Jlicutue Jtsrlje (Courant lletaal-C.A.O. (5 pet meer) nu toch goedgekeurd Spontane ontvangst voor president Eisenhower TOS® Cortere werktijden na 1 april 1960 )ok cao voor beambten al goedgekeurd Laos krijgt hulp van Amerika s Willemse tweede in Kanaalrace? V.S. schorten kernproeven verder op Aardbeving in Mexico Tien-minuten-grens al doorbroken Indexcijfer van voeding vijf punten omhoog T KINDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 BUREAUS- Steenslraal 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES f 0 20 per millimeter Familieberichten f0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11651 Directie: F. DIF.MER Dr. E. DIEMER CHRIST ELIJK-ISA T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastfcfi fs ghcbleoen mynhcrtin tcgljeospoct" KINDEREN in de kerk (Zie pagina 2) SUKARNO Wie volgt (Zie pagina 4) Voor de OUDE DAG (Zie pagina S) Om 20 km KLEURENFILM (Zie pagina 5) Startschot voor vrijere loonvorming (Van onze sociaal-economische redactie) IET STARTSCHOT van de vrijere loonvorming is gelost: Gisteravond 1 bereikte het College van Rijksbemiddelaars na langdurig beraad ueenstemming met de Vakraad in de metaalindustrie over de nieuwe jnvoorstellen en andere arbeidsvoorwaarden in de metaal, waardoor lts een goedkeuring van de C.A.O. meer in de weg staat. Hoewel par- |n in de metaalindustrie concessies hebben moeten doen, is het voor- doel bereikt. De lonen mogen met 5 procent worden verhoogd de werktijd mag geleidelijk ie concessies hebben betrekking data: Inplaats van tot 1 juli 1961, jls door partijen was overeen- jomen, geldt de loonsverbetering 1 januari 1962. En aan verkor- l van de werktijd mag niet per muari a.s., maar eerst per 1 april D worden begonnen (met een uur week). In die bedrijfstakken ar het rendabeler is de werktijd t drie uur ineens te bekorten, g daaraan eerst op 1 januari 1, na overleg met Rijksbemidde- n' onze sociaal-economische redactie) aar-wy vernemen heeft het College Ryksbemiddelaars ook de collectieve ïldsovereenkomst voor beambten in metaalnijverheid, waarover partijen (eruime tyd geleden overeenstemming tikten, goedgekeurd. Onmiddellijk goedkeuring van de c.a.o. voor darbciders heeft het College ook o foorstellen voor de beambten een ting genomen. de aantal ilen, die sinds 1956 op hetzelfde ouden waren, gedenivelleerd met per- tages die lopen tussen de twee-en- •half en de zes procent. Deze achter leven salarissen worden voorts per 1 üstus met terugwerkende kracht ver- Ird met vijf procent. Alle schalen prgaan een verhoging van een procent compensatie van de ziekengeldpremie, de schalen is voorts de huurbijslag L zijnde 13.50 per maand, verwerkt. ingang van l augustus wordt een jwe gemeenteklasse-indeling van fcht. De verschillen in de topsalarissen fen de eerste en de laagste gemeente- |se, bijvoorbeeld, worden met 15 per jnd ingekrompen. imerika zal militaire hulp en lars naar Laos zenden om dit 1 te helpen de communistische 6llenactiviteiten te onderdruk- Het Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken heeft dit cieel meegedeeld. (e Verenigde Staten zenden geen ipen De hulp komt neer op leve- [van kleine wapens, geld voor ijverhoging, betere uniformen De dollars mogen niet worden ruikt voor het aanschaffen van |cs, artillerie en andere zware )ens, daar dit zou worden be huwd als een schending van de leefse wapenstilstand van 1954. rt bedrag aan hulp wordt geschat op (miljoen dollar, maar dit cijfer is niet ptigd- Het zou dan mogelijk zijn het jische leger met 4000 man uit breiden Irika heeft reeds vliegtuigen en jeeps ^erd- het front In Laos kwam giste- weinig nieuws. In het land heerst toestand die meer weg heeft van voorlog", waarbjj kleine Depen opstandelingen paniek in de ovincies trachten te zaaien, trwacht wordt dat de ministers van de latlantische verdragsorganisatie eind ember in Washington de toestand in zullen bespreken. ■enhower. Voor het diner dat maan- in Londen tot ere van president fchower wordt gegeven, heeft pre- t Macmillan ook sur Winston Chur- I