Met speedboten niet in 10 min. Marketentsters op Taptoe Delft?... oh, een droom!" ■i-'MI u fit 7 /if 8 »J 9 w W 12 l'J u W'ÏS* GEBRUIKSGOEDEREN Onbegrijpelijk wonder Beschutte nog vele arbeid roept vragen op MENSEN TAPTOE Zeeland dringt aan op afsluiting Zuid-Sloe ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 Toegong,pril. MÊTM -^r ÊJ^ÊÊ "AMDAC DINSDAG ^^^^VVOENSDAG^^BfOONDERDAG^^^W VRIJDAG ZATERDAG Calahgus I dagen f 2.50 J W WSEPTEMBER W WSEPTEMBERÊ ^SEPTEMBER J MsEPTEMBErK WSEPTEMBERM MsEPTEMBERg A WJ gebouwen f Maandag 7 t/m zaterdag 12 september Gebouwen Vredenburg Deze beurs is geopend van 9-18 uur; zaterdag 12 september van 9-17 uur Deelnemende groepen: Huishoudelijke gebruiksartikelen en onderhoudsmiddelen Luxe metaal- en houtwaren, couverts, kunstnijver heids- en religieuze artikelen Luxe aardewerk, porselein, glas en kristal "Naai- en breimachines Woning textiel en fournituren Kleinmeu- belen Textiel-, kleding- en mode artikelen Goud- en zilverwerk, bijouterieën Uurwerken Parfu merieën, kosmetika en toiletartikelen Lederwaren Rokersbenodigd heden Speelgoederen Sport en kampeerartikelen Optische-, foto- en filmartikelen Huisviyt- artikelen Kinderwagens Muziek instrumenten Bladmuziek en mu ziekautomaten Winkelinrichting, zoals winkelbetimmeringen, kasregis ters, weegwerktuigen, verkoopauto maten en andere winkelmachines Reclametoegift-, souvenir- en feest artikelen Etalage-artikelen en -materialen School- en kantoor benodigdheden, zoals schrijf-, teken-, schilderbenodigdheden, papierwaren Handelsinformatie- en voorlich tingsdiensten Vakliteratuur Diversen. V.V., inciële beleid behoort recht- handen van de minister te zij n van staatsseci dwaze bedenksels zijn, welke ister onmachtig zouden makenUiter- trd zal de minister voor het financiële löfleid de hulp van een directeur-* te lattfdig hebben, wiens bevoegdheden de krijgsmachtdelen dezelfde wijze dienen te zijn afgeba- <?n£i Reeds eerder gaven w jiridische Zaken, Gebouwen, Werkei len en Voorlichting krijgsmachtdelen dienen te worden 1 okt Amengetrokken. Nauwkeurig zal 'en nagaanof dit op lager niveau ook ogelijk dan wel bepaald ongewenst schuilt reeds een reden, dat staats' irissen voor elk der krijgsmacht- kien in beginsel ongewenst zijn, janua#*en zullen van huis uit ertoe gebracht gorden om integratie tegen te houden, ag hiertegenover niet doen i horizontale indeling alleen glen biedt. De krijgsmacht bestaat niet t personeel en materieel. Wel dient zulle| stellen, dat er één defensie is. Veel aktische ervaring zal men moeten op- <or de beste oplossing zal zijn ge- Bovendien is er steed. lisatiqt'ch'edenis en zijn er bepaalde pei alles is belangrijker dan elke theorie, niet grote veranderingen in de juidige organisatie te moeten bepleiten. wals deze onder minister Staf alleen door die beuiindsmai n, zoals de tegenwoordige staatssecre- voor land- en luchtmacht als at opmerkte. De organisatie belangrijkste, wel het beleid. Moge u eens een defensiebeleid als een deel het gehele regeringsbeleid komt de organisatie er ook wel. T ij d-M loonronde A'i Deze besluiten voor één, zij het zeei ejrote bedrijfstak, betekend een niet onbe- rijk verschil met de acht uniforme ronden welke na de oorlog tot stand gekomen; alleen reeds op psycholo- ische gronden was een uniforme loon- inde bij uitstek geschikt om een unifi rüsstyging in het leven te roepen, u 1 oor het effect van de loonstijging op ojorte termijn ongedaan werd gemaakt, n kan dus van een zekere vooruitgang ■eken, al betekent dit geenszins dat door nieuwe systeem de inflatoire gevaren a overwonnen. Door de metaalindustrie een geheel te beschouwen heeft men mers wat de loonsverhoging betreft lerpIP en groen over één kam geschoren; tzenbedrijven. waar per werknemer 50.000 en meer pleegt te worden ge resteerd, de