Hicuwc £dJtsrl)e (tfourant Laos vanavond in de V eiligheidsraad TOESTAND STEEDS ERNSTIGER Zending van V.N.-leger in behandeling Frankrijk en Tunesië bereiken akkoord Werkloosheid in augustus weer iets gedaald VIJF HEEMSKINDEREN iVV-'l- in actieprogram Vrijere loonvorming is moeilijk hanteerbaar Ike naar huis Boudewijn 29 Najaarsbeurs geopend Wegwerkers op spoorlijn door trein gegrepen D.C.-8 op eerste vlucht buiten de Ver. Staten MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMEK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfr is gijebleuen rngn htrl ia tegenspeel" Veertigste jaargang no. 11660 NIEUWE WIJKEN ideaal LOGGER voor Koningin SPORT van ZATERDAG Zie pag. 6 T7ANAVOND om acht uur komt de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bijeen om het verzoek van Laos om militaire hulp tegen de communistische rebellen te bespreken. De toestand in het land, waar de noodtoestand is afgekondigd, is zeer kritiek. Kroonprins Savang Vatthena treedt, nu als regent op voor zijn ziekelijke vader. Direct na de afkondi ging van de noodtoestand werd hij beëdigd. De Amerikaanse president is gedurende het weekeinde op zijn vakantieverblijf in Schotland voort durend door middel van rapporten op de hoogte gehouden van de laatste Ze ziet er niet naar uit dat ze gewend is een blad voor de mond te nemen, deze Elsa Maxwell uit Hollywood, schrijfster van een dagelijkse rubriek in Ameri kaanse kranten. Ze vertoeft thans op het filmfestival van Ve netië en,staat er zelfs in het middelpunt van de belangstel ling. Onnodig te zeggen dat ook haar hoed er wel enigszins op- W ereldkampioen melkkoe De Japanse Holstein Registration As sociation heeft een Holsibedn-koe in het dorp Mdto in Noord-Honsjoe uitgeroepen tot de beste melkkoe ter wereld. De koe is drie jaar en tien maanden oud en stamt af van Noordhollands en Friies vee. Het dier heeft in een jaar 13.247 kg melk geleverd tegenover een oud wereldrecord van 11.380.7 kg op naam van een Ameri kaanse Holstein-koe. (Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, worden er in Nederland het stamland dezer kampioenen niet derge lijke records nagestreefd. Dergelijke prestaties zijn alleen te verkrijgen dank zij kunstmatige verlenging der lactatie- periode, buitengewone zorg en voeding en drie maal melken per dag. Van rentabili teit is bij dergelijke prestaties in het ge heel geen sprake meer. In Nederland streeft men naar een hoog rendabel ge middelde voor de gehele veestapel. Dit gemiddelde is in Nederland ongeveer 3985 kg per melkkoe, een prestatie waar aan men in Japan niet kan tippen.) „Prijs de Zee" weer bekroond (Edinburgh) D eflilm Prijs de Zee" van de Neder landse cineast Herman van der Horst is op het filmfestival, dat deze week in Edinburgh wordt gehouden, bekroond met de ,,Roy Thomson Film Award", een geldprijs van 1000. Het is de vijfde maal in twee maanden tijds dat deze ongeveer negen maanden oude film is onderscheiden, ditmaal voor het eerst met een geldprijs. ernstige ontwikkelingen in Laos, nisme wordt bedreigd. Op het ministerie van buitenlandse zaken in-Washington wordt de in Laos als een groter gevaar voor de vrede gezien dan de tische dreiging van vorig jaar in de Straat van Formosa. Een communis tisch succes in Laos zou immers een grotere militaire tegenslag voor het Westen zijn dan het verlies van het eilandje Quemoy. Een eventueel ver lies van Quemoy zou het nationalis tisch Formosa juist strijdlustiger maken. Zaterdag heeft het Amerikaanse minis terie