Residentie Orkest speelt weer belangrijke rol Bezoek aan het jammerdal der vluchtelingen in Oostenrijk I NIEUW3 LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 Agenda voor Leiden Zaterdag Maranabhakerk, 3 uur: opening chris telijke school voor slechthorenden en lakgebrekkigen voor Leiden en om- i streken. Stationsplein, 12.45 uur: afdeling Leiden I Nederlandse christelijke reisverentglng bloemenspel in het Amsterdamse stadion. Recreatiezaal meelfabriek De Sleutels, 15.30 tot 17.30 uur: Federatie van klaver- jasverenigingen Leiden en omstreken, re- I ceptie ter gelegenheid van het tienjarig Des taan. Zondag Pieterskerk, 7 uur; bijzonder Kerke- I hervormde Gemeente, dr. P. L. „Opnieuw beginnen". Muziek in LEIDEN Wat kanttekeningen bij een aantrekkelijk programma ZOALS REEDS EERDER werd gemeld, zal het Residentie Orkest ook in het komende concertseizoen te Leiden een aantal concerten geven, waarvan het belang voor de muziekminnaars stellig groot zal zijn. Op een persconferentie in de Turk waren de heren Brederode en Citroen, respec tievelijk directeur en perschef van het Residentie Orkest, zo vriendelijk ons verscheidene waardevolle inlichtingen te verstrekken betreffende het nieuwe programma en wat dies meer zij- Voor het volledige programma verwijzen we naar de intussen beschikbare folder der abonnementsconcer ten, terwijl in het orgaan van K. en O. gegevens zijn te vinden omtrent de bijdragen van het Residentie Orkest aan de serie „Meesterconcerten". We ïrken ons tot enkele kanttekeningen en commentaren. Schoonheim Apotheken Maandag Het gulden Vlies, 2.30 uur: Boeken- cirkel van de afdeling Leiden van de Ned. vereniging van Huisvrouwen. Antonius-clubhuis, van 7 tot 11 uur n.m.: najaarsbeurs voor detaillisten. Pieterskerk, 8.30 uuravondmuziek door Adriaan Blankenstein. Dinsdag Het gulden Vlies, 2.30 uur: openings middag afdeling Leiden Ned. Vereni ging van Huisvrouwen. Gebouw Prediker, 8 u.: opwekkings bijeenkomst J. Maasbach. Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Antonius-clubhuis, 3 tot 11 uur: beurs voor detaillisten. Woensdag Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uurmiddagpauze-bijeenkomst. Geregracht, 8 uur: openlucht bij een komst Baptisten Gmeente. Koor Pieterskerk, 7.30 uuravond- Antonius-clubhuis, 3 tot 11 uur: beurs voor detaillisten. Donderdag Groot Auditorium, 10.30 zesde congres van de International Phar maceutical Students' Fed< Rijksherbarium, 8 uurledenvergade ring afd. Leiden Natuurhistorische Ver eniging. Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Antonius-clubhuis, 3 tot 11 uur: beurs voor detaillisten. Oude Vest 159, 2 uur: vertrek Oud-Leiden naar verschillende hofji Hervormd wijkcentum Het Boshuis (Hoflaan), 2 uur: onofficiële opening chr^nijverheidsschool voor meisjes Bos huizen. Vrijdag Ons Huis, Borneostraat, 8 uur: viering dertigjarig bestaan speeltuinvereniging Oosterkwartier. Garenmarkt, 8 uur v.m.: vertrek K. en O.-excursie naar Deltawerken. De Lakenhal, 8 uur: opening door bur gemeester jhr. mr, F. H. van Kinschot van een groepstentoonstelling van De Nederlandse kring van Kunstenaars. Bellevue, 8.30 uur: prijsuitreiking Leidse Districts-Dambond. Zaterdag Haarlemmerweg 2, 2 uur: vertrek ex cursie N.C.Reis-V. afdeling Leiden naar Braassemerplassen. LEIDERDORP: gebouw Irene, 8 uur: startavond Geref. jeugdwerk. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Een zomer vol hartstocht (18 jaar); donderdag: Nachten zonder liefde. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De tijger van Eschnapur (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De geluk kigste vrouw ter wereld (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De beul van Springdale (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De levens roman van Joseph Schmidt (alle leef tijden). Tentoonstellingen Museum van olkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Ra penburg 73; elke dag geopend van hail 10 tot nalf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburgelke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juri disch studiecentrum, elke dag te bezich tigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uui (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Geologisch en mineralogisch Garenmarkt lb: elke dag geopend 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en va 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uit leenafdeling, geopend van half 10 tot half 6, op zaterdag t 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdagen vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag vai tot 5.30 en van 7 tot 9 uur dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; z dag van 10 tot 5.30 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer" Pesthuislaan 7: elke dag geopend 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstr. lb: elke dag geopend van op zaterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 woensdag 1 1 zaterdag en vrijdag (speciaal jeugd) van 6.30 tot 8.3 Pilgrimf athers-huis j r elke dag geopend vai van 2 tot 4 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 Voor hen, die het hoogtepunt van een symfonieconcert beleven bij het optreden de instrumentale of vocale solist, zal een gebeurtenis zijn op 19 november de vermaarde pianist Nikita Magaloff te beluisteren in het weinig gespeelde vijfde ert van Prokofjef. De in Amerika bewonderde cellist Leonard Rose zal op 17 december tijdens zijn eerste Europese tournee te Leiden optreden met het bekende concert van Boccherini. Volgens kenners behoort Rose tot de .coming men" in de wereld van de cello. Weerzien Otterloo op 19 november; Hymne orkest van de hier nog weinig be kende Zwitser Willy Burkhard; Roussels vierde symfonie en Messiaens ..Offrandes oubliées" op 11 februari en Stravinsky's .Chant du rossignol" op 17 december. Een aantrekkelijk Nederlands werk is voorts Diepenbrocks Marsyas-suite 00 29 okto- waarin men een aanmerkelijk an dere Diepenbrock zal vinden dan bijvoor beeld in de meer bekende Elektra-muziek. Dat de namen van J. S. Bach. Beethoven. Rossini, Schubert, Haydn. Mozart en Tsjaikowsky niet ontbreken, spreekt van- :elf. Voor vele Leidenaars zal het optreden van de violiste Johanna Martzy op 29 oktober met Bruchs bekende vioolconcert in g een weerzien zijn; zij trad reeds herhaaldelijk hier op. Dit geldt ook voor Erna Spoorenberg, die op 7 januari Mozart-aria's zal zingen, voor Alexander Uninsky, die op 3 maart Chopins piano concert in e zal spelen, voor Adrienne de Smet, tweede concertmeester van het or kest, die op 24 maart het vioolconcert in G van Mozart zal vertolken en voor Janinc Dacosta, befaamde Franse pianiste, die 27 april Tsjaikofsky zal uit- Een eerste kennismaking zal zijn de Duitse pianist Robert-Alexander Bohnke, die 11 februari Schumanns concert hoopt te spelen. Natuurlijk zal Willem van Otterloo herhaalde lijk de dirigeerstok hanteren op de hem eigen geïnspireerde en accu rate wijze. Bovendien zullen we enige gastdirigenten aan het werk kunnen zien: op 7 januari Bernard Haitink met het Radiophilharmo- nisch Orkest, die beden reeds te Lei den een uitstekende indruk hebben achtergelaten; op 11 februari