produktiviteit dus snel kan lenemen en derhalve een prijsstijging na m loonsverhoging kan worden vermeden, evinden zich m dezelfde bedrijfstak als edrijven en bedrijfjes, die de loonsver- tying, ter voorkomen van ernstige moei- ikheden, niet of slechts ten dele voor gen rekening kunnen nemen. Het diri- icisme, waarbij tot op de cent nauwkeurig Den Haag bepaald wordt welk loon knecht van de Brabantse of Friese ;torpsmid mag verdienen, dient verder li Skiorden afgebroken. Het onderlinge over dient ook voor de afzonderlijke be- "1 rijven kansen te krijgen, al was het alleen ir omdat daardoor aan ondernemingen, op grond van welke omstandigheden 'eC ook in staat zün hogere lonen te be- ''en, niet wordt verboden deze verant- loonsverhogingen ook toe te e Telegraaf). N.S. snelste in Dam-tot-Damrace T~VE SPEEDBOTEN blijken in de Dam-tot-Damrace toch niet zo snel te zijn als aanvankelijk werd aangenomen Nog geen deelnemer is er met een speedboot in geslaagd de tien-minuten-grens te doorbreken. Gisteravond deed de Nederlandse kampioen John ter Haak uit Amster dam een poging. Zijn tijd was 11 min. 18 sec. De 30-jarige garagehouder J. F H Scheen sprong achter het C.S. in een raceboot en maakte de over tocht in 10 min. 5 sec. Daarmee noteerde hij de beste tijd van alle deel nemers die op dezelfde wijze de weg tussen het IJ en de Zaandamse haven aflegden. De oogarts H. H. A. Hötte te Baarn, kreeg gisteren het woordje recordhouder achter zyn naam. Hy maakte gebruik een speciale trein tot de Hcmbrug ging met een kabelbaantje tot de provin ciale weg. Met dit kabelbaantje had de heer Hötte de geografische moeiljjkhcdi op originele wjjze opgelost. Hg had v: de hoge dük even voorby de brug ei stalen kabel over sloot en fietspad naar i provinciale weg laten spannen. Aan zl armen hangend daalde hü daarlangs ze snel naar beneden en landde op ei vrachtwagen. Een gereedstaande motor bracht hem naar Zaandam. Tweede» op de lijst van snelheidsjagers ls H. J. Wendelgest met 9 min. 39 sec. Hij heeft één seconde voorsprong op de heer J. W Bootz uit Overveen. Hekkesluiter is de 46-jarige J. Lubbers, een bekend vierdaagse loper, die de gehele afstand te voet aflegde en een tijd noteerde 1 uur 28 min. en 38 sec. Overigens werd het record van de heer Hötte gisteren nog door twee deelnemers gebroken, maar beiden kregen een proces-verbaal wegens te snel rijden en werden gedis kwalificeerd. TS.S. snelste De Nederlandse Spoorwegen, die samer met Van Gend Loos buitgn mededlm ging deelnemen, bewezende tweede dag weer hoe snel zij zijn. Met een spe ciale trein, die door te veel vaart ln Zaandam honderd meter te ver stopte, arriveerde de 32-jarige rangeerder G Ringenaldus. Hij sprong in een gereed staande bestelauto van Van Gend Loos en liet 8 min. 28 sec. afstempelen. Waarom zeventig doden Het lid der Tweede Kamer tnr. M. J. de Graaf (kath.) heeft de minister zaken overzee a.i. inlichtingen ge vraagd over de overval op de Tjitjak- stam in juli 1959 en de dood van zeventig leden dier stam in Mappi (in Nedei lands Nieuw-Guinea). Is het juist z vraagt hij dat de missie het bestuur reeds geruime tijd waarschuwde voor toenemende onrust en tekenen van ko mend wapengeweld, en dat de bestuurs ambtenaren het aanbod van overleg heb ben afgeslagen? Voorts vraagt hij of en krachtige samenwer king tussen missie of zending en be stuursambtenaren temidden van een pri mitieve samenleving niet vereist is en deze in 1957 nog hestaande samenwerking blijkbaar sindsdien is verbroken. Hij wenst te weten, waaraan te wijten is en verzoekt voortaan dergelijk rampzalig beleid te voor komen en de ambtenaren, die in hun taak te kort zijn geschoten, ernstig te De Gaulie. de Franse president, zal vol gende week vrijdag besprekingen voeren 't de Italiaanse premier Segni en diens nister van buitenlandse zaken Pella. 