Christelijke school voor slechthorenden geopend Geref. kerk van Oegstgeest gisteren 25 jaar Taptoe van K. en G. op Leids Pieterskerkhof NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 Agenda voor Leiden Maandag Antonius-clubhuis, van 7 tot 11 n.m.najaarsbeurs voor detaillisten. Pieterskerk, 8.30 uur: avondmuziek door Adriaan Blankenstein. Dinsdag Het gulden Vlies, 2.30 uuropenings middag afdeling Leiden Ned. Vereni ging van Huisvrouwen. Gebouw Prediker. 8 u.opwekkings bijeenkomst J. Maasbach. Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en g?bed. Antonius-clubhuis, 3 tot 11 uur: b voor detaillisten. Woensdag Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50 1.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. Geregracht, 8 uur: openluchtbij komst Baptisten Gmeente. Koor Pieterskerk, 7.30 uur: av< gebed. Antonius-clubhuis, 3 tot 11 uur: beurs voor detaillisten. Donderdag Groot Auditorium, 10.30 zesde congres van de International Phar maceutical Students' Federation. Rijksherbarium, 8 uur: ledenvergade ring afd. Leiden Natuurhistorische Ver eniging. Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Antonius-clubhuis, 3 tot 11 uur: beurs voor detaillisten. Oude Vest 159, 2 uur: vertrek Oud-Leiden naar verschillende hofji Hervormd wijkcentum Het Boshuis (Hoflaan), 2 üur: onofficiële opening chr. nijverheidsschool voor meisjes Bos huizen. Vrijdag Ons Huis, Borneostraat, 8 uur: viering dertigjarig bestaan speeltuinvereniging Oosterkwartier. Garenmarkt, 8 uur v.m.vertrek K. en O.-excursie naar Deltawerken. De Lakenhal, 8 uur: opening door gemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot van een groepstentoonstelling Nederlandse kring van Kunstei Bellevue, 8.30 uur: prijsuitreiking Leidse Districts-Dambond. Hooglandse Kerkgracht 33a, 8 uur: kring Rijnland van de Broederschap van Oud-padvinders, bespreking winterpro- Zaterdag Haarlemmerweg 2, 2 uur: vertrek ex cursie N.C.Reis-V. afdeling Leiden naar Braassemerplassen. LEIDERDORP: gebouw Irene, 8 uur: startavond Geref. jeugdwerk. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond speel tui nve rend gin g O os te rk wa r bi e r Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt tot en met vrijdag waar genomen door de Havenapotheek, Haven 18, telef. 20085, en de Douza-apotheek, Douzastraat 31, telef. 21313. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Een zomer vol hartstocht (18 jaar); donderdag: Nachten zonder liefde. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De tijger van Eschnapur (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De geluk kigste vrouw ter wereld (alle leeftijden) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De beul van Springdale (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De levens roman van Joseph Schmidt (alle leef tijden). Tentoonstellingen Museum van olkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Ra penburg 73; elke dag geopend van haif 10 tot naif 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburgelke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juri disch studiecentrum, elke dag te bezich tigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Geologisch en mineralogisch Garenmarkt lb: elke dag geopend 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uit leenafdeling, geopend van half 10 tot hall 6, op zaterdag t 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg Cop maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 i 10 t t 5.30 i Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstr. 1„ elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio theek Reuvens, Plantage 6maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag i zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade z. elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Weer een buitengewone school in LEIDEN Stichtingsvorm sal worden omgeset in ouderbestuur HET FEIT dat de zaterdagmiddag in Leiden geopende christelijke school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen niet wordt geleid, althans voorlopig niet, door feen bestuur, dat uit en door de ouders is samengesteld juist iets, waar men in de kringen van het bijzonder lager onderwijs erg aan gehecht is bewijst wel, dat er heel wat organisa torische voetangels en financiële klemmen waren, voordat de school met twee man personeel kon starten. Er was dan ook in alle toespraken zater dagmiddag in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg een ondertoon van dankbaarheid jegens God en de mensen, die Hij in Zijn dienst wilde ge bruiken. De heer N. Y. Vlietstra, hoofdinspecteur van het buitengewoon lager onderwijs in Nederland, heeft met een gedocumenteerde beschou wing over het buitengewone onderwijs in Nederland de openingsplechtig heid verricht. In dezelfde bijeenkomst werd de heer F. W. van der Haspel als hoofd van de school geïnstalleerd. De uitloper van de vakantiemaanden an, dat de belangstelling niet zo erg groot was. Wethouder J. C. van Schaak genwoordiigde het gemeentebestuur. Burgemeester B. H. Koomans van Rijns- -g gaf eveneens blijk van zijn he istelling. Verder waren er hoofden christelijke scholen in Ledden, ver tegenwoordigers van verenigingen en nties, die zich de zorg van het spraakgebrekkige en slechthorende kind hebben aangetrokken, ds. H. Heule na- is de Gereformeerde kerkeraad en H. J.'van Achterberg uit naam van Hervormde Gemeente in Leiden. Beide predikanten vinden hun wijk in mgevdng van de Hoge MorsWeg, de school onderdak* heeft gevon- In de christelijke Prinses Beatrix school van de heer Y. J. Tijmstra. voorzitter van de Stichting chris telijk o-thopaedagogisch instituut voor Leiden en omgeving, de heer A. Huigen* Noordwijk- aan Zee, sprak een wel- nstwoord. Hij vertolkte de dankbaar heid van het bestuur, nu de vele voor bereidingen in de opening hun bekro ning hebben gevonden. De openingshan deling zelf verzocht hij de heer Vlie» stra te verrichten,- Zorg nodig Deze wees er In een breedvoerige rede op, dat, toen de eerste inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, dr. Voorthuysen, in 1937 zijn taak neer- er in Nederland drie scholen voor slechthorenden waren. Zelfs tot 1947 dat aantal stationair gebleven. In 1951 kwam echter de kentering. Op 1 januari van dit jaar, dus 1959, waren twaalf van deze scholen met 1260 leerlingen. Uit de groei van dit schooltype blijkt el, dat het slechthorende kind zorg nodig heeft. Wanneer het op zo'n spe ciale school komt, is het getrokken uit :en sfeer, waarin het niet thuishoorde. De heer Vlietstra toonde het verschil tan tussen leergebrek en leerbelemme- •ïng. Een leergebrek staat in verband net het ontbreken van geestelijke ver mogens. Een leerbelemmering kan op nhool worden doorbroken. Hij prees ;t initiatief van het stichtingsbestuur, dat ook in Leiden een dergelijke school noodzakelijk achtte. Proefvaart De heer Huigens installeerde vervol gens met enkele woorden het nieuwe ehoolhoofd, de heer Van der Haspel, lij wees erop, dat het schoolschip door te heer Vlietstra te water is gelaten, naar dat de kapitein de heer Van der laspel is. Op hem komt het dus in de :erste plaats aan. De heer Van der Haspel zei, dat de school al enkele da gen bezig is aan een proefvaart, die el goed is gelukt. Voor het schóól- schap had hij goede moed, want men heeft 's Vaders Zoon aan boord. Instituut voor culturele anthropologic 0 sociologie van niet-westerse volken, Eerste Binnenvestgracht 33aelke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 ar, behalve zaterdagmiddag. (Deze opgaven gelden niet voor zon- 1 feestdagen). De heer Huigens beloofde dellen c de school aan maken. dracht v mogelijk oudei Voordat Felicitaties kijkje luk we ging nemen school, werden enkele ge- uitgesproken. De Leidse wet houder van onderwijs, de heer Van Schaak, wees op het euvel van de grote klassen. In dit geval helpt een speciale school dit kwaad bestrijden. Hij bood namens het gemeentebestuur zijn geluk- Ds T. A. Vos, Hervormd predikant te Arnhem, feliciteerde uit naam van en