f O.-Duitse christenen diep te bewonderen DRUKKE RECEPTIE IN DELFT J. Aantjes., secretaris van de Hollandse CBTB, nam afscheid Meer dan 1000 spreekbeurten Een woord voor vandaas Kanttekening Discussie over vrije en openbare universiteit Ontsnapt langs Krakatau Kerkdienst in Oost-Berlijn Welk een diepe bewondering wij moeten hebben voor da christenen van Oost-Duitsland en welk een verbondenheid wij met hen kunnen gevoelen, daar van getuigt een artikel in Her vormd Nederland, waarin da schrijver, F. A. Helmstrijd, ver slag uitbrengt van een door hem bezochte Evangelische kerkdienst in Oost-Berlijn. Het was stil op de stralende zondagmorgen in de straten van Oost-Berlijn toen wij, ter plaat se volkomen onbekend, zoekende waren i.aar de Mariënkirche, die, zoals ons was gezegd, in ongeveer vijf minuten te bereiken was van het station Friedrichstrasse. Van het Westbahnhof waren wij met de S-bahn daarheen gegaan in de veronderstelling, dat wij gemak kelijk de Mariënkirche zouden kunnen vinden. Wij klampten de schaarse voorbijgangers, die wij op onze weg ontmoetten, aan, maar moesten telkens opnieuw er varen, dat de Mariënkirche voor hen een onbekende naam was. Reeds gingen wij vrezen, dat het ons niet zou gelukken ons doel tijdig te bereiken, toen een jon geman, die onze weg kruiste, ons op het rechte spoor bracht. Warm en vermoeid van hel ronddolen, maar verheugd, dat onze reis niet vergeefs was ondernomen, tra den wij het kerkgebouw binnen, waar de godsdienstoefening juist was begonnen. De voorganger was een Jong predikant van omstreeks 30 jaar die bij het altaar met de bran dende kaarsen de liturgie leidde. De geloofsbelijdenis werd staande door de gehele gemeente uitge sproken. Jeugdig bezoek De Mariënkirche ls een oude kerk, deel uitmakend van de Evangelische gemeente, en, naar wij vernamen, eén der weinige van de vele zwaar beschadigde kerkgebouwen, die gerestaureerd zijn. Groot was het aantal bezoekers niet, maar dit neemt niet weg, dat onze verwachtingen toch wer den overtroffen. Opvallend was het voor ons, dat vele toehoorders wellicht meer dan de helft, tot de jeugd behoorden. Het was een mooie en plechtige dienst, waarvan een bijzondere be koring uitging. De predikant sprak naar aanleiding van Mat- theus 18, vers 1520, het accent speciaal leggend op het laatste vers: Waar twee of drie verga derd zijn in Mijn naam, daar ben Ik in het midden van hen. Eenheid beleefd Aan het eind van de dienst bad de gemeente gezamenlijk onder het gelui der klokken het Onze Vader. Kan men het ons euvel duiden, dat onze gedachten toen uitgingen naar de Duinzichtkerk te 's-Gravenhage, waarheen wij ons wekelijks plegen te begeven en waar op dezelfde wijze de dienst wordt beëindigd? Ver van huis en van het vader land, temidden van een gemeen te, die zwaar onder zorgen gebukt gaat en vele beproevingen moet doorstaan, beleefden wij de ge meenschap der heiligen. Het was als het ware op de ge zichten van velen te lezen, dat zij, bemoedigd en gesterkt door het Woord, het harde leven vveef zou den kunnen ingaan. Na de kerkdienst was er de vie ring van het Heilig Avondmaal. De jeugdige kerkgangers waren zo goed als allen heengegaan en het waren bijna uitsluitend de ouderen, die daaraan deelnamen Zij knielden op een bank voor het altaar, waar de predikant aan een ieder een ouwel op de tong legde en vervolgens, weer rondgaande, zelf de beker aan ieders mond De nodiging ging ook naar ons, buitenlanders, uit en, na enige aarzeling, sloten wij ons aan bij de tweede groep, die zich knie lend om het altaar schaarde. De bijna hoorbare stilte in het stijl volle kerkgebouw werd slechts onderbroken door de welluidende sterk resonerende stem van de jonge predikant, die sprak van het Lichaam, dat verbroken en van het bloed, dat