CRRISTRIJK Nieuwe deputaten voor de liturgie Landbouw geen sluitpost van nationale economie? Chroesjtsjef en Ike voor kerkbezoek uitgenodigd Christ, streek-li.b.s. in Breda geopend Ceta-Bever VLEKKENPASTA Ontsnapt langs Krakatau Een woord voor vandaat Kanttekenim De Nederlander (chr. hist.): Een heel andere bedrijfstak Het wachten is op het ogen blik, of de regering de land bouw werkelijk niet als sluit post van de nationale begroting beschouwt, zo schrijft De Ne derlander, contactblad voor de Christelijk-Historische Unie in zijn nummer van 2 september jl. De heer J. T. Mellema, die in dit nummer op korte, duidelijke wijze een toelichting geeft op het verband tussen produktivi- teit, rentabiliteit en loon- en prijsvorming in de landbouw, voegt hieraan toe, dat de vraag of de regering de landbouw niet beschouwt als een sluitpost van de nationale economie, zowel geldt ten aanzien van de prijs vorming als van de loonvor ming. Er is de laatste tijd veel ge sproken over produktiestijging, al dus de heer Mellema. Overal is men bezig, na te gaan hoeveel de stijging van de verschillende bedrijfstakken heeft bedragen om daaruit te kunnen vaststellen, of er al of niet de mogelijkheid be staat een hoger loon uit te beta- Bij stijging van de produktie, zo redeneert men, neemt meestal het rendement toe, en het is niet juist deze hele toename aan de factor kapitaal ten goede te laten komen. Een deel van deze extra winst moet het loon verhogen. Arbeid en kapitaal samen ma ken de produktie mogelijk en het is dus ook logisch, dat beiden deel hebben in de winst, die bij deze produktie gemaakt wordt. Wan neer er meer winst ontstaat, dan moet dat tot resultaat hebben, dat er een hoger loon ontstaat. Heel eenvoudig voorgesteld is zo de huidige redenering omtrent de loonvorming. Ook de landbouw Ook in de landbouw is nog steeds een toename van de pro duktie waar te nemen, zo ver volgt De Nederlander in zijn ar tikel. Ieder statistisch verslag laat zien, dat de totale hoeveel heid geproduceerde produkten iedere keer weer groter is. Uitge breid cijfermateriaal levert de maandstatistiek van de landbouw voor de maand juli 1959. In april 1958 was bijv. de melk- produktie 627 miljoen kg en in april 1959 655 miljoen kg. Het is niet alleen een Nederlands ver schijnsel, dat de totale landbouw- produktie stijgt, ook elders valt er een zelfde ontwikkeling waar te nemen. Nog steeds wordt het vee pro- duktiever en neemt de opbrengst van de akkerbouwgewassen toe. Betere selectie, betere voorlich ting, beter onderwijs enz. zijn hiervan de oorzaak en niet het toenemen van de totale opper vlakte cultuurgrond. Ook is de oorzaak niet gelegen in de meerdere arbeidskrachten. Het tegendeel is immers het ge val. Regelmatig wordt het aantal agrariërs minder, zodat men naast een toename van de totale produktie ook een zeer duidelijke produktiestijging per man kan Hoe is dat mogelijk, sou men zich kunnen afvragen, aldus de heer Mellema. Misschien zegt het Iets, wanneer men weet, dat het aantal tractoren, dat wordt geïmporteerd nog steeds toe neemt. Van januari tot april 1958 waren het er 3054 en van januari tot april van dit jaar: 4347. Hier uit valt af te leiden, dat de me chanisering in de landbouw nog niet tot stilstand is gekomen. Meer machines, minder mensen, meer produkt. Dus loonsverhoging? De heer Mellema gelooft nu ook weer niet, dat de zaak zo een voudig ligt. Het rendement De vraag rijst of de produktie- verhoging wel stabiel is en of zij ook gepaard gaat met een ver hoogd rendement. Of de produktieverhoging sta biel is, valt in de landbouw nooit te zeggen. Dit hangt niet af van de aanvoer van materiaal, van een goede produktieplanning, van machinebreuk of van welke fac toren er in de industrie ook spra ke moge zijn, deze factoren spe len ook in de agrarische wereld wel een belangrijke rol, maar veel belangrijker is het weer! Re gent het te veel of te weinig (1958 en 1959 hebben het weer duidelijk gemaakt), komen er veel of wei nig planteziekten voor enz.; dit zijn