79) Lichtstralen, die in het oog prikkels komen in de hersenen vallen, werpen daar geschiedt op de plaats die i de omge- wy ais het gezichtscentrum" hoogst geheimzinnige zaak ge- vezels de Iichtprikkeis die zy ieder acht dat de hersenen in staat dit beeld om te draaien beeld van dc omgeving Geheimzinnig is en biyft het van het zien ongetwijfeld, m; simplistische opvatting vroeger hierover had is gelukkig te bouwd gemiddeld 80 plaatsen op het een juist netvlies ontvangen hebben, uit en krygen. deze onoverzienbare stortvloed van ten 60 miljoen zenuwprikkels die langs de de kabel zijn ontvangen, worden door de hersenen ln een oogwenk opge- niet gedaai In werkeiykheid is er geen sprake van een beeld dat. op het netvlies geworpen, te vergcHjken de filmprojectie op eei lichtstralen, die door de ooglens worden omgebogen, vallen op lichtge voelige cellen op het netvlies, waar de lichtprikkel wordt omgezet in een zenuwprikkel. Er zijn op het netvlies tot 60 miljoen gezichtsgewaarwor ding. Hóe dit gebeurt weten we niet begrepen we niet. Het enige dat van te zeggen valt Is. dat de u zUn met hersenen hier uiteraard enige tyd doek. De voor nodig hebben t.w. ongeveer TOCH IS HET ZO! 1/20 1/20 :onde. Vau ons oog wordt ge houden niet kun nen zien. Hiervan maakt, zoals alge meen bekend, de film gebruik door de stroken schoks- dcrgeiyke prikkelopnemende cel- gewys op het doek (e len geteld. Hierachter liggen schakel cellen, waarvan het aantal op 20 mil joen is getaxeerd. Vervolgens komen nog andere lagen met schakelcellen. En het eind van het liedje is, dat de zenuwprikkels van 60 miljoen licht- ontvangende cellen via de schakelcellen, door 800.000 vezels van de gezichtszenuw naar de hersenen worden geleld. Eén zenuw vezel van de gezichtszenuw vervoert i"ul f' Cffld' deld van 80 punten van het netvlies werden ontvangen. Dit is een uiter mate belangryk feit, want door de gezichtszenuw wordt dus geen licht beeld naar de hersenen gevoerd (waar de hersenen dan weer tegen aan zouden moeten kyken) maar zenuwprikkels, die als het wart in pakketjes van 80 stuks per zenuw vezel worden vervoerd. Deze zenuw- springen. maar die schokjes nemen wy niet waar, omdat zy te kort du ren. Het ïykt daarom, alsof de beel den op het doek vloeiend bewegen, in plaats van met schokjes. Die filmindustrie is uiteraard niet MA AM "f.1 "elangrykste. Van betekenis is alleen, dat we kunnen zien, niet om dat de hersenen naar een omge keerd beeld op het netvlies kyken, omdat zy uit een overweldl- aantal zenuwimpulsen, die langs één kabel worden aangevoerd, gezichtsindrukken weten op te bou- Om U nog een betere indruk te geven van het wezen van onze ver mogens, zoals zien en horen, ver klappen we vast, dat het hele heelal volslagen duister en geluidloos ts. Daarover een volgende keer. De» eerste dag noteerden de N.S. tijd van 7 min 16 sec. Namens Van Gend Loos kreeg de heer B. C. Ooms, oud-voorzitter en er lid van de Zaanse VVV een speciale ve rassing: een opgezette mol. zo groot a een flinke hond, geplaatst op een eikei houten plateau. De mol diende als syn bool voor de tunnelbouw. FLEUROP wint voor U de Dam-tot-Dam-race Voor Fleurop is geen afstand te grootl Van de Dam in Am sterdam tot de Dam in Zaan dam van de Middelburgse Dam tot de Boulderdam in de Verenigde Staten - overal staan Fleurop-bloemisten voor U gereed om Uw bloe- mengroct over te brengen! Hoe? Vraag de bloemist, die onderstaand embleem voert, om inlichtingen I Wólrookin Nederland, wair ook in Europa, w&ir ook ter Hubert Halin Oorlogsschade moet betaald worden Duitsland niet in staat is de schade die het nazisme heeft aan gericht aan personen en goederen geheel goed te maken, maar wij zijn van mening dat dit land, 14 jaar na het einde van de oorlog en gezien de bronnen waarover het thans beschikt, onmiddellijk