Jlieutue £rièsrt)c (iTouranl Indiaas protest door Peking verworpen Para's naar omstreden noordelijk gebied Onderhoudsbeurt beter dan autokeuring Westelijk voorstel voor ontwapeningsgesprek Djakarta: wat nu? Ike picknickt aan Schots meer Gunstige oogst ondanks langdurige droogte Nozems legden verkeer stil ATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenslraat 37 Directie. Redactie, Aboi Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11653 Directie: F. DIEMEB Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Gevechten langs Chinese grens t FIET ALLEEN de Berlijnse kwestie, maar ook het protest van Nehroe 1*|' tegen de invallen van Chinese troepen op Indias gebied, zal dit iekeinde een belangrijk punt van bespreking zijn tussen president ienhower en premier Macmillan. De Engelse en Amerikaanse minis- s van buitenlandse zaken hebben gisteren reeds uitvoerig gesproken wer de jongste gebeurtenissen in Azië. ■Inmiddels heeft communistisch China de eis van India dat de Chinese Bpiairen de grensposten Kazimani, Limeking en Longjoe ontruimen, Wjn de hand gewezen. Peking verklaarde officieel, dat het betrokken deel uitmaakt van Rood-China. Mansfield en Javits erop aangedrongen, dat de Chinese schendingen van het grondgebied van India voor de Verenig, de Naties worden gebracht. Ook zou de olkenorganisaties de kwestie-Laos moe- en behandelen. Overigens is men in de Verenigde Sta- en met van mening, dat er van een noodtoestand sprake is in Noord-India. Gehoopt werd. dat de Chinese provoca ties Nehroe tot nauwere samenwerking met het westelijke kamp zouden be wegen, iets wat de diplomaten in Was hington na jaren nog steeds niet is ge lukt. Ook in Londen vatte men de inciden ten niet al te zwaar op. Men verwacht, dat India en Rood-China zelf de kwestie zullen regelen. Formosa Als tegenmaatregell heeft de r ig van India het gehele gebied ïgs de noordoost-grens, waar de nmunistische invasie heeft plaats had, onder militair gezag gesteld, lovend ien zijn gistermiddag Indiase schermtroepen naar Limeking gezon- im de Chinese troepen terug te drij- Geruime tijd is er in het gehele nsgebied geschoten. Er zijn geen chtoffers gemeld. Op het ogenblik juiste toedracht van de Chinese isie is nog niet bekend. In de Indiase ifdstad New Delhi is meegedeeld, dat Chinese troepen de post Longjoe in gebied van Soebansiri hebben bezet, lat 38 man van de Indiase bezetting hadden teruggetrokken op de 30 zuidelijker gelegen post Limeking. r is deze post ook de Chinese com- aisten veroverd, het parlement heeft premier Nehroe i gemeld, meegedeeld dat hij bij king heeft geprotesteerd en gewaar- luwd dat ook elke aanval op de sta- Boetan en Sikkim in de Himalaja agressie tegen India zal worden be- leine incidenten moeten door onder- ndelingen worden geregeld. Maar dit :i Nehroe, gaat het om grote ikken grondgebied van India, die de nezen op de landkaarten als hun ge- i hebben aangegeven. Dinsdag zijn twee- tot driehonderd Chinezen het lied van Soebansiri binnen getrokken. Omstreden gebied Incidenten, waartegen premier hroe fel heeft geprotesteerd, deden voor een deel in een reeds lang en India en China omstreden gebied Het geschil dateert nog uit de :n van voor de Eerste Wereldoor- Ook de Chinese nationalisten heb- altijd aanspraken gemaakt op het bied. India heeft in 1948, toen zijn land on- lankelijk werd, de door Engeland stijds aanvaarde McMahonlijn formeel nvaard als de meest noordelijke grens. _n, waarmee de Chinezen nooit noegen hebben genomen, loopt van noordoosten van de staat Boetan tot noorden van Birma. De afstand is 10 km. De aangegeven grens volgt de an de Himalaja. Deze vage om- irijving is voor de Chinese commu- Bten een verleidelijke uitdaging. In Washington hebben dc senatoren Volgens het Franse persbureau