Jean Fournet, op 3 maart Jean Martinon, en op 27 april treedt voor het eerst op de veelbelovende Duitse dirigent Franx-PauJ Decker. Uiteraard zullen de onverwoestbare klassieken der orkestliteratuur ook dit en niet op de programma's ontbre ken. We willen echter eens in het bijzon der aandacht vragen voor drie belang- ■ijke werken van het laatromantische tijdperk der Duits-Oostenrijkse muziek, drie werken die men niet zo vaak hoort die toch tot de mijlpalen van de mu ziekgeschiedenis worden gerekend Mahlers eerste symfonie op 29 oktober. Bruckners (onvoltooide) negende sym fonie op 7 januari en het weinig gespeel de symfonische gedicht „Also SDrach Zarathustra" (op 27 april) van Richard Strauss. 1 12 tot 4.30 r de grotere 10 uur 's avonds. Boisotkade half 10 tot 12 en Hedendaags Liefhebbers van hedendaagse muziek zü, die ondanks enige reserve toch op de hoogte van deze tijd willen zijn, zul len belangstelling hebben voor de uitvoe ringen van de volgende werken: Diver timento voor koper slagwerk van Willem VRAAG KLEURADVIES EN FOLDER BIJ PLASH CO LOR NE0ERLAN0 N.V. Singel 514 - Amsterdam Wij willen er ten slotte gaarne op wij zen. dat in het kader van de Meesterserie van K. O. het Residentie-Orkest enkele belangrijke concerten zal geven. Zo zul len onder Poslavsky o.a. het fagotconcert K.V. 191 van Mozart, de „Symphoi pour des instruments a vent" van Stra vinsky ter nagedachtenis van Debussy en Debussy's onvolprezen „La mer" wor den gespeeld. Op 18 februari zal voor het eerst te Leiden de neger-dirigent Dean Dixon het orkest leiden onder meer in Brahms' vierde symfonie en wel licht in een werk van de hedendaagse belangrijke componist Saeverud. Na het grote succes dat Dean Dixon on langs te Scheveningen behaalde, is het niet twijfelachtig of dit optreden zal onze grote belangstelling zeker waard zijn. Ten slotte zal eveneens in deze seri het orkest onder Van Otterloo en me medewerking van Cor de Groot Beetho- vens vierde pianoconcert uitvoerei bovendien, in verband met het Mahler- jaar I960 (Mahler leefde van 1860—1911) diens vijfde symfonie spelen met het be roemde adagietto. Wanneer men dit alles overziet, wordt men zich er van bewust, dat het Resi dentie-Orkest ook dit seizoen te Leiden een belangrijke rol in het muziekleven zal gaan spelen, ondanks het feit, dat de gemeente Leiden nog altijd niet tot sub sidiëring van dit ensemble heeft kunnen besluiten. Dr. J. van der V Mevrouw Franken-Duparc (LEIDEN) over: Dit bezoek had plaats van half juli tot half augustus en het bood door het voortdurend verblijf temidden van de vluchtelingen ruimschoots gelegen heid hun moeilijkheden en problemen te leren kennen- Enerzijds is het verheugend te zien, wat er gedaan is en wordt. Daar stonden nu de nieuwe flatgebouwen, die een eind maken aan een veertienjarig of zelfs langer verblijf in de ellendige barakken. Voor de allerarmsten onder degenen, die een woning krijgen, waren zelfs meubelen ter beschikking gesteld door het UNREF, dus dat onderdeel van de UNESCO, dat zich met de vluchte lingen bezig houdt. Deze week is de door studenten aan gelegde speelplaats in gebruik genomen Schommels, wippen e.d. werden bekos tigd van het door de Hervormde Jeugd groep in Emmen bijeengebrachte en vaak zelf „verdiende" geld. Er zijn een tweehonderd gezinnen en enkelingen, die er nog steeds slecht voor staan. Sommigen van hen komen voor een woning in aanmerking, anderen niet. De datum, waarop ze het Oostenrijks staatsburgerschap aanvaard hadden, ls hiervoor beslissend. Bij informatie bleek, dat gordijnen en linnengoed het meest nodig waren. Maar