Toch doet die dijk naar Marken het wel r iSijtje ^oeó kaaicle kaar óckouderó op, maar Vierduizend auto's passeren er per week VOOR U GELEZEN: ilieuiue Cciiisrljc (fojirnnt ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 Wie via dc dgk Op Marken aan- komt maakt eerst kennis niet dczi parkeerwaeliter. En die kennisma king kost geld: voor een automohi list een halve gulden, voor een fict ser tien cent. Enzovoort Volendam kenden we uit eigen aanschou wing. Marken - we zeggen het met schroom - alleen maar van horen-zeggen. Maar nu hebben we dan ook Marken gezien. Ja méér geroken en geproefd. En het is ons niet tegengevallen. Ofschoon we daar, ondanks alle naam en faam, eigenlijk een beetje op gerekend hadden. dan dit. We hebben het gehoord en gevoeld, Aanleiding tot ons bezoek was de dijk, risten. die een week of zes geleden officieel als verkeersweg in dienst werd gesteld en waar omtrent we nu wel eens wilden weten, hoe de Markers erop reageren, alsmede de toe- Toen ive, van Monnikendam uit, de 1960 meter lange kleistrook opreden, kregen we niet de illusie over de Afsluitdijk te rijden. De nieuwe dijk is lager en smaller en biedt niet aan één doch aan beide zijden uitzicht op het water. Dat doet de eersle keer een tikje griezelig aan. Maar als men er eenmaal overheen is en op een groot parkeerter rein belandtwaar een bejaarde Marker in wijde broek u gemoedelijk instructies geeft, is men van dat waaghalzerij-idee meteen verlost. Helaas kwam er een ander idee voor in de plaats, tvel niet griezelig, maar toch ook niet prettig. W e moesten nl. een halve gulden „tol" betalen. Dat is daar het parkeer tarief voor een auto. Autobussen betalen zelfs een gulden. En fietsen, brommers, scoo ters en motorrijwielen één of meer dubbeltjes. W aarom men dat oude kunstje van cen tjes vangen hier weer is gaan vertonen werd ons niet duidelijk. Evenmin als waarom de burgemeester, die het met zijn 1570 zielen toch onmogelijk zó druk kan hebben, geen tijd had om ons even te woord te staan, toen hij wat naar de zacht aanhobbelende toeris- tenstroom stond le staren. Enfin, we offerden onze twee kwartjes en liepen toen maar al die Amerikanen. Fransen. Engel sen, Zweden, Belgen, Duitsers, Oostenrijkers, Italianen en Zwit sers achterna, die zich als een toom kippen over de kronkelende paadjes langs de paal- en andere woningen voortbewogen, om ten slotte of de havenbuurt of de ker- kenbuurt van het dorpje in te Op die stralende zomerdag dat wij er waren, ging de lange slang eerst in de richting van de ha venbuurt, waar het wemelt van de aanlegsteigertjes. die telkens bevolkt werden door naar het wa ter snakkende vreemdelingen. Waar het ook wemelt van nieuws gierigen, die zich verdringen om nu eens precies te zien wat er allemaal in zo'n groengeschilderde Markense paalwoning voorhanden is. En waar het krioelt van de amateurfotografen, die hartstoch telijk de ene film na de andere verschieten. Gerookte paling was er niet veel. Daarvoor moet je in Volen- met haar dikke, rossige pijpekrul- len op het circa één meter hoge plankier voor winkel nr. 2. Ze had een Markens jochie op haar schoot en tuurde in het IJsselmeer, welks golfjes éindeloos tegen de druk- beklante plezierbootjes klotsten. ..Die dijk", zei Siitje Boes, „daar heb ik met m'n handel nog niets van kunnen merken. Nou ja. er komen nu ook nogal wat toeristen per auto naar Marken zo'n 4000 per week maar ik moet het van de boot jes hebben. Van de acht, die van Monnikendam af varen, van de acht van Volendam en van de zes grote, die van Am sterdam uit rondreisjes maken. Op die grote boten gaan wel driehonderd tig een glaasje bier te verschal ken. „De burgemeester was er erg voor. En ook de dokter. En de dominee van do Geref. Kerk. Die hebben mei z'n drieën actie voor die dijk gevoerd en -de ge meenteraad bewerkt. Maar het he le eiland was er eigenlijk tegen. En dat is het nog. Maar nou die dijk er is, is die dominee