in een scherpe verklaring Rusland, China en Noord-Vietnam ervan beschul digd, dat zij de rebellie in Laos steunen en leiden. Het Russische blad Izwestia heeft op zijn beurt de Verenigde Staten van in menging in de strijd in Laos beschuldigd. En prémier Tsjou en Lai van Rood-China verklaarde zondag, dat de imperialisten de spanning in het Verre Oosten veroor zaken en onenigheid zaaien in de betrek kingen tussen de Afrikaanse en Azia tische landen. Noord-Vietnam heeft er nog een schep je bovenop gedaan en de Verenigde Sta ten aangewezen als aanstichters var moeilijkheden in Laos. Bovendien heeft het bij de V.N. gepro testeerd tegen Laotische verzoek militaire bijstand. Inmiddels heerst er achter de schermen van de Verenigde Naties een grote poli tieke bedrijvigheid. Omdat de situatie in Laos nog niet duidelijk is er zijn nog geen positieve bewijzen, dat geregelde troepen uit communistisch Noord- Vietnam de grens van Laos hebben schreden is Amerika er voor, dat de Veiligheidsraad een speciale subcommis sie samenstelt om in het bedreigde land een onderzoek in te stellen. Verschillende landen zijn reeds gepolst dit voorstel te steunen. De communistische landen zullen ver moedelijk voorstellen de oude bestands commissie weer in het leven te roepen. Laos zelf wenst deze commissie niet. Of Rusland zijn veto over het Ameri kaanse voorstel zal uitspreken is nog niet zeker. Doet Rusland dit wel. dan zal de Algemene Vergadering in een spoedzit ting bijeen worden geroepen. Verder is het de vraag of Laos tevre den zal zijn met de door de Verenigde Staten voorgestelde subcommissie. De minister van defensie, Phoemi Nosavan, heeft reeds gedreigd, dat Laos .een beroep zal doen op de Zoavo (Zuidoostaziatische verdragsorganisatie), die juist vijf jaar bestaat. De militaire adviseurs van de Frankzone blijft gehandhaafd Frankrijk en Tunesië hebben zater dag, na meer dan een half jaar van moeilijk onderhandelen, waarbij het overleg herhaaldelijk werd afgebro ken, een nieuwe handelsovereenkomst en een financieel akkoord gesloten. De voornaamste punten zijn: 0 Tunesië zal niet uit het frankgebied treden, zoals na de devaluatie van dc Franse frank op 30 december jl. werd voorspeld 0 Voor vele Franse produktcn zal bij invoer in Tunesië een voorkeurstariei worden toegepast. 0 Frankrijk zal Tunesische tarwe, 300.000 kwintalen gerst en 750.000 hl. wijn blijven aankopen legen prijzen, die hoger liggen dan die op de wereld markt, terwijl Frankrijk 500.000 hl. wijn zal invoeren, waarvoor een reclit van 5 pet ad valorem verschuldigd is. De overeenkomst gaat 1 oktober in. Tu nesië krijgt een bijzondere deviezenreke- ning v-an Parij-s. Alle financiële transac ties tussen Tunesië en landen buiten de framkz-one zullen namelijk via de Parijse valutamarkt lopen. Tunesië krijgt hier- Ontwapeningsgroep van tien landen Binnenkort zal een officiële verklaring komen over de stichting van een tien-' landengroep voor ontwapening. Deze tien landen zouden zijn: de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Canada en Italië en anderzijds Rusland. Polen, Tsjechoslowakije, Roemenië en Bulgarije. Volgens inlichtingen uit het V.N.