vergoten werd. Toch bezette stad De kerkdienst en de avond maalsdienst hebben op ons een onuitwisbare indruk gemaakt. Enige jaren geleden hebben wij in Genève in de kerk van Cal- vijn eveneens een kerk- en avond maalsdienst mogen meemaken, die e herinnering heeft gehaakt. De Zwitserse predi ker hekelde toen de gemak- en genotzucht van tal van Zwitsers, wier materiële voorspoed hen tot een verwerpelijke levensstijl bracht met het daaraan verbon den gevaar van -een voortschrij dende ontkerstening. Groter te genstelling is nauwelijks denk baar. Genève, de welvarende en bruisende cosmopolitische stad en Oost-Berlijn, toch altijd nog. on danks de velen die haar verlieten, naar haar inwonertal een grote stad. waar de straten niet het beeld vertonen, dat een zodanige stad kenmerkt. Het zou onjuist zijn deze tegenstelling niet van be lang te achten, omdat zij slechts de uiterlijke zijde betreft. Het is immer de uiterlijke situatie in een stad, waartoe wij kunnen re kenen het verkeer, het publiek op straat, mooie etalages, zitjes op café-terrassen e.d., die er voor velen in sterke mate toe bijdraagt het leven en werken daar aantrek kelijk te maken. Dit alles biedt Oost-Berlijn niet. Er is een weinig intensief gemo toriseerd verkeer, het is er verre van, dat de voetgangers elkaar verdringen, de winkeletalages boeien het oog niet en gezellige caféterrassen treft men. niet aan. De uiterlijke kenmerken van Oost- Berlijn zijn die van een bezette stad, ook al maakt zij deel uit van de D.D.R. (Duitse Democratische Republiek) en houdt de bezetter zich op de achtergrond; Hun roeping getrouw Toen wij de kerk verlieten en de predikant van allen met een handdruk afscheid nam en hij daarbij onze herkomst vernam, sprak hij met grote nadruk en in warme bewoordingen zijn blijd schap over en zijn dank voor ons bezoek uit. Wij constateerden, dat dit geen frase was, maar een uit het hart wellende vreugde en er kentelijkheid, waaraan hij uiting moest geven omdat hij daarin kennelijk zag al sprak hij dit niet uit een medeleven met de gemeente, die aan druk bloot staat en zich slechts met grote moeite kan handhaven. Diepe bewonde ring vervult ons voor hen, die op deze zo kwetsbare posten ge plaatst, daar, ondanks alles, blij ven, aan hun roeping getrouw. Theodoor Haecker schrijft in Tag- und Nachtbücher, dat een wereldcatastrofe voor vele zaken kan dienen, ook daarvoor, aldus Haecker, een alibi te vinden voor God. „Adam, waar waart gij?" „Ik was in de wereldoorlog". Zij, die in Oost-Berlijn, in de D.D.R., en in alle andere landen waar de christelijke gemeente een steen des aanstoots is, voortgaan met de verkondiging van het Evangelie, hebben een beter en volkomen af doend alibi. Een alibi, dat ons tot jaloersheid kan verwekken. Het was ons goed in de Mariënkirche te zijn, waar wij ons verbonden gevoelden met onze standvastige broeders en zusters. "j"" De algemeen secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond Holland-Brabant, de heer J. Aantjes, heeft zaterdag op een drukbezochte receptie in de Stads- doelen te Delft afscheid genomen van deze provinciale organisatie, waarin ruim een kwart van de protestants-christelijke land- en tuinbouwers in Nederland zijn ge organiseerd. De scheidende secretaris heeft zijn functie bijna dertien jaar vervuld. Hij is in dienst getreden van een bui tenlandse verzekeringsmaatschappij als chef van de buitendienst. De heer S. Baar, tot dusver secretaris van de Zeeuwse CBTB, zal hem op volgen. Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer: D. Biesma te Utrecht-Centrum en R. Slofstra te Har derwijk. I Verkouden ?l DAMPO Set christelijk radio-zendingsgenoot schap Far East Broadcasting Com pany, die zenders heeft op de Philip- pjjnen, heeft nu een zender van 100.000 watt op het eiland Okinawa in gebruik genomen, die in geheel China en tot ver in Oost-Rusland ge hoord kan worden. Het genootschap beschikt nu in totaal over 13 zenders, die alleen in het Verre Oosten zjjn gevestigd. Het werk van de Lutherse Ovamba- Kavongo Kerk in Zuidwest-A frlka groeit. Enige dagen geleden werd er een grote jeugdconferentie belegd waaraan 480 jongens deelnamen. Ook is deze jeugd begonnen met de uit gave van een eigen maandblad in de taal van het district. De kerk is ge groeid uit het zendingswerk van de Finse Kerken. Ds. R. Hamming overleden Zaterdag jl, is de emeritus predikant van de Gereformeerde Kerk te Nij- verdal ds. R. Hamming overleden. Ds. Hamming, die achtereenvolgens de ge meenten Schoonebeek, Zaamslag, Gro ningen. .Doorn en Middelburg diende voor hij in Nijverdal werd bevestigd, was 83 jaar oud. Ds. Hamming werd pas op latere leef tijd predikant. Van zijn hand versche nen een groot aantal zendingsartikelen in het Gereformeerd Kerkblad voor Drenthe en Overijssel. Hij was enige tijd docent aan de opleidingsschool voor vrije evangelische predikanten, toen deze school nog in Nijverdal was geves tigd. C.P.S.-conferentie over wiskunde en geloofsovertuiging Het Christelijk Paedagogisch Studie centrum organiseert op 9 en 10 oktober te Woudschoten een landelijke conferen tie voor wiskundeleraren, werkzaam bij het Chr. VHMO. Ter conferentie zal het vraagstuk .Wiskunde en godsdien stige overtuiging" worden besproken. Prof. dr. P. Mullender, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam zal refereren over „Mijn Wiskunde- wetenschapsbeoefening en mijn geloofs overtuiging", terwijl dr. H. Turkstra, docent in de didaktiek der wiskunde aan de Vrije Universiteit zal spreken over: „Mijn wiskunde-onderwijs aan leerlin- fen op de voorbereidend hogere en mid- elbare school en mijn geloofsovertui ging". Waar zo dikwijls wordt gesteld 'dat wiskunde en godsdienstige overtuiging weinig met elkaar te maken hebben, is men in onderwijskringen zeer benieuwd tot welke conclusies de inleidingen en de discussies over dit probleem aanlei- Kerken gevraagd de werelddierendag te gedenken De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft zich nu de werelddierendag (4 oktober) op zon dag valt gewend tot de voorgangers van alle kerken in Nederland, om in het bijzonder in de prediking van die dag aandacht te schenken aan de ver houding: Schepper-mens-dier. Dat de belangstelling van de voor gangers voor de onderwerpelijke aange legenheid groeiende is blijkt uit het feit dat door verschillende kerken wederom medewerking werd toegezegd: aldus de vereniging. Ook aan de kerkelijke omroepvereni gingen (IKOR, KRO en het Convent van Kerken) is een desbetreffend verzoek uitgegaan. Achter de kapel op de centrale be graafplaats te Loenen op de Veluwe is zaterdag een gedenksteen onthuld ter herinnering aan de honderden Neder landers, dié in de oorlog in het concen tratiekamp „Natzweiler" zijn omgeko men. In het monument is een urn met aarde uit genoemd kamp geplaatst en op het monument fust een steen, die door politieke gevangenen uit de rotsen werd gehouwen. (Van onze sociaal-economische redactie) organisatie voor de heer Aantjes koes terde. Honderden kwamen naar de Stadsdoelen om hem dank te zeggen voor de activiteiten, die hij ten dien ste van de christelijk georganiseerde land- en tuinbouwers in de Brabantse en Hollandse provincies ten dag heeft gelegd. Deze dank ging vaak verge zeld van een passend geschenk. De voorzitter van de CBTB-Holland- Brabant, de heer B. Havenaar uit Ber- kel, prees de heer Aantjes voor de enorme werkzaamheden, die hij voor de organisatie verrichtte en die een grote •uitbouw van de interne apparatuur van de bond tengevolge hebben gehad. Hij noemde de scheidende secretaris „de stuwende organisatorische kracht" van de "bond, die men eigenlijk met lede ogen ziet vertrekken. Als een klein blijk van waardering voor de succesvolle ar beid van de heer Aantjes, bood de voorzitter hem een radiotoestel aan, daarmede ook mevrouw Aantjes in de hulde betrekkend. 