A.F.P. hebben de Chinezen in de kuststreek voor Formosa 400.000 man in de eerste linie samengetrokken. Gisteren is de communistische luchtmacht en vloot zeer actief geweest in de buurt van de kust- eilanden. De minister-president, prof. dr. J. Ede Quay, woonde in Den Haag het internationale verzets- congres bij. Men ziet hem in ge sprek met (midden) de Bel gische generaal Gerards en de Duitser Wolfgang Muller, die betrokken is geweest bij de mis lukte aanslag op Hitier. E.V.O. OVER VERKEERSVEILIGHEID: Verplichte keuring van auto's is niet de oplossing om technische gebreken, die gevaarlijk kunnen zijn voor de ver keersveiligheid, te voorkomen. Dit is de mening van de E.V.O., de organisatie verladers en eigenvervoerders, wier leden meer dan 200.000 bestel-, vracht- bedrijfspersonenauto's op de weg brengen. Het percentage ongelukken met "s als gevolg van een technisch ge brek is zeer gering. Maar dat mag vol gens de E.V.O. geen reden zijn om niet alles in het werk te stellen gevaar op leverende technische gebreken zoveel Rusland: geen proeven zolang het Westen geen proeven neemt WESTELIJKE GROTE DRIE hebben naar verluidt overeenstemming bereikt over een nieuwe poging om de ontwapeningsconferentie te Volgens welingelichte zegslieden in Londen zal binnenkort n gezamenlijke nota van Amerika, Engeland en Frankrijk aan Rusland irden gezonden met het voorstel, de 82 leden tellende ontwapeningscom- issie van de Verenigde Naties in bijzondere zitting bijeen te roepen. Het van deze zitting zou zijn, het punt ontwapening af te voeren van de enda der Algemene Vergadering. De ontwapeningscommissie (waarin V.N.-leden zitting hebben) zou dan worden voorgesteld de onderhan- lingen over te dragen aan een nieuwe, tien landen tellende groep, waar- Oost en West gelijk zijn vertegenwoordigd. nieuwe groep heeft volgens het plan haar zetel in Genève en begin volgend jaar bijeenkomen. Zij opdracht krijgen zich met alle aspec- van het ontwapeningsprobleem bezig houden. het westelijke voorstel aanvaard, zal het Westen in de commissie wor- vertegenwoordigd door Engeland, nkrijk, de Verenigde Staten. Italië en lada en het Oosten door de Sowjetunie, en, Tsjechoslowakije, Roemenie en olgens de Britse zegslieden is het plan trekken tot stand gekomen tijdens conferentie van ministers van buiten- ise zaken in Genève. Via diplomatieke alen zou het daarna verder zijn uitge- ikt. Men meent dat de Sowjetunie het gunstig zal ontvangen, doch mogelijk zal maken tegen de aanvangstijd. De ontwapeningsbesprekingen zijn nee jaar geleden op dood spoor ge lakt. De Russische regering was van lening dat de communistische landen deze besprekingen niet voldoende Jaren vertegenwoordigd. Op commu- istisch voorstel is het ontwapenings- raagstuk toen in handen gelegd van e commissie, waarin alle 82 leden der V.N. zitting hebben. Dit onhandelbare lichaam heeft na de eerste bijeenkomst nooit meer vergaderd. Proeven Inmiddels heeft gisteren de Rus sische regering meegedeeld dat de Sowjetunie de proeven met kern wapens niet zal hervatten indien de westelijke mogendheden zich verder eveneens van experimenten onthouden. Slechts wanneer de westelijken hun proeven hervatten acht Rusland zich vrijgesteld van zijn belofte. De Russische regering herhaalde via heit persbureau Tass dat zij bereid is onmiddellijk en voor altijd een overeen komst te tekenen over het staken van alle soorten kernproeven. Zoals bekend hebben de V.S. van de week medegedeeld dat zij de opschorting der proeven tot het einde van dit jaar verlengen en heeft Engeland daarna ver klaard dat de Britse proeven niet zullen worden hervat zolang de besprekingen der drie „atoommogendheden" voortduren. mogelijk te voorkomen. De enige mo gelijkheid daartoe is goed gericht on derhoud, aldus de