-hoofd kwartier zou de groep begin i960 te Genève met haar werk beginnen. voor bij de Bank van Frankrijk een re kening van 15 miljoen dollar. Verwacht wordt dat de Frans-Tune- sische handel op het huidige peil ongeveer 45 miljard frank per jaar zal worden gehandhaafd. de vrijheid door het Zoavo zullen 18 september In Bangkok van gedachten wisselen over de gebeur tenissen in Laos en India. In officiële kringen in India is men India bang, dat de Chinese troepenconcen traties aan de Indiase grens een onder deel zijn van een plan op lange termijn om eerst de grensbewoners en later wel licht geheel India in de communistische invloedssfeer te brengen. Communistische controle over de grens staten Bhoetan, Sikkim en Nepal kunnen steun verschaffen aan een eventuele toe komstige rebellie van de communisten in Men verwacht in Nieuw Delhi geen communistische invasie in de Himalaya- staten. Het is meer de bedoeling van de Chinese communisten de grensbevolking onder de indruk te brengen va nde macht van China en de machteloosheid van India. Wellicht zullen de Chinezen ge heime voorstellen aan Bhoetan, Sikkim eh Nepal doen en daarbij wijzen op de economische ontwikkeling van Tibet. De Indiase communistische partij heeft deze plannen reeds vier jaar geleden be sproken. (Van c DE"J tciaal-economische redactie) werkloosheid is in de maand augustus weer iets afgenomen als gevolg toenemende seizoenwerkgelegenheid in de landbouw en een opneming var groot aantal in juli als werkloos ingeschre ven jeugdigen (voormalige scholieren) in het arbeidsproces. Het aantal werkloze mannen daalde augustus van 44.737 tot 41.204, terwijl de bezetting van aanvullende werken ver minderde van 9-803 tot 8-833. Derhalve nam de geregistreerde arbeidsreserve van man nen met ruim 4500 af van 54-540 tot 50.036. De toeneming van de werkgelegenheid in de landbouw was echter relatief ge waardoor de daling van de geregistreerde arbcidssreserve iets beperkter bleef dan in deze tjjd van het jaar verwacht had mogen worden. Daardoor vertoonde het voor het normale seizoen gecorrigeerde Het N.V.V. wenst, hoewel het de gedifferentieerde loonpolitiek moei lijk hanteerbaar acht en onrechtvaar digheden vreest, van de mogelijk heden welke deze loonpolitiek biedt, volledig gebruik te maken. Bijzondere zorg moet uitgaan naar de groepen, die achter dreigen te geraken, waarbij met name gedacht wordt aan het overheidspersoneel, de landarbeiders en de werknemers in de dienstverlenende bedrijven, aldus het begin van het ont werp-actieprogramma van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, dat 2 ok tober. de derde dag na de algemene ver gadering van het verbond, in Utrecht zal worden besproken. Het N.V.V. wil eveneens onderzocht zien of een wettelijke minimumloonregeling een hanteerbare bijdrage bied» tot her waarborgen van een redelijk aandeel in de welvaartstijging voor de laagst bezol digden. Met name in de. depressie kan een dergelijke loonvloer nuttig zijn ter af remming van de neerwaartse spiraalbe- Door middel van relatief grotere loons verbeteringen dient aan de laagst bi digden wat meer armslag te worden boden. Mede in verband met de in het E.I verdrag voorkomende bepalingen in; de gelijke beloning voor mannen en v wen zal aan de verhoging van de v wenlonen extra aandacht dienen te den gegeven, aldus het N.V.V. De mogelijkheden tot systematische mindering van de gemeenteklassen schillen voor het bedrijfsleven in zijn ge heel worden door de gedifferentieerde loonpolitiek teniet gedaan. Bij het afslui ten van collectieve arbeidsovereenkoms ten en loonregelingen wil het verbond niettemin reeds gelijke beloning in alle gemeenteklassen nastreven. Het N.V.V. wenst voorts o.a.: een gron dige herziening van de wettelijke invali- diteits en ongevallenverzekering. Daarbij moet er naar worden gestreefd de inva- liditeits- en