veelal beslissende factoren voor een goede of een slechte oogst. Het ene jaar verschilt enorm van het andere en daarom is een vergelijking in de landbouw van de melkproduktie, zoals hierbo ven aangegeven, ook zo ver schrikkelijk gevaarlijk. Zou men een vergelijking maken tussen verschillende perioden van tel kens tien jaar, dan zou dat een beter en zuiverder beeld geven. Toch is het nodig, aldus de heer Mellema, te weten of de produk tieverhoging niet een toevallige is, anders zou het ene jaar het loon naar boven en het andere jaar naar beneden gaan. Er is' een cijfer van het voortschrijdend gemiddelde nodig om enig inzicht te krijgen. De investeringen Tenslote wordt nog aandacht gevraagd voor de kwestie, of de investeringen, die de mechanisa tie gekost heeft, ook haar rende ment hebben opgeleverd. Is de produktie goedkoper geworden door de grotere hoeveelheid of niet? Volgens de statistische ge gevens is er wel een totale pro duktiestijging, een produktiestij ging per man lijkt aannemelijk, maar er is geen rendementsver- groting. Een verhoging van de lonen bü gelijkblijvend prijspeil zal niet mogelijk zijn. Moet de land bouw dan maar steeds verder achterop raken en moet de na oorlogse strijd voor de gelijk schakeling van de landarbeiders- en industrieionen maar opgege ven worden met alle gevolgen van Dit lijkt de heer Mellema on aanvaardbaar. Het zal duidelijk moeten zijn, dat de landbouw in de nieuwe ontwikkeling, ook deze keer, een aparte regeling be hoeft. De landbouw is nu eenmaal een heel andere bedrijfstak dan de industrie. - v 4 ■V- V- --- --•> "W r Generale synode Geref. Kerken Nog geen verkort doopsformulier (Van onzer verslaggevers) JPEN hele dag heeft de generale sy- Lj node van de gereformeerde kerken gesproken over ingekomen stukken betreffende de door vorige synodes voorlopig voor kerkelijk gebruik vrij gegeven liturgische formulieren. Vele leden vroegen het woord over deze zaak, zodat de rapporteur, ouderling S. Mélse te Leiden, wiens uitgebreid rapport de grote waardering der sy node kreeg, een veelheid van voor stellen had te beoordelen. Bij de ingekomen brieven was een verzoek van de classis Groningen om de liturgie breder op te zetten en wel zó, dat een en ander leidt tot het creëren van een dienstboek met veel variatie zowel in de orde van de ere dienst als ip de liturgische formulie ren. Ds. J. R. Hommes te Groningen- West lichtte dit verzoek toe, door er op te wijzen dat men door dit dienst boek een eind zou maken aan de chaos, die er in dit opzicht bestaat. •Verschillende andere kerkeraden en kerkelijke vergaderingen drongen aan op de totstana'koming van een verkort doopsformulier. Zij wezen daarbij op een ontwerp hiervoor van de hand van ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, dat in de kerkelijke pers gecirculeerd heeft; op de synode was ó'ït ontwerp echter niet binnengekomen, zodat het buiten be schouwing moest blijven. Weer anderen schreven over het hu welijksformulier. De particuliere synode van Groningen betuigde adhesie aan een Advertentie MULO A en B Verkort Mulo voor P.T.T. en N. S. De kortste en voordeligste opleiding RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) BOEKENHOEK Baby Cupido, door Francine Haak-Och- sendorf. Met tekeningen van Wilhelmina Frowein. Tweede druk. Uitgave V. A. Kramers, 's-Gravenhage. Djaidin. door L. van Suchtelen-Leem- bruggen. Met tekeningen van P. van Velthuysen. Tweede druk. Uitgave V. A. Kramers, 's-Gravenhage. 