dient te bewijzen dat het een lofwaar dige poging wil doen. Hierbij dient het herstel van de schade die personen hebben geleden een abso lute 'voorrang te genieten, aldus ver klaarde de algemene rapporteur van de derde internationale conferentie van het verzet Hubert Halin in de rede die hij gistermiddag in de 'Rolzaal hield ter ge legenheid van de opening van deze con ferentie die tot 1 september zal duren. Het heeft geen zin, zo ging spreker voort, dat deze conferentie een onder scheid maakt tussen de slachtoffers van het nazidom want het lijden eri de dood in de concentratiekampen heeft zowel de Jood als de verzetsman, de onschuldigen als de „schuldigen" getroffen. Allen waren op gelijke wijze het slachtoffer van dezelfde onmenselijke en misdadige martelingen en gaan thans gebukt onder de gevolgen daarvan. Tegenover deze gelijkheid in lijden en rouw dient ook een gelijkheid in herstelbetaling te staan Het betreft hier een menselijk probleem dat voor degenen die geleden hebben dringend en smartelijk is. Een snelle en bevredigende oplossing is meer dan iets anders in staat bij te dragen tot de Europese solidariteit en de verzoening an volkeren en individuen. Dinteloord sluit spinnerij De ledenvergadering van de Vlasfa briek Dinteloord heeft besloten de in 1952 opgerichte spinnerij te sluiten. Sinds de oprichting was er jaarlijks een groot tekort, daar de buitenlandse garens goed koper waren. Van de 45 man personeel komen er 20 op de vlasfabriek en voor de overigen zoekt men werk bij Philips te Roosendaal en de Hollandsche Kunst zijde Industrie. Voor de gebouwen is nog geen bestemming gevonden. De machines kunnen gedeeltelijk nog wor den gebruikt en de overige worden ver kocht. Studiecongres in Den Haag Ru IJIM 22 500 Nederlanders vin den arbeid in zgn. beschutte werkplaatsen. Onder hen zijn oude ren, die vóór de pensioengerechtig de leeftijd niet meer volledige ar beid kunnen verrichten, lichamelijk of geestelijk misdeelden, onaange pasten en licht psychisch-gestoor- den. In totaal telt ons land 180 van deze werkplaatsen, die, zoals U niet onbekend zal zijn, deels door parti culier initiatief, deels door de over heid zijn gesticht. AI zijn over het geheel genomen de re sultaten van deze instellingen bevredi gend, toch rijzen er nog allerlei vragen en daarom heeft de Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekkigenzorg het Ini tiatief genomen tot het houden van een Europees congres, waarin op internatio naal niveau ervaringen kunnen worden uitgewisseld. Dit congres, waaraan behalve vrijwel alle West-Europese landen ook Finland en Polen zullen deelnemen, wordt in Der Haag gehouden van 31 augustus tot er met 8 september en de heer B Roolvink staatssecretaris van sociale zaken er volksgezondheid, zal het officieel openen Van tevoren zijn aan de deelnemende landen vragenlijsten toegezonden opdat men zich alvast kon oriënteren omtrenl de organisatie van aangepaste arbeid in ons wereddeei. Hieruit is al gebleken dat er allerlei verschillen zijn én dat het werk lang niet overal op dezelfde wij; wordt aangepakt Zo zal er stof genoeg zijn om over spreken, als de ongeveer 80 deelneme aan het congres bij elkaar zijn. Het be grip beschutte arbeid op zichzelf is niet in alle landen hetzelfde. Van de 22.500 Nederlanders die be schutte arbeid nodig hebben vindt twee derde deel arbeid in werkplaatsen, waar zij doen aan houtbewerking of lichte fa bricage met plastics, leer, rubber Nog lichtere arbeid is sorteren, verpak ken, mandenvlechten, borstelmaken, mat ten vlechten, weven enz. Een derde deel werkt in de open lucht. bijv. bij de aanleg van kinderspeelplaat sen, in kruidentuinen, in plantsoenen e.d. Beschutte arbeid is ook nodig als re validatie en tot opvoering van de arbeids geschiktheid. Hierdoor is het mogelijk, dat jaariljKs 30 