ongevallenverzekeringen in een arbeidsongeschiktheidswet samen te voegen. De leeftijd waarop jeugdigen, jongens zowel als meisjes, in het arbeidsproces mogen worden opgenomen, dient binnen afzienbare tijd en als eerste stap op 16 jaar te worden gesteld. Een keurploeg van het Kon. Ned. gymnastiekverbond heeft zater dag in Zoetermeer, als onderdeel van Oranjefeesten demonstraties gegeven. Na afloop wilde het be stuur van de Oranjevereniging Wilhelmina zijn krachten ook eens op het paard beproeven. Voor die „beproeving" begon po seerden de heren (v.l.n.r. C. Klos, A. Groenheijde, A. v. Well, J. Houtman en Jac. Moens) in een moderne versie van de vier, par donvijf Heemskinderen. Nou, kinderen President Eisenhower is vanmorgen, na een bezoek van dertien dagen aan Euro pa, uit Schotland vertrokken naar Wash ington. Als gevolg van slecht weer bo ven IJsland kon het voorgenomen oezoek aan president Asgeir Xsgeirsson van IJsland geen doorgang vinden. Het toe stel van Eisenhower zet rechtstreeks koers naar Washington. Vandaag viert koning Boudewijn dv Belgen zijn 29ste verjaardag. Er is geen officiële viering, afgezien "an een cere moniële aflossing van de wacht voor het paleis te Brussel. i de geregistreerde arbeidsreserve t 3000 s ge daald, in augustus een geringe staging van 2000, waardoor het thans 70.000 (waar onder 22.000 gevallen van wr(jvingswerk- foosheid) bedraagt, aldus een bekendma king van het ministerie van sociale zaken. Terwijl de geregistreerde arbeidsreserve van mannen in alle overige provincies daalde, bleef deze in Zuid-Holland vrijwel gelijk en vertoonde in Limburg een stij ging door de situatie in de mijnen. In Zuid-Holland was enige vermindering van de spanning op de bouwmarkt merkbaar, terwijl de afloop van het toeristensedzoen zich hier iets sterker deed voelen dan elders. De cijfers voor deze provincie: 8.089 (eind aug.) tegen 8.034 (eind juli). Vorig jaar telde Zuid-Holland een gere gistreerde arbeidsreserve van 11.718 (eind aug.) tegen 12 096 (eind juli). De metaalindustrie vertoont een nog steeds toenemende bedrijvigheid in het land, waardoor de reeds bestaande tekor ten aan vakarbeiders nog groter worden, terwijl aan ongeschoold personeel en geoefende metaalbewerks grote be hoefte is- „Voorbeeldig" Een „voorbeeldige" gevangene in een zg. open gevangenis te Katri- neholm in Midden-Zweden blijkt kans gezien te hebben, ongemerkt talrijke inbraken in de stad te ple gen. De politie vond het aanvanke lijk „te fantastisch", dat de man de schuldige zou zijn, maar hij heeft inmiddels bekend. Het Aalsmeerse bloemencorso, dat langzamerhand internatio nale vermaardheid heeft ge kregen, was ook zaterdag weer de moeite van het bekijken waard. In het Olympisch Sta dion te Amsterdam dienden de praalwagens als kleurrijk decor het openluchtspel Maske rade, onder regie van Marius Kruyne. Op de foto ziet men hoe mooi en hoe druk het was. gebruiksgoederen) In Utrecht is vanmorgen de 73e najaars beurs geopend. Deze beurs die tot en mei zaterdag 12 september zal worden gehou den in de Vredenburggebou wenis geheel gewijd aan de gebruiksgoederen. Voor het eerst zijn dit jaar niet de ge bouwen aan het CroeseJaanterrein in ge- De najaarsbeurs, die een oppervlakte van 20.000 vierkante meter beslaat, geeft aan 1138 firma's uit 24 landen de gelege hedd hun produkten te exposeren. Nederland is de grootste deelnemer a deze najaarsbeurs met 720 inzending! direct gevolgd door West-Duitsland n 174 inzendingen. Voorts zijn er produkten