121 zich af staan. Zij minderden echter hun vaart niet, want het was duidelijk dat men de wa gen had achtergelaten, en zich nu te voet met zijn gevangenen naar Bantuk haastte. Het bleek dat de auto toch nog een heel eind verder was gekomen dan zij hadden verwacht, eer de motor het einde lijk had opgegeven; ten mmste tot halverwege Ban- tuk, en zij konden natuurlijk onmogelijk weten hoe lang geleden de Japanners dé wagen reeds hadden verlaten. Nicolson realiseerde zich nuchter, dat hun kansen hierdoor opnieuw aanmerkelijk kleiner wer den, en dat daar niet veel meer van overbleef. Zij wisten het allen, maar niemand sprak het uit, en evenmin stelde iemand voor hun moordende tem po ook maar iets te verminderen. Eer versnelden zij het zo mogelijk nog. en draafden zij nog har der voort door het donker. Sinds zij de auto hadden zien staan, trachtte Nicolson zich telkens weer voor te stellen hoe de Japanners hun gevangenen voortjoegen over het pad door de wildernis. Hij kreeg een visioen van de zieke, oude kapitein, die door stoten met geweer kolven, ja, misschien wel door prikken met bajo netten tot groter snelheid werd aangespoord, hoe wel hij haast niet meer kon van zwakheid en uitput ting. En Gudrun werd dan bovendien nog gehandi capt door het gewicht van de jongen, die zij in haar armen droeg zelfs reeds na een halve mijl kan een kind van twee jaar een bijna niet meer te torsen vrachtje worden. Misschien had zij Pe ter ook laten vallen en hadden zij de jongen in hun haast maar aan de kant van de weg lapten liggen, zodat hem een wisse dood wachtte. Maar lang liet hij dergelijke gedachten niet de kans in zijn bewust zijn post te vatten, op zijn hoogst lang genoeg om hem tot nog groter snelheid aan te sporen, maar niet lang genoeg om tot een obsessie te kunnen wor den. die zijn kracht zou kunnen verlammen. Geduren de heel die eindeloze, adembenemende, afmattende De President van de Baptisten Wereld Alliantie (omvattend 23 miljoen Baptisten in 106 landen) heeft een brief aan president Eisenhower geschreven, om hem voor te stellen premier Chroesj tsjef van Rusland te laten zien, wat godsdienst voor Amerika en de Amerikanen betekent, als deze politieke leiders in deze herfst bezoeken uitwisselen. Dr. Th. F. Adams van Richmond, USA (die in mei ook Nederland be zocht) deelde dit mee op de vergadè- ring van het Besturend Comité van de BWA. Hij had de President voorge- steld; 1. Als u op een zondag in Rusland bent, vertrouw ik, dat u naar een kerk dienst zult gaan. Er zijn in dat Jand geen Presbyteriaanse kerken (Eisenho wer behoort tot deze kerk), maar onze Baptisten in Moskou en elders zullen uw tegenwoordi'gheid óp hoge prijs stel- len. 2. Ik hoop, dat op de zondagen, die Chroesjtsjef in de Ver. Staten door brengt, zijn gastheren normaal naar hun kerken zullen gaan en hem als dat verstandig blijkt uit zullen no digen met hen mee te gaan. 3. Gaarne vertrouw ik, dat Chroesj tsjef de gelegenheid zal hebben de plaats te zien, die de godsdienst in het Amerikaanse leven inneemt, niet alleen kerken, maar ook in alledaagse ac tiviteiten, opvoeding, weeshuizen en zié- kenhuizen. alsmede de betekenis van' onze verschillende geloofsgemeenschap pen in onze gezinnen en eigen levens. Dr. Adams schreef president Eisen hower, dat hij dit voorstel deed, om dat hij zo warm geïnteresseerd is in het verbeteren van de relaties tussen de beide landen en voor de bijdrage, die de godsdienst hiertoe kan leveren. WERELDVREDE TeRochester, in de V.S. -zijn dezer dagen op de terreinen van de Colgate Rochester Divinity School de vergade ringen gehouden van verschillende stu diecommissies van de Baptisten Wereld Alliantie. Onder deze commissies bevond zich ook een nieuw comité, dat pas benoemd is door de president van de BWA, dr. T. F Adams, nl. een comité voor de wereldvrede. Elf landen zijn in dit co mité vertegenwoordigd, w.o. Amerika. Rusland, Tsjecho-Slowakije. Engeland, Hongkong. India, Polen, Nigeria, Nieuw- Zeeland, Canada en Chili. Voorzitter van dit comité is dr. C. Oscar John son, de vroegere president van de Bap tisten Wereld Alliantie en thans lid van de Theol. Faculteit in Berkeley. USA. Dit comité zal jaarlijks bijeenkomen eh bovendien door een wijdvertakte correspondentie onderzoeken, wat Bap tisten kunnen doen om oorlog te voor komen én vrede te bevorderen in het licht van hét Bijbels onderricht. Andere commissies van de BWA zijn werkzaam op het gebied van door ds. Th. Delleman te Groningen- West ontworpen formulier. In de bespreking over deze dingen kwa-m inzonderheid het doopsformu