mening, door de E.V.O. in een communiqué uitgesproken. Er bestaat behoefte aan een onder houdsbeurt, uitsluitend gericht op die onderdelen, welke voor de verkeersvei ligheid van belang zijn en die door de garagebedrijven tegen een van tevoren vastgesteld bedrag zou moeten worden verricht. Bij een dergelijke op de veiligheid ge richte onderhoudsbeurt dient o.a. te worden gelet op het veilig functioneren van stuurinrichting, remmen, veren, spoorstangen e.d. Deze onderdelen dienen echter niet alleen te worden gècontrolèerd, maar ook zonodig bijgesteld en daarna vooral, waar nodig, gesmeerd te wor den. De E.V.O. meent dat een dergelijke onderhoudsbeurt zou kunnen samenval len met een doorsmeerbeurt. Exclusief de prijs voor de olie, heeft de organisa tie berekend, dat de garagebedrijven een dergelijke beurt inclusief het nor male doorsmeren voor een bedrag van 15 zouden kunnen uitvoeren. De E.V.O. adviseert een dergelijke be perkte onderhoudsbeurt, iedere 1500 km. resp. tweemaal per jaar te laten plaats vinden. De organisatie heeft haar visie te' kennis gebracht van de BOVAG. De Bond van garagehouders is gevraagd mee te delen of deze bereid is tegen de genoemde prijs een dusdanige onder houdsbeurt in te stellen. Tanks in plaats van geld TNDONESIë was gisteren volgens -J Reuter op weg naar een ern stige economische en politieke cri sis, daar het geld ontbreekt om op het einde der maand de lonen der arbeiders te betalen. Dit is het eer ste onmiddellijke gevolg van de deze week genomen krasse financiële maatregelen. Donderdag deelden de banken reeds aan de zakenlieden mede niet genoeg geld te hebben om hun chèques te verzilveren. Vrijdag verklaarden Indonesische en buiten landse bedrijven, dat zij niet vol doende contanten hebben om de lonen te betalen. De banken en andere financiële instel lingen stonden gisteren onder bewaking van met geweren bewapende politieman nen. Ooggetuigen zagen in de binnenstad een afdeling zware tanks. Handel stil Handels- en bankkringen voorspellen- dat kleine firma's failliet zullen gaan, als de regering niet handelend optreedt. De uitvoer staat geheel .stil, evenals het bin nenlandse handelsverkeer en de kleinhan del. Het Indonesische geldcomité heeft giste ren medegedeeld, dat ondernemingen voor produktie, uitvoer, verkoop en vervoer, die geen geld hebben om lonen te betalen, zich tot de banken kunnen wenden voor kredieten en deze weer tot de centrale bank. De regering heeft een belasting van 20 procent afgekondigd op remises uit het buitenland, reischeques en buitenlandse bankbiljetten. Het is nog niet bekend of ook het binnenkomend buitenlands kapi taal wordt belast. Plannen Inmiddels heeft Soekamo ngestelde nationale raad v< sche plannen verzocht een ontwikkelings plan op te stellen om te komen tot een oj rechtvaardigheid gegrondveste welvaarts staat. Alle krachten van het land moeten worden opgeroepen om te zorgen, dat ieder voldoende voedsel en kleding heeft en dal niemand de ander uitbuit- Thans, 14 jaar na de exploitatie door de Nederlanders, is 70 procent van de koloniale economie nationaal geworden, zei Soekamo. De voorzitter van de raad, die 77 leden telt, prof. Moh. Jamin zeide, dat het eerste deel van de algehele ontwikkeling op 17 aiigstus 1960 moet zijn voltooid. Vrouw stak haai man met mes Tijdens een echtelijke twist is de 49- jarige P G. gistermiddag in zijn woning de Hogeweg te Venlo door zijn vrouw aangevallen en met een mes in zijn rug gestoken. De man moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De vrouw werd" gear- estèerd. Huiselijk gesprek op Balmoral T700R een gezellig open haard- vuur hebben president Eisen hower van Amerika en koningin Elizabeth van Engeland gisteravond in Balmoral Castle in Schotland de kille avond vergeten en met elkaar