en oud-president Eden uitgenodigd Mrf de Oostenrijkse kanselier, zal 5 tot 15 oktober een bezoek bren- aan de Sowjetunie. Hij is de gast president Worosjiiof worden verkort. laars, worden begonnen en niet per 1 juli 1960 zoals was gevraagd. Laagst betaalden Maar verder is er niets gewijzigd de voorstellen zoals die in juli door partijen werden overeengekomen. De laagstbetaalden, werkzaam in onderne mingen waarin boven het uurloon geen enkele premie wordt verdiend, zullen nog een extra toeslag krijgen middeld 5 pet, met een persoonlijk maximirm van zeven en een half pro cent. Dit betekent dat deze categorie handarbeiders tot een totale loonsver hoging komt van maximaal 12% pet. De huurtocslag 1957 zal voorts in de lonen worden verwerkt en het gemeenteklas senverschil wordt met 7 cent terugge- De lonen van de vrouwenj worden ver hoogd van 70 tot 75 pet vart' het uurloon van vergelijkbare mannelijke werknemers Verwacht wordt dat de c.a.o. voor de beambten in de metaalindustrie, waar over onlangs eveneens overeenstemming werd bereikt door partijen nu ook spoe dig goedgekeurd zal worden. Bij het overleg tussen regering en de Stichting van de Arbeid, is van de zijde van de Stichting het verlangen uitgespro ken gelijktijdig met die van de handar beiders ook de c.a.o. voor de beambten goed te keuren. Tevreden Partijen in de metaalindustrie zullen zo spoedig mogelijk beginnen met het zoeken naar de economische sleutel, die de moge lijkheid moet ontsluiten om te komen tot een verdere loonsverbetering per 1 jan 1962. Om een basis te krijgen voor onder handelingen daartoe zal zo spoedig moge lijk begonnen worden met het systema tisch verzamelen van gegevens omtrent de economische ontwikkeling in de bedrijfs tak. Hoewel men de c.a.o. gaarne ongewij zigd goedgekeurd had gezien, is de vak beweging toch heel tevreden met het be reikte resultaat, zo vernamen wij van de zijde van de Christelijke Metaal Be- drijfsbond. Dat de lonen met 5 pet worden ver- Van t p wei hoogd en de werktijdverkorting een goede kans krijgt, stemt haar tot verheuging. Om de concessies die men heeft moeten doen treurt men niet al te zeer, omdat het resultaat van het gehele complex maatregelen toch wel goed te noemei De eindbeslissing over de c.a.o. heeft langer op zich laten wachten dan werd vermoed. De oorzaak heeft vooral gelegen in het verschil van mening tussen rege ring en bedrijfsleven over de wijze waar op de aanwezige ruimte en de toekom stige produktiviteit moest worden bere- Vele uren hebben de Rijksbemiddelaars, in nauw overleg met de regering en de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, van gedachten gewisseld met de Vakraad, tot gisteravond dan ove stemming werd bereikt. Van de zijde van de werkgevers i metaalindustrie vernemen wij dat de goedkeuring door de drie organisaties goed is ontvangen. Evenwel ;t men erop, dat men niet overal in kgeverskring ingenomen is met de nve cao. De voorstellen hebben mers in eigen kring aanvankelijk ook hier en daar nogal wat weerstand ondervon den. Dat komt voornamelijk door het heterogene van de bedrijfstak. In de ene (Zie vervolg op pag. 9) Triomfantelijke intocht in Bonn Vaandeldrager der vrijheid N' (Van onze correspondent) BONN, donderdagmorgen "AAR SCHATTING een kwart miljoen Wesbduitsers heeft president Eisenhower een hartelijke ontvangst bereid. Langs de route het vliegveld Wahn naar Bonn (een afstand van ongeveer 32 km) stond een lange rij mensen. Er was zoveel volk op de been, dat de stoet uur en vijftig minuten nodig had om de betrekkelijk korte af stand van het vliegveld naar de wo ning van de Amerikaanse ambassa deur in Bad Godesberg af te leggen. Zes stukken zware artillerie begonnen saluutschoten af te vuren, toen de Boeing voor heit baldakijn was uitgerold- Enkele seconden later betrad de Ameri kaanse sta als chef de Westduitse bodem, gevolgd door zijn minister van buiten landse zaken, Herter. bataljon Minister van defensie Strauss, wetend dat president Eisenhower gaarne een praatje aanknoopt met soldaten, had