wilden een tweehonderd gezinnen dit ontvangen, dan was hiermee (en dan het één één bed) een klieine 5000 gulden gemoeid. We beschikten over het linnengoed gebracht in de eerste weken van juli en over ruim tweeduizend gulden, nog verdubbeld door de grandioze gift van een onzer kerken. Maar er waren, ook andere behoeften: eerst werden dus die kleinere puzzels opgelost: reparatie van een invalidewa gen, ondergoed voor enkele zieken, brel- wol voor een verlamd meisje, levens middelenpakketten en voor enkele Jari ge ouden, die 80 jaar of ouder werden en door niemand werden bezocht, ver- jaarspakjes. Een tweedehands-naaimachJ- ïchie kan verdienen, een schrijfmachine r een invalide man, die proberen zal diploma te halen. „Oegstgeest" be- gde twee schrijfmachines: de ene r een blind echtpaar, waarvan de uw vroeger secretaresse ls geweest, ander voor een ingenieur, die zo door Adventkerk collecteert in Leiden voor Zending In september zullen leden van de Ad ventkerk, meer bekend als De Kerk der zevende-dagsadventisten, in Leiden en omgeving om een bijdrage verzoeken voor de medische Advent-Zending. Van vele bedrijfsdirecties heeft men al toe zegging van flinke bedragen ontvangen De bedoeling is niet, dat men door zijn gift een Nederlandse Kerk steunt, maar met het geld, dat met deze actie wordt bijeengebracht, hoopt men te kunnen meewerken aan de bestrijding van een thans in Brazilië veel voorkomende vre selijke huidziekte. De Adventkerk heeft in Campo Grande een ziekenhuis ge sticht, waarin men deze gevreesde ziekte trachtte voorkomen door oorzaak en ge neeswijze op te sporen. Bij de collecte zal een tijdschrift worden aangeboden, waar in meer over deze speciale medische Zen ding valt te lezen. tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Rijksmuseum v. Volkenkunde, Steen straat la: elke dag geopend van 10 tot Drumband De Burcht viert jubileum Volgende week zaterdag viert D« Burcht, Leids jeugdorkest en drumband, in het Antoniusciubhuis het vijfjarig ju bileum van de drumband. De oprichting had indertijd plaats op initiatief van de heer K. de Jeu, wiens vakbekwaamheid ervoor instond, dat de jeugdige tamboers en blazers spoedig van zich zouden laten horen. En dat is gebeurd. Na een verras send goede eerste uitvoering op 20 april 1955 in de grote zaal van Den Burcht volgde een groot aantal prachtige cessen. Prijzen werden behaald op coursen te Haarlem, Delft en Boskoop. Na enige tijd besloot het bestuur 01 een jeugdorkest op te richten, alleen m koperblazers Zo wil men jongens v, tien tot achttien jaar opleiden tot bekw me muzikanten, die later door de ande plaatselijke muziekkorpsen kunnen w( den overgenomen. De heer J. Scheffe kreeg de leiding. Op 23 april 1956 presenteerden h Leidse jeugdorkest en de drumband zi voor het eerst samen in het openbai Nadien ging het voortdurend crescendo met De Burcht. Er kwamen ook mi bij en het Anjerfonds schonk 1000, t mee fleurige uniformen voor de majo rettes konden worden aangeschaft. Jeugdorkest en drumband, die inmid dels nationale bekendheid genieten, tellen tachtig actieve leden, aangevoerd door de heer W. Marks. De heer Scheffers moest om gezondheidsredenen aftreden. De jeugdige muzikanten krijgen hun technische opleiding van de heer A. Bijls- ma van Toonkunst. Natuurlijk zij nog wensen. In de eerste plaats eei hoorlijk repetitielokaal en verder uit breiding van het instrumentarium. Instituut voor culturele anthropologic 1 sociologe van niet-westerse volken, Eerste Binnenvestgracht 33aelke dag ;nd van 9 tot 12.30 en van 2 tot behalve zaterdagmiddag. (Deze opgaven gelden niet voor 1 feestdagen). Th. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a. Leiden, tel. 23405 enkele brieven te schrijven een zakcent verdient. Om tenslotte allen zonder onderscheid tc helpen, gingen we aldus te werk. Met het linnengoed in natura konden eer 35 mensen worden geholpen. Voor d« vluchtelingen in het „Altersheim" wa- ren de binnengekomen handdoeken er washandjes toereikend. Tenslotte were het mogelijk door de medewerking van een kleine winkelier een gewezen vluchteling, die moeizaam zjjn zaak op bouwt de resterende gezinnen een bon te verschaffen ter waarde van 150 schil ling (is ongeveer 22 gulden). Tegen over leging van die bon kon ieder naar keuze gordijnstof of linnengoed aanschaffen. Er is n-og wat geld over. Daarmee is een fonds gevormd om die gezinnen, die door ziekte of ongeval de huur van deze woningen (deze ligt veel te hoog) tijdelijk niet kunnen betah iievi de ba rakken blijven over het dode punt heen te helpen. Betalen ze niet, dan den ze nl. „delogiert", d.w.z. naar paar ellendige, voor dat doel gereser- de barakken terug gestuurd. Dan bou in derdaad het laatste erger zijn, dan het eerste. We hopen vurig, dat u door uw hulp, die reeds veel tot stand bracht, deze nood, die velen als iets onvermij delijks bedreigt en steeds beangstigt, helpen afwenden. Voor het vele wat u deed en hopelijk ook verder zult doen. laten de vluchte lingen u van harte danken. Namens het hulpcomité vo< Lager Haid, E. A. FRANKEN-DUPARC, lansweg 71, Leiden giro: 285812. Het is van 't jaar tien jaar geleden, dat in Leiden werd begonnen met de spoorwegwerken, die onze stad zou den verlossen van een wel zeer knel lende situatie. Lang geleden is dat nog niet. En toch zyn wij al zo ver trouwd met de nieuwe toestand, dat het nu al moeilijk is, zich het oude station met omgeving duidelijk voor te stellen. Het plaatje van de heer J. van Iperen, W. van der Velden- wég 33, Leimuiden, versterkt die her innering echter weer. Het is een kaart uit het begin van deze eeuw, station Leiden aan de binnenkant. De heer W. Biesheuvel, Leidse- weg 195 Voorschoten, heeft in zijn vrije tijd kans gezien, het gehele Onze Vader op de achter kant van een dubbeltje te gra veren. Dat zijn 317 letters. De heer Biesheuvel is chef-graveur van de Zilverfabriek in Voor schoten en deze vrije-tijdsbeste- ding was dus wel nauw verwant aan zijn dagelijkse arbeid, maar het staat wel vast, dat zijn hobby hem in dit geval toch nog meer inspanning zal hebben ge kost dan zijn werk. In totaal heeft hij er veertig uren over gedaan. Door de inspanning die hij ervoor moest opbrengen, was het echter niet mogelijk, er langer dan twee uren achtereen mee bezig te zijn. Foto N. van der Horst Dr. K. H. Boersema Dr. K. H. Boersema, oud-voorganger 'an de Vereniging van vrijzinnig H ■ormden Leiden—Oegstgeest, heeft z n Epse bij Deventer gevestigd. Ruim aar is hij in Leiden woonachtig gewei Vandaag heeft hij in het blad „Klanki van de afdeling LeidenOegstgeest genoemde vereniging afscheid genomen. V.P.R.O.-dienst uit Leiden De dienst van de afdeling Leiden Oegstgeest van de Vereniging van vrij zinnig Hervormden, morgenochtend half 11 te houden in het Volkshuis, wordt mor genavond om half 7 als „korte kerkdienst" door de V.P.R.O. uitgezonden. Tussen de bladzijden Tijger van Eschnapur LIDO. (2.30, 7 en 9.15 uur). - Een Indische maharadja heeft in Ei pa nieuwe denkbeelden opgedaan laat Duitse vakmensen overkomen v ontwerpen van moderne instel Natuurlijk zijn er in zijn omge\ tempeldanseres, die zowel door de Duitsers als door de maha: rig wordt bemind. Daar komen