gesproken over de vrede, huiselijke problemen en afwezige vrienden. Prins Philip, koningin-moeder Eli zabeth, die ter ere van de hoge gast was overgekomen en prinses Mar garet mengden zich nu en dan in het openhartige en ongedwongen gesprek. President Eisenhower was 's morgens iet een straalvliegtuig naar Aberdeen gevlogen. De autotocht naar Balmoral, dat in een mooie vallei ligt aan de rivier de Dee, was een ware zegetocht voor de President. Men kan zich niet herinneren, een buitenlander ooit zo'n enthou siaste ontvangst hééft genoten. Eisenho wer was zichtbaar bewogen door deze spontane begroeting. Koningin Elizabeth maakte de vrien delijke geste door, in strijd met de be palingen van het protocol, haar gast niet het kasteeltje op te ■wachten, maar hem tot buiten het hek tegemoet te komen. 's Middags maakte president Eisenho wer met prinses Margaret en zijn zoon majoor John "Eisenhower een autotocht in de prachtige omgeving van het kasteel waar de hei bloeit. Koningin Elizabeth reed de auto. Op een stil plaatsje aan het mei het koninklijke landgoed, daar waa ningin Victoria op zomerse dagen graag enige'uren verbleef, genoot men van de mooie natuur. Het weer was koel, maar de picknick aan het Loch Muickwerd verliep in een beste stemming. Later op de dag zat het hele gezelschap aan een lunch. Er werd zalm uit de rivier de Dcc cn gevogelte van het landgoed Balmoral opgediend. Vanmorgen is Eisen hower weer naar Londen vertrokken om daar tijdens het weekeinde op Chequers belangrijke besprekingen te hebben met premier Macmillan. Bij haar werkbezoek provincie Friesland bracht prinses Beatrix gistermiddag ook een bezoek aan de Cor nelia-stichting te Beetster- zwaag, welk tehuis voor zwakke en gebrekkige kinde ren nauw verbonden is met het Haagse Diakonessenhuis Bronovo; de bestuursleden van Bronovo vormen ook het be stuur van de Cornelia-stich- ting. De Prinses werd rond geleid door de voorzitter van het bestuur der Stichting, ir. W. J de Koek van Leeuwen, in gezelschap van de directrice, zuster E. van der Linden, me dische stafleden en andere be stuursleden. Koel en kans op enkele buien (Van i re weerkundige medewerker) nidden holland Montgomery Dinsdag biedt president Eisenhower aantal van zijn strijdmakkers uit de log een diner aan in de Amerikaanse bassade te Londen. Onder hen is ook veldmaarschalk Montgomery, die heeft verklaard de uitnodiging daartoe „natuur lijk" i te i TARWEOPBRENGSr DIT JAAR GROTER TTOEWEL de langdurige droogte in ons land een grote daling van de -IJ- oogst ten opzichte van vorig jaar deed verwachten, blijkt uit de voorlopige oogstraming dat de opbrengsten bepaald niet ongunstig zullen zijn. Voor sommige produkten kan zelfs van en heel goede oogst gespro ken worden. Zowel van de winter- als van de zomer- irwe wordt een grotere opbrengst per ha verwacht dan in 1958. Mede tengevolge een grotere uitzaai steeg de totale eproduktie met 100.000 ton tot ruim 500.000 ton, dat is 25 procent meer dan in 1958. De opbrengst per ha van de zomer- gerst bleef slechts weinig ten achter bij die van vorig jaar. Door een kleiner areaal daalde de opbrengst echter met dertien procent tot ruim 245.000 ton. Van de haver wordt een opbrengst verwacht an rond 345.000 ton, wat ten opzichte an 1958 een daling betekent van 22 pro mt. Deze achteruitgang is zowel een ge- alg van een geringere uitzaai als van ;n kleinere ha-opbrengst. De totale opbrengst van de gemengde ranen wordt geraamd op rond 100.000 ton of 28 procent minder dan in 1958 De aardappeloogst is dit jaar niet gun stig. Bjj de consumptieaardappelen op kleigrond wordt een daling van dc ge middelde opbrengst per ha verwacht van 25 procent. Bij de zand- en veenaardap- pelen verwacht men een daling van 33 procent. Van de fabrieksaardappelen