25 SCHOLEN leidde het bondswerk in alle opzichten en vervulde ondermeer een duizend spreekbeurten. Tijdens zijn secretariaat werden een 25 land- en tuinbouw (en huishoud) scholen opgericht. Hij had de leiding van het bondsbureau (thans ne gen man personeel) en had voorts zit ting in tal van besturen en commissies, waaronder de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond, de Chr. Emigratiecentra le, het bestuur Maatschappelijk Werk Noord- en Zuid-Holland, de Raad v Beroep sociale verzekering te Haarlem, de CJBTB in Noordholland (voorzitter), enzovoorts. De scheidende secretaris was voor zijn functie bij de CBTB in dienst van het onderwijs, gemachtigd' voor de voedselvoorziening te Gouda e: tijdens de oorlog in dienst va: het Rode Kruis. Ter receptie was de landelijke CBTB vertegenwoordigd door ir. T. Wind, cretaris, de landelijke CJBTB door v zitber Joh. de Jong en door secretaris R. Bos, de Chr. Bond van Plattelands vrouwen door mevr. M. E. de Wit-var Egmond, de Ned. Chr. Landarbeiders- bond door de heer E. Vermaas. Ver schillenden van hen voerden het woord. De Britse minister-president Macmillan heeft in een gesprek met de Spaanse minister van buitenlandse zaken Cas- ticlla ook de godsdienstvrijheid van d« protestanten in Spanje ter sprake ge bracht. Britse vgkantie-gangers hebben zich de laatste maanden steeds meer beklaagd dat zü in Spanje vrijwel geen godsdienstoefeningen konden bijwonen, omdat het de protestanten in Spanje niet toegestaan wordt hun diensten te kondigen. Soms kun je beter zwijgen, hebben we vrijdag gezien. In hetzelfde bijbelhoofdstuk waarin het over dat zinloos praten van Petrus gaat, brengt Marcus het zwijgen nog eens ter sprakemaar nu in een geheel ander verband. Terwijl Jezus gelegenheden zoekt om Zijn volgelingen op Zijn lijden voor te bereiden, kibbelen zij onderweg over de vraag wie van hen de meeste zou zijn. Altijd weer dezelfde kwestie, toen al en de eeuwen door. De vraag die steeds weer de wereld schokt: Wie zal nummer één zijn? Oorlogen hebben erom gewoed. Eerzucht is wel een van de grootste machten die er bestaan zelf nummer één, dat betekent de anderen achter onsonder ons. En een heel erge vorm van eerzucht is wel: wie is wel de vroomste? Jezus doet eerst of Hij niets merkt, maar later vraagt Hij: „Waar hadden jullie het toch over?" en de discipelen zwijgen. Ze beseffen ineens dat die vraag niet deugde. Jezus bestraft hen nauwelijks, maar wendt eenvoudig hun aandacht van het eigen ik af naar anderen. Hij neemt een kind en omarmt het. Dat is Hem volgen: liefde en barmhartigheid betonen aan een ander. Niet je afzetten tegen een medemens, maar die ander een duwtje in de goede richting geven. EEN „GELOOF" Civitasdagen van de V.U. Van een onzer medewerkers Traditiegetrouw hebben van 2 tot 5 septemer weer de z.g. Civitasdagen der Vrije Universiteit plaatsgevonden in „Woudschoten'' te Zeist. Deze jaarlijkse conferentie van hoogleraren, studenten en reünisten manifesteert op duidelijke wijze de verbondenheid van al len, die bij de arbeid aan de Vrije Universiteit betrokken zijn. Naast de handbalwedstrijd tussen de vrouwelijke studenten en de profes soren, waarbij duidelijk de zwakte van hetKooglerarencorps bleek, was de aandacht van het congres vooral bepaald bij het thema: Vrije Universiteit Openbare Universiteit. moeilijkt. Gezien de apostolische er priesterlijke verhouding van kerk er wereld is de keus voor de Vrije Univer siteit, principieel een