CHRISTELIJK ZWELLINGEN Militaire voorschriften en de bijbel Discussie over Stichting Steun Kerkbouw Presbyteriaanse Zending aan kerk overgedragen Geta-Bever VLEKKENPASTA 1 Een woord voor vandad Kanttekeniiii Behoorlijke honorering fitte gepensioneerden Ontsnapt langs Krakatau „Ik begrijp het niet zegt dr. Bushes ..terzijdes" van „In de Waag schaal" geschreven worden door dr. J. J. Buskes Jr. Dit blad is waarschijnlijk een van de weinige dat van achteren naar voren gelezen wordt. In het nummer van deze week geeft ds. Buskes een paar opmerkin gen ten beste over de af zwaaiende Amsterdamse militair, die op de valreep de zwaarste straf kreeg, die een comman dant vanwege een krijgstuchte- lijk vergrijp kan opleggen. Ds. Buskes schrijft: '"TWEE weken alleen in de cel, -L zonder veters in de schoenen, zonder bretels aan de broek, zon der sigaretten. Het moet wel een heel zwaar misdrijf zyn. waaraan onze Amsterdammer zich heeft schuldig gemaakt. Dat is het ook. Op die vijfde augustus, op weg naar huis. bevond hij zich met al zijn spullen in een Amsterdam se stadsbus. Het was er warm. Hij zette zijn baret af. Dat mag niet. Een officier in burger, die toe vallig ook van die stadsbus ge bruik maakte, beval hem dan ook, zijn baret op te zetten. De Am sterdammer was in een wat uit gelaten stemming en weigerde ten zij de officier in burger zich legi timeerde. In de Kinkerstraat stapte de soldaat uit. De officier volgde hem. Er ontstond een oploop. Op nieuw verzocht de soldaat de officier zich te legitimeren. Deze deed dat tenslotte, waarop de soldaat zijn baret opzette. De officier vroeg hem om zijn papie ren en maakte rapport op en tien dagen later ontving de soldaat het bevel onmiddellijk naar Steen- wijkerwold te komen om veertien dagen in een cel te worden op gesloten. "TERLIJK gezegd, ik begrijp niet L-t en zal wel nooit begrijpen, hoe het in het soldatenleven toegaat. Dat heeft niets met anti-militaris- me te maken. Al zou prof. Van Niftrik mij van de noodzakelijk heid der bewapening overtuigen, dan zal ik dat toch nooit begrijpen. Een klein vergrijpje, dat in het gewone leven tot een enkel ver manend woord aanleiding zou ge ven, doet een soldaat in het cachot terecht komen. Die officier had zich als heer vermomd. Had hij zijn uniform aangehad, dan was er niets gebeurd, want onze Am sterdammer had in achttien maan den heus wel geleerd, bevelen te gehoorzamen. Van een burger nam hij echter geen bevelen in ont vangst. Tja. daar zit het hem nu juist in. Volgens het militaire recht moet een soldaat een officier gehoorzamen, ook. al is deze met geen mogelijkheid als officier te herkennen. Zo'n officier in burger kan volstaan met de mededeling: ik ben luitenant die en die Hij behoeft zich niet te legitime ren. Dat is nou weer zo iets, dat een gewoon mens niet zo gemakke lijk begrijpen kan. Een officier in burger, die als officier wil op treden. zal zich. zo redeneert een gewoon mens, als officier moeten legitimeren. Helemaal mis. Dat is volgens de militaire voorschriften niet nodig. HET optreden van de officier in kwestie kan ik het minst be grijpen. Waar zo'n man al plezier in heeft. De eer van de militaire stand wordt blijkbaar op een on aanvaardbare wijze aangerand, als een soldaat bij warm weer in een stadsbus zijn baret afzet. Die Amsterdamse jongen heeft die baret tenslotte opgezet, toen de officier zich gelegitimeerd had. Men zou zo zeggen: toen was de zaak in orde! Dat dacht u. Deze soldaat heeft zich vergrepen aan de militaire voorschriften. En dus: rapport! En dus: veertien dagen eenzame opsluiting, niet met een baret op. maar zonder veters en bretels! Heus. ik kan het niet begrijpen. TtTfAT ik wel kan begrijpen? Dat V» een van onze dagbladen het optreden van die officier vanwege die baret pet noemde. Wat ik hoop? Dat ik die officier nog eens op een warme dag in een Amster damse stadsbus ontmoet, niet in burger, maar in uniform, en dat het