40 pet. van deze werk nemers afvloeit naar het vrije beroep: een percentage, dat goed is te noemen. Tijdens de conferentie zal overleg wor den gepleegd over verschillende vraag stukken. Ten eerste over de arbeidsob- jecten, binnenshuis en buiten. Dan; ovpr de financiering. Hoewel de overheid in Nederland via de gemeenten de werk plaatsen subsidieert, is het nog altijd heel moeilijk, de exploitatierekening kloppend te krijgen. Met dit vraagstuk hangt dat van de lonen samen. Moet men belonen naar de omvang van de produktie en dus in ver gelijking met normale arbeid beslist min der betalen, of moet men rekening houden met dc arbeidsinspanning van gehandi capten. die dikwijls hoger ligt dan die van de normale werknemer, zodat men eigenlijk tot hoger beloning zou moeten Nog een vraagpunt: moet aan de medi cus een belangrijke stem worden gegeven, moet hij regelmatig de arbeiders in be schutte werkplaatsen onderzoeken en con troleren en advies geven bij de arbeids- keuze (zoals bijv in de grote Dordtse werkplaats wordt gedaan)? Over dit alles zal van gedachten worden gewisseld en de congressis ten zullen ook werkplaatsen in Den Haag, Delft. Dordrecht en Amster dam bezoeken. Dit zijn goed-inge- richte werkplaatsen; helaas kan men dat niet van alle Nederlandse zeg gen. In sommige mankeert het aan voldoende sanitair of ventilatie. Ook de verbetering van deze ge bouwen is een (financieel) probleem. Olifanten zijn de Alpen over Drie olifanten van het Italiaanse circus Togni zijn gisteren uit Italië Frankrijk binnengekomen na de Alpen te zijn over getrokken door de Clapierpas en de pas va;i de kleine Mont-Cenis. Sergeant Luva (Luchtmachtvrouwenafdeling) J. M. („Rita") v. d. Bosch, 26 jaar, lengte 1,61 meter, blond blauw-grijze ogen, ver telde: „Ik stond op de tentoonstelling Paraat te Heerenveen, toen majoor Glaser zei: Ze zgn iets leuks met u van plan. Ik dacht: nou, dat zal dan wel wat met interne voorlichting te maken hebben of misschien moet ik een cursus gaan volgen, maar het was geen van beide. Nee, zei hij, u wordt marketentster op Taptoe Delft. Ik her haalde verbaasd: U zei marketentster? en hij antwoordde: Ja, dat zei ik." En sergeant Milva (Militaire Vrouwenafdeling) M(ijn) H(arte) W(ens) „men noemt mij Riet" van de Pavert, 25 jaar, lengte 1,74 meter, hoog-blond, blauw-grijze ogen, vertelde: „Mijn directe baas raadde me aan mijn vakantie maar te verzetten, omdat ze door omstandigheden niet kon doorgaan. Wat zijn dat dan voor omstan digheden? vroeg ik. Wel, zei hij, u bent ingedeeld bij de historische groepen, die op Taptoe Delft optreden en uw functie wordt die van een vrouw, die de troepen vergezelt, zoals dat vroeger gebeurde. Ik zei: Wat, marketentster? Ja zei hij, marketentster." sergeant Van de Bosch, „weet, dat en kele „historische" soldaten van ons een slokje krijgen. Tot aan de gene rale repetitie zat in onze vaatjes steeds water, ntaar op de generale repetitie hebben we ze voor de aardigheid ge vuld met Schiedams vocht. En toen die gezichten van de soldaten! De eerste dacht: Het is gewoon water, net als altijd en dronk zijn glaasje, zonder wat te zeggen, leeg. De tweede dito. De derde zagen we voorzichtig proe ven, terwijl hij ons verbaasd aankeek en eerst de vierde riep: Jongens, het is echt. Nu zijn de vaatjes gevuld met witte vermouth. Gisteravond was mi nister Luns op de Taptoe en na afloop ging ik naar hem toe en vroeg: Excel lentie, ook een glaasje? Zeker een glaasje water, zei hij. Enfin, ik schonk Sgt. Luva J. M. v. d. Bosch en Sgt. Milva M. H. W. v. d. Pavert marketentsters En hoe voelt zich nu een jonge vrouw van 1959, die wordt aangezocht de rol te spelen van een figuur, die onlosmakelijk met het leger was ver bonden? Sergeant Van de Pavert; „Toen ik het hoorde was het alsof ik droomde. Eerst op de avond van de