fatale. De plaats van de christen is in de wereld, in solidariteit en distantie. Dan pas kan er sprake zijn van werkelijke con nicatie en getuigenis. PROF. DR. KRAEMER: Vrijheid van vorsen Woensdagavond 2 september hield prof. dr. H. Kraemer (oud-hoogleraar te Leiden) een boeiend referaat over de „Openbare Universiteit". Prof. Kraemer stelde dat men de Openbare Universi teit vooral niet moet zien als een op zettelijke, weldoordachte schepping, zoals de V.U. De Openbare Universiteit, geëvolueerd uit de Corpus Christianum universiteit, is geworden tot wat- zij nu is mede door de algemene saeculari' satie en ontkerstening van denken en oordelen. Voorts is de Openbare Universiteit geworden een weerspiegeling van de pluraliteit der levensbeschouwingen, die aan de dag treden na de verbreking van de christelijke cultuureenheid. Logisch geredeneerd zou de Openbare Universiteit door deze pluraliteit stuur loos lijken. Zij is dat echter in concreto veel minder doordat allen bezield zijn van de vrijheid, verkregen na de door breking van de bevoogding der kerk. De Openbare Universiteit als univer siteit voor iedereen ziet als hoogste deze vrijheid en onafhankelijkheid van vorsen en denken. Wetenschappelijk en levensbeschouwelijk is dit volgens spreker het enig juiste. Als christen dient men dan ook te kiezen voor de Openbare Universiteit. Het gaat hier om een der kostbaarste goederen der samenleving. Prof. Kraemer kon gezien de histo rische situatie veel begrip opbrengen voor de stichting van de V.U. in 1880. Principieel wees hij haar echter af. Ondanks Kuyper's spreken over com municatie met de moderne wereld, is de V.U. in principe een afwijzen der moderne wereld door de volstrekte dominant der antithese. Bovendien wordt door haar confessioneel karakter de vrijheid van vorsen en doceren be- 122 „Is het hier, Telak?" Het J de eerste woor- der/ dieCzij^wisseldensinds zij de kampong hadden Ve.'ja,endit huis is het." Zowel Telaks woorden als die van Nicolson kwamen er stotend uit tussen hun korte, hijgende ademhalingen. „Het is het grootste van Bantuk. „Natuurlijk". Nicolson zweeg even om zien net zweet van zijn gezicht, borst en armen te wissen. Vooral zijn handpalmen veegde hij goed at. „is dit de weg die ze afkomen?" „Er bestaa-t geen andere. Ze moeten hier dus wel Langs komen. Tenzij ze reeds binnen zijn „Tenzij ze reeds binnen zijn", echode Nicolson. Voor het eerst werd hij overvallen door een golt va-n angst en vrees, die alles zou hebben bedorven wanneer hij er zich niet onbarmhartig tegen had verzet. „Wanneer ze al binnen zijn. komen laat. Zo niet, dan hebben we nog wel en doen we misschien goed eerst een paar ten op adem te komen. We kunnen da~~ dood dan levend 1 1 ervan, bootsman: „Mijn handen jeuken, stuurman zacht. „Laten „Het i de tijd. door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Fob Limburg) binnen gaan. Wat denk jij - meteen i heel even," beloofde Nicolson en wendde zich vervolgens tot Telak. „Zie ik daar pin nen bovenop de muren?" „Inderdaad," antwoordde Telak grimmig. „Die pinnen zijn op zich zelf helemaal niet erg. Maar ze staan overal onder een sterke elektrische stroom". „Dus die poort is de enige manier om binnen te komen?" vroeg Nicolson zacht. „Ja. En om weer buiten te komen ook." ,|ja natuurlijk. Inderdaad De volgende twee mi nuten werd er geen woord gesproken; men hoorde niets dan het geluid van hun langzaam weer rusti ger wordende ademhaling. Met een bijkans boven menselijk geduld bleef Nicolson wachten op het psychologische ogenblik, waarop zij zo goed mo gelijk zouden zijn uitgerust, zonder dat de onver mijdelijke reactie nog was ingetreden. Eindelijk bewoog hij zich weer, richtte 'zich op, wreef met zijn handen over zijn half verkoolde oroek, om er de laatste