spe ciaal vergunning verleend dat de West duitse militairen met het geweer gepresen teerd de president zouden mogen ant woorden. De president maakte van de ge degenheid echter geen gebruik. Na het militaire ceremonieel volgde de voorstelling van de leden der wlstduitse regering aan de president. Reeds op hei vliegveld werd Eisenhower herhaaldelijk toegejuicht door de duizenden van de aankomstdag een „uitje" hadden gemaakt en naar het vliegveld waren ge trokken. Het werd echter stil. toen eerst bondskanselier dr. Adenauer plaats nam achter een batterij microfoons om president Eisenhower op Westduitse Ruwe zee en loeiende wind Twee andere Nederlanders vielen uit over (Engeland) erg kalm aangezien ook het weer uitstekend was, waren de omstandigheden voor een Kanaal-zwem- ideaal. Doch korte tijd later kwam scherpe noordenwind opzetten en sloe gen hoge golven tegen de Franse kust, terwijl dreigende wolken aan de horizon opdoemden. Toch werd het startsein gegeven: acht minuten voor twee Het werd de meest ■erwarde en onoverzicntelijke start In Ie geschiedenis van de Kanaalzwemme- ij. Pas enkele uren later wist men wie vel en wie niet gestart waren en wai r eigenlijk in liet nachtelijk duister bij en loeiende wind en op de rotsen beu kende golven aan de Franse kust was geschied Toen het startsein was gegeven, be gaven verschillende deelnemers zich di- •ect te water. Verscheidene anderen van de 38 ingeschrevenen wachtten echter, totdat de volgboten zo dicht mogelijk bij de kust zouden verschijnen. Zij vonden het te riskan» zonder een volgboot de onmiddellijke omgeving, door zware deining te zwemmen. De boten konden echter de kust niet bereiken: de deining was te hevig. Later werd dan ook bekendgemaakt, dat dertien volgbo ten naar Engeland waren teruggekeerd, omdat ze door de ruwe zee toch niet ïr staat zouden ziin de zwemmers op te pikken. Inmiddels stonden enkele deelnemers in het nachtelijk duister aan de Franse kust te wachten, doch zij zagen na ver loop van tijd de dansende lichten van de kleine armada van 38 volgboten lans zaam in de veste verdwijnen in de rich- t.ng van het ruim 33 km verder gelegen CONTROLE van de zeven zwemsters die zich voor de Kanaalrace hadden opgegeven: v.l.n.r. Arati Saha (India, 19 jaar oud), Christine Fre (Bergen op Zoom, 21 jaar wegens zeeziekte op het laatste moment afgevallen), Greta Andersen (Ver. Staten, 31 jaar, oud-kampiocnc), Rosemary George (Eng., 20 jaar) en Myra Thompson (V.S., 24 jaar). na de verwarde start meer gegevens te verkrijgen. Toen bleek, dat zestien van de deelnemers in feite niet waren ge start en zich nog aan de Franse kust bevonden. Zij werden in de loop van de morgen naar Dover overgebracht. Om vijf uur bleek ook, dat zich eveneens zestien zwemmers in de richting van de •itte klippen van Dover bewogen. On- eveer een uur later werd men gewaar dat ook dc Indiase Areti Saha zich nog i het water bevond. Onder hen, die de strijd tegen de ele- enten waren begonnen en nog volhiel den, bevonden zich toen ook onze land genoten Herman Willemse en Bastiaan Weemhoff. Inmiddels was het 21-jarige Nederlandse meisje Christine Free al uit het water gehaald en voor medisch on derzoek naar Dover teruggebracht. Gezien het slechte weer was het niet aarschijnlijk. dat het Kanaal-snelheids- icord zou worden verbeterd. Dit record in handen van de Egyptenaar Assan Abdel met 10 uur en 50 minuten. Dc beste tijd van Greta Anderson, die de ■edstrijd al tweemaal heeft gewonnen i thans weer tot de deelnemers behoort i 11 uur en 1 minuut. De initiatiefnemer van de wedstrijd (Zie vervolg op pag. 9) bodem welkom te heten. Hjj noemde de president de „vaandeldrager van de vryheid in een bedreigde wereld". Pre sident Eisenhower verklaarde, dat de naam van dr. Adenauer in Amerika gelijkstaat met vastberadenheid in de zaak van de verdediging van de vrij heid. Hü zei van de komende bespre kingen goede verwachtingen te heb ben en verzekerde de Berlijnse bevol king dat Amerika haar altijd zal be- „God zegene u allen", zo besloot de