lier naar voren. Zo verklaarde ds. Kui per om w.elke reden hij een concept voor een nieuw formulier had opge steld. Wanneer in een gemeente, zoals te Sassenheim gebeurd was, negen zona'agen achtereen gedoopt werd, was het gevaar van „doodlezen" van het overigens mooie formulier toch wel aanwezig. Als een -gemeente die voor lezing vervelend gaat Vinden, moet men haar toch niet te gauw verwijten, dat zij blijk geeft van „geloofsver- schraling". Waarom zou men wél een verkort avondmaalsformulier hebben, maai- geen verkort doopsformulier? Hervormd dienstboek Ds. M. Kamper te Wierden kwam, evenals hij dit op de synodes van Leeuwarden en Assen deed, met het dienstboek der hervormde kerk op de proppen. Hij betreurde het. dat de deputaten niet gepoogd hadden om zoveel mogelijk in hun concepten gebruik te maken van het dienstboek. Naast de psalmen en gezangen zijn de liturgische formulieren toch het gemeenschappelijk bezit der kerken. Laat men proberen dat zo te houden doordat niet ieder op eigen houtje een apart formulier gaat opstellen. „We hebben donderdag met eenparigheid van stemmen het rapport inzake de i oecumeniciteit aanvaard", riep ds. Kamper uit. „We moesten ook bij deze voor het practische leven der gemeen-' te zo belangrijke dingen naar eenheid streven". Prof. dr. K. Dijk, oud-'hoogleraar, te vens ö'eputaat voor deze aangelegenheid, verzekerde dat de deputaten geen ver gadering hadden gehouden zonder dat het dienstboek op tafel lag. Maar ó'at men toch eerst een eigen dienstboek wil de samenstellen. Het hervormde dienst boek is óók nog maar een ontwerp. Na voltooiing van het gereformeerde ont werp zou een samenspreking méér zin hebben, vond hij. Ouderling A. T. Besselaar te Am- steró'am-Zuid ging nog een stap ver der dan ds. Kamper. Hij wilde alle bestaande formulieren uit het her vormde dienstboek vrijgeven voor ge bruik in de geref. kerken, opdat in de interimperiode waarin deze kerken thans verkeren, d'e weg naar de wille keur .wordt, afgesloten. De synode kon dix, voorstel niet. ontr vankelijk verklaren, omdat zij de for-, mulierén en' orden van dienst üit het hervormde dienstboek niet getoetst heeft. Ook een amendement van ds. W. H. J. a'e Boer te Heerenveen wees zij af. Deze wilde voor de feestdagen de or den van dienst vrijgeven, die indertijd door de synod'e van Rotterdam door Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Breskercs: F. Joh. Veld man te Colijnsplaat; te Bodegraven (toez.): J van der Velden te Dordrecht. Benoemd tot geestelijke verzorger van het Herv Rusthuis te 's Gravenhage: ds. A. W. M. Odé, em. predikant te Goes. Bedankt voor Klazienaveen (toez J. Noordmans te Tjamsweer, Gron. EVANG. LUTH. KERK Tweetal te Amstelveen: H. L G. werkerk te Tiel en C. C. G. Visser te Utrecht. Geref. Generale Synode Inzendingstermijn voor stukken nog niet gesloten de Generale Sy- Het moder; node van de Gereformeerde Kerken heeft aan de kerken medegedeeld, dat zij tot een nader te bepalen tijd nog in de ge legenheid worden gesteld haar opmerkin gen over het rapport van de deputaten voor de revisie en/of uitbreiding van de bundel „Enige Gezangen" aan de Gene rale Synode, die te Utrecht vergadert, kenbaar te maken. (Adres; Algemeen Kerkelijk Bureau, Wilhelminapark Utrecht.) De reeds eerder gepubliceerde sluitirtgs- zien destijds niet besloten den in te voeren, wilde de synode thans niet in de gauwigheid' een oordeel daar over uitspreken. De besprekingen eindigden met het vaststellen van de besluiten. Er zullen nieuwe deputaten benoemd worden, die alle ingekomen stukken moeten beoor delen en aan wie ook wordt opgedragen het dienstboek der hervormde kerk bij hun beraadslagingen te betrekken. (Het laatste is dus een gevolg geven aan de ens van ds. Kamper). Op dit moment zal er In de bestaande orde van dienst, gelijk deze door de sy node van Rotterdam is vastgesteld (1952/53) geen verandering worden ge bracht. Het huwelijksformulier van ds. Delleman wordt niet voor gehruik vrij gegeven, noch het tweede huwelijksfor