dan zo heet is in die stadsbus, dat hij zijn officierspet afzet. Dan is het mijn beurt. Dan zeg ik. die nooit soldaat ben geweest: ik ben kapitein Köppenick. pet op! En wee de man als hij niet op staan de voet gehoorzaamt. Dan zwaait Het i dat de enige boeken, ïonge Amsterdammer in zijn cel te Steenwijkerwold hebben mag, de bijbel en de militaire voor schriften zijn. De barmhartigheden van het militaire recht zijn wreed. Ik weet uit ervaring wat een zame opsluiting in een cel be tekent. Vanwege mijn liefde voor volk en vaderland. Het enige boek, dat ik in mijn cel hebben mocht, was de bijbel. De Duitsers spaar den mij hun militaire voorschrif- VAN harte hoop ik. dat mijn jonge stadgenoot gedurende de veertien dagen in de cel van Steenwijkerwold veel lezen zal zowel in de bijbel als in de mili taire voorschriften en daardoor tot de conclusie zal komen, dat die militaire voorschriften zijn mogen dat 2 elk geval geen commentaar op bijbel en al evenmin een ethiek gegrond op de bijbel zijn. Ondertussen heeft staatssecre taris Calmeyer ter kennis van land- en luchtmacht gebracht dat het voor meerderendie in burger gekleed het militaire gezag tot gelding willen bren genaanbeveling verdient zich zo mogelijk vooraf te legiti meren. - (Red.) - - A Generale synode gerei, kerken Er is nood, daar moet een offer tegenover staan (Van een onzer verslaggevers) Een verzoek van de Stichting Steun Kerkbouw om van de genera le synode der gereformeerde kerken een aanbeveling te ontvangen voor de door haar geprojecteerde collec te op ..Bouwzondag 4 oktober", is door deze synode ingewilligd. ging echter een discussie aan af, waarin de positie van S.S.K. werd bekeken. Ds. W. Schouten te Utrecht-Noord bleek de stem van velen te vertolken, toen hij verklaarde dat hij de activi teit van de S S K. liever in zuiver kerke lijke banen geleid zag. S.S.K. is vijl i jaar geleden in leven geroepen door particulier initiatief. Het is geen depu- taatschap en ook geen kerkelijke stich ting, al behartigt S.S.K. een zaak. die volkomen kerkelijk is en waaraar achtereenvolgende synodes haar fiat hebben gegeven. Ds. M. Kamper te Wierden had er geen spijt van dat vorige synodes S.S.K. de kans hadden gegeven om zich te ont plooien. De positie van S.S.K. is nu précair, omdat men dit jaar over één miljoen gulden had willen beschikken. Men heeft ruim 643.000.- binnengekre- maar dat is grotendeels uitgege- Voor nog te honoreren toezeggin gen is een bedrag nodig van 190.000. Dat hoopt Ds. J. de kerkcollecte Hoogliturgische cursus Hervorming en Catholiciteit Onder het thema kerkelijke ver nieuwing" gaat de stichting ..hervor ming en Catholiciteit" die ijvert voor een hoog-liturgische kerkelijke vernieuwing in de komende maanden i organiseren. Groei en vervolging in Columbia Aanvallen nu kleinzielige plagerijtjes an Herksen te Ermelo het voor S S K op. Natuurlijk men, indien S.S K niet bestond i toch behoefte aan bleek, de voorkeur geven aan een kerkelijke opzet, den duur zal het daartoe ook m komen. Maar nu S.S.K. een kerkelijke permit gekregen heeft, is het onjuist om te zeggen dat deze stichting de ker ken in een dwangpositie brengt. Veel eer geldt het tegendeel: de kerken, die nalatig bleven om'te reageren op de oproep van S.S.K. (om gedurende vijf jaar 1.50 per zjfl bij te dragen), hebben S.S.K. in een dwangpositie ge- Ouderling G. Jouwsma te Oppen hui zen vroeg begrip voor de kerken in ontvolkte strekendie aderlatingen ondergaan door de trék naar he westen, maar van wie bovendien ge vraagd wordt om voor S.S.K. bij te dragen. Hij diende het voorstel dat de synode de totnogtoe nalatige gemeenten dringend zou opwekken haar verzuim in te halen. Praeses ds. C. van der Woude te Leeuwarden stemde in met de be zwaren van zijn Friese medeafgevaar digde, maar verzekerde dat fietstocht door de steenwoestijn Amsterdam-West hem van het grote belang van S.S.K. overtuigd had. Nood Na honderd en drie