President, zich richtend tot de duizen den op het vliegveld en de miljoenen Duitsers, die aan radio- en televisie toestellen van de aankomst van presi dent Eisenhower in woord en beeld De rit naar de hoofdstad, die daarna >egon, is een evenement geworden, dan illes wat tot dusverre op het gebied taatsontvangsten ten beste is gegeven, de schaduw heeft gesteld Van het vliegveld tot aan de residentie an de Amerikaanse ambassadeur stonden honderdduizenden langs de straten. Pre sident Eisenhower reed door onder span doeken, die hem met 'n ,,I like Ike" her innerden aan zijn twee presidents-cam- oagnes en die hem met een ,,I like Konny" (Adenauer) er op attendeerden dat iets de glans van deze ontvangst toch ook afstraalde op de stramme kanselier- Hij aanplakbiljetten voorbij die overge- plakt waren met de Westduitse nationale kleuren en waarop de woorden „Duitsland vertrouwt Eisenhouwer" stonden. Maar ook zag Eisenhower staan: „Ike, ga door, laat je niet door hem tegenhouden". Met hem" werd kennelijk Adenauer bedoeld- Toen president Eisenhower om ongeveer half acht arriveerde aan de woning v mbassadeur Bruce in de Rolandstrasze Bad Godesberg de ambassadeur en z gezin zijn zolang naar een hotel verhuisd is zijn bagage al afgeleverd. Helikop- van de Amerikaanse luchtmacht had den de koffers van he» vliegveld op deze snelste manier naar Bad Godesberg ge bracht. Onderweg konden zij ..ter bescher ming van de president een beetje boven de auto-colonne blijven „hangen". De aankomst van Eisenhower bij de ambtswoning van de Amerikaanse am bassadeur was in het geheel niet for meel. Achter een politieafzetting ston den Eisenhower en Adenauer op het smalle trottoir onder een beukeboom en wuifden naar de duizenden die zich rond het gebouw hadden verzameld waarvan de voorste rijen de President tot op enige meters waren genaderd. Toen kanselier Adenauer zich op de achtergrond probeerde te houden tij dens het offensief van de persfotogra fen werd hij door Eisenhower krach tig b(j dc arm genomen en naar voren geschoven. Zelfs nadat Eisenhower binnenshuis was verdwenen cn de Westduitse Kan selier was doorgereden naar zgn huis op de andere oever van de R(jn, bleven de mensen voor het ambtsgebouw staan onder het uitroepen van ,Ikc Ike". Op het vliegveld Wahn ont ving hondskanselier Adenauer zijn Amerikaanse gast. President Eisenhower heeft op dracht gegeven, het besluit tot stop zetting van de proeven met kernwa pens van kracht te laten tot het einde van dit jaar, zo heeft het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. De belofte dat de V.S. geen proeven zouden ne men, gold oorsrponkelijk tot 31 okt. Het ministerie deelde niet mee of het verwachtte dat de proeven na 1 januari 1960 zouden worden hervat, of dat mo gelijk voor die tijd een verbod op de proeven met kernwapens zou worden bereikt. Van westelijke zijde werd echter in Genève gezegd dat president Eisenhower Chroesjtsjef een compromis tussen de drie atoom-mogendheden wil voorstellen, dat het stopzetten van de kernproeven zal inhouden ter wille van het welzijn der mensheid. Men verwacht dat de Amerikaanse president bij dit voorstel zal uitgaan van het voorstel dat hij eerder dit jaar aan Chroesjtsjef heeft gedaan, om „in fasen" te komen tot een alles-omvattend verbod van de kernproeven. Zegslieden in Ge nève zijn van mening dat de moeilijk heden welke een etappe-gewijs verbod in de weg hebben gestaan, nu betrekkelijk gering zijn geworden. Mexico ls gisteren getroffen door een zware aardbeving. De schattingen van het aantal doden lopen uiteen van vijf tien tot ongeveer veertig en het aantal gewonden schat men op honderd. Vol gens de eerste berichten is een groot deel van een dorp verwoest. Er wordt een officieel onderzoek inge steld naar berichten dat tientallen men sen een schitterend licht hebben gezien, even voor de aardbeving. Het licht zou hebben geleken op dat van een meteoor. Het selsmografisch centrum In Vera Cruz, een van de getroffen staten, deelde mee dat de beving in leder geval niet kan worden toegeschreven aan een vulka nische uitbarsting. Er heerst nog steeds een gevaar lijke toestand in dc Belgische Kongo. Daarom moet. zowel in het belang van België als de Kongo, zo spoedig mogelijk een representatieve Kongo lese regering worden gevormd. Twee afgevaardigden van de nationale Kongolse beweging. Ileo en Ngulula, zeiden dit gisteren in een persconferentie Brussel. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. De zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opgemaakt 11.15 uur.) ZON EN MAAN I Vrijdag 28 augustus: zon op 5.43, onder 19.39. Maan op 0.06, onder 15.54. Op 3 sep tember N.M. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur belgrac A then* 1. be-w h' bew Dam - tot - Damrace gestart 1Z" LOKSLAG tien uur vanmorgen knipte de Amsterdamse burge meester Van Hall op de Amster damse Dam het touw los, waarmee elf ballonnen het luchtruim kozen. Dit was het eenvoudige begin van de veel en breed besproken Dam- tot-Damrace. die de Zaanse WV vandaag, morgen en zaterdag orga niseert. Honderden Amsterdammers waren op het met Amsterdamse, Zaandamse en Zaanse VVV-vlaggen afgezette terrein op de Dam getuige van het begin van de race. Op hetzelfde moment dat de burgemees ter het touw doorknipte, ging in Zaandam de eerste deelnemer van start. Het was de 46-jarige G. P. J. Murk uit Hilversum, die onder gejuich van honderden supporters op zijn fiets naar het bodencentrum TXE LANGDURIGE DROOGTE is er oorzaak van, dat het landelijk prijs- indexcijfer van het levensonderhoud van juni tot half juli is gestegen met maar liefst drie punten tot 124. De belangrijkste veranderingen vonden plaats in de sector voeding. Het indexcijfer voor voeding steeg met 5 punten tot 125, doordat in deze periode de prijzen van aardappelen, groenten en fruit (in 't bijzonder van sla, bloemkool, komkommer, tomaten en zomerfruit aanzienlijk gestegen, nl. van 115 op 15 mei tot 122 op 15 juni en 156 op 15 juli. In de niet-voedingssector werd een lichte stijging waargenomen in de brandstoffenprijzen. Het indexcijfer voor kleding daalde iets tengevolge van de opruiming, nl van 83 tot 80, terwijl de prijzen van schoeisel een lichte stijging vertoonden. Zaandam spurt-te. Hier begon zijn reis over het water per speedboot naar het Amsterdamse Centraal Station. Het was dezelfde boot waarmee de heer Murk gis teren een proeftocht maakte en die toen door het stoten op het water lek sloeg. In de afgelopen nacht is de boot in allerijl gerepareerd Bij aankomst op de Amsterdamse Dam had de heer Murk pech, doordat hij bij het gedrang rond de finish enkele kostbare minuten verloor, eer hij zijn kaart in de klok kon drukken, die toen 16.32 minuten aanwees. Binnen tien minuten met proces-verbaal De tweede deelnemer ln de snelheids klasse wist de tien minutengrens te door breken, doch liep wegens gevaarlijk rijden op een motor in Zaandam een proces ver baal op. Het was de 17-jarige Herman Hei kens uit Zaandam- Toen hij om kwart over tien bij het Czaar Peter standbeeld arri veerde en vermoeid zijn startkaart in de duiven-klok liet afstempelen, bleek dat zijn totaal-tijd 9 min. 18 sec. was. De vreugde hierover werd echter snel getem perd toen een politieman kwam vertellen dat tegen de motorrijder, die de jonge Herman had vervoerd, proces verbaal zou worden opgemaakt wegens roekeloos rij den. De kans is dus groot dat de ploeg zal worden gediskwalificeerd. Het accoun- tantskantoor waar Herman Heikens als kantoorbediende werkt, had een privé elektrisch treinstel gehuurd. In topsnelheid bracht de treni Heikens naar het hoogge- legen station Hembrug, waar de jongeman zich hals over kop uit de trein stortte, de trappen afrende en op de duo van de motor sprong. De toerklasse in de Dam-tot-Damrac« werd geopend door de firma Gesink en Terwey uit Koog aan de Zaan. die d«? tocht maakte in een personenauto van heer en dame in oud-Zaans kostuum. Namens het comité „Leeuwar den Frieslands kern" vertrok de heer A. (Zie vervolg op pag. 9)

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1