uit Engeland (50). Zwitserland (40), Frank rijk (36), Italië (22), Ver. Staten (19), Zwe den (18), België (15), Japan (10), Denemar- enk (6), Oost-Duitsland (5), Spanje (5), Luxemburg (3), Noorwegen (3), Finland (2), Oostenrijk (2), Portugal (2), Canada (1), Hongarije (1), Israël (1), Liechtenstein (1), Tsj. Slowakije (1), en Tunis (1). Vele doden in het verkeer Het weekeinde heeft weer trieste lijst van verkeersongevallen opgeleverd Zaterdagochtend zijn op de spoorlijn tussen Berchèm en Ravenstein twee weg werkers door nog onbekende oorzaak door een trein gegrepen. Een hunner, de heer Laarakker uit Schaik, werd gedood en de ander, de heer Hebink uit Rotter dam, werd ernstig gewond. Hij is naai het ziekenhuis in Oss overgebracht. De mannen waren in dienst va: Welzenes uit Rotterdam. Bij het oversteken per bromfiets de Groene Kruisweg onder de gemeente Rhoon is zaterdagmiddag de 57-jarige W. Verschoor uit Poortugaal door een vrachtwagen overreden en kort na het ongeval overleden. De bromfietser stak zonder op te letten de verkeersweg over. Een vrachtwagen, bestuurd door de 23- jarige P. C. W G. uit Rotterdam, raakte het voorwiel van de bromfiets. De 27-jarige landbouwerszoon mJ Bovee uit Halsteren is na het verrichten van landbouwwerkzaamheden met zijn trekker dodelijk verongelukt. Door nog onbekende oorzaak is B. met de trekker in een sloot gereden en onder het voer tuig terecht gekomen. Toen de 4-jariee Henry Korver zater dagmorgen plotseling de middenweg te Heerhugowaard overstak werd hij aange- Vijftien doden door storm in Italië Een zware storm die gisteren heeft gewoed in het gebied van Ancona (Mid- den-Italië) heef» aan tenminste tien per- men het leven gekost, terwijl er ruim iiftig gewond raakten Een aantal par- men wordt vermist. In de stad Ancona werden enkele hon derden vracht- en personenauto's tegen muren gesmeten of van parkeerplaatsen weggevaagd door stortvloeden van mod der en water, waardoor eveneens ge bouwen werden beschadigd De belangrijkste spoorwegverbinding van de oostkust naar Noord- en Zuid- Italië werd verbroken Het station van Ancona kwam onder water te staan. Gehavende automobielen liggen tussèn de rails. reden door de auto van de garagehouder J. M. uit deze gemeente. Het knaapje is 's avonds aan zijn verwondingen c Zondagavond is de 59-jarige wiel rijder S. W. Zwanink uit Amsterdam bij het oversteken van de Leeuwarderweg in Amsterdam-Noord door een personen auto gegrepen en vrijwel onmiddellijk overleden. Te Amersfoort kwam de 60-jarige D. Scholtus onder een auto, toen hij met zijn bromfiets de weg overstak. Hij overleed in het ziekenhuis. In het St. Elisabethsziekenhuis te Tilburg is zaterdagmiddag overleden de eerste luitenant van het korps comman dotroepen uit Roosendaal H. J. Oostrom. Luitenant Oostrom was een van de in zittenden van de jeep die op 4 september in de omgeving van Lage Zwaluwe ver ongelukte. Hij was 26 jaar. C. J. van Mastrigt voorgedragen als CNV -voorzitter Tot opvolger van de heer M. Rup- pert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die per 1 ok tober tot lid van de Raad van State is benoemd, wordt de heer C. J. van Mastrigt voorgedragen. Een algemene vergadering van het C.N.V. zal op 21 september a.s. over de opvolging moeten beslissen. De heer Van Mastrigt bekleedt thans de functie van vice-voorzitter van het verbond. Naar wij van het C.N.V. vernemen, zal de heer Ruppert 30 september de christelijke vakbeweging verlaten. Ook zullen er twee nieuwe bestuurs