jaar lang zendingswerk te hebben verricht in het rooms-katholieke Colum bia, heeft de zending van de Noord-Amerikaanse Presbyte riaanse Kerk besloten al haar eigendommen en mensen over te dragen aan de zelfstandige Co- lumbiaanse Presbyteriaanse Kerk. De eerste daad van de Columbiaanse kerk was om de 36 zendelingen als medewerkers te accepteren. Deze kerk werd geïnstitueerd in 1937. De synode heeft het toezicht op 23 lagere scholen, vier middelbare scholen, een speciaal programma om analphabeten lezen te leren, een christelijke jeugdorganisatie en een organisatie voor christelijk maatschappelijk werk. Zowel op de vergaderingen van het Cen traal Comité van de Wereldraad als van de Hervormde (Presbyteriaanse) Wereldbond werd de gedachte uitge sproken dat de vervolgingen in Colum bia afnemen. Dit wil echter niet zeg gen dat de protestanten in dit land' nu in vrede kunnen leven. Het ziet er meer naar uit dat de moordaanslagen nu het karakter gaan aannemen van kleinzielige plagerijen. De aanvallen van de vorige maand kwa men hoofdzakelijk van de rooms-katho lieke geestelijke Matias Aeuesta. een Spaanse missionaris in het district Bo livar. die er een privé-taak van schijnt te maken de protestanten te vervol- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor "s Heer Arendskerke (toez.»: F J. Veldman te Colijnsplaat. Benoemd tot vicaris te Zwijndrecht: G. G. S. van Hoogstraten, kand. te Stadskanaal. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Drietal te Amsterdam: J. P. Keuning te Enschede F. R. v. d. Meulen te Ter- naard en S. A. Vis te Aarden-burg. Samen met het hoofd van de politii bracht hij op 5 juli een bezoek aai Eliecer Martinez, een onbezoldigd evan gelist van het Interamerikaanse Zen dingsgenootschap. De man werd ver boden nog langer samenkomsten te houden in het dorp Playa de Las Flo- res. Tijdens het gesprek begon de priester de heer Martinez met zijn vuisten te bewerken en toen deze zijn bijbel liet vallen scheurde hij hem 'met de tanden kapot. Toen echter pastoor Acueta zijn volge lingen begon op te roepen de huizen van de protestanten te verbranden keerde de politiecommissaris zich tegen hem, waarop deze werd uit gescholden voor lafaard en protestant. Reeds eerder had deze priester last ver oorzaakt. In april leidde hij namelijk een aanval op een kerkdienst in Los Patos onder het mom van een proces sie. Naast heiligenbeelden en bran dende kaarsen, waren de processiegan- gers rijkelijk voorzien van stenen en stokken. Met brandende kaarsen werd het haar van de koster Iginio Rodri guez in brand gestoken. Geprobeerd werd met messen en bijlen om de deur open te breken. Ruiten werden stuk geslagen en brandende kaarsen naar binnen gegooid. Op 2 juni leidde dezelfde priester een aanval op de protestantse kapel van Colorado. Hier trad de politie echter tegen de aanvallers op. Commissaris Francisco Vider trok zijn revolver, waarop de priester de aftocht blies.. Van regeringszijde kreeg de burgemeester van Palomino, waar de pastoor zijn parochie heeft de opdracht om de priester in te tomen. De burgemeester heeft echter geweigerd dit te doen. Op twee augustus verstoorden politie agenten twee kerkdiensten. De voor ganger van Puerto Bijao werd gearres teerd en in de tweede stad Monte Libano werd een man. die tijdens de aanval luidkeels voor de aanvallers begon te bidden, gearresteerd wegens gebrek aan respect voor de overheid. Evenals in Spanje is het voor de pro testanten moeilijk om in Columbia een burgerlijk huwelijk te sluiten. Zo houdt een priester van El Banco reeds zes maanden lang het huwelijk van Leopoldo Machuco en zijn verloofde Eva Maria Linares tegen. Er zijn nog vier verloofde paren, die reeds maan den wachten op hun huwelijksvoltrek- Oudorling A. Th. Besselaar te Amster- e cmr ^le oolt Propagandist va: S.S.K. is, gaf toe dat de ..leeglopende gemeenten in het noorden wel met ee: bloedend hart haar bijdrage zullen ge