-t steeg van 430 tot 640 ha, de klappercultuur zal be langrijk worden uiitgbreid. Binnen afzienbare tijd kan de exploi tatie der nikkel-, kobalt- en ijzerertsen in het Cycloopgebergte en op Waigeo ter hand worden genomen. Onderzoekingen zijn uitgevoerd aan de noordkust van de Vogelkop en op de Radja Ampat. On twapen ingsgesprek Westen willigde Russische eis in De officiële mededeling, dat het ont wapeningsgesprek tussen Oost en West het komende voorjaar in Genève hervat zal worden, is in het Westen met in stemming begroet. Donderdag komt de ontwapeningscom missie van de Verenigde Naties, die 82 leden telt, bijeen om de instelling van de nieuwe ontwapeningscommissie te be spreken. Zoals we reeds eerder meldden, bestaat deze commissie uit vijf commu nistische en vijf westelijke leden. Ze zal nauw met de Verenigde Naties samen werken. In Washington ls meegedeeld, dat het Westen wegens zeer bijzondere omstan digheden het beginsel van pariteit heeft aanvaard. Men heeft deze Russische eis ingewilligd, omdat het Westen een her vatting wenste van het ontwapenings gesprek. De hervatting is immers be langrijker dan de samenstelling van de commissie. TFeinig verandering De Bilt verwacht tot mor genavond Droog, zonnig en vrij warm weer. Overwegend zwakke (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 9 sept.zon op 6.03 uur, onder 19.11 uur. Maan op 13.45 uur, onder 22.53 uur. Op 9 september eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Madrid Mallorca Lissabon windstil is ^ing f. ?>er 1958 is bepalingen j*7 ,es, die kun- 2-ëen of uitrei- ^band hiermede rdening te wor- iltd kan gebruik nnw ihkele redactionele /erordening aan te 0 0 we tarieven op te ^n^ieven aan het geste- win passen. wi worden tegemoetgeko- wrvan de toenmalige mi- ^ilandse zaken, bezitsvor- crechtelijke bedrijfsorga- betrekking tot de leges- 'ergunningen ingevolge de n. oewi gedifferentieerd tarief, af- h beyi het aantal in de inrichting onbe-pk., in te voeren. Een en an- .nomen in de hierbij ter vast- a de raad aangeboden ontwerp- ng.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1