druppels water van te ver wijderen. en wendde zich vérvolgens opnieuw tot Telak. „Zijn we zo net aan deze kant met een hoge muur voorbijgekomen?" Telak knikte bevestigend. ,,En stonden daar geen bomen achter, vlak tegen de muur aan?" „Dat is mij ook opgevallen," antwoordde Telak. „Laten we daar dan weer heengaan." Nicolson keerde zich om en liep onder dekking van de heg twintig stappen terug. Het was allemaal binnen de twee minuten ge beurd en op meer dan dertig of veertig meter had geen mens ook maar het minste geritsel kunnen horen. Nicolson was vlak onder de hege muur lang uit op de grond gaan Liggen en kreunde zacht jes, en daarna wat luider toen zijn eerste gekreun hoegenaamd geen aandacht had getrokken. Nu kwam de ene schildwacht na enkele ogenblikken in beweging, en tuurde gespannen de weg af. Ook de daten keken elkaar aan, pleegden haastig overleg met elkaar, en kwamen na enig aarzelen aanlopen, terwijl een van de twee een zaklantaarn aanflitste. Nicolson begon nu nog harder te kreunen, en wrong zich als in doodsnood zodanig, dat hij met zijn rug naar hen toe kwam te liggen, opdat zij niet zo gemakkelijk zouden ontdekken dat hij een Euro peaan was. Hij kon de bajonetten, zien glinsteren, in het zich bewegende licht van de zaklantaarn, en een zenuwachtige schildwacht zou het best wel eens vei liger kunnen vinden een onderzoek in- te stellen naar een lijk dan naar een nog lev.hde vijand, hoe zwaar die dan wellicht ook gewond mocht zijn. Luid weerklonk het gestap van hun zware laar zen op de verharde weg. Daarna minderde het tweetal vaart om ten slotte te "blijven staan bij de man en zich over hem heen te buigen. Voor zij weer overeind hadden kunhen komen, waren zij reeds dood. de een met een van Telaks vlammen de dolken in zijn rug de jongen had zich ge ruisloos van de muur laten glijden terwijl McKinnons pezige vingers zich om de keel van de ander sloten, nadat Nicolson de niets vermoedende het geweer uit de handen had geschopt. Bliksemsnel kwam Nicolsonj overeind en inspec teerde de twee doden. Nee. dacht hij bitter, die zijn te klein, véél te klein. Hij had op hun unifor men gehoopt, om die aan te trekken en zich op die wijze te vermommen, maar er was geen spra ke van dat deze ook maar épn van heh zouden passen. Er was geen ogenblik te verliezen. Met Telak pakte hij een van de dode schildwachten bij de polsen en de enkels, McKinnon gaf hem nog eén zetje in zijn rug, en een ogenblik daarna was hij over de muur verdwenen, terwij] de andere hem vijf seconden later was gevolgd. Nu duurde het niet lang meer of ons drietal was de poort door en bevond zich op het erf van het gr-ote huis. (Wordt vervolgd) PROF. DR. DOOYEWEERD: )9Geen christelijk sausje99 Donderdagochtend refereerde prof. dr. H. Dooyeweerd (hoogleraar aan de V.U.) over de „Vrije Universiteit". Hij wees er op dat de Openbare Universi teit niet geworden is, maar „gepland", nl. als Gereformeerde universiteit. De diepste intentie van de Reformatie heel het leven onder beslag van Gods Woord te brengen. Op wetenschappelijk terrein echter ge schiedde dit zeer oppervlakkig. Men bleef voortdenken in het dualistische schema uit de Middeleeuwen, waarbij men de natuurlijke wetenschappen plaatste onder de bovennatuurlijke wetenschap, de theologie. Men ziet dit b.v. nog bij Voetius die stelt dat de wijsbegeerte „geaccommodeerd" dient te worden aan de Heilige Godge leerdheid. Het is dan ook natuurlijk dat de mondig geworden mens uit de Verlichting geen respect kan hebben voor de religie, die immers krachtens dit schema geen „Kritik der reinen Vernunft" duldt. Voorts had de Openbare Universiteit met name in de 19de eeuw geen plaats voor geleerden van reformatorischen huize. De V.U, is in deze situatie geboren. Men doet de V.U. vaak