ven. Men moet deze dingen echter niet alleen zakelijk zien, maar bovenal geestelijk. Er is nood; daar moet of fer tegenover staan. Van concurrentie met de hervormde kerk kan geen spra ke zijn, want S.S.K. werkt al vijf jaar, terwijl de hervormden kort geleden ge start zijn. mr. W. S. de Vries te Voorburg beval met kracht de steun der synode S.S.K. aan. Wie een beetje op de hoogte is van de nood in nieuwe en uitbreidende steden en de schreeuwen de behoefte aan geestelijke verzorging ziet, kan hier niet aarzelen. ..Laat de hervormde kerk ons niet beschaamd maken", riep hij uit. Resultaat was, dat met algemene stemmen de aanbeveling voor de S.S.K.- collecte op „Bouwzondag 4 oktober" uitging. Om niet dubbel om geld te vragen (ook nog het achterstallige dus) De synode ging vervolge komt woensdag septemb< sterdam. De bijeenkomsten zullen zaterdags om de veertien dagen ge houden worden en zijn open voor con tribuanten van de stichting en allen die belangselling voor het onderwerp hebben. Per middag worden twee lesuren ge houden, vervolgens zullen vespers worden gezongen. De middag wordt besloten met een gezamenlijke brood maaltijd en het bidden van liturgi sche gebeden. Onder meer zullen ae predikanten as J. M. Gerritsen van Wichmond. dr. Brink van Velsen, de oud-katholieke pastoor G. J. Blom van Krommenie, ds. H. v. d. Linde van Middelburg en ds. H. Miskotte referaten houden. Herv. Bondsbureau verhuisd Het Hervormd Bondsbureau, uitgaan de van de Ned. Herv. Mannen-, Vrou wen- en zondagsscholenbond op G.G. is thans geheel vanuit Hilversum naarZeist overgebracht. Het adres en de administratie ..De Hervormde Vaan"; „De Hervormde Vrouw", „Onze Hervormde zondags school" en „Kind en Evangelie" is: G. Smit, administrateur, Hervormd Bonds bureau. Burg. Patijnlaan 120 te Zeist. De bond van Ned. Herv. Jongelingsver. .j G.G. die zich van bovengenoemd bureau heeft losgemaakt is thans zelf standig gevestigd te Oud-Beijerland. Het administratie-adres van ..De Vaandra- is: P. N. Groenewoud, Molendijk 65 Advertentie aan de grote teen Een succesvol middel tje tegen knobbels en zwellingen aan de grote teen is nu verkrijgbaar onder de naam Dalet Balsem. Dalet Balsem dringt diep ih de huid door, verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de aandoening en opzwelling op. Vaak wordt gesuggereerd, dat. als in de kerk de vervuj van de Heilige Geest wordt gevonden, ook de tekenen en t] deren weer terugkomen. Van een van de grootste profeter, de bijbel lezen we echter: „Johannes deed wel geen e\ teken(Joh. 10 40). Hier wordt gesproken over Johai de Doper en dan volgt de conclusie, dat velen in Chri geloofden, omdat „alles wat Johannes van deze (Chrisj zeide. waar was". Hier ligt eigenlijk de kern van de prediking. Is alles wat van Christus zeggen werkelijk waar? Dat wil zeggen: kun de mensen Christus ontmoeten en ervaren, zoals wij JL prediken? Als we het woord „prediken" gebruiken, der! we misschien al te veel aan het werk van dominees, -ni wij allen als gewone leden moeten „Christus prediken"1 al niet in woorden dan toch in onze daden. Als we over ons persoonlijk geloof spreken, zijn we zo gi geneigd de dingen mooier voor te stellen dan ze zijn. Een lang worden de mensen geïmponeerd, totdat zij ontdekl dat ons leven niet overeenkomt met onze woorden. Dan sc/tj het dus, alsof het niet xvaar is, wat wij van Christus zeg§ Komen wij evenwel ootmoedig uit voor ons falen, en le we uit de dagelijkse vergeving van onze zonden, dan zien mensen dat Christus werkelijk zonden vergeven kan en wil, en zullen zij tot de Heiland getrokken' worden. N\ is zo vreselijk als' èen christen, die buiten zijn schoenen leeft. DE LOONPOLITIEK SOCIALISTISCHE PERS laat een gelukwens waard is. duidelijk blijken, dat men daar Men spreekt in de socialistische hi met nauwelijks verholen ongeduld wat al te honend over de regiem* wacht op het mislukken van de tering, die ook bij deze vrijere