wordt een iets grotere oogst verwacht dan vorig jaar, namelijk ruim 940.000 ton tegen 930.000 ton in 1958. Verwacht wordt dat de aardappelen binnenkort iets goed koper zullen worden. De langdurige droogte heeft op de melkopbrengst vrijwel geen invloed ge had. Dit is een gevolg van het feit dat het vee op de verschroeide grasvelden, bijvoeding kreeg. Ook dit is een beeld van de Dam-tot-Dam-race: Utrechtse journalisten deden mee in een brandweerauto uit 1921. In Am sterdam-Noord werden auto en bemanning door de sterke takels van een drijvende bok over het IJ vervoerd. Lid Franse Senaat doodgeschoten op straat De 68-jarlge Algerijn Cherif Benhabvles. ie lid was van de Franse Senaat, is gister- vond in Vlchy op straat door twee Alge rijnse terroristen doodgeschoten- Benha- byles werd door vijf kogels getroffen Een voorbijganger werd eveneens gedood. Een vriend, die de senator vergezelde op zijn avondwandeling, een voorbijgangster en sen politie-agent die de moordenaars ach tervolgde, werden door pistoolkogels ge- Een van de twee terroristen werd ten lotte door een burger in een park gegre- jen en aan de politie overgeleverd. Het is ie 23-jarige. in Parijs woonachtige Alge rijnse arbeider Ferath Guerrib. De Britse veldmaarschalk heeft Eisen hower niet meer ontmoet na het publi- cerén van zijn memoires, waarin hij zoals bekend weinig waarderende woorden heeft voor zijn vroegere chef. Terreur in hoofdstad De Amsterdamse politie had gisteren weer de handen vol om roerige nozems uiteen te drijven. In gesloten formatie rukten de jongens gisteravond uit de Kalverstraat door de nauwe Leidse straat weer op. Tegen half negen kwam het vrij druk ke verkeer .geheel stil te liggen. Zelfs de trams werden door de voorttrekkende no zems tegengehouden. De politie sloeg er weer stevig op los. Met de blanke sabel en gummistok wis ten de agenten na enige tijd de strate i en omliggende grachten schoon te vegen. Een poffertjeskraam, die door de opstan dige jongelui met algehele vernietiging werd bedreigd, kon door het optreden van de politie worden ontzet. Verschei dene jongens werden in arrest gesteld. Italiaanse strijd tegen nozems In het Italiaanse parlement is een wet ontwerp ingediend ter bestrijding van c straatschenderij, die ook in Italië onrus barende vormen heeft aangenomen. I dit ontwerp worden nieuwe soorten straf fen voorgesteld voor jeugdige delinquen ten, onder andere verwijdering uit het maatschappelijk leven. Zij zouden als „maatschappelijk gevaarlijk" mc worden veroordeeld. de week is de tem- belangrijk op achteruit ge- n kwam het kwik in Zuid- hoger dan 18 a 19 graden, tegen 23 graden in Oostbrabant. In de noordwestelijke luchtstroming dreven ook vanmorgen enkele boven de Noordzee ontstane buien het land binnen. Het gebied van hogeluchtdruk boven Schotland brengt flinke perioden van zonneschijn. Een kleine storing trekt van IJsland naar Denemarken, waardoor er morgen tijdelijk meer bewolking overdrijft met op enkele plaatsen een bui. Door deze ontwikkeling blijft het de laatste augustusdagen onbestendig en koel met temperaturen die in onze kust provincies, door luchtaanvoer van zee, niet boven 20 graden Celsius komen. Aanhoudend koel De Bilt verwacht tot mor- genavond: Aanhoudend koel met ver- ALLI andcrljjke bewolking cn plaat- P^K selijk enkele buien. Matige tot vrü krachtige wind tussen Noordwest en Noord. Opge- maakt om 10.115 uur. ZON EN MAAN Zondag; Zon op 5.46. onder 19.34- maan op 1.49, onder 17.20. Maandag: Zon op 5.48, onder 19.32; maan op 2.50, onder 17.56. Fa D. Kret en Zn. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur (Advertentie De Bilt Twente Eindh Stockholn Oslo Kopenh Aberdeen Münchct Zürich Genève Athene Ajaccic h. bew; h. bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1