al ver trokken. En de Hervormde don moet8 er allerminst voor" was. En de dokter en de burgemeester hebben natuurlijk meteen een auto aan geschaft." Dan tast de ons onbekende, maar fel agerende Marker ver in z'n onpeilbaar diepe broekzakken, vist er in de buurt van z'n knieën een streekblaadje uit op. en wijst ons op de „feestcantate", die er ter gelegenheid van de openstel- Voor de begrafenis, die gij dag geopend. Het gaat hier op wat op moet sieren Marken, waar maar één katho- Met rozenVeel valt Hek woon! - een politie-yent - straks ook die kant uit. We heb- Vben nu al de twee hotels die hier Maar troost u: rozen bloeien zjjn en ,3e cafetaria vergunning altijd liet schoonste op een graf! moeten geven om zondags open te zijn. Eén hotelhouder wenst om Jan de Meijer knikt ons even principiële redenen van die ver- ernstig toe. als we uitgelezen zijn. funning geen gebruik te maken De ons onbekende Marker steekt vijf jaarPr|eleden nog^zo^dalTer onverschillig een pruim tabak in hier nergens voor de toeristen ge- z'n mond en nóg onverschilliger tegenheid bestond om naar het toi- let te gaan. Op den duur werd het streekblad weer op de bodem deze to|stand onhoudbaar. Van- daar dat die kwestie in de ge meenteraad kwam en contre coeur tot het geven van vergunning be sloten werd. En nu zijn de Mar- ,C1 kers een heel eigenaardig volkje. Ze zijn Calvinistisch. Maar niet en zwaar. Ze zijn nuchter-Noordhol- de lands! Maar als morgen winkelier Maar wat zal juffrouw Springer, beter bekend als Mae West, over die dijk te vertellen hebben? Met een lachend gezicht, haar buik vooruit, staat deuropening van haar woning, eens in het Engels, dan weer het Frans of Duits de voorbijgan- ter visvangst gaat, heeft uiteraard weinig meer te betekenen. Des te talrijker evenwel waren de souve- n.rsaanbiedingen, op welk terrein de alom bekende Sijtje Boes al jaren de kroon spant. Toen we via een trapje bij haar binnenstapten stonden we. voor we het wisten, in haar huis kamer, die met z'n talloze kope- halsdoekjes en wat al moeilijk van de winkel te onder scheiden viel. Er zat een meisje in Markense dracht aardappelen te schillen, welke nuttige bezig heid ze even onderbrak om ons. te vertellen, dat Siitje vermoede lijk een meter of tien verderop vertoefde, in haar tweede winkel. Mocht ze daar ook niet zijn, dan moesten we ons maar naar de kerkenbuurt begeven, waar ze onlangs een derde zaak in snuis terijen vestigde. Edoch, dit laatste bleek met nodig. Want Sijtje zat uist zgn dr boten naar Monniken- lam, Volendam en Amsterdam ver- rokken, dc steigertjes van Marken ;gn daarom leeg. Maar al spoedig serst schu buit felen, di bouten i xan binnen willen bekgken, ve volgens de nodige souvenirs insb en dan gaan ze straks ook aa boord. Want al is die dgk nat Monnikendam er nu, bg een bi zoek aan Marken hoort nu eenmai alle andere toch ook nog zestig tot honderd. Dat zijn m'n klan ten", voegde ze er nog eens uit drukkelijk aan toe. „Die mensen met die auto's heb ik niks an." Is het dus "toch waar, dat Sijtje met haar derde' winkel verkeerd hééft gegokt? Dat fluisteren ze ten minste op Marken. Feit is intussen, dat van de buiten landse autotoeris ten de Duitsers de hoofdschotel vor- men. „En die Duit sers kopen geen souvenirs", aldus Sijtje „Die eten liever lekker en die drinken graag bier." Jan de Meijer, de exploitant van het gelijknamige hotelletje- restaurantje, die zo ongeveer Sijtjes buurman is, merkt in zijn zaak echter ook niets van Duit sers. „Natuurlijk komt er wel eens eentje binnenvallen, maar dat die nou zoveel meer omzet betekent, nee, helemaal niet. De bootjes, meneer, de bootjes! Die moeten het hem doen. Met dié auto's ko men ze even kijken, ze zetten al gauw vrouw en kinderen aan boord, rijden dan met de lege wa gen naar Monnikendam of Vo lendam terug en pikken daar hun families weer op. Wat koop ik daarvoor?" „Die dijk is ons opgedrongen", zegt een ronde Marker., die