kele instanties, om de vereniging Phi ladelphia en de Unie van onderwijzers eri onderwijzeressen bij het buitengewoon christelijk onderwijs. Ds. C. Krijger, Hervormd predikant te Den Haag. in de Hofstad voorzitter van een bestuur, dat een school, zoals nu in Leiden is geopend, wil oprichten, bood zijn beste wensen aan en hoopte, dat Den Haag spoedig zal volgen. De heer Tijmstra zei op een prettige samenwerking te hopen. Hij gaf de sleu tel van het gebouw. Ook werd nog het woord gevoerd door de heer L. Bo gaard, inspecteur van het lager onder wijs in Leiden, en de heer J. Zonneveld namens Kerk en School. Een kijkje in de met moderne, gehoorapparaten wérkende ge meenschap van de zaterdagmid- dag in Leiden geopende christe lijke school voor slechthorende kinderen. Van links naar rechts: ds. Vos te Arnhem, de heer Van der Haspel, hoofd van de school, en zijn echtgenote, dokter Steke- tee, directeur van de Van den Berghstichting te Noordwijk, en de directeur van Effatha te Voorburg, de heer Van der Have. Foto N. van der Horst dié is het toch maar! Ook in Virginia en American Arbeid van ds. E ring a geprezen Kerkeraad wekte op tot grote dankbaarheid Z"1 ISTEREN WAS het vijfentwintig jaar geleden, dat de Gereformeerde kerk aan de Mauritslaan te Oegstgeest officieel in gebruik werd ge nomen. In de morgendienst heeft dr. L. Zielhuis te Baflo na de preek aandacht aan deze herdenking geschonken door het voorlezen van eei schrijven van de kerkeraad. Daarin staat onder meer, dat dit jubileum niet stil voorbij kan gaan. Wijlen ds. Jac. Eringa werd gememoreerd, die op 6 september 1934 het gebouw opdroeg aan de drieènige God des Verbonds. Het schrijven van de kerkeraad eindigde: „En God heeft ons gebouw be waard. Vele kerkgebouwen zijn in de oorlogstijd verwoest. Het onze staat nog onbeschadigd. Daar zullen wij God voor danken." Dr. Zielhuis ging daarop in dankgebed voor en de dienst werd besloten met het zingen van gezang 37 1: „Jezus, leven van ons leven". Het was op die donderdagavond 1934 een blijde dienst. Een lang geko terdc wens ging in vervulling. De kerk was stampvol. Burgemeester Gerrevink vertegenwoordigde het gemeentebe stuur. Verder waren er predikantei de classis, prof. dr. K. Schilder, de ste predikant van de Gereformeerde Kerk van Oegstgeest, vertegenw gers van genabuurde kerkeraden werkers aan de bouw. Om 8 uur betrad ds. Eringa de kansel. Hij verzocht psalm 103 1 te zingen las Efeze 2:4 tot 22. Namens de commissie van administra tie voerde de heer Den Ouden de Levende rust OP HET PIETERSKERKHOF te Leiden, aan de voet van de hoog op rijzende westelijke kerkwand, showde en taptoede zaterdagavond het christelijke tamboer- en pijperkorps „Kunst en genoegen". Hier, op deze besloten plaats, waar bij tijden de eeuwen schijnen te spreken, dromden honderden achter de touwen samen. Men is hét tegenwoordig ontwend, dat muziekmaken, demonstreren en feestvieren bij de kerk. Tenminste in steden en dorpen met een gemengde bevolking. Ook hier, op dit eerwaardige plein, hadden kerk en korps niets meer gemeen dan eikaars nabijheid. De schei ding was duidelijk en tóch kon men zich nauwelijks aan de suggestie van een voor drie kwartier herleefde gemeenschap onttrekken, maart 1959 overleden oud-wethouder het woord. Hij bracht de opening van de Rehobothkapel in 1923 in herinne ring (nu de Willem de Zwijgerkerk), en hij dankte in gevoelvolle woorden ds. Eringa voor zijn onvermoeide arbeid in dienst van de kerkbouw. In zijn dank woord betrok hij eveneens architect Kraan en aannemer Breebaart. Met de bede, dat Gods ogen dag en nacht over dit gebouw mogen open zijn, droeg hij de kerk over aan de kerkeraad en dus zo aan de Gemeente. Geestelijke bloei Ds. Eringa wenste de Gemeente geluk met de kerk. Wanneer wij'zien op onze zonden, dan past instemming met het woord van de patriarch: „Ik ben gerin- dan al uw weldaden". Wanneer de missie van administratie moet wor den bedankt, dan zeker de heren Den Ouden en Van der Tas. De eerste dienst in de kerk had