mulier uit het hervormde dienstboek, maar de nieuwe deputaten zullen ernstig moeten overwegen of zij de volgende sy node kunnen voorstellen deze formulie ren wèl vrij te geven. lEen verkort doopsformulier komt er op dit moment nog niet, m?ar de a'epu- taten moeten wel een ontwerp opstel len. Het was ds. mr. W. S. de Vries te Voorburg, die dit voorstelde; zodoende komt men althans enigszins tegemoet aan de wensen van hen, die naar wat af wisseling verlangen. Op voorstel van d'e praeses, ds. C. van der Woude te Leeuwarden, gaat er naar de plaatselijke kerken een brief van de synode uit, waarin er bij de kerkeraden op wordt aangedrongen uitsluitend ge bruik te maken van a'e door de synode vastgestelde orden van dienst. De wan orde. die er momenteel in de gemeenten op dit ge-bied heerst, is ongeoorloofd. De synode ging uiteen tot dinsdagmor gen (Van een onzer verslaggevers) T)IT mooie schoolgebouw hebt u mede te danken aan het college van B. en W. van Breda, dat vast gehouden heeft aan het principe op gemeentelijke grond geen noodge bouwen toe te staan. Ik kan u echter verklaren, dat deze situatie zich in de toekomst niet gemakkelijk meer zal herhalen. Voor de grote ge meenten geldt, met name vom het lager onderwijs en grote delen van het nijverheidsonderwijs, dat zij zich, wil men tot een doelmatige bouw van onderwijsinrichtingen komen, zullen moeten gaan toeleggen op de bouw van systeemscholen, althans van scho len met gestandaardiseerde of gepre fabriceerde onderdelen, waardoor een snellere en grotere produktie ver kregen kan worden. Ook zal het dan mogelijk zijn'aan de gemeenten, waar gebouwd wordt, een aanmerkelijke GEEN KRINGEN! 1.35 PER TUBE doer ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) ren door de duisternis bleef Nicolson merkwaardig koel en nuchter, alsof dit alles een ander betrof. Het was koud geworden, de Sterren waren ver dwenen, en het was begonnen be regenen toen zij eindelijk Bantuk bereikten, Bantuk was een ty pisch Javaans kuststadje, niet te groot en ook niet te klein, een eigenaardige mengeling van het oude en het nieuwe, van het Bantam van een eeuw ge leden en het tienduizend mijl verre Nederland. Langs de ronding van dc baai stonden nog altijd de merkwaardige oude hutten op palen in het wa ter; tussen deze laatsté waren de netten gespan nen. waarin de vis door het getij werd gedreven. Ongeveer halverwege de baai stak een kromme dam een heel eind het water in' en bood beschut ting aan een aantal scheepjes, vissersvaartuigen en vlerkprauwen, die te groot waren om tot achter de paalwoningen te worden gesleept. Achter deze paalwoningen stonden een paar onregelmatige rijen houten hutten met strooien daken, zoals men die ook in de dorpen in het binnenland aantrof. Daar achter lag dan de eigenlijke zaken- en winkelwijk van het plaatsje, waarachter, de Nederlandse wijk volgde, waarvan de huizen gebouwd waren tot in het brede dal. dat zich het land in uitstrekte. Het was inderdaad een typisch Nederlandse woonwijk, al ontbraken hier de brede, rechte lanen, zoals Batavia en Medan die kenden, en al stonden de aardige kleine bungalows hier onregelmatiger door elkaar, alle omgeven door een keurig onderhouden tuintje, met het grotere huis, waarin de Nederland se bestuursambtenaar had gezeteld, min of meer in het middelpunt. Het was naar deze buurt, dat Telak zijn beide metgezellen bracht nadat zij door de donkere straat jes van de binnenstad waren gerend, zonder pogin gen te doen om zich te verbergen. Want de tijd daarvoor lag nu achter hen. Slechts weinigen za gen hen, want er waren niet veel mensen in de door de regen schoongespoelde straten. Eerst dacht Nicolson, dat de Japanners misschien een avond klok hadden afgekondigd, maar weldra ontdekte hij dat dit toch niet zo was, want hier:en daar bleek er toch nog een winkel open te zijn waarvan de eige naar in de deur zwijgend naar de weinige voorbij gangers stond te kijken. Toen zij ongeveer een halve mijl van het strand waren, gaf Telak de beide anderen een