Jlieumc |Tdltsrl)c (üourant Ook in Engeland een hartelijk onthaal Amerikaanse luchtbrug naar bedreigd Laos Chinezen in India Politie in Amsterdam pakt de nozems stevig aan Ike: „Niets gemerkt van verdeeldheid in Bonn" Lang gesprek met Adenauer De Gaulle op inspectie in Algerije Herv.-Geref. gesprek thans afgebroken TUS 11 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2-55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11652 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticf) Is gbtbleoea thyn bert in tegfjenspoct" WERELDRAAD naar India Zie pagina 2 DAM-DAM vervolg) Zie pagina 4 VRIJHANDELSZONE hoe Zie pagina 5 Vandaag op bezoek bij koningin FJRESIDENT EISENHOWER is vanmorgen met een Brits straalvlieg- l tuig naar Schotland gereisd voor een bezoek aan koningin Elizabeth, die op het kasteel Balmoral bij Aberdeen verblijft. Hij werd door prins Philip op Schotse bodem ontvangen. Het was nog vroeg in de ochtend toen de President, vergezeld door premier Macmillan, de Amerikaanse ambassade in Londen verliet, maar toch was een groot aantal mensen op de been om de hoge gast uitgeleide te doen. De toejuichingen waren even on-Engels spontaan als gisteravond het geval was, toen Eisenhower uit Bonn op het Londense vliegveld arriveerde Zeker vijfduizend Britten juichten het Amerikaanse staatshoofd toe. Met een voor-de-vuist-weg I gehouden rede „veroverde" deze Engeland. I „Het was voor mij niet nodig, persoonlijk naar Engeland te komen om |U de verzekering te geven dat het Amerikaanse volk krachtig en vast besloten aan uw zijde staat ter verdediging van de menselijke vrijheid en waardigheid", zei president Eisenhower onder meer, „maar toch is het goed dat wij nu de gelegenheid hebben samen de wisselende problemen te bestuderen en samen te overleggen hoe wij die het hoofd zullen bieden". Tevoren had de Britse premier, Ha rold Macmillan, gezegd, dat Eisen howers naam in Engeland al een be grip was, voordat deze het hoge ambt van president aanvaardde en dat En geland thans het volste vertrouwen heeft dat Eisenhower, als leider van een grote democratie, zijn taak met dezelfde onverschrokkenheid en met hetzelfde succes zal volbrengen als indertijd, toen hij de geallieerde strijdkrachten aanvoerde. De spontane ontvangst bevestigde Mac- millans woorden. Rijen dik stonden de mensen langs de route, die de Ameri kaanse president en zijn gastheer gister avond volgden naar de Amerikaanse am bassade, waar Eisenhower zou logeren.. De enige wanklank werd vanmorgen ge hoord, toen het gezelschap op weg ging naar het vliegveld. Vlak voor het hek van de ambassade brulde een stem door een luidspreker: „Getrouwen van het imperium, vraag waarom Harold Macmillan de grote overwinnaar van Suez 1 Londen heeft uitgenodigd. Waarom heeft Macmillan ons lot geheel in handen gelegd van een verrader lijke bondgenoot? Getrouwen van het imperium, eist een antwoord!" Dit geluid kwam van de „League of British empire loyalists" ,een organisatie die van mening is. dat Engeland mee zijn partners in het Gemenebest en der op Amerika moet vertrouwen. Met vele andere Britten zijn zij van mening, dat de Engels-Franse aanval op Suez in 1957 door Amerikaanse druk mislukte. Over Eisenhowers bezoek aan Bonn, dat gisteravond eindigde, schrijft on ze correspondent ln de AVestduitse hoofdstad; BONN, vrijdagmorgen TN EEN GESPREK, dat in totaal -*• vier uren duurde en dat werd gevoerd met de vrijmoedigheid en vriendschap die de nauwe betrek kingen tussen Amerika en West- Duitsland kenmerken, hebben pre sident Eisenhower en bondskanse lier Adenauer gisteren alle inter nationale politieke vraagstukken behandeld. In ec Treinongeluk in Zuid-Slavië Dertien mensen hebben het leven ver loren en veertig zijn zwaar gewond bij een treinongeluk in Zuid-Slavië. De snel trein Serajewo-Zagreb ontspoorde giste ren toen hij met grote snelheid een spoor brug te Zaluzani bij Banja Luka in Bos nië Hercegovina opreed en vernielde een deel van de brug. De locomotief en twee rijtuigen stortten van de brug. De meeste passagiers waren vakantiegangers, op weg naar de Zuidslavische kust. Voor zo ver bekend zijn onder de slachtoffers geen buitenlanders. LITTLE ROCK Traangas verjoeg onderwijsraad De onderwijsraad van Little Rock heefl gisteravond in allerijl een vergadering af gebroken omdat er twee traangasbommen in de hal van zijn gebouw werden ge worpen. Een negerbediende zei dat hij drie blanke vrouwen van de voordeur naar een gereedstaande auto heeft zien hollen kort voordat hij in de gaten had dat er traangasbommen waren geworpen. De politie heeft drie vrouwensandalen bij de voordeur gevonden. 