lo| onlangs aangevangen vrijere loon- vorming onvermijdelijk is. Wat vorming. De vraag rijst, of deze over- men? Beslissend is, dat de prima! trokken kritische instelling en het verantwoordelijkheid nu is kome^ gebrek aan vertrouwen, waarvan niet berusten daar waar zij behoort,1 alleen wordt blijk gegeven, maar dat weten bij het bedrijfsleven, ter\> tegelijk wordt bevorderd, zich wel er daarnaast nog altijd zoiets is i laten rijmen met de toezegging van een secondaire verantwoordelijkhe het N.V.V., dat men weliswaar ge- die echter onder omstandigheden, reserveerd doch loyaal zal staan ach- evenzeer zwaar kan wegen. Deze v| ter deze nieuwe loonpolitiek. antwoordelijkheid is in het bijzond We weten nu eenmaal, dat de om- die van de regering, standigheden voor de vrijere loon- Met die secondaire verantwoordelij vorming niet gunstig zijn. Toch zijn heid zal het gemakkelijker komen I we dankbaar, dat er een begin mee liggen, naar mate de primaire v< is gemaakt, en hoe moeilijker de antwoordelijkheid, dus die van l| start, des te meer heeft zij behoefte bedrijfsleven, te scherper wordt aan onze sympathiserende steun. voeld. Ook een te duidelijke reserve kan Dit laatste zal in de komende tj haar doen mislukken. Zelfs de rege- het geval moeten zijn. Want de ovt ring, die laatstelijk nog te grote be- eenkomst in de metaalindustrie m duchtheid heeft getoond, zal verstan- de eerste, waarop nu, naar het zii dig doen, dit te overwegen. laat aanzien, vele volgen gaan, en el Intussen hebben de arbeiders in de van die met inachtneming van I metaalindustrie de eerste vruchten ruimte binnen de onderscheiden b van de vrijere loonvorming te pak- drijfstakken. ken in een loonsverhoging, die zij Reeds is gebleken, dat regering t bij een algemene loonronde stellig - rijksbemiddelaars de totstandkomt niet zouden hebben gekregen. Een van de nieuwe arbeidsovereenkon deel van de socialistische pers kan sten van hun actieve aandacht vej er, onder allerlei kritische opmer- gezeld doen gaan. kingen door, niet onderuit, dat dit PRESTIGEKWESTIE Los lerarentekort op door: GEEN KRINGEN) .35 PER TUBE Zegt voorzitter Alg. Vereniging van Leraren In het cursusjaar van het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, dat deze zomer afliep, is het percentage on bevoegd gegeven lessen opgelopen tot 23,5. Dit percentage werd bekendgemaakt door de voorzitter van de Algemene Ver eniging van Leraren by het v.h.m.o., drs. P. van Houte, tijdens de algemene vergadering, die de vereniging gisteren op het conferentieoord „Woudschotcn" te Zeist heeft gehouden. De heer Van Houte lichtte nog toe. dat de percen tages voor openbaar, protestants-chris telijk, rooms-katholiek en overig bijzon der onderwijs respectievelijk 19. 30. 27 en 17 beliepen. Sprekend over de maatregelen, die de regering heeft genomen om deze te korten te bestrijden kleine midde len. naar de mening van de heer Van Houte bepleitte hij een behoorlijke honorering van lichamelijk fitte ge pensioneerden. De heer Van Houte bracht vervolgens het salarisvraagstuk ter sprake en stond daarna stil bij het wetsontwerp, dat toelating beoogt tot de universi taire studie in pedagogiek en psycho logie voor onderwijzers. De heer Van Houte vond, dat de kweekschool hierdoor een tweeslachtig karakter gaat krijgen, terwijl juist nu een eind 115 „Hou je mond!" Yamata schreeuwde het bijna uit, terwijl zijn gezicht in een afschuwelijke grijns vertrok. Hij dempte zijn stem. tot ze bijna fluister de, een bijna liefkozend gemompel, dat nog angst wekkender was dan die eerste woedende kreet. „U hebt niets te eisen; kapitein! U bent niet in een po sitie om iets te eisen! Internationale conventies, bah! Ik spuw op internationale conventies. Die zijn voor de zwakken, de onnozelen en de kinderen. De sterken hebben daar geen behoefte aan. Kolonel Ki- gehoord. Het enige wat seki heeft I kolonel Kiseki weet,.JHL_ dood." Yamata rilde ostentatief ..Ik