teken, waarna zij in het beschuttende donker van een hoge heg een veilige dekking zochten. De verharde weg, waarop zij nu stonden, liep wat verderop uit op een poort in een hoge muur, die werd verlicht door een paar elektrische lantaarns. Voor de poort ston den twee mannen met hun schouders tegen de in een bocht lopende muren aangeleund te roken en te praten. Aangezien de lampen een helder licht verspreidden, kon men zelfs op deze afstand dui delijk de grijsgroene uniformen en de typische pet ten van het Japanse leger onderscheiden. Achter de poort zag men een op korte, regelmatige afstan den door lantaarns verlichte oprijlaan naar de top van de lage heuvel lopeh, waarop hét grote huis met zijn witgekalkte muren stond, Door de poort heen wa.s daar echter niet veel meer van te zien dan de stoep met grote witte pilarén en aan een kant daarvan twee helder verlichte uitgebouwde ra- Wordt vervolgd) reductie té geven op het bouwvolume". Deze woorden sprak de directeur- generaal van het onderwijs, mr. J. P, M. Broekman vrijdagmiddag bij de opening van de Nassau-h.b.s. te Breda, uitgaande van de Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Hoger Onderwijs voor West-Brabant. Dr. Broekman zei verder, dat de aan vragen om rijksgoedkeuring voor schoolgebouwen op 1 augustus 1959 ongeveer 118 miljoen gulden beliepen. Door de moeilijke situatie op de bouw markt kunnen deze plannen echter he laas niet alle uitgevoerd worden. De produktie in de sector scholenbouw bedroeg over het eerste kwartaal 1959 ongeveer 56 miljoen guldei over het tweede 62 miljoen gulden. Na de oorlog werd dit cijfer nog niet be reikt, waaruit dus duidelijk blijkt, dat er op dit gebied dit jaar met voortva rendheid gewerkt is. De directeur-generaal complimenteerde het bestuur namens de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en de staatssecretaris met het bezit van deze mooie school, die hij daarna voor geopend verklaarde en de wens uitsprak, dat Gods onmisbare zegen op de arbeid, in de school verricht, zal mogen rusten. De plechtigheid in de met veel bloemen versierde aula van hel gebouw aa Paul Krugerlaan te Breda was gonnen met een van dankbaarheid ge tuigend welkomstwoord dóór de voor zitter van het schoolbestuur, dr. J. H. Kars, en een toespraak van de archi tect, de heer Corns. Elfers uit Rotter dam. die de verschillende fasen van het tot standkomen van de school re leveerde en die zijn dank uitsprak aan allen, die hebben medegewerkt aan de bouw. Namens hen bood hij aan het bestuur een bedrag aan. waarvoor het een nuttig geschenk, gedacht werd aan televisietoestel of een glas-in-lood-raam, kan kopen Na de wens uitgesproken te hebben dat het prettig werken zal zijn in dit nieuwe gebouw en het ge dicht Vreugde moet uit de hemel dalen, als vreugde in de nacht" te hebben aangehaald, droeg de heer El fers de school over aan het bestuur. Dr. Kars aanvaardde het gebouw met enkele waarderende woorden tot de ontwerper van de school en dankte aannemer en leveranciers voor wat zij in zo'n korte tijd tot stand gebracht hebben. Vervolgens voerden velen nog het woord onder wie de Bredase wethouder van onderwijs", mr. K. A. M. Bastiaensen: Wij zijn blij, dat we niet van ons stand punt inzake noodgebouwen zijn afge weken. Van de gelegenheid de school te bezich tigen werd door alle aanwezigen, waar onder veel afgevaardigden van plaat selijke kerken in West-Brabant en ver tegenwoordigers van gemeentebestu ren, een dankbaar gebruik gemaakt en velen complimenteerden tijdens de drukbezochte receptie het schoolbe stuur met het ingebruiknemen van dit mooie en moderne gebouw. Er is een oud gezegde dat slaat op het Bijbellezen: „Le\ wat er staat, geloof wat er staat en je hebt ivat er staat!" dit waar? Ligt de zaak van het geloof wel zo eenvoudi{ Abraham, geloofde God en toch lezen we van hemdat stierf: „zonder de beloften verkregen te hebben, slechts de verte hebben zij die gezien." Soms voelen we ons één met Abraham. Er staan ook vt ons zoveel beloften in de Bijbel, beloften