generale repetitie ben ik gaan beseffen, dat het echt waar was. Ik vind het zo machtig, dat ik het niet onder woorden kan brengen". Sergeant Van de Bosch: „Het is ge weldig. Elke avond sta ik te trappelen van ongeduld om op te komen. Ik zou best willen, dat Taptoe Delft drie maanden duurde in plaats van negen dagen. Ik leef me zo helemaal in mijn rol in, dat ik, naar mijn gevoel niet op de Markt loop, maar achter een marcherende troep". Met de wasvrouw .iToen ons dan was aangezegd, dat we op Taptoe Delft marketentster zou den zijn, hebben we ons zeer serieus verdiept in onze toekomstige rol", zei sergeant Van de Bosch. „We hebben er encyclopedieën op nageslagen en oude boeken. Alles wat we maar over marketentsters te pakken konden krij gen hebben we gelezen. We moesten toch immers weten hoe zo'n vrouw was wat ze deed?". Sergeant Van de Pavert: „Want wie en wat was nu een marketentster! Het was de vrouw van de korporaal-wasbaas en ze verkocht de soldaten jenever". Sergeant Van de Bosch: „En voor een glaasje jenever vroeg ze vijf centen. Nu zult u zeg gen: dat is niet duur!, maar vergeet niet, dat de soldaten in die tijd een soldij genoten' van 35 cent per week en zo bezien is vijf centen een heel be drag". „Ja", lachte sergeant Van de Pa vert, „een marketentster hielp natuur lijk ook haar man een handje met de was. Als ik in deze dagen wordt opgebeld, zegt ik maar: U spreekt met wasvrouw Van de Pavert. Dit is nog wel aardig om te vertellen- we zaten van de week op de tribune, in burger dan, en toen kwamen er een paar kinderen langs, die elkaar aanstootten en zeiden: Kijk, dat zijn de meisjes van de glaasjes. Het is merkwaardig hoe gauw je bekend bent. Een paar dames, die ons pas seerden, hoorden we zeggen: Dat zijn toch die twee marketentsters?" „Wie de Taptoe heeft gezien", zei achter de sergeant Van de Bosch, „zijn histo risch ten volle verantwoord. Zo wer den ze ook gedragen door de marke tentsters van 1829. Wij beelden twee marketentsters uit: sergeant Van de Pavert is een marketentster va; Grenadiers Grenadiers waren lange mensen en ik ben een marketent ster van de Jagers, die hoefden niet zo groot te zijn. Onze kleding is ook verschillend. En het verschil zit vooral in de kleur. Bij de Jagers domi neert het groen. Als we ons nu straks gaan verkleden trekken we eerst lange, ouderwetse petticoat aan drie lagen, afgezet met stukken wit kant. Over die ouderwetse petticoat gaat een rok met stolp en plooien van onderen afgezet met fluwelen stroken. En bij die rok hoort nauwsluitend jakje, met een grote pof bij de schouders en een hoge kol met randje. En verder dragen we eer schortje, dat met kant is afgezet en een zakje heeft, waarin de marké- tentsters haar geld bewaarden. Ons hoofddeksel is een grote luifelhoed van geel stro met gele linten. En het beeld compleet te maken: we heb ben ook pijpekrullen". „En dat jakje", zei sergeant Van de Bosch, „telt 27 koperen knopen in drie rijen van negen, en elke in, Zijne Excellentie proefde en zei: Hè, witte vermouth". „Als je het geloven moet waren er onder de marketentsters vroeger eh, laten we zeggen, merkwaardige vrou wen. Men heeft mij daarom in alle ernst gevraagd: Vind je het niet erg om zo'n rol te gaan spelen? Nee, we vinden dat niet erg. En mijn familie vindt dat ook niet. Mijn moeder loopt de hele buurt af met de foto's, die van mij in de krant verschijnen en bij mijn moeder, interrumpeerde ser geant Van de Pavert, kwam laatst een dame, die zei: Heb ik het nu goed ge zien, is uw dochter marketentster op Taptoe Delft?". „De kostuums, die we dragen", zei Ontwikkeling van industriegebied p EDEPUTEERDE STATEN van land hebben de minister van verkeer en waterstaat een brief geschreven over de afsluiting van het Zuid-Sloe. Zij heb ben voor dit vraagstuk ook de aandacht van de minister van