juist een stoel heeft gevonden om rus- zondagsvergunning vraagt en krijgt en het zaakje draait een beetje, dan ontstaat er grote ja komen louzie. Dan wordt er gesmoesd maken met liet interieur van een rpet familieleden, die tevens raads- echt Markens binnenhuisje. Tal hd zijn. dan komen er vast en van Amerikanen en andere vreem- zeker veel meer verzoeken om delingen gaan het trapje op, om een zondagsvergunning en dan is aan haar verzoek gevolg te ge- tie kans heel groot, dat die or- ven Wij ook. We krijgen onder- thodoxe gemeenteraad opeens richt in klederdrachten, we mogen overstag gaat en iedereen zo'n in de bedstee kijken met een vergunning geeft die erom vraagt." krib erin voor de kleinste; we ho- - Zou het dan niet veel beter ren, dat als een meisje 18 is ge- zijn dat u hier bleef?", laten we worden, ze het bonte mutsje ver- erop volgen, „maakt u zich geen wisselt voor een zorgen over de toekomst van uw wit; we zien fraai gemeente?" bewerkte klompen. GEMEENTE MARKEN PARKEERTARIEF Autobussen f. i.ó< Auto's - o.J Motorrijwielen -0.2 Rijwielen met hutpmo tor-o. i Rijwielen -o.k die Jongen geliefde-, heeft uitgesneden, maanden vóór het huwelijk aan te kunnen bieden: en dat alles doorspekt met grappen en grollen, die alle bezoekers doen schudden van het lachen Dank zij Mae West's „vier taligheid". „Can you understand me?" zegt ze af en toe. Of „Können Sie me good ver stellen?" En ieder een antwoordt snel bevestigend om maar niets van hei hierna voort te zetten relaas te Als het sprook- de „Geen ogenblik. Het geloofsle ven van de Markers zit zó diep, dat ik voorlopig niet de minste vrees koester voor afvalligheid. De Marker stapt niet licht van z'n overtuiging af, hoe zeer de uiterlijke toestanden hier ook zul len veranderen. En die veran deren ongetwijfeld sterk. Want tot voor kort was het, zelfs in het zomerseizoen, aldus, dat de Markers zondagsavonds na 6 uur, als het laatste bootje ver trok, altgd nog gelegenheid hadden onder elkaar te zijn. Dat is met die auto-invasie af gelopen. Het wordt drukker en drukkér. En daar wil ik uit. Ik zie liever m'n gezin opgroeien ln de rustige sfeer van een plat telandsdorp. Ik heb hier met veel plezier gearbeid. Laat een ander hel werk nu maar eens Dat Sgtje Boes niet op Marken zit om vliegen te vangen ligt voor de hand. Maar waarom dit bordje nu moest verrgzen hg de toegang tot het dorpje werd ons ni«r\ duidelijk. ling van de dijk in werd afge drukt. Het zijn acht coupletten waarvan er één luidt: Geen boot m< geen oude man meer vindt er Straks vreugde in het staan, terzijde van Sijtjes huis Tenzij hij nog een kolenschuit ziet landen per abuis". En de cantate eindigt aldus: Dan vertelt ds. Abelsma hoe hij ;nt subsidieP Hij dochter des huizes ijlings naar buiten loopt, om de be geerde geldstukje in ontvangst te als V.V.V.-' nemen, is het onze beurt van spre- ren zonder ken. Maar nauwelijks is het woord moest zich redden met f 700 „dijk gevallen of Mae West giften, waarvan de helft nog aan fronst het voorhoofd en zegt „Niks de A.N.V.V. en de V.V.V.-Alkmaar voor ons die dijk. Alles is hier dient te worden afgestaan. De ge- zondags dicht. En zo hóórt het. meenteraad voelt nu eenmaal Vanzelfsprekend kwamen er in het niets voor vreemdelingenverkeer, toeristenseizoen ook zondags al- Daar komt nog bij:Toeristen ver- tijd nog heel wat mensen een be- wachten, als ze naar de V.V.V. zoek aan Marken brengen. Maar gaan. natuurlijk een kantoor. Hier nu met die dijk zijn we onze rust komen ze echter in een stokoude het hele jaar kwijt. Wij hebben pastorie terecht, waarin eenmaal heus niet om die dijk gevraagd, de predikant-dichter ds. J. J. L. Haast memand is er gelukkig ten Cate woonde. Hoe kun je zó mee. Alleen wat opgeschoten jon- de zaak in goede banen leiden..? gens, die met de brommer een Toch zal dat straks hard nodig bioscoopje gaan pikken in Am- zijn, als de Amsterdammers Mar- i fnt een bioscoop is ken zullen hebben ontdekt als re- ?