'met nadruk, de vaste wil te hebben om voor het noodlottige probleem van de verdeling van Duitsland een rechtvaar dige en vredelievende oplossing te vin den, dde voldoet aan de wensen van het Duitse volk en die de vrede en veilig heid in Europa waarborgt. President Eisenhower gaf in dit verband nogmaals de verzekering, dat Amerika en zijn bondgenoten de vrijheid en het welzijn van de bevolking van Berlijn zullen beschermen. Ten einde zoveel mogelijk tijd ter beschikking te hebben voor zijn ge sprek met Adenauer had president Eisenhower verzocht met een heli kopter van Bonn naar het vliegveld Wahn te worden gebracht om van- vertrekken. vijf - Bovendien had de Amerikaanse pre sident een vermoeiende dag achter de rug, die 's morgens vroeg al was be gonnen met een rondrit door de Ameri kaanse „Siedlung" in Plittersdorf en die verder nog een persconferentie en een lunch telde. Nogmaals twee uren door jubelende mensenmassa's te moeten rij den zou van de 69-jarige President te veel inspanning hebben geëist. Deson danks werd hij op weg van de bonds- kanselarij naar een baseballterrem in Plittersdorf, vanwaar de helikopter op steeg, luid toegejuicht en op het vlieg veld Wahn bood zich bij het vertrek het zelfde beeld als bij zijn aankomst. Boodschap ln politieke kringen te Bonn is men over het Eisenhower-Aden- 'auer gesprek zeer ingenomen. Pre sident Eisenhower heeft de bood schap begrepen, di de honderddui zenden jubelende Westduitsers hem overbrachten, n.l. dat West-Duits- land een is met Amerika als het er om gaat de vrijheid te verdedigen. (Zie vervolg op pagin: Deel van bevolking steunt communisten HET AMERIKAANSE MINISTERIE van defensie heeft meegedeeld, dat over enkele dagen een „luchtbrug" naar Laos zal worden ge opend. Het is de bedoeling met spoed lichte wapens en uitrusting te zenden. De Verenigde Staten hopen dat de regering van Laos met deze snelle hulp de communisten de baas kan worden. De toestand wordt in Washington nog steeds somber ingezien. Het Russische persbureau Tass heeft reeds fel gereageerd op de Amerikaanse hulp. De Verenigde Staten wakkeren een gespannen sfeer in Laos aan, zo luidt de Rus sische beschuldiging. Amerika wedt op het gebruik van geweld. Een gunstige ontwikkeling in de kwes tie Laos is, dat de Russische ambassa deur in Londen, Jacob Malik, een vrij positief antwoord heeft gegeven op het Engelse voorstel om de vrede in Laos te herstellen. Het is niet onmogelijk, dat ook India bij het oplossen van de crisis een belangrijke rol gaat spelen. Het overleg tussen Engeland en Rus land wordt voortgezet, zo is na het be zoek van Malik aan het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Ondertussen hebben de communisti sche rebellen reeds een kwart van de provincie Sam Nea in het noorden van Laos veroverd. Ongeveer veertig pro cent van de bevolking steunt de re bellen. Dit heeft brigade-generaal Am- kha Soekhavöng, de commandant van ln Londen was het beeld niet anders dan in Bonn: tiendui zenden mensen, die nu en dan de sterke politieafzetting door braken, hebben president Eisenhower geestdriftig toege juicht op zijn tocht van het vliegveldGisteravond werd de Amerikaanse president op London Airport officieel door premier Macmillan begroet. Daarna namen zij plaats in een, open auto, die hen naar de woning van de Amerikaanse ambassadeur in Londen bracht. den noordelijke regeringstroepen mee gedeeld. De officiële berichten van het Lao- tiaanse leger zijn daarentegen nog steeds optimistisch. Het leger in het noorden zou voortdurend vorderingen maken te gen de communistische rebellen. Gedetineerde nam voor zijn verjaardag vrijaf Uit de Rijkswerkinrichting te Veenhui- zen is gisteren, op de dag voor zijn 58ste verjaardag de gedetineerde M. L. uit Delft ontvlucht. President De Gaulle, op rondreis in Al gerije, heeft gisteren èen begin gemaakt met een militaire inspectie van de Franse krijgsverrichtingen in dit overzeese ge