ben mens ter wereld bang, maar wel voor kolonel Ki seki. Iedereen is bang voor kolonel Kiseki. Hij is onder alle omstandigheden een verschrikkelijk man. Vraag het uw vriend hier maar, die heeft van hem gehoord." Hij wees op Telak. die op de achtergrond tussen twee gewapende bewakers stond. ..O ja?" Yamata zei vlug wat in het Japans, en Telak wankelde achteruit, toen een geweerkolf hem een gruwelijke stoot vlak in zijn gezicht gaf. „Het zijn bondgenoten van ons." knorde Yamata veront schuldigend. „maar ze moeten nog worden opge voed. Ze moeten vooral nog afleren kwaad te spre ken van onze opper-officierenIk heb altijd al gezegd dat kolonel Kiseki een verschrikkelijk man is. Maar nu zijn zoon is gedood Met opzet vol tooide hij de zin niet. „Wat zal kolonel Kiseki doen?" Van Effens stem klonk effen, zonder zweem van welk gevoel ook. „Natuurlijk zullen de vrouwen en kinderen...." „Die komen het eerst aan de beurt èn ze zul- - len flink wat tijd in beslag nemen," Het leek wel alsof kapitein Yamata het had over de voorberei- door ALIST A IR MAC LEAN (vertaling Peb Limburg) dingen voor een tuinfeestje. „Kolonel Kiseki is een fijnproever, een echte axtiest in dat soort dingen, zijn minderen, zoals ik. kunnen nog heel wat van hem leren Hij acht psychisch lijden niet minder belangrijk dan lichamelijke pijn." Yamata begon warm te lopen voor het onderwerp, dat hem buiten gewoon scheen te amuseren ..Zijn belangstelling zal zich bijvoorbeeld hoofdzakelijk op mijnheer Nicol- son hier lichten." „N&tuurlijk!" mompelde Van Effen. „Natuurlijk. En dus zal hij mijnheer Nicolson ne geren, dat wil zeggen voorlopig. Hij zal beginnen met zijn aandcht op het kind te concenlreren. Maar misschien spaart hij de jongen ook, dat weet ik niet, hij heeft een eigenaardig zwak voor heel kleine kinderen." Yamata fronste de wenkbrauwen, maar daarna klaarde zijn gezicht op. „Dus zal hij zich concentreren op dat meisje hier, met dat lit teken op haar gezicht Siran vertelt me. dat zij en Nicolson het best met elkaar kunnen vinden, om het nu maar zacht uit te drukken." Geruime tijd keek hij Gudrun aan, met een uitdrukking op zijn gezicht die moordgedachten in Nicolsons hart deed ontwaken. „Kolonel Kiseki houdt er een speciale manier op na om de vrouwen aan te pakken, in het bijzonder de jonge: een werkelijk geniale com binatie van het groene bamboebed en de waterbe handeling. Daar hebt u zeker wel van gehoord, ko- „Ik heb ervan gehoord." Voor het eerst glim lachte Van Effen tegen Yamata. Het was niet bepaald een prettige glimlach, en Nicolson was voor het eerst werkelijk bang, nu de zekerheid hem overweldigde dat zij het spel ten slotte toch zouden verhezen. Van Effen speelde met hen als de kat met de muis: op sadistische wijze deed hij hen weer moed krijgen, om hen dan ten slotte de ge nadeslag te geven. „Ja.- daar heb ik inderdaad van gehoord. Het moet een buitengewoon interessant schouwspel zijn. Ik neem aan dat ik de. ..eh feestelijkheden zal mogen bijwonen?" „U zult onze eregast zijn. beste kolonel", knorde Yamata. ..Prachtig, prachtig! Zoals u reeds hebt gezegd: aar r' "n Van Effen keek vroeg met een mede- j van de gevangenen: ..Acht u het waarschijnlijk dat kolonel allemaal zal.. eh.. ondervragen"" „Ze hebben zijn zoon vermoord." antwoordde Yamjta botweg „Precies. Ze hebben zijn zoon vermoord." Van Effens ogen stonden koud en onverschillig, toen hij vervolgde: „Maar een van hen heeft een po ging gedaan mij te vermoorden. Ik denk toch niet dat kolonel Kiseki een van hen zal missen, wel?" Yamata haalde zijn wenkbrauwen op. „Ik ben er gemaakt zal worden aan de slachtigheid van het middelbaa derwijs. Bevoegdheidseisen Wat dit laatste onderwijs betreft, had de heer Van Houte in theorie begrip en waardering voor de opvat tingen van de minister in de wet een zo ruim mogelijke aanpassing te stellen voor het voortgezet onderwijs. Hij was echter niet zo gerust op wat hiervan in de praktijk zal worden gemaakt. De. bedoeling van het wetsontwerp is een scheiding aan te brengen tussen het huidige v.h.o. en m.o. De tegenwoor dige h.b.s. moet van haar tweeslach tig karakter worden ontdaan. Wij zouden dit toejuichen indien tevoren vaststond, dat de bevoegdheden van de docenten bij het v w o. en het h.a.v.o. gelijk zouden zijn Dit is niet de bedoeling, materieel misschien ook niet mogelijk. De h.a.v.o.