een grote plaats gegeven aan de Woordver kondiging, zoals die nu reeds een kwart ats heeft. De pastor loei sprak uit Marcus 13 1 en 2. Hij bepaalde zijn grote gehoor bij: het enthousiasme van de discipelen, de ruïnering van de tem de kwaliteit van de stenen. Hij besloot zijn predikatie met„In ons kerkgebouw vinden wij het symbool het kruis. Sta ook ons leven in het teken van dat kruis, dan zal ook de Gemeente van Oegstgeest een Godsge bouw zijn van levende stenen, die niet t-orden geruïneerd, maar zullen schitte-, en in eeuwige heerlijkheid". Nadat toen psalm 75 1 was gezongen, sprak ds. Houtzagers namens de classis Leiden. Hij prees de grote offervaardig heid van de Gemeente in de crisistijd. Burgemeester Gerrevink zei, dat de gemeenteraad van Oegstgeest blij is, dat het dorp weer een gebouw rijker is ge worden, dat een aanwinst betekent voor de gehele gemeenschap. Zij dit gebouw tot rijke zegen, opdat het ook bij u mo ge komen tot de jubel van Thomas: Mijn Here en mijn God. Toespraken Ds. Bouwman sprak namens de gena buurde Kerken. Hij herinnerde aan de grote moeilijkheden, die aan de insti- tuering van de Oegstgeester Kek voor afgingen. Laat er in de Gemeente een innige saambmding in de liefde zijn. Mogen de Gereformeerden van Oegst geest zich om het banier van het kruis scharen. Namens de Kerk van Rijnsburg voer de ds. Broekstra het woord. Hij gaf een historisch overzicht van de kerkforme- ring, waarbij Rijnsburg Gemeenteleden moest afstaan. Prof. Schilder sloot aan bij de woorden van ds. Eringa en wees erop, hoe God, ondanks de pogingen van David, bezig was zijn volk te cen traliseren. God blaast echter door eigen opgezette eredienst. Met samenzang van gezang 29 werd in 1934 de dienst besloten. Ve len van de toen aanwezigen: ds. Erin ga, prof. Schilders, ds. Bouwman, ds. B'roekstra en de heer Den Ouden, zijn inmiddels heengegaan. Hun werk echter in en voor Oegstgeest heeft een monument gevonden in de kerk aan de Mauritslaan, waar zondag aan zondag de Gemeente samenkomt. Over het zilveren jubileum ligt nu de schaduw van het vacant-zijn, maar men is ervan overtuigd, dat ook aan deze in terim-periode een einde komt. Dank baar is men er een blijvende begeerte in het Woord te horen. In de loop van een kwart eeuw groeide het aantal be lijdende leden, moeilijkheden werden uit de weg geruimd, de verenigingen beleven een bloeitijd en de oproep van de kerkeraad tot dankbaarheid, die gis teren werd voorgelezen, was dan ook ten volle gegrond. npt cheerden de jonge mi brede, gesloten formatie, met slaand m en hoog opgestoken banier he >r schijnwerpers overstraalde plei: an de tamboer: disciplineerde eenheid de -lijke blauw-wil op. Ondanks lifoi die >el van rust. graag op zich beslotenheid Veertig jaar bij gemeente Leiden J. W. Schneider (slachthuis) met goud onderscheiden DE HEER J. W. SCHNEIDER (55 jaar), Vondellaan 36 te Leiden, administrateur van het openbaar slachthuis, die zaterdag zijn 40-jarig jubileum in gemeente dienst vierde, is onderscheiden met de gouden medaille, behorend bij de orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd hem tijdens een bijzonder prettige hul digingsbijeenkomst in de directeurskamer uitgereikt door wethouder mr. J. Drijber. Deze wees er op, dat de heer Schneider niet alleen bij de gemeente een voorbeeldige carrière heeft gemaakt maar dat hij ook buiten zijn werk steeds een actieve figuur is geweest. Daarvan getuigen wel het voorzitterschap van de handelsavondschool Kennis is Macht en dat van de sectie ontwikkeling van de Leidse volksuniversiteit i O. Begonnen als hulpklerk bij de Leidse lichtfabrieken, bracht de jubilaris het tot administratief hoofdambtenaar A. Hard werken en een gaaf karakter gingen hier bij hand in hand, zo zei wethouder Drij ber, die er vervolgens bij stilstond, dat de kinderen van de zo bescheiden begon nen jubilaris inmiddels een academische graad hebben behaald. Zodra de heer Schneider op 1 januari 1925 was bevorderd tot klerk werd hij, mede door zijn eigen toedoen, overge