bied, die vier dagen zal duren. In de stad Saida, waar duizenden mensen uren in de gloeiende zon hadden staan wachten op de president, hield De Gaulle een toe spraak vanaf het balkon van het stad huis, waarin hij de bevolking verzekerde dat hij hun zorgen deelde en dat de goede wil, die men in Saida en elders in Alge rije had getoond, hem met hoop vervulde. Men verwacht dat De Gaulle alle feiten, die hem over de toestand in Algerije ter kennis worden gebracht, aan president Eisenhower zal mededelen, wanneer deze volgende week Frankrijk bezoekt. In Franse presidentiële kringen gelooft men dat de Amerikaanse president welwil lend tegenover het Franse standpunt in zake Algerije zal staan en dat hij begrip zal tonen voor het Franse verlangen naar steun voor zijn Algerijnse politiek. Overi gens heeft premier Debré in het parle ment gewaarschuwd, dat aan de hecht heid van het Atlantische bondgenoot schap afbreuk gedaan zou worden als Frankrijks bondgenoten zijn positie m Algerije niet zouden „begrijpen". Algerijnse verzetsstrijders hebben gis teren vanaf Tunesisch grondgebied het vuur geopend op Franse stellingen langs de grens met Tunesië. Twee Franse sol daten werden gewond. Het offensief wordt gezien als een „inleiding" op het bezoek van De Gaulle aan Algerije. Teddy Scholten kan niet al leen voortreffelijk zingen, maar ze sloeg gisteren ook een uitstékend figuur in de Dam- tot-Dam-race, waarover i ders in dit blad meer. Oud-SS-er beschuldigd van massamoord De voormalige SS-kolonel, Herbert Zim- mermann, is gisteren door de officier van justitie te Bielefeld (Did) formeel be schuldigd van het laten ombrengen van alle gevangenen in de gevangenis van de stad Bialystok in het oosten van Polen. Volgens de aanklacht heeft Zimmer- ann op 15 juli 1944 bevel gegeven alle honderd gevangenen, onder wie zich een aantal vrouwen en een 12-jarig kind be vonden, dood te schieten. Militaire post omsingeld De Indiase premier, Nehroe, heeft vandaag in het parlement mee gedeeld dat een Indiase militaire post in Assam zo goed als omsin geld is door een Chinese afdeling soldaten en te kampen heeft met munitiegebrek. De luchtmacht heeft tevergeefs getracht voorraden voor de voorpost neer te laten. De post die een bezetting heeft van 38 man, ligt in de streek van Soeban- De Chinese militairen vielen de post dinsdag aan na eerst twaalf man van een vooruitgeschoven wachtpost te hebben gevangen genomen, aldus Nehroe. Acht van de twaalf zijn ontsnapt en hebben zich bij de Indiërs in de andere post kun nen voegen. Volgens de minister-president wordt het te gevaarlijk geacht parachu tisten bij de post neer te laten. India heeft bij China geprotesteerd tegen deze grensschending. China ant woordde dat de Indiërs het eerst het vuur hadden geopend. Verder deelde de premier mee dat Chl- nese militairen op 28 juli in de streek van Ladach in Kasjmir zes leden van een po liticpatrouille gevangen hebben genomen die zij later weer hebben vrijgelaten met de mededeling dat het gebied waarin de Indiërs waren gearresteerd tot China be hoort. Op 7 augustus hebben 200 Chinese sol daten Indiase wachtposten in het gebied van Kameng gedwongen zich drie kilo meter terug te trekken. De Chinezen trokken zich, aldus Nehroe's verklaring, later terug, maar toen de Indiërs weer hun stelling hadden ingenomen, kwamen de Chinezen weer en eisten dat de Indiërs de Indiase vlag zouden neerhalen. Er is daar verder niets gebeurd. Reuter wijst erop dat het gebied van de moeilijkheden een woest bergland is met dichte oerwouden. De streek is niet in kaart gebracht. „Verschillen zijn te groot GHANA GAAT TWAALF SCHEPEN BESTELLEN De directeuren van de National Black Star rederij in Ghana zullen met Duitse Nederlandse scheepswerven besprekm- voeren over een opdracht van twaalf schenen, aldus meldt de Ghana Times. Drie dezer schepen ten bedrage van 9 miljoen dollars komen geheel voor rekening van de Ghanese regering.