Inderdaad. De dai an de stoere Duit! inde 1 be landen zij al vluchtend waar ze ten slotte uitgeput terwijl bergen zand over hc ven. De wonderbaarlijke r het paar krijgt men in een volgende film te zien, zo wordt verwachtingsvol aan gekondigd. Het is duidelijk, dat het verhaal.vol komen pretentieloos is. De uitwerking doet eveneens enigszins kitschachtig aan, maar er zijn aardige episoden. On tegenzeggelijk is De tijger van Eschna pur sfeervol en er is een interessan décor. Men kan lachen en ook een beetji (Verhaal-van-niets In Leidse stadsgehoorzaal Matige belangstelling voor Italiaans bel canto ZOLANG ER OPERA op grote schaal wórdt bedreven, dat uiil zeggen: zolang het zanglievende volk in de Italiaanse invloedssfeer met de muziekdramatische kunst meeleeft, bestaat de behoefte aan opera-conc ten. Men wilde de zoetgevooisde toegejubélde aria's telkens weer horen, was het dan uit hun verband gehaald. Sinds Wagners Unendliche Melodie gelukte dat niet al te best meer. Maar bij de Italianen, in elk geval tot en met Puccini, en bij de romantische Fransen is zo'n aria-parade nog altijd een dankbare bezigheid. Over het bestaansrecht van een operaconcert i-s het beter, niet na te denken. Dat moet men over de opera-als-kunsvorm zélf ook maar niet te veel doen. Een vijftal Italiaanse opera-vocalist Nerina Santini, Lidia Bonetti, Luigi Stefanis, Gastone Presset en Gino landini'deed gisteravond de Leidse j hóorzaal aan. Een massale toeloop ns hun welluidende stemmen is het n geworden. De zaal was amper voor helft bezet. Misschien vielen de n lage prijzen, zo kort na de vakanti wat zwaar, misschieif ook is de muzil le smaak bezig zich te wijzigen (hoj lijk te verbeteren), zodat men lie\ een volledige opera dan. een handvol 1 eengebrachte populaire fragmenten avondjapon, respectievelijk colbert-m vlinderstrikje, meemaakt. Rondtrekkende Italiaanse opera-so listen behoren gewoonlijk niet tot de hoogste kwaliteitslaag. Maar ze be zitten wel dat impulsieve natuurlijk- artistieke élan. dat vele noorderlin gen zo aantrekt, omdat ze het door gaans zelf niet bezitten. Bij hen is de muziek (om met Willem Pijper te spreken) geen zondagsbedrijf, maar een soort van dagelijks brood. Een Italiaan wordt door de vloeiende me lodie aangestoken. Die is voor hem een heel gewoon en doeltreffend ex pressiemiddel. Zo verstonden deze vijf kunstenaars iet ook. Wij vonden trouwens deze terke zeggingskracht, dit inleven in le situaties het boeiendste van de ivond. Op de stemmen zelf en vooral iet gebruik daarvan, was nogal wat De diepe stem van Gastone Presset was bijvoorbeeld in de Boris Godou- nov-monoloog en als Pater Guardian (La forza del destino) imponerend, maar niet doorlopend gaaf. De fraai 1 tenor van Luigi di Stefanis kon mei vooral in Rudolfo's Che gelida manina (La Bohème) waarderen. Van de dames, die beiden vaak te scherp zongen en optrekken teveel als een expressiemiddel toepasten, had Ne rina Santini de meest sympathieke (Don Pasquale, La Bohème, Barbier van Sevilla) en was Lidia Bonetti (Desde- mona in Otello, Aïda) het welsprekendst. Maar de vele harde, glansloze ton« beider zang konden we moeilijk v Gino Orlandini maakte met zijn forse maar soepele stem als Don José (Carmen) en wat te robuste indruk. Die neigiing zich energiek voor te doen, kwam bij Radamès (Aïda) Otello beter van pas. Manfredi Hubner was de vakkundige en dus betrouwbare, doch in geen enkel opzicht de ?andacht trekkende maestro accompagnatore. Joh. van Wolfswinkel. Zomer vol hartstocht CASINO. (2.30, 7 en 9.15 uur). Het oek van Richard Mason Passionate lUmmer speelt