plaatst naar de keuringsdienst van waren Een volgende promotie bracht hem naar slachthuis, waar hij thans hoofd van Ook dr. K. Reitsma, directeur van het Slachthuis, heeft in de loop der jaren veel waardering gekregen voor het werk en de persoon van de jubilaris, zo zei hij zaterdagochtend. Daarbij was het erg prettig voor hem, dat de heer Schneider onder meer een grote belangstelling voor de geschiedenis van Leiden en van het slagersvak met hem gemeen had, Dr. Reitsma liet zijn woorden vergezeld gaan van het vererend getuigschrift, een grati ficatie en een persoonlijk geschenk. Ook de verdere sprekers, de heer N. van Dijk (voorzitter van de personeels vereniging), dr. J. Vis (adjunct-directeur) de heer A. C. J. Duindam (slagersfedera tie) en de heer J. L. van Tol, personeels lid, boden geschenken aan. van de grote zaal, maar de straat En alle Leidenaars, die belang st> in deze frisse, vitale vereniging, konden zien en horen, dat K. en G. het goed maakt. Om dat aan de weet te ko zijn geen woorden nodig, al worden plichtmatig, voor zaalconcerten gebruikt. Uitstekende conditie Reeds bij de eerste aanblik twist men het en die overtuiging groeide gedurende de volgende vijfenveertig minuten, dat de geest, de paraatheid van K. en G. in uitstekende conditie verkeert. De show, een kwartier lang ononder broken voortgezet, toonde een vanzelf sprekende zekerheid in het langs en door elkaar heen lopen van allerlei figu ren, verlevendigd door de heldere klan ken van hoorns en fluiten, geaccentueerd door zeer gevariëerd trommelwerk. Men had deze in verschillende tempi en vor men uitgevoerde bewegingen eigenlijk van boven af moeten zien. Maar mis schien was het nu nog wèl zo gunstig, op gelijk niveau, waar mogelijke onvol komenheden in de figuren niet opvielen. De taptoe, uitgevoerd in breed front, met de rug naar de kerk gewend, verliep zonder merkbare aarzelingen, in cor recte houding. Al die Franse, Schotse, 'Stengel- en Dienstmarsen werden vlot en vastberaden geslagen en geblazen. Daar tussendoor klonken Bortnianski's Gebed, door een gedempte roffel bege leid en „Wilt heden nu treden" plechtig uit de fluiten. Na de K. en G.-defileer- mars en de taptoe van de hoorns, sloot de keurige, indrukwekkende uitvoering met het Wilhelmus. De afmarcherende K. en G.-ers werden met een dankbaar en luid opklinkend applaus uitgeleide gedaan. Joh. van Wolfswinkel Vliegerwedstrijd Leiden Bij goed weer houden de jongelui van de Leidse Jeugdtour morgenavond half zeven een vliegerwedstrijd aan het Zwarte Pad. Iedereen kan gratis meedoen. Er zijn twee groepen, tot en met twaalf jaar en boven de twaalf jaar. Bij de jongste groep mag een ouder iemand assistentie verlenen. Punten worden gegeven voor: model en afwerking van de vlieger, manier van oplaten, wie, het eerst boven de wind is, rustig staan van de vlieger. Aanmelden bij het begin van de wedstrijd. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Catharina Maria, d. v. A. Vletter en M. C. Lan©muur; Mar- tijntje, d. v. I. Nieuwenbung en G. Streef land; Frederóka Carolina, d. v. J. Nieuwemhof en H. G. M. Velitmao; Johanna Marbine, d. v. P. Springer en M. J. Ceelen; Sara Maria, d v. J. de Vink en C. Landée. GEHUWD: J. A. R, G. PaQuette en I. L. Ranbi; J. Nijland en A. C. Gaij- OVERLEDEN: H Ivneppel. vrouw, 68 j.; M, B©rents, c' chter. 6 maanlden; S. M. Kawinben. weduwe v. W. C. Dekker, 74 J. Duiven vlogen De postduivenvereniging Het Oosten heeft een wedvlucht gehouden van Roer- moaid af. In concours waren 173 duiven, die om twaalf uur met noordoosten wind werden gelost. De eerste duif bereikte haar hok om 1.53.6 uur, gemiddelde snel heid 1335,83 meter per minuut. De laatste prijswinnaar kwaim aan om 2.1.36 uur met een snelheid van 1192,45 meter per De u 8,Vi2; ic^rs. V. d.' SSSt7T£ Berg 6, 13, 18; S. PLippo 11, 19, 32 33 35- A. van Hemert 15; K. W. van Dokicuui 16, 31; J. van Wezel 21, 27; H. v, d. Vechlt 22; J. Verbaan 23, 25, 30; D. Zwaan 34

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3