het verwijt dat zij de volstrekte antithese stelt. Het is echter zo, dat deze door God gestelde antithese radicaal is, want zij behoort tot de wortel van het bestaan. Men mag de anthithese echter niet als een men selijk instrument hanteren. De V.U., een geloofsstuk volgens Kuyper, bedoelt niet een christelijk sausje over de wetenschap të gieten, maar de kracht yan Gods Woord in alle vakken te laten doordringen-. De V.U. is haar be staan waard vanwege haar radicale en integrale greep naar Gods Woord. PROF. DR. MULLENDER: „Oog voor werkelijkheid99 Als besluit van dit congres hield prof. dr. P. Mullender (hoogleraar aan de V.U.) een rede over de diepste achter grond van dit jaarlijks congres: „De Civitasgedachte". Zij werd omschreven als de gedachte, dat allen, die aan de universiteit verbonden zijn een ge meenschap vormen en een verantwoor delijkheid voor elkaar heoben. Dit soli- j dariteitsgevoelen was in de oorlog door I de gemeenschappelijke strijd gestimu leerd en is bovendien aan de V.U. ver diept door het'gemeenschappelijk be- De bemoeienis van de universiteit na de oorlog beperkt zich niet alleen tot de studie, maar strekt zich ook uit tot b.v. kamerbemiddeling en sportbeoefening. Toch zag prof. Mullender nog verdere mogelijkheden en wel in de eerste plaats ten aanzien van de relatie van de studenten onderling. Hij meende dat de studentencorpora te kramp achtig vasthielden aan allerlei tradities b.v, de groentijd en geen oog hadden voor de werkelijkheid van het ogen- QHROESJTSJEF, de Russische der, maakt de indruk, dat hij rotsvast geloof heeft ii ning v: landen. bevolking een stoffelijke welvaart ge niet, die de Amerikaanse ook maai in de verte nabij komt. Bij zijn be het communisme in alle zoek aan de Verenigde Staten zal dit de heer Chroesjtsjef wel duidelijk zoals men deze heeft „ontdekt". Het zal hem echter in zijn „geloof' Ook Marx meende, op grond van die niet doen wankelen. Daarvoor is hei „ontwikkelingswetten", dat het socia- dan ook een „geloof", al is het uit de stellig zou ko- mensen. s toch een merkwaardig schil tussen Marx en de Russische zijn streven i „vrede" schijnt hij oprecht. Maar het moet dan een verwachtte de de" zijn, die Rusland handhaaft in grote zijn onrechtvaardig verkregen bezit, voort- Een „vrede" ook, die de diktator. De eerste, Marx, triomf van zijn stelsel „omslag" als gevolg van gezette proletarisering, van de steeds volken doet leven in scherpere tegenstelling tussen de nige „kapitalisten" en de brede mas- Overigens heeft Chroesjtsjef blijkbaar dér niets bezittenden, die, gebukt ook geen oog voor hètgeen zich in onteigenen en de diktatuur zouden boven de verheft. Er is i steeds sterker wordende neiging er persoonlijk bezit te verwerven. Er zijn dus verschijnselen, die vestigen om de socialistische maat schappij te bouwen. Daarna zoi geen diktatuur meer nodig zijn. De tweede, Chroesjtsjef, is kenne- echte communistische gezindheid lijk van mening, dat het communisme velen doen twijfelen, zijn superioriteit zal tonen door de Maar het communistische „gel bevolking van Rusland tot een gro- maakt blind voor deze feiten, tere welvaart te brengen. Zelfs de Ook wie niet twijfelt aan de oprecht- Verenigde Staten zal men straks heid overvleugelen. Op die welvaart zul- "iet vergeten, dat de diktator, mag toch der „geloofs- lende andere landen jaloers worden, artikelen" van het echte marxisme is, dat het doel de vestiging van het communisme de middelen hei ligt. Het kan daarom ook gemakke lijk beloften verbreken, wanneer het het grote doel Hoewel wij de prestaties der commu nisten op industrieel terrein niet on derschatten, ziet het er toch in het houden daarvan geheel niet naar uit, dat de Russische ">u doen. Het Westen zij op zijn hoede. VRAGEN OVER