- T^RIEHONDERD nozems marcheer- den gisteravond in gesloten for matie van de Amsterdamse Leidse- slraat naar het Leidseplein, waa: politie reeds stond le wachten hen een warme ontvangst te bereiden. Het werd een begin van een bijzon der roerige avond in de hoofdstad, waarbij van weerszijden rake klap pen werden uitgedeeld. Tot laat in de avond bleef het onrustig in Am sterdam De politie had de nozems-in-slagorde gesommeerd, onmiddellijk rechtsomkeert te maken en zich te verspreiden. Zo zij al op resultaat hadden gerekend, de lawaaaierige jeugd werkte zeker niet mee. De politie aarzelde echter niet lang Toen de kolonne van driehonderd bleef opdringen, begon de uitgebreide Opmars naar het Leidseplein verhinderd politiemacht met charges het plein schoon te vegen. De blanke sabel en de gummistok kwamen daaraan te pas. Het bleek een moeilijk karwei, want uit de zijstraten doken voortdurend nieuwe versterkingen nozems op. Het gelukte de hoofdstedelijke politie ten slotte, de ergste belhamels naar het bu- Leidseplein over te brengen, waar- e nozems, van hun leiders beroofd, afzakten. Zij hadden hun gehavende gelederen echter snel gereorganiseerd, want korte tijd daarna begon een herhaling van de relletjes, nu op de Dam. Meisjes werden lastig gevallen en hel publick kon de Dam niet meer onge hinderd passeren. De enkele agenten kon den aanvankelijk weinig uitrichten. Toen politieversterking was aangekomen, wer den de benden in korte tijd uiteen ge slagen, maar het bleef tot middernacht spannen op de Dam. Vijf jongens werden naar het politie bureau gebracht. Ook drie meisjes, die volgens de politie zich onzedelijk gedra gen hadden, werden aangehouden. De ouders van de gearresteerde opgeschoten jongens en meisjes, kwamen zich later op de politiebureaus over hun pupillen ontfermen. Naar wij vernemen hebben de afge vaardigden van de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken, die in de afgelopen jaren samensprekingen hebben gehouden in een gemeenschappelijke brief aan de synodes van beide kerken geschreven dat verdere besprekingen weinig zin ~ieer hebben, omdat de verschillen tus- :n beide kerken te groot zijn. Het gaat hier niet om het werk van de Interkerkelijke Commissie voor de Psalmberijming, maar om de gesprekken die met het oog op een mogelijke her eniging werden gevoerd. Volgens prof. dr. A. D. R. Polman, die wij hier naar vroegen, zijn de bespre kingen tot een zekere voltooiing geko men, de gedelegeerden waren van me ning, dat het voorlopig weinig zin had om verder te praten, omdat heel het contact dreigde vast te lopen in een theo logische discussie. Het ligt in de bedoeling, dat de con tacten voorlopig overgelaten worden aan de plaatselijke kerken. De beëindi ging van het contact zal worden bespro ken door de Generale Synode van de Geref. Kerken, die dan verder zal moe ten beslissen of de deputaten eventueel andere opdracht krijgen, zodat iwe mogelijkheid voor de ge sprekken zou worden gevonden. Het ziet ■er echter niet naar uit, dat dit op korte termijn zal gebeuren. Prof. dr. A. A. van Ruler zei ons, dat hij deze gang van zaken diep betreurde blijft hopen, dat het voor het jaar tot hereniging van de beide kerken zal komen. Hij is van mening, dat de voorwaarden er theologisch en mentaal zijn, maar dat het gesprek van de laat ste twee jaren stroef is geworden door een misverstand. Aan de Geref. Synode van Leeuwar den waren voorstellen gedaan, die tot nauwer contact hadden kunnen leiden, maar toen hebben de Geref. Kerken zich gedistancieerd en de Hervormden alleen maar een kushandje toegestaan. Sinds dien wilde het niet goed meer lukken met de gesprekken. Prof. Van Ruler, die de gesprekken zeer gewaardeerd heeft, hoopt dan ook, dat zij zo spoedig moge lijk zullen worden hervat. Aan deze besprekingen werden van Hervormde zijde deelgenomen door dr. H. Berkhof, prof. dr. A. A. van Ruler en ds. G. Spilt en van Gereformeerde zijde o.a. door prof. dr. G. C. Berkhouwer, dr. E. D. Kraan, dr. F. L. Bos, prof. dr. D. Nauta en prof. A. D. R. Polman. De besprekingen werden doorgaans op het Gereformeerde Zendingscentrum te Baarn gehouden. Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met opkla ringen en enkele verspreid voorkomende buien. Vrij koel. Matige, af en toe krachtige wind tussen noordwest en noordoost. (Opgemaakt 11.15 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag 29 augustus: zon op 5.45, onder 19.36. Maan op 0.54, onder 16.39. Donder dag 3 september N.M. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Oranjeboom Kopenh Fraak^oi Mttncher ZUrieh

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1