economische zaken Het Zeeuwse college heeft begrip voor de mogeiyke noodzaak tot temporisering van de versterking van de hoogwaterke ringen, ook van die langs de Wester- schelde, al geeft dit aanleiding tot be zorgdheid omtrent de eventuele gevolgen. Maar naar het oordeel van Gedepu teerde Staten draagt de afsluiting van het Zuid-Sloe ln dit verband een bijzonder karakter. Want dit plan voor ziet niet alleen ln een gewenste verkor ting van de zeewering, maar opent tevens de mogeiyklieid tot het ontwikkelen van een industriegebied ter plaatse. Gedeputeerde Staten verwijzen naar hetgeen is gezegd in de zesde nota inzake de industrialisatie van Nederland, name lijk. dat besloten is de denkbeelden, die bestaan t.a.v een havencomplex in het Sloe, op korte termijn nader uit te wer ken, al zouden overigens die projecten het eerst in aanmerking komen, waarvoor ook van ondernemrszijde belangstelling bestaat. Daar het college het bestaan van die belangstelling en niet alleen va zijde van de N.V. Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen is gebleken, het van oordeel, dat aan de uitvoering van het Sloe-plan blijvend prioriteit moet worden toegekend. Teneinde de bestaande belangstelling van ondernemerszyde levendig te hou den en te stimuleren, dienen de bedoelde gronden op zo kort mogelijke termyn te worden bedUkt. Gedeputeerde Staten van Zeeland verklaren het geenszins te zijn met hetgeen wordt gesteld, dat Industrievestiging In het Zuid-Sloe als een utopie zou z(jn te beschouwen. avond moeten we die knopen poet sen, maar dat gaat vlug, want we poetsen er drie tegelijk. Ik moest gele kousen dragen bij zwarte schoe nen met gesp. Maar ik kon nergens gele kousen kopen. Toen heb ik me maar een gele majo aangeschaft." Sergeant Van de Pavert had het mak kelijker met de kousen. „De kleur is rood, evenals de kleur van de linten van mijn luifelhoed. Rode kou sen hadden ze in Delft wel. Per slot draagt Zwarte Piet ze ook." Wie heeft de foto's „Wat we nu zo vreemd vinden", zei sergeant Van de Bosch", is, dat er tien tallen foto's van ons zijn gemaakt, maar dat wij er zelf geen enkele van bezitten. En we stellen er toch wel prijs op. Misschien wil een van uw lezers, die van ons een foto heeft genomen, een afdruk afstaan. Hij kan ze aan ons opsturen. Ons adres is: Departement van Defensie, Grote Marktstraat 40, Den Haag. We zouden hem zeer dank baar zijn, want deze Taptoe Delft heeft een rol in ons leven gespeeld. Er leeft in Den Haag nog een marke tentster. Ze is 90 jaar. We hebben het plan haar uit te nodigen zaterdag naar ons te komen kijken, dan kan ze ons vertellen of we het goed hebben ge- Ze .Ja. zou je echte Nee, dat vroege f zou ik wel terug willen. Wat een romantiek, wat een mooie uni- Terug naar de zonnewijzer Ned. verzekeraars kopen Canada's oudste bedrijf De groep van drie Nederlandse schade verzekeringsbedrijven, waarvan de NV Assurantiemij. De Nederlanden van 1845 de leiding heeft en waarin de N.V. Ne- derlandsche Lloyd en de N.V. Verzeke ringmij. Holland van 1859 deelnemen, heeft een meerderheidsbelang van ruim 85 procent verworven in Canada's oudste schadeverzekeringmaatschappij „The Ha lifax Insurance Company", die in 1809 te Halifax in Nieuw Schotland werd op gericht. Het kapitaal van ongeveer f miljoen is geheel geplaatst en volgestort" Het bruto premie-inkomen over 1958 was 22-8 miljoen, de premiereserve eind '58 11-6 miljoen. De groep begon in 1955 in Canada te werken en verwierf in 1956 bij na alle aandelen van de Commercial Life Assurance Company of Canada, een le vensverzekeringsbedrijf met ongeveer 400 miljoen verzekerd kapitaal. Koning Leopold heeft het kasteel Ar- gentueil, aan de rand van Brussel, dat ,d.00r de Belgische regering ter be- gesteld, aanvaard als zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7