\lrt e?n zie" creatie-oord. Ik verwacht dit over kenhuis. Dat laatste is wel jam- vier of vijf jaar. Er rijden nu al Uiroa "ebben )vc wel bussen uit Amsterdam volgens een nnc Jil k? twee scholen. Wat vaste dienstregeling. Hoofdzakelijk raak it I geleeid wordt VOor de vele Markers, die buiten kwiit Lon io imsterd'T. weer Marken hun brood moeten gaan J p je me goed verdienen. Dat verkeer zal echter „Kom binnen, kom binnen!" veel en veel intensiever worden, roept Mae West dan weer luid- Niet vanwege de behoefte der Juffrouw Springer en baar doch ter, die een bestaan vinden in het laten bezichtigen van het interieur van haar woning. Niemand spreekt echter van juffrouw Springer, want voor Marken heet ze Mae West. En ook op de stapels dankbetuigin gen, uit alle boeken van de wereld, staat geschreven of getypt: Mae West—Marken—Holland, of Olan- do, of The Netherlands lang door. Totdat het ogenblik van afscheid nemen is aangebroken. Als hij ons uitgeleide doet valt ons oog op een gedicht, dat op een zerksteen in de muur is aan gebracht. Er staat onder: J. J. L. ten Cate. En het luidt: „Die kleine plekten golven uitgerezen. Die van de walm der steden wordt verschoond, Zou dat misschien de schuilhoek „Ziet u", besluit ds. Abelsma. het is die opkomende walm die me grieft. Déarom ga ik weg...." Mens en Wereld De Rotterdamse uitgever Ad. Donker zond ons een kloek boek (490 pagina's, klein, maar toch goed leesbaar, bedrukt), waarin de geschiedenis van Mens en We reld in allerlei hoofdstukken, ge schreven door een keur van des kundigen, wordt verhaald. Profes sor John Bowle. hoogleraar aan het Europa College te Brugge had de eindredactie. Bij de samenstel ling van dit werk heeft de ge dachte voorgezeten een nieuwe in terpretatie van de wereldgeschie denis te geven. „In de laatste tijd hebben onderzoekingen zoveel nieuws aan het licht gebracht en in vele opzichten zijn de opvattin gen na de tweede wereldoorlog zo danig veranderd, dat er een drin gende behoefte is aan een zo ruim mogelijk overzicht, dat de gemid delde lezer in staat stelt het ver leden in dit nieuwe perspectief te ontdekken. keels, als a toeristen voorbij schuifelt. En dus nemen wij gauw afscheid. Enkele minuten later zitten we aan tafel bij de voorzitter van de Vreemdelingenverkeer, Markers. Die gaan 's avonds weg om in Amsterdam pret te gaan maken. De laatste bus naai de hoofdstad vertrekt dan ook al om 9 uur. En naar Marken reeds half 9. Zegt dat niet genoeg? Of ds. K. A. Abelsma. voorganger Marken? Er zijn der Hervormde gemeente. Hij •- - vader van zeven kinderen, circa jaar oud en Mokumer van geboor- ijf. t.v de dol te, wat hij geenszins verloochent egt hij, „waarom i k nu zitter ben van de V.V.V? nl. niemand, die in juist v de burgemeester, ter. een vishandelaar, een kruide nier en een aannemer. Binnenkort komen er weer vijf bij. Ja. als dominee hoor je dat allemaal Kwaadsprekers beweren, dat hel -- juist de verlangers-naar-een-autr de drie moderne talen kon cor- waren, die het drukst voor de dijk responderen. Nou, dan neem je hebben geijverd. Misschien hebber er zo n functie maar bij Ik ben ze in een enkel geval ook wel ge het nu drie jaar, van de acht, die lijk. Maar de meeste voorstanders ik hier sta. Ik ben dus al aardig meenden serieus, dat die dijk eer ingeburgerd. Toch ga ik binnen- economische noodzaak was. Voor kort weg. Ik ga naar Ingen in de heen immers waren alle buitenaf Betuwe. Een heerlijk dorp. werkers op de veerboot aangewe- Als we even verbaasd opkijken, zen. Kon deze 's winters wegens imdat hij dat allemaal zo vlot er- mist of ijsgang niet varen, dar uit flapt, zo met de uitdrukking kon er ook geen weekgeld worder .'an „ik heb er hier genoeg van", verdiend. Bovendien zouden zij ir verklaart hij zich onmiddellijk na- een tijd van depressie de eerster der: „De voornaamste reden zijn die werden ontslagen. Ook het voor m'n vertrek *"-* de opening periode voor Marken is aange broken. We kregen de laatste ja- ter met een korreltje zout. Intussen kwam die dijk er, die. aldus de voorstanders, er toch zou zijn gekomen omdat hij nodig is voor het maken van de Marker- i die vreemdelingen waard. Dat is juist, maar mis- 1 Volendam hangen, schien was hij er dan toch pas er hier vcrle- over een jaar of tien gekomen. 