op het wonderschone iland Jamaica met zijn stad Kingston, et^Ranl reikbaar blijft, ning van dit 1: van Rudolph Cartie ncern in klei ter hand onbegrijpelijke rgissing. Kan men in een roman drijf- ren, die zo op het oog onverklaarbaar zelfs volkomen onlogisch schijnen, thans nog enigermate verklaren, de st dit vei Summer sisje s het verhaal van vooruitstrevende op het eiland. In zijn le- :nle. rol, net als de zijn mannen, die óf vluchtig, óf meer per manent, haar pad kruisen. De film valt uiteen in een aantal brokjes, die de regisseur tevergeefs poogt aaneen te smeden tot een aanvaardbaar geheel. Hoe mis dit is gegaan blijkt uit de (ge zonde) reacties van de toeschouwers, die het volkomen lachwekkende van dit vruchteloze gedoe hebben ingezien en smakelijk lachen om scènes, die diep ernstig zijn bedoeld. Jammer voor het kostbare kleurenmateriaal en de ver twijfelde inspanning van de hoofdrol spelers er nog iets van terecht te bren- worden n). Beul van Springdale Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur). Als men zich ertoe heeft gezet een echte, ouderwetse Western te gaan zien met al de gebruikelijke ingrediënten als daar zijn: een midden 19e eeuws plaatsje, een bankroof, schietende cowboys en terug schietende sheriffs, ontdekt men van lie verlede midden in een „probleem"-film terecht te zijn gekomen, want de doch ter van de nieuwe onverschrokken she riff is verliefd op de jongste van de bankrovende en links en rechts schie tende misdadigers. Dat is moeilijk voor zo'n politieman, die toch zijn plicht wil Het wordt steeds moeiijker, omdat de jongen zo'n edele Indruk maakt en mis schien wel vals beschuldigd istot hij lelijk door de mand valt en een on vervalste schurk blijkt te zijn. Dan is het met de film gauw gedaan, ook als film. Wat zich aanvankelijk als een menselijk probleem aftekende, wordt tegen het ednde in ruw geschiet ge smoord. Toch bewijst regisseur Nathan Juran over vaardigheid te beschikken als bespeler van de menselijke gevoelens. Zo nu en dan dacht men werkelijk met een aardige film te doen te hebben, maar ja, die indruk werd dan al spoedig weer weggepaft. Juran is er niet in ge slaagd het genre op hoger niveau te brengen. s Gelukkigste vrouw LUXOR. (2.30, 7 en 9.15 uur). Cata- rina Valente kan aardig zingen. Dat is ook te horen in de film De gelukkigste vrouw ter wereld, waaiftn zij de hoofd rol speelt. Het is een showgeval met veel muziek. De liedjes van Catarina worden afgewisseld met prestaties van andere beroemdheden uit de Duitse amuse mentswereld, onder meer het orkest van Kurt Edelhagen. Het verhaal is wat vaag en heeft weinig om het lijf. Films als deze komen steeds weer op hetzelfde (Nieuwe liedjes in oude omlijsting). Joseph Schmidt Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur). De levensroman van Joseph Schmidt is nog maals geprolongeerd. De film geeft een verdraaide weergave van de werkelijk heid. Er zijn allerlei elementen inge bracht, die het geheel wat romantischer moeten maken, waarbij het met de waar heid niet zo nauw is genomen. Wan neer men echter dit grote bezwaar bui ten beschouwing laat, blijft een aardig verhaaltje over, waarnaar men zonder zich te vervelen wel een anderhalf uur kan kijken. Zeker de moeite waard zijn de liederen door Joseph Schmidt zelf gezongen, door het wonder van de tech niek in de bioscoop opnieuw ten gehore gebracht. Zodoende is de levensroman van Joseph Schmidt meer genietbaar als hoorspel dan als kijkspel. (Veel te luisteren, weinig te zien). Zie voor stadsnieuws ook pagina 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3