-school zal dan ook de leer lingen voor het vervullen van maat schappelijke taken in het algemeen niet de vorming kunnen geven welke de vroeger wetenschappelijker onder legde docentenstaf hun vermocht te bieden. Wij achten dit bij de huidige ontwikkeling van de maatschappij, die juist meer en zo mogelijk beter ge vormde jonge mensen behoeft, een ernstig bezwaar. Door de m.m.s. als h.a.v.o. -school voor meisjes te be schouwen. betekent de verlaging van de bevoegdheidseisen een directe stap achteruit. Eindexamens Over het streven naar gelijke examens zei de heer Van Houte: Het ware te wensen, dat de minister zo hij als eerste stap zover nog niet gaan of kan. de regeling, welke hij het toekomstig m.a.v.o. beoogt welke aansluit bij de huidige u.l.o.- k Mao ongelijk I enkele jaren na tweede wereldoorlog slaagde hij werkelijk in zonder Russische hu( 70LANG Mao Tse Toeng in China de lakeps uitdeelt zal er geen eind worden gemaakt aan de volkscommu- nes. Deze maatschappijvorm is voor hem een prestigekwestie geworden. het gehele Chinese vaste land 1 Niet alleen tegenover velen zijner generalissimo Tsjang Kai Sjek te vei partijleden, maar vooral tegenover de overen. De omwenteling in Chin Rus Chroesjtsjef, die geen gelegen- was in die dagen voor de Sowjetuni heid voorbij heeft laten gaan om het even schokkend als voor het Westei streven van Mao belachelijk te maken. Ook toen Mao Tse Toeng overging t« Nog onlangs heeft de Rus nadrukke- het instellen van de volkscommune lijk verklaard, geen heil te zien in heeft men zowel in Peking als ii de oprichting van volkscommunes. Moskou getracht, hem er van te ovei Ook in de Sowjetunie heeft men in tuigen, dat nu de tijd was aangebrc de twintiger jaren getracht, een ken om het „socialisme" via het pre soortgelijk systeem in te voeren, letariaat in de steden te verwezen Maar dat is een groot fiasco gewor- lijken, zoals dat ook in de Sowjel den. unie werd gedaan. Mao kon zich ech Het is mogelijk en zelfs waarschijn- ter beroepen op het enorme succes lijk, dat Chroesjtsjef meent wat hij d»t zijn ideeën bij de revolutie vai zegt, ook al bekruipt hem wellicht de jaren 1948 en 1949 had gebracht het bange gevoel, dat Mao er toch in en ook nu zette hij door. zal slagen, zijn plannen door te voe- Het lijkt er ook nu weer op, dat e ren. In de ideologische strijd tussen niets van zijn plannen terecht komt Peking en Moskou zou een dergelijk He volkscommunes zijn een fiasct succes van grote betekenis zijn. gebleken. Wellicht zal Mao de over Mao heeft al eens eerder het gelijk ffang naar de volkscommunes voort aan zijn zijde gekregen. Het was een aan geleidelijker laten verlopen ei conflict met Stalin over de wijze, ze niet overal en tot elke prijs latei waarop de communisten in China de doorvoeren. Dit betekent echter niet macht zouden moeten overnemen, dat de bevolking, ook voorzover nie Stalin wilde, dat het voorbeeld van bij communes ingeschakeld, het ge de Sowjetunie gevolgd zou worden, makkelijker zal krijgen. Eerder moe. waar de bolsjewistische revolutie via worden gevreesd, dat binnenkort vai de steden werd verwezenlijkt. Maar ieder een prestatie zal worden ver Mao had meer vertrouwen in de langd. die nauwelijks kan worden plattelandsbevolking. g'eleverd. AFSCHEID VAN „MARGARITHA" lijdend gebaai Dit zal voorshands wel een utopie blij- Met het bekende zware afweergeschut, dat het persoonlijke en het levensbe schouwelijke in het onderwijs bij een normering door het eindexamen in het gedrang zou komen, zal