van vrede, ovi winning, blijdschap, kracht. En toch is het alsof deze belotfè terugwijken als we ze willen grijpen. We zién ze, maar tl de verte. Nog altijd denken te velen dat een christen volmaakt raoj zijn. Dat ze zich alleen wedergeboren mogen noemen aj ieder laatste restje zonde uit hun leven weggedaan is. Bijbel leert dat nergens. De Bijbel leert dat we uit genat moeten leven, d.w.z. altijd weer Gods vergeving en Go liefde nodig hebben, dat wij altijd weer moeten ontvangt wat we niet verdienen. God vraagt geen volmaaktheid, maar gehoorzaamheid. Et christen is niet iemand die er is, maar die onderweg is. I is niet iemand de het heeft, maar die het krijejt, iedere dt weer, en iedere dag meer. EEN BOODSCHAP NA TWINTIG JAREN J^JEZE eerste septemberdagen roe pen trieste herinneringen op aan het uitbreken van de Tweede We reldoorlog, thans twee decennia ge leden. Voor de voorzitter van de Duitse bondsdag, Gerstenmaier, is deze her innering aanleiding geworden om in het belangrijke Duitse protestantse maandblad „Kirche und Mann" („Kerk en man") de vinger te leggen op de Duitse verantwoorde lijkheid voor hetgeen is geschied. De Duitse legers, aldus dr. Gers- tenmaier, zijn de door Hitier gewilde oorlog ingegaan zonder haat tegen de Polen, Fransen, Engelsen, No ren, Nederlanders, Grieken en ande re volken. Maar we hebben ons door moordenaars en brandstichters la ten meeslepen en misbruiken. En we hebben ze niet aan de kant gezel. Hier ligt onze schuld. Weliswaar, zo schrijft dr. Gersten maier in deze hem sierende erken ning, weliswaar kon de overgrote meerderheid van het Duitse volk zeggen: wij hebben niet geweten, welk spel Hitier en zijn consorten met ons speelden, maar'hadden niet veel meer mensen het künnen we ten indien zij werkelijk hadden len weten? Het Duitse volk, aldus dr. Gerste^ maier, is uit de oorlog gekomen a| de getekende. Alleen wanneer we t deze erkenning komen, heeft het z om aan het begin van deze oorlo terug te denken. Dan is het ei wonder, dat we er nog zo vanaf g komen zijn en dat het ons nog ve gund is te leven zoals we doen. Hie in onderkent dr. Gerstenmaier vó( alles de genade van God, die o< aan het Duitse volk nog nieuwe m gelijkheden gaf. Daarbij, vervolgt dr. Gerste? maier, blijft de last van de verdeel heid op Duitsland rusten. Wij zo den niets winnen, wanneer wij va) onze buurvolken zouden verwacht^ dat zij eenvoudig alles vcrgatei. Voor vruchtbare verhoudingen is iej anders nodig. Wij moeten bereid zij) om, na zoveel bloed en tranen, tt vrede en verzoening te komen mi hen, die nog altijd veel tegen ons oj het hart hebben. Tot zover dr. Gestenmaier. Zijn wooj den vormen een christelijke bood schap, die tot ver over de grenzei van Duitsland weerklank moge via den. GESPREKCENTRUM OOK LUISTERCENTRUM (~)NS Nederlandse volk is rijk aan verscheidenheid in levensbe schouwing. Wij zien geen reden, daarover te treuren. Wel menen wij, dat men oog en oor dient te hebben voor gevaren die deze situatie met zich brengt. Geva ren namelijk van een zekere zelfin genomenheid, van een zich terug trekken op zich zelf, van een afge slotenheid tegenover de mens. Geva ren ook, dat men in zijn medemens nog alleen de drager ziet van een le vensbeschouwing die niet de eigene is, hetgeen tot gevolg kan hebben dat men in de medemens juist aan de medemens en aan het medemenselij ke voorbijziet. In feite is dat een hard bedrijf, een meedogenloze houding, en als zodanig in de meest eigenlijke zin van het woord on-menselijk. Gelukkig echter behoeft het heb ben van een levensovertuiging aller minst te betekenen, dat men zich van zijn medemens afwendt. Integendeel, wie de levensovertuiging erkent als een waardevol goed, dat alleen maar tot dankbaarheid stemmen moet, zal de ontmoeting en het gesprek met de medemens zoeken, zal mede-deelzaam willen zijn en met de medemens com municatie willen beoefenen. Doet men dit, dan zal men tevens ervaren, van hoe grote betekenis de ontmoeting met de ander zijn kan, al ware het slechts tot het