leden van het C.N.V. aangewezen die nen te worden ter voorziening in de va katures Roolvink en Ruppert. De bij het C.N.V. aangesloten bonden hebben tot 24 september aanstaande gelegenheid kandidaten te stellen. De verbondsraad zal hieraan eventueel nog een eigen kan didaat kunnen toevoegen, waarna dan de beide nieuwe bestuursleden gekozen zullen worden in een tweede buitenge wone algemene vergadering, die op 19 oktober zal worden gehouden. Opnieuw branden in droge bossen Zaterdag zijn in Apeldoorn weer vijf bosbranden ontstaan. In Ugchelen lang zamerhand beruchrt doordat hier geregeld bosbranden uitbreken ontstond tot twee maal toe brand in een perceel jonge den nen. Vlak nadat deze branden waren ge blust, brak op twee plaatsen tegelijk brand uit in een perceel jonge dennen bij de Wapenberg in Ugohelen. Voorts was er nog een brandje in een bosperceel in Berg en Bosch. Dank zij het snelle optreden van brandweer en bosbrandweerkorpsen ging in totaal slechts zeven hectare bos ver- De Apeldoornse brandweer gelooft dat de branden het werk zijn van de brand stichter, die al eerder van zich heeft doen spreken, maar die men nog steeds niet heeft kunnen pakken. Op de Beekseheide onder Hïlvarenbeek gingen zondagmiddag 15 ha bos en heide, eigendom van de gemeente Tilburg, in vlammen op. Honderden manschappen van Tilburg, Hilvarenbeek en Goirle hebben twee uur lang strijd geleverd tegen het vuur. Zij werden daarbij geassisteerd door militairen van de Willem 2 kazerne te Tilburg. De oorzaak is onbekend. Zonnig De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog en zonnig weer. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Weinig wind en ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 8 sept.: zon op: 6-01 uur, onder 19.14 uur. Maan op 12.35 uur, onder 22.06 uur. Op 9 september Eerste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vlies, elde De Bilt Twente Helsinki Stockholn Schiphol had de primeur Demonstratie goed verlopen De twee vluchten die zaterdag morgen van Schiphol af zijn gemaakt met het eerste lange afstandtoestel, de Douglas DC-8, waren niet alleen de eerste demonstratievluchten in Europa, maar tevens de eerste bui ten de Verenigde Staten. De heer I. A. Aler, president-directeur van de KJj.M. en de heer U. F. M. Dellaert, directeur N.V. luchthaven Schiphol, maakten met talrijke genodigden de eerste tocht mee. Op de tweede vlucht bevonden zich, be halve drs. E. H. van der Beugel, ook aan boord o.a. het hoofd van de afde ling luchtvaartinspectie van de rijks luchtvaartdienst, dr. C. A. F. Falken- hagen en de heer J. M. H. Grosfeld. De heer Grosfeld was in december 1933 boordwerktuigkundige op de fameuze vlucht van de Pelikaan, die in record tijd van Schiphol naar het toenmalige Nederlands-Indië en in recordtijd terug vloog met de kerstpost. De bemanning van de Pelikaan werd, zoals velen zich nog herinneren, gevormd door de vlie gers Iwan Smirnoff, Piet Soer en mar conist H. van Beukering. De heer Grosfeld. die met kennersblik het grote Douglastoestel van buiten had bekeken, trok onwillekeurig vergelij kingen met de toestellen waarmede hij destijds heeft gevlogen. Het straalvliegtuig steeg tot een hoogte van ongeveer tienduizend meter. Het gleed gedurende circa een half uur met een snelheid van 850 km per uur door de wolkenloze lucht boven de Noordzee. De sproeiers voor de luchtverversing, in de rugleuningen aangebracht, maak ten meer geluid dan de motoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1