de idee van een staatsexamen of wat daar in de verte enigszins op gelijken z, wel uit de lucht geschoten worden. Stichtingskostén kleuterscholen de richting Hl a"hChiiSr^™;r K,s,k' Rijksvergoeding werd weer vastgesteld In Staatsblad nr. 306 is gepubliceerd het koninklijk besluit tot vaststelling van de vergoeding, die iiet rijk jaarlijks aan de gemeenten zal toekennen voor de kosten, gemaakt ten behoeve van de bouw en inrichting van openbare en bijzondere kleuterscholen (Besluit Stich- tingsknsten Kleuterscholen) De vergoedingen worden in verband met de fluctuaties in het prijspeil, die zich in de loop dei jaren hebben voor gedaan, gegeven met inachtneming van het jaar. waarin de schoolgebouwen zijn gebouwd Zij zijn vermeld in een bijlage, niet zeker van dat ik ..Een van hen heeft geprobeerd mij te doden." herhaalde Van Effen scherp. „Ik heb een persoon lijke rekening met hem te vereffenen. Ilj zou het als een grote gunst beschouwen, kapitein Yamata wanneer J 1 mij toestond nu met hem af te reke- (Wordt vervolgd) yANDAAG neemt een gewaardeer- nu zij er zozeer in slaagde, in haai de medewerkster afscheid van wekelijkse brieven te geven van haai onze lezerskring: in het nummer van eigen geest en hart? Er ligt een op vandaag maakt „Margaritha" op onze den duur nauwelijks te dragen span- wekelijkse pagina „Blad Zij" haar ning in, om elke week weer een on- reeds onlangs aangekondigde heen- derwerp aan te roeren, en dit dan gaan tot werkelijkheid. maar tevens te benaderen vanuit hel Wie haar afscheidsartikel van van- eigen gemoed, daag leest, blijft niet in het onzekere, Wie zich even realiseert wat dat be- dat haar dit afscheid aan het hart tekent, die zal zich minder verwon- gaat. Tegelijk blijft het niet in het deren over dit afscheid dan over dit onzekere, wat haar de verzorging volhouden en met zulk een nim- van deze rubriek over een zo lange mer aflatende frisheid en onbevan- reeks van jaren heeft gekost. genbeid gedurende zovele jaren. Deze laatste overweging is het tevens De resultaten konden niet uitblijven, geweest, die ons als krant heeft doen Zij bestonden in een al hechter wor- berusten. toen „Margaritha" ons me- dende band tussen schrijfster en le dedeling deed van haar voornemen, zerskring, zoals deze niet het minst nu toch maar de reeks te gaan be- uitkwam in een voortdurende stroom eindigen. Geheel in de geest stellig van correspondentie (die toch ook van velen in onze lezerskring heb- maar beantwoord moest worden). Het ben wij nog even getracht, haar tot maakt het afscheid niet gemakkelij- andere gedachten te brengen, zonder ker, wèl echter waardevoller, veel hoop overigens, en zulks terecht, Het zij „Margaritha" op deze plaats naar bleek. gezegd, hoezeer wij allen haar dank Vandaar dit afscheid, dat echter ook weten voor wat zij al deze jaren ge zonder een woord dezerzijds niet pas- schonken heeft, geschonken van zich- seren mag. „Margaritha" onthult in zelf uit de rijkdom van haar geest haar laatste artikel iets van wat en van haar geloof. Kan er in een haar wekelijkse bijdrage in onze vergankelijk produkt als de krant krant van haar gevergd heeft. Eer- nog iets zijn van blijvende waarde, lijk gezegd, hadden wij daarvan reeds dan zullen dit bij uitstek de bronnen een vermoeden. Kon het ook anders, moeten zijn. het besluit. In het besluit is in ver-naai ol voor een groep van jaren twee band met de uiteenlopende grondprijzen vergoedingen gelden, waarbij onder- verse gemeenten een drietal groepen scheid is gemaakt tussen scholen, die onderscheiden. Voor de gemeenten van wel en die niet zijn voorzien van cen- de eerste groep is per jaar of voor een Irak verwarming. Indien voor de school groep van jaren een vergoedingsbedrag een kostbare fundering is gemaakt, esteld terwijl voor de gemeenten wordt op hel bedrag der vergoeding een de tweede en de derde groep per I toeslag gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2