1 250.000, doch Gelukkig blijven de Markers op „.„1 hun oude woonplaats hangen. Niet uit godsdienstige al steeds meer toeristen, dat Amsterdam voortdurend n vreemdelingen ging trekken. Maar ïeel veel va Pleven toch i ïodoende kwamen 1 .ten jaar „ma: n Volendam jeveer een miljoen. Dat gaat 1 veranderen, ook al is in Volendam gingen, doch -envoudig omdat met z'n slechts 125 protestanten er zich kiplekker voeten op 9000 katholieken, alles op zon- Zo praat ds. Abelsma nog heel urgemeester van Marken, d. Bouke G. van Hout, die rus- uid te kgken naar de gestadig amende autotoeristen. Gcdu- de eerste zes weken arri- ;n er 25.000 wagens op liet nieuwe parkeerterrein. Dit zijn zo de gegevens van het boek, dat we met grote aandacht hebben gelezen en bekeken. Bij zonder belangwekkend vonden we het hoofdstuk Nieuwe ontwikkelin gen in Afrika en Azië, een onder werp. dat in het middelpunt van de belangstelling staat en waarop twee geleerden hun licht hebben laten schijnen. De tekst is verlucht en verduidelijkt met tal van fraaie gekleurde en zwart-wit illustraties die de waarde van dit boek nog verhogen. De goede Nederlandse bewerking is van dr. J. A. Koss- mann-Putto. schatten der schilderkunst De Wereldbibliotheek te Am sterdam heeft nu reeds haar 28e reeks „Schatten der schilder- ku: n,st" uitgegeven, bevattend ga ve kleurreproducties van vier werken van Opsomer, 1 werk van Slabbinck, 1 werk van A. de Witte, 1 werk van Th. v. Rijssel- berghe en 1 werk van Saverys. Vlaamse kunstschilders dus wa ren er nu aan de beurt. Deze reeksen met reproducties in kleu rendruk naar werken uit Neder landse en Vlaamse musea en par ticuliere verzamelingen zijn uiterst waardevol. Niet alleen voor kunstpedagogen, die hun les sen op deze wijze verantwoord kunnen illustreren, maar ook voor alle geïnteresseerden in de schil derkunst, die op deze wijze een prachtige verzameling reproduc ties kunnen krijgen. De reeksen zijn nog voorzien, van korte bio grafische notities over de schil- Wolken boven Hellesta, door Margit Söderholm. Uitgave Zuid- hollandse Uitgeversmaatschap pij Ad. M. C. Stok, Den Haag. sfeer, die door de een beslist niet en door de ander juist wel wordt geapprecieerd. Wolken boven Hel lesta echter zal stellig iedereen kunnen waarderen. Margit Söder holm heeft onder deze titel een spannend verhaal ten beste ge geven, waarin zij op een pakken de wijze geheimzinnige gebeurte nissen op een oud Zweeds land goed beschrijft. Het onderwerp moge niet helemaal origineel zijn, de wijze, waarop zij het behan deld heeft, bewijst overtuigend, dat zij een talentvol schrijfster is. Haar verteltrant doet denken aan die van Daphne du Maurier, maar haar werk is toch anders geaard. De oplossing van de geheimzin nigheden op Hellesta is wat te nuchter en te zakelijk beschreven, hetgeen aan de spanning; die er tot dan toe voortreffelijk is in ge houden, afbreuk doet. Het Koningschap is aan het Lam We hebben op het kort traject van wieg tot graf, het Kruis ontdekt. We stonden oog in oog met Hem: de Smartenzoon van Bethlehem. Zo, vastgeklonken en gekruist, hield Hij de wereld in Zijn vuist. En aan ons leven hechtte Hij het zegel van Zijn heer schappij. En landenbond of volkren- •pact Een cellenbouw, hoe fijn vertakt, als spinrag aan een raam kozijn, meer kan het voor Zijn hand niet zijn. En alle denkers van de tijd en alle vindingen ten spijt, wie het met déze Kruisling waagt die heerst met Hem vanaf vandaag BERENDIEN MEIJER- SCHUILING (uit: „Morgen", uitg. J. H. Kok, Kampen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15