uitbannen bij hem en wellicht ook bij zichzelf van onhoudbare vooroordelen, en van denkbeelden, die men zich van elkaar gevormd heeft, doch die met terdaad niets dan karikaturen blij ken te zijn. Begrijpelijk en tevens verblijdend is het, dat juist in een land als hé onze, met zijn grote verschcidenheil aan levensbeschouwing, de behoeft aan de ontmoeting en aan het gespró is aangevoeld als een noodzakelijk aanvulling, wil men: als een nood zakelijke correctie. Het is op het bevorderen van dij ontmoeting en van dat gesprek, d^ een organisatie als het Nederland Gesprekcentrum zich nu gedurend) tien jaren heeft toegelegd, en zull^ tot duidelijke voldoening van alle! die daaraan tot dusver hebben de^ gehad. Het Gesprekcentrum heeft gééj heil gezocht in het verdoezelen vaj tegenstellingen, het heeft wèl de dra gers van uiteenlopende levensbe schouwingen bij elkaar en in weder zijds contact gebracht. Het heeft he| daarbij ook gebracht tot een luistere naar elkaar, en zou het niet zó zijij dat ook het luisteren naar elkaar cej vorm van communicatie is, en boven' dien niet de minst belangrijke en we zenlijke? Op goede jaren mag het Gesprek centrum terugzien. Wij hopen en ver) trouwen, dat het bovendien goede jai ren tegemoet gaat met een belang stellende steun ook in het onver mijdelijke financiële vlak vaj steeds meerderen. Dat zou dan teven) het bewijs zijn, dat onder ons gevon den wordt wat bij onze rijke verschei denheid aan levensbeschouwing al) aanvulling wenselijk is, te weten dl bereidheid om, zonder verdoczelinj van eigen overtuiging, open te slaaj voor de medemens, die juist als men op die bereidheid tot openheid recH heeft. ONGEWISHEID IN HET NOORDEN JN HET NOORDEN van ons land verkeert men in ongerustheid. Men is er in het ongewisse over de voornemens tot inpoldering van de Lauwerszee. Het plan daartoe was gereed, maar het is. in het Noorden gaan verluiden, dat de regering de uitvoering om financiële redenen wil opschorten. Oók bij het dezer dagen door de minister-president aan het Noorden gebrachte bezoek heeft men geen bevredigend uitsluitsel kunnen krijgen. Wij begrijpen deze ongerustheid. Er is een veelheid van redenen om tot afsluiting van deze diepe zeearm tus sen Friesland en Groningen over te gaan. Het voornaamste motief is de veilig heid. Achteraf is men zich terdege bewust geworden, dat, indien bij de ontstellende watersnood van 1953 de windrichting nog iets ongunstiger ware geweest, ook de Lauwerszee tot een invalspoort voor de krachten van het water zou zijn geworden. De dij ken immers zijn onbetrouwbaar. In tussen echter heeft dezelfde waters nood van 1953 tot gevolg gehad, dat de aandacht van degenen van wie men aandacht verwachten mocht ge heel en al naar Westelijk, nader naar Zuidwestelijk, Nederland verplaatst schijnt. De veiligheid is het beslissende mo tief, maar er zijn andere die er zicï bij voegen. Afdamming zal een be langrijke winst aan land opIevereJ en bovendien van betekenis zijn vooj de waterhuishouding. Het zijn respectabele overwegingen op zichzelf reeds sterk genoeg, maai nog te krachtiger aansprekend, ni men in de noordelijke gewesten we eens het gevoel heeft, toch wel zeel aan de rand te zitten. Men heeft cl generlei behoefte aan, dat, in well opzicht ook, deze gewesten iets zou den krijgen van achtergebleven ge bieden, hoezeer deze althans op we reldniveau belangstelling gaan ge nieten. De Friezen komen thans in het ge weer, en zij mogen rekenen op de sympathie der Groningers. Wij hel pen hen wensen, dat hun beducht heid misplaatst zal blijken. Wij zijn voor inperking van staatswerkzaam- heden, waar deze werkzaamheden het karakter van overtolligheid en van taakoverschrijding vertonen. Aan de andere kant zijn we ervóór, dat de staat doet wat hij behoort te doen, en zich niet aan verantwoor lelijkheden onttrekt. Mogen de rijksbegrotingen straks ook ten aanzien van de Lauwerszee de ongerustheid niet tot zekerheid maken, doch haar veeleer wegnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2