GRATIEVERLENING J)E gratieverlening, zoals deze een denken, dat openbaarheid ingrijpen dezer dagen is geschied jegens de schade betekent voor de betrokke- een tweetal om landverraad en oor- "en, die immers bij een zo ongemerkt Iogsmisdrijven tot zware straffen mogelijk zich inpassen in het maat- veroordeelde mannen, roept vragen schappelijk leven gebaat kunnen zijn. op. In het verleden is het meermalen ge- Vooropgesteld zij, dat verlening van beurd, dat men van overheidswege gratie een tere aangelegenheid is. In de hier rijzende problemen de loop der jaren is over het karak- trachtte te ontkomen door kortweg van gratieverlening veel geschre- elke publikatie achterwege te laten, zonder dat daarbij steeds van Dit was te onbevredigender. eenstemmigheid gebleken i Is gratie gunstbetoon? Omdat zijn ogen louter gunstbetoon deze geheimhouding toch vaak niet in slaagde. Voor de volksvertegenwoordiging wilde Van Oldenbarnevelt destijds de bekendmaking van gratieverlenin- van gratie niet weten. Gratie bete- gen een zaak van essentieel belang, kende volgens hem willekeur; hem Immers is de minister ook voor gra- was het echter om recht, niet om tieverlening verantwoordelijk, en hoe gunst, te doen. zal hij ter verantwoording geroepen gratie en amnestie. Men zie in gratie, liever dan een be toning van gunst, een vorm van ho gere rechtsbetrachting, en als zo danig worde zij toegepast. Gratie De kwestie van de motivering diene dan ook niet ter ontkenning of belangrijker, omdat het hier ter wegneming van het recht, doch nen betreft die in het verleden blijk in vrijheid gesteld zijn, omdat zij zich in de gevangenis netjes gedragen hebben. Is het dan zo, dat een min der net gedrag normaal moet heten? indien mogelijk het recht te verdiepen of, het te plaatsen op hoger plan. wenselijk, hebben gegeven van een alleszins kwalijke gezindheid. Hoe staat net daarmee? Het valt toch niet aan te Daarom mag de gratie ook nimmer nemen, dat ook te dezen indruisen tegen belangrijke goederen, als daar zijn de rechts zekerheid en dé rechtsgelijkheid. nette gedrag in de gevangenis beslis send is? Wij zullen elke mogelijkheid toe- Een moeilijkheid is al dadelijk, hoe juichen die benut wordt om, ook lei wijze dient dit toch te geschieden, nog hoger plan. Het is echter een eis Openbaarheid is een belangrijke des rechts, dal. hier tot gemakkelijk BABY ZEPHYR j 3 baby zit er warmpies i «1 blik. De tegenwoordige student, voor een groot deel gerecruteerd uit de niet academische milieus, dient op een meer adequate wijze benaderd te worden. Als tweede mogelijkheid voor dc bcvof- dering van de Civitasgedachte noemde prof. Mullender een nauwere samen werking tussen hoogleraren en studen ten. Het contact dient zich niet alleen te beperken tot bij de t.entamina en examina, maar de hoogleraar dient grotere leiding te geven aan de studie van zijn studenten, die vaak met grote aanpassingsmoeilijkheden kampen. Gesprek rooms-kath. en orthodoxe theologen Hoewel tijdens de vergadering zowel de Rooms Katholieke Kerk als de Oos ters Orthodoxe Kerken zich gedistan tieerd hebben van een voorgestelde conferentie tussen beide kerken te Ve netië, gaat het gesprek toch door. In Venetië zullen theologen van beide kerken proberen nader tot elkaar ie komen. Door het Vaticaan zijn de lei der van „Unitas" te Rome Charles Boyer, de Franse Dominicaan Dumont en de Nederlander prof. dr. J. G. M. Willebrands aangewezen om dit on officiële gesprek te voeren. Kardinaal Tisserand heeft over het komend ge sprek reeds gezegd: „Het is van het grootste belang voor ons en voor de orthodoxen elkaar te leren kennen. Dat is slechts mogelijk door veelvuldi ge bijeenkomsten, waardoor punten van contact tot stand kunnen komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2